Scheuren in een strijkijzer Vliegtuigvoer De Zonnebloem wordt steeds grijzei Naturisten laten nauwelijks rommel achter Heftige buikkrampen DONDERDAG 15 AUGUSTUS 20 door Herman Joustra Een zomeravond in de ijshal aan de Vondellaan. Het kratsjkratsj van de schaatsers is al maanden geleden weggestorven. Nu klinkt het vroaarvroaarvan karts. Als driftige wespen zoemen ze in de rondte. Ze gaan hard. Soms pie pen de banden bij een strak aan gesneden bocht Ieeeksj. Ze zien er alleen een beetje vreemd uit, die karretjes. Een beetje als strijk ijzers. Het chassis hangt zo laag, dat het bijna het beton van de hal raakt. Zou het leuk zijn om zelf zo'n kart te besturen? Wat is de kick ervan? Astrid Dreef vindt het in elk ge val een leuke bezigheid. De Leidse beheert deze zomer maanden de kartbaan aan de Vondellaan. Met plezier kijkt ze vanuit de kantine op de eerste verdieping neer op de rondcir kelende wagentjes. „Het leuke van rijden in een kart is de snel heid. Ze gaan maximaal 45 kilo meter per uur. Dat lijkt wel niet zo hard, maar als je er zelf in zit, ervaar je dat toch anders. Om dat je zo laag bij de grond zit En verder is het race-element na tuurlijk aantrekkelijk. Je hoort vaak zeggen dat dit de opstap is voor Formule-l. Jos Verstappen komt uit de kartwereld. Onlogisch is dat niet, vindt Dreef. „De technieken van het rijden zijn hetzelfde. Kijk, ieder een kan op het rechte eind het gaspedaal intrappen om de top snelheid te halen. Maar daar gaat het niet om. De clou is dat je feeling moet hebben voor bochten. Gevoel. Als je hier staat te kijken, kun je snel zien of ie mand het in zich heeft. Door de manier waarop zo iemand een bocht neemt." Vanaf 1 april dit jaar is de kart baan open. Er stappen geregeld bezoekers binnen om hun rond jes te draaien, maar Dreef vindt Gevoel voor de bochten. Paar gaat het om. Foto: Eric Taal het nog een tikkeltje te rustig. Dat komt ook, omdat er vorig jaar niet werd gekart in de ijshal. Daarvoor was er vijf jaar lang een ander kartbe- drijf actief. „Nu stappen er soms mensen bin nen die zeg gen: 'joh, we wisten hele maal niet dat hier weer ge- kart kon worden'. Maar ik heb goede hoop dat de loop er een beetje in komt. Genoeg mensen die hier gereden hebben, komen terug. Omdat ze het zo leuk vin den. Er zijn zelfs mensen die verslaafd zijn. Die steeds maar terugko men." Ook, ze zegt het in alle bescheiden heid, omdat het een goe de baan is. „Laatst had den we hier een groep karters die op alle kartbanen in Nederland had ge reden. Dat zijn er toch al gauw een stuk of vijftig. Nou, dit vin den ze een prima circuit, een goede baan." Voor de goede or de, het circuit aan de Vondel laan is zo'n 375 tot 400 meter lang. Als een kronkelende slang ligt het in de ijshal, want het zit vol met bochten. Met overal au tobanden, zodat de karts niet de baan uit kunnen vliegen. Elke bestuurder draagt verplicht een helm. En om de karts heen loopt nog een soort metalen band die de wielen volledig af dekt. „Veiligheid gaat voor al les", zegt Dreef. Bepaald goedkoop is het niet, het karten. Voor een ritje van dertien minuten moet twaalf euro worden neergeteld. „Het is nu eenmaal een dure sport. Niet alleen hier, maar overal. Dat heeft ook te maken met de kos ten. Een nieuwe kart kost al gauw zo'n zesduizend gulden. En om een beetje een baan te kunnen runnen heb je er mini maal tien nodig. Karts zijn bo vendien onderhoudsgevoelig. Geregeld moet er een onder deeltje worden vervangen. En dan zit je ook nog met de zaal- huur. Alles bij elkaar valt de prijs van twaalf euro nog wel mee, vind ik En dertien minuten mag dan wel niet zo veel lijken. Ga er maar eens in zitten, dan merkje hoe inspannend het is." En dat is het. Eerst maar eens de baan blijven is het credo, i uit de bocht vliegen. Dat lukt maar de eerste rondetijd is p Dat wijst het elektronische sc rebord aan de rand van hetci cuit aan met 45,81 