LEIDEN REGIO Verpleeghuis erbij, verzorgingshuizen weg 'Je wordt als molenaar geboren, het zit in je' Handtekeningen Kroonprins sluit villa af voor pottenkijkers voor behoud van trapveldje Winkels in Gevers Deijnootschool ht naar mviergang natieavond evallingen R3 Ouderencentra Voorschoten mikken op zorg aan huis bswoude Jit met iratie klok Jan Kraan zegt Doesmolen in Hoogmade na halve eeuw vaarwel lonmaak elegd uit ïst-angst' Eerste huurder uit Voorschoten meldt zich Aflevering 26 Kinderweek in Leimuiden den rijn - De Al- listorische vereniging ;erdag op de fiets. De it naar de molenvier- arlanderveen. Daar t e belangstellenden een ing door één van de n er volgt een wande- de polder. De fiets- mgeveer zestien kilo- ngen begint om 10.00 it Park Rijnstroom in an den Rijn. De kosten ip bedragen vijf euro vassenen en drie euro leren, inclusief een itie. srun den run - Mensen Tjnd verwachten en niet M t daarbij komt kijken, I ip dinsdagavond 3 0[ er naar Zalencentrum in Alphen aan den r houdt Kraamzorg De een speciale informa- voor aanstaande ou- consulente vertelt on- rktf over hoe een thuisbe- je, at. Tevens is er veel ngsmateriaal. De aa ngsavond begint om dZalencentrum De de Troubadourweg 2 donderdag 15 augustus 2002 door Judy Nihof voorschoten - 't Hofflants Huys en Foreschate in Voorschoten hebben hun langste tijd gehad. In plaats van de verouderde Voor- schotense verzorgingshuizen moet er een kleinschalig ver pleeghuis komen nabij het cen trum met daarnaast drie steun punten waar thuiswonende ou deren terecht kunnen. Verder zijn meer seniorenwoningen nodig. Dat blijkt uit de gisteren gepre senteerde toekomstvisie van de Stichting Zorgcentra Vlietlanden, waaronder de twee verzorgings huizen vallen en Woonzorg Ne derland, de eigenaar van de ge bouwen. „Voorschoten loopt achter", zegt directeur Bep van Vliet. „Er is veel intramurale zorg en maar een klein beetje zorg aan huis." Die situatie sluit niet aan op maatschappelijke ontwikkelin gen, aldus Van Vliet. Zo neemt de behoefte aan een kamer in een verzorgingshuis af. Ouderen willen langer zelfstandig blijven wonen. Wel willen ze de moge lijkheid hebben om thuis zorg te krijgen. Als het aan Van Vliet ligt, ziet de ouderenzorg er in Voorschoten binnen een paar jaar anders uit. „Dan zijn er mo derne, ruime zorgsteunpunten, waarvan ouderen in de wijk vol op gebruik kunnen maken." De Stichting Zorgcentra Vliet landen loopt al geruime tijd te gen het probleem aan dat een verpleeghuis ontbreekt in Voor schoten en dat de verzorgings huizen 't Hofflants Huys en Fo reschate niet meer voldoen aan de eisen van deze tijd. De bewo ners beschikken er over kamers die klein zijn en niet comforta bel. De vraag naar meer ruimte en meer privacy neemt toe. Na dere studie moet volgens de di recteur uitwijzen wat er moet gebeuren met Foreschate „Fore schate is nog wel een aantrekke lijk gebouw. Wellicht dat het verbouwd kan worden tot zelf standige woningen. Ouderen kunnen dan dezelfde zorg krij gen die nu ook wordt geboden, maar krijgen dan de beschikking over mooiere en grotere wonin gen." Of het mogelijk is om 't Hofflants Huys te verbouwen, betwijfelt Van Vliet. Het gebouw is niet alleen verouderd; het ligt ook te ver vein voorzieningen af. „Mensen willen in de buurt hun boodschapjes kunnen doen. De tijd is voorbij dat je ouderen aan de rand van een dorp of een stad neerzette. Je moet oude mensen niet isoleren, maar deel laten uitmaken van de maat schappij." Vandaar het idee om een nieuw Hofflants Huys te bouwen nabij het centrum, het liefst in de Vlietwijk. Geen ver zorgingshuis, maar een 'multi functioneel woonzorgcentrum' met een klein verpleeghuis en 'zorgsteunpunt' van waaruit ou dere