GESPREK VAN DE DAG Vrouw stuit op glazen plafond Ik denk dat ik niet kapot kan 'Sommigen denken: zo'n telefoonmiepje regelt alles' ZWAAR Tf* Dikste stad van Brazilië op slanke p; 'Zij is hysterisch of emotioneel en hij wordt doortastend of gepassioneerd gevonden' Dagje Londen ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2i MENSELIJK Dartskampioen RAYMOND 'Bar ney' VAN BARNEVELD begint een keten van dartcafés. Elk eta blissement dat meedoet, krijgt de naam Barney's Dart Center. Net als bij McDonalds moet de keten bestaan uit zelfstandige ondernemers die op franchiseba sis de naam Barney's gebruiken. Bezoekers kunnen er natuurlijk pijltjes gooien, maar ook dartsspullen kopen en een pils je drinken. Anders dan bij de hamburgerketen, komen niet alle dartscentra er exact hetzelfde uit te zien. Daar door kunnen ook eigenaren van bestaande horecagele genheden vrij gemakkelijk omschakelen, als ze dat wil len. Vóór het begin van het Embassy-toernooi in januari moet het eerste café geopend zijn. Foto: Ton Kastermans In het Tilburgse dieren park De Oliemeulen zijn in de nacht van donder dag op vrijdag dertien rat- tenslangen geboren. Op zich niets bijzonders. Wa re het niet dat SLANG nummer 13 TWEE KOP PEN heeft. Uniek", vol gens een verzorger van het park.Het komt wei eens voor dat er een twee ling uit het ei komt, maar dit hebben we nog nooit meegemaakt." Beide kop pen leven volgens de ver zorger. ,,Maar het is na tuurlijk de vraag of dat zo blijft. Dat moeten we af wachten." De Amerikaan se rattenslang, die rood van kleur is, kan maxi maal tweeëneenhalve me ter worden. ,,We noemen het hier een beginners lang. Veel mensen die met het houden van deze reptielen beginnen, heb ben dit dier in huis", al dus de verzorger. Als de slang met de twee koppen gezond blijft, kunnen ge- interesseerden in het weekend van 24 en 25 augustus naar het bijzon dere dier komen kijken. WERK Nicos Melachropoulos sjorder 31 jaar Veel werknemers slijten hun dagen op kantoor. Maar niet iedereen. Deel 6 in een serie over fysiek zware beroepen Pak die stang maar op, dan kun je uit eigen ervaring vertellen hoe zwaar het werk van sjorders is vertelt Ni- cos Melachropoulos op het dek van de m/s Nirint Progress die aan de Graanweg in Moerdijk ligt. Oppakken is het probleem niet: de stang weegt 25 kilo. Maar hij is zes meter lang en moet bij het ene eind worden genomen om het andere eind - met de handen boven de schou der - in de derde container van onder vast te haken. Het om hoogsteken lukt net en is moor dend voor arm-, schouder- en rugspieren. „Nou weet je met een dat we daar wel eens last hebben." Nicos, 31 jaar en al vijftien jaar sjorder bij International Lashing Services in Rotterdam, klaagt niet. Natuurlijk, sjorren is zwaar werk Doordouwen. Op een schip staan vaak zeventien con tainers naast elkaar. De tweede en derde van onder aan beide kanten met twee stangen wor den vastgezet.Acht stangen per positie, dus bij elkaar 136", rekent zijn baas Nees Maas voor. Er zijn schepen met 23 rij en. „Lopende band werk", weet Melachropoulos. Maar nogmaals hij klaagt niet, want het is mooi werk Niet zo zeer de containers. Nicos' hart ligt bij het stukgoed. „Complete jachten, bulldozers, trucks, au- to's, generatoren", somt hij op. „En motoronderdelen voor schepen, die wegen soms vier honderd ton. Je moet er inzicht voor hebben. Hoe plaats je het en hoe zet je het vast met het oog op de stabiliteit van het schip en de dekbelasting." Het sjorren is handwerk. Dat lijkt gek, in een