ECONOMIE 'Rapport benzineprijs deugt niet' Beleggers dumpen en kopen Getronics VNU zet mes in Europese vakbladen Nieuwe topman haalt bezem door Numico Nederlandse rederijen gaan vissen bij Angola est tegen plan eg gasleiding enval bezorgt rpolis drukte enix neemt ie Nestlé over led Airlines in problemen ie actie van s in Terneuzen gtransport magertjes' Rubber in het kwadraat 'NS verspelen goodwill als treinkaartje duurder wordt3 Shell opent de aanval op mededingingsautoriteit NMa Piepers pakken in Friesland In eerste instantie twee trawlers Faillissement dreigt voor RDM Holding - Natuurorganisatie pord-Hollands Land- Lnaakt bezwaar tegen het U de Gasunie om vanaf ksen Callantsoog en En- jjeen gasleiding aan te [Volgens de organisatie het plan een bedreiging iet natuurgebied Balg- n de Kop van Noord-Hol- ivaar de leiding doorheen jpen. Gedeputeerde Sta- n Noord-Holland gingen jeek in principe akkoord aanleg van de pijplei- )e Gasunie sloot daartoe i dit jaar een contract van ird euro met het Britse lrijf Centrica. c - De schade door de atige regenval van de weken heeft bij verzeke- terpolis tot topdrukte ge- nds eind juli kreeg de Ra- chter 1600 schademel- imeer dan normaal. iee is een bedrag ge- van 4 miljoen euro. De an die schade is geleden oeren en tuinders. Inter - lenkt dat de schade zal ïiitot 5 miljoen euro, veel mensen nog met lie zijn en de volle om an de schade pas duide- irdt nadat alles is opge- iterbrug - Phoenix uit 3 neemt eind dit jaar de vestiging van Nestlé in terbrug over. De directies ide ondernemingen heb- t gisteren bekendge- In april kondigde Nestlé n de fabriek eind dit jaar en, waardoor 75 werkne- un baan zouden verlie- ioenix zegt dat met de me een aantal medewer- jhet nieuwe bedrijf in kan treden. Phoenix gaat Nestlé onder meer melk- s produceren in de Frie- iek. De onderneming uit lis een exporteur van in- ie melkpoeder en aan- ite producten. 0 - Het Amerikaanse n UAL heeft gisteren na iten van de beurs in New ïwaarschuwd voor een jk faillissement. De moe- atschappij van lucht - aatschappij United Airli- tet voor het eind van dit 1 miljoen dollar aan en aflossen, maar ziet i geen mogelijkheden. Airlines is de tweede lartmaatschappij in de s net als andere lucht- aatschappijen in de pro- gekomen door de aan- op 11 september. Zon eest concurrent US Air- I uitstel van betaling aan- hen - Personeel van de ig intensieve zorg van huis De Honte in Ter- i houdt stiptheidsacties, lee geven de ic-verpleeg- ;en uiting aan heersende Ie over hun recente func- rdering en de gevolgen ii voor hun salaris. Het n een 'wilde actie', wat Qt dat er geen vakbon- zijn betrokken. De enke- allen verpleegkundigen ïzich sinds maandag an hun takenpakket. weer - Het vervoer is in eede kwartaal van dit jaar magertjes toegenomen ken met het absolute punt in het eerste kwar- it heeft de wegvervoeror- ie Transport en Logistiek and (TLN) gisteren me- *ld. Traditiegetrouw in het tweede kwartaal de igheid juist altijd groter, zaak ligt volgens TLN in Inge vertrouwen van de nent in de economie. es dreigen er bewakers i - In de beveiligings- e dreigen acties. Vak- te Unie maakte gisteren 'dat haar leden het eind- nde werkgevers voor uwe CAO hebben ver- L Grootste struikelblok bewakers is dat werkge- nder overwerktoeslag hetalen. Die hadden eind orgesteld 1 procent meer fthoging te betalen in ar het verminderen van lag, naast de gewone op- '3 procent voor een 1 it is onacceptabel voor e, die 4 procent in 9 en