Aannemers gemeente in verlegenheid DUIN BOLLENSTREEK Springen in Lisses centrum alleen voor durfals 900 kilometer afzien voor Ghana Neem een proefabonnement 1 WEKEN VOOR 22,00 BEL 071-5128030 J r Bomen rond Witte Kerk aanget» 'Ook kerken inzetten bij strijd tegen alcohol' Nieuwe onthullingen bouwfraude''1 Zakkenrollers op zomerm; !i Leidsch DagbladHICHIEVElV ANNO 1902 ANNO 1977 Onderscheiding voor Peppelenbos Sneeuwpret op strand verplaatst Haagse fietser aangereden Avondvierdaagse in Voorhout Bollenstrekers maken rondje Nederland in drie dagen Makers Alcoholplan Katwijk willen drankmisbruik groots aanpakken Rick Wassenaar van atletiekvereniging de Spartaan oefent voor de 'wedstrijd' zaterdag in het Lissese centrum. „In zo'n smalle straat midden in het dorp, heb je pas in de gaten hoe hoog je eigenlijk komt. Met zo'n 5 meter zitje wel op goothoogte." Foto: Taco van der Eb onder de knie dan iemand die al in z'n broek schijt als de lat in de buurt van de vijf meter komt." Wassenaar stelt vast dat er pols stokhoogspringers zijn die qua behendigheid, motoriek en sprongkracht alles in huis heb ben om tijdens de WK aardig uit de hoek te kunnen komen. Maar toch scoren ze niet. „Ze durven een langere stok en daarmee de kans op een hogere sprong niet aan en blijven dan onder hun eigenlijke niveau presteren. Dat is jammer." Helemaal ongegrond is die angst echter'niet. Dat heeft hij afgelopen winter aan den lijve ondervonden. „Deze sport is niet helemaal zonder risico. Als je niet hard genoeg 'aanloopt' is er een gerede kans dat je terug valt. En dan kom je van zo'n vier meter hoogte niet altijd netjes op twee voeten terecht. Mijn en kel heeft op die manier in janua ri een optater van jewelste ge had en dat kost je wel een paar maanden." Maar het voldane gevoel na een sprong die wèl aan de verwachting voldoet, weegt ruimschoots op tegen de ellende, meent de Spartaan kampioen. „Wanneer alles vol gens het boekje verloopt en je snelheid en sprongkracht goed zijn, je op het juiste moment ge lanceerd wordt en de lat niet raakt, ben je al voor je op het kussen valt in een juichstem ming. Daar kan niks tegenop." Dan zet Wassenaar er tegen ne genen resoluut een punt achter. Hij is tevreden over de training en is er van overtuigd dat het springgala net als vorig jaar een succes wordt. „Vooral tijdens het 'inspringen' kan het winkelend publiek wel wat spectaculaire stunts ver wachten, die niet specifiek in het polsstokhoogspringen thuis horen. Het wordt bloedstollend zo nu en dan, daar kun je verze kerd van zijn", belooft hij tot slot De overige atleten die van 14.00 tot 16.00 uur aan de krachtme ting meedoen zijn: Robbert-Jan Jansen, Nederlands jeugdkam pioen, Vincent Bergman, Alex van Zutphen en Ludo van der Plaat. donderdag 15 AUGUSTl) door Peter Groenendijk vervolg van voorpagina hillegom- Vier bedrijyen waren in 1997 bij de gewraakte aanbe stedingen in Hillegom, betrokken. Het zijn aannemingsbedrijf Cul- tuurweg uit Alphen aan den Rijn, Koop Tjuchem BV uit Hoofddorp, NBM Noord-West uit Zaandam en J.G. Nelis uit Haarlem. Bij de aanbesteding voor de aanleg van riolering in de Horst ten Daallaan in Hillegom was ook nog het be drijf Seignette uit Assendelft be trokken. Bij beide aanbestedingen was Koop Tjuchem BV de laagste in schrijver. Beide klussen werden vervolgens ook uitgevoerd door dit bedrijf. Koop Tjuchem is te vens de voormalig werkgever van 'klokkenluider' Ad Bos, die een deel van de schaduwboek houding van Koop' Tjuchem) openbaar heeft gemaakt. Naar aanleiding van die schaduw boekhouding is een parlemen taire enquêtecommissie inge- b steld, die op 22 august m P met haar verhoren. De onthullingen brenf1 alleen de betrokken maar ook de gemeerfc' gom in verlegenheid meente trok volgens veel te hoog bedrag ui e' aanleg van een riool Horst ten Daallaan, wa aannemers ongemerkt veel geld konden