KUNST CULTUUR 3Ik heb gehuild als een klein Ida Gerhardt gaf biografe weer een doel in het leven Rode Kruis mag niet in 'Ja Zuster Nee Zuster' R5 iveldansen Oude Kerk luwe collecties embrandthuis ek de Jonge jjt orkest Fans en imitatoren over de mythe Dominee leidt eredienst voor Elvis Presley rkoop 25 iljoenste ote Lijster Liefhebbers richten Ida-Gerhardtgenootschap op DONDERDAG 15 augustus 2002 in de Vries. GPD/Dinand van der Wal tT maakt 11 ereronde haag - De satirische kome- (RT, van Yasmina Reza, kt van 21 augustus t/m 26 ember een 'ereronde' langs ri theaters. In de productie, legin 2000 in het oude >r Theater in Rotterdam in nière ging, spelen Edwin de (winnaar Louis d'Or), is Kesting en Paul de Leeuw, is achtereenvolgens te zien en Haag (Koninklijke juwburg), Maastricht, cht, Hoorn, Groningen, Til- en Amsterdam (Stads- Juwburg). riRDAM - De Oude Kerk in terdam is op 22, 23 en 24 ïstus het decor voor Dui- msen. De voorstelling It gebracht door Etrona ia en Helen Grogan, met iaan Brink aan de piano, en dansen op een compo- van Simeon ten Holt. Dui- tnsen is ook te zien op 25 istus in Paradiso, tijdens de terdamse Uitmarkt. irdam - Het Rembrandt- 'richt de komende jaren lerie tentoonstellingen in irenten en tekeningen van irandt uit de belangrijkste cties in het buitenland. De e expositie is vanaf 7 sep- ier en telt tachtig werken le Hollandse meester uit aatliche Graphische Sam- ïg in München. Deze wer- ijn voor het eerst in bijna ar te zien. Hoogtepunten Duitse collectie zijn vol- het Rembrandthuis onder de voorstudie 'Samen- ing van Claudius Civilis' uit 'Zieke vrouw in bed' I) en de studies in krijt er' en 'Man die een last •sleept'. De tentoonstelling ■inchen is tot en met 17 ■mber te zien. ERDAM - Freek de Jonge en letropole Orkest gaan van Sigustus t/m 7 september n optreden. De productie 'Parlando' en bestaat uit I nengeling van woord en ek. De twaalf geplande Hellingen zijn in Amster- (Carré, 24 t/m 31 augus- !n in Rotterdam (Nieuwe rTheater, 3 t/m 7 septem- Zowel voor Freek de Jonge Dor het Metropole Orkest ïft het een primeur. breda/gpd - Uit alle Nederland se bioscopen zijn met onmid dellijke ingang de posters voor de speelfilm 'Ja Zuster Nee Zus ter' verwijderd. Ook wordt de trailer (aankondiging) van de film niet meer gedraaid. En dat allemaal vanwege een rood kruisje. Het Rode Kruis maakt bezwaar tegen het Rode Kruis-speldje dat Zuster Klivia (Loes Luca) op haar kraagt draagt. De trailers van de film, die op 3 oktober in première gaat, zijn inmiddels overal opgehaald door distribu teur Warner. De distributeur is gedwongen al dit publiciteitsmateriaal in te trekken omdat gebruik van het Rode Kruis-teken 'wettelijk ver boden' zou zijn. Dat heeft het Rode Kruis aan de distributeur laten weten. De distributeur ver zoekt daarom de bioscopen de posters 'te vernietigen'. „Ik vind het erg kinderachtig van het Rode Kruis", meent Vin cent van Weegen van de bio scoop Casino in Breda. „Het gaat uiteindelijk maar om een nostalgisch getinte film, en bo vendien staat er om het rode kruisje heen 'Ja Zuster Nee Zus ter' gedrukt." De poster en de trailer waren al weken in gebruik. Distributeur Wamer maakt nu in allerijl nieuwe spullen, die over twee weken klaar moeten zijn. Het Rode Kruis wil vooralsnog geen commentaar geven. In de oorspronkelijke