KUNST CULTUUR 'Van het granieten genie krijg je nooit genoeg' Zwoel concert Prinsengracht Op Mystery Land komt het zesde zintuig aan bod Vermeer-opera k ook zonder tone K3 op tournee door Nederland De Parade blijft groeien Middeleeuwse muziek in Archeon Stripschap- prijs voor Leidenaar Eric Schreurs Frans Brüggen dirigeert alle negen van Beethoven Ook applaus voor Wim en Rita den haag - De drie Vlaamse kinderidolen van K3 touren vanaf oktoberdoor Nederland. Van Groningen tot Kerkrade zullen Karen, Kristel en Kath leen hun populaire liedjes ten gehore brengen. De optredens volgen op de 54 shows die KB de afgelopen tijd in Schevenin- gen heeft gegeven. De meisjes van K3 beginnen hun tour op 9 oktober in Zwolle. De laatste show is op 3 januari in Den Bosch. Drie cd's van K3 staan momenteel in de Album top- 100. Op 8 september presen teert de groep een nieuwe cd met de titel Verliefd'. Amsterdam - Het reizend thea terfestival De Parade heeft dit jaar 250.000 bezoekers getrok ken, 20.000 meer dan vorig jaar. Volgens de organisatie is het opvallend dat het Paradepu- bliek op een avond gemiddeld meer voorstellingen zag dan tij dens de vorige editie. De Para de sloot gisteravond de twaalf de tournee af in Amsterdam, precies twee maanden na de eerste voorstelling in Rotter dam. Het festival stond verder in Den Haag en Utrecht. Op de laatste avond kreeg Huis a/d Werf een prijs voor de produc tie 'Mondo Leone' en Sanne Vogel kreeg de aanmoedings- prijs voor aanstormend Parade talent. Loes Luca werd be kroond voor haar gehele Para- de-oeuvre. Zij nam vorig jaar afscheid na jarenlang met De Parade te hebben rondgetrok ken. alphen aan den run - Het mid deleeuwse stadje Gravendam in Archeon in Alphen aan den Rijn staat komend weekeinde in het teken van speellieden, trouba dours en andere 'vermaecklui'. Zeven ensembles zullen zater dag 24 en zondag 25 augustus liederen ten gehore brengen en authentieke middeleeuwse in strumenten bespelen. den bosch/leiden - De Sttip- schapprijs gaat dit jaar naar Lei denaar Eric Schreurs. Hij is het brein achter de stripfiguur Joop Klepzeiker en de strip Kleppie in Nieuwe Revu. De prijs wordt uitgereikt op zaterdag 14 sep tember tijdens de Stripdagen in de Brabanthallen in Den Bosch. De jury oordeelde dat Schreurs met zijn geheel eigen tekenstijl afrekent met het beeld dat Ne derland vooral zou bestaan uit windmolens en klompen. De strips over Joop Klepzeiker, die Schreurs een 'tjéémig-de-péé- migproductie' noemt, kenmer ken zich door een uitermate drukke tekenstijl, grof taalge bruik en een overmaat aan on smakelijke details. De Stripschapprijs gaat jaarlijks naar een stripmaker, van wie het werk van groot van belang wordt geacht voor het Neder landse taalgebied. De prijs be staat uit een bronzen plastiek en een oorkonde. maandag 19 AUGUSTUS Frans Brüggen: „Beethoven geeft je energie." Foto: GPD door Hans Visser Amsterdam - „Lui, lui, lui!", moppert Frans Brüggen. „Al die dirigenten hebben nooit de moeite genomen om even in de bibliotheek de bronnen te onderzoeken. Al 160 jaar wor den de symfonieën van Beethoven gespeeld op basis van een oude uitgave vol fouten." Deze week zullen ze vast anders klinken, als Brüggen ze alle negen uitvoert met zijn Or kest van de Achttiende Eeuw, in het Amster damse Concertgebouw. Met dit ensemble, spelend op instrumenten uit de tijd van Beethoven, moeten die wer ken nu vast weer klinken zoals de compo nist het zou hebben gewild. Hoewel? Brüg gen, alom bejubeld specialist in deze 'oude muziek', waarschuwt: „Ook wij hebben de wijsheid niet in pacht." Niettemin: het was zijn idee om in één week alle symfonieën van het 'granieten genie' uit te voeren. „Wie ze strata alle negen komt beluisteren, hoort bijna een soort biografie, met een merkwaardige ontwikkeling. Eén en Twee zijn nog de geniale voortzetting van Haydn en Mozart, maar Drie, de 'Eroïca', is een uitbarsting. Vier is dan weer een stapje terug en Vijf een grote stap voorwaarts. Zes, de 'Pastorale', is een