BINNENLAND Pepperspray en honden in bus en trein Ramptoeristen willen graag naar Praag Weer meer mensen bij herdenking capitulatie Japan Prijsafspraken in de bouw niet te stoppen Kandidaten LPF-staatssecretariaat staan in de rij eden breekt tbroek op ontsnapt joepel Breda voor lopende uitzettingen achte moord niets zegti COMMENTAAR Bouwfraude al abortussen euw gestegen tant meldt indeling wil af van i-personeel 'I e man e' srt verkeer Grote zoekactie naar 'drenkeling' Aanvalsplan veiligheid vervoer Hoogervorst: Geen verlaging van premies c - LPF-minister Heins- conomische zaken) Tweede Kamer ophel- erschaffen over zijn be leid bij illegale prijsaf- Zowel PvdA, SP als co rner WD vroegen giste- Js jldering over de veroor- m Arcade wegens con- 1Bvervalsing in 1995 en vc en waarin Heinsbroek er zwaaide over de pla- 3e i. De zaak is relevant leinsbroek als minister oordelijk is voor het te- van kartelvorming. Een 36-jarige man heeft itend kans gezien uit j ase Koepelgevangenis la appen. Tijdens het wist hij over een muur ïen. Ieder spoor ont- jog. De Dienst Justitiële j1 igen analyseert hoe jengevaarlijk de man is. )n ivoorarrest op verden- gewapende overvallen, nduidelijk of hij hulp enaf had. In juni ont lok al een gevangene. 3e rechtbank in Breda dat het Centraal Or- vang Asielzoekers irst moet aantonen dat oonruimte van de uit- leerde asielzoekers no- t, alvorens deze het te zetten. Er is immers iende leegstand. Het rt wekelijks kort gedin- !n uitgeprocedeerde ;ers die weigeren de e verlaten. De vonnis- itandaard: uitzetting in. De rechtbank oor rechtbank dat het COA iende heeft bestreden igstand is'. vrijdag 16 augustus 20o2 door Mare Brink den haag - Juist nu vanuit Ne derland naar Praag reizen om naar de overstromingen te kijken. Reisorganisatie De Jong Intra Va kanties heeft die wens de afgelo pen dagen al meermalen ge hoord. Maar de reisbranche ver werkt vooral annuleringen. Toeristen die dolgraag naar Praag willen terwijl deze stad voor tien procent onder water staat. Het is nauwelijks voor te stellen, maar er zijn mensen die daar een reis van duizend kilo meter voor over hebben. „We hebben telefoontjes gekregen van mensen die naar Praag wil len terwijl ze eerst helemaal niet van plan waren daarheen te gaan. Ze willen naar het hoge water kijken. Maar daar begin nen we niet aan", zegt Marja Stigter, woordvoerster van De Jong Intra Vakanties. De brancheorganisatie van reis bureaus ANVR bevestigt dat een aantal toeristen juist kiest voor landen en steden die door rampspoed zijn getroffen. „Het komt incidenteel voor, maar het gebeurt wel", zegt woordvoer ster Mirjam Dresmee. „Het is niet normaal dat mensen zoiets willen en we vinden het dan ook goed als touroperators daar niet aan meewerken." Zij benadrukt dat de meeste toe risten de ellende in Praag en in gedeelten van Duitsland juist willen omzeilen. Voor hen zijn er mogelijkheden om een ge boekte reis zonder kosten te an nuleren of om te boeken naar een andere datum. Zowel bij reisorganisaties als reizigers be staat hierover onduidelijkheid. Daarom heeft het Calamiteiten fonds, waar reizigers en reisor ganisaties financieel verhaal kunnen halen, honderden tele foontjes gekregen. Dresmee: „De overstromingen vormen in toeristisch opzicht geen calamiteit. In Praag ver schilt de situatie bijvoorbeeld van straat tot straat. Daarom wordt van geval tot geval beke ken of iemand er recht op-heeft om zijn geld terug te krijgen. Bij een meerdaagse reis in Duits land of Tsjechië kun je niet zeg gen dat je je geld terug wilt om dat Dresden en Praag zijn over stroomd. Want die steden zijn niet meer dan een onderdeel van de reis. Bij een stedentrip naar Praag van vier dagen ligt dat weer anders." Tientallen Nederlanders hebben daar de afgelopen dagen ge bruik van gemaakt. Dat geldt bijvoorbeeld voor reizen die zijn geboekt bij Travel Unie (onder meer Holland International en Arke Reizen). Zo'n honderd rei zigers