LEIDEN REGIO Beveiliging bedrijven Baanderij kan beter oodlijdend Leythenrode rabbelt weer uit het dal Legionella aangetroffen bij portaccommodaties Alphen Nieuw schoonmaakbedrijf voor ventilatiepijpen Alphen rchitect Dekker legt Hazerswoude vast voor de toekomst Mogelijk onderwijs in Alphens stadhuis Oranje slang zaait onrust in Leimuiden R3 ogmadeseweg Is afgesloten Leiderdorpse ondernemer Regeer wil 'meelifters' laten betalen aan bewakingsdienst ioneel Leiderdorps verpleeghuis minder vaak ziek Monumentenprij s voor beste renovatie vrijdag l6 AUGUSTUS 2002 SWOUDE - De Hoogmade- tussen de Blauwe Mo- >g en de Zuidweg, in made gaat van woensdag »ustus tot woensdag 11 mber dicht voor auto's en tauto's. De gedeeltelijke ting is nodig vanwege aamheden aan de nieu- rlegde Hoogmadeseweg. jeidingsroute loopt via idweg, de N445 en de Bromfietsers en fietsers pjn de Hoogmadeseweg n gebruiken. Inlichtingen afsluiting via hslzuid.nl leiderdorp - Te veel ondernemers van De Baanderij zien de noodzaak niet in van beveiliging van het Leiderdorpse bedrijventerrein in de avond en nacht. Dat concludeert W. Regeer, onderne mer en ontwikkelaar van de woonbou levard. „Nu betaalt zestig procent mee aan de surveillances van bewakingsdienst Hadi", zegt Regeer. „De rest lift gratis mee. Maar het percentage deelnemers moet omhoog. Dan kunnen we een beter product bieden." Ondernemers die zich nu op de Woonboulevard van Regeer vestigen, hebben geen keuze. Meebetalen aan de diensten van Hadi ligt in hun ver huurovereenkomst vast. Toch blijft er nog altijd een groot aantal bedrijven over dat geen cent bijdraagt aan de beveiliging van De Baanderij. Volgens Regeer ligt vooral een aantal garage bedrijven dwars. „Zij voelen de nood zaak niet. Dat verandert waarschijnlijk pas als er bij hen ook wordt ingebro ken." De Baanderij wordt zeven avonden en nachten per week beveiligd. Mede werkers van de Haagse bewakings dienst Hadi staan gedurende hun sur veillances rechtstreeks in contact met de politie. „En met succes", stelt Re geer. „De criminaliteit is sindsdien flink teruggelopen. Natuurlijk gebeurt er nog wel eens wat, maar dat is min of meer te verwaarlozen Toch kan het nog altijd beter, denkt hij. „Als er meer deelnemers zijn kun nen we tegen een lagere prijs een be ter product bieden." Misschien dat Hadi zelfs een extra rondje kan rijden langs winkelclusters als Winkelhof of het Meubelplein, oppert hij. Een woordvoerder van het Meubel plein ziet daarvan de noodzaak niet in. „Al onze panden zijn elektronisch beveiligd en als de nieuwbouw straks klaar is, komt er een hek en is de boel afgrendelbaar. Bovendien liggen we te ver uit de route voor baldadige jonge ren en ligt het politiebureau om de hoek." Ook J. Filippo, voorzitter van de win keliersvereniging Winkelhof, vindt ex tra beveiliging niet nodig, ,,'s Nachts is het winkelcentrum hermetisch afge sloten. Enige punt van zorg is de par keergarage. Toen het daar een paar jaar geleden onrustig was, hebben we Hadi gevraagd om een tijd lang ook bij ons te surveilleren. Maar dat is een kostbare zaak. Bovendien is het een stuk rustiger geworden, dus zijn die extra ogen niet meer nodig." j icWent ip - Het Leiderdorpse ver- uis Leythenrode is op de weg Het ziekteverzuim onder de vijf- li d personeelsleden is gezakt van ;i ar 11 procent, en de ergste fi- e problemen lijken achter de ch wacht interim-directeur Joke en met smart op het verlossen- cht dat het College