SPORT Pikant duel vol oud zeer Sprinter kwakt, smijt, knalt en vliegt naar de meet Keane onthult: ik gaf expres een doodschop De Vries scoort weer voor Hearts Moeskroen gaat op kop in België Guingamp en Bordeaux leiden Bode stopt met voetballen BUITENLANDS VOETB Manche; kan nog i overtuig Edinburgh - Mark de Vries is goud vvaard voor Hearts of Midlothian. De voormalige spits van Dordrecht '90 hielp zijn ploeg gisteren met zijn vijf de seizoenstreffer aan een ge lijkspel bij Aberdeen. De Vries maakte in de 79ste minuut de 1-0 van D'Jaffo ongedaan. Vori ge weeJk scoorde de Nederlan der vier keer tegen Hibernian. Ook bij Glasgow Rangers was er een treffer van Nederlandse makelij. Ronald de Boer maakte al in de vierde minuut de 1-0 uit tegen Hibernian. Rangers won uiteindelijk met 4-2. Con current en koploper Celtic won met 5-0 van Dundee United. Oud-Feyenoorder Henrik Lars- son scoorde eenmaal. brusseil - Moeskroen is koplo per in de Belgische competitie. De ploeg uit de Franse grens streek versloeg gisteren AA Gent met 2-1, een dag nadat ook de topdrie van vorig sei zoen z'n wedstrijden won. Ra cing Genk herstelde zich van de nederlaag vorige week en ver sloeg zaterdag Antwerp met 4- 2. Club Brugge won met 3-0 van Beveren, Anderlecht was te sterk voor promovendus KV Mechelen. Een doelpunt van Eric Viscaal kon Mechelen niet helpen. De Nederlandse spits gaf zijn aanhang weer enige hoop, toen hij bij een 2-0-ach- terstand scoorde. parijs - Na drie speelronden delen Guingamp en Bordeaux de koppositie van de hoogste Franse divisie. Guingamp ver sloeg in een Bretonse derby het bezoekende Rennes (3-0), Bor deaux won de uitwedstrijd bij Montpellier met 0-1. Beide ploegen hebben nu zeven pun ten uit drie duels en passeerden Nantes op de ranglijst. Die ploeg leed op bezoek bij So- chaux de eerste nederlaag van het seizoen (4-2) en heeft nu een punt minder dan de twee koplopers. bremen - De Duitse voetballer Marco Bode beëindigt met on middellijke ingang zijn loop baan. De 33-jarige speler maak te in juni nog deel uit van de Duitse ploeg die als tweede ein digde bij het WK. Hij wist voor dit seizoen geen club te vinden. Bode besloot aan het einde van het seizoen zijn contract bij Werder Bremen niet te verlen gen. Hij was in onderhandeling met het Noorse Rosenborg Trondheim en het Engelse Ful- ham. „Ik had in de laatste fase van mijn loopbaan nog graag in Londen willen spelen, maar het zit er niet meer in." Na het WK was de 40-voudig international al gestopt bij de Mannschaft. londen/gpd - Roy Keane is weer in het nieuws en we derom niet op positieve wijze. In juni was de Ierse ster speler van Manchester United het middelpunt van een rel toen hij in de voorbereiding op de WK in Japan de Ierse bondscoach Mick McCarthy de huid vol schold wegens vermeend amateurisme, en door McCarthy naar huis werd gestuurd. Deze keer betreft het voorpublikaties in kranten uit zijn biografie die eind deze maand verschijnt. Het boek staat niet alleen vol met gevloek en getier van de kant van Ke ane, hij doet ook uit de doeken dat hij Alf Inge Haaland van Manchester City vorig jaar april met opzet een doodschop heeft gegeven. Dat gebeurde uit wraak na een relatief onbeduidend akkefietje van de kant van de Noorse speler een paar jaar eerder. „Ik