Milieuramp dreigt in stroomgebied Elbe to Opgebroken Rijndijk tijdelijk hersteld voor wielerdiva Van Moorsel Leidsch Dagblad Janssen van Raay: Hooligans voortaan in kazernes opsluiten Rivier bereikt in Dresden recordhoogte Mormonentempel Zoetermeer opent deuren Dood Elvis massaal herdacht ming maakt ^miljoen winst is ndelijks 6ooo dozen erbij urrentie onald's Twaalftal voor rechtbank na overval Leids postkantoor NS controleren ruim helft helft van treinkaartjes niet Consumentenbond bepleit 'no cure no payadvocatuur Ijskoningin geeft ja-woord Ambtenaren verklapten locaties voor huizenbouw WD-Kamerlid Rijpstra denkt aan 'rijdende rechter' r 1 .1 Leidsch Dagblad NR. 43002 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 ite zoekactie ir 'drenkeling' Eandvoort llissementen Ireigen de itvaart ini inig festival ir eerstejaars eidse Hout hitect strijdt r behoud van -Hazerwoude dagje met j4trein kriskras ir Nederland jj lags maken lerman van torrijder Saramago Pieste manier om eigen geheimen te hermen is het jecteren van de b iimen van anderen f: kf ZO 2/3 1/290 SI Zon OPGERICHT 1 MAART 1860 vrijdag l6 AUGUSTUS 2002 Leidsch HI& Dagblad üül door Tim Brouwer de Koning hazerswoude/zoeterwoude - Leontien van Moorsel krijgt op maandag 2 september ruim baan op de Zoeterwoudse en Hazerswoudse Rijndijk. Rijkswaterstaat treft voor de wielerdi va en haar collega's die meedoen aan de Hol land Ladies Tour maatregelen om ongehin derd over de weg te fietsen die op dat moment wegens werkzaamheden nog is afgesloten voor alle verkeer. Alle gaten en kuilen gaan tij delijk dicht voor het vrouwenpeloton, verze kert Wïlbert Vermeulen van Rijkswaterstaat. De Rijndijk is al maanden onbegaanbaar van wege de aanleg van rotondes op diverse plek ken in Zoeterwoude-Rijndijk en Hazerswoude- Rijndijk. Desondanks kreeg de organisatie van de internationale wielerwedstrijd voor vrou wen toestemming om de Rijndijk op te nemen in haar 101 kilometer lange parcours, met start en finish aan de Rijneke Boulevard op de grens van Zoeterwoude en Hazerswoude. Besteksleider Vermeulen van Rijkswaterstaat vindt het de normaalste zaak van de wereld om het vrouwenpeloton tegemoet te komen. „Wij stellen ons soepel op", zegt hij. „Na over leg met de aannemer konden wij aanbieden om de asfaltnaden vlak te maken en de weg schoon te vegen. Ook zorgen wij voor extra be- bakening." Door de koers lopen de reguliere werkzaamheden aan de Rijndijk geen vertra ging op, meent Vermeulen. „Wij moeten wachten op groen licht van de gemeente Rijn- woude om de Da Costasingel in Hazerswou- de-Rijndijk te mogen afsluiten. Pas dan kun nen wij op volle kracht verder werken." De Leidse organisator Wim van Duivenbode is dolblij met de soepele opstelling van Vermeu len. Als Rijkswaterstaat niet had meegewerkt, dan hadden we op het allerlaatste ogenblik nog een nieuwe lus moeten bedenken", zegt de consul van de Nederlandse wielerunie KNWU. „Belangrijke reden om uitgerekend op de Rijndijk te beginnen is het 725-jarige be staan van Zoeterwoude." neratovice/anr - In het door wateroverlast getroffen Duits land heerst verontrusting over een mogelijke vervuiling van de Elbe door een overstroomd che misch bedrijf in Tsjechië. Uit de Spolana-fabriek in Neratovice ten noorden van Praag ontsnapte gisteren een wolk chloor. Milieu organisatie Greenpeace vreest dat er uit de fabriek ook dioxine en kwik in de Elbe terecht komt. De Duitse minister Trittin van mi lieu zei evenwel dat er geen di rect gevaar is. De overstromingen in Midden- Europa hebben de aandacht ge vestigd op de grote milieugeva ren van oude chemische instal laties en fabrieken in het gebied. Zo bedreigt het water ook een complex in het Oost-Duitse Bit- terfeld, waar veel chemisch afval ligt opgeslagen. Het water in de Elbe blijft intus sen stijgen. In de Duitse stad Dresden werd vanmorgen de absolute recordhoogte van ne gen meter gemeten, en het hoogste punt was nog niet be reikt. Onder