verhaal op zich. Zeven scheef hij voor het Oostenrijkse leger dat de slag tegen Napoleon verloor. Acht is een cu rieus geval: de verbeelding van mechanie ken en waarschijnlijk ook van Geuthes ge dicht 'Der Zauberlehriing'. En de Negende? Gewoon fantastisch." Toch worden de symfonieën niet chronolo gisch uitgevoerd. Vanavond begint hij met Een en Drie, zodat het publiek van die avond meteen het verschil hoort. Maar de serie eindigt wel met de Negende. Wat voor Vincent van Gogh zijn afgesneden oor is, lijkt voor Beethoven zijn doofheid te zijn. Het grote publiek wil dan ook graag ge loven, dat zijn muziek naar mate hij ouder wordt, ook heftiger klinkt, dan kon hij er tenminste zelfs ook nog iets van horen. Vol gens Brüggen kan zijn gehoor inderdaad in vloed op zijn werk hebben gehad. „Oorart sen hebben mij verteld dat je psyche veran dert, als je de helft van je gehoor verliest. Je kunt snel geïrriteerd raken, ongeduldig wor den en driftig. Dat zijn tempi extreem hoog zijn heeft daar vast mee te maken. Boven dien had hij op zich al weinig waardering voor uitvoerende musici. Hij vond ze lui, dus die konden wel wat peper in achterste gebruiken." Al zeker vijftien jaar houden Brüggen en zijn orkest zich met Beethoven bezig. „We heb ben ze ook op cd gezet, maar dat is slechts een momentopname. Onze visie dien natuurlijk veranderd, al zal d ring nu toch niet heel veel anders verveelt dus niet om die werken vai weer te spelen. Altijd weer een vre is de uitvinder van het onverwi shockeert. Daarom krijg je van 1 nooit genoeg. Dat merk je ook bij h Na zo'n symfonie is het in de bus zelfs altijd drukker dan na een aiK hij geeft je energie," „Het is een scl er nu pas een gecorrigeerde uitga die symfonieën is verschenen. Du sinds 1838 al die fouten telkens speeld. Neem nou de beroemde I met dat marstempo in het laatste wordt meestal te snel gespeeld, ti toch een mars is. Maar als je de 001 lijke partituur leest begrijp je waart hoven schreef daar open noten, Maar tijdens het drukken zij die dichtgeslibd. Dus als al die dirige eens de moeite hadden genomen bibliotheek om de hoek de bronnei plegen. Lui, lui, lui!" Robeco Zomerconcerten: negen nieën van Beethoven, Orkest van tiende Eeuw o.l.v. Frans Brüggen: gebouw Amsterdam: 19 aug, (11 aug. (2 en 7); 22 aug. (4 en 8); 24 f 5); 25 aug. (9). door Francoise Ledeboer Amsterdam - Het moet toch mo gelijk zijn geluidloos een fles wijn te ontkurken? Als overbodig be wijs van het tegendeel klonk bij het 21ste Prinsengrachtconcert tijdens de vertolking van een noc turne van Chopin/Milstein door violiste Liza Ferschtman en pia nist Sander Sittig de plof van een kurk. Maar op en rond het pont on voor Hotel Pulitzer hield het publiek zich zaterdagavond in overgrote meerderheid opnieuw muisstil. Het is een traditie met een hel dere gedragscode: kletsen, fles sen ontkurken, zakken chips openrukken, applaudisseren, juichen, fluiten of toeteren mag alleen als er geen muziek klinkt of als AVRO-presentator Roe land Kooijmans aan het woord is. De enkeling die zich daar niet aan houdt, krijgt meteen lik op stuk met afkeurend gesis. Het zal Wim en Rita Kok goed hebben gedaan. Na Ferscht- man/Sittig kregen in het voor programma ook de pianisten Mariana Izman en Pieter Jelle de Boer de gebruikelijke ovaties, maar van de bekende Nederlan ders die het concert bijwoon den, werden alleen zij verwel komd met een hartelijk applaus. Zou hij erbij zijn, de nieuwe LPF-staatssecretaris van cultuur Cees van Leeuwen? Ja, hij was er en kon zich op het ponton des gewenst vermaken met bank- president Wellink, WD-minister Korthals, PvdA-coryfee Van Thijn of Schiphol-directeur Cer- fontaine. Alma Netten, directeur van het gelijktijdig georganiseer de Grachtenfestival dat in vijf jaar uitgroeide tot een muzikaal evenement dat de afgelopen vijf dagen opnieuw zo'n 45.000 be zoekers trok, wees trots op haar nieuwe voorzitter, voormalig Duits ambassadeur Otto von der Gablentz, aanwezig met zijn Ne derlandse vrouw. Het aantal