eiste. De CAO had 1 Weten ingaan en geldt 1000 werknemers. Singapore - Het is wel even andere kost voor deze havenwerker in Singapore; 's werelds grootste banden liggen in de haven van de stadstaat te wachten op doorreis naar Indonesië. De banden van het Franse concernMichelin zijn vier meter hoog en anderhalve meter breed. De vijfeneenhalf ton zware kolossen zijn gemaakt in de Ver enigde Staten en kosten 27.500 dollar per stuk. In Irian Jaya zullen ze de 'ultra dump trucks' de lokale goudmijnen inrijden. Foto: Reuters/Jonathan Drake delft/anp - Een aanzienlijke prijsverhoging van een trein kaartje zal kwaad bloed zetten. „Zo verspelen de NS veel good will", verwacht docent Veene- man van de Technische Univer siteit Delft Volgens Veeneman zijn mensen best bereidt om meer voor een treinkaartje te betalen. „Maar in de specifieke situatie van de NS nu heb ik mijn twijfels. Het is al les bij elkaar. Slechte kwaliteit, treinen die niet op tijd rijden en dan ook nog dure kaartjes." Veeneman verwacht dat straks de maat vol is voor veel reizi gers. In vergelijking met andere lan den van Europa, zit Nederland al aan de bovenkant met de prij zen. Een enkele reis van Eind hoven naar Amsterdam kost bij voorbeeld zonder korting 14,40 euro. Veel goedkoper is België. Een reis tussen Antwerpen en Has selt (79 km) kost bij de zuider buren 8,30 euro. In Spanje kost treinreizen voor Nederlandse begrippen helemaal niets. Voor een reis tussen Toledo en Madrid (1 uur en 44 minuten) moet 5,25 euro worden betaald. Zweden is wel duurder dan Ne derland. Een treinrit tussen Stockholm en Norrköping (1,5 uur) kost omgerekend 21,40 eu ro. Duitsland is iets duurder dan Nederland, maar als de prijsver hoging van 11 procent wordt doorgevoerd, komt ons land op hetzelfde niveau. den haag/gpd - De omzet en nettowinst van voedingsmidde lenconcern Numico zijn het eer ste halfjaar van 2002 gedaald. Lagere verkopen drukten de omzet naar 2,1 miljard euro. De nettowinst na buitengewone ba ten en lasten kwam uit op 23 miljoen euro (590 miljoen euro in het eerste halfjaar van 2001). Topman Bennink sprak vanoch tend bij de presentatie van de cijfers over 'teleurstellende re sultaten' en kondigde aan het bedrijf de komende tijd grondig door te lichten. Numico produceert en ontwik kelt speciale voeding en voe dingssupplementen. Het bedrijf is bekend van babyvoeding (Nu- tricia), sportvoeding (GNC, Rexall Sundown) en vitaminen en kruiden (Vitamex). Bij Numi co werken wereldwijd 29.000 mensen. In november zal Bennink, die in juni van dit jaar aantrad, de langverwachte strategie bekend maken. Maar de topman kon digde vanochtend al aan dat de organisatie efficiënter moet, dat productie en logistiek moeten verbeteren en dat beter gebruik moet worden gemaakt van re search. Bennink wil ook de geo grafische groeistrategie opnieuw bekijken, Numico hoeft niet meer zo nodig wereldwijd actief te zijn. De divisie die vitaminen, mine ralen, kruiden en supplementen maakt leverde de grootste bij drage (814 miljoen euro in het eerste halfjaar) aan de omzet. De omzet van zuigelingenvoe ding nam met 3,3 procent toe tot 501 miljoen euro. De divisie had wel te maken met vertraag de groei in Europa. Bij de afslankproducten en voe dingen voor sporters ging het minder goed. Slechte marktom standigheden drukten de omzet met ruim 21 procent naar 261 miljoen euro. Hoewel Bennink van plan lijkt te zijn grondig de bezem te gaan halen door Numico, voorziet hij ook herstel in een aantal