LEIDE GroenLinks verwijt WD leegstand in garages Veel te warm om te volleyballen of te dansen Vaar blijven die straatnaambordjes toch? REGIO Ss Moutextractfabriek aan Leidse Rijndijk vecht dwangsom aan R1 'Ook ondernemers bevestigen voortdurend het ongunstige parkeerimago' eker ehouden 'o Van der Igenhof deling J Heempark Uitgekeken op uw collega's Stedenband op VN-top Zuid-Afrika www.autoheemskerk.com ALLICHT, LIEFTINK RAMEN Buurt heeft vooral in de zomer last van stank Natuurkundeprijs voor gouden kettinkje vrijdag l6 augustus 2002 'errassende inaar op tebaan eythenrode bbelt weer het dal De politie heeft van- rond vijf uur een 18-ja- lenaar aangehouden 1 tevoren had ingebro- :en snackbar aan de imerstraat. Een getuige nan via een raam de ir uitkomen en belde lalement direct door politie. Na een korte ie troffen de agenten de Steenstraat aan. door Wim Koevoet leiden - De WD is voor een be langrijk deel verantwoordelijk voor de leegstand in Leidse par keergarages en het imago dat 'je in de binnenstad je auto niet kwijt kunt'. Dat beweert Groen- Links-raadslid G. van Hees. Hij reageert hiermee op het bericht van Hoogvliet-directeur J. van Leeuwen dat de bezettingsgraad van de garages bij de Korevaar- straat en de Haarlemmerstraat onder de 25 procent zou zijn. Een van de oorzaken van de leegstand, daarover zijn betrok kenen het eens, is het hardnek kige idee dat parkeren in of bij het Leidse centrum vrijwel on mogelijk is. Het winkelend pu bliek wijkt om die reden uit naar Leidschenhage in Leidschen- dam of de Winkelhof in Leider dorp. Leidse ondernemers zijn volgens Van Leeuwen zelf ook verantwoordelijk voor het on gunstige 'parkeerimago', want zij bevestigen het te pas en te onpas. Aan 'politieke voeding' van het imago, zoals Groenlinkser Van Hees het uitdrukt, is de WD de bet Vooral ex-wethouder M. Schultz, sinds kort staatssecreta ris, en fractievoorzitter L. de Lange, meent hij. „Die verkon digen keer op keer in notities en in de raadzaal dat ze er zijn om het parkeervraagstuk op te los sen en de stadseconomie op peil te houden en dat dat alleen maar kan als iedereen kan par keren. Maar door alsmaar op die trom te slaan, bereikt de WD precies het tegenovergestelde." Van Hees vindt het nu de hoog ste tijd worden voor een promo tiecampagne waarin van de da ken wordt geschreeuwd dat er parkeerruimte zat is en dat par keren in de garages veel goedko per is dan op straat. „Voordeel van de garages is ook dat je ach teraf afrekent en precies het be drag betaalt dat je bent ver schuldigd." De garages zelf moeten ook worden verbeterd, vindt Van Hees, vooral de ingangen. Hij geeft Van Leeuwen van de Hoogvlietgarage, waar de plek ken aan de wat krappe kant zijn, in overweging 'wat ruimer op te zetten'. Met zo'n forse leeg stand, redeneert de Groenlink ser, is daarvoor voldoende ruimte. En voor mensen die het eng vinden om in een garage te parkeren ('Daarvan zijn er heel veel') zou een 'in- en uitrijservi- ce zoals bij het Rotterdamse Parkhotel' een oplossing kun nen zijn. Ook moet er een op lossing komen voor de avond uren, vindt hij, want dan is par keren op straat gratis en moet er voor de garages gewoon betaald worden. WD'er De Lange noemt Van Hees' verhaal 'absolute onzin'. Hij stelt dat pas sinds de WD in het college zit het Leidse stads bestuur 'echt werk maakt van een structureel goed parkeerbe leid met logische parkeerroutes en -plekken'. „Door hierop te tamboereren hebben wij het probleem niet groter gemaakt maar het eindelijk eens op de agenda gezet" Volgens De Lan ge ontkent Van Hees dat er een parkeerprobleem is terwijl cij fermateriaal dat door Schultz op tafel is gelegd, dat overtuigend heeft aangetoond. „GroenLinks probeert al jaren de diepgewor telde wens om het autogebruik terug te dringen via het parkeer beleid in vervulling te laten gaan. Dat is de verkeerde bena dering. De WD kiest ervoor om het parkeren te reguleren en te faciliteren. Het grappige is dat je met wat Groenlinks wil, het blik van straat, uiteindelijk op het zelfde punt aanbelandt als de WD: parkeergarages." Directeur C. Verplancke van Stadsparkeerplan Leiden vindt dat Hoogvliet de hand in eigen boezem moet steken. „Niemand durft het hardop te zeggen, In de Van der Willigen- Ide Apollolaan 264 kun- plussers woensdag 21 p van 14.30 tot 16.30 :en bingo meedoen. 