BUITENLAND rond Karadzic aan Zimbabwe: wie steekt de lont in het kruitvat? Bosnische school staat er, nu nog kinderen SFOR pakt netwerk Soldaten België op défilé metspeelgoedpistooltjes idepogingen iuantanamo en Venezuela rrijspraak iteur deed enoperaties my Soeharto eiland inlanders in jee voor WTC (i Saddam bij ag verwond' linister ;ra overleden Nederlandse SFOR-militairen helpen bij opbouw in deel Bosnië 'Internationale voedselhulp houdt Mugabe in het zadel' Leider Palestijnse Fatah voorgeleid in Tel Aviv Fox zegt bezoek Texas af na executie Mexicaan Ophef over milde straffen Oost-Timor-tribunaal «rog »namo bay - Zeker dertig da- en Talibanstrijders itzitten op de Amerikaan- jnebasis Guantanamo op ïebben geprobeerd zelf- |te plegen. Dat zeggen s die in het kamp wer- ieldt de BBC. Gevange- obeerden zichzelf te snij- et plastic gebruiksvoor- b of sloegen hun hoofd je muur. Niemand slaag- i om zichzelf veel kwaad B. Volgens een Ameri- iarts tonen sommige ge- jen met hun zelfmoord- jen berouw voor hun ter lies. is - De hoogste rechtbank zuela heeft vier hoge en die in april betrokken rij een staatsgreep ont- van rechtsvervolging. Di- de uitspraak braken in dstad Caracas rellen uit, aanhangers van presi- lavez en de politie met daags raakten. De staats kas op 12 april, een dag lij betogingen in Caracas eventien doden waren n toen de politie hard tegen demonstranten ivez' aftreden eisten. De Egyptische politie in man opgepakt die op mensen hersenoperaties ;evoerd, hoewel hij de lagere school heeft ten. Dit hebben de ge- ijke autoriteiten giste- estigd. De 40 jaar oude g in de plaats Fayoum, van de hoofdstad Caïro, jehonderd patiënten ik. Hij rekende ongeveer itje per consult. Hij zelfs operaties uit. Hoe (die patiënten is afgelo- jiog niet duidelijk. De rvalste zelf diploma's. - De Indonesische au- in hebben de vorige veroordeelde Tommy 0 overgeplaatst. Vanuit is hij onder zware bewa- irgebracht naar een ge seiland waar de gevaar- risdadigers van Indone- n opgesloten. Een ik in Jakarta veroor- 'ommy, de jongste zoon -president Soeharto, in ijftien jaar cel, onder igens het beramen van d op een rechter die der had veroordeeld corruptie. De autoriteiten van gaan ook in het bui- op zoek naar architec- Tround Zero, de plek World Trade Center te richten. Vorige iresenteerden ze zes gsplannen, die door voor stuk werden af- t. De kritiek gold onder grote hoeveelheid kan- ite in de zes ontwer fendien vonden des- de plannen weinig fend en vinden ze dat plaats moet komen monument ter nage- van de slachtoffers 'aanslagen op het WTC. J- Qusai Hussein, een 1 de Iraakse president Hussein, is twee weken bij een moordaanslag geraakt. De aanslag, ;ai in een arm werd werd gepleegd door iders van Saddam. Dat vanuit Londen opere- ipositiegroep gisteren ~»e 35-jarige Qusai ichoten toen hij door reed. De twee daders iter aangehouden en :hoten. Qusai staat aan van de Republikeinse de Speciale Veilig- isatie, een legereen- belast met de be- ig van zijn vader. liiBo - De Surinaamse ster Motilal Atta (is gisteren in zijn wo- de Surinaamse hoofd- Bmaribo dood aange- pver de oorzaak van ttijden van de politicus, ft vorige kabinet minis- pnanciën was, is offici- biets bekend. Mungra fe zich in 1996 als lid Jerenigde Hervormings- HP achter de Nationale jatische Partij van Dési f. Eerder was Mungra pvan de Surinaamse (art Maatschappij, maar Ie op na de vliegramp (haven Zanderij in 1989. donderdag 15 AUGUSTUS 2002 door Lianne Sleufjes DOBRATici - Vijfduizend Kroaten woonden in het Bosnische dorpje Dobratici voor de oor log Joegoslavië begin jaren negentig ver scheurde. De Serviërs verjoegen ze allemaal. Ze vluchtten naar dorpen verderop en som migen uiteindelijk naar Kroatië. Dobratici was leeg. Nadat in 1995 de vrede was gete kend, keerden de Kroaten langzaam maar zeker terug. Vandaag de dag zijn een paar woningen op gekalefaterd, een is handvol nieuwe huizen in aanbouw. De school is al een jaar