'Cultureel centrum op MOC-terrein' LEIDEN REGIO Commissaris Franssen bezoekt Hoogmade Laatste Plompzakkenfeest diep verscholen in de polders Leiderdorpse wethouder Roest: Megadisco hoort in Leiden thuis npagne 'Weer ir school' n opgepakt ir vernieling eiderdorp ïrgeet Dorzitting et opzet' R3 Voorstel D66 Voorschoten WÈBL— Klankbordgroep wil multifunctioneel dorpshuis in Rabobankgebouw IDE - Wethouder De an Rijnwoude geeft de da8 2 sePtember het start- ■nii oor de campagne 'Wij begeer naar school'. Dat wjiij 's middags om 15.00 1 j basisschool De Rank in ekerk aan den Rijn. Samen ongeveer 230 leerlingen ie school laat de wet- er ballonnen op. Ook in dere dorpskernen van oude wordt de campagne Ier, rd. Borden en spandoe- tenderen de weggebrui- Ir rop dat de scholen weer jgonnen en dat er weer inderen op de weg zijn. ïooljeugd zelf wordt aan gin van het schooljaar x* jns extra gewezen op de •rsregels. r n aan den rijn - Een 31- Alphenaar is in de nacht Dnderdag op vrijdag aan- iden, omdat hij een recla- rd vernield zou hebben uitgaansgelegenheid in 3e(j a Mandersloostraat in Al- aan den Rijn. De verdach- met een vriend uit het ezet. Vervolgens zou hij ird hebben vernield. Vier en hebben de man, die evig verzette, even later 1J houden op de Hooft- Tijdens de rit naar het (bureau trapte de dron- 'be phenaar één van de ad{ en in het gezicht. Deze aa[f aangifte gedaan. zaterdag 17 augustus 2002 1 Eric Went idorp - WD-fractie- Wclzitter H. Langenberg ver- It dat Leiderdorp de ex- loorzitting over het Van jgienplein expres niet op gemeentelijke website mdigt. „Het is een pu- geheim dat Molkenboer luut niet op deze zitting wachten. Dan geloof ik leer in toeval." begin deze week is de ientelijke website www- (rdorp.nl in de lucht. De levat onder meer infor- over vergaderingen van aar| gemeenteraad en de commissies. De extra :itting over de bouw- ïen voor het Van Al- ïplein, die voor 3 sep- ;r op de rol staat, is ech- nog - niet in de digitale jida opgenomen. „Na- lijk kan het een foutje ;t tqmaar dat vind ik te toe- redeneert Langen- Volgens de oppositielei- iebben burgemeester en [ouders namelijk hele- geen trek in deze bij- |omst. „Dan mag dit col- de mond wel vol hebben 'besturen met oren', f dan is het toch op z'n st gezegd merkwaardig ïze zitting net niet op de ite terecht is gekomen." e plek van de gesloopte hal Op Dreef wil Leider- 36 appartementen en jachtige woningen bou- maar omwonenden en daar massaal tegen itesteerd. De gemeente ng 191 bezwaarschrif- Op 28 mei konden de anenden tijdens een atting hun bezwaren al wethouder Molkenboer hten. De gemeenteraad echter op eigen initia- )p een tweede zitting ïdrongen. ie extra zitting niet in de ia op de website terecht komen, vindt ook W. jtrate, tegenstander van lemeentelijke bouwplan- niet toevallig. „Ik heb de open maanden al vaker dee gehad dat de infor- ïvoorziening vanuit de eente soms 'toevallig' ha- Zo hebben wij een paar iden geleden onze be en tegen het bouwplan le gemeente afgegeven, het verzoek om ook iplaren door te spelen de politieke partijen. die hebben onze infor- e nooit ontvangen. Onze ik is dat het gemeente- iur op alle mogelijke eren probeert om ons c Leïind uit de zeilen te ne- Dat bouwplan moet er elijk koste wat kost et A gedrukt worden. Waar- 96 Ik heb zo mijn vermoe- maar die kan ik maar ge* voor me houden." louder Roest (CDA) Lot it de vermoedens van D.