SALT LAKE TEMPEL NU OOK IN SWEET LAKE" NEDERLAND UNIEKE KANS VOOR PUBLIEK OM NIEUWE TEMPEL TE BEZICHTIGEN OPEN DAGEN HEILIGEN DER LAATSTE DAGEN IN NEDERLAND EEUWIGE GEZINNEN GROEIENDE WERELDKERK FAMILIEGESCHIEDENIS EN TEMPELS 11 ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2002 (advertentie) Net als Salt Lake City heeft nu ook Zoetermeer, ofte wel 'Sweet Lake City', een tempel van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Voor het opvallende witte gebouw aan de Osijlaan 2 is uitsluitend met de mooiste materialen gewerkt en het beste vakmanschap ingezet om uiting te geven aan de liefde voor God. Twee weken lang, van 17 tot en met 31 augustus, zijn er rondleidingen voor het publiek in deze eerste tempel op Nederlands grondgebied. Na deze periode mogen alleen nog trouwe leden van de kerk het gebouw betreden. Hans Noot, woordvoerder van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen (ook wel bekend als de mormonen) vertelt dat de kerkleden voor de speciale plechtigheden in een tempel tot nu toe moesten uitwijken naar Duitsland of Engeland. „Een tempel is voor ons niet het zelfde als een gewoon kerkgebouw. Daar is iedereen welkom om de zondagse diensten bij te wonen of mee te doen aan andere activiteiten. Een tempel is op zondag geslo- ten.Voor de leden van de Kerk van Jezus Christus is de tempel het Huis de Heren, een heilige en vredige plaats die zich onder scheidt van de wereld erbuiten. Eenmaal ingewijd, is het gebouw alleen toegankelijk voor trouwe leden van de kerk. Ze worden er onderwezen over het doel van het leven en sluiten verbonden om Jezus Christus en hun medemens te dienen. Deze persoonlij ke beloften vormen volgens ons de basis voor een evenwichtig dagelijks leven en de uiteindelijke terugkeer naar God." De president van De Kerk van Jezus Christus, Gordon B. Hinckley, karakteri seert een tempel als 'één van weinige plaat sen op aarde waar eeuwige antwoorden kun nen worden gevonden op vragen van de mens over het leven.' In de Bijbel staat dat de tempel de heiligste plaats in het oude Israël was. De Israëlieten aanbaden God tijdens hun jarenlange omzwervingen in de woestijn in een taber nakel, een draagbare tempel. Salomo bouw de daarna een schitterende tempel in Jeruzalem. Meer dan 400 jaar was dat het centrum van aanbidding en de plek waar verbonden met God werden gesloten. In 70 na Chr. werd de derde tempel in Jeruzalem vernietigd en eindigde de aanbid ding in de tempel. „Wij geloven dat de Kerk van Jezus Christus in 1830 werd hersteld door de profeet Joseph Smith (1805-1844)," vertelt woordvoerder Hans Noot. „In tem pels sluit men dezelfde verbonden als van ouds. Tegenwoordig bouwen wij tempels over de hele wereld. In Zoetermeer zal in september de 115e tempel in gebruik wor den genomen." In de tempel ontvangen wij antwoorden op diepgaande vragen zoals: Wat is het doel van het leven? Wie zijn wij? Waar komen wij vandaan? Waar gaan wij na dit leven naartoe? De tempel van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen in Zoetermeer De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen houdt ter ere van het voltooien van de tempel open dagen voor het publiek. Wij nodigen u van harte uit voor het open huis van de Nederlandse Tempel van 17 tot en met 31 augustus 2002. Rondleidingen uitsluitend gedurende deze periode. Maandag 9.00 tot 17.00 uur. Dinsdag t/m zaterdag 9.00 tot 21.00 uur. Op zondag gesloten. Voor meer informatie kunt u bellen naar: 023-5285401. Of kijk op www.kerkvaiyezuschristus.nl De onthulling van de inscriptie op Enkele leden tijdens een activiteit van vrijwillig natuurbeheer Jaarlijkse speelgoedactie voor de deur van de mobiele kliniek in kindertehuizen in Rijnmond Harare Zimbabwe De leden van de Kerk van Jezus Christus ken merken zich door een actieve geloofsbeleving. De nadruk ligt op toegepaste godsdienst: de beginse len van eerlijkheid, ijver en dienstbetoon, en een sterk gezin. Heiligen der Laatste Dagen geloven dat 'wanneer zij in de dienst van hun naaste zijn, zij louter in de dienst van hun God zijn.' Kerkleden worden gestimuleerd om iets te doen voor hun naasten en de gemeenschap in zijn geheel door