seconden Ter vergelijking: het baanreci is 24,59, al is dat gereden ma een motor van 13 pk en een dubbele cilinderinhoud. Wie een kart wil huren moet het doen met een wagentje van 6 en een cilinderinhoud van 20 cc. Maar toch, de jongemam die eerder op de avond in ha rond reden, klokten tijden va onder in de dertig seconden Wat een verschil. Maar het leerproces is een sn proces. Steeds later remmen voor een bocht, steeds eerdet gas geven bij het uitkomen ei van. De rondetijden worden sneller. De durf groeit. Aan h eind van de rit verschijnt er< alleszins acceptabele 32,67 o het bord. De helm kan af, de ren zijn nat van het zweet en armen voelen loodzwaar aan Blijkt het ook nog eens om e proefritje te gaan van acht n nuten. Oeps, karten is dus e< een pittige bezigheid. Waan Ijshal, Vondellaan 41 Leiden. Wanneer dinsdag tot en dm vrijdag van 19.00 tot 23.00i zaterdag van 11.00 tot 23.00 uur, zondag van 13.00 tot 21 uur. Het seizoen duurt nog 1 september. Prijs: 12 euro voor 13 minui Andere rijtijden en prijzen i gelijk, evenals groepsarranj menten. Scheuren zoi flitspalen. Het v strijdelement. De prijs. Rectificatie Bij de foto van een groep ouderen die de schaduw op zoeken, gisteren op deze pagina, stond een citaat dat niet van een van hen af komstig is, maar van iemand anders. Wij betreuren het dat hierover misverstan den zijn ontstaan en bieden daarvoor on ze excuses aan. door Job de Kruiff Vakantievlucht geboekt? Kijk dan nu alvast wat u onderweg krijgt voorgeschoteld. Op de site ww- w.airlinemeals.net staan foto's van in de lucht ge serveerde maaltijden, gesorteerd naar maatschap pij. Vanochtend telde de site 475 bijdragen, en dat aantal groeit nog dagelijks. Want vliegen mag dan snel saai worden, klagen over het eten gaat niet gauw vervelen. Niet alle commentaar is trouwens negatief, niet alle plaatjes zijn even afschrikwekkend. De vegeta rische lunch bij de KLM krijgt een 8, passagiers van Lauda Air en Asiana Airlines kunnen zich ver heugen op een bijzonder origineel servies, respec tievelijk bestek. En wie het geluk heeft business class te vliegen en van kaviaar houdt, heeft bij geen enkele maatschappij reden tot klagen. Ver der is er op de site een 'maal van de maand', een kijkje achter de schermen van de vliegveldkeuken, en zijn foto's te zien van hoe de maatschappijen hun maaltijden eigenlijk bedoeld hebben. Per saldo draagt de fotocollectie toch niet bepaald bij aan de eetlust De broodjes van British Airways zijn regelrechte reclame voor vliegtuigmaatschap pijen als Easyjet en Basiqair, waar reizigers niets te eten krijgen. Maar anderzijds: wie zei dat vlieg tuigvoer het hoogtepunt van zijn vakantie moest zijn? Als het eten aan boord toch nog tegenvalt, is er nu in elk geval een middel om wraak te nemen. Want de bedenker van de site, een 32-jarige Rotterdam mer, maakt veel foto's zelf, maar er zijn ook gast- bijdragen uit de hele wereld. En meer kiekjes zijn welkom. Houd dus altijd ruimte op uw (digitale) fotorolletje voor de terugvlucht. De Zonnebloem is voornamelijk bekend om de jaarlijkse boottocht met ouderen. Maar de organisatie doet meer. „Hoofdza kelijk het bezoeken van bejaarden en een zamen. Met de nadruk op én. Want zo'n beetje iedereen denkt dat we ons alleen in zetten voor bejaarden. Dat is dus niet zo. Verder houdt De Zonnebloem kerstvierin gen en de Nationale Ziekendag." Ziezo, dat is in een notendop wat de organisatie doet. Samengevat door Riet van der Meijden, 75 jaar nu en al een jaar of dertig voorzitter van de Leidse afdeling van De Zonnebloem die actief is in de binnenstad. De Zonnebloem, dat klinkt enorm zomers en vrolijk. „De naam is geïnspireerd op het radiopraatje dat Alex van Waaijenburg hield speciaal voor zieken, kort na de oor log. Hij zei dan steeds: 'Mensen, hou de zonzijde'. Vandaar." Maar de voorzitter heeft op dit moment ook een niet zo vrolij ke mededeling. „De