ECONOMIE Economie stagneert nu al een jaar UPC denkt aan surseance als pressiemiddel Faillissementen dreigen in luchtvaart VS in september ollar-vluchten IU haalt twee aden van markt ch CAO voor rsoneel Brink's dden-Zeeland udt Connexxion nen weg bij iK in Tilburg ntagon plaatst der bij Boeing ivelgigant op i ernamepad j emieproductie ger dan ooit Bij papierfabriek Parenco verdwijnen 125 banen Consument vormt fundament terwijl de export hapert Aangifte VEB van handel met voorkennis in Laurus MKB: Kabinet moet 'Tante Agaathregeling' handhaven Energis Nederland gered Andersen levert problemen op bij verklaringen concerns francisco - De Amerikaan- chtvaartmaatschappij Na il Airlines gaat op 11 sep- jjer, precies een jaar na de Jagen in New York en Was- lon, alle passagiers in de iomy class vervoeren voor symbolische bedrag van dollar. Dat maakte de itschappij gisteren bekend, tickets vliegen de deur uit, ,[ijkt uit informatie op de ,site van de maatschappij. iiiEM - VNU Business Publi- ons haalt de titels Interme- rStarters (oplage 75.000) en met Idee (oplage ruim 1 |ö0) uit de markt. De beide Jen deden het vanuit de le- sgezien wel goed, maar de irtentievolumes bleven ver 5 iter, verklaarde het bedrijf eren. Volgens het bedrijf i ft het moeilijke economi- e klimaat een sterke invloed le vaktijdschriften. kten - De vakbonden en rdetransporteur Brink's Ne- and B.V. hebben gisteren ti een CAO-onderhande- ïesultaat weten af te slui- De werknemers krijgen in jaar 2 procent meer loon. wordt het huidige pensi- onds gemoderniseerd. De r wordt ingeruild voor een lensioen. De onderhande- n hebben ongeveer een aar geduurd. Over de i sverhoging bereikten de tijen in juni een voorlopig lord. frsum - Busbedrijf Connex- iblijft het openbaar vervoer Mden-Zeeland uitvoeren, gaat om buslijnen op Wal en en Bevelanden. Met het lact is een jaaromzet van ïiljoen euro gemoeid. De itijd is zes jaar vanaf 14 art 2003. Eerder deze maand i ior Connexxion het open- irvervoer rond de is :htsteden en Alblasser- rd aan concurrent Arriva. urg - Bij het GAK in Tilburg twijnen binnen drie jaar cir- 50 arbeidsplaatsen. De ba- i worden in het kader van reorganisatie overgeheveld [Eindhoven en mogelijk da. Alle GAK-kantoren in erland maken sinds 1 janu- an dit jaar deel uit van het i oeringsorgaan Werkne- sverzekeringen (UWV). Om ünter te kunnen werken- oot de Raad van Bestuur oten het aantal vestigingen igte brengen van 171 naar hington - Vliegtuigfabri- i Boeing heeft een miljar- c order in de wacht gesleept het Amerikaanse ministerie 'j defensie. Het bedrijf heeft l_ racht gekregen tussen nu 1008 zestig transporttoestel- i van het type C-17 te bou- Met de order is een kleine i niljard dollar gemoeid. De 3 [tuigen zullen worden ge- wd in een fabriek in Long k ch die met sluiting werd be- tl - Friesland Coberco ft een bod gedaan op twee J Blondernemingen in Cen- 5 l;Europa: Napolact in Roe- lië en Laktis in Slowakije. 2j olact maakt verse melk, 4 en ijs in vijf fabrieken in 5 noordwesten van Roeme- Het bedrijf heeft jaarlijks 24 oen aan inkomsten. Het ij volgens de Friese melk- en k 'gigant goed bij haar andere viteiten in Roemenië. Dat took voor Laktis, met een et van 23 miljoen euro. sland Coberco verkoopt in rakije veel yoghurt en toet- i, ®der de merknamen Milli i Hcé. Khendam - De productie de Nederlandse chemische strie staat op een histo- l\ 'hoogtepunt. De productie i et eerste halfjaar is 6 pro- ij hoger uitgevallen dan in - elfde periode vorig jaar. Vol- 'de Vereniging van de Ne- todse Chemische Industrie den de prijzen 10 procent, -1 'tde totale omzet met 16,4 ard euro 3 procent lager is in dezelfde periode vorig De groei deed zich vooral irhij de verf- en inktfabrie- en de farmaceutische indu- ■■i wl. u mk mk vrijdag 16 AUGUSTUS 2002 renkum/anp - Bij de papierfa briek Parenco in het Gelderse Renkum vervallen door een re organisatie 125 van de bijna 700 banen. De onderneming heeft gisteren het personeel en de vakbonden De Unie, FNV