geleden opgeknapt Met dank aan Nederland. Via de Nederlandse SFOR-militairen die in dit deel van Bosnië toezien op handhaving van het vredesakkoord. Ook steunen zij vluchtelin gen bij hun terugkeer. En dat kan ook hulp betekenen bij het opknappen van gebou wen. Nu houden de Nederlandse SFOR-militai ren toezicht op een gebied van 3.500 vier kante kilometer. Vandaag wordt dat uitbreid met circa 2.500 vierkante kilometer. Neder land krijgt er grondgebied bij, omdat de in ternationale vredesmacht inkrimpt van 18.000 naar 12.000 militairen. Nederland blijft hetzelfde aantal mensen leveren: een bataljon van circa 1.200 mensen. Tijdens de oorlog zijn in Bosnië op een be volking van 4,3 miljoen 200.000 mensen ge dood en 700.000 anderen sloegen op de vlucht, aldus cijfers van SFOR. Zo'n 70 pro cent van de vluchtelingen is teruggekeerd. Dat geldt bij lange niet voor Dobratici. On geveer vierhonderd bewoners wonen weer in de uitgestrekte gemeente, circa 35 in de kem zelf. Bij terugkomst vonden zij hun huizen grotendeels vernield of tot de grond toe afgebrand. In de school in Dobratici zetelen nu ge meente en politie. Alles behalve kinderen, zoals ritmeester Laine den Hollander van SFOR 12, nu verantwoordelijk voor het pro ject, zegt. Die kinderen komen pas dit jaar. Daarvoor moest eerst van hogerhand toe stemming komen. De 78-jarige Filip Pilic snapt niet goed dat eerst met de school is begonnen. „Huizen zijn belangrijker. Ons wordt niets gevraagd. Nu zit de school nog zonder kinderen." SFOR dacht op die manier gezinnen met kinderen te verlokken om terug te keren. Vijf jaar geleden keerde Filip terug uit Kroa tië, waar hij met zijn evenoude echtgenote Nevenka een goed heenkomen had gezocht. Hun twee zoons en kleinkinderen wonen daar nog. Het echtpaar Pilic woont in een oude op slagruimte. Ernaast is hun nieuwe woning in aanbouw, op de plek waar hun oude huis stond. Dat gaat moeizaam, vertelt hij. Zelf kan hij vanwege pijn in de armen niet mee helpen. „Ik kan nog geen lepel soep naar mijn mond brengen." Cement en stenen wordt wel verstrekt via hulporganisaties, maar een metselaar of timmerman wordt er niet bij geleverd. Jongeren die vroeger in Dobratici woonden, hebben weinig zin om terug te keren, zegt Nevenka Pilic. Werk is er niet Daarom zijn haar kinderen nog in Kroatië. Toch wilden zij en haar man terug. „Het is ons geboorte dorp. En het water is hier schoon." sarajevo/rtr-afp - De interna tionale vredesmacht SFOR in Bos nië is gisteren in het zuidoosten van het land een grootscheepse actie begonnen tegen het net werk rond Radovan Karadzic, de voormalige Bosnisch-Servische leider. Hij wordt gezocht door het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag. De actie, waarbij wegen werden afgezet en helikopters werden ingezet, was onder meer be doeld om nadere informatie te vergaren over de verblijfplaats van Karadzic. „Het is niet het oogmerk hem op te pakken", al dus een woordvoerder van SFOR. „Maar als de gelegenheid zich voordoet, zal hij uiteraard worden aangehouden. Elke ar- door onze correspondent Eelco van der Linden harare - Zimbabwe glijdt razendsnel af. Tekorten aan al les, hyperinflatie, honger, massale onvrede; het is een ex plosief mengsel. Het wachten is op de vonk die elk mo ment en uit vele hoeken kan komen. Overeenstemming is er over één ding: de omwenteling komt er alleen als het volk opstaat tegen president Robert Mugabe. Praktisch de hele productie in Zimbabwe ligt stil. De enigen die manhaftig doorgaan, zijn de makers van de befaamde beeldjes. De voorraden puilen uit, want toe risten laten zich niet zien. Prijzen zijn triest makend laag. Wie randen of dollars bij zich heeft, krijgt de waar bijkans cadeau. „Koop alsjeblieft wat, want ik moet eten. Maïsmeel. Ik ga het zelf halen in Zuid-Afrika", zegt Shingirai, die langs een uitvalsweg net buiten Harare zijn beelden maakt. Dat hij nog leeft, heeft hij niet te danken aan de toeristen, maar aan