Het reisschema is onverbiddelijk es op een kaartje Een zomerhit in spe: 'The Ketchup Song' Bloemetjeskleding uit den boze R5 Bootje? VRIJDAG l6 AUGUSTUS 2002 Gnippen, die er in Amsterdam een goedlopend bedrijf van hebben gemaakt. Hagenaars Roeland Engelen (26) en Alex Jongebreur (27) zijn 1 mei op franchisebasis voor deze streek begonnen. „We hebben ge werkt aan eigen brochures, briefpapier en kaartjes, daarna zijn we hotels gaan bezoeken", zegt Jongebreur. „Die zijn be langrijk, zij kunnen met de kaartjes hun dienstverlening vergroten en hoeven alleen een plekje op of bij de balie be schikbaar te stellen Engelen: „De meeste grote hotels reage ren enthousiast, nu gaat er een mailing uit naar de kleinere ho tels, WVs en recepties van grote attracties als Duinrell en Madurodam. De inkomsten komen van de gelegenheden en instellingen die op de kaartjes adverteren. Het liefst moeten die zoveel mogelijk branches vertegen woordigen, zodat een gevari eerd aanbod ontstaat. Engelen: „Het aardige van het aanbieden van korting is, dat gemeten kan worden hoeveel mensen met een minicard wor den bereikt. De eerste kaartjes worden vanaf januari gedistri bueerd." Jongebreur: „De toptwintigat- tracties worden in het gehele gebied verspreid, maar verder kunnen de kaartjes regionaal worden aangeboden. Een res taurant uit Noordwijk hoeft geen kaartje te hebben in een hotel in het Westland." Duik maar in je geheugen en ge garandeerd dat je er een paar opdiept: zomerhits. Nummers die je onmiddellijk associeert met een zomer van toen. Of het nu gaat om 'In the summertime' van Mungo Jerry en 'Dolce vita' van Ryan Paris of Dreadlock holiday' van 10 CC en 'Macare- na' van Los del Rio. Maar wat maakt nou dat een nummer een zomerhit wordt? Is het de tekst, is het de melodie, of is het nog wat anders? Erik de Zwart, disk jockey van Radio 538, doet een gooi: „Ieder jaar zijn er een paar echte zomerhits. Dat zijn naar mijn mening de platen die het zo- mergevoel perfect verwoorden. De grootste zomerhit aller tijden was natuurlijk DJ Jazzy Jeff The Fresh Prince met 'Summer time'. Het heerlijke zomerse laid-back gevoel straalt gewoon van deze plaat af. Lekker cruisen met je vrienden over de boule vard, beetje sjansen en genieten van de zon. Ieder jaar opnieuw wordt deze plaat overal op de wereld gedraaid op de radio zo dra de zon een keer goed door breekt en de zomer zich aan kondigt." „Dit jaar zijn er ook een paar zo merhits. Het mooie zwoele en beetje mysterieuze nummer 'Tu es foutu' van In-Grid. Omdat Zomerhit als ringtone Tudududu, tudududu, tududu- du, duduu. Word je ook zo gek van al die zelfde beltoontjes? Taatótdtatótótató. Of één van die andere saaie melodietje die de straat terroriseren? Breng de zomer op straat en kies de tune van een zomerhit als ringtone. Zoek op een zoekprogramma met 'zomerhits' en 'ringtones' of 'beltonen' en luister naar de zomerhits van dit moment. Je künt, als je écht wilt, ook kiezen voor klassiekers als Summer Holiday van Cliff Richard of Weer Voorbij Die Mooie Zomer van Gerard Cox. Overzomerens eigen top 5 zomerhit-beltunes het gezongen is in het Frans is het meteen al zomers, en de goede groove van de plaat maakt het af. De klapper voor dit jaar komt er nog aan. Dat is 'The Ketchup Song' van Las Ket chup. Een paar mooie dames uit Spanje en daar al weken num- is in ieder geval: 1. Elvis vs JXL - A Little Less Conversation 2. Nelly - Hot in There 3. Shakira - Underneath Your Clothes 4. Brainpower - Dansplaat 5. Jennifer Lopez - I'm Gonna Be Allright mer 1. Die