Bond genoten en CNV Bedrijvenbond ingelicht over de plannen. De OR moet nog advies uitbrengen. Gedwongen ontslagen lijken volgens de bonden onvermijde lijk. Met de maatregel zou Pa renco de efficiëncy willen verbe teren en de productiviteit verho gen. Volgens Unie-bestuurder Kapteijn hing een dergelijke maatregel de afgelopen jaren in den haag/gpd - ABN Amro, ING en Rabobank en het Franse be drijf Casino hebben met voor kennis gehandeld in aandelen Laurus zegt de Vereniging Effec ten Bezitters (VEB). De beleg gersclub deed gisteren aangifte bij het openbaar ministerie. De drie banken waren volgens de VEB op de hoogte van een prognose van de onderneming toen zij begin juli de laatste emissie van Laurus verzorgden. Bij die aandelenuitgifte kreeg Casino 38 procent van Laurus in handen met de mogelijkheid dit uit te breiden naar 51 procent. Casino was volgens de VEB ook op de hoogte. „Voor gewone be leggers was die informatie niet te verkrijgen", zegt VEB-direc- teur De Vries. Hij doelt op een intern memo dat was opgesteld door de top van het supermarktconcern. Op een bijvoegsel stond dat het be drijfsresultaat in 2003 stijgt tot 65 miljoen euro. In 2005 moet dit volgens de directie zijn ge stegen tot 117 miljoen. Door dit memo zouden de banken over de streep zijn getrokken om Laurus voor een faillissement te behoeden. Ook hadden zij extra informatie over de vermogens- en liquiditeitspositie in de eerste de lucht, maar hij is geschokt door de omvang. „Het bedrijf heeft gezegd de reorganisatie op korte termijn uit te voeren. Ik zet daar mijn vraagtekens bij. Kan het niet langs de geleidelij ke weg?" Parenco is de enige krantenpa pierfabriek in Nederland. Het bedrijf is sinds dit jaar onder deel van het Noorse beursgeno teerde bedrijf Norske Skog. Daarvoor was het eigendom van het Duitse familiebedrijf Haindl. De onderneming kampt volgens de bonden met een verslechter de papiermarkt. Bij de fabriek in Renkum kon niemand reageren. vijf maanden van dit jaar, aldus de VEB. Die koersgevoelige in formatie heeft volgens De Vries grote invloed gehad op de emis sie. „Ondanks de extreem lage koers toen (0,90 eurocent, red.) durfden maar weinig beleggers aandelen aan te schaffen. Dat kwam voornamelijk omdat ze maar weinig informatie hadden over de onderneming." Ook meent de beleggersclub dat het viertal zeer precies op de hoogte was van de problemen die Laurus in Spanje heeft. „De kosten van een eventuele reor ganisatie of afstoting van de ac tiviteiten daar waren bekend bij de vier. Ook dat is belangrijke koersgevoelige informatie." Eind juni heeft de VEB de ban ken verzocht om de koersgevoe lige informatie openbaar te ma ken zodat alle beleggers er ken nis van konden nemen. ..Dat hebben ze geweigerd. Vandaar dat we nu officieel aangifte doen. Handel met voorkennis is immers net zo verboden als rij den door rood licht." De banken ontkennen gehan deld te hebben met voorkennis. Verder willen de woordvoerders niets zeggen. Ze wachten af wat de officier van justitie met de aanklacht doet. door Maurice Wilbrink den haag - Op meubelboule- vards, bij woninginrichters en verlichtingszaken is het een stuk stiller dan voorheen. De consu ment, onzeker over de economie en de eigen financiële situatie, laat het afweten. Als er geld wordt uitgegeven, dan is het vooral in de supermarkten, want eten doen we ook in slechtere tij den. Gisteren leverde het Centraal Bureau voor de Statistiek nieuw bewijs dat de Nederlandse eco nomie in een hardnekkige stag natie is beland. Na jaren van ho ge groei, gevolgd door een plot selinge en scherpe terugval be gin 2001, groeit de economie sinds vorig jaar zomer niet of nauwelijks meer. Zo'n lange stagnatie is vrij uitzonderlijk. De Nederlandse conjunctuur herstelt normaal gesproken sneller, omdat we door onze open economie altijd in een vroeg stadium profiteren van het aantrekken van de wereld handel. Maar de internationale handel laat ons deze keer in de steek. De VS dreigen na een slecht 2001 