Heel veel bruggen en nog veel meer borm Op jacht naar de schatten van Professor Y. Lupardi Moderne Prikkebenen Boerenmeiden en ballonnen MAANDAG 19 AUGUSTUS door Ruud Sep Een rondvaart, die maak je door de Amsterdamse grachten. Of door de Rotterdamse haven. Of eventueel, wanneer je eens een keer wat anders wilt, door Giet hoorn. Maar wie haalt het nou in zijn hoofd om een rondvaart te maken door een uitgestrekt tuin bouwgebied? Wie gaat er mee op een rondvaart langs de Boskoop- se boomkwekerijen? Bij de Boskoopse VW denken ze daar heel anders over. Daar is het: wie gaat er nou niet mee op zo'n rondvaart? Want naast de wekelijkse 'vrije vaart', waarvoor je niet hoeft te reserveren, ma ken de vrijwilligers van de VW wekelijks ook heel wat rond vaarten op verzoek. Voor groe pen van bedrijven, vrouwenver enigingen, tuinclubs of noem maar op. Met de vier open vlet ten van de VW kunnen maxi maal honderd mensen tegelijk een tochtje maken tussen de bomen. Nou ja, bomen... In Bo skoop heet alles met wortels en een blaadje een boom. Het overgrote deel van de Boskoop- se 'bomen' is zo klein dat een cavia er nauwelijks in de scha duw kan zitten. Deze zaterdagmiddag zijn er on geveer vijftig belangstellenden voor de wekelijkse tocht. Dat betekent dat er twee boten ver trekken. Dat wil zeggen: één boot vertrekt keurig op tijd, de tweede moet nog even wachten. Zeven mensen die hebben gere serveerd zijn nog niet aangeko men. „Maar ze zijn onderweg", laat de schipper weten. Het groepje dat al vast in de boot was gaan zitten, stapt maar weer uit. Op zoek naar een beetje schaduw. Boot één heeft naast een kleine dertig bezoekers ook drie vrij willigers aan boord: een schip per, een verteller en een man om alle bruggen open te maken. Die laatste heeft verreweg de zwaarste baan van de drie. On- Het Boskoopse boomkwekerijgebied laat zich het best bekijken vanaf het water. Foto: Eric Taal derweg moet hij enige tientallen bruggen openen: handbediende ophaalbrug gen, heel veel draaibrug gen, een en kele elektri sche brug en een paar ver dwaalde rari teiten. Eén voordeel: het is een goede Boskoopse gewoonte om in ieder geval de draaibrug gen gewoon open te laten wan neer je er doorheen bent. De klanten van deze middag lo pen uiteen van acht tot tachtig. Een bejaarde vrouw uit Wilnis van wie de zoon ooit in Bos koop 'het vak' heeft ge leerd, is in het gezel schap van een even bejaarde non. Een Bo skoopse kweker maakt de tocht met het hele gezin. Hij ontwik kelt zich al snel tot het slimste jongetje van de klas. „Ik heb wel eens gehoord dat Boskoop net zo veel bruggen heeft als Am sterdam en Venetië bij elkaar", houdt hij gids Piet Looman voor. De gepensioneerde kwe ker haalt zijn schouders op. „Zou best kunnen." Looman voorziet zijn gehoor van harde feiten ('Boskoop telt 1250 kilometer aan watergan gen', 'deze kweker heeft alleen al 165 soorten pioenen'), anek dotes ('vroeger legde de Bos koopse jeugd de gammele brug getjes wel eens scherp, zodat je in het water viel als je erop kwam') en grapjes ('u hoeft niet te bukken hoor, de brug kan er tegen'). Op een vrolijke toon vertelt hij over de geschiedenis van het gebied en wijst hij op bijzonderheden. Kijk, dat is één van de laatste graskanten, ver der is alles hier beschoeid. Kijk, dit zijn stekplanten van zeker tachtig jaar oud, en die sloot daar, die is helemaal dicht ge groeid met waterlelies. De tuinliefhebbers in de boot vergapen zich aan al het moois dat voorbij trekt. Bij een kweker van figuurbuxus vaart per het hele eind tot vo kwekerij en weer ten keer kan iedereen gen de buxuseekhooms, d pauwen, de buxuskipp buxuszwanen. De boot wordt stil vaj dering wanneer Loom dat de kweker waar v moment