Motorrijder als Superma WEG WIEL 1 DeSilva schaaft toekomstvisie Seat Salsa bij De liefde voor een oude Engelse tractor Veiligheid onder de loep Harley-dag in teken van 750 cc Audi A4 cabriolet met dikke diesel Oorbescherming voor motorrijders Lignac-wagens bij Autotron KALENDER Regentest voor nieuwe Skoda's Twinny Load voor ligfietsen BLIK door Rob van Ginneken utrecht - Auto's zitten tjokvol moderne veiligheidstechniek, maar gek genoeg is dat bij de motorfiets grotendeels onont gonnen gebied. De laatste tijd duiken er echter opvallende ont wikkelingen op. Wat bijvoorbeeld te denken van een motorjack met ingebouwde airbags? De bescherming van motor- en scooterrijders kon in de toe komst wel eens aanzienlijk ver beteren nu zowel de fabrikanten van motoren als de kledingspe- cialisten Steeds meer aandacht besteden aan de veiligheid van die uiterst kwetsbare verkeers deelnemers. Zo zien we op tweewielers steeds vaker anti- blokkeerremmen verschijnen. De meeste rijders moeten het echter nog steeds hebben van een geavanceerde helm en bij voorbeeld ingebouwde bescher mingsstukken in de motorkle- ding. De passieve veiligheids- aanpak zogezegd. Sinds kort bestaat er echter een wel héél futuristische noviteit: motorjacks met ingebouwde airbags. De rijder zit met een veiligheidskoordje aan zijn mo tor geklikt, zodat bij een val of botsing automatisch een gaspa troon wordt opengetrokken dat in een fractie van een tel be schermende luchtzakken rond hals, schouders, rug en borst opblaast. Dit 'Superman-idee' is even wennen en vooralsnog be kijkt de motorrijder het inder daad met opgetrokken wenk brauwen, meldt Jólande Groe nendijk van kledingbedrijf Nerons. „Ons IXS Stunt airbag jack is zeker geen bestseller. De meeste rijders kiezen voor een goed jack met beschermstukken op de strategische plekken. Ge maakt van materialen die niet snel doorschuren bij een val. De nieuwe techniek kost ook vrij veel: tegen de duizend euro, twee keer zoveel als een ander goed jack. Misschien zou het daarom goed zijn als de verze keringen het gebruik van derge lijke technieken met kortingen stimuleren." Het systeem lijkt op het eerste gezicht iets uit een Mr. Bean- filmpje maar inmiddels zijn er toch al diverse grote motorkle dingmerken die het in hun lijn hebben, zoals IXS, Vanucci en Spidi. Opvallend genoeg komt het uit de Grand Prix-racerij be faamde Dainese later dit jaar met een airbag-vest dat nog een stap verder gaat. Dat werkt na melijk met elektronische tech niek die we kunnen vergelijken met de systemen in een auto. De motorwereld kan zoiets ove rigens goed gebruiken, al was het maar omdat motorrijders in de praktijk maar liefst tien maal zoveel gevaar lopen op zwaar letsel. De schuld van een bot sing tussen auto en motor ligt in verreweg de meeste gevallen bij de automobilist, heeft onder zoek uitgewezen. Verzekerings technisch bezien is dat een aar dige wetenswaardigheid, maar het lijdend voorwerp van zo'n botsing heeft er tijdens zijn on vrijwillige zweefvlucht en de daaropvolgende uiterst hard handige landing helaas weinig aan. Dat verklaart waarom de ont wikkeling van de airbagjacks nog maar één onderdeel is van de actuele veiligheidsresearch. Naast speciale remsystemen en Bij het IXS airbagjack opei trekkoord het gaspatroon, razendsnel de luchtkamei pomt. Wel even op letten afstappen. Foto: GPD waarschuwingsvoorzieni (voorkomen is beter dan zen) werken de construe