toeschouwers tijdens het Prinsengrachtconcert schommelt meestal rond de 15.000, de maximale verwer kingscapaciteit van boten, kades en bruggen op de Prinsengracht aan de voet van de Westertoren. Dankzij de tropische warmte waren dat er dit keer naar schat ting een paar duizend meer, een surplus dat waarschijnlijk niet meer dan een verre glimp en verwaaide noten heeft meege kregen. Ze hadden beter thuis had kunnen blijven voor de rechtstreekse AVRO-uitzending van het optreden van de ster van de avond: de 29-jarige Peru aanse lyrische tenor Juan Diego Flórez. Wie een goede ligplaats wil ver overen, moet daar altijd vroeg voor uit de veren omdat de stremming van de gracht om drie uur 's middags ingaat 'Maar dat hebben we er jaarlijks graag voor over. Vanochtend ging de wekker om half zes', ver telde Han van Blokland uit Ab coude. Zijn met familie, vrien den, drank en etenswaren vol gepakte boot veroverde dit keer een plaatsje direct naast het ponton. 'Goedenavond allemaal, u bent een groots publiek!', prees Die- go Flórez de massa. Hij liet we ten optreden in de buitenlucht niet makkelijk te vinden, maar Een zee van boten in de Prinsengracht tijdens het optreden van de tenor Juan Diego Flórez. Foto: GPD/Bram Budel zijn aria's van Bellini, Rossini en Donizetti kregen volgens een aanwezige oud-leerling van het conservatorium desondanks een voorbeeldige vertolking: 'Ik was diep ontroerd. Fantastisch!' Na de langdurige ovaties en de gebruikelijke toegift 'Aan de Amsterdamse grachten' duurde het nog geruime tijd duren voor alle boten huiswaarts konden keren. muziek recensie Aad van der Ven Concert NJO Summer Academy O-I.v. Reinbert de Leeuw: "Writing to Vermeer" van Louis Andriessen. Gehoord: 18/8, Muziekcentrum Vredenburg, Utrecht De componist die samen met Peter Greenaway een opera maakt moet van goe den huize komen, wil hij niet het onderspit delven naast iemand die zich als fil mer en ontwerper van zulke weelderige beelden pleegt te bedienen. Maar Louis An driessen ging zich in 'Rosa' en Writing to Vermeer' zijn gang en hield zich staande. En hij lijkt nog aan het lang ste eind te trekken ook. Zullen we ooit, na die over weldigende productie van Writing to Vermeer' bij de Nederlandse Opera, nog eens een tweede geënsce neerde opvoering van dat werk meemaken? Er zijn nu op enkele plaatsen in Ne derland concertuitvoerin gen, evenals in oktober in Londen. Net als bij elke an dere opera rijst dan de vraag, of de muziek het kan stellen zonder theater. Bij Writing to Vermeer' is dat zeker het geval, zo bleek gis teravond. Daar gaven de sterk gemoti veerde musici van het Na tionaal Jeugd Orkest onder leiding van Reinbert de Leeuw, gedreven als altijd, een indrukwekkende uitvoe ring van een partituur, die bij de première in 1999 met een werd gezien als een op merkelijke wending in het componeren van Louis An driessen. Ja, hier en daar viel zelfs het woord 'lyriek'. Het door Greenaway ge- sclireven libretto voornamelijk uit aan Vermeer gerichte ven van drie vrouwen: genote Catharina, sc moeder Maria en hel de auteur in het levew roepen model Saskia indrukwekkend UltJ door Melanie Greve, I ra Tetenberg en Maii Stralen. Met de overwegend b' gelende inhoud vai brieven kan een com1 uit dramatisch oogpui nig beginnen. Maar E Andriessen vond er if Hij verklaarde dat de wen in deze brieven h voelens verbergen. Di ren we die in de muzi aanvankelijk een 'dj sche kalmte' bezit - Ai sen ontleende die ten zijn grote held Stravi! maar gaandeweg di scher en heftiger word Het is vaak serene, soi 1 felle muziek die zich festeert in de van dez<| ponist bekende glazig luur van vibrato-armi sterkte klanken. Het s subtiele wijze referen de muziek van Jan P zoon Sweelinck dras aan de rijkdom van h torische perspectief ii muziek. In de scènische pre van drie jaar geledei trasteerden de vredig selijke taferelen op d( ken van Vermeer m wrede buitenwereld, Greenaway verfilmd 0 de jonge Nederlandse ponist Michel van dei! elektronische klanken zien. Van