GESPREK VAN DE DAG 'Hemel is niet leuk zonder onze kinderei Canal Bike beheerst de Amsterdamse gracht met waterfiets Mormonen hebben eigen tempel in Zoetermeer Jaarlijks stappen 125.000 toeristen op een waterfiets om de grachten van Am sterdam te verkennen. Canal Bike is met het milieuvriendelijke vervoermid del al bijna twintig jaar alleenheerser op het water van de hoofdstad. Een Amerikaan stapt gemakkelijker op een waterfiets dan een Japanner. En een Engelsman eerder dan een Duitser. En de Nederlander? Die doet helemaal niet moeilijk over een tochtje per fiets op de Amsterdamse grachten. Toch ligt een ritje per waterfiets in Am sterdam niet voor iedereen voor de hand, weet Felix Guttmann, oprichter en eigenaar van Canal Bike. Van de jaarlijkse drie miljoen betalende toeris ten op de grachten kiezen de meesten toch voor 'gevaren worden'. Dus liever een ritje in een rondvaartboot dan zelf trappen. Guttmann kan het weten. Al bijna twin tig jaar is hij met zijn ruim honderd wa terfietsen (nagenoeg) alleenheerser op de grachten van Amsterdam. Toen hij zijn bedrijf in 1984 begon, zat de eco nomie in het slop, was de binnenstad van Amsterdam onaantrekkelijk en was het toerisme naar de hoofdstad nog in opkomst. Niet gehinderd door de slechte economische omstandigheden begon Guttmann, terug van een we reldreis en klaar met zijn studie, finan ciers te zoeken voor zijn onderneming. „Je kunt het je bijna niet voorstellen, maar begin jaren tachtig waren de grachten nog doodstil", blikt Guttmann terug. „Je zag alleen de traditionele rondvaartboten. Ik vroeg me af waarom niemand bootjes verhuurde." Het kost te Guttmann een jaar om vergunning en financiering voor zijn plan rond te krijgen. Een venture capitalist, een sa menwerkingsverband van onder ande re Rabobank en Delta Lloyd, financier de mee voor 200.000 gulden. „Zo'n be drag is nu natuurlijk peanuts", lacht Guttmann. „Maar toen was ik er blij mee." Guttmann trok zijn financiers over de streep met een doorwrocht be drijfsplan. Vanaf het begin wilde hij de zaken groot aanpakken: hij koos ervoor om met honderd waterfietsen te starten vanaf vier locaties in de binnenstad. „Honderd bootjes zijn leuk, maar dui zend: dat is een plaag op de grachten. Met die honderd bootjes namen we toch in een keer een dominante positie Een toeriste wurmt zich uit een waterfiets. Foto: GPD/Harmen de Jong in. We waren heel zichtbaar. Als we klein waren gestart, hadden we meteen een ander bedrijf op onze nek gehad. Of had de gemeente later kunnen zeg gen: 'waarom wil je uitbreiden, het gaat toch goed?'." Inmiddels is de binnenstad van Am sterdam aardig opgeknapt en stromen toeristen het hele jaar door toe Bike breidde uit met Canal Bus lijndienst per boot door de grai Het bedrijf biedt nu werk aan 1 sen. Guttmann voelt er niets vt activiteiten in het buitenland vi zetten. Exploitatie naar andere evenmin; hij vond alleen Utred genoeg en verhuurt daar nu vei fietsen. Op het water is het de afgelope tig jaar veel drukker geworden, mann: „In het begin stapten m nog spontaan op een waterfiets de zomer 's avonds het Prinseij concert bij te wonen. Nu ligt di al drie dagen van tevoren vol. op straat maken mensen ookti waai of zijn er boten die overlai gen. Maar Amsterdam vanaf h( dat verveelt nooit." Ook in de winter kan op de gra gefietst worden: twintig procen waterfietsen blijft 'in de vaart'.1 ten hoeven niet bang te zijn on worden: bij regen wordt er gew dakje op de fiets gezet. Miranda Megens Het doopvont, waar ook de overleden voorouders plaatsvervangend kunnen worden gedoopt. Rechts de hemelse