Bollensector: Gifnorm snel gehaald GELOOF 8c SAMENLEVING Corsokoorts is besmettelijk en genetisch bepaald Vrijwilligers poetsen Boerhaavehuis Voorhout op E-pastor beantwoord vragen op Flevo Festii DUIN BOLLENSTREEK Interreligieuze gebedsruimte voor zeelieden Zenders Italië willen pausfilm KAVB en WLTO hekelen harde woorden Rijnland Leidsch Dagblad/UlC III EVEX ANNO 1902 ANNO 1977 'Je werd er als lid van het gezin bij betrokken, of je nou wilde of niet' Pensioenfonds bisdomm schendt de grondwet amsterdam/anp - Christelijke, islamitische, boeddhistische en hindoeïstische zeelieden kun nen vanaf volgende maand op hun eigen manier bidden in het Zeemanshuis in de haven van Amsterdam. Vertegenwoordi gers van deze godsdiensten wij den de interreligieuze gebeds ruimte zondag 1 september tij dens een oecumenische viering. De stichting Protestants Koop- vaardijwerk Nederland wijst er op dat aan boord van schepen geen enkel moment van stilte is, omdat het geluid van motoren en generatoren altijd en overal te horen is. Ook in de havens is het vaak druk. „In een periode van negen maanden is het be zoeken van een gebedsruimte voor een zeeman een van de weinige mogelijkheden om stilte te ervaren", aldus het koopvaar- dijwerk. De Amsterdamse architect Kees Voordouw heeft de gebedsruim te ontworpen. De Nederlandse Zeemanscentrale en kerken uit de omgeving hebben een bijdra ge geleverd aan de bouw ervan. rome/dpa - De Italiaanse pu blieke omroep RAI en de com merciële televisiezender van mi nister-president Berlusconi, Me- diaset, willen onafhankelijk van elkaar een film maken over het leven van paus Johannes Paulus II. Mediaset zegt over een jaar te beginnen met de opnames. RAI heeft nog iets meer tijd nodig voor de voorbereiding. Dat meldde het Italiaanse dagblad D Messagero woensdag. Beide zenders maakten vorig jaar een film over het leven van paus Johannes XXIII. Hij was paus van 1958 tot 1963. De tweedelige productie van RAI verscheen begin dit jaar op de televisie. Mediaset zendt zijn verfilming van het leven van Jo hannes XXIII pas volgend jaar uit. hillegom - De bollenteelt voldoet veel beter aan de milieunormen dan het hoogheemraadschap van Rijnland zegt. Momenteel wor dende normen 'zeer, zeer be- perkf overschreden en over 'één, hooguit twee jaar1 voldoet het water in de Bollenstreek aan de milieunormen voor bestrijdings middelen, aldus KAVB-directeur J. van Aartrijk. Als Rijnland echt wat wil doen aan de waterkwali teit, dan kan het hoogheemraad schap beter de sloten eens uit baggeren. Vorige maand trok Rijnland ten strijde tegen de bollenteelt. Vol gens Rijnland vervuilt de bollen teelt het water dermate met meststoffen en bestrijdingsmid delen, dat het water in de Bol lenstreek het slechtste is van heel Rijnland. Rijnland wil daar om het Pact van Teylingen niet meer ondertekenen, dat vooral gericht is op behoud van de bol lenteelt. Het schap heeft ook niets tegen de gewraakte bollen- stad: een stad vervuilt minder dan de bollenteelt. Bovendien ligt de Bollenstreek op hoog ge legen zandgronden, wat het wa terbeheer in grootschalige nieuwbouw relatief eenvoudig maakt. Eind deze maand praat Rijnland nog een keer met de Pact-be stuurders over de voorwaarden waaronder het schap eventueel wil blijven meedoen. Vooruitlo pend daarop «stelden de land bouworganisaties KAVB en WL TO gisteren op een persconfe rentie dat de waterbeheerder zich baseert op verkeerde gege vens. Wat het gewraakte gif car- bendazim betreft: de normen daarvoor zijn een half jaar gele den dermate verruimd dat er van overschrijding vrijwel geen sprake meer is. Bovendien gaat het middel volgend jaar uit de handel. Alleen voor het insecti cide piridifosmethyl wordt vol gens Van Aartrijk de norm nog