tv-versie van 'Ja Zuster Nee Zuster' (1968- 1969) was Hetty Blok als zuster Klivia niet getooid met het Rode Kruis-teken. door Romain van Damme en Bas Timmers zaandam - Hij eindigde als een dikke pillenverslaafde. Maar Elvis Aaron Presley, van 8 januari 1935, leeft in de herinnering van zijn fans eeuwig voort als de jonge rock-'n-roller die de wereld ver overde. Morgen is het precies vijf entwintigjaar na zijn overlijden. Maar Elvis is niet dood. The King stond recentelijk in Amerika zelfs nog op nummer één met een re- mix van 'A Little Less Conversa tion'. Over een maand verschijnt de verzamelaar met de 30 (inmid dels dus 31) nummer één-hits van Presley, in popcentrum 013 in Til burg is de hele dag een Elvis Me morial en in de rest van de we reld wordt zijn dood eveneens met tal van manifestaties her dacht. Elvismania dus. Fans en imitatoren aan het woord over de mythe van The King. Jan Geerling (40) uit Zaandam. Geldt als een van de beste Elvis- imitators in Nederland. Geerling treedt ook op in Duitsland en Oostenrijk. Heeft diverse talen tenjachten gewonnen en ook meegedaan aan de 'Soundmix- show'. Waar was je toen je het hoorde? „Op school, de middelbare school. Als kind was ik al gek op zijn films. Toen ik hoorde dat hij dood was, dacht ik: zonde, nou kan ik hem niet meer zien op treden." Favoriete Elvis-nummer? „'Always in my mind'. Mooie melodie en een mooie tekst. Met dat nummer sluit ik altijd mijn show af. De dames vinden het een geweldig nummer." Wat bewonder je het meest in hem? „Zijn aura, zijn uitstraling. Elvis was een ras-artiest. Hij deed verschillende stijlen. Echt fan tastisch." Wat doe je morgen? „Een reis boeken naar Mem phis!! Ik moet bekennen dat ik nog nooit in Memphis geweest ben. Een tijdje geleden zei ik: daar moet ik nu echt eens naar toe en ik boek op zijn sterfdag. Verder heb ik drie optredens en ben ik ook nog te horen via de Wereldomroep. Hij is gestorven aan? „Gestikt in zijn eten. Het was een, hoe zeg je dat, een samen loop van omstandigheden. De medicijnen die hij veelvuldig slikte, de verveling ook. Hij trad iedere dag in Las Vegas een paar keer op. Hij was dat beu, wilde eigenlijk niet meer. Hij is vol gens mij gestorven aan uitput- Elvis Presley in de film 'iailhouse Rock' uit 1957. Foto: AP ting." Victor Baelus (63, artiestennaam Vick Beasley) uit Wuustwezel staat in het Guiness Book of Re cords. Al 48 jaar is hij Elvis-imi- tator. „Niemand doet het lan ger", zegt Vick die zichzelf liever 'ode-brenger' noemt. Hij is ere burger van Tupelo waar Elvis geboren werd. Waar was je toen je het hoorde? „Ik was trucker bij Van As in Ekeren. Toen ik het hoorde, reed ik op de baan in Duitsland. Hoorde het op de radio. Ik zette mijn truck aan de kant en heb gehuild als een klein kind." Favoriete Elvis-nummer? „Old Shep. Uit 1953. Prachtig en gevoelig nummer." Wat bewonder je het meest in hem? „Die man is gewoon gebleven. Hij was goed voor zijn ouders. Elvis had geen dikke nek. De man sprak me aan. Niet alleen mij hé. Iedereen werd gegrepen door die man." Wat doe je morgen? „Dan wordt hier in mijn tuin een beeld van Elvis onthuld! Een beeld van 1.80 meter hoog, ge maakt door een kunstenaar uit Tunrhout. Van beton, ijzer en polyester. 