kamer ofwel de Celestiale-zaal. Publiciteitsfoto's Door keihard muziek van JANIS JOPLIN te spelen en op pannen te slaan hebben twee bejaarde vrouwen zich drie dagen lang in de Australische woestijn een kudde wilde kamelen van het lijf gehouden. Volgens het Australische televisiestation ABC maakten Judy Davidson en Fay Ho ward ongeveer 150 kilometer ten zuiden van Alice Springs een trektocht per kameel, toen 35 wilde dieren opdoken en hun de weg versperden. Om de beesten op een afstand te houden draaiden zij op volle sterkte cassettes met mu ziek van de in 1970 aan een overdosis heroïne overleden Amerikaanse zangeres. Pas na drie dagen kwam hulp op dagen. Foto: UPI Het kijken naar geweld op rapport uitbrengt over vi- televisie en het spelen van deo- en computerspelletjes, gewelddadige videospelle- Het rapport stelt dat kinde- tjes maakt KINDEREN niet ren die in hoge mate wor- alleen agressiever maar den blootgesteld aan ge- zorgt er ook voor dat ze GE- welddadige televisiepro- MENER en wantrouwend gramma's en spelletjes zich worden. Dat stellen Ameri- vaker schuldig maken aan, kaanse onderzoekers in een wat de onderzoekers noe- onlangs uitgebracht rap- men, relationele agressie, port. Het rapport is opge- Hieronder vallen onder steld door onderzoekers van meer scheldpartijen en het twee universiteiten en door uiten van dreigementen, het Nationaal Instituut voor Ook hebben deze kinderen Media en Gezin, een media- de neiging andere mensen waakhond die jaarlijks een te wantrouwen. Een Chinees met bijna drie meter LANGE HAREN wil een vermelding in het Guinness Book of Records. De man die meent de langste haren in de wereld te hebben is de 62- jarige Huobushayi. Hij woont in midden-China en maakt deel uit van de Yi-minderheid. Onder de Yi is het traditie extreem lang haar te dragen, omdat dit geluk zou brengen. De man moet voortdurend iemand in de buurt hebben, die zijn haren draagt. Ook bij het wassen heeft hij assistentie nodig. Hij schakelt daarvoor meestal een van zijn drie kin deren in. Bijna drie weken geleden overleed een Thaise man die tot dan toe in het recordboek vermeld stond om zijn lange haren. Zijn haar was 4,8 meter lang. Het gen dat een belangrijke schrift Nature. Gorilla's en rol speelt in het TAALVER- chimpansees houden er MOGEN van de mens, is in vernuftige communicatie- de afgelopen 200.000 jaar systemen op na, maar al- gemuteerd. Aan die veran- leen mensen beschikken dering heeft de mens mo- over een wereld van taal. gelijk zijn taal voorsprong De mutatie of mutaties van op de dieren te danken. Dat het gen zouden samenval- stellen Duitse en Britse on- len met het ontstaan van de derzoekers in de deze week moderne mens, de Homo verschenen editie van het Sapiens, wetenschappelijke tijd- De politie heeft een 48-jarige Tilburgse ondernemer ge dwongen zes POSTERS uit zijn etalage te halen. Op de posters staat de tekst 'Pas op voor de parkeercontroleurs, er lopen echte debielen tussen'. Parkeerwachters voelen zich beledigd en hebben woensdag de politie ingescha keld. „Volgens de officier van justitie kan-de tekst als smaadschrift of belediging worden beschouwd. Toen we de ondernemer lieten weten dat hij zou worden aangehou den als hij de posters niet verwijderde, koos hij eieren voor zijn geld", zegt een politiewoordvoerder. De eigenaar van 'Goods 4 you', een winkel in nieuwe, gebruikte goederen, erkent dat de tekst beledigend is. ,,lk wilde eindelijk eens wat terugdoen voor alle keren dat ik of mijn klanten wor den beledigd." De Bruidskamer. Publiciteitsfoto nen. Een bezegeld huwelijk is niet 'tot