ook aan systemen die mo voorkomen dat motorrij< een crash keihard tegen rand van de betreffende! aan knalt, of bijvoorbeeld venop een vangrail landt klinkt raar, maar dat lukt als de rijder bij zijn val be over het obstakel heen vi gemikt. Uit onderzoek van Hondi BMW blijkt dat best moge bijvoorbeeld met behulp een jumboformaat 120 liti bag bovenop de tank. Er crashtesten zelfs buddyse rolletjes gesignaleerd om soort lanceerplatform tee ren. Helaas blijkt het mie soms erger dan de kwaal een airbag bij sportmotoi juist levensgevaarlijk, om bestuurder nadrukkelijk! over zit en het geweld dus in zijn gezicht krijgt. De g gen liggen voor de han terug naar de tekentafe Voorlopig vormen de ai jacks een tussenoplossii kijken de experts daar te Derk Evers van de motor bond KNMV: „Elke vomi veiligheidstechniek voori torrijder is welkom, dus o ze. De klassieke beschern ken in de kleding hebben uitgebreid bewezen en je denken dat dit gewoon e verder gaat". Ook bij het verkeersveilij instituut SWOV spreekt n der het motto 'alle beetje pen' over een interessant wikkeling. Maar tegelijke stellen ze vast dat er geen tenschappelijke ervaring! bestaan. Misschien is dat een ideetje voor Dainese: Grand Prix-motorcoureu circuit op sturen in een n overall met airbags? breda - De jaarlijkse Harley-dag Breda staat dit jaar in het teken van de Harley-Davidson 750 cc. In het kader van de festiviteiten rondom 'Breda 750' (het aantal jaren geleden dat Breda stads rechten kreeg) heeft de organi satie van de jubilieumviering alle eigenaren van een 750 cc opgeroepen komende zondag naar Breda te komen. Het stre ven is om op de Grote Markt en het Kasteelplein 750 van deze motoren tentoon te stellen. leusden - Audi, dat sinds begin 2000 in China 50.000 modellen A6 geproduceerd heeft en zich daarmee een vooraanstaande positie in het topsegment van de Chinese markt veroverde, zet de 163 pk sterke 2.5 liter V6 TDi-diesel vanaf oktober ook in in de A4-cabriolet. Diens voor ganger was al te krijgen met een dieselmotor en dat was toen nog bijzonder, omdat open au to's uitsluitend met benzine motor verkocht werden. Amsterdam - Veel motorrijders willen gehoorbeschermers on der hun helm. Er zijn er al met 'selectieve' demping van Moto- Safe. Ze dempen hinderlijke windruis, maar laten verkeers- en spraakgeluid (via intercom) door. De gehoorbeschermers passen zich aan aan de gehoor gang. Importeur Alpine beveelt voor motorrijders die dagelijks op de machine rijden zacht otoplastiek aan als beste oplos sing om het gehoor te bescher men. Het gehoorbescherming- systeempje kost 25 euro. rosmalen - De man die zo trots was op zijn titel Prince de Lig- nac, wijlen magnaat Arie van Leeuwen, had behalve een pe perduur jacht ook verschillende witte auto's. Die zijn de hele zo mer te zien in Autotron Rosma len, waar plek ingeruimd is voor de Rolls-Royce Silver Cloud uit 1964, een open Exca- libur en een Cadillac Fleet wood. De Rolls blijft voorlopig in Rosmalen, de andere twee worden geveild. Het Autotron is dagelijks open van 10 tot 17 uur en de entree bedraagt 10 euro. AUGUSTUS 2002 t/m 27/10 Vroemm, minia tuurauto's van verzamelaars', Stedelijk Museum, Zutphen. 057 5516 878. www.chiczutphen.com 17-18 British Classic Cars Bikes Festival, TT-circuit Assen. 06 1090 4130. www.britishcarfestival.com 18 Meeting Heartbeat Corvette Club, Batavia Stad, Lelystad. 032 0234 780. 