normale omstan digheden staat de Elbe in Dres den op twee meter. Inmiddels is het befaamde The aterplein ondergelopen. Daar bevinden zich veel historische gebouwen, zoals de wereldbe roemde Semper Opera. Duizen den kunstwerken zijn naar el ders overgebracht. In delen van de stad is de stroom- en drink watervoorziening uitgevallen. Ten zuiden van Dresden liep de stad Pima gisteren voor de tweede maal in enkele dagen onder water. Eerder op de dag kregen 30.000 mensen in de deelstaat Saksen opdracht te vertrekken. De overstromingen in Duitsland hebben deze week al veertien levens geëist. Zeker 4,2 miljoen Duitsers zijn getrof fen. Bondskanselier Schroder spreekt van een 'nationale ramp'. Het water in de Elbe is vooral afkomstig uit de Moldau, die eerder deze week delen van de Tsjechische hoofdstad Praag blank zette. Ook Nedersaksen en Hamburg bereiden zich voor op problemen. Daar wordt het vele water volgende week verwacht. De situatie in Praag verbeterde gisteren. Het water in de Mol dau daalde sinds woensdag drie meter en blijft zakken. Het dodental door de overstromin gen in Tsjechië staat op elf. Pagina Binnenland: Ramptoeristen willen naar Praag Pagina Buitenland: In Dresden voltrekt zich een heuse ramp zoetermeer - De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, beter bekend onder de naam Mormonen, heeft gisteren in Zoetermeer de eerste Nederlandse tempel geopend. Tot 31 augustus staat het marmeren gebouw open voor belangstellenden. Daarna wordt de tempel gewijd en mogen alleen leden van de kerk nog naar binnen. De Kerk van Jezus Christus bezit al een aantal kerkgebouwen, ook in Leiden, Haarlem, Hilversum en Almere. Voor het 'bezegelen' van huwelijken en voor een aantal andere ceremoniële handelingen moesten de gelovigen tot nu toe naar de dichtstbijzijnde tempels in Duitsland of Zwitserland. De Kerk van Jezus Christus is ontstaan in de eerste helft van de negentiende eeuw in de Verenigde Staten. De le den geloven dat Jezus na zijn opstanding naar Amenka ging om zijn boodschap te verkondigen aan een blank volk dat daar toen zou hebben ge leefd. Het bedrijven van missie is een belangrijk element in de leer van de Kerk, die wereldwijd ruim 11 miljoen leden heeft. In Nederland zijn dat er 7.500. Wereldwijd zijn er meer dan honderd tem pels; de centrale tempel staat in Utah. Pagina Gesprek van de Dag: 'De hemel is niet leuk zonder onze kinderen' h' Het in surséance verke- eidse biotechnologiebe- f v ïrming heeft over het alfjaar van 2002 flink 8 draaid. Het bedrijf een winst van een half euro, tegen een verlies ,e miljoen in dezelfde pe- ;Ij irig jaar. Pharming erin de kosten krachtig ken, aldus het bedrijf JEind september is een amst voorzien met de Risers. Velen daarvan volgens Pharming al gereageerd op een lgsvoorstel. Pharming rnder meer geneesmid- !gen genetische afwij- - Het aantal werklo- et afgelopen halfjaar jniddeld 6000 per maand n. Dat maakte het Cen- ireau voor de Statistiek l end bekend. De totale pheid in ons land komt eop rond 160.000 per- Jat is het gemiddelde maanden mei tot en zonder seizoensinvloe- uli was het aantal werk- i si eliswaar iets lager dan iden ervoor maar vol- CBS past dit binnen de an steekproefonder- 5 daling duidt niet op iging in de stijgende McDonald's en Burger T Jjgen dit jaar een con- vb die wil afrekenen met end junkfood. Natural s**n Duits-Nederlandse Mning, zet een keten onde winkels' op. De j ederlandse zaak komt erdam. De andere loca- Inog niet bekend. Memphis - In Memphis worden vandaag tegen de 100.000 men sen verwacht bij Graceland, het huis waar Elvis Presley woonde, om te herdenken dat de rock 'n' roll-legende 25 jaar geleden over leed. Gisteravond verzamelden zich al duizenden bij het huis voor een nachtwake. Fans bleven tot in de vroege ochtend met kaarsjes rond Elvis' graf in de tuin van Graceland lopen. Onder hen Jane Anderson, voorzitter van een Elvisfandub in Shreveport (Louisiana). Zij was erbij