komt terug met alle toeristen die aan de Middel landse Zee hebben gelegen. Zo'n vrolijk nummer dat half Spaans, half gebrekkig Engels is gezongen. De zon straalt er van af. Dat wordt een nummer-1 -hit over een paar weken, let maar op!" „En dan hadden we ook nog Leona met 'Zomer op je Radio- /Summer On Your Radio'. Dat was eigenlijk een zomerjingle van Radio 538. We werden steeds gebeld door luisteraars of ze dat liedje ook konden kopen. Producer Tjeerd Oosterhuis heeft er toen een complete song van gemaakt en die werd daarop een dikke top-40-hit. Ook omdat je er bij het horen van de intro al vrolijk van wordt!" door Maarten Dekker Hij kost 35,20 euro, een dagkaart van de Nederlandse Spoorwegen. Maar hoe ver kom je er eigenlijk mee? Een treindagboek dat in al le vroegte begint op station Lei den Centraal. De vraag is: waar eindigt het? 6.35 uur: De eerste intercity richting Vlissingen zet zich in gang. Leiden verdwijnt lang zaam achter de horizon. 7.29: Voorbij Dordrecht. De trein mindert snel vaart en staat uiteindelijk helemaal stil, in the middle of nowhere. Gaan we het eerste oponthoud van de dag meemaken? Want dat gaat van daag een belangrijke rol spelen. Hoe betrouwbaar is de dienstre geling van de NS, hoe vaak mis sen we een aansluiting als ge volg van vertraging? 7.35: Het valt mee. We rijden weer, waarom we stilstonden blijft onduidelijk. 7.47: Vertrek uit Roosendaal. De trein passeert het RBC-stadion. De lucht boven Brabant trekt langzaam open. 7.55: Bergen op Zoom. 8.02: De hemel boven Zeeland is strak blauw. Uitgestrekt akker land, lange rijen aangeplante bomen en veel, heel veel wind molens bepalen het gezicht van dit landschap. 8.36: Via onder andere Middel burg (dat vanuit de trein zeer bezienswaardig oogt) arriveert de trein in Vlissingen. Zonder een keer over te stappen en twee uur na vertrek wandel ik de stad in. 8.38: Dat dacht ik. Vanaf het sta tion is het een hele wandeling naar het centrum van Vlissin gen, maar de tocht langs de Westerschelde is allesbehalve een straf. Gigantische vracht schepen spoeden zich in de richting van Antwerpen, de con tainers hoog opgestapeld op het dek. 9.43: „Vlissingen, bruisend als de branding." De leus van de lo kale VW is via een intercomsys Toen hij nog niet te koop was, was het al een opvallend gevaarte. Nu trekt hij nog eens extra de aandacht, daar aan de Haarlemmerweg. Een door het Russische leger afgedankte pontonlegger annex blusboot die met een omweg via België hier in Leiden terechtkwam, volgens de huidi ge eigenaars, Rob en Michael van den Berg. „Hij hoorde eigenlijk boven op een vrachtwagen, maar iemand heeft alleen die truck willen hebben, waarschijnlijk voor de motor, en de boot doorverkocht. Sommige mensen denken dat ie uit de oorlog komt, maar hij is uit 1985. En de motor is nog in prima conditie", vertelt Marianne Hartlief, de vriendin van mede-eigenaar Rob. „Er zit een autokraz vrachtautomotor in, een v6-diesel- motor van aluminium, en ook de schottelschroeven zijn van aluminium. Als je er rustig mee vaart, klinkt die motor prachtig laag. We zijn er net mee op vakantie geweest, naar Vinkeveen, en dan trekje veel bekijks. Je zag iedereen kijken, vanaf die dure jachten. De uitlaat moet nog ver vangen, we zijn er niet voluit mee gegaan, maar hij heeft veel duw- en trekkracht. Hij kan dus waarschijnlijk vrij hard, al zal ie wel geen water- skiër kunnen trekken." De twee broers zijn hem aan het opknappen, maar dat blijkt ook een hoop werk te zijn. „Mijn vriend is er een beetje on bezonnen aan begonnen", aldus Hartlief. Voor een bod van 4300 euro valt er daarom te praten: 06-12260264. Foto: Mark Lamers 15.53: Helaas, het reisschema is onverbiddelijk. We stappen op de stoptrein richting Roermond. 