zijn landgenoten, die in steeds gro tere getalen aan aids sterven. „Gelukkig heb ik mijn grafstenen", zegt de beeldhouwer. Vlakbij verzamelt een broodmagere vrouw de graankor rels die een vrachtwagen van een hulporganisatie op de parkeerplaats heeft achtergelaten. Hoe erg is het? Dat is de vraag die elke waarnemer zich stelt. Maar ze is moei lijk te beantwoorden. De bom, zo zeggen gesprekspart ners, barst later dit jaar, als de zo magere oogst is opge geten en het lange wachten op de nieuwe aanplant be gint. „We zijn goed in overleven. Hebben we geleerd toen Blanke boer van erf gezet Tientallen militante zwarte Zimbabwanen hebben gisteren met geweld een blanke boer uit zijn boer derij in het noorden van Zimbabwe gezet. Vorige week liep een ultimatum af dat president Robert Mugabe aan 2.900 van de 4.500 blanke boeren had gesteld. Dinsdag zouden vijf boeren in het zuidoos ten van het land zijn gedwongen hun werkzaamhe den te beëindigen. Mugabe gaf maandag in een re de ter gelegenheid van de 'Dag der Helden' de boe ren te verstaan dat zij him boerderijen en landerijen zonder compensatie aan zwarte Zimbabwanen moeten afstaan. „Wij, het belangrijkste volk van Zimbabwe, wij, de ware eigenaren van dit land, zul len niet buigen", riep de president uit. Rhodesië (zoals Zimbabwe vroeger heette, red.) door de wereld werd geboycot", zegt Norman Grierson, boer in de tijd van de blanke leider Ian Smith, nu een gerenom meerd landbouwconsultant voor donors en ambassa des. Grierson is nuchter. „De situatie is heel, heel erg slecht", zegt hij in zijn kantoor in Harare. „Op het plat teland, daar waar altijd wel iets te eten was, sterven mensen van de honger. Daar heeft Mugabe zijn machts basis. Probleem is dat de doden er niet opvallen. De re actie kan alleen uit de steden komen, daar waar het po- tel aviv - De 42-jarige leider van Fatah op de Westelijke Jordaan- oever Marwan Barghouthi, die in april werd aangehouden, is gisteren voorgeleid voor de dis trictsrechtbank in Tel Aviv. Barghouthi staat terecht op be schuldiging van moord, poging tot moord en 'activiteiten in een terroristische organisatie'. Het proces werd gisteren na het voorlezen van de aanklacht ver daagd tot 5 september. Barghouthi zegt een onschuldi ge politieke leider te zijn. Israël verdenkt hem er van dat hij lei der is van de Al-Aqsa Martelaren Brigades, die de verantwoorde lijkheid hebben opgeeisY Voor- verscheidene zelfmoordaansla- geir_JHeY openbaar ministerie noemde Barghouthi gisteren 'een aartsterrorist'. Als de recht bank hem schuldig bevindt, kan hij 142 jaar cel krijgen. Bij een Israëlische militaire ope ratie in de Palestijnse stad Tubas op de Westoever is gisteren een hooggeplaatst lid van de mili tante beweging Harnas gedood. Het gaat om de 44-jarige Nasr Jarrar, leider van de militaire vleugel van Hamas in de regio Jenin. Jarrar, die eerder zijn be nen en een arm verloor tijdens de fabricage van een bom, zou aanslagen hebben voorbereid. Volgens ooggetuigen werd het pand waar Jarrar verbleef met tanks omsingeld. De inwoners werdenmet luidsprekers opge- roepenhet huis te verlaten. Daarna openden de tanks het vuur. restatie zal een onverwacht, maar gelukkig resultaat beteke nen." Pogingen om Karadzic te grijpen liepen eerder op niets uit. Wel licht dat SFOR zich daarom nu wat terughoudender opstelt. SFOR denkt dat Karadzic zich momenteel ophoudt in oostelijk Bosnië of in Montenegro. DE VN-macht poogt nu druk uit te oefenen op familie, lijfwachten en sympathisanten van Karadzic om zo zijn daadwerkelijke arres tatie dichterbij te brengen. Volgens de zegsman kan de hui dige operatie enkele dagen du ren. Naar verluidt gaat het om de grootste operatie tot nu toe van de NAVO-troepen. Volgens ooggetuigen is hèt doelwit voor al het afgelegen Celebici, niet ver van de grens met de Joego slavische deelrepubliek Mon tenegro. De plaats is afgesloten met prikkeldraad en de tele foonverbindingen zijn afgesne