SPORT Broers Van Hest volgen elkaar zelfs tot in het ziekenhuis cespbqk Kogelbrief LINKS BUITEN Bokspromotor springt uit vliegtuig bic bear - Bokspromotor Bob Arum heeft zijn leven gered met een koele sprong uit een bran dend vliegtuig. De 70-jarige openbaar aanklager landde dinsdag met zes andere passa giers met een tweemotorige Cessna op de Califomische luchthaven van Big Bear. De pi loot verloor de macht over het toestel, dat vervolgens over de landingsbaan schoof en bran dend tot stilstand kwam. „We hadden geluk bij een ongeluk. Het is een wonder dat we nog leven", zei Arum. Hij was onder meer promotor van George Fo reman, toen die in 1995 zijn wereldtitel zwaargewicht tegen de Duitser Axel Schulz verde digde. Het gezelschap, dat naast de piloot en Arum uit twee sportjournalisten en twee hotelmanagers uit Las Vegas bestond, was op weg naar het trainingskamp van wereldkam pioen Oscar de la Hoya. Zeilers bestraft voor spionage hamburg - Nog voor de start van de prestigieuze zeilwed strijd America's Cup heeft de bemanning van de Amerikaan se boot 'One World Challenge' een punt in mindering gekre gen en een boete van 13.500 dollar. Het team was onrecht matig in het bezit van tekenin gen van de Nieuw-Zeelandse winnaar van 2000. Het is voor de eerste keer in de 151-jarige geschiedenis van de America's Cup dat een zeiljacht een punt moet inleveren vanwege spio nage. Op 1 oktober strijden de uitdagers tegen elkaar (drie Amerikanen, zes Europeanen), waarna de winnaar de Nieuw- Zeelandse titelverdediger mag uitdagen. Dat duel wordt in fe bruari 2003 uitgevochten. 'Barney' krijgt zijn eigen dartcentra den haag - Raymond van Bar- neveld gaat zijn naam verbin den aan een nieuw op te rich ten keten van dartcentra in Ne derland. Het is de bedoeling dat de eerste zaak in het najaar wordt geopend. De naam van de keten ligt voor de hand: Bar ney's Darts Center. De formule van is geschoeid op de leest van McDonalds, in die zin dat de bezoekers in elk centrum de zelfde faciliteiten zullen aan treffen. Ze kunnen er uiteraard darten, maar ook dartspullen aanschaffen en een biertje drin ken. Het idee is van Ad Schoofs, de manager van Raymond van Barneveld. Schumacher geeft miljoen euro weg Boedapest - Michael Schuma cher, wereldkampioen autora cen in de Formule 1, doneert een miljoen euro aan de slacht offers van de watersnoodramp in Duitsland. „Ik wil doen wat ik kan", zei Schumacher. „Ik heb beelden gezien van de situ atie ter plekke. Voor de mensen daar moet het vreselijk zijn. Vooral voor degene die niet in staat zijn de klappen financieel op te vangen." Di Livio, van WK naar vierde divisie maandag 19 AUGUSTUS Het weer is prachtig en het uitzicht mooi, maar de marathonschaatsers Bas en Gerben van Hest uit het Brabantse Alphen hadden zich hun vakantie in Frankrijk toch anders voorgesteld. Door een ongelukkige val op een gletsjer delen de broers voorlopig een kamer, niet in het hotel, zo als de bedoeling was, maar in het ziekenhuis. Bei den met een gebroken been. „Wat je pech noemt", zegt Bas van Hest, eerder dit jaar in het Finse Kuopio nog triomfantelijk winnaar van de alternatieve Elfstedentocht. „Een drama. Zoiets verzin je toch niet" De beide schaatscracks maakten donderdag een wandeling in de bergen bij Briangon. „Gewoon op het gemakje, samen met een paar vrienden. Geen trainingskamp of zo en ook geen hoogtestage. We wilden gewoon even lekker uitblazen en de accu opladen voor een nieuw schaatsseizoen", vertelt Bas van Hest De Alphense broers zouden tien da gen in de Franse Alpen blijven. „We