wijkbewoners zorg kunnen krijgen. Van de overheid kreeg Vlietlan den al geruime tijd geleden toe stemming voor zestig tot tachtig verpleeghuisplaatsen. Maar voor een geschikte plek is de stichting afhankelijk van de gemeente. Van Vliet hoopt op medewer king. „Zo'n multifunctioneel zorgcentrum biedt een meer waarde voor een omgeving. Mensen die er in de buurt wo nen, kunnen zorg en diensten thuis krijgen en kunnen gebruik maken van de mogelijkheden van het woonzorgcentrum, zo als maaltijden en sociaal cultu rele activiteiten. Daar wordt een wijk toch happy van? Wij willen ook graag met de wijkbewoners praten en samen met de wijk en de Stichting Welzijn Ouderen Voorschoten (SWOV) onze plan nen uitwerken." Volgens Van Vliet moeten Vliet landen, Woonzorg Nederland en de gemeente snel om de tafel gaan zitten. „Wij hebben van het College voor de Bouw van Ziekenhuisvoorzieningen al tij den geleden toestemming ge kregen om onze plannen te rea liseren. Maar hun geduld raakt op. Er moet voor het eind van het jaar een akkoord liggen om samen met de gemeente de plannen te gaan uitwerken." Wethouder Verschoor vindt de toekomstvisie van de Stichting Zorgcentra Vlietlanden belang rijk. Volgens hem hoeft de ge meente niet te worden over tuigd dat er veranderingen no dig zijn op het gebied van oude renzorg. „De noodzaak is er, daarvan zijn we al lang door drongen. We zijn er ook driftig mee bezig." De wethouder wil bij het rapport van de Stichting Zorgcentra Vlietlanden ook an dere elementen betrekken, zoals de aansluiting op de andere ou derenvoorzieningen in Voor schoten en in de regio. Pas als dit 'totaalbeeld' er is, kan de ge meente gaan zoeken naar een plaats voor het verpleeghuis. Eenvoudig is dit niet, aldus Ver schoor. „De vrijliggende gron den liggen jn Voorschoten niet voor het opscheppen." ie te ge - De klok van de Is hervormde kerk in ;e blijft nog even twee geven. Wethouder ik van Jacobswoude een ingreep tot hij al- [i digen tot zijn beschik- Zij moeten de vraag rden of het defect aan j ik een kleinigheid is of e reparatie aan het mo- aan de Comriekade rk Tink, deze week als lo- neester de de vervan- ïrgemeester Van Beek, (lijk de lagers aan ver- De. „De klok stamt uit 'i hij is oud", aldus Vink. "^wijzers een maand ge stonden, dachten on- scs dat de lagers aan vetoe waren. Uit een zoiek dat zo'n reparatie edrag vergt." "iruggenaar Leen van verkzaam bij de ge- e kerkklok op eenvou- 111weer aan de praat w i bij Vink de gedachte ;ers misschien nog in ,Het enige probleem lus Vink, „dat niet alle zerplaten dezelfde tijd Pas als onze verant- e medewerker Chiel it is, krijg ik daarover Moeten er nieuwe la- •en, dan wordt het een ratie. Maar wellicht is e ingreep afdoende, d doen we nog even Ie klok." Molenaar Jan Kraan neemt na een halve eeuw afscheid van de Doesmolen In Hoogmade. „Aan de lucht moet je kunnen zien dat er veel wind aankomt, anders ben je te laat om de molen aan de ketting te leggen/'Foto: Taco van der Eb wassenaar - Alle toegangswe gen naar het Wassenaarse landhuis van kroonprins Wil- lem-Alexander en prinses Méxima zijn in stilte herme tisch afgegrendeld. Verboden voor wandelaars en onbevoeg den' staat er op het bord ter hoogte van de met bladeren bedekte oprijlaan, die dateert uit 1665. Ook rondom villa Ei kenhorst, die wordt verbouwd voor het prinselijk paar, zijn overal hoge puntige hekken geplaatst Uiteindelijk komt er een nog steviger hekwerk, compleet met beveiligingsca mera's en warmtedetectoren. Pottenkijkers kunnen Villa Ei kenhorst alleen nog vanuit een sportvliegtuigje of helikopter aanschouwen. Houders van een wandelkaart voor het om liggende koninklijke landgoed De Horsten (380 hectare) kun nen straks zelfs met