opnieuw in een re cessie te schieten. En de eurozo ne kan zichzelf niet op eigen kracht in gang trekken. De VS en de eurozone nemen het leeu wendeel van de Nederlandse ex port af. Gisteren bleek dat de groei van onze economie in de maanden april, mei en juni in vergelijking tot het eerste kwartaal was uit gekomen op slechts 0,1 procent Analisten waren uitgegaan van een veel duidelijker herstel. Dat zet opnieuw de raming van het Centraal Planbureau (CPB) on der druk. Onlangs stelde het CPB haar ra ming voor heel 2002 al naar be neden bij, tot 0,75 procent. Maar dan moet het verwachte herstel zich nu ongeveer mani festeren. Harry Dielen, conjunc tuuronderzoeker bij ABN Amro, denkt dat het derde kwartaal in derdaad herstel zal laten zien. Hij verwacht dat ondernemin gen weer gaan investeren, om dat de bedrijfsvoorraden erg zijn geslonken. Onderzoeker Michel van der Steen (Van Lanschot Bankiers) vindt ook dat scenario te opti mistisch. „De laatste weken krij gen we signalen die weinig goeds voorspellen voor Neder land. De orderontwikkeling in Duitsland valt tegen, en de Amerikaanse inkoopmanagers zijn somberder." Van der Steen betwijfelt of de economische groei dit jaar zelfs maar een half procent zal bedragen. Belangrijkste reden voor de 'groeistagnatie' is de haperende export. Werkgevers verenigd in VNO/NCW snakken naar hulp en riepen gisteren opnieuw om een verlaging van de sociale premies. Ook een snelle en forse loonmatiging zou helpen, maar de werkgevers weten dat de bonden die niet snel zullen leve ren. Zolang de export niet aantrekt, moet de sombere consument de economie stutten. De consu mentenbestedingen zijn goed voor ruim de helft van de groei. Bang voor een echte koperssta king zijn de economen echter niet. De consumptie is al gerui me tijd stabiel en blijft in een matig tempo groeien. Ze is daar mee het 'fundament' onder de economie van dit moment, con stateert het CBS. Wel lopen de uitgaven aan kostbare, duurza me goederen al een tijd terug. Van der Steen van Van Lan schot „We kennen zo'n hoog welvaartsniveau dat we gewoon kunnen doorleven als het wat minder gaat. We gaan dan min der sparen. Wel wordt er bezui nigd op nieuwe meubels en stel len we de koop van een nieuwe auto uit." Ook Dielen van ABN Amro ver wacht dat de consumentenbe stedingen op peil zullen blijven. Wel zal de snel toenemende werkloosheid de bestedingen drukken, maar veel mensen zul len hun spaarrekeningen wat meer aanspreken. Ook het CPB denkt dat, nadat er anderhalf jaar lang ongebruikelijk veel is gespaard. 'Amerikaanse Liberty Media grote regisseur op de achtergrond' amsterdam/anp - Kabelbedrijf UPC is bereid uitstel van beta ling aan te vragen als dat nodig is om obligatiehouders zover te krijgen dat ze hun schuldpapier omzetten in aandelen. Volgens een UPC-zegsvrouw staat echter niet vast dat UPC ook echt surseance aanvraagt. „Het zou een mogelijkheid kun nen zijn om de balans op te schonen." UPC heeft een schuld van 11 miljard euro. In juli bereikte UPC's Amerikaanse moeder, grootaandeelhouder UGC, al een overeenstemming met obli gatiehouders over het omzetten van een schuld van 5,4 miljard dollar in aandelen. UPC stelt dat het absoluut niet de bedoeling is dat een eventue le surseanceaanvraag tot een faillissement leidt. „Op opera tioneel niveau gaat de dienstver lening aan de klanten gewoon door." De aanvraag van uitstel van be taling is voor UPC een uiterst middel 'om het proces te ver snellen en te zorgen dat ieder een meegaat', verklaart de woordvoerster. Volgens haar is de overeenstem ming bereikt met een comité, dat aandeelhouders vertegen woordigt. Zij kon niet zeggen namens hoeveel obligatiehou ders het comité optreedt. Het dreigen met surseance is ook een middel om de banken (die nog 3,3 miljard dollar krij gen) onder druk te zetten om een groot deel van de UPC- schulden af te schrijven", zegt analist Siebrand van SNS Secu rities. Hij gelooft dat UPC een faillissement niet uitsluit. „Het is een reëel scenario