deel te nemen aan lokale en wereldwijde humanitaire projecten. Zo zijn er inzamelingsacties voor o.a. Polen, Roemenië en Zimbabwe geweest. Speelgoedacties zoals die voor kindertehuizen in het Rijnmondgebied worden jaar in jaar uit met suc ces gehouden. Kerkleden geven hun tijd aan locale organisaties zoals vrijwillige natuurbeheer, kinderboerderijen en speeltuinen, tehuizen voor gehandicapten, bejaardenbuurthuizen en asielcentra. De Zuster Hulp Vereniging (tevens de grootste vrouwenorganisatie ter wereld) werkt ook wereld wijd regelmatig samen met andere maatschappe lijke organisaties zoals het Rode Kruis om hulp te bieden aan slachtoffers van oorlog, honger, aardbevingen of andere rampen. Vele jonge mannen en vrouwen uit Europa en andere landen zijn anderhalf of twee jaar op vrij willige basis werkzaam als full time zendeling. Zij bekostigen hun zending zelf. Vaak wordt hen gevraagd een zending in het buitenland te vervul len. Gedurende die zending dragen zij hun geloof uit aan anderen, doen vrijwilligerswerk in de gemeenschap en helpen degenen die hulp nodig hebben. Momenteel zijn er meer dan 60.000 zen delingen wereldwijd. De kerk kent geen betaalde geestelijkheid. De kerkleiders van duizenden gemeenten over de hele wereld vervullen hun taak vrijwillig, daarin gesteund door de leden in de gemeente. Dennis Prosman, in het dagelijks leven technisch mede werker, is al enkele jaren bisschop in Den Haag: „Ik zet me graag in voor anderen. Het leiden van de gemeente is dankzij de steun en medewerking van vele andere 'broeders en zusters' een taak die veel voldoening geeft." De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen is een van de christelijke kerken die wereldwijd gestadig groeien. Wat is het verhaal achter wereldkerk? De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen - de leden w< vaak 'mormonen' genoemd - werd in 1830 officieel georganiseerd. Toen de kerk eenmaal georganiseerd was, voelden de leden van de kerk zich i vervolging verschillende keren gedwongen om te verhuizen. In 1844 werd Jos Smith in Carthage (Illinois) door een bende vermoord. Brigham Young, opvc Joseph Smith als president van de kerk, leidde duizenden heiligen der laatste vanaf Nauvoo (Illinois) over een afstand van ruim 2000 kilometer door het o te westen naar de vallei van het Grote Zoutmeer. In de tweede helft van de n de eeuw kwamen leden uit de hele wereld naar de valleien van Utah. De goddelijke natuur van Jezus Christus is de kern van de leer van deze Kerl leden geloven dat Christus zijn kerk leidt door middel van een levende profe< twaalf apostelen. Ze aanvaarden zowel de Bijbel als ook het Boek van Mormi tweede getuige van Jezus Christus, als heilige schriftuur. Laatstgenoemd boel een verslag van de bediening van Christus in Amerika na zijn opstanding. Jo Smith, de eerste president van de kerk, heeft het verslag met de gave en de ra God vanaf gouden platen vertaald. Een gezin tijdens 'ge: De kerk is sinds haar oprichting gestaag gegroeid. Zij is momenteel een van groeiende geloofsrichtingen ter wereld, met ruim 11 miljoen leden in meer dan 160 landen. In de Verenigde Staten behoort zij tot de vijf grootste kerkgenootschappen. Hoewel de kerk zijn oorsprong en hoofdzetel in de VS heeft, vindt momenteel de grootste groei buiten Noord Amerika plaats. Gevraagd naar de oorzaak van deze groei, ant woordt Chris Kleijweg (verantwoor delijk voor de kerkelijke gemeenten in West Nederland):" De kerk laat een duidelijk geluid horen in een wereld vol onzekerheid en verwar ring. Mannen en vrouwen, die de leringen van de Kerk volgen, zien dat hun leven verrijkt wordt. Kortom: het toepassen van deze principes brengt waar geluk." In Nederland zijn zendelingen sinds 1861 actief. In de eerste honderd jaar daarna lieten meer dan 14.000 De tempel in Salt Lake City (ingewijt mensen zich dopen. Een groot deel van hen is naar de VS geëmigreerd. Na 1955 nam deze emigratie, mede op a de kerkleiders, sterk af. Op dit moment zijn er plusminus 8000 leden in Ned Zij komen 's zondags bijeen in diverse kerkgebouwen door het land. (Zie voor adressen: www.kerkvanjezuschristus.nl). Opvallend in de Kerk van