Fioriane Deze week BINNENLAND Advocaat wil ministers en cipiers horen DSM moet rapport over ongeluk openbaar maken Lestoestel Martinair stort neer in Vossemeer: drie doden ^^de(. naar de leukste tuin van Nederland Actie! Twee kinderkaarten gratis! Vermiste man krijgt werkstraf nsbroek deed kartelvorming ptest voor tici op Bonaire ivoor kerkhof renica-doden »rs vinden imuidenaartje airen vast diefstal heeft geen in Nederland' staakt ,i laamheden op slag dood Jblok beton 'Kabinet kan zenderveiling niet steunen' Verstrekking amfetamine onderzocht Golfen met een handicap Treinkaartje Tegeltje Fortuyn (advertentie) J; ZUUZ Muziek en dans in klein Azië Vaste planten www.floriade.com Tegen inlevering van deze bon bij de kassa's van de Floriade, ontvangt u bij aankoop van twee toegangskaarten voor volwassenen, twee kinderkaarten* (4 t/m 12 jaar) gratis. Rabobank Deze actie is geldig tot en met 6 september. ter waarde van 8.50 per toegangskaart. breda/gpd - Een werkstraf van tachtig uur voor een dode ver dachte, advocaat Thomas vond het een nogal bizar vonnis. Lij delijk en ongemakkelijk nam hij plaats naast de lege stoel van de aangeklaagde. „Die is keihard dood, dat weet iedereen." Twee jaar geleden, op 31 okto ber 2000, was de toen 40-jarige man uit Rijen nog op de zitting verschenen. Bijstandsfraude, zo vermeldde de dagvaarding. „De man heeft gewerkt, vrienden diensten verricht, naar hij zei. Bovendien had hij ontzettend veel voertuigen op zijn naam staan. Die waren evenals het werk niet gemeld, behoudens één auto op naam van zijn vrouw", wist officier van justitie Loos. De zaak werd aangehou den voor nader onderzoek. Daar kwam niets van terecht. „Sinds dien is hij spoorloos. Een week of twee na de zitting van okto ber 2000 is zijn gsm voor het laatst gepeild in Luxemburg. Daarna heeft niemand meer iets van hem vernomen. Gezien zijn levenswandel en de kringen waarin hij verkeerde, lijkt het me duidelijk dat we van een cri minele afrekening of een nood lottige confrontatie moeten uit gaan", aldus Thomas desge vraagd. Justitie is zover nog niet. „Van overlijden is in de officiële regis ters niets te vinden. Ik heb mis schien een probleem om de straf ten uitvoer te leggen, maar ik wil deze zaak afgedaan heb ben", vertelt de officier. Volgens hem heeft de gemeente Gilze- Rijen een claim van meer dan 150.000 gulden ingediend en is ze bezig die in te houden op de uitkering van de echtgenote van de verdachte. iag - Minister van econo- t zaken Heinsbroek is in pnheid gebracht door een veroordeling voor het matig hooghouden van de j voor cd's. Gisteren be- [jVRC Handelsblad dat de [er die verantwoordelijk is jet tegengaan van kartel- lig, drie jaar geleden me- uldig werd bevonden aan Igrijp. Heinsbroeks toen- jmuziekconcern Arcade h 1995 en 1996 zeven pegaal verkoopprijzen op [dceliers en moest een letalen van 150.000 gul- Tweede Kamer heeft ïeldering gevraagd. dijk - Parlementsleden naire ondergaan vrijwil- test op drugsgebruik, sft de eilandsraad (parle- ran het Antilliaanse ei- iteren unaniem beslo- nleiding voor het besluit dnekkige geruchten dat ital volksvertegenwoor- rerslaafd zou zijn aan ende middelen. ag - Nederland heeft de aanden van de slachtof- i Srebrenica 1 miljoen egezegd voor de finan- van een begraafplaats Dtocari. De nabestaan den na de bemidde- gingen van de speciale ant Paddy Ashdown be- irioriteit te geven aan leggen van een begraaf- Tot voor kort wilden veel landen eerst op de voor- Dutchbat-basis een mu ien conferentieoord en enkteken plaatsen. iiden - Duikers van de eer hebben gistermid- let water van de Oude t vijfjarige jongetje uit iiden gevonden dat aandag werd vermist, ers hadden gisteren be- log een keer bij de stei- Deken. Op die locatie de duikers eerder al