Toonbeeld van ijver en doorzettingsvermogen digitale erfgoed van John Frederikstadt Transfermarkt ligt op zijn gat, maar de topdrie klaagt niet SI Jan de Visser stopt, maar neemt geen afstand van het voetbal SPORT zaterdag 17 AUGUSTUS 2002 jan Bakker e: redelde bierviltjes, die als scheen- et ermers dienden, blijven liggen in t En ook zijn sokken hoeven niet le omhoog gehouden te worden l?die vervelende touwtjes'. Jan de een toonbeeld van ijver en jafettingsvermogen stopt met het ie ivan betaald voetbal. Een terug- pzijn carrière. Over status, geld stige, maar vooral twee keer vartier rushes aan de linkerflank. jlFeyenoord morgen aan een seizoen begint, volgt Jan de met een schuin oog de verrich- I van zijn inmiddels oud-colle- laar ook al zal hij op een spaar- jartijtje op een amateurveldje jt-Friesland na, niet meer voet- treuren doet hij allerminst, jallen op niveau is voorbij, roetbal en Jan de Visser zijn ig niet van elkaar af." II te piekeren over het recente en heeft de Hoornse ex-prof aal niet. Als rechterhand van aamemer Rodger Linse reist ser binnen- en buitenland af. ct over de schouder van de gro- die onder andere de zaken jud van Nistelrooy behartigt, Het is wel even wennen. Voor voor de voetballers. Er worden el grappen over gemaakt, tik mijn oud-ploegmaatje Bo- nre Kalou even aan - een spe- Linse zit - voor een praatje, j op een bekakte toon en met ate grijns op zijn gezicht: 'Dus mijn nieuwe manager meneer ser?' Iedereen lachen natuur- ei&d het ooit kunnen bedenken? Visser als zaakwaarnemer. De dier die een hekel had aan de verkooppraatjes van de man- pak. In zijn periode bij Hee- :n regelde hij zijn zaken zelf. an raar lopen. Ik was nooit ge- eerd van die zaakwaarnemers, er iemand naar mijn huis om jen dat er interesse voor mij je en buitenlandse club. Hij zou r ct werk van maken en mij dan lellen. Nooit hoorde ik er meer n. Die club interesseert mij nog zoveel, maar het gaat om ine belletje. Fatsoen dus." 5rhet te weten speelde hij zijn wedstrijd vorig jaar op 12 de- tegen Den Bosch. Een beker- vc ijd. Feyenoord gaf te kennen opende contract van de 34-ja- °i bovendien geblesseerde spe- m t meer te verlengen. Een uit- naar het kleine broertje Excel- erd geboden. Als voetbalvader van de wispelturige talenten. De Vis ser bedankte. „Misschien dat Excelsi or een uitzondering kon zijn, maar ik heb altijd gezegd dat ik aan het einde van mijn loopbaan niet bij een eer stedivisieclub ga spelen. Eerlijk ge zegd had ik daar gewoon geen zin meer in. Dat stuk naar Rotterdam leek elke dag wel langer te worden. Daar heb ik me echt in vergist." De Visser was een voetballer met lon gen als een paard, die als het moest de gehele flank bestreek. „In Duits land zie je dat veel. Ja, misschien had een Duitse club wel veel beter bij mij gepast. Maar Feyenoord kwam en ik wilde per se bij een club uit de Ne derlandse topdrie spelen. Later hoor de ik dat Schalke interesse zou heb ben gehad. Dat is slechts achteraf. Daar moet je dan niet meer over pra ten." „Ik kan tevreden terugkijken. En ja, waarom heb ik het Nederlands elftal niet gehaald? En waarom Cocu wel? Ze zeggen wel eens dat hij de mooiste carrière heeft gehad die een voetbal ler zich kan wensen. Zo'n mooie op bouw. En dan kun je zien hoe dicht alles bij elkaar ligt. Ik ging van AZ naar Heerenveen en hij als mijn toenmalige ploegmaatje naar Vitesse, waar ik ook heen kon. Mensen vra gen wel eens: 'Heb jij nooit nage dacht