KUNST CULTUUR Politieke erfenis Pim Fortuyn ook thema Theaterfestival David Bowie wi eigen popmusic 'Je liedje zingen is absoluut magisch' 5 Nederland blijft me inspireren' Bruce Springsteen naar Ahoy' Magical Rhythms uit Ierland IJ-panorama op Java-eiland Tasjes in Kunsthal en Tassenmuseum Al Pacino als 'Adolf Hitler' Retrospectief Fassbinder Noordwijk Award-winnaar exposeert Propria Cures organise Harry Mulisch inruilac Nieuwe roman 't Hart VJ Tooske debuteert in nieuwe Van den Ende musical '3 Musketiers' zaterdag 17 augustus Bruce Springsteen: 22 oktober in Ahoy'. Archieffoto: ANP rotterdam - De Amerikaanse rockster Bruce Springsteen staat op 22 oktober in Rotter dam Ahoy'. Eerder was al dui delijk dat Springsteen naar Eu ropa zou komen in het kader van zijn tournee na het ver schijnen van het album 'The Rising'. Nu is zeker dat hij daar bij ook Nederland aandoet. Wanneer de voorverkoop voor het concert begint kan Mojo Concerts nog niet zeggen. amsterdam - Ierse zang en dans zijn van 2 tot en met 8 september te horen en te zien in het Amsterdamse Carré. The Magical Rhythms of Ireland, zoals de voorstelling heet, wordt gebracht door The Irish Dance Company en The Tradi tional Celtic Orchestra. Solisti sche medewerking verlenen de bariton Peter Corry in de rol van verteller, en de Ierse danser Fergal Fay. amsterdam - Vijftien kunste naars schilderden de afgelopen dagen op de kop van het Java- eiland in Amsterdam een pano rama van de IJ-oevers. Initia tiefnemer Henk Rijzinga wil hiermee de aandacht vestigen op de hoge nood van kunste naars. Door forse huurverho gingen zijn ateliers en exposi tieruimten onbetaalbaar gewor den. Rijzinga koos de openbare ruimte, de kop van het Java-ei land, als werkplek om van deze nood een creatieve deugd te maken. Het vergezicht van 360 graden is daar nog tot 1 sep tember te zien. Daarna worden de schilderijen geveild. amstelveen/rotterdam - Tas- senmuseum Hendrikje in Am stelveen toont tot en met 28 september 'Allesleer'. De leder- warenzaak 'Allesleer' van Pieter Alferink was ruim 25 jaar een begrip in Amsterdam. Zijn ver zameling antieke koffers, tas sen, beursjes en sigarenkokers ging na zijn dood naar het Tas senmuseum. Een deel ervan wordt nu tentoongesteld. De Kunsthal in Rotterdam toont nog tot en met 8 september tientallen topstukken uit een collectie kunststof damestasjes die in de jaren vijftig heel popu lair waren in Amerika. De op komst van synthetische materi alen zorgde ervoor dat er tasjes kwamen in de meest uitbundi ge kleuren en geometrische vormen. Ook werd het mogelijk om dure materialen als leer, ivoor en schildpad te imiteren. den haag - De Amerikaanse filmacteur Al Pacino kruipt in de huid van Adolf Hitler in een toneelstuk over de opkomst van de Duitse dictator. 'De weer- staanbare opkomst van Arturo Ui', een satirisch toneelstuk van Bertolt Brecht over een gang ster wiens carrièreplanning on miskenbare overeenkomsten vertoont met die van Hitier, wordt eind dit jaar drie weken lang opgevoerd op de Pace University in New York. Brecht schreef het stuk in 1941 en wil de laten zien dat zowel de Ame rikaanse maffia als het Duitse fascisme een direct gevolg was van het ongebreidelde kapita lisme in die tijd. rotterdam - Theater Lantaren- /Venster in Rotterdam toont van 22 augustus tot en met 4 september een retrospectief van Rainer Werner Fassbinder. De in 1982 overleden Duitse ci neast heeft in slechts veertien jaar 44 films geproduceerd. Hij wordt beschouwd als de be langrijkste regisseur van de zo genoemde 'Nieuwe Duitse Film'. Het retrospectief is tot stand gekomen in samenwer king met het Goethe Instituut Rotterdam. amsterdam/gpd - Het Nederlands- Vlaams Theaterfestival 2002 gaat op 5 september in Amsterdam van start met een duo-presentatie van de State of the Union door de Amsterdamse PvdA-wethouder van cultuur Hannah Belliot en Michaël Zeeman, cultuur correspondent van de Volkskrant in Rome. Theaterfestival-directeur Ar thur Sonnen sluit niet uit dat hij LPF- staatssecretaris van cultuur Cees van Leeuwen ook een keer zal vragen het festival te openen. „Maar het nieuwe kabinet moet nu eerst maar de tijd ne men een cultuurbeleid te formule ren." Met alle vernieuwingen in het