(enberg en Hoogstrate er L erachtig'. „De suggestie i dj expres informatie niet en i website zetten, daar sta anH>ven. Bovendien hebben R h de rubriek 'Gemeente- i Ge ïuis' de bijeenkomst wel zwé ikondigd." leiderdorp - De Leiderdorpse wet houder Roest (CDA) vindt dat een me- gadiscotheek in principe in buurge meente Leiden thuishoort. „Maar als Leiden daar geen werk van maakt, en wij alles op orde kunnen houden, gaat de beurt van de buren voorbij. Zo simpel is dat." Roest reageert op de plannen van de Leiderdorpse ondernemers W. Regeer en H. Postma. Zij willen op bedrijven terrein De Baanderij tussen de winkels Otak en Woonweide een groot uit gaanscentrum voor de regio begin nen, met een zalencentrum, een grand café en een discotheek. Positieve grondhouding De wethouder staat daar niet onwel willend tegenover. „Ik heb een posi tieve grondhouding. Maar Leiden heeft een centrumfunctie, en daar hoort een disco voor de regio dus in eerste instantie thuis." Hij geeft toe dat de plannen voor een grote discotheek aan de Zijldijk aan vankelijk weinig enthousiasme op wekten op het Leiderdorpse gemeen tehuis. „'Dat motten we hier niet', was de eerste reactie. Maar als daar kenne lijk behoefte aan is, moeten we onze ogen daar niet voor sluiten. Daarom gaan we nu eerst met Leiden praten om te kijken wat de beste plek is voor zo'n disco. Wij denken daarbij aan Leiden, maar als daar steeds maar niets gebeurt, dan gaat de beurt op een gegeven moment over." Roest vindt het jammer dat de plan nen van Regeer en Postma nu al 'op straat liggen'. „We zijn nog volop be zig met allerlei onderzoeken. Zo zet ten de brandweer en politie alle con sequenties op een rijtje. Ook hebben we laatst bij een vergelijkbare disco gekeken, in Hoofddorp. Dat viel ons zeker niet tegen. Toch heeft hij ook een aantal negatie ve reacties binnengekregen van ge schrokken ondernemers. „Niet direct van de woonboulevard van Regeer, maar van de achterliggende garagebe drijven. Die signalen moeten we na tuurlijk ook serieus bekijken." Centrumplan Mochten Regeer en Postma uiteinde lijk het groene licht krijgen, dan heeft dat geen consequenties voor het cen trumplan, venvacht Roest. „We had den voor jongeren een discoruimte in gedachten in het nieuwe cultureel centrum naast de Rabobank, maar daar zijn we vanaf gestapt. Dat moe ten we niet willen, met zoveel wonin gen in de omgeving." De Baanderij is wat dat betreft een veel betere locatie, vindt hij. „En als het daar niets wordt, dan moeten we toch nog maar eens naar het KNVB-gebouw in De Bloe- merd kijken. Maar dan zijn we zo al weer zeven a acht jaar verder." Commissaris van de Koningin Jan Franssen (links) wordt in een rijtuig door Hoogmade gereden. Foto: Eric Taal door Ewout van der Dussen hoogmade - De Klankbordgroep Leef baar Hoogmade wil in de huidige vesti ging van de Rabobank in het dorp een multifunctioneel dorpshuis inrichten. Dat staat in de startnotitie dorpsplan Hoogmade, die de Klankbordgroep giste ren aan commissaris van de koningin Franssen overhandigde. Franssen was in het dorp bezoek als goedmaker voor een eerdere geschrapte ontmoeting met Hoogmade begin dit jaar. De commissa ris van de koningin maakte toen kennis met de rest van de gemeente Jaboswou- de. De Klankbordgroep heeft grote plannen met het pand van de Rabobank, die ter zijner tijd verhuist naar het nieuwe dorpscentrum. Het in het gebouw ge wenste multifunctionele dorpshuis zou een dorpsloket moeten huisvesten met spreekuur van een