tijd dat alles is gemotoriseerd, tot je een sjorder aan het werk ziet. Het is kruip- door- sluip-doór met kettingen, kabels en touwen tussen de la dingen en de scheepswand door. Zo'n ketting weegt tiental len kilo's. Hij wordt bevestigd aan bijvoorbeeld een truck en aan een ring op het dek Dan begint het echte werk: met arm- kracht de ketting op spanning trekken, een hevel aanbrengen en dan de ketting vastsjorren. Dat gebeurt krom staand, op hurken of liggend; geen stand is te gek. Loodzwaar werk, vaak in weer en wind. „Met een truck valt het dan nog mee, want daar geeft de vering wat ruimte, maar een motoronderdeel geeft geen millimeter mee. Dan sta je met twee man op volle kracht aan een stang te trekken." De kettingen aanspannen is - met het aanbrengen van de containerstangen - het zwaarst „En uitblokken", vult Nicos zichzelf aan. „Met hout aan de zijkant de lading tot een geheel maken met het schip. Dat ge beurt met voorhamers en spij kers. Hele grote spijkers." Sjorren is naast zwaar ook wei nig sociaal. Sjorders werken ze ven dagen in de week, dag en nacht; zijn zij klaar, dan kan het schip weg of worden gelost. „Ze zeggen wel dat we de hoeren van de haven zijn", zegt Nicos. „Je moet niet lui zijn en hart hebben voor de zaak. Vaak is er overwerk; het werk moet af. Maar je hebt vrijheid. Als het werk loopt, hoor je niemand. Je kunt altijd alles zeggen tegen el- Nicos Melachopoulos. Foto: GPD/Harry Verkuylen kaar en je komt overal. Monaco, Friesland, Duitsland, Italië. In Genua zijn we eens vier dagen geweest voor het vastzetten van een onderdeel van een boorei land dat per se op tijd moest zijn. Een uurtje werk. Dat zijn de mooie klussen." Het werk levert ook vaak een goed gevoel op.Als je de boot na een halve nacht overwerken een metertje uit de wal ziet gaan en je denkt: dat hebben wij mooi vastgezet." Nicos wil het wel tot zijn vut volhouden. „Dat kan. Het werk verandert niet en veel jonge gasten zien niks in zwaar werk, ploegendienst en veel overuren. De zwaarte houdt me niet bezig. Ik denk dat ik niet kapot kan." Erik Huisman Met twee ton zijn ze nog lang niet tevreden. Het n ten er minstens drie woi den. Op een groot billbo voor het stadhuis houdt Zuid-Braziliaanse stadje goa dos Tres Cantos bij 1 veel de bevolking tot duj collectief is afgevallen. Ti vorige week was dat 2131 lo. Lagoa dos Tres Cantos inwoners) bestaat hoofd kelijk uit nazaten van Du immigranten en geniet d weinig begerenswaardig faam de 'dikste' gemeeni van Brazilië te zijn. Ruim zestig procent van de bei ners lijdt aan overgewich Daarom schreven 503 'zwaarlijvigen' zich in voj een gemeentelijke verma ringscursus, ontworpen door de Universiteit van| Paulo. Het probleem van de exti kilo's kwam aan het lich de uitkomsten van een g zondheidsonderzoek D; uit bleek dat 25 procent de bevolking last heeft v kortademigheid. Het geb aan lucht houdt direct v( band met de onstuitbare zucht naar calorieën. Gn boosdoener is een lokale riant van een Duitse taai de cuca. Die bestaat uit e ren, roomboter, kokos, j; smeerkaas, karamelpasü veel suiker en is gemeen goed in zowat elk huisho den. Maar ook een overt sis bier en worst dragen aan het overgewicht. Frans Lindenkamp Het dikke handboek en een vakkundige monteur helpen de meeste technische problemen de wereld uit. Foto: GPD/Cees Mooij Alles is zeiknat en ze is het wachten zó zat, vat ze de hope loze situatie samen. „Ik weet niet hoe het met u is, maar het regent hier", voegt de vrouw Re- né van de Plassche, de baas van het