over wat jij dan misschien had kunnen bereiken?' Ach, wat heb je er allemaal aan. Het is niet gebeurd. Het zij zo." De Visser houdt niet van speculeren. Ook al weet hij dat de voetballerij er van overloopt. Een voetballeven als harde leerschool doet hem in ge dachten verzinken. „Onze keeper Dudek zou vertrekken naar Liverpool voor heel veel geld. Feyenoord zou Babos dan voor tien miljoen gulden van NAC kopen. NAC investeerde op zijn beurt weer in de veronderstelling een grote som geld voor zijn doelman te ontvangen. Maar het liep anders. Liverpool wilde minder voor Dudek betalen. Achttien miljoen gulden. En dan is tien miljoen gulden ineens te veel geld voor Babos. Dus haalde Feyenoord Zoetebier en zat NAC, met al zijn investeringen, met de ge bakken peren." Zijn voetbalvisie gaat verder. Met ver bazing spreekt hij over Sparta en For- tuna Sittard, die aan de vooravond van het nieuwe voetbalseizoen nog net een licentie hebben bemachtigd. „Ik ken de ins en outs niet voor hon derd procent, maar in feite kan het gewoon niet. De KNVB is waarschijn lijk bang om die clubs failliet te laten gaan. Nu pruttelen ze verder. En stie kem hoopt de bond dat het vanzelf op een einde loopt en zij hun handen schoon houden." Voor De Visser is er meer dan het rol lende leer. Hij houdt van historische Jan de Visser: „Ik speelde op mijn 34ste panden. Zelf woont hij in een zeven tiende eeuws juweeltje in Hoom. De stad waar hij van kinds af aan speel de. Eerst bij Zwaluwen, later bij Hol- landia. De Visser was geen hoogvlie ger. Met veel ijver en werklust wor stelde hij zich in diverse districtself- tallen. ,AZ kreeg mij toen in de gaten. Maar er gebeurde niks. Ook al speel de ik altijd goed in het Noord-Hol lands elftal. Ik kwam in de selectie van Hollandia, maar echt een vaste waarde in het eerste team werd ik nooit. Toch klopte AZ juist toen aan mijn deur. Waarschijnlijk had ik in druk op ze gemaakt toen ik nog in de jeugd speelde." Zonder verbeelding ging de nuchtere - toen nog - linkerspits naar Alkmaar. Hij speelde op amateurbasis in het tweede elftal van de eerstedivisieclub. Goed voor een paar gesponsorde nog bij Feyenoord. Dan mag je toch niet voetbalschoenen per jaar. Na ander half seizoen werd hij semi-prof. De Visser kan er om lachen als hij zijn jaarsalaris noemt. „Voor 17.500 gul den tekende ik. Dat ging zo in die tijd. Al moet ik wel zeggen dat AZ toen heel anders was dan het huidige AZ. Er kon helemaal niets binnen die club. Kwam er iemand van de techni sche staf naar ons toe die grinnikend vertelde: 'Promoveren kan onmoge lijk jongens, dat wordt onze dood. Als we de nacompetitie halen dan ga ik wel in het doel staan'. Iedereen lach te met hem mee. Maar het ergste van alles was dat hij het meende. En ach teraf gezien had hij gewoon gelijk." Een eerstedivisieclub met financiële zorgen. Voor de beginnend semi-prof reikten de bomen niet tot aan de he mel. Maar juist bij AZ is De Visser de voetballer geworden die mensen klagen." Foto: GPD/Marcel Rob kennen van televisie. Keer op keer draven aan de zijlijn, dan de achter lijn halen en een loepzuivere voorzet afleveren. „Nee, Louis van Gaal is niet de man geweest die daarop heeft gehamerd. Hij was toen trainer van het tweede. Gek hè. Jan Fransz (later de opvolger van Van Gaal, red.) wel. Hij is degene geweest die naar mij toe kwam en vertelde dat als ik na een rush een goede voorzet kon brengen, ik het zou redden in het betaald voet bal. Ik