de dood ons scheidt' maar zet zich voort in het hier namaals. „De bezegeling van mijn huwelijk in de tempel van Utah was een wonderful glo rious experience", zegt HiUan ontroerd. „De hemel zou niet zo leuk zijn zonder onze kinderen erbij", voegt zijn vrouw Carol daaraan toe. Niet alleen het huwelijk, alle fa miliebanden blijven bestaan na het graf. De mormonen spreken de 'verzegeling', de rituele be krachtiging van die verbintenis, ook met terugwerkende kracht uit. Want, denken de mormo nen, het zou niet rechtvaardig zijn als voorouders uit een tijd dat geen tempels waren in het geestenrijk te horen krijgen dat hun gezinsbanden daar niet meer gelden. Hillan laat de ruimte zie plaatsvervangers namei overleden voorouders gedoopt. Het doopvont klein zwembad, gedragi twaalf stenen ossen. Jez hannes de Doper kijken een schilderij toe. Dan gaat het door naar melse kamer. Deze cel& room moet zwijgend w< betreden. In wat een lui huiskamer lijkt, hangt e sprookjesachtige ernst. lestial room is the place we reach for heaven. He net zo rustig als in het h maals. Hier krijg je een van hoe het daar is." Silvan Schoonhoven Twee AGENTEN van de Til burgse politie zijn er gister middag tot drie keer toe van door gegaan met een auto van iemand anders. De agenten zijn niet aangehou den en ze worden ook niet ontslagen. Ze wilden de ei genaren van de auto's alleen duidelijk maken dat hun voertuig zó weg kan zijn als deze onbewaakt met draai ende motor langs de weg staat. Tijdens hun surveil lance zagen de agenten drie auto's waarbij dit het geval was. Het waren wagens van mensen die even moesten pinnen of snel een bood schap deden. Tot grote hila riteit van omstanders namen de agenten de auto's een stukje mee om vervolgens een geschrokken eigenaar achter zich aan te krijgen. De uitvinder van het BLAASPIJPJE, de Amerikaan Robert F. Borkenstein, is zaterdag op 89-jarige leeftijd overle den. Borkenstein vond het blaaspijpje in 1954 uit, toen hij in een laboratorium van de politie in de staat Indiana werkte. In 1962 leidde hij een onderzoek naar de rol van alcohol in verkeersongelukken. Ook was hij voorzitter van de Internationale Commissie voor Alcohol, Drugs en Ver keersveiligheid. Onder het wakend oog van be veiligingsmensen konden giste ren voor het eerst buitenstaan ders een kijkje nemen in de nieu we Mormonen-tempel in Zoeter meer. Subtiel is het gebouw niet te noemen. Het lijkt meer aan het Amerikaanse dan aan het Neder landse schoonheidsideaal te be antwoorden. Kroonluchters, drie duizend vierkante meter marmer en duur kersenhout bepalen er de sfeer. „Tja, de tempel van Sa lomo was ook niet goedkoop." Als smurfen, met blauwplastic hoezen om de schoenen om het maagdelijke tapijt niet te bevui len, schuifelen de belangstellen den door de gangen. Fotografe ren of filmen in de tempel is streng verboden. Stevige beveili gingsmannen met oortelefoon tjes houden in de gaten of niet iemand toch een camera naar binnen smokkelt. Alleen tot 31 augustus kunnen niet-leden een Idjkje nemen in de tempel van de mormonen, beter gezegd de 'Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen'. Daarna wijdt de geloofsgemeenschap de tempel tot Huis des Heren en mogen al leen leden van de kerk in het be zit van een pasje van goed ge drag nog naai' binnen. De Amerikaan Harold G. Hillan, sereen en begripsvol sprekend als de televisieschilder Bob Ross, doet voor de bezoekers zijn best alle hardnekkige misverstanden over de Kerk de wereld uit hel pen. De gebiedspresident voor West-Europa hééft al zo vaak moeten uitleggen dat de Kerk niets meer met