Tarieven Ge- idszorg de spoedaanvraag voor «nering honoreert. „Anders we niet investeren, terwijl we n gigantische achterstand heb- %t werd bekend dat Leythenro- I ncieel gezien aan de rand van rond staat. Het exploitatiete- vorig jaar opgelopen tot 0 euro en eigen vermogen om te dekken heeft de instelling leer. Bovendien kampt Ley- de met een hoog ziektever- Daardoor zijn dertig van de rdvijfdg verpleegbedden nood- ngen 'gesloten' en loopt het ighuis al geruime tijd allerlei ïodige inkomsten mis. nagement is de oorzaak van ende aan de Hoogmadeseweg, ilt interim-directeur Verhagen, teringsgelden zijn gebruikt koopregelingen van personeel, of besteed aan het interieur van de directie. Bij mij op de kamer staan bijvoorbeeld tien leren stoelen. Ik vind dat volstrekt idioot Eerst moet alles tiptop in orde zijn op de ver- pleegafdefingen en op de werkvloer, is mijn opvatting. Daarna wordt het pas interessant wat ik op mijn kamer heb staan." Toen Verhagen drie maanden gele den in Leiderdorp aantrad om orde op zaken te stellen, trof ze een groot deel van het personeel 'in volstrekte wanhoop' aan. „Iedereen had zoiets van: wanneer breekt de fik definitief uit en zijn de vlammen door het dak te zien." Niet zo vreemd, vindt Ver hagen. „In Leythenrode hebben de verkeerde mensen te lang op de ver keerde plaatsen gezeten. De leiding is altijd op enorme afstand van de werkvloer gebleven en riep steevast de verkeerde dingen op de verkeerde momenten. Het vertrouwen bij het personeel in het management was helemaal verdwenen. Hoe kan het dat we ineens in de rode cijfers zit ten, vroeg iedereen zich af. Er waren te veel vragen en te weinig antwoor den." Verhagen heeft met elk personeelslid een indringend gesprek gevoerd. „Veel verpleegkundigen waren van de organisatie afgedreven, en die heb ik gelukkig weer binnenboord kun nen trekken. 'Er gaat iets positiefs ge beuren, en daar willen wij bij zijn', is nu de sfeer." Openheid en eerlijkheid deden wonderen, schat zij in. „En ik heb van begin af aan geprobeerd om dichtbij mijn personeel te staan. 'Joh, het lijkt wel een mens', riepen ze over mij in de wandelgangen. Zij waren al jarenlang een super-afstandelijke lei ding gewend. De gang waar de direc tie zetelde, noemden zij niet voor niets het gouden laantje." Ook financieel keerde de dramati sche situatie de afgelopen drie maan den weer wat ten goede. „Bij het Zorgkantoor heb ik kunnen bedingen dat bedden die leegstaan voorlopig toch geld opleveren", aldus Verha gen. „Tot het einde van het jaar lo pen we daardoor geen inkomsten mis." Een paar maanden geleden leek het verpleeghuis nog op een nieuw dramatisch tekort van 450.000 euro af te stevenen. „Nu draaien we niet meer in grote rode cijfers. Mijn inzet is bovendien om volgend jaar alle lege bedden weer bezet te krij gen." Toch is het verpleeghuis daarmee nog niet boven Jan. „We hebben een enorme investeringsachterstand", stelt Verhagen vast. „Zo moeten we dringend nieuwe tilliften hebben. Ko men die er niet, dan is het personeel zo weer ziek en zijn we weer terug bij af. Ook hebben de bewoners hier nog nachtkastjes van dertig jaar oud. Ze rijden moeilijk, schuiven slecht in el kaar en voor verpleegkundigen bete kent dat een forse extra belasting. Op den duur werkt dat negatief door op de gewrichten, en dat moeten we niet hebben." Daarom is toekenning van de aange vraagde schuldsanering door het Col lege Tarieven Gezondheidszorg zo belangrijk, benadrukt