huisarts, het consulta tiebureau, de dorpsagent, de klankbord groep zelf, en de gemeente Jacobswoude. Daarnaast staan er op de wensenlijst van de Klankbordgroep voor het pand een kinderopvang, een agentschap van de VW en zelfs een snackbar. Voor de financiering kijkt de Klankbord groep naar de provinciale regeling 'ver sterking kleine kernen' en - naast spon soring en fondswerving - naar het pro vinciaal actieprogramma Sociaal Beleid 2000 - 2004. Ook wil de Klankbordgroep een jongerenaccommodatie in Hoogma de. Verder onder andere op de wensen lijst: naschoolse activiteiten, meer aan dacht voor recreatie en toerisme, meer groen en een educatieproject om de jeugd bewuster te maken van de 'bijzon dere kwaliteiten' van Hoogmade. Franssen is in zijn nopjes met de Klank bordgroep, zo liet hij gisteren weten. Als Jacobswoude nog eens wordt samenge voegd met buurgemeente Alkemade, dan zouden de kleine kernen er wat hem be treft er goed aan doen het voorbeeld van de Klankbordgroep Leefbaar Hoogmade te volgen. „Een groep mensen die be trokkenheid wil tonen bij wat er in het dorp gebeurt, is belangrijk", meent de commissaris van de koningin. „Ik ben voorstander van gemeentelijke herinde ling, maar je moet niet alleen denken vanuit schaalvergroting, maar ook aan schaalverkleining. Het rijk moet niet al leen een groot stedenbeleid voeren maar ook een kleine kemenbeleid." Franssen ziet de Klankbordgroep graag als 'een goedaardige horzel'. Zijn bezoek, aan de vooravond van de dag dat Hoogmade volgens de geschied kundigen 750 jaar bestaat, was een feest je. De Hoogmadenaren zorgden voor een tocht in een sloep over de Does en de Zuid zijdervaart en een rondrit door het dorp in een originele wagonnette. „We hebben hem de mooie kanten laten zien maar ook de problemen onder de aan dacht gebracht", zei een Toina Beuving, voorzitter van de klankbordgroep na af loop van het bezoek dat met koffie en taart bij haar thuis werd afgesloten. Wet houder Chris Vink van Jacobswoude was er ook. Hij praatte als loco-burgemeester Franssen tijdens de vaartocht bij. „We hebben gesproken over de omgeving, over de recreatiemogelijkheden en de be bouwing in de Bospolder door de HSL- gedupeerden", verklaarde Vink, die geen wonderen verwacht van het bezoek, ze ker geen directe financiële steun van de provincie. „Hij kan de problemen onder de aandacht brengen. Toch bleek dat Franssen ook meedenkt met het grootste probleem van Hoogma de, de ernstige verzakkingen waarmee het dorp kampt, en daarmee ook met de financiële zorg van Jacobswoude. „Uw vrije ruimte in de begroting zal wel niet veel zijn, daarom kijken wij in een breder verband naar de vergoedingen vanuit het gemeentefonds", zei Franssen, waarmee er toch nog even over geld werd gespro ken. door Eric Went voorschoten - Verplaatsing van de gemeentewerf van het MOC- terrein naar de driehoek Alle- mansgeest in Voorschoten maakt ruimte vrij voor een nieuw cultu reel centrum. Dat stelt F. Blom- mers van D66. Volgens de frac tievoorzitter past de functie van een werf goed bij het nieuwe mi lieupark dat er in de toekomst toch al komt in de driehoek Alle- mansgeest. Ook wil hij de contai neroverslagplaats in de Voor- schotense driehoek huisvesten. Door uitplaatsing van de Voor- schotense werf ontstaat er 'ruimte voor de ontwikkeling en uitbreiding van de dorpskern, waardoor dc centrumfunctie versterkt wordt', redeneert Blommers. „Op het vrijgekomen terrein kan een nieuw