18 GP Hongarije, Formule 1, Hungaroring, Budapest. 24-25 Zomer Oldtimerbeurs, Autotron Rosmalen. I 073 5233 310. 24-25 Vespa Car Meeting, Almere. E-mail: hollandse I vespacarclub@hetnet.nl 25 ADAC Noordzee Cup, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. i www.circuit-zandvoort.nl l 25 Eurofestival Opel-rijders, Circuit Lelystad. 016 5503 554. www.vdbpromotions.nl I 30 HARC trainingsdag, Circuit Park Zandvoort. 061 0146 016. 30-1/9 Vehikel oldtimermarkt, Veemarkthallen, Utrecht. 030 2258 262. www.vehikel.com 30-1/9 Meeting Ford Capri Club, Eiland van Maurik. 078 6511 041. 30-1/9 Kever Zomer Festijn, Autotron Rosmalen. 049 2662 714 of 065 3402 283 www.keverzomerfestijn.nl 31 HARC Clubraces, Circuit Park Zandvoort. 061 0146 016. www.circuit-zandvoort.nl SEPTEMBER 2002 1 Japanse Auto-festival, Circuit Lelystad. 016 5503 554. www.vdbpromotions.nl 6-8 WK Superb ike, TT-circuit Assen. 059 2380 380 www.tt-assen.com 7 Connexxion oldtimermeeting Leidsevaart 396, Haarlem. http://home.hccnet.nl/hcp.beek/ 7-8 Triumph Spitfire Weekend, recreatiepark RCN Zeewolde. 010 4523 236 of 049 2599 064 www.spitfire.nl 7-8 Fiat 500 clubmeeting, Roompot Beach Resort, Kamperland (Z) 14-15 Volvo klassiekerbeurs, Veemarkthallen Utrecht www.beurs.v44.nl Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507,2003 PA Haarlem, of: hdwegenwiel@damiate.hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: beLhet ver- melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. Jan van Alten uit Temeuzen heeft al sinds zijn jeugd iets met de Engelse Brown-tractor. Hij heeft zelf een originele David Brown 25D. Elk vrij uur besteedt hij aan het restaureren van zijn collectors item. En uiteraard is Van Alten lid van de David Brown Club, die in Nederland meer dan 3000 leden telt. Al op zijn tiende reed hij op de boerderij van zijn ouders mee op een echte Brown. Een trekker die zijn vader had gekocht om de paarden, die tot dan toe het werk hadden gedaan, bij hun zware arbeid te ontlasten. Zo'n tien jaar later werd Jan écht ver liefd op de Engelse tractor en sindsdien verdiept hij zich in al les wat met het merk David Brown te maken heeft. „Het moment dat ik mijn eigen David Brown kocht, was een hoogtepunt in mijn leven. Dat lijkt overdreven, maar ik heb ja ren naar dit model gezocht. 'Mijn vader is na die eerste Brovyn overgestapt op een ander merk, maar mij heeft het niet meer losgelaten. Engelse trek kers zijn exclusief. Ze hebben iets dat trekkers uit andere lan den niet hebben. Je kunt het vergelijken met Engelse auto's. Die hebben ook een speciale stijl op gebied van techniek en Jan van Alten bij zijn pronkstuk, de David Brown 25D. Foto: GPD uitstraling. Dat is met de Brown- tractor precies zo. Dat impo neerde mij enorm." Het is voor Van Alten een uitda ging om de tractor uit 1956, die hij kocht van een Zeeuwse land bouwer, weer in originele staat terug te brengen. Om dat voor elkaar te krijgen moesten in ie der geval de vooras, de uitlaat, het stuur en de spatborden ver vangen worden. Maar ook kleinere onderdelen waren aan vervanging toe. Om dat het moeilijk is die in Neder land te vinden legde Van Alten contacten in Engeland. Via de David Brown Club kwam hij in contact met Andrew Margeri- son. „Deze man heeft in het ver leden onderdelen opgekocht van de Brown-fabriek, nadat met de productie van dat model gestopt was. Hij heeft niet alles in voorraad, maar wel veel. Om het spul naar Nederland