1 bedragen 3,20 euro. jln het Heempark Lei- Izondag 25 augustus 4) uur een wandeling it park worden gemaakt. Heling begint bij de in- p het park aan de ïsterweg. Deelname is (advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in Www.leidschdagblad.nl straatnamen in de Ste- 'is het een en ander mis. met de bordjes. Een lada ntal daarvan is nauwe- niet meer te lezen. Vooral l'es die op het zuidwesten lijken te zijn geteisterd \en en wind. En dat ent ie toch al niet erg over- 0 to jke wijk een probleem stbodes en bezoekers. door Timoteus Waarsenburg leiden - „Kom Paul, je kunt het!" Maar het is alsof de aan moedigingen averechts werken. Paul kan het niet. Met donde rend geraas zakt de krattentoren in, en Paul bungelt aan een touw aan het 'plafond' van de kool Het is hem niet gelukt om het record kratten stapelen te breken. De hoge kooi van opgeblazen mbber wanden waarin EL CID- ers kratten kunnen stapelen, bungelend aan een bergbeklim- merstouw voor het geval de to ren ineen zijgt, is slechts een van de vele activiteiten voor aankomende eerstejaars in de Leidse Hout. Dit stadspark vormde gistermiddag het decor van het Eerstejaars Festival. Pal naast het kratten stapelen zijn twee volleybalveldjes aange legd. Een enkeling probeert daar in de praktijk te brengen wat de laatste zes jaar een wekelijks te rugkerend onderdeel was tij dens de gymlessen op school. Opslag, smash. Maar hoe de jongens en meisjes ook hun best doen om soepel over te komen, het lukt niet. Daar kan zelfs de high jive na een punt geen ver andering in brengen. Gelukkig hebben ze het zelf ook door. Al na een paar minuten houden ze het voor gezien en stappen naar het 'levende tafelvoetbal'. Een groot springkussen met schuivende balken over de breedte en aan weerkanten goaltjes. De bedoeling is dat de spelers zich net als bij een echt tafelvoetbalspel vasthouden aan een van de met schuimrubber beklede 'stangen'. En dan maar proberen om zonder van de plaats te komen de bal rond te spelen en in het doel van de te genstander te krijgen. Een aantal deelnemers blijkt hier wel redelijk bedreven in. Een jongen met lange haren krijgt het zelfs voor elkaar om met een hand de stang vast te houden terwijl hij een omhaal maakt. Hij zweeft door de lucht, mist de bal en landt zacht op het springkussen. Het aantal omstanders dat zijn fraaie actie zag is echter uiterst beperkt. De hitte maakt dat de meeste eer stejaars deze middag niet veel verder komen dan een ligplek op het grasveld. „Ik ben de hele week al door de stad aan het lopen", zegt een meisje. Ze heet Fleur en gaat psychologie studeren. „Maan dag eerst hartstikke vroeg op om vanuit Hoom naar Leiden te ko men voor de EL CID-week. Ver volgens de hele dag lopen, 's avonds de kroegen en verengin gen in. En de volgende dag weer. En daarna weer een dag. Het is een geweldige week, maar ook erg vermoeiend. Ik ben blij dat ik even een paar uur in de zon kan liggen. Ik moet er niet aan denken dat ik in deze warmte moet gaan volleyballen en al helemaal niet voetballen." Ook voor dansen is het duidelijk te warm Op het grote podium werkt een dj zich letterlijk in het zweet. Als hij het na een uurtje draaien voor gezien houdt, stapt een bandje de bühne op. Maar ook zij krijgen het niet voor el kaar om de liggende meute op de been te krijgen. Iedereen ligt te zonnen of te lezen in de EL CID-krant Sirene. Her en der wordt in groepjes gepraat over alle indrukken van deze week. maar algemeen bekend is dat die Hoogvliet-garage een mis lukking van de eerste orde is, met een verstopte ingang in een steeg." Ook de klaagzang van Hoog vliet-directeur J. van Leeuwen over het elektronische parkeer- verwijssysteem (Pris) bevalt Ver plancke niet. „De aantallen kloppen inderdaad maar zelden, maar zolang Pris niet zegt dat wij aan de Haagweg vol zijn ter wijl er nog honderden plekken leeg zijn, zul je mij niet horen." Verplanckes SSL deelt overigens niet mee in de malaise. Hij ver wacht dit jaar tien procent meer om te zetten dan in 2001. leiden - 'Bewoners van krotten wijken zijn niet de oorzaak van milieuvervuiling, verloedering en criminaliteit in de grote we reldsteden. Juist in arme wijken bestaan veel projecten voor duurzaamheid en recycling'. Met deze boodschap doet een afvaardiging van de