16.15: Snel overstappen in Sit- tard, op de trein richting Den Haag. 17.05: Net overgestapt in Eind hoven, op de trein naar Haar lem. Voor het eerst vandaag passeert een railtender, een man achter een rijdende bar. Eindelijk, koffie! 18.00: Utrecht CS. De twintig minuten overstaptijd benutten we bij de Burger King voor het verorberen van een smakelijke Whopper. Alles zou op dit mo ment goed smaken. 18.22: We zijn weer onderweg, over nog geen twee uur arriveert de trein in de derde en laatste etappeplaats van deze treinma- rathon. De vermoeidheid slaat ineens keihard toe. 20.19: Wakkergeschrokken. De trein heeft z'n einddoel bereikt, de coupé is al leeggestroomd. We zijn in Groningen. 20.35: Op de Grote Markt is het vechten om een plaatsje op een van de terrassen. Heel stude rend Groningen zit nog na te ge nieten van de laatste zonnestra len. De Martinitoren verandert langzaam in een donkere schim in de duisternis. 21.38: De klok tikt door. Weg uit Groningen, ruim tweeënhalf uur reizen tot Schiphol. Het duurt niet lang voor ik weer wegzak. 22.54: Ik word wakkergeschud. „Kaartjes, alstublieft." We zijn even voorbij Zwolle. 23.27: Amersfoort. 0.10: SchiphoL Twintig minuten wachten tussen backpackers en zwervers. 0.34: De trein naar Leiden. 0.50. Thuis. Afgelegde afstand: precies 1.000 kilometer. Pfffff... Je kunt in een dag heel veel zien, je komt langs plaatsen waar je nor maal nooit zou komen. Een beginnend eeltlaag- je op het zitvlak. Met de trein naar alle hoeken van het land: het kan op één dag. Foto: United Photos De Boer/Michel Schnater De schaduwkanten van de zo mer: we worden gestoken, lopen rare ziektes op en doen gevaarlij ke dingen. Is het niet in Neder land, dan wel op vakantie. Daar over gaat het in de rubriek zo- merziek. Vandaag: bijen en wespen. Ook zo aan het wapperen? Er wordt wat afgewapperd deze dagen. Op terrassen en cam pings, in tuintjes, op balkons, overal wapperende handèn om lastige wespen of bijen te ver drijven. Af en toe trekt er zelfs iemand een ijverig sprintje om een irritante zoemer op een dwaalvlucht te brengen. Toch worden tienduizenden Neder landers per jaar gestoken door een wesp of bij. Twee tot vijf mensen overlijden eraan. Augustus en september zijn top pers, de wespenmaanden bij uitstek. En de huisartspraktijken merken dat. „We krijgen per dag twee drie telefoontjes van pati ënten die door een wesp zijn ge stoken", zegt een assistente van de huisartsenpraktijk Wantveld in Noordwijk. „Als de beet wordt uitgezogen, is er verder niks aan de hand. En dat weten de mensen vaak ook wel." Uit zuigen dus. Hoewel, een EHBO- internetsite beweert dat uitzui gen beter van niet is, omdat uit zuigen meer pijn veroorzaakt dan goed is. „Men zuigt immers de angel naar boven. Vermits deze met de weerhaakjes vastzit in de huid is dit toch pijnlijk. Maar wat wel? Het Nederlands Huisartsen Genootschap (NHG) adviseert de angel uit de huid te schrapen met de stompe kant van een mes, of om een pincet te gebruiken. „Soms hangt er nog een klein gifzakje aan de angel. Pas dan op dat u niet in het zakje knijpt, want dan kan er eventueel meer gif naar binnen spuiten. Als de angel eruit is, het wondje spoelen en deppen met jodium of alcohol. Wespe nangels blijven zelden achter in de huid, de angel van een bij heeft weerhaakjes. Het insecten gif veroorzaakt een bultje