ben urenlang gaan trainen. En hij heeft gelijk gekregen. Kort daarna stond ik in het eerste." Heerenveen promoveerde naar de eredivisie en had wel oren naar een loopwonder aan de linkerkant. Pas een jaar later werd de interesse van de inmiddels alweer gedegradeerde club concreet. Het deerde De Visser niet om de stap naar de hoogste divi sie niet te kunnen zetten. De ambiti euze Friese club paste bij de voetbal ler. De club waar alles kon en niets moest. De club met het aantrekkelij ke voetbal en aardige mensen. „Na tuurlijk is dat zo. Maar geloof mij: dat is nu allemaal anders. We promo veerden, werden elfde, negende en daarna haalden we Europees voetbal. Iedereen was laaiend enthousiast. Heerenveen Europa in! De plannen werden aangescherpt. Eens in de zo veel jaar moest de club UEFA Cup spelen. Maar wel met aanvallend en attractief voetbal. Kijk nu. Heeren veen heeft geroken aan het grote werk, de Champions League. Ineens is het voetbal niet zo aanvallend en attractief meer. En Heerenveen móet nu ieder jaar Europees voetbal halen en dan verandert veel hoor." De Visser kan het weten. De ijzeren voetbalwetten zijn hem in sneltrein vaart bij zijn laatste voetbalstation aangeleerd. Feyenoord. De club waar hij met een fonkeling in de ogen hon derduit over spreekt. „Bij Feyenoord gaat het om geld. Niets meer en niets minder. Elke wedstrijd moet gewon nen worden. Ook van Lazio Roma in Italië. En als dat niet lukt dan is er pa niek in de tent." Van het speelse Heerenveen naar het volwassen Feyenoord. Jan de Visser viel direct met zijn neus in de boter. De open dag van de Rotterdamse club is traditiegetrouw een waar spektakel in een bomvolle Kuip. En nieuwkomers genieten een warm onthaal. „Met een helikopter werden de nieuwe spelers het stadion in ge vlogen. Ik vond het leuk omdat ik nog nooit in een helikopter had gezeten, maar eigenlijk is het natuurlijk bela chelijk. Pierre van Hooijdonk hoor je te presenteren met zo'n ding. Te recht. Ronald Koeman ook, maar zelfs hij is nooit per helikopter in het stadion afgezet. Maar Jan de Visser? Nee, echt niet!" Waar Leo Beenhakker in de Cham pions League behoudend speelde en een aanvaller opofferde voor een ex tra middenvelder, week Bert van Marwijk bijna nooit van zijn opstel ling af. De Visser werd het slachtoffer, speelde steeds minder en belandde uiteindelijk op de bank. „Niet altijd spelen of bijna nooit, is een groot verschil. Ik wist van tevoren dat ik werd gehaald voor Europese wed strijden. Natuurlijk probeerde ik ook in de competitie bij de eerste elf te zitten. Als dat niet lukt dan is dat even slikken. Zeker op trainingskam pen. Al kon ik daar vrij goed mee om gaan. Kaarten, kaarten en nog eens kaarten. Met de oudere garde: Paul Bosvelt, Edwin Zoetebier, Kees van Wonderen. Die jonge jongens zaten dan urenlang te turen naar htm spel computer. Ik heb die gasten wel eens goed bekeken en gedacht: 'Jullie moeten het hier heel vervelend vin den'." Na veertien seizoenen in het betaalde voetbal is het draven voorbij. Zijn maatje Bosvelt kwam hem vorige week nog opzoeken en ook een ont moeting met Jon Dahl Tomasson op het trainingscomplex Milanello staat nog gepland. Verder moet De Visser nog uitvinden hoe sociaal de voetbal wereld is. „De tijd zal het leren." Hij zegt dat hij het voetbal nog geen dag heeft gemist. „Het is ook nog lang niet over. Ik kan voetballen wan neer ik dat zelf wil. Alleen het niveau zal lager zijn. Maar dat