vragei|at werkzaamheden, zijn de aannemers klaajW in staat geweest om d 1 raming van de gemeei machtigen. De gemeente Hillego maandag, na de besi gen in het boek van O geen enkele manier De gemeentesecretari mee dat ook de nami betrokken bedrijven i den worden vrijgegeve beroep op de Wet op baarheid van Bestuurt gemeente Hillegom de toch aan deze krant te digen. noordwijk - Zakkenrollers hebben gisteren op de Noo zomermarkt vier portemonnees buitgemaakt. Alle vier d offers deden snel aangifte. De politie heeft vervolgens e r< soneel naar de markt gestuurd, maar de zakkenrollers .a opgepakt. De politie wil ook bij de komende zomermarkl toezicht houden. noordwukerhout - De Hongaarse zilverlinden rond de Witte Kerk in Noordwijkerhout zijn aan getast door schimmels en zwammen. Of de bo men worden behandeld, hangt af van de resulta ten van een test naar de breukgevoeligheid van de bomen. Bij die test, die inmiddels is gedaan, wordt gekeken of de bomen een stevige storm wel kunnen doorstaan. Dat gebeurt door een flink gewicht - tot maximaal zes ton - aan de bomen te hangen Er wordt ge stopt met trekken zodra aan de stam sc s een breuk vertoont. Over twee weken ve gemeente de uitslagen van het onderzo bomen de test goed hebben doorstaan, der gekeken hoe de bomen behandeli worden. v „Het gaat erom dat we de bomen behi e als dat echt niet kan, dan worden er ni( ke, exemplaren neergezet", aldus een w I der van de gemeente Noordwijkerhout. uit de Vrijdag 15 Augustus LEIDEN - De heeren J. Smittenaar en D. Speet wo nenden aan den Hoogen Rijndijk geven den Raad te kennen, dat voor hun perceel een sloot is gelegen, en dat deze sloot door demping en rioieering van het gedeelte er van waarlangs in den laatsten tijd is ge bouwd geworden, tot vergaarbak is gaan dienen der faecaliën, welke er in uitvloeien, daar deze sloot geen uitwatering of loozing heeft; en daardoor niet alleen een ondraaaglijken stank uitwasemt, e zelfs zeer schadelijk voor de gezondheid is j den. Allemaal redenen, welke nopen de aandacli vestigen, dat de toestand, waarin deze sloot keert, een onhoudbare is, en tevens te vera die maatregelen te willen treffen, waardoor een einde gemaakt wordt, daar het voortbes dezen onhoudbaren toestand een hygiënisc I oplevert en deze schoonen wandelweg onts Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exerap bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damlate b.v. Postbus 507,2003 P onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de ball* Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. rijnsburg - Wil Peppelenbos is vanmorgen tijdens het kinder corso benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Pep pelenbos kreeg haar onder scheiding voor haar inzet voor dit corso, waarbij vijfhonderd kinderen met versierde fietsen en fietsjes door Rijnsburg trek ken. Peppelenbos doet dit werk al sinds 1976. Daarnaast is zij al 28 jaar docente bij de bloem- bindcursus Rijnsburg en maakt zij bij speciale gelegenheden bloemversieringen voor het Rijnsburgse gemeentehuis. Ook is zij tien jaar vrijwilliger ge weest voor de voetbalvereni ging Oegstgeest en tien jaar be stuurslid van buurtvereniging Het Centrum. Zij kreeg de on derscheiding opgespeld door burgemeester Van der Lee. katwijk - Hoog bezoek was er wel zaterdag op het zuidstrand van Katwijk, maar de sneeuw- helling bij Willy Zuid was ner gens te bekennen. Klopt, zegt een medewerker van het strandpaviljoen. Wegens de slechte weersvoorspellingen is de sneeuwpret op het strand verplaatst. Liefhebbers van sneeuwballen gooien en sleetje rijden kunnen nu op 24 augus tus op het Katwijkse strand te recht. Daar wordt die dag een helling van echte sneeuw opge spoten. katwijk - Een 30-jarige fietser uit Den Haag is gisteravond rond acht uur aangereden op de Sportlaan in Katwijk. Hij ver leende volgens de politie geen