der Aa he4 prachtig gedaan en zii deel maakte ook gistel indruk, maar bij eetf certuitvoering als dea ven die 'inlassen' in d hangen. door Sacco Koster Amsterdam - Mystery Land prikkelt de geur door het prettig ruikende hout op de grond. Het gevoel door de warme zon op het li chaam. De smaak door de overvloedige keus voor de inwendige mens. Het gehoor door de talloze dj's op elf podia. En het zicht door de decoraties en de fraai uitgedoste mensen. Maar ook het zesde zintuig, het onderbewus te, komt aan bod. Organisatie ID&T legt in de promotie van het negen jaar geleden begonnen dance-fes- tival vooral de nadruk op het mystieke. Het logo is een fraaie shiva en in spotjes op tv nodigt een mediterende buddhistische monnik de doelgroep uit naar Mystery Land te komen. In de brochure met de line-up wordt de spi rituele kant van vriendschap uitgelegd. ID &T blijkt in staat die zweverige pretenties te vertalen in een concreet gevoel. De meeste mensen blijken de sfeer op Mystery Land namelijk als iets bijzonders te ervaren. An ders dan bijvoorbeeld op Dance Valley, de nieuwe buurman. Na omzwervingen door heel Nederland hoopt ID&T nu in een onge bruikt deel van het Westelijk havengebied van Amsterdam een vaste stek te hebben gevonden. Vanuit de bus op weg naar Dance Valley in Spaamwoude konden twee weken geleden al de eerste tenten worden waargenomen. Als je in een tent met duizenden tegelijk uit het dak gaat op de mokerslagen van Sven Vath is er geen verschil tussen Mystery Land en Dance Valley. De verschillen, hoe subtiel ook, worden pas duidelijk als je óver het im mense terrein loopt. Het zit hem nauwelijks in het aanbod van winkeltjes, eetgelegenhe- den en bungeejumping. Karakteristiek is wel dat op het platte terrein van Mystery Land het oog niet verder rijkt dan de naaste, ter wijl Dance Valley het vooral moet hebben van uitzichten op imposante mensenmas sa's. Er is wel een tribune met uitzicht over het publiek voor de mainstage, maar deze is alleen toegankelijk voor genodigden. Maar het echte verschil tussen beide mega- evenementen wordt verklaard door de link die ID&T is aangegaan met de alternatieve cultuur die onder meer in het nabijgelegen Ruigoord uitgedragen wordt De bewoners van dit kunstenaarsdorp mogen zich gevleid voelen door de naaperij van ID&T, waar door een deel van hun cultuur getoond wordt aan bijna 50.000 mensen waarvan de meesten tot voor kort nog nooit van het idyllische dorpje gehoord hadden. Het ge bruik van de naam Ruigoord in de promotie had dan ook niet tot doel de exacte lokatie van het festival duidelijk te maken. Het past in het proces van de veralgemenisering van de undergroundcultuur. Sinds Nirvana is geen enkele ondergrondse muzikale of cul turele stroming meer veilig voor de handen van de massamedia en door geld gedreven lieden. Jammer dat geen enkel overleg met de Ruig- oorders is gepleegd over het gebruik van hun naam, terwijl één van de mensen van ID&T er al twintig jaar feesten en festivals bezoekt. Die persoon zal er verantwoorde lijk voor zijn dat uiterlijke kenmerken van een volstrekt a-commerciële cultuur overge plant zijn naar een cultuur waarin de macht van het geld regeert. De 'Fools Ark' die het hoofdpodium vormde was vorig jaar te zien tijdens een feest in het Amsterdamse Paradiso van het aan Ruig oord gelieerde Ballongezelschap. De uit pal lets opgebouwde toren er tegenover was duidelijk geïnspireerd op de toren van Babel die tijdens het millennium-feest op Ruig oord in brand werd gestoken. Fakkelop tochten behoren al jaren tot de vollemaans- rituelen die in augustus tijdens het Landju weel-festival van Ruigoord gehouden wor den. Het Landjuweel wordt deze week weer gehouden. Hoewel ED&T dappere pogingen onderneemt die unieke sfeer te benaderen, zal Mystery Land daar toch nooit aan kun nen tippen. Fraai uitgedoste mensen die de sfeer op Mystery Land als iets bijzonders ervaren. Foto: United Photos De Boer/Milan de Bie

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12