is toch lo gisch? Nog niet zo lang geleden was je als 32-jarige speler transfervrij. Je was immer oud. Ik speelde op mijn 34ste nog bij Feyenoord. Dan mag je toch niet klagen." öRoy Hammink fEGEiN - Noem in Neder- le woorden 'cijfertjes' en al' en je komt automatisch t bij de naam van John ikstadt. De werkzaamhe- in de ongekroonde koning b vaderlandse voetbalsta- en worden nu gedaan le professionals van In- da. Cijfertjes als business. ezicht van Philip Henne- draagt een gelukzalige ich. De directeur van het idse sportstatistieken- Infostrada heeft de laat- litjes van de deal met is bedrijf glad gestre- ids Shinji Ono bij Fey- voetbalt, willen Japan- les weten over de Neder- competitie", zegt Hen- y" nn. „Dat gaat tot aan en op doel, gesplitst in a echts en links. En alles zo shet maar kan. Japanners :er veeleisend. De meeste everen we aan met een se tekst, maar we hebben jlfs iemand in dienst die al- ïet Japans vertaalt." iwist elke Japanner die de weten heel snel dat hsdag scoorde tegen Fe- ïce. Pakweg een minuut zijn schot tegen het net was dat bekend in het an de Rijzende Zon. met links, in de linker- ïa een assist van Pierre Joijdonk. Infostrada regi- le de treffer en transpor- het nieuws via een sim- uk op de knop naar de kant van de wereld. „We 11 het WK ook voor klan- lapan gedaan. Toen was dat we de naam van de van een comer binnen J halve minuut daar moes- 'bben aangeleverd", zegt tioneel directeur Paul „We doen voor Japan de etities in Nederland, Ita- Igeland en België. België is ssant voor Japan omdat Philip Hennemann en Paul Rump Suzuki nu bij Genk speelt." De voetbalcompetities in West- Europa vormen het grootste aandachtspunt van het in 1995 opgerichte bedrijf. De onderne ming bedient media en bonden over de hele wereld: BBC, NOS, IOC, FIFA en veel Nederlandse dagbladen. 'U vraagt en wij draaien' is zo'n beetje de filoso fie van het bedrijf. Als iemand begin november wil weten hoe veel comers Ajax op dat mo ment in de Nederlandse com petitie heeft gehad, dan worden die gegevens met een paar drukken op de knop tevoor schijn getoverd. Als er maar be taald wordt, want zo werkt dat immers op alle terreinen in de hele wereld. Rump: „We proberen alles bij te houden. Elf Europese voetbal competities doen we op weke lijkse basis. Ja, we coveren ook het voetbal in Azerbeidzjan en op de Faeroer Eilanden. Maar alleen de uitslagen en de stan naast het beeld van Frederikstadt. Foto: GPD/Rianne den Balvert den, geen details. Al zouden sommige collega's dat er graag bij doen. Wat we wel en wat we niet doen, heeft natuurlijk te maken met de commerciële in teresse." De media worden ook actief voorzien. Infostrada probeert alles op te slaan in de eigen da tabank en daar rollen altijd wel leuke wetenswaardigheden uit, voornamelijk op voetbalgebied. Wie speelt zijn 300ste wedstrijd in het betaalde voetbal, wie maakt zijn honderdste doel punt, welke schopper krijgt voor de vijftigste keer in zijn loopbaan een gele kaart, dat soort dingen. Die feiten werden 'vroeger' in één adem genoemd met John Frederikstadt. Als Mart Smeets op zondagavond de Nederland se huiskamers verraste met de mededeling dat er een voetbal ler werd gehuldigd voor het spelen van zijn vierhonderdste wedstrijd voor zijn club, dan kwamen die gegevens van Fre derikstadt. Die verzamelde al les, schreef thuis stapels schrif ten vol met gegevens uit de ere divisie en eerste divisie en geldt daarom als de ongekroonde