Ajax kan nog niet imponeren lokroep van de Bundesliga is onweerstaanbaar Indrukwekkende eindsprint helpt Tiger Woods niet Ferrari pakt ook titel bij de constructeurs SI FC Utrecht in de Arena met 3-1 verslagen pooizege voor en Rusedski Barrichello wint in Hongarije ,in Duitse tenniscompetitie is voor Nederlanders belangrijker dan voorbereiding op US Open SPORT MAANDAG 19 augustus 2002 VU »nardo rvleugelt ing assen niet geweest roers volgen ar tot in ilekenhuis i PSV live J-Korea - De Zuid-Koreanen Ie verrichtingen van ldink met PSV in de Ise competitie recht- ilgen. De Eindhovense jntemational Sport Incy hebben met i Broadcoasting Corp jje één na grootste tele- ichappij in Korea, een contract afgesloten :hten van de thuis- itrijden van PSV in de De voormalige ich Hiddink, die Zuid- de halve finales van :idde, is nog altijd ma- ipulair in het land. PSV sullen samen ook een ;e internetsite over de iverse marketingacti- tan ontwikkelen. Tennisser James zijn eerste zege op iur binnen. De voor- e|arvardstudent rekende Washington af met Srichaphan uit Thai- 7-6 6-4. Blake versloeg tyde halve eindstrijd winnaar Andre Agas- Ianapolis zegevierde eg Rusedski. Hij was le in drie sets te sterk tanjaard Felix Mantil- 6-4. Voor Rusedski ijn tweede ATP-titel zijn twaalfde eindze- loopbaan. In Mon- iseerde Amelie Mau de finale van het Ca- ien de Amerikaanse [Jennifer Capriati: 6-4 door André Hoogeboom Amsterdam - In een kokend hete Arena heeft Ajax geen fout ge maakt bij de opening van het nieuwe seizoen. De 3-1 zege op Utrecht was zowel verwacht als verdiend, maar lag minder voor de hand dan de cijfers doen ver moeden. Ajax speelde hooguit 25 minuten naar behoren, waarvan de eerste tien voor- en na rust zelfs uitstekend. Daarna kwamen veel gebreken aan het licht, die wellicht te verklaren waren door de beklemmende warmte. Utrecht was niet mans genoeg om ervan te profiteren. Van Ajax wordt veel verwacht dit seizoen. De goede voorberei ding, met zeges op grote Euro pese ploegen, was veelbelovend. Tegen FC Utrecht waren vooral de beginfases van de twee helf ten het aanzien meer dan waard. Na een bliksemstart had Ajax afstand kunnen nemen. Het bleef bij 1-0 door een treffer van Tomas Galések. Daarna trad een onbegrijpelijke terugval in, die duurde tot de rust. Ook trai ner Ronald Koeman had geen verklaring anders dan dat het baltempo te laag was. Misschien ging het ook wel te makkelijk in die beginfase, waarin Ajax zich prettig voelde in het vertrouwde systeem met drie spitsen. Alleen op de linker flank was er een structurele wij ziging. Geen Wamberto meer, maar de nieuwe aanwinst Victor Sikora, die voor het eerst de vol ledige negentig minuten vol maakte. De vleugelspits worstel de zich, met vallen en opstaan, door de wedstrijd, maar was zelf tevreden over zijn optreden. Hij gaf de voorzet waaruit Mido de 2-1 inkopte, maar leed ook het balverlies waaruit Utrecht gelijk kon maken. Bovendien miste Si kora nog een oplegde kans in de Vooral Van der Vaart en Van der Meyde, de Ajax-intemationals, toonden zich gretig. Jean Paul de Jong had het zeker in het be gin heel moeilijk met Van der Vaart, weer de man van de wed strijd. De Utrechter werd in agressiviteit enkele malen afge troefd en uit zo'n verloren duel viel ook de eerste goal. Van der Vaart veroverde de bal op het middenveld, speelde Mido aan, die op zijn beurt Galések in sco- ringspositie bracht. De Tsjech schoot beheerst in: 1-0. Even daama was Van der Vaart weer scherper dan De Jong. Nu kon Van der Meyde de aanval voortzetten en Sikora in stelling brengen. De nieuweling miste en daama stokte het ritme van de Amsterdamse ploeg. Utrecht werd scherper en bruta ler. Twee keer kreeg Dirk Kuyt kansen. Twee keer miste de Utrechtse spits, al moest Berg- dolmo (later vanwege een lichte blessure gewisseld voor Pasa- nen) één keer op de lijn redding brengen. De 1-1, een eigen doel punt van Chivu, was het gevolg van de toegenomen druk op het Amsterdamse doel van de soms nog weifelachtige sluitpost Maarten Stekelenburg. Hij is een groot talent, maar