Kabinet snijdt in loon ambtenaar Koning Fahd verkast: Genève huilt, Marbella lacht Leidsch Dagblad Betrokkenen fraudezaak Hillegom zwijgen Service! EZBD Katwijk trekt ten strijde tegen alcoholmisbruik Wateroverlast Tsjechië en Duitsland nog niet voorbij Maatregel prikkel voor bedrijfsleven om hetzelfde te doen Actiedreiging beveiligers Schiphol neemt sterk toe Kindercorso in Rijnsburg Gemeente wacht onderzoek van parlementaire enquêtecommissie af Claus weer op intensive care Flitsscheiding niet meer in trek Steunfonds voor vader Rochelle Leidsch Dagblad uagDlac inomie eit amper W£SS!Wm NR. 43001 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 donderdag 15 AUGUSTUS 2002 nbabwe: Wie «kt de lont het kruitvat? M moet zijn derzoek naar Tip vrijgeven Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Ruit kapot? Bel: 589 88 87 GLAS- EN SCHILDERWERKEN door Saskia Buitelaar katwuk - Van leeftijdscontroles in cafés tot gesubsidieerde taxi ritten voor dronkaards. Katwijk maakt serieus werk van proble men rond alcoholmisbruik. Vijf 'denktanks', met mensen uit de politiek, de sportwereld en maatschappelijke sectoren, brainstormden de afgelopen maanden over het onderwerp en kwamen met een waslijst aan creatieve ideeën. Burgemeester en wethouders en politiek Kat wijk gaan zich daar binnenkort over buigen. Volgens de makers van het Alco holplan Katwijk kan de gemeen te met een aantal voorstellen meteen aan de slag. Katwijk heeft zich aangemeld voor een proefproject om samen met de Keuringsdienst van Waren te controleren of cafés en andere openbare gelegenheden geen al cohol schenken aan jongeren onder de 16 jaar. Een ander plan is om met wijk-, jeugd- en sportverenigingen af spraken te maken over de ver koopprijzen voor consumpties. Ook kunnen zij samen praten over een beperking van het as sortiment, het gebruik van pas jes met leeftijdsgegevens en re gels over alcoholgebruik in de kantines. Voor meer kennis over de gevaren van overmatig drankgebruik denken de plan nenmakers aan debatten voor jongeren en ouders, een website en betere voorlichting. Iets minder haalbaar - maar wel origineel - is het plan om bij de minister van volksgezondheid 1 procent van de door de Katwijk- se bevolking afgedragen accijn zen op drank terug te vragen. Dat geld kan de gemeente voor het eigen Alcoholplan gebrui ken. Een andere suggestie is om met Katwijkse taxibedrijven een overeenkomst af te sluiten, waarmee beschonken klanten tegen een laag tarief naar huis worden gebracht. De bedrijven ontvangen dan ter aanvulling een vergoeding uit een fonds, waarin horecaondernemers een deel van hun prijsverhoging op drank storten. Pagina R2: 'Ook kerken inzetten bij strijd tegen alcohol' door Richard Mooyman schiphol - De actiedreiging on der particulier beveiligingsper soneel op Schiphol is sterk toe genomen. De achterban van vakbond De Unie heeft het CAO-bod van de werkgevers verworpen. Een actiecomité be gint vandaag met het opstellen van een draaiboek dat vooral is gericht op grote werkgevers, zo als Seceurop op Schiphol. De werkgevers hebben nog een kleine week de tijd gekregen om alsnog met een beter bod te ko men. Als dat uitblijft, zijn acties volgens CAO-onderhandelaar S. Koedoe van De Unie onvermij- dresden-praag/dpa-anp Duitsland en Tsjechië hebben nog altijd te kampen met grote wateroverlast. Delen van Dres den staan onder water. De auto riteiten houden rekening met nieuwe overstromingen in de stad, omdat een dijk dreigt te bezwijken. In Tsjechië wordt de situatie stroomafwaarts in het noorden steeds rampzaliger. Delen van de stad Terezin (The- resienstad) en Usti nad Labem zijn ontruimd. Door de overstromingen van de afgelopen dagen is in Duitsland de situatie vooral in het zuiden en oosten verslechterd. Het cri sisteam in Dresden meldde van morgen dat het water in de ri vier de Elbe nog altijd stijgt en dat het gevaar bestaat dat een dijk