ANWB-steunpunt in Lyon, toe. Samen met de regen druipt pure wanhoop door de tele foonhoorn. Samen met haar man is ze ge strand in de buurt van Beaune. Op de terugweg naar Nederland begaf de radiator het. Ze konden kiezen: of een huurauto of wachten op reparatie. Het werd het laatste. De technische dienst van het steunpunt vond de ra diator bij een garage in Marseil le. De wanhoop slaat om in pure opluchting als Van de Plassche meldt dat de radiator er nog 's middags wordt ingezet. „En gaat u maar een hapje eten op kos ten van de ANWB", zegt hij. „Hartstikke fijn, heel erg be dankt", stamelt de vrouw. Het mes snijdt aan twee kanten. Het echtpaar heeft het de ANWB makkelijker gemaakt door voor reparatie te kiezen. Daardoor hoeft de auto niet naar Nederland te worden ver voerd. Van de Plassche: „En daar mag best wat tegenover staan." In 1973 begon de ANWB het steunpunt in een hotelkamer - voorzien van een telex - op een steenworp afstand van de huidi ge locatie bij de Porie de Lyon, pal aan de A6, voor vakantievie rend Nederland beter bekend als de Autoroute du Soleil. Nu zit de Touringclub des Pays-Bas, zoals de ANWB in Frankrijk heet, in één gebouw samen met andere Europese automobilis tenclubs. Inmiddels werken er in de drukke zomermaanden 83 mensen, het merendeel tijdelijk. Deze middag zijn bijna alle 64 beeldschermen bezet. De helft staat in de meldkamer, tegen woordig front geheten. In de zelfde ruimte bevinden zich de technische dienst, bestaande uit technici, het backoffice, dat lo pende dossiers afhandelt, en de Personenhulpverlening, de af deling die onder meer mensen helpt die in een ziekenhuis te recht zijn gekomen. Het steunpunt heeft het ge merkt dat Nederland dit jaar weer eens massaal naar Frank rijk is gegaan, aldus Van de Plas sche. „In juli hadden we 5.200 dossiers, tegenover 4.100 in juli vorig jaar", zegt hij. „In juli had den we op een dag 2.400 tele foontjes. Dat is eigenlijk niet te doen." Het steunpunt regelt voor bezit ters van de Internationale Reis- en Kredietbrief - simpel ANWB- lid zijn is niet voldoende - en ongeveer vijftig Nederlandse verzekeraars alles. Het slepen van een auto naar een van de zeshonderd 'vertrouwensgara- ges', een huurauto, onderko men, een terugreis naar Neder land, medische begeleiding en een bloemetje voor iemand die moederziel alleen en jarig in een Frans ziekenhuis ligt. Wie belt, krijgt bijvoorbeeld Fre- derique Kremer aan de lijn. Ze werkt nu voor het vierde jaar bij het steunpunt, is inmiddels su pervisor, en deinst niet terug voor de moeilijke gevallen. Lea serijders, bijvoorbeeld, zijn altijd wat veeleisender. Neem de di recteur die belt dat hij van rijn secretaresse morgen terug moet rijn omdat hij 'een stamp af spraken' heeft staan. Hij, rijn gezin en zijn Alfa Romeo staan al een week stil. Te wachten op onderdelen. „Hij heeft zelf rijn garage in Nederland gebeld", zegt Kremer. „Om een onder deel te laten komen. Dat is goed bedoeld, maar je verliest er toch tijd mee. Nu ben ik ook gebeld door de laesemaatschappij en die geef ik toch een beetje prio riteit. Zakelijke rijders rijn be langrijke klanten." Ze belt met de garage. Het blijkt dat de V- snaar wél, maar de spanrol niet is ontvangen. De auto is diezelf de middag niet klaar. Ze had in het begin best moeite met 'veeleisende, arrogante klanten'. „Dan heb je de neiging je organisatie te verdedigen. Sommigen denken: 'ik bel de ANWB en zo'n telefoonmiepje regelt alles wel'. Maar daar komt zóveel bij kijken. De mensen die hier