den. Karadzic en diens voormalige militaire rechterhand Ratko Mladic zijn de twee hoogste hoofdrolspelers in het Bosni sche drama die nog altijd voort vluchtig zijn. Ze worden onder meer verant woordelijk gehouden voor het drama in Srebrenica van juli 1995, waar Bosnisch-Servische troepen vrijwel onder de ogen van de Nederlandse Dutchbat- militairen naar schatting 7.000 moslimmannen vermoordden. Mladic bevindt zich waarschijn lijk ergens in Servië. huntsville/rtr-afp - De Mexi- caanse president Fox heeft een bezoek aan Texas afgezegd uit protest tegen de executie van een Mexicaan in deze Ameri kaanse staat De 33-jarige Mexi caanse man werd gisteren te rechtgesteld, ondanks bezwaren van Mexico en diverse andere landen. De Mexicaan was ter dood ver oordeeld wegens de moord op een politieagent, veertien jaar geleden. De Mexicaanse rege ring probeerde vergeefs de Amerikaanse autoriteiten ertoe te bewegen de executie van Ja- vier Suarez Medina uit stellen. Fox bemoeide zich ook met de zaak. Gisteren belde hij met zijn Amerikaanse ambtgenoot Bush. Het Witte Huis zegt de beslis sing van de president te respec teren. Fox zou eind deze maand een bezoek brengen aan Texas, maar ziet daar nu vanaf om zo blijk te geven van zijn ongenoe gen over de executie, aldus een woorvoerder. De president zou diverse steden bezoeken in het kader van een handelsmissie. Mexico kreeg in deze zaak steun van dertien andere landen, vooral in Latijns-Amerika. Zij vinden dat de doodstraf moet worden afgeschaft. Daarnaast wezen zij erop dat er al veertien keer een datum voor de executie van de Mexicaan was vastge steld. De terechtstelling ging door allerlei juridisch getouw trek telkens niet door. Ook de Hoge Commissaris voor de Mensenrechten van de Ver enigde Naties, Mary Robinson, drong er bij de VS op aan de zaak nog eens tegen het licht te houden. Gisteravond verwierp het Ame rikaanse hooggerechtshof het hoger beroep dat Medina tegen zijn straf had aangespannen. Kort na de uitspraak werd het vonnis met een dodelijke injec tie voltrokken. Suarez werd ge boren in Mexico, maar woonde sinds zijn derde in de VS. De Amerikaanse politie zegt dat ze hem niet in contact heeft ge bracht met de Mexicaanse auto riteiten, omdat ze niet wist dat hij van Mexicaan was. litieke bewustzijn groot is en de oppositie sterk." Hoe staat het volk op tegen zijn onderdrukker? Morgan Tsvangirai, oprichter en leider van de Beweging voor Democratische Verandering (MDC), lijkt de juiste man om die vraag te beantwoorden. „De druk op ons om het voortouw te nemen is groot, vooral van de jongeren. Maar we kunnen dat niet doen. Mugabe wü ons verlei den tot straatgevechten, wat hem het excuus zou geven om alle politieke activiteit stil te leggen", zegt de man die door Mugabe in maart met geweld en fraude wegge houden werd van het presidentschap. De MDC blijft doorgaan op de oude weg. Dat betekent: naar de rechter stappen om haar gelijk te halen en mee doen aan verkiezingen. Tsvangirai ontvangt thuis en heeft zojuist de datum gehoord -11 november - waarop het proces tegen hem wegens vermeende organisatie van een staatsgreep en het voorbereiden van een moordaanslag op Mugabe begint. Hij lijkt in de hoek gedrukt. Er is 24 uur per dag controle en zijn paspoort is ingenomen. Maar hij zegt blij te zijn met het proces: „Elke basis voor de beschuldiging ont breekt, en dat weten ze." Er wordt ook verwacht dat de voedselcrisis zich pas in november echt zal manifeste ren. Tsvangirai voorziet 'een interessante cocktail', maar blijft zeer voorzichtig. „Wij kunnen richting geven als het volk rebelleert. Maar eerst moeten de mensen bewijzen dat ze voor de zaak willen vechten en sterven." Honger blijft ook volgens Tsvangirai de belangrijkste katalysator. Maar er is een paradoxaal probleem: de internationale voedselhulp. Hij mag het niet zeggen, maar in zijn hart deelt hij de conclusie van Norman Grierson. Die zei: „De hulp blok keert de omwenteling