waar UPC doelbewust op aanstuurt." Siebrand legt een verband met de geplande overname van ka belbedrijf Casema door de Ame rikaanse Liberty Media. Liberty heeft aandelen in UPC, maar ook in diens moeder UGC (74 procent). Met de combinatie UPC-Casema krijgt Liberty een monopoliepositie op de Neder landse markt. De Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) moet de aan koop van Casema nog keuren. „Als UPC failliet gaat, kan Liber ty bieden op de delen van het UPC-netwerk die interessant zijn in combinatie met Case ma's netwerk. Door zo'n sanering van het UPC-netwerk gaat wellicht de NMa ook akkoord met de over name", schetst Siebrand, die er van overtuigd is dat Liberty de geldknoppen van UPC bedient. delft/anp - Midden- en kleinbe drijfkoepel MKB Nederland wil dat het kabinet afziet van de voorgenomen afschaffing van de zogeheten Tante Agaathrege ling. De regeling is vooral inte ressant voor beginnende onder nemers die anders moeilijk aan startkapitaal kunnen komen. Af schaffing bekent zo'n 150 mil joen euro zwaardere lasten voor starters, aldus de organisatie. De starters profiteren nu nog van de rente die op deze kredie ten 20 procent lager is dan op gewone leningen, stelt MKB Ne derland. Aan het einde van het tweede kwartaal van dit jaar stond aan Tante Agaathleningen ruim 1,5 miljard euro uit bij startende ondernemers. Boven dien ontvangen de kapitaalver strekkers een heffingskorting van 1,5 procent van de uitge leende som. Dit voordeel voor de geldschieters willen CDA. LPF en WD schrappen. De MKB is bang dat beleggers zich op grote schaal zullen terugtrek ken uit deze beleggingsvorm. KLM-partner Northwest Airlines 'zingt het nog tijdje uit' door Richard Mooyman Amstelveen - De KLM maakt zich geen al te grote zorgen over de stroom slecht nieuws uit de Amerikaanse lucht vaartbranche. Terwijl United Airlines overweegt uitstel van betaling aan te vragen en US Airways dat reeds heeft gedaan, lijkt de Amerikaanse KLM-partner Northwest Air lines er naar omstandigheden goed voor te staan. Het bedrijf worstelt eveneens met verliezen, maar heeft 2,8 miljard dollar in kas om de luchtvaartcrisis te door staan. „Northwest heeft evenals de KLM een uitermate sterke kaspositie", aldus een KLM-woordvoerder. „Je kunt het daarmee wel een tijdje uitzingen. Voor North west ziet het er niet slecht uit." De zwarte periode in de Amerikaanse luchtvaartge schiedenis begon met de economische teruggang in het voorjaar van 2001. Vooral de duur betalende zakenreizi gers bleven weg. Daarna stortten de terreuraanslagen op 11 september de luchtvaartbranche in een ongeken de crisis omdat bang geworden passagiers massaal weg bleven. De Amerikaanse regering wist destijds met miljarden- steun directe faillissementen te verhinderen, maar een klein jaar later dreigen de problemen enkele grote airli nes alsnog fataal te worden. De economie blijft zwak en veel Amerikanen mijden het vliegtuig nog steeds. On danks massa-ontslagen en het in de woestijn parkeren van toestellen lopen de verliezen steeds verder op. Als Washington niet opnieuw bijspringt, neemt de kans op faillissementen sterk toe. US Airways moest onlangs al surséance van betaling aanvragen, waarbij het bedrijf hoopt op een voortzetting in afgeslankte vorm. United Airlines -nummer twee in de VS - heeft aangekondigd wellicht later dit jaar dezelfde stap te moeten zetten. Het bedrijf kan de schulden niet meer aflossen. De grootste luchtvaartmaatschappij ter wereld, Ameri can Airlines, meldde recentelijk opnieuw duizenden ba nen te schrappen en alle 74 Fokkers aan de grond te zetten. Alleen prijsvechter Southwest Airlines blijft winst maken, ook al is die flink gedaald. Onder de groep verliezers behoort KLM-partner North west Airlines (nummer vier in de VS) tot de sterkeren. Als de Amerikaanse luchtvaart op het punt staat te ver drinken, dan zit Northwest nog het dichtst bij de opper vlakte", zo omschreef topman Steenla-ad onlangs de po- Een Boeing 747 van de in problemen