verrekij kers geen glimp meer opvan gen van de prinselijke familie. Met het oog op de veiligheid van de toekomstige bewoners wordt de prachtige buiten plaats vergroot tot ruim tien hectare. De Dienst Koninklijke en Diplomatieke Beveiliging vindt een open ruimte aan weerszijden van het nieuwe hek noodzakelijk. Om de inpassing optimaal te maken en bomen te sparen, wordt gebruik gemaakt van be staande en nieuwe waterlopen. Zeg maar het idee van Paleis Huis ten Bosch van Willem- Alexanders ouders, waar het gros van de hekken ook met de pootjes in sloten van het Haag se Bos staat Rondom villa Eikenhorst ligt er alleen aan de oost- en zuidzij de een slootje dat doorloopt in het water in de achtertuin. Daar is ook het zwembad dat destijds voor prinses Christina (de vorige bewoonster) en haar gezin is gebouwd. Door de wa terloop uit te breiden in de richting van de Horst- en de Voordelaan kan daar eveneens het hekwerk in het water wor den geplaatst De kroonprins heeft om een sloot te laten gra ven toestemming nodig van het waterschap. Wassenaar valt onder het regime van het Hoogheemraadschap van Rijnland, dat al sinds het jaar 1200 ervoor zorgt dat de water keringen op peil blijven. Villa Eikenhorst maakt deel uit van De Horsten. Dat gebied erfde Willem-Alexanders grootmoeder Juliana van haar moeder Wihelmina, die het landgoed in 1898 kocht Niet de kroonprins maar zijn groot moeder is vergunningplichtig. Namens 'Hare Koninklijke Hoogheid J.LE.M.W.van Oran- je-Nassau te 's Gravenhage', prinses Juliana dus, werd dan ook een vergunning 'krachtens keur' bij Rijnland aangevraagd. >ur den run - De van het ventilatie- :n flat aan de Saffier- then aan den Rijn is stilgelegd. Aanlei- le klachten van bewo- ibest in de ventilatie- hun woning. Wo- ireniging Wonen it een onderzoek uit- het vrijkomen van :ns de werkzaamhe- jevaren daarvan voor ieid. Dit doet de im de bewoners van it te stellen, itraal verwacht niet bestaat voor de ge- de bewoners. Vol- 'oerster Ellen van It gaat de woning- ig zorgvuldig te asbest „We hebben advies ingewonnen re dit het beste kon- :en. Dat adviseerde let een zachte borstel te laten schoonma- ior komt geen asbest itaat er geen gevaar indheid." in schoonmaakbedrijf in steren bezig met de jUgjak. Wonen Centraal jgggeen bedrijf in dat is orT eerd in de verwijde- Bn( sbest, omdat het de g{ r asbest vrijkomt vrij de maak van het ventila- gebeurt eens in de mp )e luchtpijpen komen i3 p (uken, het toilet en de >ali /entarisatie vorig jaar de pijpen toe waren schoonmaakbeurt, ook asbest geconsta- panden met asbest- pijpen zijn toen als •ongemaakt. door Judy Nihof hoogmade - Een paar oude stoelen, een kastje en een koffiezetapparaat. Meer staat er niet in de Doesmolen en meer heeft molenaar Jan Kraan ook niet nodig. Hij ontfermt zich al bijna vijftig jaar over het monument in Hoogmade. Aanvanke lijk was hij beroepsmolenaar, maar sinds vele jaren is het liefdewerk, oud papier. Nog een maand of vijf en dan komt daar aan een eind. „Het wordt me te zwaar", zegt de 74-jari- ge molenaar. „Er komt meer bij kijken dan alleen het malen. Ook de moestuin moet je bijhouden. En in de zomer moet je het gras maaien. Ik wil het wat rustiger aan gaan doen. Vervelen zal ik me niet, want ik heb een mooie hobby: de repara tie en restauratie van klokken." Kraan komt uit een molenaarsnest. De grootvader van zijn moeders kant werd in de Doesmolen geboren. Het is nu bij na niet meer voor te stellen, maar in de piepkleine ruimte woonde hij met zijn vrouw en vier kinderen. Er was zo weinig plek dat het gezin rechtop zittend moest slapen. Pas later, in 1875, werd er een huis bij de molen gebouwd. Zelf groeide Kraan op in de Nieuwe Groenendijkse molen in