die tot en met 19 augus tus een stedenreis naar Praag hadden gereserveerd kregen de kans om kosteloos te annuleren. „Het merendeel van de mensen heeft besloten om de reis toch te maken. Zij logeren in een droog gedeelte van de stad en vinden de overstroming geen reden om te annuleren", aldus woord- Je 27-jarige verdachte loord op Andrea Luten teren niet geantwoord n van de rechtbank in ij beriep zich op zijn it. De man wordt er- acht op 10 mei 1993 e hebben gewurgd in n bij Gijsselte. De man e overigens niet vier rouwen naar de keel te ;egrepen, maar het was bedoeling geweest ze even te beroven. Het aantal abortus- iderland blijft gestaag 2001 werden 34.168 ichappen in een kli- ekenhuis afgebroken, procent meer dan het or, rapporteerde de In- tor de Gezondheids- I gisteren. Verreweg e abortussen vonden Noord- en Zuid-Hol- ninste zwangerschap- in beëindigd in de ;e provincies. Zestig 'an de vrouwen heeft itone afkomst. Een Nederlandse Egyptische afkomst ;ren bij het openbaar e in Utrecht aangifte 'an mishandeling in ecel in Baarn. Door ent is hij aan zijn gewond geraakt en ie vingers van zijn ind verlamd. Dat heeft caat Boone in de aan schreven. De man (dacht van heling. „Tij- 'erhoren en mishande ld mijn cliënt boven- emaakt voor een lid leda", aldus Boone. Medewerkers van de atholieke Kerk met [istreerd homoseksu- ïrschap lopen het risi- hun baan kwijtraken, de normen om een functie te bekleden, is ibatair of kerkelijk ge- ft. Voldoe je niet aan i, dan kan ontslag vol- af klaarde een woord- ieI 'an de Nederlandse pen gisteren. Een 23-jarige Poolse gisteren het verkeer w' 0 (Apeldoorn - Den ïige tijd opgehouden 1 e j dreigde van een via- Jt- (springen. Op de snel- i de directe omgeving en in beide richtingen trslange files. Automo- 'n waarschuwden de poli- ij een man zagen fiet- e vluchtstrook van de Agenten konden de nneesteren. zandvoort - Zeven boten van de reddingsbrigades van Zandvoort en Bloemendaal hebben gister avond voor de kust van Zand voort urenlang gezocht naar een vermiste 15-jarige badgast. De jongen was rond vier uur 's mid dags gaan zwemmen en niet te ruggekeerd. De groep vakantie gangers met wie hij het strand bezocht, vermoedde daarom dat hij in nood was geraakt en sloeg rond 18.00 uur alarm. Bij de daar na op gang gekomen zoekactie werd ook een politiehelikopter ingezet. Vlak nadat de operatie Zandzak voor de deur Het water stijgt ons in grote delen van Europa tot de lippen. Maar hoe bedreigend is de regenval voor ons land? Op Water- land.net staan actuele meetgegevens van de stand in de Neder landse rivieren. Op www.knmi.nl/voorl/volimain.htnil plaatst het KNMI de regenval in historisch en wetenschappelijk per spectief. Is het water eenmaal gevallen, dan zijn zandzakken nodig. En dat kan bijvoorbeeld via www.ockels-geoprodukten- .nl/zan dzakkennl.htm. voerder De Carpentier Wolf. Bij De Jong Intra Vakanties heb ben enkele tientallen mensen hun reis naar Duitsland en Tsje chië geannuleerd of laten om- boeken naar een ander gebied of andere reisdatum. De busrei zigers die de afgelopen dagen onderweg waren met een fiets- /busreis vanaf Passau naar We nen zijn een dag eerder naar Nederland teruggekeerd dan de bedoeling was. De busreis die gisteren zou vertrekken naar hetzelfde gebied is twee weken uitgesteld. Peter Langhout Reizen heeft de busreis geannuleerd die gister avond naar Praag zou vertrek ken. „We hebben de mensen een andere reis aangeboden. De helft maakt daar gebruik van", zegt woordvoerder Koppelmans. Hij zegt dat 'van uur tot uur' wordt bekeken hoe het verder moet met de andere reizen. De bestuurders yan Nederlands grootste bouwbedrijven be leven onrustige nachten. De komende maanden moeten zij aan parlement en justitie publiekelijk verantwoording afleg gen voor het maken van illegale prijsafspraken in hun be drijfstak. Volgende week beginnen de openbare verhoren van een parlementaire enquêtecommissie. Ook het justitieel