de interim-ma nager. „Eigen vermogen hebben we niet meer, dus willen we hier iets aan doen dan hebben we dat geld hard nodig." Wordt de aanvraag toch afge wezen, dan heeft Leythenrode een nieuw probleem. „Dan moeten we die uitgaven temporiseren, terwijl dat eigenlijk niet meer kan." Gedwongen ontslagen vallen er in elk geval niet, zelfs niet in het zwartste scenario. „Wel is het de bedoeling dat we niet meer zo snel uitzend krachten inhuren. Ook hebben we nog een vacature voor het hoofd zorg, maar mijn inzet is om die func tie niet meer te vervullen. Er lopen namelijk twee coördinatoren rond die dat ook heel goed kunnen. Aan meer kader heeft Leythenrode op dit moment helemaal geen behoefte. In plaats daarvan moet de organisatie juist platter worden." Verhagen heeft er goede hoop op dat Leythenrode verder uit het dal kruipt. „Wel is het van belang dat de fusie met het Rijnland Ziekenhuis door gaat. Anders moeten we op termijn toch weer een aantal kaderfuncties gaan invullen, en dat kost veel geld." Voor het einde van het jaar hoopt zij daar meer duidelijkheid over te krij gen. „Maar tot nu toe heb ik gelukkig nog geen signalen gehad dat dit pro ces spaak loopt." hen aan den run - Bij de keyclub Alphen, bij voet- ereniging Alphense Boys bij de gymzaal in Ha- lorst in Alphen aan den is de legionellabacterie ;etroffen in het leiding- :r. controleurs vonden de erie, gevreesd omdat isen er ernstig ziek van nen worden, bij de voet- ereniging in de douche- ites van kleedkamer 4 en van de kleedkamer van de scheidsrechters. De besmet ting bij de hockeyclub is eveneens aangetroffen in de scheidsrechterskleedkamer en in kleedkamer 6. In de gymzaal in Havikshorst had de bacterie zich genesteld in de leidingen van de douche ruimte van de docenten. De gemeente heeft de water leidingen in de gymzaal in middels doorgespoeld met waterstofperoxide. De dou ches worden weer vrijgegeven als bij nieuwe monsters blijkt dat de legionellabacterie is verdwenen. Volgende week worden de leidingen bij Hoc keyclub Alphen en bij de Al phense Boys gedesinfecteerd. De gemeente Alphen neemt overigens al sinds mei 1999 voorzorgsmaatregelen tegen de bacterie. De technische dienst spoelt wekelijks de lei dingen door bij alle gemeen telijke accommodaties. alphen aan den rijn - Woning bouwvereniging Wonen Cen traal gaat op zoek naar een an der schoonmaakbedrijf om de ventilatiepijpen van een flat aan de Saffierstraat schoon te ma ken. Dit moet een bedrijf zijn dat gespecialiseerd is in het wer ken met asbest. Dit is een voor zorgsmaatregel om ervoor te zorgen dat er geen asbest bij de werkzaamheden vrijkomt De schoonmaak is woensdag stilgelegd na klachten van be zorgde flatbewoners over de aanwezigheid van asbest in de ventilatiepijpen. Wonen Cen traal en de bewoners hebben contact gehad met asbestdes kundigen en de arbeidsinspec tie. A. van Weezei van de arbeidsin spectie ging gisteren kijken bij de flat. Toen ik het verhaal hoorde, moest ik even de wenk brauwen fronsen", vertelt ze. Wonen Centraal had in eerder stadium de bewoners geïnfor meerd over de aanwezigheid van asbest in hun huis Dat is een goede actie van de woning bouwvereniging", vindt Van Weezel. „Toch heeft de vereni ging bij de schoonmaak boter op het hoofd gehad door het schoonmaakbedrijf niet in te lichten over het asbest. Het is begrijpelijk dat de schoonma kers hun spullen hebben gepakt toen zij over asbest hoorden van een van de bewoners." Er