mist voorals nog overtuiging in de communi catie. Zo blesseerde hij zich bij na na een knullige botsing met Chivu. Ajax liep zich in de eerste helft steeds vaster. Van der Vaart won zijn duels niet meer zo makke lijk, Van der Meyde werd slordi ger, Sijcora liet te veel ballen van zijn voet springen, Mido speelde bleek, net als Maxwell, Trabelsi (de uitblinker in de voorberei ding) en Chivu. Het enthousiasme keerde na rust in volle hevigheid temg. Ajax kreeg weer kleur en kreeg weer kansen via Mido, Van der Vaart en Sikora. Utrecht hield stand, maar bezweek toen Koe man van stijl veranderde. Hij zette Ibrahimovic in, naast Mi do. Utrecht zette Robert Roest in als de bewaker van de Egyp tenaar, Touzami schoof door op Van der Vaart. De Ajacied had zijn eerste bewaker, De Jong, helemaal leeg gespeeld. De om zetting werkte, met dank aan in valler Roest die Mido een zee van ruimte gunde bij de voorzet van Sikora. De Ajax-spits miste zo'n kans eerder, maar dit keer was het raak: 2-1. „Daarom heb ik hem laten staan. Mido speel de niet goed, maar ik weet dat hij zijn momenten heeft", ver klaarde Koeman. Ajax liep vervolgens zelfs uit naar 3-1, door een doelpunt van invaller Steven Pienaar. Ronald Koeman was complimenteus over zijn ploeg. Niet alleen om dat het fysiek goed zat, maar ook omdat er voldoende voet balintelligentie is om in één wedstrijd twee systemen be hoorlijk uit te voeren. „Wat dat betreft hebben we een grote sprong voorwaarts gemaakt." Ajax: Stekelenburg; Trabelsi, Bergdol- mo (38. Pasanen), Chivu en O'Brien; Galasek, Van der Vaart en Maxwell (69. Pienaar); Van der Meyde (69. Ibra himovic), Mido en Sikora. FC Utrecht: Wapenaar; Vreven, Zwaanswijk, Bosschaart (83. Roiha) en Van Mol: Tanghe, De Jong (75. Roest), Touzani en Van den Bergh; Kuyt en Gluscevic. Mido probeert met een omhaal te scoren, maar hij mist de bal. Foto: Hans van Weel chaska - Ondanks een indrukwekkende eindsprint heeft golfer Tiger Woods naast zijn derde Major-titel in dit jaar gegrepen. De Amerikaanse topfavoriet fiet gisteren in Chaska (Minnesota) vier birdies noteren op de laatste vier holes van het PGA-kampioenschap. Dat was evenwel niet voldoende om zijn excelle rende landgenoot Rich Beem van de eindzege af te houden. De spanning was groot op de laatste dag van het toptoernooi op de loodzware Hazeltine National. De 31-jarige Beem, een voormalige verkoper van mobiele telefoons en autoradio's uit Texas, be gon aan zijn vierde ronde met een ach terstand van drie slagen op leider Justin Leonard. Woods moest liefst vijf slagen goedmaken op de klassementsaanvoer der na drie dagen. Door een slechte start van Leonard, die de eerste negen holes afsloot met een score van 3 boven par, konden Beem en Woods zich naar de eerste plaats toe werken. Beide Amerikanen maakten in de slotfase aanspraak op de titel en het was uiteindelijk Beem die zijn eerste Majortitel binnen haalde met een score van 278, een minder dan Woods. „Ik was meer met mezelf bezig dan met Woods", liet Beem nuchter weten. „Ik probeerde met eigen spel onder contro le te houden. Dat is goed gelukt, mede door mijn vrijblijvende instelling. Ik heb hier in Chaska steeds het gevoel gehad dat ik niets te verliezen had." lijn van Beeten e wereld van geld, eer en rij ïandgeklap. Gemid- ei luizend toeschouwers eik De Nederlandse eirs financieren er hun dl 's werelds tennisba- De Bundesliga, daarin __p Jan Siemerink, John pn en Edwin Kempes de bloedhitte. Slechts :n voor het kwalifica- tivan de US Open. dobberen zeilboten Ideneysee aan de ;en. John van Lot- vanaf het terras van Essen en geniet, zijn zege op Tomas iet schouderklopje van [olthoff-Pfömer, voor- ocaat van Helmut liamagnaat en inmid- miljonair. „Hey John, idesliga", lacht de sor. lalig Hooglander, vori- op de Dutch Open i bij de laatste vier, is 1 Essen. Hij won al zijn ihet enkelspel en mag lar lang 'Mister Bun- ïemen. Die eer had mpes, uitkomend voor iss Sundem, vorig ing bij ETUF Essen is niljoen euro, gelijk aan iponent Sundem. Die et Sauerland heeft een Ise kolonie met Sie- tmpes, Dennis