wachtte tot vijf minuten voor het einde, ik raakte Haaland hard", schrijft Keane. De overtreding, - een keiharde trap op de knie - die werd bestraft een rode kaart en een schorsing van drie wedstrijden, krijgt nu een staartje. Want een gemene overtreding maken is een, ook nog toegeven dat je er ja ren op uit bent geweest - dat is nog een graadje erger. Nu er sprake is van voorbedachten rade, hebben Haal and en Manchester City besloten de eigenzinnige Ier voor de rechter te slepen. De Noor heeft immers na de aanslag amper nog gespeeld. De blessure die hem Roy Keane. Foto: Reuters/Balazs Gardi sindsdien parten speelt, betreft weliswaar niet het been dat door Keane is geraakt, maar is volgens Haaland wel het gevolg van de aanslag. Ook de Football Association (de Britse KNVB) komt in actie, en gaat onderzoeken of Keanes onthulling tot een nadere straf moet leiden. Fans van Manchester United vinden vanzelfsprekend van niet, maar vele anderen vinden dat hij nu maar eens goed door de mangel moet worden gehaald. Keane, zo luidt een veel gehoorde opvatting, heeft de dunne lijn overschreden die er bestaat tussen een kei harde speler die nog net gerespecteerd wordt en een ge stoorde woesteling die de sport te schande maakt. Niet alleen vijanden van Man. United, maar ook vele objec tieve derden, vinden dat Keane nu tot die laatste catego rie is toegetreden. „Ik denk dat Keane het respect van velen heeft verloren" zei gisteren zijn voormalige ploeg genoot in het Ierse nationale elftal, Tony Cascaronio voor dé BBC-radio. Niet alleen Keane zelf krijgt de wind van voren. Ook Sir Alex Ferguson, zijn coach bij United moet het ontgel den. Die immers heeft het boek van tevoren gelezen, en er zijn fiat aan gegeven. Tevens houdt Ferguson tot op de dag van vandaag vol dat er helemaal niets aan de hand is. Zodat mogelijk ook Sir Alex een deel van het respect dat hij geniet teloor ziet gaan. Roy Keane is met een jaarsalaris van zo'n 6 miljoen euro de best betaalde speler in de Engelse Premiership. BELGIE DUITSLAND Uitslagen: FC Antwerp-RC Genk 2-4, SC Loke ren-Beerschot 3-1, Anderlecht-KV Mechelen 4-1, AEC Bergen-Westerlo 2-1, Club Brugge- SK Beveren 3-0, Lierse SK-La Louviere 1-0, Sint Truiden-SK Lommei 0-0, Moeskroen-AA Gent 2-1. Stand aan kop: Anderlecht Club Brugge Moeskroen SC Lokeren Lierse SK RC Genk SK Beveren Beerschot KV Mechelen 2-6 AEC Bergen 2-3 2-6 Sint Truiden 2-1 2-6 AA Gent 2-1 2-6 SK Lommei 2-1 2-6 FC Antwerp 2-1 2-3 Charleroi 1-0 2-3 Standard Luik 1-0 2-3 La Louviere 2-0 2-3 Westerlo 2-0 SCHOTLAND bundesliga Uitslagen: Hertha BSC-VFB Stuttj ern Munchen-Arminia Bielefeld 6 96-1860 Munchen 1-3, HansaR Nurnberg 2-0, VFL Bochum-Ein 5-0, Bayer Leverkusen-Bor Dortn Kaiserslautern-FC Schalke'04 1 burg-Bor. M gladbach 10, Wer Hamburger SV 2-1 Stand aan kop: VFL Bochum 2-6 Bor. Dort Hansa Rostock 2-6 Hertha B FC Schalke'04 2-6 Bayer Le Bayern Munchen 2-4 VFB Stut 1860 Munchen 2-3 Bor M.g| Hamburger SV 2-3 FC Kaise VFL Wolfsburg 2-3 Energie Arminia Bielefeld 2-3 Hannova Werder Bremen 2-3 FC Nurnb premier league Uitslagen: Celtic-Dundee United 5-0, Dun fermline Athletic-Dundee 4-2, Kilmarnock-Mo therwell 0-3, Partick Thistle-Livingston 2-2, Hibernian-Glasgow Rangers 2-4, Aberdeen- Heart of Midloth. 