Jezus Christus is de plaats die het gezin inneemt. Ouders worden gestimuleerd om veel aandacht te besteden aan het onderwijzen van waarden en normen in het gezin. We weten allemaal dat wat we thuis leren, een enorme nawerking heeft: v thuis zien en ervaren, helpt of kwelt onze kinderei lang. Onze voormalig kerkpresident Harold B. Let 1973) zei: „Onderricht uw gezinsleden tijdens de] avond, onderwijs hen in het onderhouden van de den, want alleen daarin is onze veiligheid te vinde De leden van de Kerk van Jezus Christus van de 1 der Laatste Dagen geloven dat de gezinsband tijdens ons leven hier op aarde belangrijk is. Uitga is dat in de tempel echtparen en gezinnen voor ee worden verbonden of 'verzegeld' zoals het wordt genoemd. „Een tempelhuwelijk", vertelt Edward Moolenburg, „kan dus niet door de dood worden den. Voor een gelukkig huwelijk geldt natuurlijk d alles moet doen om elkaar trouw te zijn en christe waarden en normen in je leven toe te passen." In de tempel verenigen we gezinnen op een wijze tijd niet te niet kan doen en de dood niet kan beëi „Belangrijk voor mij", zegt Edward Moolenburgh (kerklid in Amersfoort), „is dat de kerk het evangelie van Jezus Christus op een praktische manier invult. Eigenlijk is in de kerk alles erop gericht om mij te helpen bij het opbou wen van een gelukkig en sterk gezin: de organisatie, de activiteiten en het onderwijsmateriaal. We kennen ook de instelling van 'een gezinsavond'. Dit helpt mensen om tij dens de drukke dagelijkse beslommeringen in ieder geval één avond per week (meestal op maandagavond) vrij te houden en als gezin met elkaar te praten, iets te leren of gewoon iets leuks te doen." De gezinsavond werkt als volgt: kies een vast moment in de week en reserveer dat voor je gezin: zorg dat je op die tijd niet wordt afgeleid door welke dagelijkse beslomme ring dan ook. Je kunt het zo lang of zo kort laten duren als je wilt. maar laat alle gezinsleden weten dat je er op dat moment voor elkaar bent. Geen TV, geen huiswerk, geen telefoon. Het pro gramma van zo'n avond kan bestaan uit het praten over een bepaald onderwerp, een spelletje doen, de week 'plannen' of samen muziek maken. Doordat de gezinsleden regelmatig bij elkaar komen in een soort fami lieraad, leren kinderen beslissingen nemen. Tegelijkertijd leren zij hun eigen verantwoorde lijkheden te dragen. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen onderwijst dat het huwelijk na de dood kan voortbestaan. Zo'n huwelijk dient in de tempel te worden voltrokken door iemand die het priester schap draagt, d.w.z. het gezag heeft ontvangen om in de naam van God op te treden. In Nederland vindt het tempelhuwelijk plaats nadat het burgerlijk huwelijk is gesloten. Om een tempelhuwelijk te doen sla gen dienen de partners elkaar lief te hebben en trouw te zijn en zich tevens in te zetten om christelijke waarden en normen in hun levens toe te passen. De kerk onderwijst tevens dat deze huwelijksceremonie en ook andere godsdienstige verordeningen, zoals de doop, plaatsvervangend voltrokken kunnen worden voor overleden voorouders. „De tempel is als het ware een monument voor ons geloof in een leven na de dood", aldus Max Brouwer, kerkbestuur der (bisschop) in Zoetermeer. „Vele miljoenen mensen hebben op aarde geleefd en zijn gestorven zon der ooit de leringen van Jezus Christus te hebben gehoord. Wij geloven dat wij voor overleden familiele den als plaatsvervanger bepaalde verbonden kunnen sluiten. Bijvoorbeeld de doop. Uiteraard is een der gelijk doopverbond alleen geldig als onze voorouders het alsnog vrijwillig accepteren." Plaatsvervangend werk voor voorouders is belangrijk voor leden van de kerk. Het stamboomonderzoek dat hiervoor wordt verricht, is dan ook wijdverbreid. De kerk heeft de grootste collectie genealogische gegevens ter wereld. Via internet (www.familysearch.org) en honderden centra voor familiegeschiedenis over de hele wereld worden deze gegevens eveneens aan andere belangstellenden ter beschikking gesteld. Ook Nederland kent enkele centra voor familiegeschiedenis. Het identificeren van is een tijdrovend

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18