langs varen i der dan 2200 verschille ten op zijn land heeft tuin ügt er onberispel valt geen onkruidje te ren. „Wat een onderhi fluistert een dame. „Ei zich voorstellen dat alle hand onkmidvrij wordt", voegt de g Na aan uur en een kwa boot weer terug bij de gasten worden erop dat ze - nu ze er toch nog even een bezoek brengen aan het Boo rijmuseum, dat in pand zit als de VW. neemt nog even een s zijn blikje cola. „Om heb ik weer een groep.' Waar: Vanaf de Bosko aan het Reijerskoop 5 Wanneer: Tussen 1 a oktober vertrekt iede dag om 13.30 uur e vaart door het boom gebied. Groepen kui reserveren voor roi op andere tijdstippen. Prijzen: De rondvaart! euro per persoon. Informatie bij de VWi 0172-214644. Een rondvaart bijzonder Een must liefhebbers.!1 Niet gescn mensen hebben metj door Heiman Joustra Het is zomer, ook op het internet. Even zoe ken op de term 'zomer' en de ene na de an dere hit vliegt je om de oren. Zo is daar de startpagina zomer.pagina.nl met tal van ver wijzingen. Na één muisklik zit je in de won dere wereld van de natuurvorsers. In dit ge val lieden die met een bandrecordertje, cas- setterecordertje, of als ze het echt professio neel willen doen een dat-recordertje, door bossen, hei en weide trekken op zoek naar natuurgeluiden. De moderne Prikkebenen dus, zonder vlindernetje, maar met opna meapparatuur. 'Natuurgeluiden door de seizoenen heen', staat er. Zeer leerzaam, dat moet gezegd. 'Hoewel u misschien anders zou verwach ten, is de zomer niet echt de meest geschikte periode om vogelzang op te nemen. Velen zijn eerst nog druk bezig een (tweede) nest met jongen groot te brengen en daarna komt al snel de rui en de tijd om niet (meer) op te vallen. Hard werken dus. Voldoende voedsel vergaren. Alleen 's morgens vroeg is er nog een periode waarbij de zang echt even opleeft. De tijd dat alle bewoners laten weten dat ze er nog zijn. Dan is er ook nog kort de avondzang, vol weemoed: weer een dag voorbij'. Geen vogeltjes op band dus. Maar wel ande re beestjes die geluid maken. Zo is daar de veldkrekel die veelvuldig van zich laat horen. 'Dit dierengeluid neemt u mee naar de z mer. Doe uw ogen dicht en dat getsjirp v de veldkrekel verplaatst u naar een zwoe avond op de hei, of naar een Frans terrai met een glas witte wijn. Regisseurs van speelfilms maken daarom ook graag geb van deze geluiden. Of moeten we zeggen misbruik? Want vaak gebruikt men tjirpj luiden die helemaal niet bij de locatie pa sen.' En wederom valt er wat te leren. Voor le zijn geluiden van krekels en sprinkhanei lemaal hetzelfde. Toch is er een groot ve schil en dat is makkelijk te leren. Krekels muzikaler, melodieuzer. Als u alleen 'gei hoort, dan is het een sprinkhaan, hoort I ook een toon, dan is het een krekel. Desl digen spreken bij de zang van deze diere meestal over 'striduleren'. De insecten h ben op hun vleugels of poten een 'stridu tieapparaat', bestaande uit een soort ras met allemaal fijne tandjes waarover een plectrum wordt gehaald.' Jaja, voor je het weet ben je minutenlanj aan de wandel op deze site. Dan kom je voorbeeld in de tuin van Yolanda. En da lees je: 'De zomer is een tijd van relatievi rust in de tuin. Wanneer het onkruid in 1 voorjaar goed is verwijderd, steekt het n< welijks meer de kop op in de zomer en herfst De jonge vogels zijn uitgevlogen de avonden zijn lang en zwoel.' Juist ja 1 site voor in de hangmat. i Professor Y. Lupardi - met zijn GPS voorop de opgevoerde Spartamet gemonteerd - op weg naar één van zijn 'caches'. Foto: Mark Lamers Geocachers heten ze: de groei ende groep van moderne schat gravers die stad en land afreizen om door anderen verstopte 'caches' te zoeken. Gewapend met een GPS-toestel, zie je ze steeds