werken, hebben vaak een hbo- of universitaire opleiding." Inmiddels weet ze door training en rollenspel dat ze niet in de verdediging moet schieten. Kremer rolt van het ene dossier in het andere. Tegen een cara- vanberitter: „Heeft u een zeven- of een dertienpolige stekker? Hm, zeven, een oud model dus." Tegen een man en een vrouw die alleen nog maar in de vijfde versnelling kunnen rijden, maar toch 'een stukje verder' willen: „Dan creëert u vervolg schade, dus laten we dat niet doen." Ze verzucht: „Voor sommige mensen geldt de Wet van Mur phy. Ze krijgen pech, worden bestolen én het thuisfront belt op dat er iemand ziek is. Of ze gaan enthousiast met een gere pareerde auto op weg en hon derd kilometer verderop is er weer iets anders. Dan is het waarschijnlijk geen goed onder houden auto, maar dat kun je natuurlijk niet zeggen." Eelco van den Heuvel Braams geeft een voorbeeld van hun manier van werken. „Toen wij vorig jaar de slankheidspro ducten van SlimFast erbij kre gen, zijn we meteen van start gegaan om ze in de Nederlandse markt te zetten. Wij hadden ook anderhalf jaar of nog langer op een plan kunnen studeren. Dat hebben wij bewust niet gedaan. Wij zijn meteen begonnen. Het is niet voor honderd procent vlekkeloos gegaan, maar gaan deweg hebben wij geleerd. Dat risico is bewust genomen. Slim Fast is een heel ander product dan olijfolie of margarine. Wij waren verbaasd dat supermark ten na een zaterdag al door hun voorraad heen waren. Niemand verwachtte dat mensen vijf, zes producten tegelijk zouden ko pen. Olijfolie wordt drie tot vier keer per jaar aangeschaft, mar garine één keer per week. Dat is een heel verschil met SlimFast." Soeripto: „Iedere markt heeft rijn eigen dynamiek. Als je het risico omarmt en een merk in de markt probeert te zetten, dan krijg je meteen reacties. Als er weinig voorraad in de winkels staat, dan komen bij ons de tele foontjes binnen. Maar dat zien wij als een luxe probleem." Bestaat het glazen plafond nog steeds? Jazeker, beiden beamen dat volmondig. Braams: „Toen ik tien jaar geleden begon, zou ik zeggen: nee. Maar je krijgt te maken met vooroordelen. Dat moet je leren doorzien. Dat is het moeilijke, omdat het samen hangt met een bepaalde cultuur. Het gaat eigenlijk om het veran deren van die cultuur binnen een bedrijf. Mannen beoordelen een man vaak op zijn potentieel en een vrouw op haar prestaties. Dat maakt een groot verschil. Een vrouw moet zich bewijzen, Conny Braams (37) en Janti Soe ripto (35) geven leiding aan het bedrijfsonderdeel 'Spreads&Co- oking CategÏÏr/, béter bëkénd'als de margarines, bij Unilever Best foods in Rotterdam. Dat is niet uniek; maar wel redelijk zeld zaam >en nieuw voor een concern als Unilever. Braams is directeur marketing, Soeripto financieel di recteur. Ze vormen een twee eenheid. Waar hun mannelijke collega's alléén naar directiever gaderingen gaan, bezoeken zij samen die bijeenkomsten. „Wij vinden dezelfde normen en waarden belangrijk", zegt Braams. „Er is geen concurren tie tussen ons. Integendeel, wij vullen elkaar aan. Dat werkt prettig. Iedere dag is voor ons een feest. Echt, wij lachen wat af. Soeripto: „Zodoende hebben wij voor onze mensen van de business unit een veilige omge ving gecreëerd. Dat werkt het beste. Er is altijd het idee dat wij op elkaar kunnen bouwen. Wij hebben ook nooit op dezelfde dag een baaidag." Braams: „In zo'n veilige omge ving durven mensen risico's te nemen. Er is ook volop ruimte om fouten maken. Van je fouten leer je. Het brengt je soms op een andere manier verder met je projecten." Het tweetal laat uitstekende re sultaten zien. Sinds beiden drie jaar geleden de leiding kregen, rijn de verkopen van de ver schillende margarinemerken, van de olijfolie Bertolli en de slankheidsrepen en -soepen van SlimFast aan het groeien. Eén van de initiatieven uit de groep een man in dezelfde fund heeft al het vertrouwen va baas dat hij het kan. Er is sprake van stereotypen. 