multi functioneel gebouw komen in een architectuur die past bij de omgeving. Daaronder kan dan een parkeergarage worden ge bouwd, ter compensatie van het autovrij maken van de Schooi en de Voorstraat." Daarnaast pleit Blommers er voor om de containeroverslag plaats eveneens in de driehoek te vestigen. „Nu zitten we in een soort patstelling, omdat het in de Dobbewijk niet doorgaat. Herberg de overslagplaats dan bij Allemansgeest. Qua opper vlakte is het gebied groot ge noeg, het ligt aan het water en het nieuwe milieupark komt daar sowieso toch al, dus het ge bied wordt toch al belast." Het 'integrale plan' van D66 is ontstaan na de discussies over de Voorschotense cultuurnota. „Toen stelden alle politieke par tijen - met uitzondering van D66 - dat er geen geld is voor een nieuw cultureel centrum, terwijl alle partijen dat wel in hun ver kiezingsprogramma's hebben staan. Dat vind ik een dubbele situatie." Bebouwing van het MOC-ter rein levert veel geld op voor nieuwbouw van het cultureel centrum, verwacht Blommers. „Ook op de plek van het oude centrum aan de Prinses Marij- kelaan is in dat geval woning bouw mogelijk." Bij elkaar moet dat genoeg zijn om een nieuw gebouw neer te zetten, denkt hij. Volgens een woordvoerder van de gemeente komt het voorstel van Blommers te vroeg. „Er loopt op dit moment een onder zoek naar de ruimtebehoefte van de gemeentewerf. Dat moe ten we eerst maar eens afwach ten. Bovendien is het nog maar dc vraag of cr wel voldoende grond is bij Allemansgeest voor de werf." Mocht dat wel zo zijn, dan is het ook lang niet zeker dat het vrijgekomen terrein ge schikt is voor een nieuw cultu reel centrum. „Er zijn al heel wat plekken genoemd, zoals het Churchillplein en bij de sport hal. Het laatste woord is daar beslist nog niet over gezegd." Een stuk positiever is het ge meentebestuur over het plan van D66 om de containerover slag naar Allemansgeest te ver plaatsen. „Burgemeester en wethouders willen dat ook, dus wat dat betreft zitten we alvast op dezelfde lijn." Blommers gaat de komende maanden zijn plan verder uit werken, 'totdat het gereed is om in een gemeenteraadsvergade ring in stemming te brengen'. Hij weet alleen nog niet welke strategie hij gaat volgen. „Elk los onderdeeltje in stemming bren gen heeft als voordeel dat we delen van het plan kunnen reali seren. Het totaalplan zit echter consistent in elkaar. Op dit mo ment vind ik dat belangrijker dan de losse afzonderlijke de len." door Ilse van der Poel rupwetering - Wat ooit begon als een verjaardag in een schuur tje op Rijpwetering groeide vijf jaar geleden uit tot een van de grootste schuurfeesten van de re gio: het Plompzakkenfeest. De schuur is inmiddels lang verdwe nen en heeft plaatsgemaakt voor een weiland, diep verscholen in de polders tussen Roelofarends- veen en Rijpwetering. Met een enorme tent, toiletten, koelwa gens, parkeerplaatsen en bier, veel bier. Duizend mannen en vrouwen leven zich hier één avond per jaar helemaal uit. Van daag viert het vijfde Plompzak kenfeest zijn lustrum, maar tege lijk ook zijn afscheid. De tweeën twintig vrienden uit Rijpwetering die het feest jaarlijks organiseren, houden het voor gezien. Voor de groep is het feest dan ook meer dan alleen een avond genieten. Een week lang werken de vrienden zich in het zweet om op die ene zaterdagavond alles op rolletjes te laten lopen. Allemaal nemen zij een week vrij van het werk. En allemaal werken, eten en slapen