dat rood wordt en venijnig kan jeu ken. Na een paar dagen is het bultje meestal wel weg. Een bij enbuit is vaak wat groter dan een wespenbuit. De EHBO- richtlijn adviseert bij een bijeen steek wat azijn te gebruiken om jeuk te voorkomen. Een wespen- of bijensteek is meestal onschuldig. Vervelend, dat wel. Maar de jeuk, de bult en de pijn gaan vanzelf over. Maar mensen die allergisch zijn voor een steek van een bij of wesp, kunnen er goed ziek van wor den. Ze kunnen in shock raken en dood gaan. Een allergische reactie kan alleen ontstaan als iemand al eens eerder is geprikt. Bij een eerste steek kan de aller gie al ontstaan, waardoor er bij de eerstvolgende steek al een le vensgevaarlijke situatie kan op treden. Wat er gebeurt? Rode bultjes over het hele lichaam, hevige jeuk, het hart slaat korte tijd heel snel maar wordt daarna heel traag, sterke daling van de bloeddruk, het slachtoffer ziet lijkbleek. Als er dan niet snel hulp komt, eindigt deze shock toestand vaak met de dood. Er moet dan onmiddellijk een dok ter komen. De arts kan een noodset met een automatische injectiespuit «prschrijven die de patiënt bij wn nieuwe steek kan gebruiken. De Nederlandse ziekenhuizen adviseren onder meer het vol gende te doen om wespen- en bijensteken te voorkomen: - vermijd zwarte kleren en kleu rige bloempatronen. Witte, groene en lichtbruine stoffen hebben de voorkeur - draag nauwsluitende kleding - besef dat zweet stekende in secten aantrekt - vermijd parfum, haarspray, ge parfumeerde zeep, zonnebrand crème, aftershave en lichaams- verzorgende sprays - vermijd snelle bewegingen (niet wapperen dus!). Als er een wesp in de buurt is, sla dan niet overhaast naar het insect Meer tips om wespen- en insec tenbeten te voorkomen: www- .ziekenhuis.nl, zoeken met 'wes- pensteek'. daal, de trein naar Breda ver trekt 12.10: Lezen in het gratis trein- tijdschrift Rails. De tijd lijkt in eens te vliegen. 12.23: In Breda weer overstap pen. Voor het eerst vandaag tref ik een trein met vertraging, al is het maar vijf minuutjes. 12.32: Plotseling staat de trein stil, ergens tussen Breda en Til burg. Een scherpe schroeilucht komt de coupé binnen. Is er brand uitgebroken?! 12.34: We rijden weer op volle toeren. De branderige walm is nog niet verdwenen. 12.55: Eindhoven, weer over stappen. 13.57: Ineens zijn er heuvels in het landschap, de flanken be dekt met langgerekte graanvel den. 14.04: Maastricht, het tweede reisdoel. Onderweg trok de lucht af en toe dicht en het thuisfront meldt telefonisch dat het ook in Leiden bewolkt is. Maar hier, aan de oevers van de Maas, is het schitterend zomer weer. 14.55: Fantastische stad! Maas tricht bruist als de kolkende Maas onder de Sint Servaes- brug. In het centrum zijn luxe winkels en gezellige terrasjes in overvloed. Hier smaakt een wit- biertje op z'n best. teem door het gehele winkel centrum van de stad te horen. Er is geen woord van gelogen, want het Westerschel- dewater is deze morgen spiegelglad en in de stad is weinig tot niets te bele ven. De vele terrasjes bij de jachtha ven verraden dat het hier wel degelijk gezellig en druk kan zijn. Maar niet op dit tijdstip. 10.51: De trein naar Roosendaal vertrekt stipt. 11.40: Langs de spoorbaan ligt een hijskranenkerkhoft een au tokerkhof, maar dan voor afge schreven hijskranen. Ze staan er in alle soor ten en maten te verroes ten. We rij den toch echt hetzelf de traject als op de heenweg, maar dit was me toen totaal ontgaan. 11.56: Overgestapt in Roosen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15