toen de traditie van de nachtwake spon taan begon, op de eerste verjaar dag van Elvis' dood. „En we zijn er nog steeds. We voelen Elvis' aanwezigheid in de bomen en achter het hek." Heel Memphis is vergeven van de Elvismanie. „Welkom Elvisfans", staat er op spandoeken die overal in de stad zijn terug te vinden: van het vliegveld, waar Elvishits uit de speakers klinken, tot supermark ten. Vandaag is er een concert waar Elvis' vroegere begeleiders optreden. Aangenomen wordt dat zijn vrouw Priscilla en zijn dochter Lisa Marie, die deze week met acteur Nicholas Cage trouw de, daar aanwezig zullen zijn. Ook in Nederland wordt Elvis' dood vandaag herdacht. In pop centrum 013 in Tilburg is de hele dag een Elvis Memorial. Foto: AP- /Stephan Savoia den haag/leiden - Justitie in Den Haag bereidt een rechtszaak voor tegen twaalf personen die betrok ken waren bij een overval op het postkantoor aan de Breestraat in Leiden en handelden in cheques die ze daar stalen. De overval lers en helers moeten op 3 oktober voor de rechtbank verschijnen. De overval werd gepleegd op 2 april vorig jaar, op de vroege maandagochtend. Twee overvallers die zich in het postkantoor hadden la ten insluiten, bedreigden medewerkers en schoon maakpersoneel met een vuurwapen en namen ver volgens de inhoud van de kluis mee. De buit bedroeg bijna 800.000 euro aan (travelier) cheques en geld. De over vallers waren volgens justi tie twee mannen van 36 en 39 jaar uit Delft. Een Delfte naar van 38 jaar, een 45-ja- rige Rotterdammer en twee Leidenaars van 39 en 41 jaar oud worden er van ver dacht ook bij de overval of de voorbereiding daarvan betrokken te zijn geweest. Zes anderen staan terecht, omdat zij van de overval af komstige travellercheques hebben geheeld. Het gaat om vijf mannen en een vrouw uit Rotterdam, Bleiswijk en België. De poli tie kwam de dieven op het spoor doordat één van hen, een 32-jarige Belg, in de Zuid-Franse stad Cannes een gestolen cheque verzil verde. Het politieonderzoek duur de ongeveer negen maan den. zandvoort - Yvonne van Gennip, de voormalige Uskoningin van Calgary, is gistermiddag in Zand- voort getrouwd. Onder het toeziend oog van fami lie, vrienden en een legertje fotografen trad de Zandvoortse ex-schaatsster (38) in het huwelijk met plaatsgenoot Gert van Cuijk, een 50-jarige bankdi recteur. Foto-. United Photos De Boer/ utrecht/gpd - Zwartrijden in de trein wordt steeds gemakkelij ker. De Nederlandse Spoorwe gen controleren 60 procent van de kaartjes niet. De kans dat een passagier op een traject van een half uur een conducteur ziet, is vier op de tien treinreizen. Tien jaar geleden was die trefkans nog zes op de tien. De NS schatten dat elke dag 20.000 mensen zonder kaartje reizen. Dat is 2 procent van alle reizigers. Uitgaande van een prijskaartje van gemiddeld 5 eu ro, lopen de spoorwegen ruim 36 miljoen euro per jaar mis. Voor de NS geen reden om meer conducteurs in te zetten, zegt NS-woordvoerder M. Hubert. „De kosten van meer personeel wegen namelijk niet tegen die twee procent manco op." Bo vendien is volgens Hubert het betrappen van zwartrijders niet de hoofdtaak van de conduc teurs. „Wij hechten vooral prio riteit aan het verlenen van servi ce, zoals het op tijd laten rijden van de treinen en het bieden van sociale veiligheid en goede informatie aan de reizigers." De treinsurveillanten die de NS, - bij gebrek aan voldoende con ducteurs inzetten - maken het zwartrijders niet moeilijk. Alleen op de lijn Amsterdam-Alkmaar mogen surveillanten bonnen voor zwartrijders mogen uit schrijven. Op alle overige lijnen mag alleen de hoofdconducteur dat doen. Volgens Roel Berghuis van FNV Bondgenoten bedenkt de con ducteur zich ook nog wel eens om een zwartrijder aan te pak ken. „We horen steeds vaker dat conducteurs bang zijn voor agressief gedrag." Volgens een onderzoeksrapport van het ministerie van verkeer en waterstaat wordt het geweld in 60 tot 70 procent veroorzaakt door