350 Kilo. Verder wordt ook mijn Elvis-museum ge opend. Daarna is er een recep tie." Hij is gestorven aan? „Niet zo schoon om te zeggen: gestikt in zijn eigen braaksel, in het toilet. De man had proble men om naar het toilet te gaan. Ach, die man was zo ziek. Hij had allerlei kwalen en psychisch was het ook niet best gesteld met hem." Aafke en Peter Haan uit Fijnaart zijn al decennia betrokken bij It's Elvis Time, de Nederlandse fanclub van The King. Manlief Peter zit nu op Graceland met andere fans. Aafke zit thuis, maar in tegenstelling tot haar man zag ze wél de twee laatste shows van haar held. Waar was je toen je het hoorde? „Ik zat thuis. Toen ik het hoor de, belde ik meteen mijn man. Het was een trieste dag. Geluk kig waren we in augustus nog naar zijn optredens in Indiana polis en Cincinnati, terwijl we juist aanvankelijk van plan wa ren om een paar maanden later te gaan." Favoriete Elvis-nummer? „Ach, hij heeft zoveel mooie nummers. Elvis maakte allerlei soorten muziek, veel mensen weten dat niet. Er springt niet echt iets bovenuit. Maar als ik toch iets moet noemen: Welco me to my world' is een hele mooie." Wat bewonder je het meest in hem? „Zijn warme, gevoelige stem. En zijn, persoonlijkheid. Hij komt sympathiek over bij de fans. Hoe meer je van hem hoort en te weten komt, hoe meer je hem gaat waarderen." Wat doe je morgen? „Het is voor mij een gewone dag als alle andere. Ik kijk meer uit naar zondag, als ik Peter van het vliegveld op kan halen." Hij is gestorven aan? „Ik denk dat er verschillende oorzaken zijn. Hij werd natuur lijk geleefd door anderen. En na de scheiding ging het echt berg afwaarts, dat heeft hem erg aan gegrepen." Maak af: Everybody in the who le cell block „Da's uit 'Jailhouse Rock', ja." door Rinus van der Heijden MONNicKENDAM - Elvis Presley is morgen 25 jaar dood. Tilburg herdenkt dat de hele dag. Eén van de activiteiten is een Memo rial Moment, een eredienst, op gedragen door dominee Fred Omvlee uit Monnickendam. Omvlee is een liefhebber van pop, maar ook een christen die middenin de wereld wil staan. „In gospels zingt Elvis over een man die weet dat hij veel fouten maakt, maar ook beseft dat er Eén is die van hem houdt Elvis zingt zichzelf een weg omhoog. Die eenvoudige geloofsopvat ting raakt me diep." Het Memorial Moment van Omvlee gaat een half uur duren. Naast enkele gospels van Presley krijgen de aanwezigen een toe spraak van de dominee te ho ren, waarin hij analyseert wat het geheim van Elvis is. „Elvis zag zichzelf als een oprecht-seri euze zanger, die alleen maar zijn van God gegeven talent goed wilde gebruiken. Tijdens zijn succesvolle leven is Elvis heel ongelukkig geweest. Hij kon niet tegen het succes. Elvis wilde ge woon aardig gevonden worden. Zijn dood is het gevolg van de pressies en het onvermogen om zijn leven vorm te geven. Veel mensen zien daar iets van zich zelf in en putten er troost uit. El vis' geheim is zijn geloof." Omvlee vindt dat het wezen van popmuziek en geloof nauw met elkaar zijn verbonden. In zijn toespraak morgen wil hij reac ties verwerken die hij kreeg na een Elvis-kerkdienst in januari van dit jaar in 'zijn' kerk van de Samen op Weg-gemeente in Monnickendam. Daar kwamen zevenhonderd mensen op af. „Velen voelen zich emotioneel gesteund door de muziek van Elvis. Zij vinden hem een inspi rerende bron. Hij is een bron van spiritualiteit voor miljoe