voorrang aan een auto, be stuurd door een 32-jarige Val kenburger. De Hagenaar kwam vanaf het fietspad uit de Zuid duinen. Hij is met verwondin gen aan armen, benen en nek naar het LUMC gebracht. voorhout - Wandelaars kun nen vanaf maandag 19 augus tus meedoen aan de avondvier daagse in Voorhout. Elke avond is tussen de acht en de tien ki lometer te lopen. Er kan gestart worden tussen 19.00 en 19.15 uur bij het jeugdcentrum De Spelewey aan de Breughelhof 8 in Voorhout. Inschrijfkosten aan de start op maandag 19 augustus zijn 1,50 euro, in de voorverkoop kosten startkaarten een euro. Deze kaarten zijn te koop bij Hoek Boek Herenstraat 61, Photo Point Oosthoutplein 6 en tij dens de huttenbouw op het ijs baanterrein. Maandag 15 augustus KATWIJK - Het 23ste bloemencorso van Katwijk, 'Flora's kleurenpracht aan zee', heeft een ongekend aantal bezoekers ge trokken. 's Middags stonden er zo'n 60.000 toeschouwers langs de route, 's avonds (het Katwijkse corso rijdt als enig Nederlands corso ook een avondroute) werd dat aantal nog eens geëvenaard. Zo'n 30% meer dan vorig jaar", weet Chris Ver- plancke, directeur van het WV Katwijk te vertellen. Het was dan ook schitterend weer. Met name 'de bloemendans', een fraai opgetuigde koets van tuincentrum 'De Kwekerij' uit Katwijk ondervond een warm onthaal. Maar ook de praalwagens moch ten er wezen. De jury had het zelfs moeilijk met de beoordeling. De eer van 'de mooiste praalwagen' ging naar 'de bomschuit' en 'de kamer met bedstee'. Het Katwijkse corso bestaat al weer 23 jaar. Daarvóór kwam het Rijnsburgse corso ook door Katwijk, maar dat werd op een ge geven moment te bezwaarlijk. "Bovendien is het leuk iets voor je eigen badplaats te bieden te hebben", aldus Chris Verplanc- ke. LISSE - De schooljeugd heeft het ophalen van oude kranten en vodden voor de door brand getroffen centra Qbus en Harlekino besloten met het overhandigen van de op brengst. In één week hebben ze 2000 kilo papieren 166 kilo vodden opgehaald. Een enorm karwei, dat tachtig gulden oplever de, niet veel maar wèl de start voor een nieuwe inventaris. Mevrouw Kortekaas, zij coördineerde de actie: "De kinderen wil den de laatste vakantieweek iets doen en kwamen zelf met dit plan. Papierhandel Hoogervorst wilde wel een container be schikbaar stellen. Er hebben er deze week vier in mijn tuin gestaan. De kinderen heb ben zo hard gewerkt dat sommigen van hen 's avonds huilend thuiskwamen, zó moe waren ze". door Saskia Buitelaar vervolg van voorpagina katwijk Om de strijd aan te gaan tegen overmatig gebruik van alcohol, is de inzet van zo veel mogelijk maatschappelijke organisaties nodig. De makers van het Alcoholplan Katwijk wil len daarom ook de kerken be trekken bij hun plannen. „Zodat we in Katwijk veel meer over al cohol gaan praten", zegt raads lid A. Kuijt, een van de coördi natoren van het plan. Wanneer straks het Katwijks col lege van burgemeester en wet houders en de gemeenteraad hebben besloten welke onder delen van het alcoholplan wor den uitgevoerd, moet tot in alle lagen van de bevolking duidelijk zijn waar het over gaat. Kuijt: „De meeste ouders reali seren zich helemaal niet hoeveel hun kind drinkt en wat de geva ren zijn. Dat ging dus ook fout met die alcoholvergiftigingen op Terschelling. Ouders die hun kind van 14 jaar op vakantie stu ren, moeten weten wat er kan gebeuren. Als we alcoholgebruik onder jongeren willen beheer sen, heb je het over verantwoor delijkheid en die begint bij het gezin." Als vrijwilligster bij de christelij ke stichting voor verslavingszorg De Brug weet zij uit ervaring dat drankmisbruik geen eenvoudig onderwerp is. Niet voor de jon gere die ermee in aanraking komt, maar ook niet voor het gezin dat het treft. „Het is heel moeilijk om dat ter sprake te brengen, terwijl het een breed maatschappelijk probleem is. Zo moeten we het dus ook aan pakken." De