hadden de racefietsen meegenomen, omdat we het wel leuk vinden om een beetje in de bergen te fietsen. Nu liggen we allebei stijf in bed. We kwamen voor on ze rust, maar we hadden het ons toch iets anders voorgesteld." De beide broers zijn na hun val meteen naar het ziekenhuis gebracht. Bas van Hest is nog dezelfde dag geopereerd aan het linkerbeen, Gerben ging vrijdag onder het mes. „Bij mij hebben ze een pin aangebracht, bij Ger ben hebben ze het been met twee plaatjes weer op de juiste plaats gezet. Hij zit ook al met zijn been in het gips. Bij mij zit er voorlopig alleen ver band omheen, omdat het been nog behoorlijk ge zwollen is. Ze hebben me inmiddels wel wat pijn stillers gegeven. Op het moment dat de verdoving was uitgewerkt, voelde ik wel dat ze behoorlijk in dat been aan het roeren zijn geweest Maar het is goed te verdragen nu." Bas van Hest is inmiddels bekomen van de schrik, maar het spookt behoorlijk in zijn hoofd. De op het oog zo onschuldige valpartij heeft voor het nieuwe schaatsseizoen nogal wat consequenties. „Kijk, hoe we thuis komen en zo, dat regelt de ver zekering allemaal wel. Daar denk ik maar niet over na. Misschien per ambulance, misschien het vliegtuig; we zien wel Over de verzorging hebben we ook niet te klagen. Volgens de verzekerings maatschappij zijn we in een goed ziekenhuis te recht gekomen. Medisch zit het waarschijnlijk wel snor; we moeten er maar vanuit gaan dat de breu ken keurig zijn gezet De enige zorg is dus eigen lijk wanneer we weer op topniveau kunnen schaatsen." Tijdens de wandeling op de gletsjer gleed Bas van Hest uit en brak daarbij zijn onderbeen. „Mijn lin kervoet bleef staan en de rest van het lichaam draaide door. Toen was het krak." Toen zijn broer Gerben hem te hulp wilde schieten, overkwam hem precies hetzelfde. „Als het geen gecompli ceerde breuk is, dan staat voor het herstel een week of zes. Dan is alleen de breuk hersteld en be gint pas het revalidatieproces. Het duurt wel even, voordatje weer voluit kunt trainen of op wed strijdniveau bent. Nu blijkt het wel zo te zijn dat een goed getrainde sporter sneller herstelt dan de gemiddelde patiënt Daar houden we ons maar aan vast We blijven altijd positief. Of het een mooie breuk is, weet ik niet. Ik versta ook niet al les wat die Franse chirurgen te vertellen hebben." Bas van Hest staat onder contract bij de mara- thonploeg van Nuon, zijn broer Gerben verdedigt de kleuren van Dasia. De ploegleiding van beide teams is inmiddels op de hoogte gebracht van de tegenslag. „Het is heel vervelend allemaal", ver zucht Bas van Hest „Wat zo'n lullig valpartijtje al niet met zich meebrengt. Maar goed, voorlopig liggen we hier goed. Het is nog een geluk bij een ongeluk dat we samen een kamer delen. Dat is toch gezelliger dan met een of andere Fransman. En verder? Tja, het is goed weer en het uitzicht is al even mooi Prachtig hoor, die bergen." door Mare Molenaars KNVB-voon Sprengers ii i - De Italiaanse interna tional Angelo Di Livio, twee maanden geleden nog actief op het wereldkampioenschap, speelt komend seizoen in de vierde divisie. De 36-jarige spe ler tekende een contract bij Flo- rentina Viola uit de C2, de club die het failliete Fiorentina ver vangt als de vertegenwoordiger van de stad Florence. Di Livio was afgelopen seizoen de aan voerder van Fiorentina. Die club degradeerde uit de Serie A en kreeg wegens de financiële problemen geen toegangsbe wijs voor de tweede divisie. Di Livio gaat bij zijn nieuwe werk gever tien keer minder verdie nen, maar heeft daar geen pro blemen