ko ning van de Nederlandse voet balstatistieken. Infostrada kocht zijn verzame ling schriften in 1997. De ge schreven gegevens zijn tegen woordig allemaal opgeslagen in de computer. Dat eist de mo derne tijd nu eenmaal. Het bij houden van statistieken is geen zaak meer van streepjes zetten in een schrift. Alles gaat met de computer, Infostrada beschikt over 35 televisieschermen waar zo'n beetje alle voetbalduels uit de wereld op te zien zijn en ge gevens heten geen gegevens meer maar input. Desondanks waart de geest van Frederikstadt rond in het kan toorpand. De twee ramen bij de receptie zijn geen gewone. De originele aantekeningen uit de schriften van Frederikstadt zijn vergroot en gelijk een spread sheet verwerkt in het glas. Naast de deur staat een beeld van Frederikstadt. Rump (35): „Dat is een eerbetoon aan hem. Als John Frederikstadt de cijfers niet had bijgehouden, dan zou den wij als Nederlands bedrijf geen complete data van de ei gen voetbalcompetitie hebben gehad." Hennemann (41): „John is de erflater van de Nederlandse competitie. Niemand anders heeft de cijfers, ook Voetbal In ternational niet. En die man heeft gewoon elke gegeven gele kaart geregistreerd. Er zijn drie beelden. Eentje voor hemzelf, eentje voor ons en, misschien wel het belangrijkste, één voor Studio Sport. Mart Smeets refe reerde iedere zondag aan John Frederikstadt, maar de buiten wereld dacht vaak: 'Bestaat die man wel?' Nou, hij kwam elke week de studio in Hilversum binnen, zeulend met die grote tassen van hem." Volgens Hennemann en Rump valt er niet te discussiëren over de betrouwbaarheid van de cij fers van Fredrikstadt, wiens dochter Marika in dienst is bij Infostrada. Hennemann: „Hij had een verbluffend systeem en een geweldige accuratesse. En eens in de zoveel tijd moest het hele gezin meedoen met tel- en controlesessies. We hebben nog nooit gehoord dat er iets van John Frederikstadt niet klopte." Rump: „Je kunt je afvragen in welke mate cijfers officieel zijn. De uitslag moet goed zijn, de kaarten moeten bij de juiste mensen terecht zijn gekomen. We hebben de officiële gege vens van de FIFA over het meest recente WK wel eens ge checkt via de videoband en toen bleken ze echt niet te klop pen. Onze cijfers waren beter, gaven meer details." Henne mann: „Sportbonden in Neder land, en eigenlijk in heel Euro pa, hebben nooit de behoefte gehad om uitslagen op detailni veau vast te leggen." door Jochem Lippmann Amsterdam - Mark van Bommel en Kevin Hofland zouden de eredivisie verruilen voor de En gelse Premier League en de overgang van Mateja Kezman naar een Italiaanse club stond eveneens nagenoeg vast. Feyen oord zocht al naar vervangers voor Brett Emerton en Bona- venture Kalou en bij Ajax speur den ze voor niets naar een op volger voor Cristian Chivu. Alle bovengenoemde spelers dit weekeinde gewoon weer in de eredivisie actief. De spelerscar rousel is namelijk vastgeroest, de transfermarkt ligt op zijn gat. Ajax, PSV en Feyenoord zijn er niet rouwig om. Rob Baan hoor je niet klagen. Het bestuurslid van Feyenoord dat belast is met de aan- en ver koop van spelers ziet alleen maar voordelen van de opmer kelijke rust op de Europese voetbalmarkt. „Onze wedstrij den trekken nog steeds voldoen de scouts. Hier en daar wordt er ook nog wel eens naar een spe ler geïnformeerd. Maar daar blijft het dan ook bij." „Je ziet wat er allemaal rond Brett Emerton is gebeurd. Maar voorlopig heeft hij al Europees