politie ke landschap wordt het hoe dan ook een spraakmakende opening, verze kert Sonnen. De LPF zal al wel door middel van 'theatrale' verbeeldings kracht present zijn. Vlak voor de moord op Pim Fortuyn ging in De Ba lie de geënsceneerde reading van de tekst 'Hetze' van Pieter Hilhorst in première. Het stuk ging over een aan slag op de lijsttrekker van Weerbaar Nederland en vertoonde opvallende gelijkenissen met de gebeurtenissen een paar dagen ema. Getwijfeld werd of de voorstelling moest worden door gespeeld. Omdat dit voorval meer dan ooit laat zien dat theater midden in de werke lijkheid kan staan en daar zijn eigen commentaar op kan leveren, is deze veelbesproken voorstelling nog twee maal te zien tijdens het Theaterfesti val, in Theater Bellevue op 5 septem ber om 22.00 uur en op 11 september om 20.30 uur. Het festival presenteert als bijzondere openingsvoorstelling op 5 september in de Stadsschouwburg 'Simon' van Judith Herzberg door het Duitse Schauspielhaus Düsseldorf. Herzberg schreef het stuk als derde deel van haar spraakmakende trilogie over de geschiedenis van een Nederlandse joodse familie van 1970 tot nu. Hoofd persoon is een 81-jarige man die zijn tijd doorbrengt in het bijzijn van zijn geliefde levenden en geliefde doden. Als hij in coma raakt, komen ze allen bijeen. De voorstelling, in een regie van Peter Hailer, was nog niet eerder in ons land te zien. Twee jury's van critici en theaterken ners selecteerden negen bijzondere producties voor volwassenen en vijf opvallende jeugdvoorstellingen uit het afgelopen seizoen waaruit de erejury de winnaar van de Grote Theaterfesti val Prijs van 22.222 euro zal kiezen. Onder deze voorstellingen zijn voor volwassenen 'Asem' van Het Toneel huis, 'Truus en Connie' en 'Zwanen- meer' van ZT Hollandia en Yasser' van Toneelschuurproducties/Sabri Saad El Hamus en voor de jeugd 'Peer' van Het Syndicaat, 'E beelde zieke' van Wederzijds en 'Over wat is en wat waar Artemis. Het festival heeft dit jaar voor 1 allianties gesloten met de Ams se theater Het Gasthuis, het Re ater, De Brakke Grond en D Deze theaters presenteren te tijd voorstellingen waarvan zi dat ze belangrijk zijn voor de kelingen van het toneel. „Mij is dat september theate wordt", aldus Sonnen. door Coen Polack noordwijk - „Ik vind het Neder landse strand zo mooi". Het zijn woorden die je niet verwacht uit de mond van een Cubaan. Geor- danis Horta haast zich ook te zeggen dat hij de stranden van zijn vaderland natuurlijk ook prachtig vindt. „Maar hier zijn de vrouwen zo... zo...". Met zijn han den maakt hij in de buurt van zijn borst een gebaar dat niets anders dan 'bloot' kan betekenen. Niet alleen het strand, maar ook de Amsterdamse grachten, het Leidseplein, parken en bossen vormen de inspiratie voor Hor- ta's schilderijen. Sinds hij in juni de Painting Award won tijdens het Schilderfestival in Noordwijk weet hij dat hij als schilder op de goede weg is. Het eerste di recte resultaat van de prijs is een expositie in de Nederlands Her vormde Kapel in Noordwijk. „Zo'n prijs is een geweldige steun in de rug. Het is zo fijn om te weten dat mensen mijn werk mooi vinden. En je houdt er goede contacten en wat be kendheid aan over." „De twee jaar die ik nu in Ne derland ben, heb ik vrijwel vol ledig schilderend doorgebracht. Nederland blijft me inspireren. Niet alleen de omgeving en alles wat ik zie als ik op straat zit te schilderen, maar ook de oude Nederlandse schilders. In Cuba moest ik alles uit boeken halen. Ik leerde Rembrandt en Van Gogh kennen via boeken, maar er zijn daar nauwelijks echte schilderijen om naar te kijken." „Sinds ik in Europa ben, heb ik zoveel gezien in Franse, Spaanse en Duitse musea. In Amsterdam kan ik, wanneer ik maar wil, al lerlei musea binnenlopen en de hele dag kijken. Mijn werk in Cuba is altijd zoekend, experi menteel geweest. Ik heb ook veel nageschilderd. Toen ik in de musea in Europa alles op groot formaat zag, wist ik zeker dat ik dat ook zo walde." Zijn belangrijkste voorbeelden zijn Van Gogh en De Kooning, maar ook het werk van Cézanne en Monet zijn belangrijk voor Horta. „De Kooning bewonder ik vanwege zijn ongelofelijk vrije stijl en bij Van Gogh zijn het vooral de kleuren die mij