kern activiteiten. De topman, die voorheen de zuiveldivisie van Danone leidde, verwacht voor de tweede helft van dit jaar be drijfsresultaten die ongeveer ge lijk zijn aan die van het eerste halfjaar 2002. amsterdam/gpd-anp - In nau welijks een half uur steeg het aandeel van automatiseringsbe drijf Getronics vanochtend met zo'n vijftien procent. Eerder de ze week bereikte het aandeel op de Amsterdamse beurs de twij felachtige status van 'dubbel tjesfonds'. De opleving kwam nadat vanochtend werd be kendgemaakt dat de omzet in het eerste halfjaar met 12,5 pro cent daalde naar 1,8 miljard eu ro. De nettowinst bedroeg 4 mil joen euro, veel beter dan het verlies van 77 miljoen euro in dezelfde periode vorig jaar. Beleggers namen de afgelopen dagen massaal afscheid van het aandeel. Maandag zakte Getro nics, ooit meer dan 30 euro waard, onder de 1 euro. Dins dag raakte het verder in verval. Gisteren volgde enig herstel naar 80 eurocent na berichten dat ABN Amro een deel van zijn automatisering gaat uitbesteden aan Getronics. De plotse daling zonder speci fiek bedrijfsnieuws verbaasde analisten en handelaren. Verder houden geruchten over een fail lissement en betalingsproble men - vergeefs weersproken door een woordvoerder van Ge tronics - de markt in z'n greep. De afgelopen dagen was de handel explosief. Op een nor male dag worden 2,4 miljoen stukken verhandeld, maar dins dag waren dat er 4,2 miljoen, gisteren zelfs 9,3 miljoen stuks. „Doemscenario's en onzeker heid over cijfers brengen altijd koopjesjagers in de markt," ver klaart een analist van effecten- bank Stroeve. Het kan ook zijn dat Getronics slachtoffer is van partijen die 'short gaan'. Zij speculeren op een koersdaling door aandelen te verkopen die ze niet hebben en deze later goedkoper terug te kopen. In de financiële markt zijn al langer zorgen over de financiële positie van Getronics. Het be drijf heeft te kampen met een krimpende markt waarin het moeilijk is omzet en marges op peil te houden. Eind 2001 had Getronics een converteerbare obligatielening uitstaan van 554 miljoen euro, die in april 2004 en maart 2005 afgelost moet worden. „Het kan zijn dat het bedrijf daarvoor een nieuwe le ning moet afsluiten," oppert een analist. Naast die lening heeft het bedrijf nog een schuld van 102 miljoen euro en is ge bruik gemaakt van een krediet faciliteit van banken van 300 miljoen euro. Over het hele jaar genomen ver wacht Getronics nu een iets la ger bedrijfsresultaat dan eerder was aangekondigd. Getronics is gevoelig voor de technologie- markt, waar het sinds 2000 erg slecht gaat. De afgelopen jaren heeft Getronics gereorganiseerd en zijn 1700 banen verdwenen. Nu heeft het bedrijf nog 28.000 medewerkers in 30 landen. rotterdam/gpd - Marktleider Shell heeft zware kritiek op de Nederlandse Mededingsautoriteit (NMa), die oliemaatschappijen ervan beschuldigt de benzineprij zen kunstmatig hoog te houden. Shell vindt dat de NMa zich in haar speurtocht naar de tot standkoming van prijzen aan de pomp heeft laten leiden door on deugdelijk onderzoek. Shell diende de NMa gisteren van repliek nadat de monopo liewaakhond in december 2001 haar voorlopige conclusies al openbaar had gemaakt. Die luidden dat benzineprijzen in Nederland gemiddeld 5 (gulden) cent te hoog zijn, omdat de olie maatschappijen onvoldoende concurreren. Zo vindt de NMa dat oliemaat schappijen niet langer een zelf standige pomphouder zouden moeten steunen als deze zijn winstmarge moet verlagen