betrapte zwartrijders. Re den voor FNV Bondgenoten de ze maand met de NS om de tafel te gaan zitten met eisen voor betere beveiliging van NS-per- soneel en meer inzet van spoor wegpolitie. den haag/anp De Consumen tenbond is voor het invoeren van het principe van 'no cure no pay' bij advocaten. Dit schrijft de bond in een brief aan de Ne derlandse Orde van Advocaten (NOVA). De beloning van een advocaat moet volgens de Consumenten bond afhankelijk worden van het behaalde resultaat, het no cure no pay-principe. Advoca ten worden nu per uur betaald. „Mensen die een advocaat in de arm nemen, worden direct op kosten gejaagd", aldus een woordvoerder van de Consu mentenbond. „Door het invoe ren van no cure no pay wordt de drempel naar een rechtszaak la ger. De advocaat krijgt zijn geld pas als de rechtszaak is gewon nen." De Orde heeft een aantal organisaties, waaronder de Con sumentenbond, gevraagd om hun mening te geven over de re geling. De advocatenorde heeft een verbod op de regeling inge steld om de eigen advocaten te beschermen, maar er zijn veel tegenstanders. NOVA wil volgend jaar met een oplossing komen voor het pro bleem, maar houdt voorlopig nog aan het verbod vast. Alge meen deken M. Guensberg van de NOVA: „Het gevaar is dat ze alleen rechtszaken aannemen die een grote kans van slagen hebben. Als een raadsman maar één op de drie zaken wint, is de kans groot dat hij excessief gaat declareren om toch de kosten te dekken." door Jacob van der Meuten leiden - Topambtenaren van het ministerie van VROM heb ben geheime informatie over nieuwe woningbouwlocaties gelekt naar aannemersbedrij ven. Deze kochten daarop op grote schaal grond aan die kort daarna sterk in waarde steeg. Dat zegt de vroegere vice-voor- zitter van de organisatie van bouwondernemers AVBB, Ter- lingen, vanavond in een docu mentaire van het tv-program- ma Zembla. Het lekken van de informatie gebeurde tijdens intieme eten tjes in een molen op de grens van Den Haag en Voorburg. Daar bevindt zich een restau rant dat eigendom was van de bond van aannemers en waar ambtenaren gratis konden eten. De ambtenaren hebben volgens Terlingen op die plaats gelekt waar de zogeheten Vinexlocaties zoals in de Haar lemmermeer zouden komen. Volgens Terlingen lekken top ambtenaren van VROM nog al tijd naar het bedrijfsleven. hilversum/anp - LPF-Kamerlid Janssen van Raay wil dat het kabinet het mogelijk maakt dat voet balvandalen op een kazerne worden opgesloten om een 'sportief militaire opleiding" te ondergaan. Hooligans die zich tijdens de militaire 'drill' in po sitieve zin onderscheiden, zouden een militaire functie moeten kunnen krijgen bij de krijgsmacht. Janssen van Raay maakte zijn opmerkingen van ochtend tijdens een VPRO-interview voor Radio 1. Hij reageerde daarmee op de wens van de Tweede Kamer het voetbalvandalisme krachtig aan te pak ken. Eerder deze week opperde het WD-Kamerlid Rijpstra een soort rijdende rechter in te schakelen voor lik-op-stuk-beleid bij risicowedstrijden. Jans sen van Raay steunt dat idee. Maar dan moet een vandaal die schuldig wordt bevonden, ook direct zijn straf ondergaan. Nu is het nog zo dat hij de uitvoering van het vonnis door in beroep te gaan maanden kan uitstellen. De inspiratie voor een soort militaire dienstplicht voor vandalen haalt Janssen van Raay uit Singa pore. Daar is het al ingevoerd en gaat de overheid zelfs nog een stapje verder door de jongeren een computerband aan te meten die controleert of zij na de militaire opleiding op het rechte pad blij ven. Dat laatste vindt Janssen van Raay echter te ver gaan. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam MDVHfy. Straat Q. >e\« Postcode Telefoon Plaats (i-vm. controle nabazagng) maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq aufcmaÉscTie betaÉng 6 n^n Handtekening: I 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Li*','H.m.w.i.'.RraiNj'RR

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1