GESPREK VAN DE DAG Tussen haring en kaviaar Scheveningen nog steeds onbetwist badplaats nummer één De romantiek van de Oriënt Express ïii in ii DONDERDAG 1$ AUGUSTUS MENSELIJK Het Italiaanse PRIJZEN- PAARD Varenne is zonder het te weten oorzaak van een familievete in Italië. Een inwoner van Napels heeft zijn zoontje buiten medeweten van de moeder om naar het dier vernoemd. De vrouw is woedend en wil scheiden. „Ik heb hem Va renne genoemd omdat die naam geluk brengt en om dat hij nu een winnaar wordt", vertelde Raffaele Di Matteo. „Het is een be lachelijke naam", reageer de de moeder, Elisa Blasio. Zij heeft een advocaat in de arm genomen om de naam te laten wijzigen. In de tus sentijd heeft zij haar man verlaten en haar drie kinde ren meegenomen. Het kind werd op 9 juli geboren. De vader heeft zijn zoon aan gegeven, omdat de vrouw nog een paar dagen in het ziekenhuis moest blijven. Het paard Varenne is we reldberoemd en won al veel prijzen. Een handige oplichter heeft gisteren 4000 Poolse gelovigen een nepkaartje verkocht voor een treinreis naar Krakau waar PAUS JOHANNES PAULUS II zondag een mis opdraagt. De zwendelaar wist zowel de spoorwegen als de paus aanhangers om de tuin te leiden. Hij ging ervan door met circa 25.000 euro, verklaarde de Poolse poli tie. Volgens een woordvoer der van de parochie die de treinreis van Gdansk naar Krakau organiseert, had de man zijn kwade plannen tot in detail voorbereid. Hij re serveerde vier treinstellen bij de spoorwegen om de pelgrims te vervoeren. Toen hij al het geld contant ont vangen had, kneep hij er tussenuit. De slachtoffers zullen een nieuw kaartje moeten kopen, verklaarde de woordvoerder. Paus Jo hannes Paulus II reist vrij dag naar Polen voor een vierdaags bezoek aan zijn geboorteland. Foto: EPA Geen paniek, de ASTEROÏDE nummer 2002NY40 komt volgende week langs. De aardscheerder zal op 18 augus tus langs de aarde schieten op een afstand weinig meer dan die van de maan. Medewerkers van de Nederlandse Onderzoekschool voor Astronomie (NOVA) hebben dat be cijferd. De asteroïde, ontdekt op 14 juli, heeft een door snede van 500 meter, zodat hij zelfs met een goede verre kijker of kleine telescoop te zien zal zijn. De 2002NY40 komt in z'n baan om de zon elke paar jaar in de buurt van de aarde, maarzo dichtbij is een zeldzaamheid. NOVA weet met zekerheid te melden dat deze asteroide de ko mende eeuw de aarde niet zal raken. De openbare bibliotheek in Beverwijk biedt haar lees publiek een multifunctio nele en ietwat ongewone attractie. Tussen de 'nor male' met boeken gevulde schappen staat een heuse, uit lichtkleurig hout opge trokken BOEKENKAST- DOODSKIST opgesteld. „De eigenaar kan er bij le ven en welzijn persoonlijke spullen in kwijt, bijvoor beeld zijn boeken", vertelt bibliotheekmedewerkster Rei na Raspe. „De boeken kast-doodskist kan dus ge woon in huis worden opge steld. Na overlijden wordt de kast gebruikt als graf kist. De boekenplanken vormen dan tezamen het deksel op de kist." In sa menwerking met een regio- Stokerij Edrington Group heeft een FLES WHISKY te koop gezet voor de recordprijs van 22.000 pond (34.355 euro). De fles staat in een belastingvrije winkel op de Londense luchthaven Heathrow. Woordvoerder Owens van stokerij Edrington zei dat de fles van het merk Macallan zestig jaar oud is. Hij stelde dat de aanschaf van de fles een goede investering is. De fles whisky die tot nu toe het meeste geld opleverde is eenzelfde fles. Een anonieme koper leg de daarvoor20.150 pond (31.180euro) optafel. WENDY VAN DIJK is zwan ger. De populaire tv-pre- sentatrice laste twee weken geleden op het laatste mo ment haar huwelijk met zanger Xander de