geraakte vliegmaatschappij United Airlines stijgt op van de internationale lucht haven van Los Angeles. Foto:AP/Lucy Nicholson sitie van zijn bedrijf. Volgens Steenland heeft Northwest zich beter door de luchtvaartcrisis geslagen dan de concurrentie. De top toonde zich vorige maand zelfs licht optimistisch bij de presentatie van de cijfers over het tweede kwartaal (een 'bescheiden' verlies van 93 miljoen dollar). Voorspeld werd dat Northwest bij de eerste grote maatschappijen zal zitten die weer winst kunnen presenteren -ook al werd er niet bijgezegd wanneer. Een ander hoopvol teken: Northwest slaagde er onlangs in om op de kapitaalmarkt een lening van 750 miljoen dollar los te krijgen voor de aanschaf van twintig nieuwe vliegtuigen. Dat kan als een teken van vertrouwen wor den beschouwd. De vraag is nu hoe de verwikkelingen in de VS uitpak ken voor de concurrentieverhoudingen in Europa. Het Duitse Lufthansa heeft mede door een alliantie met United Airlines wereldwijd een stevige positie opge bouwd, maar dat kan veranderen nu de Amerikaanse partner in grote moeilijkheden raakt. Ook Air France (partner van Delta Airlines) en British Airways (een losse samenwerking met American Airlines) volgen de ge beurtenissen in de VS op de voet. Met Northwest lijkt de KLM zich nog de minste zorgen te hoeven maken. Ten koste van tientallen banen rotterdam/anp - De Neder landse poot van het noodlijden de Britse telecom- en internet bedrijf Energis is gered. Energis NV wordt overgenomen door investeringsmaatschappij Greenfield Capital Partners. Een overnamesom is niet bekendge maakt. De redding gaat wel ten koste van tientallen banen, zo gaf de nieuwe topman Meeuwis aan. Nu werken er nog een kleine 300 mensen bij de Nederlandse tak. De komende reorganisatie is bedoeld om in de kosten te snijden. Meeuwis wil dat zijn onderneming in 2003 winstge vend wordt. „Investeerders heb ben geen zin meer om geld te steken in bedrijven die nog vijf tot zes jaar verlies lijden." Energis gaat verder als Enertel, de naam die de onderneming ook al voerde tot 1998. Daarna kwam het in handen van World- port Communications en eind 1999 diende Energis zich aan. Het Britse Energis besloot in fe bruari dit jaar grondig te reorga niseren. De activiteiten op het Europese vasteland stonden sindsdien te koop. Energis NV zelf ging in surseance, maar kwam vorige maand in handen van de banken. Energis levert diensten aan zakelijke klanten en is naar eigen zeggen de op één na grootste aanbieder van datacommunicatie, na KPN. new york/anp - Het opgeheven accountantskantoor Arthur An dersen heeft een aantal Ameri kaanse beursgenoteerde onder nemingen voor problemen ge plaatst bij het ondertekenen van de bestuursverklaring dat de boekhouding klopt. Dat schrijft de zakenkrant The Wall Street Journal vandaag. Tenminste vier voormalige An dersen-klanten zijn nog bezig met hun zoektocht naar een nieuwe accountant. Zij waren daardoor volgens de krant niet in staat de Amerikaanse beurs- waakhond SEC voor afgelopen woensdag een verklaring onder ede te geven omtrent de jaarcij fers. Vier andere cliënten van het kantoor (Enron, WorldCom, QWest en Dygeny) hebben hun cijfers niet gecertificeerd. Zij kwrmen in de problemen door vermeend - gerommel met de boekhouding. Andersen controleerde de boe ken van ongeveer 180 beursge noteerde ondernemingen, aldus The Wall Street Journal. De vier die hun boeken door hun nieu we accountant nog opnieuw moeten laten uitpluizen, zou den de SEC om uitstel hebben gevraagd. De Amerikaanse overheid heeft meer dan 940 bedrijven met een jaaromzet van meer dan 1,2 mil jard dollar verplicht een verkla ring onder ede af te leggen over de juistheid van de gepresen teerde cijfers. De eerste 700 konden tot afgelo pen woensdag hun verklaring inlevereren, de rest volgt later. De maatregel moet het vertrou wen onder beleggers terugbren gen. Bang voor een echte kopersstaking zijn de economen niet. Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7