doorbreekt. In Duitsland bedraagt de schade volgens schattingen van de boe renbond DBV alleen al door mislukte oogsten 1 miljard euro. De regering heeft voorlopig 385 miljoen euro beschikbaar ge steld voor directe hulp. Tsjechische autoriteiten maken den haag/anp-gpd - Het kabinet over weegt om de ambtenarensalarissen te ma tigen. Het wil daarmee een voorbeeld ge ven aan het bedrijfsleven om hetzelfde te doen. De maatregel levert bovendien extra geld op om de tegenvallers op de rijksbe groting op te vangen. Volgens diverse bronnen leeft dit idee in de sociaal-economische zeshoek van het kabinet, die gisteren voor het eerst heeft gesproken over de rijksbegroting voor volgend jaar. Er dreigt dan een tegenval ler van ongeveer 3,5 miljard euro. In de zeshoek hebben naast de premier de be windslieden van economische zaken; fi nanciën, sociale zaken, binnenlandse za ken en volksgezondheid en sinds kort ook die van onderwijs zitting. Minister Hoogervorst (financiën) zei na afloop van het overleg dat de loonkosten in Nederland te hoog zijn en dat Neder land daardoor economisch achterop raakt. Volgens hem bestaat er over deze analyse overeenstemming in het kabinet. De ambtenaren-CAO loopt eind dit jaar af. Vorig jaar kregen de 120.000 rijksamb tenaren er 4,1 procent bij. Het is nog niet duidelijk welk percentage het kabinet nu in gedachten heeft. Behalve op de amb tenarensalarissen overweegt het kabinet te bezuinigen op departementen door ze niet volledig te compenseren voor de ge stegen prijzen. Over de vraag hoe om te gaan met de fi nanciële tegenvaller van volgend jaar is nog geen overeenstemming. Zonder ex tra bezuinigingen loopt het financie ringstekort volgend jaar op tot minstens 0,6 procent, terwijl volgens het regeerak koord geen tekort is toegestaan. Het is inmiddels duidelijk dat het kabinet niet gaat proberen het hele tekort weg te bezuinigen, nadat in het regeerakkoord al voor 7 miljard aan ombuigingen is af gesproken. Een klein tekort is acceptabel, zeggen ingewijden. Over de vraag hoe hoog het tekort zou mogen zijn, verschil len echter de meningen. Voorts klinken geluiden dat belastingver hoging onontkoombaar is om de begro ting voor 2003 nog enigszins op orde te krijgen. Op het ministerie van financiën wordt al druk gekeken naar de mogelijk heden om burgers en bedrijven volgend jaar meer belasting te laten betalen. Bin nen de coalitie wordt al rekening gehou den met de mogelijkheid dat de koop kracht volgend jaar niet of nauwelijks zal stijgen. delijk. De plaats staat nog niet vast, maar de kans is groot dat Schiphol in beeld komt. „Ik sluit acties op Schiphol zeker niet uit, maar dat moet het ac tiecomité gaan bepalen", aldus Koetloe gisteravond. Particuliere beveiligers controleren daar on der andere passagiers voor het instappen. Als zij het werk zou den neerleggen, kan dat leiden tot lange wachttijden of annule ring van vluchten. Het belangrijkste bezwaar tegen het bod van de werkgevers is de voorgestelde vereenvoudiging vén de overwerktoeslagen waar door de beveiligers erop achter uit zouden gaan. zich zorgen over een chemische fabriek ten noorden van Praag. Deze fabriek ligt aan de Elbe, die ten noorden van de Tsjechische hoofdstad met de Moldau sa menvloeit. Het sterk vervuilde complex staat nu voor het grootste deel blank, mogelijk zijn gifstoffen in het water te rechtgekomen. In Praag zelf is het water aan het dalen, maar het zal nog dagen duren voor de stad van alle overlast is verlost. De zes jaar oude mannetjesgo rilla Pong heeft de overstromin gen in Praag hoogstwaarschijn lijk niet overleefd. Pong raakte dinsdag zoek toen zo'n 300 be woners van de Praagse dieren tuin werden geëvacueerd. Ook twee zeeleeuwen en drie nijl paarden worden vermist. De zeeleeuwen zijn gisteren zwem mend in de Moldau gesigna leerd, maar of de dieren daar kunnen overleven is de vraag. De wateroverlast heeft in Tsje