nen." „Als predikant heb ik te maken met mensen die geestelijke voe ding zoeken. Bij kerkdiensten is muziek heel belangrijk. Maar de meeste kerkmuziek is niet aan trekkelijk voor popliefhebbers. Eftns is een mooi voorbeeld van hoe geloof en muziek een geheel vormen. Mijn idee is om in de kerk veel meer gebruik te maken van goede popmuziek. Dat kan van Simon and Garfunkel tot Nick Cave, die de laatste tijd zo vrijmoedig over God zingt. Als ik goede teksten tegenkom is er niets op tegen die te gebruiken. Ze hieven niet religieus van aard te zijn, als ze maar ergens over gaan." Omvlee weet als geen ander dat kerk en gevestigde cultuur neer kijken op popcultuur. „Ik wil niettemin een soort poptheolo- gie ontwikkelen." Het is toch prachtig om een mooi popnum mer in de kerk te horen?" Na de Elvis-kerkdienst in Monnicken dam kreeg Omvlee hartverwar mende reacties, zowel van ou deren die ontroerd waren als van mensen die nooit in een kerk kwamen en nu waren ge raakt door het evangelie en de muziek van Presley. „Door de laagdrempeligheid kreeg je het zelfde effect dat Jezus wilde be reiken. Er zijn collega's die vin den dat mijn werkwijze met El vis een stunt is, maar ikzelf ben wat ruimdenkender." en/anp - Uitgeverij is-Noordhoff heeft de af- 12,5 jaar 25 miljoen Lijsters (literaire paper- si aan onder meer scholie- verkocht. Volgend jaar - t dit gevierd met een eve- d ;nt voor jongeren, aldus de verij. E9 bedrijf introduceerde in met de door Ronald Dietz 01 chte Grote lijsters een 5: w fenomeen in de onder wereld. Om het lezen te be- eren werden vijf paper- K s met heruitgaven van lite- rta romans op de markt ge- yH il De boeken kostten bij ?s ir 25 gulden (11,34 euro) en igJ n alleen te koop voor scho rt 1 of hun leraren Neder- re to en al in het eerste jaar st< ten 90.000 scholieren een ek let jaar daarop groeide dat 110.000 met onder andere n lanslag' van Harry Mulisch. lallen waarvan regulieren u vers niet eens durven dro- 57aldus Wolters-Noordhoff. assortiment werd in de ja nna uitgebreid met boe- •or verschillende leeftij- oitse en Engelse uitgaven mtenboeken voor kleuters iters. De uitgeverij noemt ie het „grootste leesbevor- jsproject dat ooit in Ne- id is opgezet." door Wijnand Noot wassenaar/leiden - „Ik had weer een doel in het leven", zegt Mieke van den Berg als zij vertelt over haar literaire liefde, de dich teres Ida Gerhardt. Vandaag, vijf jaar na Gerhardts dood, richt een aantal liefhebbers het Ida-Ger hardtgenootschap op in Eefde (Gelderland). Van den Berg (50) volgt hun activiteiten vanuit haar woonplaats Wassenaar nauwlet tend. Maar voor een actieve rol binnen het genootschap heeft zij het te druk. Van den Berg werkt aan Gerhardts biografie. Een bio grafie waarin Wassenaar een pleisterplaats, maar Leiden een sleutelstad is. „In 1924 ging Gerhardt in Lei den klassieke talen studeren. Ze werd lid van het damescorps, de WSL, en voelde zich een vis in het water." Van den Berg is niet ongevoelig voor het drama in Gerhardts leven. „Toen Ida die zomer thuiskwam, omdat ze geen geld had om in Leiden te overzomeren, werd de wrijving met haar ouders te groot. Na een knallende ruzie stuurden die haar het jaar daarop verder weg, zonder geld. Ze kwam te recht in Utrecht, waar ze doodongelukkig was." Doodongelukkig was Van den Berg zelf toen ze vier