boel vergrijst We heb ben ongeveer twintig vrijwilligers en die worden steeds ouder. Er zitten bijna geen jongeren tussen. En we kunnen natuurlijk moeilijk zeggen: jullie zijn te oud gewor den, dus wegwezen. Ik zeg dit met het oog op de toekomst, hoor. Het gaat nog wel, maar als er geen nieuwe, jongere mensen komen gaat het een probleem vormen." Het tekort aan jongere krachten speelt niet alleen in de binnenstad. Veel meer afdelin gen hebben er mee te maken. Kortom, de nood is hoog, zegt Van der Meijden. „We hebben onze hoop een beetje gevestigd! de vele ondersteunende leden die we hel ben. Mensen die jaarlijks een bedrag ovt maken voor ons werk. Wie weet, zitten daar wel mensen tussen die interesse hel ben in ons werk. Maar niet alleen uit die groep, iedereen is welkom." Een klein beetje inzet, dat is alles wat wc gevraagd. Geen volledige werkweken. „Welnee, zo af toe eenzamen en bejaardi opzoeken voor een praatje. Elke vrijwilli| heeft zo een paar mensen. En zo af en ta meehelpen met andere activiteiten, zoals de jaarlijkse boottocht. Het is leuk werk. Omdat de mensen van De Zonnebloem een hecht team vormen. En omdat het n tuurlijk dankbaar werk is." door Maarten Dekker Elke dag ziet hij de zon opko men van achter de duinen, soms liggen de laatste overblij vers van de nacht nog in het mulle zand te flikflooien. Comé van Duyn gaat dan al weer aan het werk. Bij het krieken van de dag rijdt hij al met trekker en aanhanger over het Noordwijkse strand, om alle zonaanbidders die hem volgen een mooie dag te bezorgen. Want voor de echte drukte op gang komt, moet er grote schoonmaak gehouden worden. Als dat niet zou gebeuren, is het op sommige plekken binnen een mum van tijd één grote vuilnisbelt", zegt Van Duyn, die in dienst is bij de gebroeders Van de Putten, de firma die het strand reinigt in opdracht van de gemeente. Vooral ter hoogte van de politie post heeft hij vaak zijn handen vol „Je gelooft af en toe gewoon niet wat mensen allemaal ach terlaten na een dagje strand. Blikjes, ijspapiertjes, bekertjes en vooral de laatste jaren ook heel veel glazen flesjes. Ik ver dien er mijn brood mee, maar het blijft me storen dat al die troep maar klakkeloos wordt neergegooid." Van Duyn, zelf een Katwijker, werkt dagelijks de 13,2 kilometer lange Noordwijkse kuststrook af met een machine die veel weg heeft van een bollenrooier. Ach ter zijn trekker gaat een schuif het zand in, die het bovenste laagje strand opschraapt Dat laagje gaat over een rofierband. Het zand valt door de kieren naar beneden, terug op het strand. Al het andere belandt achter de wagen, in een afval Corné van Duyn veegt met zijn trekker het Noordwijkse strand schoon. Foto: Mark Lamers container. De bescheiden oogst van vanmorgen, om zeven uur: tientallen bierdopjes, een leeg AA-flesje, een groot stuk touw, plukjes zeewier en wat stukken drijfhout. Maar op dat moment moest Van Duyn het drukke gedeelte van het strand nog afwerken. Bij de politiepost was het nog een flin ke bende van bier-, Smirnoff- en Breezer-flesjes, blikjes en lege frietbakjes. „Ik moet daar vaak twee keer rijden, want de dopjes willen nog wel eens door de zeef vallen. En die flesjes moet ik al lemaal met de hand oprapen, want op de band gaan ze stuk. Af en toe zie ik er eentje over het hoofd en dan moet ik de scher ven uit het zand vissen." Op een mooie zomerdag als vandaag begint Van Duyn om een uur of vijf, zodat hij in ieder geval het volle gedeelte heeft ge zeefd, voordat het druk wordt op het strand. „Om een uur of tien hoef ik niet meer voor de boulevard te zijn, daar is geen beginnen aan. Dan moet je al cirkelend tussen de mensen doorrijden. Maar bijvoorbeeld op het naaktstrand kun je op dat moment nog prima terecht. De rustige stukken probeer ik als laatste te doen. Daar heb je na tuurlijk ook het minste werk aan. Die naturisten laten nau welijks rommel achter, is mijn