ze die week in de polder. „We wisselen elkaar af en draaien toerbeurten, maar toch ben je aan het einde van de week helemaal ge sloopt", vertelt Dolf Koetsier, terwijl Piet Olijerhoek, René Witteman en Danny Brugman instemmend knikken.Alle spullen hebben we mogen le nen van bedrijven en particulie ren uit de buurt. We kunnen niet riskeren dat er iets mee ge beurt en dat betekent dat we Danny Brugman, Piet Olijerhoek, Dolf Koetsier en René Wittteman (v.l.n.r.) voor de tent waarin vanavond het laatste Plompzakkenfeest wordt gevierd. Foto: Eric Taal hier ook slapen", vult Olijerhoek aan. „En op het feest zelf moe ten wij ook achter de bar staan, de lege flessen ophalen en de boel in de gaten houden. Je bent dan hondsmoe, maar je moet toch gewoon doorgaan." Voor de vrienden is het na vijf jaar dan ook welletjes. Een week vrij nemen van het werk, de in spanningen van het harde wer ken en het vele organiseren ei sen hun tol. „Hoewel ik daar zelf niet bij hoor, zijn er veel van die gasten die nu huissie, boompie, beessie krijgen en niet meer zo makkelijk alles aan de kant kun nen schuiven", meent Brug man. „En de spanning van de eerste keren is er ook wel af', vindt Koetsier. „Het eerste jaar is alles spannend. Een naam verzinnen voor het feest, alle materialen zo goedkoop moge lijk bij elkaar schrapen en als al les dan klaarstaat, afwachten of er mensen komen. Nu is het veel meer routine geworden." Wie overigens wil weten wat 'plompzakken' betekent, moet maar kijken op de website, ww- w.plompzakkenfeest.nl, vinden de vrienden gniffelend. Toch kijken ze allemaal met enorm veel plezier terug op de feesten en hadden ze het voor geen goud willen missen. „Het is 's nachts één grote, deinende massa in de tent, duizend man staat dan te feesten. Het geeft zo'n kick om dat te zien." De vermoeide lijven van Witteman. Olijerhoek, Brugman en Koet sier veren even op als zij herin neringen ophalen aan alle jaren dat zij de jeugd uit de hele regio zagen feestvieren. Witteman zegt lachend: „En het is ook ge weldig om een week lang met je vrienden schik te hebben in de polder, patat te eten en bier te drinken." De jongens hebben vaak genoeg kunnen feestvieren, want schuurfeesten worden in de he le regio georganiseerd. Sterker nog. Hazerswoude, Zoeterwou- de, Hoogmade, Stompwijk en Rijpwetering kennen een rede lijk vaste kem van jongeren die alle schuurfeesten bezoeken. Principe van het schuurfeest is dat je moet worden uitgenodigd door één van de organisatoren. Een kaart geeft vervolgens toe gang tot het feest. De organisa toren van eéllfeest kennen hier door de meeste aanwezigen. Dat zorgt ervoor dat er over het alge meen weinig problemen zijn. Veel gemeenten stellen het in middels verplicht om een pro fessioneel beveiligingsbedrijf in te huren voor dergelijke feesten. In Alkemade hoeft dit nog niet. „Gelukkig", vinden de vrienden. „Wij zien er de meerwaarde ook niet van in", zegt Olijerhoek, „want wij kennen de meeste mensen en daardoor kunnen we kleine akkefietjes veel beter sus sen, maar het leuke van een schuurfeest is juist dat er nooit problemen zijn. Het is een heel gemoedelijk sfeertje, heel vrij blijvend, waarschijnlijk omdat alles gratis is, ook de drank. Bij de uitgang staat een fooienpot en wie wil kan daar een bijdrage ingooien. Dat is niet verplicht." Koetsier: „Maar we vinden je wel een schriep als je er niets in gooit."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13