en houdt Mugabe in het zadel". door onze correspondent Theo Haerkens Jakarta - De Verenigde Naties en verscheidene mensenrech- tenorgsanisaties hebben giste ren verontwaardigd gereageerd op de veroordeling tot drie jaar cel van de voormalige gouver neur van Oost-Timor, Abilio Soares. Zij vinden die straf te licht. Het Oost-Timor-tribunaal in Ja karta vond dat Soares te weinig heeft gedaan om schendingen van de mensenrechten te voor komen. Er was tien jaar en zes maanden geëist. Vanmorgen sprak het tribunaal politiechef Timbul Silaen vrij wegens ge brek aan bewijs. Mensenrech tenorganisaties zien hem als een oorlogsmisdadiger. Soares deed niet genoeg om moordpartijen te voorkomen voor en na de volksraadpleging over onafhankelijkheid van de regio, eind augustus 1999, aldus de rechter. De slachtpartijen werden uitgevoerd door milities die nauw samenwerkten met het Indonesische leger, dat ze had opgericht. Soares zei dat hij zich een zondebok voelde en wil in beroep gaan, evenals het openbaar ministerie. Bij de uitspraak over Timbul ging gejuich op in de zaal. Tim bul was chef van de paramilitai re politie die de bloedbaden sa men met de milities aanrichtte. Daardoor wordt hij gezien als meer direct betrokken dan de ex-gouvemeur. Dit zijn de eerste uitspraken van het ad hoc-tribu- naal dat Indonesië na grote bui tenlandse druk opzette om de terreur in Oost-Timor te bestraf fen. De drie jaar voor Soares verraste omdat het openbaar ministerie een half jaar meer dan de minimale straf had ge- eist. Diplomaten en mensen rechtenorganisaties vonden ook die eis al onder de maat. Men senrechtenorganisaties hebben nog niet gereageerd op de vrij spraak van de politiechef. Enige tijd leek het erop dat de moord op de Nederlandse jour nalist Sander Thoenes ook door het tribunaal zou worden be handeld. Inmiddels is duidelijk dat de Indonesiërs geen trek hebben die kwestie aan te pak ken. De Palestijnse voorman Marwan Barghouthi schreeuwt in de districtsrechtsbank van Tel Aviv naar de pers dat 'de initfada zal overwinnen'. Foto: Reuters/Oleg Popov door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Belgische soldaten de fileren niet met échte maar met speelgoedpistolen en geweren. Dat beweert althans de Belgi sche legervakbond 'Action et Li- berté'. In zijn tijdschrift schrijft de bond dat sommige Belgische militairen tijdens het nationaal défilé op 21 juli in Brussel na maakwapens droegen. Reden: ze hadden geen zin om hun echte wapens schoon te maken. Het Belgische ministerie van de fensie is woest en heeft een on derzoek ingesteld. In het tijdschrift staat dat het Belgische leger plastic replica's heeft aangekocht van een GP 9 mm-pistool. De replica's zou den op 21 juli gedragen zijn door de medische staf van het leger, uit gemakzucht. Het on derhoud van nepwapens is veel minder tijdrovend dan dat van de echte. De plastic wapens zouden al jaren in zwang zijn bij de Belgische strijdkrachten. Vol ledige eenheden zouden hun uitrusting hebbfjp uitgebreid met speelgoedpistooltjes. De socialistische minister van defensie André Flahaut heeft al laten weten disciplinaire maat regelen te zullen treffen tegen militairen die zich schuldig ma ken aan het dragen van neppis- tolen. „Het gebruik van de regu liere wapens is verplicht", bena drukte hij. Kamerlid Danny Pieters van de Nieuwe Vlaams Alliantie vraagt zich intussen af waar Flahaut zich druk om maakt. In zijn ogen getuigt het 'in deze tijd van talloze dodelijke ongevallen en misbruik van vuurwapens' van gezond verstand om namaak wapens te dragen. De medische dienst van het leger is zich vol gens Pieters 'bij uitstek' bewust van het gevaar van vuurwapens. .Alleen in Absurdistan worden mensen berispt voor hun ver antwoordelijkheidszin", zei hij gisteren. Zwarte arbeiders vermalen hooi tot diervoer op een blanke zuivelboerderij in Zimbabwe. De eigenaar mag nog even blijven. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5