Buisonjé af, nadat bekend was ge worden dat hij haar niet al tijd trouw was geweest. Nu blijkt dat Van Dijk al drie maanden in verwachting is, meldde de Telegraaf van ochtend. Het stel beraamd zich de komende tijd op hun toekomst. Foto: ANP Een VARKEN dat nog wat langer van het leven wilde ge nieten is dinsdagmiddag aan de haal gegaan toen het bij een slachthuis in het Schotse Dunblane werd afgeleverd. De politie dacht het dier aanvankelijk snel te kunnen van gen, maar het varken vluchtte een bos in. Het levenslusti ge varken is ongeveer 110 kilogram zwaar en heeft het for maat van een labrador. De politie heeft het publiek ge waarschuwd dat het dier alleen gevaarlijk is als het in het nauw wordt gedreven. nale uitvaartverzorger hoopt de bibliotheek met de actie het taboe op de dood weg te nemen. Foto: GPD Vier Britse tieners hebben 27 uur vastgezeten op een ZOLDER. Pas toen kwamen ze erachter dat het luik he lemaal niet op slot zat. Ze hadden gewoon urenlang aan het luik getrokken, ter wijl een simpel duwtje de weg naar de vrijheid was. De jongens waren op zolder om bier te halen, toen het luik zich achter hen sloot. Een van hen had een mo biele telefoon mee, maar die had onvoldoende bereik om de politie te bellen. Hun ouders waren op va kantie en verder meldde zich niemand bij de voor deur. De tieners hadden voldoende proviand. Op zolder lag een flinke hoe veelheid chips en braad worsten. Een stelletje vreemdsoortige archeologen heeft in Groot- Brittannië een middeleeuws LANDHUIS opgegraven. Het gaat in dit geval om een aantal HAZEN. De échte archeo logen houden de plek voorlopig nog geheim. De dieren hadden holen gegraven in een heuvel en doken daarbij een handbeschilderd glas op uit de 14e eeuw. Uiteinde lijk bleken de resten van een zevenhonderd jaar oud land huis onder de grond te liggen. Deskundigen spreken van een zeer belangrijke vondst. Scheveningen blijft onbetwist de best bezochte badplaats van Ne derland. Vorig jaar kwamen er uit ons land alleen al bijna 1,7 mil joen mensen. Niet slecht voor een plek die volgens tegenstan ders peperduur, onbereikbaar en ondraaglijk lawaaiig is. Een wis selvallige zomerweek aan de boulevard tussen chique en sjo fel. „Voor ons bestaat er gewoon geen andere badplaats." Alles mag anders zijn in Scheve ningen, één ding blijft altijd het zelfde: de zon gaat er voor niets onder. Zoals Bobbie van Vleuten (25) en zijn vriendin Tamara Bo- denstaff (20) uit Nieuwegein hier op zaterdagavond ineenge strengeld zitten op het zand, zo zitten de stelletjes er al sinds het begin der tijden. Peinzend, dichter bij de eeuwige cirkel gang der dingen dan ooit, staren ze naar de steeds meer oranje kleurende bol die aan de einder op Engeland lijkt te vallen. Bobbie, goed gebruind en zwart haar, heeft wat met badplaats nummer één. Hij komt hier spe ciaal om zijn blonde Tamara eens extra diep in de ogen te kij ken. Zowel letterlijk als figuur lijk. „We moeten zeker eens in de maand naar het strand. Ik zou het niet kunnen missen. Het is een prachtig gezicht, natuur lijk, maar het is ook heel rustge vend hier te zijn. Doordeweeks heb je toch veel minder tijd voor elkaar dan hier, dan heb je altijd andere zaken aan je hoofd. Ik merk dat we aan het strand ook over heel andere dingen praten dan thuis. Over heel persoonlij ke dingen, veel intiemere dingen ook." En hoewel de zon in pak 'm beet Noordwijk of bij de Wassenaar- se Slag op exact dezelfde wijze in zee zakt, zal Bobbie altijd naar Scheveningen komen. „Ge woon, je gaat naar Schevenin gen, dat is de plaats." Hoewel rust de reden voor de komst van Bobbie en Tamara en de talloze andere stelletjes is, lijkt dit in Holland toch