is vol gens Van Weezel weinig kans dat er asbest is losgeraakt maar de mogelijkheid sluit ze niet uit. Wonen Centraal voert nog een aantal tests uit om te kijken of er bij de werkzaamheden asbest is vrijgekomen. He Settels woude-dorp - Tientallen foto's de gepensioneerde architect Jan de afgelopen weken genomen lerlei bijzondere oude panden in >ude-Dorp en Hazerswoude- jk. Hij denkt dat hij niet de enige ich bekommert over bouwwer- het verleden. „De mensen ma li meer dan vroeger ongerust |e gebouwen die verdwijnen uit lp." oject waarop Dekker zich heeft doet hij met een werkgroep >nder anderen dorpshistoricus ftoon. Dekker legde uiteindelijk «dan honderd panden op foto let resultaat is eind deze maand )lc 1 in het dorpsmuseum van Ha- |S )ude-Dorp. Tegelijkertijd wordt ,j, ste monumentenprijs uitgereikt !gene die zijn of haar pand het e leeft opgeknapt, ajoen het om de mensen te laten v hoeveel moois Hazerswoude 2nzegt Dekker. „Zie het als een 2 (verzicht van historische panden I*' nog hebben. Hoewel ik hier al 3n voon, heeft het aantal van meer [g Dnderd gebouwen mij ook ver- igj 'e zijn bij het fotograferen alleen ij( ian van de begrippen waardevol hl iek. Dit betekent dat een gebouw moet zijn dan honderd jaar. De fafeerde panden die minder inderd jaar oud zijn, vormen uit- ingen tijdens de tentoonstel- e v r is somber over de toekomst van intal gebouwen. Enkele boerde- in huizen maken een verwaar- indruk. Deze staan eerder op de atie voor sloop dan voor renova- Een prachtig pand aan de Dorpsstraat in Hazerswoude-Dorp. Foto: Wim Dijkman tie. Dekker kan dat wel begrijpen. „Als je de economische belangen afweegt, is het vaak goedkoper om een boerderij te slopen en nieuwbouw te plegen dan re novatie. Bovendien kom je steeds min der rijke mensen tegen die er een mil joen tegenaan gooien om een pand op te knappen. Het is in een kleine ge meenschap als Hazerswoude al hele maal moeilijk het benodigde geld bij el kaar te brengen." Dekker vindt het jammer dat er zoveel historische huizen en boerderijen ver dwijnen uit Hazerswoude. Daarom is in samenwerking met het museum Oud-Hazerswoude een speciale prijs ingesteld voor degene die zijn pand het best en meest verantwoord heeft opge knapt. Met name 'verantwoord' vindt Dekker als architect een belangrijk ijk- punt. „De renovaties gebeuren van goed tot slecht", zegt hij. „Tussen kunst en kitsch kun je zeggen. Vaak wordt het karakter van het pand verprutst. Bij voorbeeld door te grote ramen en dak kapellen te plaatsen of doordat er te veel kunststof is verwerkt. Gebruik goed hout, dat gaat ook jaren mee." De eerste prijs gaat naar een opgeknap te woonboerderij. „Die is zo gereno veerd dat het nog steeds de uitstraling heeft van honderd jaar geleden. De winnaar krijgt geen grote prijs. Daar voor is het museum niet kapitaalkrach tig genoeg. Zie het maar als een aan moediging voor anderen om na te den ken hoe zij moeten renoveren. Met de instelling van een prijs en de tentoonstelling is Dekker nog niet klaar met het vastleggen van de architectoni sche geschiedenis van Hazerswoude en omgeving. Hij wil een tentoonstelling maken met al de panden die zijn vader Jan Dekker senior in de vorige eeuw heeft gebouwd. „Mijn vader was ook architect en beleefde zijn hoogtepunt tussen 1933 en 1940. Toen bouwde hij volgens de principes van de Delftse school. Een stroming in de architectuur die uitging van een begrip van de Griekse filosoof Aristoteles: 'Gratie