Hazerswoude- Rijndijk. Toen zijn vader overleed, bleef moeder achter met tien kinderen. Het was armoe troef. De kinderen moesten de handen flink uit de mouwen steken. Als twaalfjarige hielp Kraan al bij nacht en ontij met malen, zodat de omliggende landerijen niet onder water kwamen te staan. Een onbezorgde jeugd heeft Kraan niet gekend. „Ze zeggen wel eens: die goeie ouwe tijd. Nou, ik hoop dat-ie nooit meer terugkomt. Maar het is wel goed dat je het hebt meegemaakt. Ik kan nog een stapje terug doen, als het moet Dat kan de huidige jeugd niet meer. Die wil alleen maar meer, meer, meer." Hoewel Kraan wist dat het geen vetpot was, koos ook hij voor het molenaarsbe- staan. „Waarom? Je wordt als molenaar geboren. Het zit in je." Toen de Doesmo len vrijkwam, aarzelde hij dan ook geen moment om te solliciteren. Hij werd aan genomen. Met zijn gezin woonde hij 37 jaar in het huisje bij de molen. De eerste jaren was het behelpen, want water, elek triciteit en een telefoon ontbraken. Bo vendien was de bewoonde wereld jaren lang alleen te bereiken via een pontje over het water. Elf jaar geleden verhuisde het echtpaar naar Hazerswoude-Rijndijk. Kraans echt genote was het isolement meer dan beu. „Ze wilde meer onder de mensen zijn. Als je een boodschap nodig had, moest je altijd een wereldreis maken. In Hazers woude-Rijndijk is ze helemaal opge bloeid. Ze heeft een hoop kennissen ge kregen." Voor Kraan hoefde de verhuizing niet zo nodig. Dat de molen midden in de pol der ligt, ziet hij alleen maar als een voor deel. Dat is ook de reden dat hij na de verhuizing molenaar bleef. Vrijwel elke zaterdag zet hij de molen, die inmiddels in handen is van de Rijnlandse Molen stichting, in werking. Dan geniet hij weer van de rust van het platteland. Om bezoekers zit hij niet te springen. „Ik heb een keer meegedaan aan de landelij ke molendag. Dat was eens maar nooit weer. Dan ging je de mensen wat uitleg gen en dan wisten zij het beter! En som migen liepen zo achteruit mijn moestuin in, toen ze een foto wilden maken. Trap ten ze zo in de sla. Liefhebbers zijn na tuurlijk wel welkom. Voor hen ben ik best bereid om een dagje extra te komen." Aan de overname van de molen door de Rijnlandse Molenstichting bewaart Kraan geen beste herinneringen. Van de ene op de andere dag werden er dingen veran derd, zonder enige vorm van overleg. Meer wil hij daar niet over kwijt. Hij heeft geen zin om mensen tegen de schenen te trappen. Of zijn opvolger weer een échte mole naar wordt, betwijfelt Kraan. „Ach, ze zullen best wel een surrogaat-molenaar vinden, uit het burgerleven vandaan. Al die vrijwillige molenaars van tegenwoor dig doen hun best, hoor, maar met een cursus ben je nog geen molenaar. Je moet verstand hebben van de lucht. Daaraan moet je kunnen zien wat voor weer het wordt. Als je niet ziet aankomen dat er veel wind aankomt, dan kan het gebeuren dat je te laat bent om de molen aan de ketting te leggen. Dan kunnen de wieken eraf slaan. Ik heb meer dan zestig jaar gemalen en ik heb nog nooit brok ken gemaakt." rupwetering - Het trapveldje bij de H. P. van der Poellaan in Rijpwetering moet een voetbal veldje blijven. Dat vinden de jongens die daar dagelijks voet ballen. Zij hebben in de buurt inmiddels vierhonderd handte keningen opgehaald in een po ging om de aanleg van een speeltuin op het veldje tegen te houden. Volgens Patrick van Rossum hebben de spelers weinig trek om hun heil ergens anders te zoeken. Hij is elke dag te vinden op het veldje „Veel kleine kinde ren mogen van hun ouders de drukke weg niet oversteken, waardoor er weinig plek over blijft om te voetballen." Op het veldje waar nu de Ripse huttenbouw wordt gehouden, spelen regelmatig meer dan der tig