tij dens een prijzenslag. Shell voorspelt dat het schrap pen van steun op termijn leidt tot het faillissement van een paar honderd zelfstandige pomphouders, die kopje onder gaan als er langdurige prijzen slagen worden uitgevochten. Nederland telt nu nog ongeveer 3900 benzinepompen. Het verdwijnen van pomphou ders, zegt Frans Everts, directeur Shell Nederland verkoopmaat schappij, leidt tot verschraling van het aanbod. Hij voorziet bo vendien dat de overblijvers uit eindelijk hun brandstofprijzen zullen verhogen. Volgens Everts is de Nederland se markt in de huidige omstan digheden veel dynamischer dan de NMa stelt. Hij wijst erop dat zich de laatste jaren nieuwko mers hebben gemeld op de markt en dat er nieuwe concep ten zijn geïntroduceerd zoals onbemand tanken. Shell bestrijdt het beeld dat een paar grote maatschappijen de markt verdelen en weigeren met elkaar te concurreren. De NMa zou de Nederlandse situatie hebben afgezet tegen een be perkt aantal andere Europese landen, waardoor ons land er slecht uitspringt. Een vergelij king met meer EU-landen leert volgens Shell dat Nederland een middenmoter is als het gaat om de macht van de marktleider en de winstmarges van oliemaat schappijen op benzine en die sel. Everts wilde gisteren ook afreke nen met de mythe dat er in Ne derland sprake is van een natio nale benzineprijs. Hij wees op NMa-gegevens die aantonen dat 60 procent van de pomphou ders korting geeft op de door een oliemaatschappij geadvi seerde benzineprijs. Hij bestreed de suggestie dat Shell verlagingen van de olie prijs te langzaam doorgeeft aan de consument via een lagere benzineprijs. pietersbierum - In vergelijking met Oost-Europa valt de schade in Noordwest-Friesland mee. Ondanks de grote hoeveelheden neerslag van de afgelopen tijd, kon deze boer bij Har- lingen gisteren gewoon zijn aardappeloogst binnenhalen. Foto: GPD/Catrinus van der Veen door Pieter van Hove ijmuiden/katwijk - Nederlandse rederijen gaan dit najaar of be gin volgend jaar vissen in de wa teren van het Afrikaanse Angola. In principe gaan twee hektraw lers van de reders Vrolijk (IJmui- den), Jaczon en Van der Zwan (beide Scheveningen) en het Katwijkse Parlevliet Van der Plas er een half jaar hoofdzake lijk horsmakreel en sardinella's vangen. Na die zes maanden evalueren Afrikaanse en Europese visbio- logen de resultaten en adviseren vervolgens of landurige visserij mogelijk is. Het vissen bij Ango la is mogelijk nadat de Europese Unie en Angola onlangs een ak koord bereikten over een ver nieuwing van de visserij-over eenkomst. Tot nu toe had alleen Ierland het recht er te vissen, maar heeft daarvan nooit ge bruik gemaakt. Van de nieuwe overeenkomst, waarvoor de EU 15,5 miljoen euro betaalt, kunnen ook ande re EU-landen gebruik maken. Eerder dit jaar bracht de Neder landse Redersvereniging, waarin alle reders zijn vertegenwoor digd, een bezoek aan het land in zuidelijk Afrika. „We proberen de mogelijkheden te verruimen. Ons beleid heeft niets met de quotabeperkingen te maken", aldus Cor Vrolijk, directeur van de gelijknamige rederij in IJmui- den. Toch waren de ingekrom pen vangstquota in de Atlanti sche Oceaan reden voor de re ders om halverwege de jaren '90 op zoek te gaan naar permanen te visgronden voor de Afrikaan se kust. Vóór die tijd hadden Nederlandse reders periodiek rechten voor visserij bij Nami bië. Een akkoord met Senegal ging in '96 niet door omdat de overheid teveel geld vroeg. Dat zelfde jaar sloot de