ver eist kracht en geen rankheid'. Veel pan den staan inmiddels op de Rijksmonu mentenlijst." leimuiden - Linda van Iperen uit Leimuiden is er niet gerust op. Woensdagavond zag ze een oranje slang wegschieten in de bosjes bij de iindenlaan. Sindsdien is het beest nergens meer gesignaleerd, en dat ter wijl Van Iperen de slang graag wil vangen. „Waarschijnlijk is hij niet giftig, maar je weet nooit. Met al die kleine kinde ren hier wil ik het risico niet lo pen." De Leimuidense ontdekte het beest deze week toen ze 's avonds thuiskwam. „Ik zag dat de kat van de buren op de stoep met zijn pootje naar iets uithaalde. Het zag er grappig uit." Ze wilde net naar binnen gaan, toen ze in haar ooghoek iets naast de kat zag bewegen: een oranje slang. „Terwijl mijn man binnen op zoek ging naar materiaal om hem te vangen, greep ik de slang bij zijn staart. Ik ben er normaal helemaal niet zo hap pig op, maar op dat moment vond ik het helemaal niet eng. Ik handelde gewoon om te voorkomen dat hij weg zou schieten." Toch gebeurde dat. De slang ging zo heftig tekeer dat Van Iperen het beest niet in de hand kon houden. Haar man probeerde het beest nog met een hark te vinden, maar dat lukte niet. Ook een poging de slang te lokken met een muis liep op niets uit. De politie, die een half uur la ter arriveerde, kon niets meer doen. De volgende ochtend belde Van Iperen de dieren ambulance, maar die vond het niet de moeite waard om te komen. Een telefonische ronde door het dorp heeft ook niets opgeleverd. „Niemand mist een slang. Omdat ik niets hoor, ga ik denken dat de slang mis schien is gedumpt." Volgens een Leidse slangen- deskundige heeft Linda van Iperen waarschijnlijk een rode rattenslang gezien. Deze die ren zijn niet giftig. alphen jlan den rijn - Het Scala College overweegt een deel van het nieuwe stadhuis in Alphen aan den Rijn te huren om er les te geven. Het ruimtegebrek van de school is zo ernstig, dat snel creatieve oplossingen moeten worden gevonden. De school heeft op dit moment twee vestigingen in Alphen: aan de Diamantstraat en het Burge meester Visserpark. Die twee schoolgebouwen bieden echter niet genoeg ruimte om de toe stroom aan nieuwe leerlingen op te vangen. De directie van de school is dringend op zoek naar een locatie waar noodlokalen ingericht kunnen worden. Een woordvoerder van de ge meente Alphen bevestigt dat een deel van de achterbouw van het nieuwe stadhuis mogelijk door het Scala College wordt ge huurd. „Maar er zijn meer op ties. We zijn gezamenlijk op zoek naar de beste plek." Een flink deel van de achterbouw van het stadhuis, bestemd voor commercieel gebruik, is nog niet verhümd. Wanneer de school hier noodlokalen wil in richten, zal de gebruikelijke huursom moeten worden be taald, meldt de woordvoerder. „De school moet gewoon beta len wat een bedrijf ook zou neertellen." Het ruimtegebrek van het Scala College moet binnen enkele ja ren definitief zijn opgelost. Dan opent de school haar nieuw bouw in Nieuwe Sloot, achter de tennishal aan de Oranje Nas- sausingel. Die vestiging moet, samen met het gebouw aan de Diamantstraat, genoeg ruimte bieden. De nevenvestiging aan het Burgemeester Visserpark wordt dan gesloten. Het is ech ter nog altijd niet bekend wan neer de vestiging in Nieuwe Sloot haar deuren kan openen. Schooldirecteur Van GUs liet eerder al in deze krant weten dat dat mogelijk pas in 2006 het geval is.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13