onderzoek is in volle gang en richt zich op acht concrete bouwprojecten. De verboden praktijk dat aannemers grote bouwprojecten onder elkaar verdelen is aan het licht gebracht door de voor malig directeur van Koop Tjuchem, Ad Bos. Zijn motieven waren weliswaar niet erg nobel (hij had ruzie met zijn baas), maar de schaduwadministratie die hij justitie overlegde, vormt het hoofdbewijs tegen grote jongens als Heijmans, Ooms, Dura Vermeer, Ballast Nedam, Stevin, NBM en HBG. Zij speelden elkaar op Schiphol projecten toe ter waarde van 55 miljoen euro. Aanneemsommen werden flink opge schroefd en de kunstmatig hoge winsten onderling verdeeld. Het zijn 'Italiaanse' toestanden, die in Nederland niet voor mogelijk werden gehouden. Bedrijven van naam en faam vergoelijken hun illegale praktijken. Zij zouden vanaf 1993 hebben gepoogd de prijsafspraken te stoppen. Maar de bou wers zaten gevangen in een systeem, waaraan geen ontsnap pen mogelijk was. Juist het systematische karakter, maakt de fraude zo ernstig. Dat ook individuele ambtenaren, kleine krabbelaars, zich persoonlijk hebben verrijkt is kwalijk, maar van een andere orde. Van de parlementaire enquêtecommissie en justitie mag ver wacht worden dat zij de spreekwoordelijke onderste steen boven krijgen. Door onderlinge prijsafspraken wordt de con currentie uitgeschakeld en worden bouwprojecten onnodig duur. De gemeenschap betaalt hiervoor de prijs. De verant woordelijke ondernemers moeten zowel persoonlijk als za kelijk hun verantwoordelijkheid nemen. Zij moeten terugtre den en de ten onrechte verkregen winsten terugbetalen. Het laatste woord is aan de rechter. den haag/gpd - Agressie in het openbaar vervoer wordt keihard aangepakt. Onder meer de inzet van buitengewone opsporings ambtenaren, die beschikken over honden en busjes pepperspray, moet de agressiviteit terugdrin gen. Dat staat in het 'Aanvals plan sociale veiligheid openbaar vervoer" van het ministerie van verkeer. Dat plan, nu nog een concept, moet reizigers en personeel be ter beschermen tegen de opruk kende agressie. Hiertoe zouden duizenden extra camera's op de stations moeten worden ge plaatst, en krijgen de buitenge wone opsporingsambtenaren extra bevoegdheden. Een proef in Rotterdam moet uitwijzen of surveillance met honden de cri minaliteit kan terugdringen. Ook zijn er plannen om in de toekomst pepperspray in te zet ten. De controle op trein- en metrostations wordt strenger. In het conceptplan wordt gespro ken over de invoering van een landelijke chipkaart, waarmee de reiziger de perrons kan betre den via een elektronische toe gangspoort. De reiskosten wor den dan van de chipkaart afge schreven, opgepakte zwartrij ders raken hun chipkaart kwijt. De Nederlandse Spoorwegen ondersteunen de plannen ten dele. De inzet van honden en wapenstokken kan op weinig sympathie rekenen. „Meer ca mera's, meer spoorwegpolitie en de invoering van een chip kaart hebben onze prioriteit", zegt een woordvoerder. Volgens het plan moet het aan tal opsporingsambtenaren wor den uitgebreid. Het ministerie van verkeer wil daarbij de men sen van het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) betrek ken. De KLPD weet nog niet of ze voor die taken personeel af staat. Reizigersvereniging Rover waar schuwt echter voor 'te veel pa niek'. „Stations moeten geen vestingen worden met knup pels, handboeien en agenten met pepperspray. Niemand zit te wachten op wapengekletter. Er valt niet te ontkennen dat er incidenten zijn, maar dit in de hele samenleving zo. En het openbaar vervoer vervoert de samenleving", zegt een woord voerder. Rover pleit voor uitbreiding van de spoorwegpolitie, die de taken meer onzichtbaar vervullen. Zij moeten worden ingeschakeld, zodra personeel meldt dat het ergens mis dreigt te gaan. De maatregelen zijn opgesteld in samenwerking met de minis teries van justitie en binnen landse zaken. De plannen liggen nu ter inzage bij onder meer de NS en