0 managers herkennen in jongere vaak zichzelf, zoni zich daarvan bewust te zij „Het scala aan gedraginge mannen in een bedrijf kui tonen, is veel groter dan g cepteerd gedrag van vrou\ Van vrouwen wordt al sni zegd dat ze hysterisch of f tioneel zijn, terwijl een m; doortastend of gepassiom wordt gevonden. De reeks stijlen bij vrouwen is vele kleiner. Daar zul je in con in je werk rekening mee n houden. Soeripto: „Dat glazen plaf rit ook in de vrouwen zeil migen vinden dat de hele reld om hen heen moet v< deren, voordat rij verande Maar zo zit het bedrijfslev niet in elkaar. Je zult zelf 0 moed en het lef moeten t< om je nek uit te steken en flexibel op te stellen in jei Ik heb wel eens de indruk vrouwen, als ze dan goedf sultaten hebben geboekt, niet voor uit durven kome mag gerust trots rijn op di taties, die je geleverd hebt Waarom zou je dat onder schoffelen." „Maar het belangrijkste is Braams aan, „datje in hetL drijfsleven weet wat je will eigen randvoorwaarden st Dat schept duidelijkheid 0 naar anderen toe. Wil je ta uur werken? Ben je van pl veel op reis te gaan? Wat v1 belangrijk in je leven en w niet? Daar moet je flexibel omgaan." Marie-Louise Thissen neer naar Londen ben geweest. Voor zaken. Goed. ik zal het een keer herhalen: VOOR ZAKEN. Dat zit zo: De BBC zendt een program ma uit dat ik graag op de Neder landse buis wil brengen. Na veel soebatten mocht ik van Hilversum een dagje naar Londen om met de verantwoordelijke mensen te pra ten. Als begeleider ging een man mee met internationale ervaring. Hij moest toevallig toch in Londen zijn om een paar affaires af te han delen. Mijn begeleider posteerde mij in Soho waar ik drie uur zoet moest brengen in afwachting van mijn af spraak. Ik nam mij voor om eens uitgebreid te gaan lunchen uiter aard op kosten van de omroep. Maar om een of andere reden kon ik mij er niet toe brengen om een chique restaurant binnen te stap pen. Het leven in de internationale beau monde vereist niet alleen er varing maar ook aanleg. En ik heb al vaker gemerkt dat ik die niet heb. Uiteindelijk belandde ik in een tentje met 'Real English Breakfast. Dat was een bord lauwe bonen, een worstje, een spiegelei en een paar stukjes spek. Ik stapte meteen daar na een McDonalds binnen om met een milkshake de smaak weg te spoelen. Gewapend met een bonne tje voor de boekhouding en een he- icel aan mezelf liep ik Soho weer in. Nou nodigt die buurt niet echt uit tot mondain gedrag. Wat een ache nebbisj toestand. Goed, je vindt er een hoop theaters, oude panden trouwens, maar verder hangen overal afgeprijsde spijkerbroeken in de etalage. En om de drie winkels een zaak met petjes, voetbalshawls en T-shirts met het opschrift: 'My mum (dad, sister, parents, gir lfriend) went to Londen and all I've got was this lousy T-shirt". Geen wonder, veel meer is er in dat Soho ook niet te koop. De Nieuwendijk in Amsterdam, daar lijkt het nog het meest op. Treurnis. Mijn afspraak ging overigens pri ma. Een pittige dame stond ons te woord die dingen zei als: „Iedere aflevering vereist drie weken voor bereiding maar we