chië, Duitsland, Oostenrijk en Roemenië tot nu toe zeker 35 le vens geëist. rijnsburg - De spanning was van de gezichten af te lezen, vanmorgen in de Rijnsburgse bloemenveiling FloraHolland. Daar haalden 540 Rijnsburgse kinderen hun door professionele binders versierde fiets, step, skelter of buggy op om vervolgens een trip van bijna anderhalf uur door het dorp te maken. En de eerste kinderen moesten nog even wachten want pas toen iedereen zijn voertuig had gevonden, ging het kindercorso op pad. Aangemoedigd door een publiek dat rijendik langs de kant van de weg stond. Desondanks viel het niet mee voor sommige van de op hun paasbest uitgeruste Rijnsburgertjes. Zo was de bijna vier jaar oude Maurice van der Plas al na vijf minuten trappen op zijn tractor moe. Vader Wim bracht redding door hem de rest van de tocht met een touw te trekken. Foto: Eric Taal door Peter Groenendijk hillegom - Aannemingsbedrijf Cultuurweg uit Alphen aan den Rijn, NBM Noord-West uit Zaandam, J.G. Nelis uit Haarlem en Koop Tjuchem BV uit Hoofddorp. Dat zijn de vier bedrijven die volgens oud-directeur Ad Bos van Koop Tjuchem de gemeente Hillegom in 1997 voor enkele honderddui zenden guldens hebben opgelicht. De be drijven willen vooralsnog niet reageren op de zaak. De namen van de bedrijven zijn gisteren door de gemeente Hillegom aan deze krant overhandigd, nadat een beroep werd ge daan op de Wet op de Openbaarheid van Bestuur (WOB). In eerste instantie wilde de gemeente geen enkele mededeling doen over de zaak. „Wij wachten het onderzoek van de parlementaire enquêtecommissie af." Om die reden wil de gemeente ook geen verdere uitlatingen over de zaak doen. De oud-directeur van Koop Tjuchem, een van de vier bedrijven die betrokken zijn bij het bouwfraudeschandaal, maakte onlangs een deel van de schaduwboekhouding van het bedrijf openbaar. Volgens deze scha duwboekhouding hebben de bedrijven de gemeente Hillegom in 1997 voor zo'n 400.000 gulden (180.000 euro) opgelicht. De aannemers spraken onderling af veel te ho ge prijsopgaven in te leveren bij de aanbe steding. Het te veel ontvangen bedrag werd vervolgens verdeeld onder de aannemers die aan de aanbesteding meededen. Doordat alle betrokken aannemers het spel letje meespeelden én doordat de laagste in schrijving nog altijd onder de raming van de gemeente bleef, wist Hillegom nooit dat ze veel te veel geld betaalde voor werkzaamhe den aan de Van Meerbeekstraat en voor de aanleg van een nieuwe riolering in de Horst ten Daallaan. Pagina R2: Aannemers en gemeente in verlegenheid den hjlag - Prins Claus is zon dagavond opnieuw overge bracht naar de intensive care. De artsen van het Academisch Medisch Centrum in Amster dam kunnen de prins daar be ter behandelen. Claus moet af en toe worden beademd, van wege problemen met vastzit tend slijm in zijn longen door dat hij langdurig in bed ligt. Dat heeft de Rijksvoorlichtings dienst vanmorgen bevestigd. De toestand van de prins wordt nog altijd omschreven als 'broos en uitermate kwetsbaar'. den hjlag - Een flitsscheiding komt nog zelden voor. „Het was een storm in een glas wa ter", zei vanmorgen voorzitter L. Zonnenberg van de Vereni ging van Personen- en Familie recht Advocaten (VPFA). Vol gens hem was het na 1 april 2001 een aantal maanden een hype om een huwelijk via een flitsscheiding te ontbinden. Vanaf die datum kunnen huwe lijken worden omgezet in part nerschap, dat vervolgens mak kelijker en sneller kan worden ontbonden. Amstelveen - Martin Huisman, de vader van Rowena en Ro chelle Rikkers, krijgt hulp. Zijn advocaat, C. Liefting, bevestigde vandaag dat er een steunfonds komt om Huisman in staat stel len de hulp van experts in te roepen in zijn strijd voor doch ter Rochelle (4). Het kind is volgens deskundigen ernstig getraumatiseerd door de dood van haar oudere zusje. Stichting Jeugdzorg in Dor drecht, die de voogdij over het kind heeft, heeft ervoor