al zo schaarse goed nergens zo onder druk te staan als in Schevenin gen. Nog geen honderd meter van het Nieuwegeinse paartje, kun je tot diep na middernacht over de hoofden lopen. Een meisje laat zich aan een elastiek schreeuwend naar beneden val len van een hoge hijskraan op de Pier. Op de boulevard slaat een jongen in een bananenpak zich zichtbaar niet genietend door zijn vrijgezellenavond heen. De papegaaienshow van Salvatore uit Sliedrecht toont een lorre die op de vraag of hij cappuccino wil, 'espresso' krijst Er zijn terrasjeszitters, gezinnen, Engelsen die zwijgend bier naar binnen stouwen tot de maat is bereikt (maar zo te zien duurt dat nog wel even), jongens en meisjes die overduidelijk blij zijn dat het jachtseizoen geopend is, hindoestaanse families en boys in knisperend leer. Korter ge zegd: iedereen komt in Scheve ningen. Twan van der Heijden van Den Haag Marketing, onderdeel van de Stichting Promotie Den Haag, beaamt dat beeld direct. In het statige pand van de stich ting aan de Haagse Nassaulaan is Scheveningen een 'product' met een naambekendheid die elke verbeelding tart. En dan heb je ook nog eens het voor deel dat Scheveningen vastge plakt zit aan een stad die over de hele wereld bekend is. Twan: Als je in heel Europa gaat kij ken waar je die combinatie ook kunt vinden, dan schiet mij al leen maar Barcelona te binnen. Nergens anders heb je een bad plaats die zo compleet is en zo dicht bij een stad met uitstraling ligt. Die twee dingen maken Scheveningen uniek. Tegen een Duitser kun je zeggen dat Den Haag om de hoek ligt. Terwijl je tegen een Japanner, die natuur lijk nooit puur voor een bad plaats naar Nederland zou ko men, kunt zeggen dat er bij Den Haag ook een plek is waar je uit kunt waaien." De recente cijfers stemmen de stichting natuurlijk tevreden: 1,676 miljoen bezoekers uit Ne derland, terwijl nummer twee, Zandvoort, niet verder komt dan 954.000. Tel daar nog eens bij dat inwoners van Den Haag niet zijn meegerekend en je weet het wel. „Wij zijn heel blij met die cijfers. Al een aantal jaren pro beren we Scheveningen vooral op de kaart te krijgen als een badplaats voor vier seizoenen, waar je ook in herfst, winter en lente naar toe kunt. In deze cij fers zien wij een bevestiging dat dat beleid zijn vruchten af werpt." Naast de Nederlanders komen er Duitsers en in mindere mate Belgen. Waar de laatste jaren steeds minder oosterburen naar Nederland komen, is hun be zoek aan Scheveningen en Den Haag gestegen, met twaalf pro cent. Neem Wemer Ofiier (60), zijn vrouw Roma (41) en hun vriend Wolfgang Greiner (73) uit het Duitse Essen. Met de voeten in het water laten ze zich fotogra feren voor de Pier, die net baadt in het eerste zonnetje van een regenachtig begonnen dag. Of- ner kent Scheveningen beter dan de Scheveningers zelf. „Dit is bepaald niet mijn eerste be zoek. Ik ben buschauffeur, ik heb 32 jaar toeristen vanuit het Ruhrgebied naar Scheveningen gebracht. Door problemen met mijn schouder heb ik de afgelo pen twee jaar niet kunnen wer ken, ik ben hier nu voor het eerst weer terug." Maar waarom Scheveningen? Waarom niet Monster, Katwijk of Hoek van Holland? Is dat Romantisch genieten van de zonsondergang op het strand in Scheve ningen. Foto: ANP/Robin Utrecht simpelweg omdat hier het punt is waar de weg ophoudt, als je de A12 volgt? Wemer: „Wij kennen geen an dere badplaatsen. Deze plek is heel makkelijk te bereiken. Drie uur rijden en je bent er. Voor ons is dat niks, de meeste Duit sers rijden 's ochtends heen en 's avonds weer terug. In Duits land is er ook wel zee, maar he lemaal in het noorden. Dat is veel verder weg, en dan is het daar ook nog eens stukken