stedenband Leiden - Buffalo City mee aan een topconferentie van de Ver enigde Naties in Johannesburg. De VN-conferentie rond milieu en ontwikkeling wordt gehou den vanaf maandag in de Zuid- Afrikaanse stad. Vanuit Leiden wordt de stedenband vertegen woordigd door Heieen Mudde, bestuurslid van de Stichting Lei den - Buffalo City. Op de VN- top zal de delegatie uit de Zuid- Aftikaanse zusterstad laten zien hoe de stedenband met Leiden projecten heeft bevorderd rond milieuvriendelijk bouwen en compostering. De wereldtop in Johannesburg, die duurt tot 4 september, is een vervolg op de milieuconferentie die tien jaar geleden in Rio de Janeiro werd gehouden. (advertenties) In de Leidse Hout heerste gisteren En iedereen heeft het warm. Het veld is omringd met infor matiestandjes. De Rabobank die zoveel mogelijk studentenreke ningen probeert te slijten, diver se studentenverenigingen ho pen hier nog wat zieltjes te win nen. Maar niemand is echt voorbereid op de hitte. De Leid se studenten duikvereniging vooral veel loomheid. Foto: Mark Lamers heeft aan haar kraam een weinig uitnodigend gesloten duikpak hangen. Als ze daar nu een zwembad hadden staan waar je even in kunt liggen, was ik er wel gaan kijken", zegt Mark Wiezen. Maar nu vindt deze aankomend stu dent rechten de vijftig meter die hem scheidt van het duikstandje toch echt te ver lopen. En ook de infostand van roeivereniging Njord kan hem niet van zijn plaats krijgen. „Daar geldt het zelfde voor. Eerst water, dan wil ik er gaan kijken." Maar water is nergens. Behalve achter het mo biele barretje. En zelfs daar loopt het geen storm. Allen bij het tafeltje waar hen neptatoeages worden gemaakt staat een rij van zo'n tien men sen. Allemaal klaar voor een fraaie tekening op de bovenarm. De man die de henneptatoeages maakt, is overigens meteen de enige die een plekje in de scha duw heeft weten te bemachti gen. Wellicht verklaart dat zijn populariteit OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN een woordvoerster weten, wordt aan een oplossing m bekend, probleem chriji t Althans, zo lijkt het. et niet dat dit een stukje rubriek is van 12 juli deze foto is vorige naakt Kortom, het is jd kommer en kwel in n pdenshof. lou de Fien de la Mars- kSSE et bord is nauwelijks ,n esbaar. Wie of wat Fien id'e< ar is geweest, valt al he- ttin? niet meer te zien. Ze Jelk geval geleefd (of ge werkt) van 1898 tot 1985. Of 1935. Slechts beperkte ontcijfe ring is nog mogelijk dankzij een lichte verkleuring op het bord op de plek waar ooit - lees: ruim vijftien jaar geleden bij de aanleg van de wijk - letters za ten. Dat deze vrouw voor de oorlog een gevierd actrice was, is ook nauwelijks meer te lezen. Een rondje over het internet leert dat Fien de la Mar in 1935 noch in 1985, maar in 1965 is overleden. Het is niet de enige straat in de wijk met een niet of nauwelijks leesbaar bordje. Wie op zoek gaat naar de Ank van der Moer straat, de Beppy Nooijstraat of de Theo Mann Bouwmeester straat dient eveneens over ade laarsogen te beschikken. Toch nog maar eens een tele foontje naar de gemeente. Vra gen of het probleem daar be kend is. En dat is het. „Bij de oplevering van de wijk zijn straatnaambordjes geplaatst waarvan de letters gespoten A U T ©SMtSBIMlgiK.E R K Leiden Roelölarendsveen L. (071)-5310811 R. ■endsveen R. (071 )-3312866 Want geen ander raam kan tippen aan de kwaliteitsramen van Lieftink. In eigen fabriek vervaardigd uit hoogwaardige Schüco profielen. Leverbaar in tal van uitvoeringen in aluminium of kunststof en met KOMO-keur als kwaliteitsgarantie. Welkom in onze showroom. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur De straatnaamborden in de Stevenshof roepen de laatste jaren steeds meer vragen op, zoals 'Wie was dat?' en vooral 'Waar ben ik?' Foto: Taco van der Eb De Blauwe Steen, die aJ 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. waren. Die letters blijken te ver vagen. Tegenwoordig maken we daarom alleen nog maar ge bruik van plakletters", aldus een woordvoerder van de ge meente. Woorden die getuigen van een groot opmerkingsver mogen, maar twee jaar geleden ook al letterlijk werden opgete kend uit de mond van een ge- meentevooriichter. „De straatnamencommissie is op de hoogte gesteld van dit probleem. En de dienst milieu en beheer doet