gezorgd dat Rochelle sinds een week in een psychiatrisch ziekenhuis verblijft. Huisman wil dat het kind wordt ondergebracht bij haar grootouders. Het initiatief voor het steunfonds komt van emeritus-hoogleraar ontwikke lingspsychologie D. Kohn- stamm. Volgens raadsman Lief ting heeft Huisman vooral geld nodig om 'gespecialiseerde bu reaus' te laten vaststellen dat er in geestelijk opzicht niets mis met hem is en dat hij uitstekend in staat is het gezag over zijn ei gen dochter te voeren. Koning Fahd verlaat in het Spaanse Malaga zijn vliegtuig, waarvandaan hij naar zijn verblijfplaats in Marbella vertrekt. Foto: Reuters door onze correspondent Bob Kroon genève - Na een verblijf van bij na drie maanden heeft koning Fahd van Saudi-Arabië zijn gloednieuwe Geneefse zomer paleis verruild voor zijn niet minder fraaie privé-optrek bij Marbella, aan de Spaanse Costa del Sol. Om drie uur gistermid dag werd de zwaar invalide, 80- jarige woestijnmonarch aan boord van zijn Boeing-747 gehe sen, stapte zijn 300 personen tellende familie en hofhouding in twee andere jumbojets en werd 42 ton bagage aan boord van een speciaal vrachtvliegtuig geladen. De koninklijke jumbo droeg het kenmerk HM, voor His Majesty. Het bonte gezelschap van be snorde mannen in witte gewa den en zwart gesluierde vrou wen hoefde niet door de doua ne, want zoiets doe je niet bij gasten die naar schatting zo'n 300 miljoen euro in de plaatse lijke economie hebben ge pompt. Mogelijk komt de vorst vóór de ramadan nog een week of wat terug in Genève voor verdere medische behandeling, maar zeker is dat niet. Voor alle zeker heid is in Fahds paleis aan het Meer van Genève nog een kern van gedienstigen achtergeble ven. In de garages staan ook nog zestig limousines, die dagelijks om tien uur 's ochtends en vier uur 's middags keurig worden opgepoetst - gebruikt of niet ge bruikt. Een deel van de rechtstreeks van de fabriek ingehuurde vloot van zo'n 200 Mercedessen is giste ren in konvooi weer naar Stutt gart vertrokken, de rest was al onderweg naar Marbella. On dertussen wrijven de lokale middenstanders aan de Costa del Sol zich in de handen. Zij zien koning Fahd, die sinds 1999 niet meer in z'n Spaanse zomer verblijf is geweest, als de redder van een mager toeristenseizoen. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. a nt* Straat «r tg. Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 (i.vm controle nebezoigng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau BiaArnatomebetringemfi Handtekening: MTT 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl 'M.T'.wEkmr jrg/anp - De Nederland- nomie is in het tweede lal amper gegroeid: 0,1 jpt ten opzichte van het- 0 kwartaal van 2001. Dat tit de eerste raming die :ntraal Bureau voor de ek (CBS) vandaag bekend smaakt. si tl opzichte van het vorige al was er nauwelijks enige j gang. Dit is het vierde al op rij zonder noe- taardige groei ten opzich- het voorgaande kwartaal, tweede kwartaal is min- 4 investeerd en minder ge- 1 terd dan een jaar eerder, 'en hebben vooral inge- ip hun voorraden. Alleen "tienten geven de econo- >g een beetje impuls. Ze weliswaar matig met hun j ngen, maar dat zorgde tbr de zeer lichte groei. ;sPS ziet overigens wel enig ntje bij de export. Het van de teruggang zwakt ik af. Daarentegen dalen jtsteringen harder dan in en is gemeten. De terug- oet zich vooral voor bij r|en, auto's en computers, eerste kwartaal groeide de andse economie ook al J«jks. De economische 1 het eerste halfjaar van uitgekomen op 0,2 pro- te groei over 2001 was procent. rten: scheuren nder flitspalen een strijkijzer adrenaline lit je oren uit het kitesurfen ve Baiiy and die aardig is en jou, maar •eschoft tegen de r, is niet aardig He kritiek van eil op rapport nzineprijzen renigingen reren slag om >uwe ieden sonprins sluit ienhorst af voor ttenkijkers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1