veelwijverij van doen heeft, maar vertelt het met liefde nog een keer. Met zachte, maar dringende hand leidt hij de verzamelde pers door de se reen verlichte zalen. „Merken jullie dat het licht in elke zaal wat intenser wordt?" fluistert Hillan, zoals alle church officials strak in het pak. „En dat elke zaal een stukje hoger ligt dan de vorige?" Geld heeft duidelijk geen rol ge speeld bij de aanleg van dit wonderlijke nieuwbouwpaleis. De buitenmuren zijn beplaat met drieduizend vierkante me ter Italiaans marmer. De deur is van koper. Binnen werpen bom bastische kristallen kroonluch ters en schemerlampen hun zacht licht op het tapijt. Goudomlijste spiegels en schil derijen van bijbelse afbeeldin gen in zoete tinten versieren de wanden. Her en der staan uitno digende sofa's. Eén enkele boom leverde de twaalfhonderd vierkante meter Amerikaans kersenhout die in de tempel zijn verwerkt. „Inderdaad, de beste materialen zijn verwerkt in deze tempel", zegt Hillan. „Het is geen alle daags gebouw. Ach, de tempels van Salomo en van Herodes wa ren ook niet goedkoop. Zie je dat tapijt, met tulpmotieven in reliëf? En dat glas in lood in de kleur van Delfts blauw? Je ziet dat overal typisch Nederlandse elementen in zitten verweven." „We vinden het belangrijk dat de tempel de heerlijkheid van de Heer weerspiegelt", zegt ook Ronald Rasband, kerkbestuur der voor Centraal-Europa. Daarom geven we er veel geld aan uit. Maar wat is veel? De ge middelde kathedraal die jullie hier in Europa hebben staan, heeft veel meer gekost dan deze tempel." De Kerk van Jezus Christus heeft een opmerkelijk verhaal te ver tellen. Eens, zo geloven de mor monen, leefde in Amerika een blanke beschaving. Jezus, die na zijn kruisiging en hemelvaart naar Amerika vertrok, predikte onder dit volk. Maar het noodlot sloeg toe en in het jaar 420 hak ten de voorouders van de Maya's en de Inca's de blanken in de pan. De laatste legeraan voerder, Mormon, vatte de bi bliotheken van zijn volk samen op gouden platen en liet die door zijn zoon Moroni begraven in de heuvels bij New York. An derhalf millennium later, in 1827, verscheen Moroni als en gel aan de Amerikaanse tiener Joseph Smith. Op aanwijzing van de engel groef Smith de pla ten op. Nadat hij de Egyptische hiërogliefen had vertaald, moest hij de platen weer inleveren bij Moroni. Smith verspreidde de vertaling als het Boek van Mor mon. Tegenwoordig heeft de Kerk 11 miljoen volgelingen. „Kom eens hier staan", wenkt Hillan de bezoekers. „Precies tussen deze twee grote spiegels. Wat zie je? Juist, oneindigheid. We know about forever." Forever is een belangrijk thema in de Kerk van Jezus Christus. Gezinsbanden zijn sterker dan de dood. Een belangrijke functie van tempels is daarom het beze gelen van huwelijken en gezin- De gezondheidstoestand van PRINS CLAUS is voóralsnog niet zo zorgwekkend dat overwogen wordt de kennisma- kingstoer van Willem-Alexander en Maxima op de Antillen af te breken. Gisteren bevestigde de Rijksvoorlichtings dienst dat de prins-gemaal deze week weer naar de inten sive care van het AMC in Amsterdam is overgebracht. Dat zou echter alleen 'om praktische redenen' zijn gebeurd. Gisteren zijn Willem-Alexander en Méxima op Bonaire aangekomen. Vandaag worden ze op Sint-Maarten ver wacht. Het weekend is ingeruimd vooreen kennismaking met de andere Bovenwindse eilanden, Saba en St. Eusta- tius. Na een rustdag op maandag wordt dinsdag en woens dag nog Aruba bezocht. Volgens de planning vliegt het paar pas woensdagavond terug naar Nederland. Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2