mee. „Er zijn in het le ven belangrijker zaken dan geld", zei hij. „Ik wilde niet her innerd worden als de aanvoer der van een gedegradeerde club die failliet ging. Florence heeft veel aan me gegeven en dit is de manier om dat terug te beta len." Overgewicht kost speler contract zaragoza - Overgewicht heeft de Braziliaanse voetballer Es- querdinha zijn contract bij Real Zaragoza gekost. Trainer Paco Flores van de Spaanse club be sloot de speler te ontslaan na dat hij na twee vrije trainings- dagen opnieuw twee kilo was aangekomen. Esquerdinha ver huisde vorig seizoen van het Portugese FC Porto naar Zara goza, dat uit de hoogste divisie is gedegradeerd. Binnen een jaar groeide de 1,75 meter lange Braziliaan van 67 naar 77 kilo. Als een pronkstuk in onze boekenkast staat hij daar. De driedelige Van Dale, de dertiende herziene uitgave van 1999. Dat was met recht een hele uitgave maar zo'n woordenboek gaat wel een poosje mee, denk je. Vergeet het maar. Weg ermee. Naar de rommel markt. Kogelbrief. Op zoek naar de herkomst van deze voetbalterm stuit ik op een uitgestrekt niemandsland tussen kogelboon en kogelcactus. Van de kogelbrief in Van Dale geen spoor. En ik maar denken dat de brief, die Sparta-trainer Rijkaard in mei ontving met een kogel en andere bedreigingen aan hem en zijn gezin, een gangbare maffiapraktijk was, overgenomen uit een of andere aan The God- father verwante film. Is dus niet zo. Anders had Van Dale dat wel geweten. De aan Rijkaard ge adresseerde kogelbrief was kennelijk de eerste in zijn soort. Of de eerste, die niet werd doodgezwegen. Dat kan ook. Op de radio hoorde ik iemand het vermoeden uitspreken dat die kogel brieven al veel langer worden bezorgd aan kopstukken uit voetballerij en politiek, maar dat er tot dusverre (lees: tot 6 mei) geen ruchtbaarheid aan werd gegeven. Geen idee, maar ik sluit het niet uit. Evenmin is uit te sluiten dat dergelijke bedreigingen voorheen niet serieus werden geno men. Maar dat is na de aanslag op het mediapark in Hilversum alle maal veranderd. Twee voetbaltrainers staan onder politiebewa king en de voorzitter van de KNVB kreeg, nadat ook hij een dreigbrief ontving het advies van de politie om zich op een onderduikadres terug te trekken. Een onderduikadres! Alsof het gelijk van Rinus Michels Voetbal is oorlog") nog niet ge noeg bewezen is. Hoe leuk is voetbal nog? Is het nog gepermitteerd om voetbal leuk te vinden? „Natuurlijk weL Voetbal is hartstikke leuk." „En al die bedreigingen dan?" „Natrekken. Daders pakken. Maar niet belangrij ker maken dan ze zijn. „Waarom niet?" „Bedreigingen zijn er altijd geweest, maar geluk kig zelden of nooit ten uitvoer gebracht." „Zelden. Of nooit?" „Mij schiet zo gauw alleen die Colombiaan te binnen." „Hoe heette die ook alweer?" „Ligt op het puntje van mijn tong. Esco" „Lag hij daar maar bar!" „Maar er is één verschil Hier worden de kogels gestuurd. Op Escobar werden ze gevuurd. „Je neemt al die levensbedreigingen dus niet seri eus?" Vóór 6 mei zou niemand ze serieus hebben ge nomen. Toen was dat nog geen item en werd het niet aan de grote klok gehangen. „Maar evengoed gebeurde het dus wel?" „John Blankenstein. Werd met de dood bedreigd nadat hem de Champions League-finale was toe- En?" „Een ander floot de wedstrijd en John leeft nog. „En die bedreigingen dan?" „Die werden ervaren als een slechte grap, niet in de laatste plaats door John zelf. Vergeet niet, het waren an dere tijden toen. Het was jaren voor 6 mei." „Zou jij evengoed je zoon vandaag de dag aan het voetballen overleveren?" Ja. Mijn