vereniging een zevenjarige overeenkomst met Mauritanië om daar voor de kust te vissen. Een half jaar later nam de EU het akkoord over. Vorig jaar is dit akkoord verlengd tot 2006. Bovendien sloten de reders in '96 een akkoord met Marokko. Over een herziening wordt nu onderhandeld. Vrolijk verwacht binnen een maand een defini tief akkoord. door Richard Mooyman Amsterdam - Het Haarlemse uitgeef- en in formatieconcern VNU saneert de vakbladen die in Europa worden uitgegeven. Volgens topman Van den Bergh moeten de kosten fors omlaag om weer winstgevend te wor den. Hij wilde gisteren tijdens een toelichting op de halfjaarcijfers niet zeggen of er ontsla gen vallen. Vanwege de aanhoudende malaise op met name de Europese advertentiemarkt ziet VNU zich genoodzaakt tot maatregelen. Al eerder greep het concern hard in bij vakbla den in de VS. In de divisie Business Infor mation, waartoe de vaktijdschriften beho ren, zijn al 600 van de 3700 banen ge schrapt. De drastische maatregelen in de VS hebben volgens VNU vruchten afgeworpen. Ook lijkt in Amerika het einde in zicht van de ad vertentiedaling. In Europa is dat nog niet het geval. VNU richt daarom het vizier nu op de 70 gespecialiseerde bladen in Europa. Vooral in Groot-Brittannie en Frankrijk wordt ingrijpend gesaneerd, maar ook an dere landen waaronder Nederland ontko men niet aan bezuinigingen, zo viel uit de woorden van de VNU-topman op te maken. De vraag naar IT-personeel staat volgens hem nog steeds op een heel laag pitje, waar door de inkomsten uit personeelsadverten ties sterk zijn gedaald. De VNU-top benadrukte dat de Europese Algemeen directeur Van den Bergh gaf gisteren een toelichting op de VNU-cijfers. Foto:ANP/Olof Kraak bladen slechts voor drie procent van de to tale omzet zorgen. Om minder gevoelig te worden voor economische tegenwind, heeft VNU eerder de regionale kranten en de pu blieksbladen verkocht. Het leeuwendeel van de omzet en winst komt nu uit markering en media-informatie die wereldwijd wordt verzameld en verkocht. Van den Bergh toonde zich tevreden over de miljardenaankopen van de hierin gespecia liseerde bedrijven ACNielsen en Nielsen Media Research. Deze ondernemingen lie ten de verwachte winstgroei zien en bleken ongevoelig voor de economische malaise. VNU kon daarom ondanks de economische tegenwind een winststijging presenteren van 5 procent (exclusief goodwill en buiten gewone resultaten) tot 201 miljoen euro. willemstad/anp - Baris Beheer heeft bij de rechtbank op Cura sao het faillissement aange vraagd van RDM Holding van zakenman Joep van den Nieu- wenhuyzen. Het Nederlandse bedrijf claimt bijna een half mil joen euro tegoed te hebben van de op Curasao §fevestigde hol ding. Baris Beheer leende vorig jaar 9,5 miljoen gulden (4,3 miljoen euro) aan RDM Holding. Dat geld is terugbetaald maar de rente niet. Die renteschuld s in middels opgelopen tot bijna 224.000 euro plus nog een huur schuld van ruim 230.000 euro. RDM Holding heeft zich garant gesteld voor huurschulden van dochter RDM Technology. Baris Beheer verzorgt de incasso van de huren. Van den Nieuwenhuyzen be twist de claim niet, maar zegt dat Baris een nog veel grotere schuld heeft aan de RDM Hol ding. „Wij hebben een claim van 1,7 miljoen euro op de Baris Groep. Het is een flauwe actie van de advocaat van Baris Be heer. Allemaal te kinderachtig voor woorden. Wat ons betreft kunnen de schulden met elkaar verrekend worden."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7