van ;en en Melle van Ge kijf bussen met fans ib achterna gereisd 1, hoewel vooraf al dat deze clubs op :ember de finale gaan >k Sundem heeft een Daar steekt een ten- •apierfabrikant tonnen sliga leeft, met gemid- Edwin Kempes verdient samen met andere Nederlandse toppers een dikbelegde boterham in Duitsland. Foto: GPD/Michael Gohl deld drieduizend toeschouwers (die zestien euro entree betalen) en toppers als Franco Squillari, Francisco Clavet, de gestopte Magnus Gustafsson en André Sa. Waar de Nederlandse eredi visie alleen nog diehards trekt, beleven de Duitsers tuinfeesten op tennisparken. Met een mu ziekje op de achtergrond wor den blinkende zilvergrijze Mer- cedessen aangeprijsd door prachtige dames. Onder de beschutting van een parasol of liggend in het gras wordt genoten van een witbier- tje. Geen braadworst in Essen, het is immers een eliteclub. Al klinkt ook hier dat typisch Duit se handgeklap. Essen lokte de fans een week einde eerder met een demon stratieduel tussen John McEn roe en Boris Becker. De laatste deed zelfs mee aan een compe titieduel van Sundem en dub belde met Siemerink. „Er kwa men zo'n zesduizend toeschou wers op af', zegt de Rijnsburger. „En de club werd gek. Becker eiste een eigen kleedkamer, ge droeg zich als een superster. Op de baan kwam hij nauwelijks vooruit. Maar we hebben ge wonnen. Twee dagen later meldde Becker zich geblesseerd af, hij kwam niet eens opdagen om het publiek toe te spreken. Dat stond wel in zijn contract. Blijkt toch hoe klein een super ster soms kan zijn." Voor de Nederlandse tennissers is de Bundesliga een kuuroord waar je ook nog geld toe krijgt. Kempes, afgezakt naar plek 270 op de wereldranglijst, kwam zonder zelfvertrouwen naar Duitsland. Ondanks een neder laag tegen Vasilis Mazarakis ver trok hij vanochtend met frisse moed en een volle buidel naar New York. Een weekeinde Bun desliga levert bij succes ruim ze venduizend euro op. De compe titie duurt vier weken en telt voor Essen en Sundem nog twee finaledagen. „Na de Bun desliga speel ik altijd goed", zegt Kempes, die vlak voor de com petitie brak met coach Nick Can. „De druk is enorm, een paar duizend toeschouwers ver wachten dat je gaat winnen. Op een ATP-toemooi sta je soms op baan zeven voor een tiental toe schouwers. Dit publiek maakt lawaai, dwingt je om echt punt voor punt te spelen. Die erva ring maakt je scherp." Ook Van Lottum, die vorig weekeinde nog een setje mocht spanen met John McEnroe, voelt die druk. „Het is een kwes tie van eer. Die clubs willen niet voor elkaar onder doen en de ti tel 'Deutsche Meister' wordt se rieus genomen. Dat is in Neder land toch anders. Onze voorzit ter heeft volgens mij een blanco cheque." Voor de ervaring, maar vooral het geld, offeren de Nederlan ders hun voorbereiding op de US Open op. Kempes, Sieme rink, Van Lottum en Peter Wes- sels, die voor Bamberg uitkwam, vertrokken vanochtend om acht uur met Singapore Airlines naar New York. „Ik moest eerst 's avonds nog de was doen", lacht Kempes. „Het is de slechtst denkbare voorbereiding op de US Open, maar de Bundesliga is te belangrijk om te laten schie ten. Ja, ook te lucratief. Deze be dragen verdienen we niet op toernooien." „Het geld is ongelooflijk", meent Van Lottum. „Eigenlijk belachelijk, maar mij hoor je niet klagen. Ik kan voor twee jaar bijtekenen en de kans is groot dat ik het ook doe. Al ga ik dan wel een week eerder naar Amerika. Hier heb ik mijn vorm van de Dutch Open vast kunnen houden. Even, in het tweede weekeinde, begon ik weer boos te worden. Heb ik twee dagen geen racket aangeraakt" Kwalificeren voor de US Open, het wordt een hele kluif. „Vooral de eerste ronde is overleven", weet Siemerink. „Van gravel naar hardcourt, het tijdsverschil, dat is wennen." Alleen Van Scheppingen, die de Argentijn Franco Squillari verraste, blijft achter. Dertien dagen terug werd hij vader van Megan en de Mijdrechter verkiest een langer verblijf in Europa. Toch stond hij drie dagen na de geboorte van zijn eerste kind alweer te tennissen in Sundem. De lok roep van de Bundesliga