Rover. Het definitieve rapport gaat over enkele maan den naar de Tweede Kamer. den haag/gpd - De bestuurders van de grote bouwbedrijven wisten van het bestaan van on derlinge illegale afspraken. Van 1993 tot 2001 zijn verschillende tevergeefse pogingen gedaan om dit te stoppen. Dit blijkt uit ontboezemingen van verschillende (ex-) bestuurs voorzitters. Oud-bestuursvoor zitter Veraart van HBG kwam gisteravond met zijn verhaal naar buiten. Veraart zegt dat „er te veel partijen bij de aanbeste dingen waren betrokken. Je aan het stelsel onttrekken kon niet. We waren met z'n allen gevan gen in het systeem." Bouwers die uit het systeem wilden, lie pen het risico niet meer in aan merking te komen voor op drachten. De pogingen om het systeem stop te zetten, mislukten om fi nanciële redenen. Omdat het aantal binnengehaalde orders 'iedere keer drastisch daalde', besloten de bouwers om maar weer verder te gaan met onder linge prijsafspraken en het voe ren van vooroverleg bij aanbe stedingen. Het systeem, waarbij alle deelnemers aan een aanbe steding een vergoeding krijgen voor het maken van een offerte, werd officieel in 1992 door de Europese Unie verboden. Veraart krijgt bijval van de hui dige bestuursvoorzitter van HBG, Reigersman. „Ik heb me altijd beziggehouden met het verbeteren van de branche. Maar dat is moeilijk, omdat de bouwsector zo gefragmenteerd is." Bestuursvoorzitter Hazewin- kel van Volker Wessel Stevin zegt in een reactie dat hij niet betrokken was bij de gesprekken over het stopzetten van het ille gaal systeem. „Ik ken wel de ver halen dat het geprobeerd is", zegt Hazewinkel. „Ik heb ge hoord dat de eerste poging in 1993 is ondernomen." Hazewinkel zegt in juli vorig jaar voor het eerst met collega-be stuursvoorzitters te hebben ge sproken over de prijsafspraken. Toen werd volgens Hazewinkel duidelijk dat het televisiepro gramma Zembla met onthullin gen zou komen over de reken- vergoedingen. „Wij hebben toen afgesproken dat we een derge lijk systeem niet willen." Eerder heeft bestuursvoorzitter Janssen van Heijmans al gezegd dat het systeem van rekenver- goedingen waarschijnlijk ook lang nadat het verboden was, heeft doorgewerkt. Janssen zei onlangs zeker te weten dat het systeem nog doorgaat. Momenteel doen justitie, de Ne derlandse Mededingingsautori teit en een parlementaire en quêtecommissie van de Tweede Kamer onderzoek naar onregel matigheden in de bouw. Vol gende week donderdag begin nen de openbare verhoren van de enquêtecommissie. rond negen uur moest worden afgebroken, werd de vermiste tiener in de buurt van strandpost Noord van de Zandvoortse red dingsbrigade ongedeerd terugge vonden. Hij vertelde slechts een strandwandeling te hebben ge maakt. Foto: Cor Draijer den haag/anp-gpd - Voor de post van LPF-staatssecretaris van emancipatie en gezinsbeleid bestaat veel belangstelling. Vol gens vice-fractievoorzitter Hoo- gendijk hebben alleen gisteren al enkele tientallen kandidaten een sollicitatiebrief gestuurd. Onder de sollicitanten bevindt zich ook 3FM-dj Claudia de Breij. De 27-jarige diskjockey heeft dat gisteren bevestigd. „Ik ben een jonge werkende vrouw en heb een duidelijke visie op de samenleving", zegt De Breij. Be oogd staatssecretaris Bijlhout moest enkele uren na haar be ëdiging aftreden toen bleek dat ze niet de waarheid had verteld over haar verleden in de militie van de vroegere Surinaamse le gerleider Bouterse. De Vilder, die vervolgens door de LPF naar voren werd geschoven, trok zich eerder deze week terug. Hoogendijk legt de schuld voor de mislukte benoeming van De Vilder bij premier Balkenende. Deze heeft volgens hem te veel druk op de LPF gelegd om snel een opvolger van de afgetreden Bijlhout te vinden. „Ik laat me niet door Balkenende opjagen", zegt Hoogendijk. Voormalig fractieleider Herben heeft dat naar zijn zeggen wel laten doen. „Die moest van Balkenende binnen vierentwintig uur een opvolger vinden. Hij accepteer de