Ital keer vergeefs ge- laandagavond werd het ivan het zesjarige neefje jongetje opgevist. De s waren die middag bij ir aan het spelen. De marechaussee heeft op last van het open- nisterie in Arnhem twee in aangehouden die verdacht van wapen- De diefstal werd op 11 ileegd in de wapenka- i de Johan Willem Friso in Assen. Daarbij ver- vijf pistolen, drie kara- n optische apparatuur, een woordvoerder van chaussee is het onder- g niet afgerond. I - De Communistische n de Filipijnen (CPP) en financiële middelen rland, aldus oprichter 'ie reageerde gisteren lederlandse besluit om II oeden te bevriezen. Ne- a schaart zich daarmee e Verenigde Staten die lat de CPP een terroris- :ganisatie is. Een VN- bepaalt dat de tegoe- zulke organisaties ge- rd moeten worden. Al werd vastgesteld dat het P militaire arm van de luit Nederland wordt i Die is verantwoorde- gewelddadige acties in jnen, weet de AIVD Jlige BVD). Het Bredase bedrijf Op- li Ontwikkeling (O&O), rol speelt bij de fraude ager beroepsonderwijs, n werkzaamheden. ige tientallen werkne- 'r ontslag aangevraagd. 'hogescholen verzorg- 'C een deel van het on- De scholen kregen r volgens het ministerie erwijs ten onrechte 29 j euro aan subsidie. De moeten dat bedrag te- en en hebben zich van ekeerd. den - Een 36-jarige u Leeuwarden is gisteren s' even gekomen door 9 ijfsongeval in zijn rats. Het slachtoffer ider een hijskraan die beton van zes ton liet )e Leeuwarder was op - d. den haag-geleen/anp - DSM publiceert binnen enkele weken een intern rapport over een ern stig ongeluk in 1975. DSM voert daarmee een uitspraak uit van de Raad van State. In 1975 ontplofte bij DSM in Ge leen naftakraker NAK2, waar door veertien mensen om het leven kwamen. De Stichting Na bestaanden wilde het interne rapport inzien, maar DSM wei gerde dat tot nog toe. Vorig jaar stelde de rechtbank in Maastricht de stichting in het gelijk, maar daartegen ging DSM in beroep bij de Raad van State. DSM hoeft van de Raad van Sta te overigens niet bedrijfs- en fa bricagegegevens en namen van personen vrij te geven. Advocaat Mulders van de Stichting Nabe staanden is blij met het oordeel van de raad. „Door deze uit spraak krijgen we de waarheid over de ramp boven water", zegt Mulders. „De nabestaanden wil len excuses van DSM, en het be drijf heeft dat altijd geweigerd, omdat het geen verantwoording voor de ramp wil nemen." Mulders denkt aan de hand van het interne rapport te kunnen bewijzen dat de explosie en de dood van de veertien mensen DSM kan worden verweten. Bij het opstarten en vervolgens ex ploderen van de kraker bevon den zich mensen op het terrein, die daar niet thuishoorden. De regels zijn niet nageleefd, be weert de advocaat. Het officiële onderzoek van het openbaar ministerie liet volgens Mulders veel vragen open omdat 'DSM veel onder de pet hield'. Na in zage in het rapport gaan de na bestaanden zich beraden welke eventuele verdere stappen ze te gen DSM nemen, aldus Mul ders. DSM wilde nog niet reageren op de uitlatingen van Mulders. „We gaan er nu geen welles-nietes- spelletje van maken", zei een woordvoerder van DSM gister middag. Wel wees hij erop dat eigenlijk de minister van sociale zaken en werkgelegenheid het rapport had moeten publiceren. Die heeft de openbaarmaking van het rapport in 1996 ook te gengehouden, blijkt uit de uit spraak van de Raad van State. „We gaan het rapport nu zelf openbaar maken", zegt de woordvoerder van DSM. „Dat doen we ook om te voorkomen dat publicatie nog langer op zich laat wachten." den haag/anp - De CDA-fractie in de Tweede Kamer is ervan overtuigd dat het kabinet mor gen niet het voorstel van minis ter Heinsbroek (economische zaken) volgt om de radiofre quenties voor commerciële zen ders alsnog via een veiling te