elke maand een schouw in de Stevenshot Bor den die niet of nauwelijks meer leesbaar zijn, worden in volgor de van belangrijkheid aange pakt. Er is inmiddels al een groot aantal nieuwe borden ge plaatst Er wordt dus aan een oplossing gewerkt." En dat is een geruststellend idee. In elk geval voor de ko mende twee jaar. Kindertelefoon De Kindertelefoon Leiden zoekt nieuwe vrijwilligers. AI 22 jaar kunnen kinderen en jongeren tussen de 8 en 18 jaar met vra gen en problemen terecht bij de Kindertelefoon. Dagelijks tus sen 14.00 en 20.00 uur worden zij door goed opgeleide vrijwilli gers te woord gestaan als zij het gratis telefoonnummer 0800- 0432 bellen. De Kindertelefoon Leiden biedt vrijwilligers de mogelijkheid om ervaring op te doen met telefonische hulpver lening aan kinderen en jonge ren. Kinderen bellen over alles wat hen bezighoudt, zoals school, seksualiteit of besteding van de vrije tijd. Momenteel werken er veertig vrijwilligers. Gezien de samenstelling van het team nodigt Kindertelefoon Leiden vooral mensen boven de 30 jaar uit om zich aan te mel den. Een vooropleiding is niet vereist Nieuwe vrijwilligers krij gen een training die eind sep tember begint. Belangstellen den kunnen voor meer infor matie iedere dag tussen 14.00 en 20.00 uur bellen naar 0800- 0432. Zij krijgen dan een uitno diging voor een informatiebij eenkomst op dinsdag 10 of donderdag 12 september om 20.00 uur. Timoteus Waarsenburg leiden - De Fabriek van Diastati- sche Produkten aan de Leidse Rijndijk vecht de dwangsom men aan die het bedrijf boven het hoofd hangen bij overtre ding van de milieuvergunning. Volgens de advocaat van de moutextractfabriek zijn die boe tes onterecht omdat het toet singskader van de milieudienst niet klopt. De fabriek, die sinds de jaren dertig op de oevers van de Rijn staat, is door de bouw van de Stevenshof in een woonwijk ko men te liggen. De 'nieuwe' buurtgenoten hebben echter overlast van de fabriek en klagen al jaren over herrie en stank. De gemeente, zo vinden zij, zou be ter moet toezien op de naleving van de milieuvergunning. Vorig jaar stelde de gemeente de fa briek dwangsommen in het vooruitzicht bij nieuwe overtre dingen. De milieudienst, die op de nale ving toeziet, besloot vervolgens op 5 juli 2001 dat het bedrijf zich niet aan de regels hield door de fabriek op een zaterdag in wer king te stellen. De advocaat van de fabriek bepleitte echter voor de Raad van State dat dat niet klopte. De fabriek draaide niet Er werd slechts schoongemaakt En ook al zou de fabriek draai en, dan was daar niets illegaals aan geweest, meent de advo caat Want uitzonderingen die niet vaker dan twaalf keer per jaar voorkomen worden norma liter door de rechter buiten be oordeling gelaten. Ook bestrijdt de advocaat de be vindingen van het bureau dat in opdracht van de milieudienst een akoestisch onderzoek uit voerde. Een contra-expertise in opdracht van de fabriek door een ander bedrijf kwam tot an dere uitkomsten. Namelijk dat de geluidsnormen bij de fabriek in het geheel niet worden over schreden. De advocaat vindt dat hiermee is aangetoond dat het toetsingskader van Milieubeheer omstreden is on dat de fabriek dus onterechrtiet risico loopt om dwangsommen opgelegd te krijgen. Omdat de fabriek in de zomer maanden als de buurtbewoners vaker buiten verblijven, meer klachten verwacht, behandelt de Raad van State deze zaak ver sneld. Binnen twee weken doet staats raad Beekhuis uitspraak. leiden - De natuurkundige Alex Yanson, die vorig jaar promo veerde aan de Universiteit Lei den, krijgt de Andries Miedema- prijs voor zijn onderzoek naar dunne gouden kettingen. Yan son (27) bestudeerde metalen draden met een dikte van slechts miljoensten van een mil limeter. Hij deed dit door metaal uit te rekken als kauwgom, en slaagde er op die manier in een gouden 'ketting' te maken van acht atomen lang. Onderzoek naar deze zoge naamde 'nanodraden' levert nieuwe inzichten op voor de na tuurkunde van de kleinste deel tjes. De gouden ketting bleek bovendien een perfecte geleider van elektriciteit. Yansons inzich ten zijn belangrijk voor de elek tronische industrie die steeds kleinere onderdelen wil maken voor apparaten. De Miedema- prijs bestaat uit een oorkonde en vijfduizend euro.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11