min der sfeervol dan hier. Scheve ningen staat bij ons heel goed bekend, echt iedereen is hier ge weest. Als ik met de bus ging, hoefde ik alleen de deur maar open te zetten en de passagiers te zeggen hoe laat ze terug moesten zijn. Zelfs bij regen heb je hier geen probleem: zat te doen." Zijn vriend Wolfgang en Wer ners vrouw Roma, van oor sprong Litouwse, vallen hem bij. „Wunderbar. Schone, frisse lucht, geen autogassen. Dat is bij ons wel anders. Het weer mag dan vandaag niet mooi zijn, maar eigenlijk is dat hele maal niet belangrijk." Buschauffeur Wemer lacht als hem wordt voorgelegd dat ze hem eigenlijk ereburger van Scheveningen zouden moeten maken. „Geen gek idee! Door de jaren heen heb ik vele tiendui zenden mensen hier naar toe gereden, in het seizoen kwam ik elk weekeinde. Ik heb Scheve ningen zien veranderen. Het is hier steeds groter, en vooral steeds hoger geworden." Op de vraag of Scheveningen niet duur is reageren de Duit sers, die er toch niet uitzien als of ze tot de welgestelden beho ren, schouderophalend. ,Ach, duur. Dat is zo'n typisch Hol lands probleem. Vakantie is nu eenmaal altijd duur. En als je geen geld hebt, dan ga je toch gewoon over het strand lopen? Dat kostje helemaal niets." Om het er toch maar over te hebben: tussen goedkoop en duur is alles te vinden. Van de haring met snipperuitjes aan de boulevard tot de Noorse zalm met kaviaar in de Kurzaal. Daar is niets meer te merken van het feit dat The Rolling Stones hier de popgeschiedenis een ander gezicht gaven. Nu slapen de Vlaamse peuterrockgodinnetjes van K3 een paar kamers verder op, maar dat vermag de fantasie een stuk minder te prikkelen. Geld stukslaan in het 'nieuwe' Scheveningen, waar wildplassen al 46 euro doet, is geen pro bleem voor wie het wil, al dan niet dwangmatig. In Holland Casino, een creatie van topar chitect Pi de Bruijn, gaan grote sommen om. Vorig jaar kwa- De Pier van Scheveningen. Foto: Ron Pichel men hier 801.000 bezoekers, die per bezoek 101 euro uitgaven. Dat kan vrij snel gaan, trou wens. Een besliste oudere dame laat zich voor twee biljetten van 50 euro twintig fiches aanme ten, die ze op de speeltafel inzet als was het Russische in plaats van Franse roulette. Twintig se conden later is het geld ver dampt: rien ne va plus en het balletje stopt op 26, en daar heeft ze niet op ingezet. Het be let haar niet twee nieuwe brief jes van vijftig tevoorschijn te ha len. Tussen het geratel van de munt jes uit de winnende eenarmige bandieten door wurmen zich honderden bezoekers, sommi gen steels op drie tafels tegelijk spelend, anderen alleen maar om toe te kijken wat hier in vre desnaam gaande is. Van chique tot sjofel is in Scheveningen so wieso een steenworp: het pu bliek dat zich in zijn of haar nik- sie onderdompelt in het jas- mijnbad of het Dode-Zeezout van kuurthermen Vitalizee is onmiskenbaar anders dan de mensen waar zij vanuit hun strandstoelen op neerkijken: pa tat-oorlogverorberaars die op de boulevard onder de klanken van Jody Bernal shirts kopen met teksten als 'Liever één keer met Sneeuwwitje dan zeven keer met de dwergen' of 'Ik ben blond, langzaam praten a.u.b.'