vaker in de stad en in de polders struinen. Ouderwetse schatkaarten hebben ze niet op zak. De geocachers halen de co- ordinaten van de door hen be geerde cache van internet (de si te www.geocaching.com). Het GPS-toestel wijst ze vervolgens de weg. Naar de schatten die de Leidse Professor Y. Lupardi heeft verstopt, bijvoorbeeld. Lupardi is natuurlijk niet zijn werkelijke naam - deze nom de plume heeft hij uit de boeken van kapitein Rob - maar zo is de professor een beroemdheid ge worden onder de geocachers. Vorig jaar zomer schafte Lupar di - van oorsprong een bioloog - een GPS-toestel aan. Hij houdt van dergelijke hebbedingetjes en bovendien dacht hij het ap paraat goed te kunnen gebrui ken bij zijn pogingen om de me demens naar mooie, maar on bekende plekjes in het Groene Hart en langs de Noordzeekust te kunnen lokken. „Mensen hebben een doel no dig. Ze gaan niet graag meer zo maar een eindje wandelen", zegt Lupardi. Dus fabriceerde hij vlak na aanschaf van zijn GPS tien kleine doosjes, gevuld met logboekjes en potloden, muntjes uit Verweggistan en flippo's. Die doosjes liet hij ach ter op bijzondere plekken in de wijde omtrek van Leiden. Onder bruggetjes, bijvoorbeeld. De co- ordinaten meldde hij op de webpagina's van geocaching. Inmiddels hebben vele honder den mensen de doosjes van de prof weten te vinden. Ze haal den er een voorwerp uit en stopten weer een speeltje terug, ze schreven in het logboekje en lieten boodschappen achter op internet over hun belevenissen. Lupardi was één van de eersten die zich met geocaching bezig hield, maar het leger van lief hebbers is groeiend. „Vorig jaar waren er nog maar een stuk of üen caches in Nederland ver stopt en hielden zich er mis schien veertig mensen mee be zig. Nu kan je in Nederland meer dan 250 caches vinden en houden zich er zo'n vierhonder- vijftig, vijfhonderd mensen mee bezig." En hoewel de schatten van de prof inmiddels tamelijk oud zijn, trekken ze nog wekelijks bezoekers. Van de oorspronke lijke tien zijn er overigens twee verdwenen. Eén cache viel ten prooi aan een boze boswachter, die dat soort grapjes op zijn ter rein (vol broedende vogels) niet duldde, de twee cache is ver nield door hangjongeren die het duingebied ten noorden van Noordwijk bezoeken. Professor Y. Lupardi gaat nog geregeld op pad om te controleren of alles nog goed is met de overgeble ven doosjes. Hij wordt daarbij vaak gespot door andere geo cachers: een opvallende ver schijning op een opgevoerde Spartamet met dubbelverend zadel en de GPS voorop op het stuur gemonteerd. „Ik heb een Garmin GPS 12, een ruig model van het ouderwetse type", zegt de prof. „Kan tegen een stootje. Vorig week is-ie nog in een sloot gevallen. Maar mijn GPS is plonsbestendig." Dat is nodig als je op zoek gaat naar de schatten van de prof. De geocachers zijn dol op de prach tige en weinig bezochte plekken die Lupardi heeft uitgezocht maar - getuige de logs die ze op internet hebben achtergelaten - hebben ze vaak ook last van drassige trajecten, muggen en andere insecten, brandnetels en andere ontberingen tijdens hun speurtochten. De prof laat om ellende te voorkomen vaak tips achter op internet. Zo luidt het dringende advies bij zijn cache 'drassig': „Ik raad iedereen af om in een rechte lijn de cache te benaderen. Dit leidt tot verdrin king in het moeras. Nog een tip: vooral niet stampen want dan kan de bodem het opeens ver tikken om je te dragen. Lupardi: „Iemand vroeg laatst aan me waar je aan moet den ken als je met je GPS de natuur in trekt. Nou, je kunt gestoken worden door muggen en hor zels, je kunt struikelen en in de modder vallen, of op een foute manier over een hekje klimmen en dan blijven hangen met je kop in