is on weerstaanbaar. boedapest/anp - Vier weken na dat Michael Schumacher zich tot wereldkampioen bij de cou reurs kroonde, heeft zijn team Ferrari ook de titel bij de con structeurs veroverd. Een dubbel van Rubens Barrichello en Schumacher in Hongarije was voldoende om de heerschappij van de Italiaanse stal te onder strepen. Barrichello mocht winnen. Voor de Braziliaan was het pas de derde zege in zijn carrière, na Hockenheim in 2000 en de Nür- burgring dit seizoen. Barrichello leidde de 77 ronden van begin tot einde. Hij noteerde de snel ste tijd in de training en maakte in de wedstrijd geen enkele fout. Michael Schumacher zat hem op de hielen, maar maakte nooit aanstalten om te passeren. Hij wil zijn teamgenoot graag aan het vice-wereldkampioenschap helpen. Die opzet zou goed kunnen slagen. Barrichello steeg door zijn overwinning inder daad naar de tweede plaats van het algemeen klassement. Hij heeft 45 punten, vijf meer dan de Williams-coureurs Ralf Schu macher en Juan Pablo Montoya. De jongste van de Schumacher- broers deed in de saaie optocht wat hij kon, maar meer dan een derde plaats zat er niet in tegen de superieure Ferrari's. Mon toya had een totale 'offday' en eindigde ver buiten de punten. Bij de start viel hij temg van de vierde naar de zevende plaats. Onder druk van Raikkonen maakte hij vervolgens stuurfou ten. Zijn Williams ging door het grind en raakte beschadigd. Montoya moest temg naar de pits en speelde in het vervolg geen rol van betekenis meer. David Coulthard en Kimi Raik konen eindigden vierde en vijf de. In de training op de Hunga- roring ging nog van alles mis. Coulthard en Raikkonen kwa men niet verder dan de tiende en elfde startpositie. In de race maakten beide 'zilverpijlen' veel goed. Coulthard heeft met 34 punten nog uitzicht op de twee de plek in het klassement. De zesde plaats, en dus één WK- punt, was voor Giancarlo Fisi- chella. De Italiaan reed in de Jordan een uitstekende wed strijd. Na de start lag hij zelfs vierde. In de pits verloor hij zijn positie aan de McLarens, maar 'Fisico' maakte op de baan een goede indruk. Zijn team rijdt het komende seizoen overigens met motoren van Cosworth. Jordan sloot zaterdagavond een con tract met de leverancier die ook Jaguar en Arrows van kracht bronnen voorziet. Jordan huurt dit seizoen motoren van Honda, maar de Japanse firma wil vol gend jaar alleen nog maar aan concurrent BAR leveren. In de pits vonden bijna twee aanrijdingen plaats. De Fin Salo keek niet in de spiegels toen hij de baan wilde opdraaien en ramde met zijn Toyota bijna de Jaguar van de Spanjaard De la Rosa. Even later was het bijna raak tussen de wagens van Montoya en de Fransman Panis (BAR). Aan de start verschenen maar twintig auto's. Het in financiële problemen verkerende Arrows zegde af. Teambaas Tom Walk- inshaw beriep zich op over macht. Of de autosportbond FIA die uitleg accepteert en Arrows niet van het WK uitsluit, is nog onbekend. Mike Coughlan heeft inmiddels aangekondigd Arrows te verlaten. De technisch direc teur die door zijn team al op een zijspoor was gezet, stapt over naar McLaren. Bij zijn nieuwe werkgever wordt hij hoofd ont werp. Mogelijk wordt Arrows zelf snel overgenomen en keert het team op 1 september in Bel gië terug onder een nieuwe lei ding. Wie er dan achter het stuur zit ten, blijft gis«n. Jos Verstappen maakt nog altijd kans in te stap pen, als vervanger van de ver trokken Duitser Heinz-Harald Frentzen. De Nederlander wordt ook genoemd bij Minardi, dat voor komend seizoen graag een ervaren coureur wil strikken. Minardi fiet in Hongarije de jon ge Brit Anthony Davidson debu teren. Hij vervangt voorlopig de belabberd rijdende Maleisiër Alex Yoong. Davidson kwalifi ceerde zich, maar in de wed strijd spinde hij van de baan. Lang zal hij niet bij Minardi blij ven. Teambaas Paul Stoddart zei vrij dag dat hij liever Justin Wilson had willen hebben. Wilson was echter te lang voor de Minardi- bofide. Hij maakt wel een goede kans in 2003 voor het team te rijden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13