dat, maar ik niet." Hoogen dijk is nog boos over de manier waarop de premier toen met De Vilder is omgegaan. „Wij moes ten snel een kandidaat vinden en Balkenende ging vervolgens twee weken met vakantie. Het eerste gesprek met mevrouw De Vilder vond dus ook pas twee door Maaike Oppier den haag - Bij het Indisch Mo nument in Den Haag is gisteren de capitulatie van Japan op 15 augustus 1945 herdacht. Met premier Balkenende, Boudewijn de Groot en weer meer belang stellenden. Boudewijn de Groot is een kampkind, gonst het bij het In disch Monument. Een aantal mensen wist het al, anderen niet. De zangeracteur was 2 jaar toen hij vanuit 'een geteis terd en dolend Indië naar Ne derland' kwam. „Hoewel in de oorlog geboren, ken ik deze al leen maar van herdenkingen. Van avonden waarop het om klokslag acht uur altijd windstil werd", zegt De Groot tijdens de voordracht die hij houdt bij de jaarlijkse herdenking van de ca pitulatie van Japan bij het In disch Monument bij de Water partij in Den Haag. In zijn gehoor premier Balke nende, minister van defensie Korthals, staatssecretaris van volksgezondheid, welzijn en sport Ross, leerlingen van het Vrijzinnig Christelijk Lyceum, die het monument hebben ge adopteerd en duizenden direct betrokkenen, nabestaanden en belangstellenden. Tweeduizend stoelen zijn er neergezet, vijfhonderd meer dan vorig jaar en allemaal zijn ze be zet. Naast de stoelen vele hon derden mensen die de ceremo niële kranslegging volgen. Tijdens de bijeenkomst in het Congres Centrum, traditiege trouw vóór de kranslegging, gaf oud-minister van justitie Sorg- drager in een toespraak een beeld van die tijd. Haar vader werd door de Japanners ge dwongen aan de Birmaspoorlijn te werken en haar moeder heeft in een kamp gezeten. Sorgdrager vertelt over haar bei de zonen die in Japan het muse um in Hiroshima bezochten dat is gewijd aan de atoombom. Ze misten er de context waarin de bom is gevallen. „Geen melding van Pearl Harbor, niets over In dië. Het is jammer dat op deze manier Japanse jongeren onvol doende worden geconfronteerd met hun eigen geschiedenis." Na de voordracht door Gilius Grutterink, leerling van het Vrij zinnig Christelijk Lyceum, het Indisch Onze Vader, het luiden van de Indische Klok, één mi nuut stilte, het hijsen van de vlag en het Wilhelmus, wordt een groot aantal kransen gelegd, waaronder die door betrokke nen en premier Balkenende en staatssecretaris Ross namens de regering. Het reclamevliegtuigje met een spandoek van www.svjappankamp.nl - van de Stichting Vervolgingsslachtoffers - is dan al uit het zicht verdwenen. Kranslegging bij het Indië-monu- ment in Den Haag. Foto: ANP/Marcel Antonisse weken later plaats." De vrou wenbeweging heeft inmiddels scherpe kritiek op de nog steeds openstaande vacature. De Vrou wen Alliantie vindt het schanda lig dat er zo wordt gesold met de post. Het geeft volgens de vrou wen aan dat emancipatiezaken voor dit kabinet geen prioriteit heeft. Cisca Dresselhuys, hoofd redacteur van Opzij, draagt ver zachtende omstandigheden. De LPF heeft geen vrouwenafdeling en geen oud-Kamerleden, waar een andere partij naar zou heb ben gekeken." den haag/gpd - Minister Hoo gervorst (financiën) ziet niets in het plan om de WW- en WAO- premies volgend jaar te verla gen. De verlaging van de pre mies is volgens minister van economische zaken Heinsbroek mogelijk omdat de fondsen gro te overschotten hebben. Minis ter De Geus (sociale zaken) steunt hem hierin. Hoogervorst wijst erop dat ver laging van de premies vervelen de gevolgen heeft voor de schat kist. „Het financieringstekort stijgt erdoor, want het Rijk krijgt minder geld binnen. Ook de staatsschuld stijgt, want het geld in de fondsen mag worden afge trokken van de staatsschuld", aldus een woordvoerder van het ministerie van financiën. Heinsbroek en De Geus willen de premieverlaging inzetten voor een loonmatiging.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3