jaar gele den in het ziekenhuis lag. Een automobilist had haar in haar rolstoel aangereden. Ze was zes meter weggeslingerd en had alle ledematen gebroken. In die rolstoel zit ze al sinds haar elfde. Lijdend aan een progres sieve spierziekte, gaven artsen haar toen geen zeven jaar meer te leven. „Mijn zus had het ook en mijn broer. Ze zijn beiden al overleden." Op de middelbare school begon Van den Berg gedichten voor te dragen. „Mijn bloed ging dan anders stromen", vertelt ze. Toen ze in Leiden psychologie ging studeren raakte de poëzie evenwel op de achtergrond. Ze werd bestuurslid van een plat form voor gehandicapten. „Ik gaf lezingen onder de titel 'Lie ver opgebrand dan uitgeblust' en schreef verhalen over het ge handicapt-zijn, vaak met een humoristische inslag." „In 1992 moest ik een ingrijpen de rugoperatie ondergaan en daardoor was ik niet meer in staat om verhalen te schrijven. Gedichten wel, want die kon ik onthouden en aan bezoekers dicteren." Van den Berg citeert moeiteloos uit haar hoofd. Gedichten van Ida Gerhardt en die van haar zelf. Haar eigen gedichten zijn Mieke van den Berg bij het muurgedicht van Ida Gerhardt op het LAKgebouw aan de Witte Sin gel. Foto: Eric Taal steevast sonnetten. „Ik voel mij thuis in het sonnet", verklaart ze. „Als gehandicapte moet ik leven binnen scherp gestelde grenzen en dat is precies waar toe het sonnet uitdaagt: je moet het doen binnen scherp gestel de grenzen. Je moet woekeren met de beperkingen van de vorm." Elly de Waard verleidde haar ooit tot ontrouw aan het sonnet, „maar ik vond er niets aan." Met de sonnetten vulde ze in middels een bundel, 'Deelbaar bestaan', die anderhalfjaar gele den bij uitgeverij Kleine Uil in Groningen verscheen. In haar ziekenhuisbed heeft Van den Berg niet alleen gedichten geschreven, maar zich ook in dichters verdiept. „Ik was op zoek naar iemand die mijn leven weer een doel kon geven. Uit eindelijk vond ik die iemand in Ida Gerhardt." En hoewel Ger hardt zei: 'Ik wil gekend worden vanuit mijn gedichten', ontdekte Van den Berg dat die gedichten meer geheimen prijsgeven aan iemand die iets weet over Ger hardts leven. Gerhardt dichtte vanuit het spanningsveld tussen afzonde ring en een hartstochtelijke be hoefte aan erkenning. Toen ze in Leiden haar eerste prijs had ontvangen, in 1945, wilde ze die dolgelukkig aan haar familie to nen. Maar toen ze daar voor de deur stond maakte de koele ont vangst duidelijk dat haar vader en zussen niet blij waren met haar succes. Zij vonden, zo bleek later, dat de prijs toekwam aan haar oudere zus Truus, die eveneens twee bundels op haar naam had staan. Ook Gerhardts collega's mis gunden haar het succes. Zij hadden de prijs aan Gerrit Ach terberg toegedacht. Achterberg zat in een inrichting; een prijs had hem meer bewegingsvrij heid gegeven. Zo keerde Ger hardt die nacht verregend terug naar haar eenzame kamer in Kampen. Later ontving zij nog acht prijzen, waaronder de Meesterschapsprijs voor letter kunde, die haar in 1979 werd uitgereikt in het Leidse Acade miegebouw. Ook Achterberg kreeg zijn prijs Het Ida-Gerhardtgenootschap geeft een eigen tijdschrift uit. Voor informatie: e.hulscher@planet.nl. Meer in formatie over het werk van Mieke van den Berg: didzin- ^ga@wishmaiLnet.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15