met ons gespeeld. Ik vind het al lemaal wel best. We hebben na genoeg dezelfde groep als vorig jaar. Dat geeft heel veel rust. We hoeven niet in alle haast op zoek naar vervangers en kunnen ook onze jeugdspelers door laten stromen." „Grote winnaar zijn de clubs die de afgelopen jaren een verant woord beleid hebben gevoerd. Clubs die niet alleen hebben ge speculeerd op verkopen en geen onverantwoorde aankopen heb ben gedaan. Al ben ik bang dat de rust van korte duur is. In de cember, wanneer de transfer markt weer open gaat, zijn er weer veel mensen in paniek. Mogelijke nieuwe sponsors trek ken dan wel weer vlug de beurs. Geen Premier League voor Van Bommel. Foto: Hans van Weel Met alle gevolgen vandien", al dus Baan. Gerard Slager, directeur van de federatie voor profclubs FBO, weet niet of de transfermarkt zich zo snel herstelt. „In het voetbal weet je het maar nooit. Als een rijke zakenman uit Vero na zijn zinnen heeft gezet op spelers van Ajax, Feyenoord. PSV of Vitesse kan er veel ge beuren. Toch denk ik eerder dat op de korte termijn alleen de echte grote clubs in Europa kunnen blijven kopen." Grote oorzaak van de ingestorte transfermarkt is het voorzichtige beleid dat veel clubs in Spanje, Engeland en Italië moeten voe ren. In deze landen dalen de in komsten uit de tv-rechten. Con tracten lopen af en mediamag naten (Kirch) gaan failliet. De resultaten van het pay-per-view- systeem vallen in heel Europa tegen. De meeste clubs kampen met een overschot aan hele dure spelers. De ruimte voor investe ringen is gering, saneren is vaak noodzakelijk. Dat merken ze ook bij Sport Promotion, het bureau dat de zaken van veel Nederlandse voetballers behartigt. Victor Si- kora werd nog wel bij Ajax on dergebracht en Remco van der Schaaf verruilde Vitesse voor PSV. Echte grote transfers ble ven tijdens de zomer uit. Ook de kleinere clubs hielden de hand op de beurs. „En dat is nu weer nadelig", weet Frank Amesen. Het bestuurslid technische za ken van PSV is blij dat de trainer Guus Hiddink nog met Mark van Bommel, Mateja Kezman en Kevin Hofland kan werken. „Maar aan de andere kant heb ben we wel dertig contractspe lers. Dat is erg veel. In het verle den toonden subtoppers vaak belangstelling. Zij hebben nu ook niet veel te besteden. Dat betekent dat we veel spelers loon moeten betalen. Aan de andere kant kunnen we door het aanblijven van onze topspe- lers misschien eindelijk eens de tweede ronde van de Cham pions League halen. Sportief ge zien ben ik tevreden, al moet het financieel wel mogelijk blijven." „De loonkosten zijn na het Bos man-arrest lÉMerdaad ge groeid". zegtrcchnisch direc teur Beenhakker van Ajax. „Ook wij hebben eigenlijk te veel con tractspelers. Mede daardoor maakt Ajax geen winst. Aanvan kelijk kregen alleen de toppers veel geld, maar na het Bosman arrest gingen ook jongens die niet meer kunnen dan in het pe loton meefietsen belachelijk veel verdienen. Dat is er mede de oorzaak van dat clubs eigenlijk alleen spelers kwijt willen." „Gelukkig hoeft Ajax nog niet zijn goede spelers te verkopen. Daardoor hoefden we deze zo mer voor het eerst sinds jaren geen nieuw elftal te kopen en kan trainer Koeman met nage noeg dezelfde groep werken. Dat heeft voordelen. Kijk maar wat er de afgelopen jaren in Rot terdam is gebeul d. De vraag is wel hoe lang we dit vol kunnen houden. Een club moet soms ook een speler verkopen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19