zoontje is vier. Zoals hijzelf zegt 'bijna vijf. Met het uitspreken van het woord 'voetbal' heeft hij nog moei te, maar woensdagmiddag is zijn eer ste training. Op de verjaardag van opa werd het bijna-voetballertje deze week al naar zijn eerste mening op voetbalgebied gevraagd. ,Ajax, Feyenoord of PSV?" Het antwoord luidde Velsen'. Wantin tegenstel ling tot de stadions van de Grote Drie, beschikt het complex van Velsen wél over een speeltuin. Wat ga je doen als je de bal hebt?", wilde een verjaardagsgast weten van mijn nazaat. In een visioen zag ik hem al met de bal aan de voet zes twee koppen grotere verdedigers inclusief het vij andelijke keepertje in de luren leggen, maar bij hem zelf riep de vraag een ander beeld op. „Dan ga ik hem (lange denkpauze) schieten." Uren later, 's avonds bij het naar bed brengen, kwam hij nog op de vraag terug. „Papa, wordt er veel geschiet in het vuutbal?" Zelden of nooit, bedacht ik me. Frank Snoeks HOE IS HET MET De naam van Astrid van Tol is dit jaar opeens uit het wieler- peloton verdwenen. De 28-ja- rige Nieuwveense die negen jaar lang klassiekers, tijdritten en rondes voor Hartol, Farm Frites en Ondernemers van Nature reed, vertrok naar het buitenland. Zes jaar geleden ontmoette zij bij de Ronde van Sicilië haar vriend Alessandro. Telkens reisde ze op en neer naar het Zuid-Europese eiland en in oktober vertrok ze voor een jaar naar Italië. „Mijn lief de achterna", zegt ze in de tuin van haar ouderlijk huis. Ze is voor even terug in Nederland. „Het leven in Italië is heel an ders. Op Sicilië is het altijd lek ker weer en de mensen zijn hartstikke aardig. De taal spreek ik inmiddels goed. Maar er zijn ook nadelen. Ze eten er pas om negen uur en ze leven er ver te rug in de tijd. In Nederland zijn ze veel georganiseerder. Dat vindt mijn vriend ook. Maar toch is het niet slecht om daar te wonen. Alessandro heeft eerst een tijd hier gewoond en ik kijk nu daar hoe het is. Het fietsen mis ik wel; de trai ningstages, de meiden. Je hebt niet meer die spanning aan het begin van een seizoen. Heb ik wel genoeg getraind? Ik mis ei genlijk alles. Fietsen vormde een groot deel van mijn leven. Als het nou slecht gaat, of je hebt geen zin meer, dan kim je je bij een beslissing om te stop pen neerleggen. Maar ik ben er gens heen gegaan waar wiel rennen niet mogelijk is. Dat is toch anders. Vroeger was ik er zeven dagen per week mee be zig. Nu fiets ik nog wel wat, al leen kan ik geen wedstrijden rij den. Daarvoor moet je naar het vaste land. Ik zit daarom vrij veel in de sportschool en fiets wat op zaterdag en zondag met een groep van dertig jongens. Dan rijden we langs de kust, heel mooi. Op Sicilië fietsen alleen maar mannen. Meisjes op de fiets kennen ze daar niet Ze hebben dat nog nooit gezien. Je ziet ze ook denken: hoe kan het nou dat je ons bijhoudt. Als je als vrouw in Nederland een man eraf rijdt dan kunnen ze daar niet tegen. In Italië vinden ze het leuk. Ik ben zo nu en dan weer in Nederland en dan ga ik meteen weer fietsen. In april ging het alleen fout Ik kreeg een botsing met een auto. Bij de eerste de beste wagen die op zondagoch tend tegen kwam, lag ik op de motorkap. Gelukkig was het niet mijn schuld, maar ik had wel mijn schouderblad gebro ken. Ik ben daar tien weken zoet mee geweest. Een gebro ken schouder kan nu eenmaal niet in het gips, dus dan loop je maar rond met een mitella. Sinds een maandje zit ik weer op de fiets. Zo kwam ik zater dagmiddag terug in Nederland en op zondagochtend ben ik meteen weer met een groep jongens