wel overschreden. Het tweede probleem dat Rijn land signaleert, de overmaat aan meststoffen als stikstof en fos faat, is geen specifiek bollenpro- bleem, stellen KAVB en WLTO. In vrijwel het hele gebied van Rijnland - en elders in het land - worden de normen daarvoor niet gehaald. Zandwijk bena drukte gisteren nog eens dat de overschrijding voor een belang rijk deel een erfenis is uit het verleden, toen er veel kwistiger met (kunstjmest werd gestrooid. Het duurt tientallen jaren voor dat de enorme hoeveelheden uit die jaren zijn uitgespoeld, zo is al jaren geleden vastgesteld. Maar, zo gaf Van Aartrijk eerlijk toe, ook zonder die erfenis zou den bij het huidige mestgebruik de normen niet worden ge haald. Wil Rijnland echt de waterkwali teit verbeteren, dan kan het hoogheemraadschap beter de sloten in de streek uitbaggeren, aldus Van Aartrijk. Daarin is be hoorlijk de sleet gekomen, ter wijl bij een project in de polder Bergambacht van Rijnland dat uitbaggeren een van de effec tiefste maatregelen bleek te zijn. uit de Zaterdag 16 Augustus NOORDWIJK - Donderdagavond vergaderde in het 'Hof van Holland' de feestcommissie ter viering van den verjaardag van H.M. de Koningin, ten einde de feestplannen nader te bespreken. De leiding was in handen van den heer A. Dorsman, voorzitter van V. v. V. Na ruime bespreking werden de volgende feestelijk heden bepaald: I. Ringsteken, gezeten op rijwielen. II. Ringrij met tweewielige rijtuigen. III. Vuurwerk en v ting. IV. Volksspelen. Verder zullen de feestelijkheden met muziekj opgeluisterd. Als dag voor de feestviering is dj September, de officieel verzochte dag bepaal plaats van zondag 31 Augustus, en zoo allesf werkt, zal Noordwijk dit jaar wederom den vef dag onzer landsmoeder op waardige en tevenj wijze herdenken. Dinsdag 16 augustus NOORDWIJK - Bloot, topless of allés-uit, is in Noordwijk nog steeds taboe. De Noordwijkse strand- politie moet regelmatig corrigerend en in sommige gevallen verbaliserend optreden tegen dames (in al le leeftijdsklassen) die over de schreef gaan. Zo wer den er vorige week door een oplettende agent twee aangetroffen die zich topless tegoed deden aan wat verlate zomerse zonnestralen. Het duo werd verstaan gegeven dat de kleding stante pede in orde gemaakt moest worden, om hoe weinig textiel dat dan ook mocht gaan. Mokkend voldeden de twee aan dat ver zoek. Gisteren bezorgden ze een pakketje bij de strandpost voor het Palacehotel. De inhoud: een ei gen gemaakt verbodsbord met een afbeelding die aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Het ge schenk, dat een plaatsje heeft gekregen aan een van de muren in de strandpost, was bedoeld als een stil protest tegen het ontbreken van verbodsborden op het Noordwijkse strand. Dat zou er dan ooi zaak van zijn dat veel dames, zo zeiden de zich van geen kwaad bewust in Noordwijk ven. BINNENLAND - Nieuwste grap onder denten, bijna klaar met hun huisartsenoplei "Ik ben straks werkloos, jij ook?" Nog even en Nederland heeft er een nieuwe bleemgroep bij: de jonge huisarts, die niet baan kan komen, omdat er geen praktijk te is. En wie zich toch wil vestigen, moet er som geld en een forse dosis geduld en doorziv kracht voor over hebben. Als de huidige masi langstelling voor het vak doorzet, zit Nederla v over drie jaar met een overschot van minsten en mogelijk zelfs 2000 huisartsen, aldus de cijfers van de Landelijke Huisartsen Verenigi e Niettegenstaande het feit dat er tegelijkertijd massale en 'zorgwekkende' uittocht uit de hiÜe artsensector op gang is gekomen. ir Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exeinpla bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladultgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA1 onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie 1 Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Jn t in liempde/anp - Wie op het ko mende Flevo Festival met vra gen over het geloof of andere persoonlijke zakèn zit en die anoniem wil bespreken, kan voor het eerst bij een e-pastor terecht. De organisatoren van het jaarlijkse gospelrockfestival in het Brabantse Liempde zullen de e-mails aan het adres van de e-pastor beantwoorden. De 25e editie van het vierdaagse evenement met muziek, theater, discussie en ander vertier is gis teren begonnen op het land goed Velder in Liempde. De e- pastor is er niet alleen voor jon geren die tijdens het festival door vragen worden bespron gen, maar ook voor thuisblijvers die de website bezoeken (www.flevofestival.nl) De e-pastor kan bijvoorbeeld uitkomst bieden aan jongeren die worstelen met de uiteenlo pende adviezen die ze krijgen van sprekers op het festival, ou ders, vrienden en God, aldus de website. .Advies van ant soms handig en kan komst zijn, maar soms ook verdraaid lastig. Vo ze allemaal wat anders of als jouw eigen gevoel anders zegt." Festiva kunnen in een cybercafé terrein contact leggen m pastor. Dit jaar staat voor het e publieke discussie op gramma over de vraag Flevo Festival ook voi christelijke bands moe staan. Die vraag is al ja derwerp van debat.Een onder de bezoekers leei jaar dat het aantal vooi genstanders elkaar ong evenwicht houdt. Een van de topacts is band Zober uit Kampen rig jaar de Grote Prijs derland won. De gro cheert zich niet als cl maar de meeste bandle wel christen. De Rooms-Katholieke biedt dergelijke samei vormen. Maar er zijn w res die de zorg en vera delijkheid voor een pa deze manier hebben latei leggen. Het pensioenfonds, dat door de bisschoppencoi is opgericht, ziet zichzel zelfstandig onderdeel kerkgenootschap. Maar de commissie is dat nie val en moet het zich houden aan de algem gelijke behandeling. 1 biedt onderscheid op gi burgerlijke staat. utrecht - Het Pensioenfonds van de Nederlandse Bisdom men maakt zich schuldig aan discriminatie door partners van pastores die niet kerkelijk zijn getrouwd, uit te sluiten van een partnerpensioen of een nabe staandenpensioenvoorziening. Dat bleek uit een uitspraak van de Commissie Gelijke Behande ling (CGB) in Utrecht. Het pensioenfonds verstrekt de voorzieningen niet aan pries ters, diakens en pastoraal wer kers die een geregistreerd part nerschap zijn aangegaan of een samenlevingscontract hebben gesloten. hier. Dit jaar is het dus wat het bloemencorso betreft stil in huis. Dat is wel jammer." Voor Thijs Hemmes is het bloe mencorso ook een familiezaak. Maar wat wil je ook, als je vader luistert naar de naam Niek Hemmes, sinds jaar en dag lid van het corsobestuur. „Het hele gezin werd bij het bloemencor so betrokken. Vanaf mijn vijfde zat ik op een praalwagen. Man, nooit zal ik vergeten hoe trots ik me dan voelde. Al die aandacht, al die foto's. En alle keren denk je dat ze een foto van jou willen nemen. Je was kapot aan het eind van de dag, maar vooral ook trots. Apetrots." Hemmes jr. heeft, moet hij toe geven, slechts een paar maan den in Rijnsburg gewoond. „Vlak na mijn geboorte verhuis den we naar Leiden. Het echte feestgevoel heb ik dus met 3 ok tober." „Maar", zo benadrukt hij, „als ik aan de zomer denk, denk ik aan het bloemencorso. Als ik in deze tijd mijn vader spreek, gaat het altijd over het corso. Zo houd ik mijn corsoge- voel levend." Dat doet Hemmes ook op een andere manier. Sinds drie jaar is hij met zijn bedrijf - Hemmes is vennoot in een accountancy- en belastingadviespraktijk - een van de sponsors van het bloe mencorso. „Een van de andere maten is een echte Rijnsburgse, dus de beslissing om een luxe wagen te