verdelen. Heinsbroek wil dat om tegemoet te komen aan een uit spraak van de bestuursrechter cüe oordeelde dat er voor half september een veiling moet worden uitgeschreven. In het strategisch akkoord van CDA, LPF en WD, dat de basis is van het kabinetsbeleid, was afge sproken frequenties onder be staande zenders te verdelen via een vergelijkende toets en twee pakketten te reserveren voor nieuwkomers. Bij een vergelij kende toets wordt verdeeld op basis van onder meer economi sche criteria als bereik en omzet. CDA-Kamerlid Atsma zei van daag dat hij ervan uitgaat dat de afspraken in het strategisch ak koord nog steeds gelden. amsterdam/anp - De Amster damse GG&GD gaat de moge lijkheid van het verstrekken van amfetamine aan drugsverslaaf den onderzoeken. De gezond heidsdienst wil kijken of het een vervangend middel kan zijn voor cocaïne. Het verzoek de verstrekking te onderzoeken komt van de be langenvereniging drugsgebrui kers MDHG. Sommige amfeta minen, zoals dexedrine, staan geregistreerd als medicijn en zijn op recept verkrijgbaar. Door dit te verstrekken in plaats van cocaïne kunnen gebruikers in hun behoeften worden voorzien met een legaal geneesmiddel. Door de legale status van amfe taminen is de verstrekking mak kelijk uitvoerbaar. Directeur Ar nold: „Het is praktisch, er hoeft geen politieke poespas aan te pas te komen, zoals bij het ver strekken van heroïne." Het aan tal dagelijkse gebruikers in Am sterdam houdt Arnold op een paar honderd. dronten/gpd - Een Martinair-vliegtuigje is gistermiddag neergestort in het Vossemeer tussen Kampen en Dron- ten. Daarbij zijn de drie inzittenden om het leven geko men. Het zijn de 26-jarige instructeur uit Heiloo en twee leerlingen, beiden 21 jaar oud en afkomstig uit Blaricum en Driebergen. De oorzaak is nog niet bekend. Het tweemotorig lestoestel van het type Piper Seminole was op weg van Groningen naar Lelystad. Het stortte van geringe hoogte neer. Passerende watersporters en politiemensen uit Flevoland, die als eersten ter plaatse kwamen, hebben nog geprobeerd de slachtoffers uit het toestel te halen. Dit lukte pas later met behulp van dui kers van de brandweer. Pogingen tot reanimatie lever den niets op. De Raad voor de Transportveiligheid is meteen een onderzoek begonnen naar de toedracht. Dit neemt zeker zes maanden tot een jaar in beslag, aldus president-directeur Verberk van Martinair Lelystad. „Dat gaat er zeer gedetailleerd aan toe." Hij tast volledig in het duister over de oorzaak van het ongeluk. „Het was een routinevlucht. Er leek niets aan de hand. Aan het weer kan het ook niet hebben gelegen." Het toestel is drie A vier jaar oud en daarmee relatief nieuw. De pi loot was een ervaren vlieger, aldus Verberk, die sprak van een 'zeer trieste dag.' Reddingswerkers halen de wrakstukken van het verongelukte lesvliegtuig boven water. Foto: Optima HW Tilburg - Gisteren zijn op de golfbaan Prise d'Eau in Tilburg de Europese Kampioenschappen voor golfers met een lichafrielijke handicap begonnen. De sporters komen uit heel Europa. Foto: ANP/Juan Vrijdag donderdag 15 augustus 2002 COMMENTAAR Aad Veenman moet nog beginnen en Karei Noordzij is al vertrokken. De komende en gaande topmannen van de Ne derlandse Spoorwegen hebben een goed gevoel voor timing. Geen van beiden dragen de formele verantwoordelijkheid voor een nieuwe storm die bij het vervoersbedrijf dreigt op te steken: een absurde verhoging van het treinkaartje van meer dan acht procent. De NS hebben dit jaar terecht nog geen prijsstijging doorge voerd. De prestaties van het bedrijf waren zo bedroevend, dat een tariefsverhoging niet op zijn plaats was. Onder het bewind van Noordzij is het werkklimaat bij de NS sterk ver beterd. Noordzij heeft de rust teruggebracht onder het per soneel, dat