raken. Ik vind in mijn eigen werk kleur ook het belangrijkst." De kleuren knallen je dan ook tegemoet van Horta's doeken. De zeven schilderijen op de ten toonstelling zijn ruig, impressio nistisch en tonen voornamelijk straatbeelden en landschappen. „Er zit geen samenhang in deze zeven doeken. Het zijn gewoon de beste die ik op dit moment heb." Behalve de schilderijen van Horta zijn in de Nederlands Hervormde Kapel ook werken te zien van vier andere genomi neerden voor de Noordwijk Painting Award: Suzette Bom, Michael Grewendick, Edwin Ha gendoorn en Jancor Mertens. Van de zogeheten 'artist in resi dence' van het afgelopen festi val, Jurriaan van Hall, worden ook een aantal schilderijen ten toongesteld. Schilderijen van Geordanis Horta en andere genomineer den voor de Noordwijk Pain ting Award 2002 zijn tot en met 1 september te zien in de Ne derlands Hervormde Kapel, Hoofdstraat 96, Noordwijk aan Zee. Maandag tot en met zater dag van 14.00 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur geopend. Donderdag tot en met zaterdag ook 's avonds van 19.30 tot 21.30 uur. new york/gpd - Na succesvolle theatershows gebaseerd op de muziek van onder anderen Ab ba, Queen en de Pet Shop Boys overweegt nu ook David Bowie een musical te schrijven op ba sis van zijn repertoire. Bruce Springsteen daarentegen ziet juist af van een soortgelijke the atershow na een serie work shop-voorstellingen. Het is dringen op de markt van zogenoemde pop-musicals. 'Mamma mia', waarvoor de hits van Abba het uitgangspunt vormden, is al sinds 1999 een groot succes in Engeland en Amerika. De Nederlandse versie komt volgend seizoen. Inmid dels draait in Londen ook een show rond de muziek van Queen onder de titel 'We will rock you'. De kaartverkoop van die voorstelling breekt het ene record na het andere. Meer popartiesten met een lan ge staat van dienst willen een graantje meepikken van het suc ces van de popmusical. In Ame rika werkte Darrel Larson aan een musical waarvoor hij ge bruik maakte van muziek van Bruce Springsteen. Maai proefvoorstellingen van met de titel 'Drive all nigl ben nog altijd niet geleid stemming van de roekan tot een volwaardige Bro productie te komen. Hei ook niet naar uit dat i stemming er op korte komt. David Bowie, die al eerdi theater actief was, ov om zelf een theaters! schrijven op basis van 2 Dat verklaarde hij onla genover The New York P wie heeft zo'n vijftig alh zijn naam staan. Daaro hits als 'Space oddity', en 'China girl'. Voor de komende staat de lancering van e tal andere pop-music pland. Billy Joels 'Mov beleeft in oktober de pi 'Dance of the vampiri muziek van Jim Steinm maand later. En in het 1 van 2003 gaat 'The look draaien. Die show leun op de hits van het fame Burt Bacharach en Hal D den haag/gpd - Het studenten weekblad Propria Cures houdt op donderdag 22 september 'De Grote Harry Mulisch Inruil Ac tie'. Op het Spui in Amsterdam kunnen belangstellenden hun boeken van de schrijver, die eind vorige maand 75 werd, rui len tegen werk van andere au teurs. Aan het eind van de een uur durende actie zullen de boeken van Mulisch aan hem zelf - mits hij thuis is - worden aangeboden. Het blad vindt het 'hoog tijd' om de boekenkast eens flink te saneren en ruimte te creëren tussen de steunen. Mi tels kunnen volgens he blad, die geen hoge pet i van het literaire werk vai teur, worden gemist als 1 „Alle 'Aanslagen', Bruidsbedden' en 'Om gen' die cadeau zijn kunnen nu worden om echte boeken." Het is nog niet beken boeken het blad ruilt te werk van Mulisch. Zoli maar geen zinnen bev< 'lets in de archeologisch van mijn eigen leven, la de oorlog' (De Pupil). leiden - De nieuwe Maarten 't Hart ligt in de winkel: 'De Zonnewij zer1, een zelfstandig te lezen vervolg op de literaire thriller 'De Kroon getuige' uit 1983. In het bijzijn van de schrijver werden gisterochtend de eerste 500 exemplaren afgeleverd bij boekhandel De Kier in Leider- dorp.Volgende maand bezoekt 't Hart alle zaken van De Kier om zijn nieuwe roman en overige werk te signeren. Op zijn signeertour doet hij achtereenvolgens Leiderdorp en Voorschoten (7 september), Leiden (14 september), Oegstgeest en Wassenaar (21 september) aan. In sa menwerking met de Openbare