sponsoren was makkelijk geno men. En, echt waar, ik voel me daarmee bijna net zo trots als toen ik als klein jongetje op de praalwagen zat." door Marijke den Hollander rijnsburg - Wie eenmaal corso- koorts heeft, komt er nooit meer vanaf. Karin Roerig-Renooy, een van de acht bloemenmeisjes bij het Rijnsburgse bloemencorso, is daar zeker van. „Vanaf het moment dat ik als vierjarig kind op een praalwagen mocht mee rijden, heb ik iets met het corso te maken gehad." Op een keer na dan. „Ik was een jaar of ze ventien en had er genoeg van. Toen ik de wagens zag rijden, kreeg ik spijt en zei ik tegen mijn moeder dat ik weer mee wilde doen. Die koorts hè." Haar moeder was verantwoor delijk voor de bloemenmeisjes en kon wel een verse kracht ge bruiken. „Dat beviel goed en in 1997 heb ik die taak overgeno men." Zelf loopt ze ook nog rond als bloemenmeisje, een taak die ze omschrijft als twee dagen lang 'een gezellige snuit opzetten, leuk doen en jezelf zijn'. Dat lukt aardig. „We heb ben al een paar jaar een vaste groep meiden. Het hele jaar door zie je elkaar nauwelijks, maar in de corsotijd halen we de vriendschap weer op." Roerig-Renooy heeft sinds an derhalf jaar een dochtertje, De mi. En het lijkt logisch dat die in de voetsporen van haar moeder en oma treedt. „Ik ben bang van wel. Corsokoorts is volgens mij zeer besmettelijk." Wie daarover kan meepraten, is Ria van der Gugten. „De banden met het Rijnsburgse corso zijn er in onze familie altijd ge weest." Dat zegt Van der Gug ten, die van haar meisjesnaam Leeuwenburg heet. Zij is een van de dochters van Cees Leeu- Beeld van het Rijnsburgse bloemencorso in 1990, toen de stoet nog reed door de Leidse Breestraat. Archieffoto: Loek Zuyderduin wenburg, die jarenlang voorzit ter was van het corsobestuur. „Dat betekende dat je als lid van het gezin bij het corso werd be trokken, of je wilde of niet. Ge lukkig wilden we dat allemaal, want het corso hoort bij de Rijnsburgers. En je hielp ge woon een handje mee. Dat deed iedereen." Van der Gugten begon als figu rant en werd later bloemen meisje, wat toen meer inhield dan nu. „Wij gingen de hele week voor het corso op stap. Heel erg gezellig was dat, met een stel meiden het corso pro moten in de buurdorpen, maar ook op bezoek bij mensen die in het ziekenhuis lagen. Nu werken de bloemenmeisjes alleen op vrijdag en zaterdag. Het is niet meer rendabel om die meisjes een week te laten werken." Jammer vindt Van der Gugten dat, want zij heeft juist vreselijk veel leuke herinneringen aan haar tijd als bloemenmeisje. „We kwamen overal. We zijn ook regelmatig naar het buiten land geweest voor het corso. Een keer, in 1973, zijn we zelfs nog met het vliegtuig naar Bel grado geweest, Ajax speelde daar de Europa Cupfinale tegen Juventus. Ook dat is er niet meer, dat de bloemenmeisjes naar het buitenland gaan. Hoe meer ik erover nadenk, hoe meer ik zie dat wij vijfentwintig tot dertig jaar geleden echt een hele mooie tijd hebben gehad. Misschien wel de mooiste tijd van het bloemencorso. Daar heb ik het nog vaak over, als ik de meiden van vroeger weer eens zie." Van der Gugten heeft twee dochters, die beiden, net als moeder, figurant zijn geweest. „De een doet niets meer in het bloemencorso, de oudste nog wel. Zij is nu bloemenmeisje, leuk hè? Dus elk jaar konden we hier thuis nog de voorbereiding meemaken. Zo deed je elk jaar toch weer een beetje mee. Dit jaar is dat afgelopen, ze is ge trouwd en woont nu niet meer voorhout - Een klein legertje vrijwilligers heeft er heel wat avonduurtjes in gestopt. Maar nu is het Boerhaavehuis bijna gereed voor zijn nieuwe bewo ners. Eind augustus kan de nieuwe predikant van Voor- houts hervormd gereformeerde kerkgemeenschap, J. van de Berg uit