hebben ook wel eens in vijf dagen een uitzending in elkaar geramd.Met dat soort men sen kun je praten. Nou nog zien dat we de boel in Hilversum slijten. Op het vliegveld was ik juist op tijd om voor mijn vrouw een geurtje van een gewenst merk te kopen. Op de terugreis vertelde mijn metgezel dat hij die dag iemand van e l Amerikaans bedrijf had uitgt digd om op een persbijeenkoi Nederland overeen nieuwest vertellen. Voor dat soort uitn gingen bleken de Amerikanei draaiboek te hebben. Er mo& zorgd worden voor een busi- nessclass vliegticket, een limoh op Schiphol en een vijfsterrenf in Amsterdam. Dat hoorde ika maal aan met mijn milkslwïs netje van de McDonalds uitS j- burystreet in mijn zak. Thuis t het flesje parfum met gejuich vangen. Tot mijn vrouw ontir dat ergens op het etiket met k)c letters stond: For Men Only. 1 In één dag met het vliegtuig neer: het is voor mij gewoon i1 hoog gegrepen. f e f X Conny Braams (rechts) en Janti Soeripto. Foto: GPD/Roel Dijkstra was de opening van het Toscaans lunchcafé Bertolli in Den Haag. De concerndirectie van Unilever juicht hun eigenzinnige manier van leidinggeven toe. Is er dan toch iets veranderen in het Ne derlandse bedrijfsleven? Is een topmanager niet meer bij uit stek een man? Van de manage- menttrainees, die van de univer siteiten komen en bij de Neder landse bedrijven van Unilever gaan werken, is vijftig procent man en vijftig procent vrouw. Van de topmanagers is slechts twee procent vrouw. In de Ver enigde Staten is dat twaalf tot vijftien procent. Soeripto: „In een concern als Unilever geldt één systeem voor iedereen. Om carrière te maken moet je eenzelfde gebaande weg volgen. Je begint in Nederland, dan ga je enkele jaren naar het buitenland en vervolgens kom je terug in Nederland en ben je een aantal niveaus hoger ge klommen. Dertig jaar lang is die manier van carrièreplanning met succes gevolgd. Als er strak wordt vastgehouden aan dit sys teem dan sluit je met deze ge dachtegang alle diversiteit uit. En dat is jammer. Wij hebben gelukkig de kans gekregen om ons werk op een andere manier te doen. Dat is niet uniek. Ieder een gebruikt zijn eigen talenten. Een veelheid van meningen is in het bedrijfsleven aantrekkelijk, omdat meer mensen zich erbij thuisvoelen." Vrouwen die een volledige baan Er zijn dingen die men niet doet. Naar een an der land gaan met een vliegtuig en dezelfde dag terugvliegen, is één van die dingen. te Een dagje op en neer met fiets, auto of trein: in orde. Maar meteen vliegtuig ga je ergens heen om er een paar we ken te blijven. Niet om dezelfde dag al weer naar huis te gaan. Waarom weet ik eigenlijk niet. Het heeft iets decadents, vind ik. Iets upper ten-achtigs. Iets da t ons soort mensen niet doet. Ik schrijf dit natuurlijk alle maal op om u te vertellen dat ik deze week een dagje op en hebben, lopen vaak óf in hun werk of in hun huiselijke taken vast en moeten voortijdig afha ken. Zo niet Braams: „Ik begin 's morgens wat later dan Janti om dat ik mijn twee dochtertjes eerst naar school breng. Ik zorg ervoor om vaak zes uur 's avonds thuis te rijn. Dan kan ik me bezighouden met de kinde ren. Als ze in bed liggen, ga ik als het moet weer verder met mijnwerk." Soeripto: „Bij mij lopen werk en privé door elkaar heen. Leuk werk geeft je energie. Het is bij mij niet zo gescheiden. Als ik boodschappen doe in de super markt, dan ben ik ook met mijn werk bezig. Waar staan onze merken, hoe doen ze het. Je blijft bezig."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2