kinderen een potje voetbal. Patrick begrijpt niet dat er een speeltuin komt. „We voetballen er iedere dag en we horen wei nig bewoners klagen. Heel soms komt er een bal in de tuin." voorschoten - De voormalige Gevers Deijnoot school aan de Schoolstraat in Voorschoten wordt de komende jaren ingezet als wissellocatie voor ondernemers die tijdelijk extra ruimte nodig heb ben. De eerste huurder heeft zich al bij de ge meente gemeld. Net voor het einde van het schooljaar is de protes tants christelijke basisschool definitief verhuisd naar een splinternieuw pand aan het Burgemees ter Van der Haarpark. Voor invulling van de plek van het oude schoolgebouw gaat Voorschoten een 'herontwikkelingsplan' maken. Naar de letter van het bestemmingsplan moeten er winkels met daar bovenop woningen komen. Een woordvoerder van de gemeente rekent er echter op dat het nog enkele jaren kan duren voordat de eerste paal de grond ingaat. Eerst moet er een centrumvisie zijn. Tot die tijd verhuurt de gemeente de lokalen aan ondernemers die willen verbouwen en tijdelijk ex tra ruimte nodig hebben. „Daar is een behoorlijke behoefte aan." De eerste huurder staat al klaar. Met ingang van 19 augustus gaat modezaak Ge woon Geluk zeven weken een leeg schoollokaal huren, omdat de winkel aan de Truebstraat fors wordt uitgebreid. „De gemeente heeft ons enorm uit de brand geholpen", zegt ondernemer Backx opgelucht. „Een mobiele winkel huren was name lijk veel te kostbaar. En zeven weken dichtgaan is geen optie, want dan ben ik failliet." De bovenste etage van het oude schoolgebouw wordt in de toekomst mogelijk benut voor kinder opvang. Uit een notitie van de Centrale Stichting Kinderopvang Voorschoten (CSKV) blijkt dat er dringend meer opvangplaatsen nodig zijn. De or ganisatie wil dat de gemeente op korte termijn zorgt voor extra ruimte, bijvoorbeeld in de voor malige Fortgensschool aan de Oude Adegeester- laan of in de Gevers Deijnoot. „Maar de grote vraag is hoe dat betaald gaat worden", aldus de woordvoerder van de gemeente. „Want de finan ciële positie van Voorschoten is zo dat we op de centjes moeten passen. Dat is dus nog niet één twee-drie beslist." Ondernemers die tijdelijk onderdak zoeken, kunnen terecht in de lege Gevers Deijnootschool aan de Schoolstraat. Foto: Mark Lamers Wethouder Reijnders houdt on danks het protest vast aan de plannen. We willen van het trapveldje een speelveldje ma ken" zegt hij.Alleen goede ar gumenten kunnen de aanleg van een speeltuin nog tegen houden. Die jongens moeten een andere plek gaan zoeken. Bovendien hebben er omwo nenden van het veldje opgebeld om te klagen over de overlast" Het voetballen vinden de bewo ners geen probleem, maar met name wat pubers zorgen 's avonds voor onrust. De voetballers gaan morgen naar het gemeentehuis om de handtekeningen te overhandi gen aan de wethouder. Reijn ders: „Ik vind het wel hartstikke leuk wat ze doen. Als ik daar ook iedere dag had gevoetbald dan was ik ook niet büj geweest als ik had moeten vertrekken. Het is ook tegenwoordig best lastig om je als kind buiten goed te ver maken." leimuiden - Kinderen van 4 tot en met 14 jaar kunnen tussen 27 en 30 augustus op een leuke manier hun vakantie afsluiten. Want dan wordt in Leimuiden de 26ste vakantie-kinderweek gehouden. Tijdens deze week verrijst er een huttendorp aan de Beukenlaan. Naast het timmeren en zagen kunnen de kinderen knutselen in sporthal Het Spant Op het terrein van voetbalvereniging Kickers '69 wordt een zeskamp gehouden. Deelname aan de week kost 7,50 euro. Daarvoor krijgen de kinde ren een speciale button die als toegangsbewijs dient voor de di verse evenementen. I -1

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13