het water. Heel veel men sen komen niet meer 'buiten'. Als je normaal gesproken alleen maar over stoeptegels loopt, is het toch even uitkijken." Maar ach, echte ontberingen zijn er niet in Nederland. En ook als de GPS ermee ophoudt, hoef je niet te verdwalen, zegt Lupar di. „Waar je ook bent, je hoort altijd wel het geluid van auto's die over een nabijgelegen weg heen rijden." Wie op zoek wil naar de bijzon dere plekjes van Professor Y. Lupardi heeft een GPS-toestel nodig. De coördinaten van Lupardi's schatten zijn te viruien op www.geocaching.com, net als die van andere schatbegravers in de regio. Flink in de belangstel ling staat momenteel bijvoor beeld ook de multicache 'Leidse Ontzettingvan PeterN die geocachers dwars door de Leidse binnenstad voert. Annet van Aarsen GPS (Global Positioning System) GPS (Global Positioning System) is een posi tiebepalingssysteem van de Amerikaanse strijdkrachten. Het systeem bestaat uit 24 sa tellieten, die in een vaste baan om de aarde draaien. Elk van deze satellieten heeft een ei gen signaal, dat wordt opgevangen door het 'hand-held' GPS-systeem, de ontvanger ter grootte van een zaktelefoon. Deze ontvanger heeft een soort logboek van de banen die de 24 satellieten beschrijven. Door de positie en de tijd van uitzenden van de informatie van de satellieten te vergelijken met de tijd op het moment van aflezen, kan de ontvanger zien waar hij zich op dat moment bevindt Met het snijpunt van de gegevens van minimaal drie satellieten kun je je exacte positie op de we reldbol bepalen. Verdwalen is er dus niet meer bij Het is bijna iedereen wel eens overkomen, dat Cupido juist tij dens de vakantie zijn pijlen af schoot. De Leidse zanger Geor ge Julien beleefde in Bad Ems - Duitsland - op veertienjarige leeftijd zijn eerste grote liefde. Barbara heette ze, een struise Duitse. Verder dan een beetje zoenen is het overigens nooit gekomen. „Ik kampeerde met mijn ouders en mijn zusje op een camping in Bad Ems. 's Avonds gingen we vaak met een treintje naar een plaats iets verderop, om te gaan stappen. De hulp van de camping, een Antilliaan, ging ook vaak mee. Die wilde graag dansen met de Duitse meisjes, maar daar moesten de jongens uit Bad Ems niet veel van heb ben. Toestanden... Uiteindelijk werd hij verliefd op mijn zusje. En ik werd verliefd op een meis je uit Bad Ems. Barbara heette ze. We hebben in de trein ge kust. Ik dacht dat ik ontplofte. Ze was een echte boerenmeid, maar ze had iets... Daar werd ik helemaal wee van. Dat was mijn eerste grote liefde. Na die ene keer in de trein heb ik Barbara nooit meer gezien. Ik heb haar nog wel gezocht maar ze liet zich niet meer zien. Ik moet nog altijd even aan haar denken als ik in de buurt van Bad Ems ben. Twee jaar later, toen ik zestien was, kampeerden we in Noord- wijkerhout. Daar heb ik iets ge had met een heel aardig meisje uit Zoeterwoude. We gingen naar het strand en daar hebben we naakt in een kuil liggen kroe len. Nee, we zijn niet met elkaar naar bed geweest Maar we had den het heel erg naar ons zin. Ik weet nog dat ik op een maan dag naar saxofoordes was ge weest Toen ik thuis kwam zei mijn moeder dat mijn Zoeter- woudsè geliefde had gebeld. Ik schrok me dood. Ek da zwanger was. Waaroi anders bellen? Ik ben Zoeterwoude geredei 'Jeetje, ben jij in ver Ze stond perplex. 'Ik eens met je naar bed zei ze. Wist ik veel. Daarna heb ik beslotf iets me nooit meer u men. Ik moest condo ben. Naar de drogist! ik niet Daar keken ze streng als je voor zi schap binnenkwam. I naar de speelgoedwinl Tombe gegaan en da een zak ballonnen g heb het wel eens g hoor, met die balloni ja, dat ging natuurlijk i

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10