1-1. Stand aan kop: Celtic 3-9 Kilmarnock 3-4 Glasgow Rangers 3-7 Aberdeen 3-4 Dunfermline 3-6 Partick Thistle 3-3 Heart of Midloth 3-5 Dundee United 2-1 Motherwell 3-4 Dundee 4-1 Livingston 3-4 Hibernian 3-0 Leverkusen-Dortmund eindigt onbeslist door Leon ten Voorde leverkusen - De Bundesliga is nog maar net begonnen, maar de eerste topper is al gespeeld. De ontmoeting tussen Bayer Lever kusen en Borussia Dortmund was een pikant duel, vol oud zeer, dat eindigde in 1-1. Nog even terug naar het krank zinnige vorige seizoen. Toen stal het avontuurlijke Bayer Lever kusen de harten van alle voet balliefhebbers, maar had Borus sia Dortmund aan het eind van de rit de kampioensschaal in handen. In Dortmund vierden ze feest, maar de rest van Duits land voelde vooral medelijden met Leverkusen, dat in de laat ste drie wedstrijden een voor sprong van vijf punten verspeel de. En dan was er ook nog de ordi naire rel tussen de beide trainers Klaus Toppmöller (Leverkusen) en Matthias Sammer (Dort mund). De verbale oorlog begon toen Toppmöller in een inter view riep dat Sammer als begin nend trainer nog niets had be wezen en dat hij bij het rijke Dortmund in een gespreid bedje was terechtgekomen. Bovendien vond hij het maar belachelijk dat de trainer van een grote club als Dortmund niet hardop riep dat hij voor de titel ging. De Borussen waren maar een stel letje angsthazen, daar kwam de kritiek zo ongeveer op neer. En dat had Topmöller beter niet kunnen roepen. De rel spatte wekenlang van de voorpagina's en kreeg nog eens een extra la ding toen het Dortmund van Sammer op de laatste speeldag de titel veroverde. Ten koste van het Leverkusen van Toppmöller. Zaterdag, op de tweede speel dag in de Bundesliga, stonden beide trainers weer tegenover elkaar. In een nieuw seizoen, maar met nog akelig veel oud zeer. Het duel eindigde onbe slist en riep vele herinneringen op aan het vorige seizoen. Le verkusen speelde in de eerste helft als vanouds, fabelachtig goed dus. Tik-tik-tik, de bal danste over de mat. Alleen: de ploeg liet na van het overwicht te profiteren. In plaats van 3 of 4-0 stond het na negentig minu ten 1-1. Typisch Leverkusen. Goed spelen, maar niet winnen. Het lijkt een kwaal voor de eeu wigheid. Maar geen paniek: ondanks het vertrek van de toppers Michael Ballack en Zé Roberto (allebei naar Bayem München) en de matige start (twee punten uit twee duels) gaat Leverkusen dit seizoen weer meedoen om de ti tel. Dat kan haast niet anders, want het team heeft kwaliteit genoeg. Schneider, Lucio, Bas- türk, Placente, Franca, Berbatov en let dit seizoen ook eens op de Tsjech Simak, overgekomen van Hannover'96. Bij zoveel klasse lik je je vingers af. „Toch blijft Bayem voor mij de grote favo riet", meent Toppmöller. „Ik De keepers van Bayer Leverkusen en Borussia Dortmund gaan na de wedstrijd wel vriendelijk met elkaar om. Links doelman Hans Jörg Butt van Leverkusen, rechts Jens Lehmann van Dortmund. Foto: Reuters/lna Fassbender heb ze onlangs tegen Real Ma drid zien spelen. Nou, dat was Fussball vom allerfeinsten. Toen ik dat zag, werd ik zelfs een beetje bang." Toppmöller is een beetje een ra re vogel in het Duitse voetbal. Hij, niet voor niets een liefheb ber van de Hollandse school, wil op de eerste plaats de toeschou wers vermaken. Met mooi en