. Juist dat is de charme en de kracht van Scheveningen, vindt Twan van der Heijden van Den Haag Marketing.Alle soorten mensen kun je er aantreffen. In de thermen en het Kurhaus komt ander publiek dan bij Sea Life en op de Pier. We merken dat de grote nieuwe trekkers van de afgelopen jaren echt aan slaan: Holland Casino en het bioscoopcomplex van Pathé lokken heel veel mensen naar Scheveningen. Al die zaken ver sterken elkaar: neem het feit dat je met je kaartje voor Aïda gratis naar het casino kan. En veel van die mensen komen ook weer te rug." Natuurlijk zijn er zwakke pun ten. Als het mooi weer is, kun je immers zuchtend al op de Utrechtsebaan aansluiten. „We moedigen altijd iedereen aan met de tram te komen. Dat is een goed alternatief, een kwar tier vanaf Den Haag CS. Maar kennelijk willen veel mensen koste wat kost met de auto, ter wijl je dat als het goed weer is veel beter niet kan doen." De badplaats vol vertier vormt een diep contrast met de visser shaven, waar hard zwoegen voor je brood altijd voorop heeft gestaan. Mede daarom hebben velen niet zo gek veel op met wat vanuit de vissershaven be zien 'voorbij de Seinpost' is. Zo als Dirk Schaap (83), Jan] hek (85) en Leen Klein (8i en Jan zitten bij de haven een bankje, Leen in zijn s mobiel. Ze praten over d( van weleer op zee, toen h nu iedere dag rijst met ha vermeldde en de zee, 'on broodheer', haar schattei tegenzin prijsgaf. Dirk: „Dat was maar wat om in de krant te lezen, d Scheveningen badplaats mer één is. Maar wij, de c Scheveningers, hebben d niet zo veel aan. Dat is all voor die mensen daar." I in de richting van de rom hoogbouw een paar hom meter verderop. „Een ho mensen zit daar een hele geld te verdienen. Ze sch steeds een stukkie op. Ze ven de oude bewoners la met gouden horens: dat mensen die er nu wonen gen blijven wonen, maar puntje bij paaltje komt, d Dirk maakt een intematii gebaar met duim en wijs Leen, die eerst trots verte hij opklom van ketelbink schipper/eigenaar: „Vooi het daar allemaal te duui ger kwamen we er ook ni de oude Koningin Wilhel pier ben ik nooit geweest entree kostte tien centen, hadden we domweg niet dicht in de buurt van de 1 ten komen de Schevenin niet, en helaas is het omj de steeds meer wel het g< „Ze rijden ons bijna van bankje af', zeggen Dirk e „En mij laten ze niet pass zegt Leen. „En een hoop rie", vindt Dirk. ,A1 gaan iets doen aan de auto's bonkmuziek. Dat werd n tijd." Maar wijken voor h dijende strandgeweld? D nooit. Jan: „Ze wilden mi in het bejaardenhuis heb in de stad! Ik zeg: ik moet aan denken, ik moet de 1 kunnen zien, de zee kuni ken, anders is het afgelop De vraag die rest is natui er nog grenzen aan de gr Twan van der Heijden tv „Het is een dubbel gevoe moet promotie blijven di je goede naam te behout Maar je kunt bijvoorbeeli stellen dat er weinig men men in januari en februa is het geld op en is het w tuurlijk ook niet best. He vraag of het veel zin heel gaan proberen het bezoe maanden op te krikken. 1 kunt je zeker afvragen of grens op warme zomerd; niet bereikt is. Maar ja, u lijk bepalen mensen zelf komen." Luuk Kortekaas Met treinen heb ik een haat-liefdeverhouding. De haat heeft te maken met de tegenwoordige tijd waarin ik veroordeeld ben tot prozaïsch reizen in vertraagde, overvolle en vervuilde treinen. De liefde dateert uit mijn jeugd toen ik op zondag met de treinen mocht spelen in de speelgoedzaak van mijn vader. Daarin stond een adembenemend emplacement opge steld, teneinde potentiële klanten over de streep te trekken. Hij verkocht de merken Marklin, Fleishmann, Trix. Toen ik naderhand voor het eerst in Zwitserland kwam, dacht ik.dit landschap ken ik. De bergen, de tunnels, de hui- zen met de geraniums langs de rails, het was zo leeg gelopen uit de spoorbaan van mijn vader. Een kind heeft nog geen halve meter van de werkelijkheid no dig om zich er volledig in te wanen. Het spelen met de treinen was altijd een heel ge- ploeter. Mijn oudste broer en ik wilden mini- 1 maal drie treinen tegelijk laten lopen, met een groot aantal wagons. Dat betekende experi- 1 menteren met wissels, botsingen, uit de rails I ^^B lopen. Maar we wisten niet van ophouden. Het j moest lukken. Nog voel