te krij gen maak ik gebruik van de diensten van een Engelse vriend. Zijn zoon komt regelma tig naar Nederland en neemt de kleinere onderdelen dan voor me mee. De grotere stukken laat ik opsturen." Intussen heeft Van Alten met Margerison, die hij overigens nog nooit ontmoet heeft, een goede band opgebouwd. „Het komt voor dat hij bepaalde on derdelen niet kan leveren. Maar hij legt zo'n vraag dan niet naast zich neer. Soms komt er later een brief of kaart met een adres waar ik wat ik zoek wel kan ko pen. Dat zijn goede tips, waar ik dankbaar gebruik van maak." De David Brown 25D van Van Alten staat in een schuur. „Toen ik hem pas had, reed ik er regel matig mee door de polder. Nu ligt hij gedeeltelijk uit elkaar om hem zover mogelijk in originele staat te krijgen." Het restaureren van de Brown slokt een groot deel van zijn vrije tijd op. Elk vrij uurtje is hij in de schuur te vinden. „Ik zou hem graag over een jaar af wil len hebben om ermee op de Oldtimers-dag in Axel voor de dag te komen." Jan van Alten hoeft niet bang te zijn dat hij zich gaat vervelen als de Brown is opgeknapt. Via de David Brown Club zijn de mo gelijkheden om met zijn trekker naar beurzen of tentoonstellin gen te gaan legio. Daarnaast worden er allerlei clubreizen ge organiseerd. „In Zeeuws-Vlaan- deren zijn we nog niet georgani seerd. Dat is jammer, maar wat niet is kan nog komen." gössnitz - Ruim honderd splinternieuwe auto's van het merk Skoda zijn al afge schreven voor ze ook maar een meter heb ben gereden. Zoals bekend zorgde de hevi ge regenval in grote delen van Europa de aflopen week voor veel overlast, zo ook voor het overstromen van de rivier Pleisse in het oosten van Duitsland. Voor men het goed en wel besefte liep het aan de rivier gelegen Skoda-opslagterrein in de stad Gössnitz vol regen- en rivierwater zodat van veel wagens binnen een mum van tijd alleen nog het dak zichtbaar was. De Tsjechische fabrikant Skoda, sinds 1991 eigendom van Volkswagen, bouwt zijn au to's in Tsjechië, Polen en sinds kort ook in Oekraïne. Ongeveer 82 procent van de to tale productie wordt geëxporteerd naar zeventig landen. Vanuit de fabrieken wordt een aanzienlijk deel van de nieuwe auto's getransporteerd naar verschillende parkeerplekken in Duitsland, waaronder het terrein in Gössnitz. Vanaf de opslag plaats worden ze vervolgens doorgestuurd naar de diverse dealerbedrijven. Wat er met de ondergedompelde wagens nu gaat gebeuren is niet bekend. Foto: DPA/Jan-Peter Kasper terneuzen/gpd - De naam David Brown zal bij menige autolief hebber een belletje doen rinke len. Deze autogekke industrieel was van 1947 tot 1972 eigenaar van het Britse merk Aston Martin en gaf elk model zijn initialen mee: DBi, DB2 enzovoorts. Min der bekend is dat Brown ook met succes tractoren produceerde. garsthuizen - Twinny Load en Sinner Ligfietsen hebben samen een ligfietsvervoerder voor ach ter op de auto gebouwd. De ad viesverkoopprijs bedraagt 395 euro. Meer informatie: Sinner, Walkumaweg 7, 9923 PK Garst huizen, tel. 059 5464 318, e-mail: sinner@sinner.demon.nl door Peter Lodewijks Een Chevrolet in het tweede deel van de jaren vijftig was een im ponerend slagschip, met scherpe staartvleugels, veel chroom rondom, een luxe interieur en een slurpende veelcilinder onder de oversized motorkap. Toen de ze Amerikaanse rage was uitge woed brak er een tijd aan van kostenbesparing. Auto's moes ten kleiner worden, een