te hoop liep tegen het gewraakte 'rondje om de kerk'. Met gemotiveerde werknemers kan de dienstverlening van de spoorwegen eindelijk worden verbeterd. Nu het bedrijf aan goodwill heeft gewonnen, is het des te on begrijpelijker dat de NS zijn klanten opnieuw de gordijnen injaagt. Door de maximaal toegestane prijsstijging voor dit en volgend jaar te combineren, wordt het treinkaartje in een keer haast tien procent duurder. Terecht spreken Kamerle den van een 'truc', die niet in de geest van de gemaakte af spraken met de overheid is. De forse tariefsverhoging lijkt evenmin in het belang van de NS, die Europees gezien alles behalve een prijsvechter is. Aangenomen moet worden dat de NS met zijn aankondiging niet meer en minder dan een onderhandelingszet hebben gedaan. Mogelijk wil het vervoersbedrijf de nieuwe LPF-mi- nister van verkeer, De Boer, eens uittesten. Uiteraard moeten de NS als ieder ander bedrijf zijn prijzen kunnen verhogen. Maar de aangekondigde tariefstijging is te dol. De nieuwe topman van de NS, Veenman, kan zich op 1 november geen betere start bedenken dan door het treinkaartje met niet meer dan vijf procent te laten stijgen. den haag/gpd - De Amsterdam se advocaat Nooitgedagt wil de huidige en vorige minister van justitie (Donner en Korthals) als getuige horen over de tijdelijke detentiecentra voor bolletjesslik kers. Ook de directeuren van de centra, gevangenbewaarders en de landsadvocaat staan op Nooit- gedagts verlanglijstje. Volgens de advocaat heeft justitie tijdens een kort geding vorige week mo gelijk verkeerde informatie ver strekt. De advocaat bepleitte vorige week zonder succes dat drie 'bolletjesslikkers' uit de tijdelijke detentiecentra moesten worden overgeplaatst naar een gewone gevangenis. De Haagse recht bankpresident Kalbfleisch oor deelde gisteren dat de drie drugskoeriers niet ten onrechte in een sober regime worden vastgehouden. De uitvoering van de noodwet voor het vast zetten van bolletjesslikkers is maar tijdelijk en voldoet volgens Kalbfleisch aan de minimale voorwaarden. Tijdens de behandeling van het geding ontkende de landsadvo caat dat in de vier detentiecen tra (Zeist, Roermond, Bloemen- daal en Almere) sprake is van onveiligheidsgevoelens onder het personeel en van agressie en geweld tussen de gedetineerden onderling, zoals Nooitgedagt beweerde. Directeuren van jus titie en ook projectleider Kroon van de detentiecentra deden op vragen van de rechtbankpresi dent berichten daarover af als 'kletskoek'. In een intern personeelsmemo, schrijft vestigingsdirecteur Van Haaren (Zeist) echter wat'an ders. Hij schrijft onder meer: „Kleine incidenten worden aan gegrepen om een rel te maken, terwijl de oorzaak volgens ons veel meer ligt in de onvrede over de noodwet. Veel gedetineerden weten dat ze in een gewone ge vangenis veel meer faciliteiten hebben, een uitgebreider dag programma dan bij ons en na tuurlijk alleen op cel zitten." Nooitgedagt heeft het memo ook en wil nu een onderzoek naar de zaak. Het beveiligingsbedrijf Securicor besloot vorige week na alle pu bliciteit niet langer uitzend krachten in de detentiecentra in te zetten. Nooitgedagt, die de Haagse rechtbank om een voor lopig getuigenverhoor gaat ver zoeken, wil daarbij ook beveili gers van Securicor horen. driehuis - De familie van Pim Fortuyn heeft in Italië een speciale tegel laten maken waarin het portret van de vermoorde politicus is aange bracht. De steen is gistermiddag aan het grafmonument van Fortuyn op de begraafplaats Westerveld in Driehuis toegevoegd. De tegel, waarin een kleurenportret van Fortuyn is gebrand, is gemaakt in Ve netië. Het portret is met een laser op de tegel aangebracht. Foto: ANP/Robin Utrecht

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3