ik dat moment van enerverende triomf als de treinen elkaar tot II twee keer toe rakelings kruisten en zonder Li problemen hun baan vervolgden. Alles klop- te, eventjes. We voelden ons meesters van de materie, in een zelfgeschapen universum dat ons tot in Zwitserland voerden. Zo kom ik aan mijn - voor vrouwen door gaans ongebruikelijke - belangstelling voor treinen. Het materieel interesseert me. Nog al tijd kijk ik, in het buitenland, met grote belangstelling naar het soort treinen dat er rijdt Hoogtepunt op dit gebied was mijn verblijf in Canada. Een land met veel lange, imposante treintrajecten en robuust materieel Ik heb in mijn leven al heel wat treinmusea gezien, meege sleept door een man die ter plekke helemaal in de ban raakt van de romantiek van staal en stoom. Het doet mij altijd meer dan ik van plan was, die fraai opgepoetste staaltjes van nog zichtbare techniek en imponerende vormgeving. Maar vooral ook het tijdsbeeld dat door de oude locomotieven tot leven komt, de allure en het avontuur dat het reizen per trein toen nog had. Zo verging het mij vorig jaar ook in het spoormuseum in Na pels, het mooiste en het grootste ter wereld. Een absolute 'must" voor de liefhebbers met zijn onafzienbare rijen loco motieven en complete treinstellen, opgesteld in fraai geres taureerde fabriekshallen waar vroeger treinen werden ver vaardigd 'Jammer dat ze niet meer rijden', zeiden we tegen elkaar. Maar het onverwachte gebeurt altijd. Na een bezoek aan vrienden per trein stapten we in een later stadium van onze vakantie tegen middernacht uit in het dorpje Monterosso, een van de Cinque Terre. Het heeft een beeldschoon station, met een oleanderlaantje, bakken vol geraniums, een okerk- leurig stationsgebouw met donkergroene luiken en witte kie zels tussen de rails. De perrons waren afgeladen met mensen die verwachtingsvol één kant uitkeken. De plaatselijke politie stond er op volle sterkte. Op onze vraag wat er aan de hand was, kregen we te horen dat de Oriënt Express hier zo dade lijk zou stoppen. Plotseling ging er een golf van opwinding door de pol agenten heen. 'Arriva', riep er een uit volle borst, also] zelf uit de hemel ging neerdalen. Terwijl de inzittend hun avondkleding uitstapten om zich te verpozen op toreske boulevard van Monterosso, vergaapte het pub zich door de raampjes aan de luxe ingerichte coupés, aan bij de dampende locomotief dromde het manvol men. Open mond, bewonderend gesis, discussies over sche potenties. Met eindeloos geduld tilden de drie machinisten steei jongetjes naar binnen die mochten kijken naar het vi Mijn man en ik stonden er bij, helemaal in de ban va gebeurtenis. Opeens riep de machinist met het rode h doekje naar mij: Wilt u niet binnen kijken?' 'Nee, nu wel', riep ik wijzend op mijn man. 'Het is eigenlijk ali voor kinderen', zei de machinist. 'Maar toen ik een ki kreeg ik de kans nietriep mijn man in rap Italiaans, argument gaf de doorslag. Zo belandde hij in het har 640-143. Jaloers nagestaard door tientallen mannen 1 niet gegeven was. Wie zei ook al weer dat mannen dit hun hart, altijd kinderen blijven? En ik koester als vrouw de kinderlijke wens om ooit e de Oriënt Express te kunnen reizen. Ingegeven door a mantische beelden van de Oriënt Express uit films, w deze trein altijd het toneel is van meeslepende liefdes, intriges en koelbloedige moorden, tegen de achtergrot de Oriënt waaraan hij zijn naam dankt. Zo'n hele ra niet van mij. Alleen maar vanuit de voorlaatste stop pen. 'SSÉ rnï Ïïr5 i"ï ïrri Het Kurhaus bepaalt het gezicht van het strand dat op mooie dagen barstensvol ligt. Foto: ANP/Robin Utrecht

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2