Bibliotheek Leiden geeft De Kier bin nenkort ook het boekje 'Het meisje met de zwarte nagels' van Maar ten 't Hart uit. Deze exclusieve uitgave wordt op 29 september gepre senteerd ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de schrijver als lezer bij de Leidse bibliotheek. Het boekje gaat over de ervaringen van 't Hart in door hem bezochte bibliotheken, waarbij de ervaringen uit zijn jeugd, in de Leidse bibliotheken, uiteraard een belangrijke rol spe len. Wethouder A. Pechtold (cultuur) krijgt op 29 september het eerste exemplaar van 'Het meisje met de zwarte nagels' aangeboden tijdens de eerste zondagsopening van de Openbare Bibliotheek. Foto: Mark Lamers door Anja van den Akker amsterdam - Een VJ die plotse ling gaat zingen in de nieuwste grote musical van Joop van den Ende, '3 Musketiers'. Logisch klinkt dat niet, geeft Tooske Breu- gem (28), bekend van TMF en te genwoordig MTV, ruiterlijk toe. „Een wereld van verschil, zeker. Maar de mensen die me wat be ter kennen, zien toch wel een aantal puzzelstukjes in elkaar val len. Ik heb altijd al gezongen, ben een jaar rondgetrokken met de internationale non-profit theater groep Up With People, heb in een close-harmonykoor gezeten op de universiteit en daarna in het bandje Bogy Bogy van Bolland en Bolland." Uitgerekend dat laatste duo werd door Joop van den Ende aangezocht om muziek te schrijven voor '3 Musketiers'. En zo kwam ook Tooske in beeld. Ze werd gevraagd auditie te ko men doen en kreeg de rol van Constance, het kamermeisje van de koningin. „Een jonge vrouw die prima weet wat ze wil, maar ook alle beperkingen van die tijd ervaart zodra ze haar hart pro beert te volgen. Ik zet dat relatief prille, leuke jonge meisje neer. Zo mag ik ook klinken. Ik hoef geen Pia Douwes te zijn. Ik ben gekozen op wat ik nu kan. „Natuurlijk kom ik middenin een groep heel ervaren mensen terecht. Zij gaan me helpen om, waar nodig, alles nog wat scher per naar boven te krijgen. Ik ga in ieder geval naar de sport school om te zorgen dat ik con ditioneel die show aan kan. Ik moet voor de repetities in de cember wel een flink sprintje trekken, dat is gewoon een feit. Maar of dit nu mijn nieuwe ding is, kan ik in alle eerlijkheid nog Noordwijk Painting Award-winnaar Geordanis Horta. Foto: Taco van der Eb Tooske (links), hier met Pia Douwes, speelt de rol van Constance, het kamermeisje van de koningin, in '3 Musketiers'. Foto: GPD/Roy niet zeggen." „Wat ik wel weet, is dat het jaar met Up With People een van mijn beste ooit is geweest. Op de planken staan, lichten uit, spots aan en dan je liedje zin gen, dat is absoluut magisch. Daar krijg ik een vreselijke grote kick van. Ik kan dat niet vergelij ken met het presenteren voor TMF en tegenwoordig MTV wat ik alweer 3,5 jaar doe. Daar voel ik me veilig bij. Ik wil wel weer eens die andere kick krijgen. De afgelopen jaren heb ik alleen nog maar onder de douche ge zongen", zegt ze lachend. .Acteren is jezelf blootgeven. Aan jezelf en aan anderen, pas dan kun je van je rol maken wat het moet zijn. Door die intensie ve voorbereiding zal ik mezelf vreselijk tegenkomen. Ik ben er niet bang voor. Maar ik ben me heel bewust dat er absoluut mo menten zullen komen waarin ik misschien wel jankend in mijn autootje naar huis rijd. Met het gevoel dat ik niet verder kan, maar de andere dag wel terug moet om nog een gaatje dieper te gaan. Dat vind ik spannend." Omdat '3 Musketiers' ruim een half jaar in het nieuwe Luxor Theater in Rotterdam staat, zal Tooske het een tijdje zonder New York moeten stellen, waar ze sinds kort woont. „Het mooi ste van New York vind ik dat hier werkelijk alles is, 24 uur per dag. Bovendien is de sfeer heel open. Het gros van de mensen komt hier niet vandaan. Dat schept een band. En omdat hier alles is, is het moeilijk voor veel mensen om uit te zoeken wat hen dan uniek maakt." Wat '3 Musketiers' voor Tooske uniek maakt is de co van een historisch een moderne muziek dol op geschiedenis, natie maakt het juist ressant voor mij, moeilijk kiezen." '3 Musketiers', met deren Pia Douwes, Burleson, Henk aan Ragas en Tooske gaat maart 2003 in het nieuwe Luxor Rotterdam en is dat theater te zien.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24