aanvallend voetbal, en dat zie je niet vaak in de conservatieve Bundesliga. Prijzen? Ze zijn mooi meegenomen, maar het leven van Topmöller wordt er niet door geregeerd. „Of ik niet een keer met die kampioens schaal in mijn handen wil staan? Waarom? Omdat ik dan in de geschiedenisboeken kom? Dat interesseert me echt helemaal niks. Als kind had ik er al altijd een hekel aan als ik bij de dorpsfeesten op het podium moest komen om een prijs af te halen. Die kampioensschaal Spektakel lijkt verzekerd in Ronde van Nederland, met Cipollini, McEwen, Zabel en Freire aan de start door Pim van Esschoten en Remco Reiding den haag - Pure snelheid en bru te kracht, kamikaze-acties en stuurmanskunst. De sprint is het meest explosieve onderdeel van het cydisme. En waar kunnen sprinters hun specifieke kwalitei ten beter doen gelden dan in de Ronde van Nederland, die mor gen in Utrecht start? Een kijkje in de wereld van de dikke dijen. Snelheidsmaniakken zijn het. Wegpiraten die de laatste hon derden meters opeisen als hun domein. Kwakken, smijten, knallen en vliegen. Erop en er over, met zeventig kilometer per uiur richting eindstreep. De sprint is het summum van explosiviteit. Dijen zo dik als boomstammen, daarvoor moet je bij de rappe mannen zijn. Van Jan Raas werd gezegd dat zijn dlijbenen zo hard waren dat je er een spijker op krom kon slaan. Maar bij sprinten komt meer kijken dan brute kracht en pure snelheid. Welke versnelling kies je? Hoe zijn de laatste vijftig me ter? Waar komt de wind van daan? Jean-Paul van Poppel, zo'n tien jaar geleden Neerlands beste sprinter, weet er alles van. „In het begin kun je natuurlijk niet uit de voeten in zo'n peloton," zegt de oud-renner die bonds coach was bij de vrouwen in Nederland en nu in dienst is van de Amerikaanse bond. „Ik kan als bondscoach wel wat uitleg gen. Welk wiel je moet pakken, hoe je uit de wind moet blijven en hoe je een laatste bocht moet aansnijden door ruimte te ma ken voor jezelf en je niet te laten opsluiten. Maar je leert het meeste van je eigen fouten." De sprinter moet bovenal slim en meedogenloos zijn. Want gentlemen zijn spurters per de finitie niet. „Zeker niet," zegt Je roen Blijlevens. „Als ik in een gat kan duiken, dan doe ik het Je moet in een fractie van een seconde reageren en dan ga je niet eerst kijken met wie je te maken hebt. Een kwakje hier en een kwakje daar. Dat gebeurt al tijd en dat is ook niet erg. Want we hebben wel respect voor el kaar. Iemand expres de hekken in rijden, dat doe je niet." Vooral in de voorbereiding op de massasprint is het knokken geblazen voor je plekje. Erik Dekker zei het eens mooi: „Het probleem is dat in de laatste tien kilometer iedereen bij de eerste twintig wil zitten. En vol gens mij kunnen er daar maar twintig zitten." Het wringen in de voorste rijen brengt de nodige gevaren met zich mee. Het risico? „Dat is enorm," zegt Jean-Paul van Poppel. „Maar je denkt er niet aan. Anders zou je niet kunnen sprinten. Je denkt alleen aan je positie, geen fouten maken. Je vergeet die angst." De carrière van Van Poppel kent een opmerkelijk feit: „Nooit ge vallen in een massasprint. Uit zonderlijk, ja. Wel ben ik tijdens Parijs-Brussel midden in een Oscar Freire, Robbie McEwen en Erik Za bel sprintten in de Tour de France en