Tienhoven, er als 38ste bewoner zijn intrek nemen. In 1985 werd het geboortehuis van de beroemde medicus en botanicus Herman Boerhaave op initiatief van de Stichting Het Boerhaavehuis volledig geres taureerd en gerenoveerd. „Maar na zeventien jaar krijg je toch de normale dingetjes die in ieder huis af en toe moeten gebeu ren", vertelt de voorzitter van de stichting J. Hordijk. „Wisseling van predikanten is dan een goe de gelegenheid om de opknap beurt uit te voeren. De nieuwe bewoners hebben natuurlijk hun wensen kenbaar kunnen maken. Daar is ook rekening mee gehouden." Een deel van de monumentale pastorie is in gebruik als verga derruimte voor de kerk. De op knapbeurt geldt voor het woon gedeelte. Acht collegeleden van de kerk ontdeden in twee weken tijd de muren van de woonver trekken in het hele huis van hun oude jasje en plakten er nieuw behang op. Hier en daar moest gewit en geverfd en de vloerbe dekking in de slaapkamers moest er uit Die werd vervan gen door laminaat. Hoewel de nieuwe keuken nog even op zich laat wachten, zijn de oude kastjes er alvast uit gesloopt. In de woonkamers beneden is een fraaie parketvloer gelegd. Buiten zorgt een andere groep vrijwilligers er ondertussen voor dat de tuin er mooi bijligt als het nieuwe domineesgezin arriveert. Met zijn twaalven onderhouden zij het stijlvolle, in 1994 volledig gereconstrueerde parkje. Het Vrijwilligers onderhouden de tuin van het opgeknapte Boerhaavehuis in Voorhout. Foto: Eric Taal zijn volgens Hordijk allemaal tuinliefhebbers, veelal 65-plus- sers, die het leuk vinden om buiten bezig te zijn. De symme trisch aangelegde voortuin met zijn door beukenhagen om zoomde tuinkamers, doorkijkjes en koele lanen van linden, is al tijd al gratis toegankelijk voor bezoekers. Het huis van de dominee en de privé-tuin zijn verboden terrein. Maar voordat de nieuwe domi nee zijn opwachting maakt gaan zaterdag de deuren voor één keer open voor belangstellen den. Kerkleden en begunstigers van de Stichting Het Boerhaave huis zijn 's middags tussen half twee en en half vier welkom om alle vertrekken en de bewaard gebleven bijzonderheden te be kijken. Zoals de oude tegelvloer in de hal, de authentieke spiegel in de tuinkamer en de originele kastenwand in de achterkamer. Daar moeten ook twee bedste den zijn geweest. In één ervan moet in 1668 Herman Boer haave zijn geboren. De kelder en de schuurtjes, de verborgen kamer die in de oorlog onder duikers een veilig heenkomen bood, de plek waar vroeger twee 'gemakken' moeten zijn geweest - een binnentoilet voor de be woners en eentje buiten voor het personeel, het is allemaal te bekijken. Ook de voorwerpen, die te voor schijn kwamen toen de ama teur-archeologen Kerkvliet uit Voorhout en De Vries uit Noordwijk de beerput onder de twee gemakken aan een nadere inspectie onderwierpen, zijn te zien. Enig doorzettingsvermo gen bij dat karwei kan het twee tal niet worden ontzegd. De stank van eeuwen die uit de put opsteeg, was adembenemend. Bovendien kwam aanvankelijk slechts puin tevoorschijn. Noes te arbeid bracht uiteindelijk suc ces. Zilveren lepels, munten, houten kammen en heel veel scherven van schalen en glas werk werden naar boven ge haald. Hordijk: „We denken dat het personeel de scherven er in gooide als er iets gebroken was van het serviesgoed. Misschien om te voorkomen dat mevrouw er achter kwam. Anders zwaaide er natuurlijk wat." Alle scherven werden zorgvuldig schoonge spoeld. Daarna begon het puz zel- en plakwerk. Dat leverde een collectie op van zo'n 60 nappen, schalen, testen, bor den, kandelaars, een vergiet, flessen en roemers. 'S- -: 41 ■- J§ NOORDWIJK - De strandpoiitie met het 'biootbord'. Foto: archief Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12