naar de duinen gegaan. Ik ben voor een jaar naar Italië gegaan. In oktober zit dat erop. Dan beslis ik of ik hier of daar ga wonen. Het is ook niet zo dat ik al mijn spullen al heb meege nomen. Ik heb mijn koffer en mijn fiets gepakt en ben daar heen gegaan. Aan de ene kant zou ik wel weer graag naar Ne derland terug willen, omdat ik toch wel de nodige dingen mis. Maar in oktober ga ik pas alles rustig op een rijtje zetten. Mocht ik besluiten om met mijn vriend weer deze kant op te ko men dan ga ik volgend jaar mis schien weer fietsen." Handelsblai land menie kent de Nederlaru mier, maar kan iedereei Nederlandse voetballen men. Voetbal is de nave wereld. Een miljard me ken naar de finale van I Zulke aantallen halen i Greenspan of Bush niet Idem: Voetbal is een volkse sj woorden 'klootzak' en lui' horen bij sommige ters tot de normale com tie. Daar moet je niet m over doen. Ook zijn son bevolkingsgroepen nog ver dat ze een meningsv met argumenten kuni sen. Ze hebben agressi chromosomen en laten hun handen wapperen kun je weinig tegen doe oma zei altijd: onze Liet, heeft rare kostgangers." Ajax-speler Andy van de in Nieuwe Revu: „Weet je dat zelfs neergj worden lekker kan zijm net iemand het bos in en hij kan me alleen stoppen door me te trapt het verontwaardigde ge| het publiek in mijn orei bel ik op, kijk hem aanj, blik van: zonder schopn jij me niet houden, kerè macht die je dan voelt ii lekker." Idem, over zijn bijm Beul': „Ik ging overal ieder Gemeen spel, grote m liep constant tegen geleI kaarten aan. Geen ge Vooral ook omdat ik met stekels op op m'n hi een onwijze mat tot op schouders. Ooit heb ik i seizoen twee scheenbeei bij keepers veroorzaakt bal te ver voor me uit sj haalde ik gewoon door. Kees Jansma over de e in de Vara gids: „Het niveau is vaak dn slecht en toch ga ik iedi weer met een hoog ven tingspatroon naar zo'n strijd. Idem: „Ik heb jarenlang in he i de van Alphense Boys g s bald. Een keer konden pioen worden, de weds j samen met Feyenoord-i heb me toen afgemeld l NOS om die kampioen strijd te kunnen spelen, voor aanvang zegt de a der: eens even kijken w jaar nog geen wissel he staan. Ah, Jansma niet Johan Derksen in de „Ik ben 53, maar als ik mijn benen word gespe ik nog steeds een waas mijn ogen. Dan ga ik a zo'n knul aan om hem achillespees te raken. Johan Boskamp, train1 Wasl uit de Verenigde sche Emiraten, in Hui i We werken hard, we h1 alles achtergelaten vooi Arabische avontuur, m echt niet normaal wat dienen. En altijd: corre taald. Nee, mij zal je ni trappen op een slecht u over die Arabieren. Ma jaar in de woestijn is ui noeg." Idem, over zijn vrouw kortgeleden overleed: Jenny mocht niet sten punt uit. Daarom won zo nijdig van al die disi over religie. Voor mij is als je ziet wat voor een het in mijn leven is gei heeft haar hele leven gi kwaad gedaan. En dan die shit. Als ik het zou I zou ik weten: ik ben ea lap geweest. Maar Jen, zij zeker niet" Idem: „Ik weet van mezelf da heilige ben, maar Jen u ders. Op het eind wilde dominee naar haar toe Ik werd er helemaal ge van. 'Stuur hem niet, u gooi hem het raam uit. het gedaan ook - ik wa maal weg. Scheidsrechter die dit weekeinde zij wedstrijd floot, in het! meen Dagblad: „Ik leef ook nog naast h bal, hoor. 's Avonds kijk graag een film, ik houd thrillers en romantischi Ik zit zo te janken, ook\ als Spoorloos, waarin ij na jaren zijn vader wee moet of zo. Ik j schaam me er niet i voor dat ik altijd i jank Ik ben gewoon een heel gevoelig ty- pe."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18