zullen ook in de Ronde van Neder land de strijd met elkaar aangaan. Foto: EPA/Gero Breloer valpartij terecht gekomen. Ik ben er overheen gereden en ge sprongen. Hoe precies weet ik ook niet meer, maar ik kwam er langs en werd nog vierde." Anderen danken hun bijnaam juist aan hun roekeloze rijge drag in de slotmeters. De Oez- beekse brokkenpiloot Djamoli- dine Abdoesjaparov kende er zelfs meerdere: Tashkent Terror, de Kindereter en de Cowboy van Tashkent. .Abdoe was één van de laatste wegpiraten," vindt Blijlevens, viervoudig etappewinnaar in de Tour de France. „Je hebt ze nog wel, maar dat zijn tweederangs sprinters, jongens die vierde of vijfde worden. Dat zijn de ge vaarlijkste." Dus hoe beter je sprint, hoe minder je gekke capriolen hoeft uit te halen. Robbie McEwen is een goed voorbeeld, méént Blij levens. „McEwen is altijd zo'n tweederangs sprinter geweest. Dit jaar is hij de beste en dan zie je hem ineens minder rare din gen doen." Van Poppel, die negen ritten in de Ronde van Frankrijk op zijn naam schreef: „Als iemand echt goed is, sprint hij recht vooruit en wijkt niet af van zijn lijn. Ci pollini bijvoorbeeld, had het nooit nodig. In de Giro zag je dat hij toch wat minder was en dan doet hij het wel. Niet eens zozeer bewust, het is meer een tweede natuur. Ikzelf? Ik heb weinig van mijn lijn afgewe ken." De kunst van de spurt valt nau welijks te leren. Je hebt het of je hebt het niet. „Sprinten moet je zijn aangeboren," zegt Van Pop pel. „Je kunt je natuurlijk altijd wel iets verbeteren, maar als je geen sprinter bent, word je het ook niet." Inspanningsfysioloog Hanno van der Loo sluit zich bij die mening aan. Het heeft, volgens Van der Loo, geen zin voor de sprinter om louter op de sprint te trainen. De spieren worden weliswaar krachtiger, maar het gaat ten koste van het duurver- mogen. En traint de sprinter te veel op duurvermogen, gaat het ten koste van de explosiviteit. „Ze moeten dus tegenstrijdig trainen," aldus Van der Loo. „Je hebt dan ook voorbeelden ge noeg van sprinters, die zo all- ENGELAND premier league Uitslagen: Blackburn Rovers-Sun Charlton Athletic-Chelsea 2-3, Ei ham Hotspur 2-2, Fulham-Boltj 4-1, Leeds United-Manchester C Chester United-West Bromwich Southampton-Middlesbrough O-O Liverpool 0-1, Arsenal-Birmingha Stand aan kop: 1-3 Southam Fulham Leeds United Arsenal Chelsea Liverpool Manchester U Everton Tottenham H 1-3 Sunderla 1-3 Newcastl 1-3 West Har 1-3 Charlton 1-3 Aston Vil 1-1 West B 1-1 Birmingh Blackburn Rovers 1-1 Bolton W Middlesbrough 1-1 Manches FRANKRIJK Uitslagen: Olym Marseille-Olyn Montpellier-Bordeaux 0-1, Paris! Ajaccio 2-2, CS Sedan Ardennes Sochaux-FC Nantes 4-2, Troyes 2, RC Strasbourg-Le Havre 1-1, Monaco 1-0, Guingamp-Stade Lille-OGC Nice 0-3. Stand aan kop: Guingamp Bordeaux 0GC Nice AJ Auxerre FC Nantes Olym. Lyon Sochaux Le Havre Paris S.Germain RC Lens 3-7 SCBasti 3-7 Olym M 3-6 AS Mom 3-6 Montpell 3-6 AC Ajaci 3-5 RC Stras 3-5 Stade R> houdt me echt niet bezig." Oh, ja Toppmöller - en niet Sammer - werd eind vorige week verkozen tot Duits trainer van het jaar. De prijs werd hem zaterdag voor de wedstrijd tegen Dortmund uitgereikt. Collega Sammer klapte, maar of hij ook het ook meende? rounder werden. Jalabert, Mu seeuw. Misschien Zabel ook in de komende