ervaring." De schaduwkanten van de zo mer: we worden gestoken, lopen rare ziektes op en doen gevaarlij ke dingen. Is het niet in Neder land, dan wel op vakantie. Daar over gaat het in de rubriek zo- merziek. Vandaag: reizigersziek tes. Enigszins aan de koude kant waren ze wel, de garnalen die Leidenaar Rutger Hoogerdijk (33) in Ghana kreeg voorgescho teld. Hij was met z'n vriendin op vakantie. En op die laatste avond waren ze in een leuk res taurantje beland. „Die garnalen waren prima te eten", vertelt Rutger, vier jaar later. „Ik rook ook geen rottingslucht." Zijn vriendin had vlees gegeten. Te rug in de hotelkamer voelde hij zich niet lekker. Hij kreeg hoge koorts en heftige buikkrampen. „Op de plee zitten, dat was het enige wat ik wilde", weet hij nog. „Dan loopt het gewoon. Dit was meer dan gewone diar ree. Ik liep echt verschrikkelijk leeg." De volgende dag zat hij daar nog driekwart van de dag. Toen moesten ze echt weg naar het vliegtuig. „M'n vriendin heeft me echt de taxi in moeten tillen. En ik op het vliegveld weer op de wc. Maar ik mocht niet mee terug, toen ze van de luchtvaartmaatschappij zagen dat ik ziek was. Ik moest eerst bij een arts een vrijwaringsbewijs halen. Daarmee kon ik bewijzen dat ik onderweg niet dood zou gaan. Dus wij weer de taxi in en de hele stad door naar een arts." Die stelde vast: dysenterie, een typische reizigersziekte. Met an tibiotica kwam Rutger er weer bovenop. De helft van de reizigers (53%) die naar verre vakantiebestem mingen gaan, laat zich informe ren over de gezondheidsrisico's die ze lopen. Een veel te laag percentage, zegt GGD-arts L. Robertus. „Zelfs Turkije en Ma rokko, dat mensen zien als een soort Spanje of Italië, zijn risico landen waar je als Nederlander vreemde ziektes kunt oplopen." Mensen weten vaak niet dat ze in verre landen gevaar lopen ziektes als hepatitis A, malaria of gele koorts op te lopen, zegt Ro bertus. „Reisbureaus kunnen veel doen om mensen te atten deren op de gevaren. Al advise ren ze de mensen alleen maar om met de GGD contact op te nemen." Dan zeggen ze dat bepaalde vaccinaties in een land niet ver plicht zijn, legt Robertus uit „En dat kan dan wel zo zijn, maar het is wel heel erg verstandig ze wel te nemen." De GGD-arts denkt dat sommige reisbureaus terughoudend zijn met informa tie over reizigersziektes, omdat vaccinaties een hoop geld kun nen kosten. Volledige informatie zou de voorpret wel eens kun nen drukken.Als je je gezin goed wilt voorbereiden als je bij voorbeeld naar een populaire vakantiebestemming als Gam bia wil, is dat een dure grap die enkele honderden euro's kost Je hebt dan onder meer prikken nodig tegen hepatitis A en gele koorts." Maar zelfs met inentingen kun je ziektes oplopen zoals dysen terie. Een aantal tips van de GGD voor tijdens de vakanó - vertrouw geen ongekookt v ter, alleen mineraalwater in| sloten, originele flessen is ve - eet geen fruit dat je niet zeï hebt geschild - eet liever geen rauwe groen - eet vlees en vis niet rauw ol halfrauw - pas op met zwemmen of pi jebaden - gebruik uit Nederland mee brachte condooms En Rutger? Die gaat binnen! weer gewoon naar een exoti risicoland. Namibië dit keer. „Bang om weer iets op te lof ben ik niet. Ik ben ervan ove tuigd dat je overal op vakanl ziek kunt worden, ook in Bel en Nederland. En als ik ziek word, laat ik me liever déérl handelen dan hier in Neder land. Want ik geloof dat arts in de tropen meer verstand! tropische ziektes hebben da: Nederlandse. Ja, ze hebben i het LUMC wel een tropenafi ling. Maar toen ik een paarv ken na die dysenterie weer d bel lag van de krampen en a me daar afgezonderd in een aparte kamer hebben onder zocht, konden ze niks vindei weet nog niet wat ik toen ha Voor meer informatie overri gersziektes: GGD Zuid-Holla Noord: 071-5163333 of www.gezondopreis.nl. Roelf Reinders

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16