stuk zui niger en ook allerlei overbodige, dure versierselen vielen Jen prooi aan de bezuinigingen. De grote 'yanktanks' werden hoeki ger, strakker en saaier. Zo ook de Chevrolet Impala, die e niet echt boeiend r zie foto. Terwijl het tochi ders kon, zoals Ford lief de Mustang, die in datt het levenslicht zag. r was gebaseerd op de k Ford Falcon. Foto: Arnold I De Salsa is de belichaming van Seats vi sie op de toekomst. Omdat het aalgladde prototype van ontwerper Walter deSilva alweer 2,5 jaar oud is, heeft de baas van het Seat-designcentrum te Martorell zijn Salsa kort geleden wat 'bijgeschaafd'. Op de ontwerpafdeling werken zo'n 85 creatieve talenten. Vanwege de lange tijd tussen een eerste schets en het uiteinde lijke productiemodel, werkt de design-af deling van Seat vijf jaar vooruit. Walter deSilva en zijn staf produceren per jaar zo'n twaalf modellen op ware grootte. Elk model is gemaakt van twee drieduizend kilogram klei. De Salsa is dat stadium al lang voorbij en is een rijklaar model. Het moet een effici ënte auto zijn en emotie opwekken. En vooral dat laatste is DeSilva wel toever trouwd, want eerder tekende hij bij Alfa Romeo auto's als de grote Alfa 166, de succesvolle 156 (Auto van het Jaar 1998) en de Auto van het Jaar 2001, Alfa 147. Stuk voor stuk modellen met veel emotie. Was de vorige Salsa zilvergrijs van kleur, nu is daar de Italiaanse emotie-kleur rood voor in de plaats gekomen. Niet zo maar rood, maar een laklaag met een on gekende diepte en glans. Dit effect is be reikt door het aanbrengen van zeven la gen transparante, roodgekleurde kunst hars. In het interieur van de nieuwe Salsa voe ren aluminium elementen en de kleuren rood en zwart nu de boventoon. De bo dem is bedekt met een afwasbaar materi aal met een glad metallic-effect. Hetzelf de geldt voor de portierpanelen, die te vens zijn voorzien van nieuwe visuele ac centen. Het dashboard is uitgevoerd in een origi nele en exclusieve kleur rood in een sa tijnachtig effect, vergelijkbaar met de op- De opgefriste Salsa is nu bedekt met zeven lagen transparante kunsthars in de Italiaanse emotie-kleur rood. Foto: Pon Car pervlaktestructuur van rozenblaadjes. Plaatsen waar spullen kunnen worden opgeborgen, zoals het bovenste en on derste dashboardkastje en de portiervak ken, zijn afgedekt met zwart gaas en doorschijnend materiaal. De Salsa is een voorbode van een nieuw multifunctioneel vervoermiddel. Het Spaanse merk, eigendom van Volkswa gen, noemt dit het Multi Driving Con cept. Dat houdt in dat de ambiance in de auto zich in meerdere opzichten aanpast aan de rijstijl die de bestuurder kiest. Ele menten als de dashboard-layout, de zit- positie van de chauffeur en de interieur verlichting veranderen mee als men voor een van de opties sport, comfort of city kiest. De Salsa is dus eigenlijk drie auto's in één: een technisch geavanceerde sportwagen, een comfortabele reisauto en een wendbare stadssprinter. Het nieuwe Salsa studiemodel is voor zien van een 250 pk sterke 2.8 liter V6- motor, permanente, intelligente vierwiel- aandrijving en een 5-traps Tiptronic- transmissie. Met deze motor haalt de Sal sa een topsnelheid van 245 km/uur en accelereert hij van 0-100 km/u in 7,5 se conden. De Salsa staat nog steeds te boek als toe komstvisie en het is niet bekend of Seat productieplannen voor deze realistische conceptauto heeft.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18