jaren, want in mas saspurts moet hij het steeds va ker afleggen." r Van Poppel: „Ik reed vaak ach ter de motor of scooter. Nee, niet achter de brommer. Die redden het niet om die snelhe den te maken. We reden aan de 65, 70 kilometer per uur achter zo'n scooter. En dan uit het wiel, vol in de wind er langs sprinten. Dan leer je het wel. Dan ga je over de zeventig kilo meter. Mooie trainingsvorm, ook nu nog," vindt Van Poppel. Ook qua verzet is er in de loop van de jaren heel wat veranderd. Valt Lance Armstrong op door zijn miniverzet tijdens de berg etappes, de sprinters rijden steeds zwaarder. „Ik was één van de eerste, die 'de elf uitpro beerde," aldus Van Poppel. „In 1988, zo'n beetje mijn topjaar. Maar ik kreeg 't niet goed rond. Ik won er wel mee in 1994, Touretappe in Boulogne-sur- Mer. Met 54x11. De finale ging licht bergaf, dus had ik voor de ze rit de 'elf laten monteren. Olaf Ludwig werd tweede en had 55x11 of 56x11, die maakte per omwenteling dus net effe minder meters." De 'elf is inmiddels volledig in geburgerd. „De meeste sprinters rijden 53-11, sommigen 54-11," zegt Blijlevens. „Op een heel mooie aankomst, lang en vlak, zou je nog zwaarder kunnen rij den, maar als je moet remmen, kom je nooit meer op gang." In de Ronde van Nederland kunnen de liefhebbers van de massasprint ongetwijfeld hun hart weer ophalen. Met de top pers Cipollini, McEwen, Zabel en Freire op de deelnemerslijst én ook Jeroen Blijlevens weer aan de start, lijkt spektakel ver zekerd. manchester/anp - seizoen zonder prij Manchester United v mineren in eigen lam ropa. Voorlopig word ste club van de werel alleen nog maar h aan teleurstellingen vorige voetbaljaar. 1 gen na de verrassend laag bij het H( Zalaergerszegi (1-0) voorronde van de pions LeagLie versl ploeg zaterdag uitei zaam het gepron West Bromwich Albi( Invaller Solskjaer, di genvallende Veron tekende in de 78ste voor de enige treffei wedstrijd. Het was al\ honderdste doelpi dienst van Unitet Bromwich Albion (v denaar Tim de Cler zonder succes sta) speelde op dat mo met tien man. moest vertrekken na de charge. Opvallend Roy Keane van Ma United voor een so vergrijp slechts met prent werd beboet. Het probleem van M ter United lag net als gen eerder in Hong nieuw in de aanvals dure selectie van trai guson kreeg veel mo den maar sprong slo de kansen om. Ook stelrooy kon zich nie scheiden. Hetzelfde gold voo Hasselbaink en Deni kamp. De donkere s Chelsea moest in minuut van de wed! gen Charlton Athleti maken voor Gronkjat de bank zag hij hoe matie in de laatste zi ten van de wedstrijd terstand van 2-1 on een zege (2-3). 1 maakte in de 89ste m winnende treffer, speelde de hele weds Goey en Melchiot z de bank. Bergkamp was bij Ai enige van de drie sp niet tot scoren kw moest al na 31 plaatsmaken voor d< aanse wereldkampio Henry zette Birmingl al na negen minuten terstand. Wïltord ve de de marge in de 2 nuut. Arsenal boek Birmingham City de de achtereenvolgend de Premier League, cord. Edwin van der Sar b< het ambitieuze Fulh tuigend aan de col Het bezoekende Bolt derers verloor met winski scoorde t> Ook Leeds United een goede start. He moveerde Manches merkte dat er een g schil schuilt tussen mier League en Fi sion: 3-0.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14