makers van het alcoholplan hebben daarmee zelf een begin gemaakt, onder leiding van het Platform Verslavingszorg Kat wijk. De denktanks bestonden uit tientallen vrijwilligers uit de po litiek, de sportwereld, de politie, de horeca, scholen, jongeren centra, de GGD, wijkverenigin gen, de gemeente en uit de ker ken. In de tussenrapportage Alcohol plan Katwijk, die nu aan de ge meente is aangeboden, komen zij met uiteenlopende plannen op de proppen. Eén daarvan staat al in de startblokken: vanaf 7 september staat twintig weken lang elk weekeinde de meetkeet bij een uitgaansgelegenheid in Katwijk. Vanuit de mobiele schaftkeet wordt onderzoek ge daan naar alcoholgebruik onder jongeren en de effecten daar van. Kuijt: „Welke andere plan nen doorgaan is nog maar de vraag, maar in elk geval wordt er nu al op veel terreinen samen nagedacht." door Roza van der Veer runsburg - Prettig gestoord zijn. Dat is volgens de Rijnsburgse Jan Pieter Tensen een noodza kelijke karaktertrek om in drie dagen tijd meer dan negenhon derd kilometer te willen fietsen. Hij is vanmorgen samen met zijn Lissese maat Aad Kortekaas vertrokken voor de monster- tocht waarmee hij zo veel moge lijk geld wil verzamelen voor de medische zorg in Ghana. Tensen is voorzitter van de Stichting Ontwikkeling door Sa menwerking (Ondosa) in Rijns burg. De stichting zet zich al ne gentien jaar in voor allerlei pro jecten in de Derde Wereld. Zo wordt binnenkort een ambulan ce verscheept naar South Tongu in Ghana. En om die ziekenauto op de juiste plek te krijgen, zijn nog communicatiemiddelen als een radio nodig. En dat kost geld, geld dat Ondosa nu nog niet heeft. Tensen hoopt met zijn fietstocht - vandaag eerst naar het Groningse Pieterburen, morgen het hele Pieterpad af naar Maastricht en zaterdag te rug naar Rijnsburg - een paar duizend euro te kunnen bijdra gen. Doordat mensen hem per kilometer sponsoren of een vast bedrag geven voor dit rondje Nederland. Het Rijnsburgs/Lissese duo gaat niet zomaar negenhonderd kilo meter fietsen. Er is hard ge traind. De 51-jarige Tensen en de 52-jarige Kortekaas fietsen sowieso veel en doen ook nog Maastricht aankomen, drinken we wel een biertje op het Maas trichtse Vrijthof." En dan zijn de wielrenschoenen niet echt prak tisch. Het is de bedoeling dat ze tijdens de rit over het Pieterpad maar een keer pauzeren om te eten. Tussendoor worden calo rierijke drankjes en mueslirepen genuttigd. „Dat haal je zo uit je wielrenshirt", vertelt Tensen. „We willen zo veel mogelijk op de fiets blijven." Tensen had de wekker vanmor gen op kwart over drie staan om eerst naar lisse te gaan en dan richting Pieterburen te vertrek ken, zo'n 250 kilometer. Daar willen ze om vijf uur vanmiddag zijn waar ze in een hotel slapen. Morgenochtend om half twee beginnen ze aan het ruim vier honderd kilometer lange Pieter pad. „We hopen om een uur 's middags de langste afstand te hebben gehad. En niet te hard van start te gaan. We denken ge middeld 25 kilometer per uur te halen. Dan moet het in zestien uur lukken. Gedoseerd rijden, daar gaat het om." Zaterdag rij den ze terug naar Rijnsburg. Daar worden ze 's avonds om acht uur ingehaald voordat de Rijnsburgse taptoe begint. Ook dan hoopt Tensen nog sponsors binnen te halen. „Want wij zien drie dagen af. Maar die mensen in Ghana elke dag." Aanmelden als sponsor kan bij de secretaris van de stichting Ondosa C. de Mooy, 06- 22559211. LEIDEN - Voor het eerst In de geschiedenis van i ductiedagen was de Pieterskerk te klein om alle mende studenten van de universiteit een gedeg plaats te bieden. Tijdens de openingsbijeenkom een respectabel aantal aspirant-studenten geno men met de harde vloer van de kerk. De foto ge overzicht van het Pieterskerkplein vlak voor de nlngszlttlng. Foto; Archief Leidsch Dagblad door Margrit Tibboel Nèt een fractie hoger springen dan de rest. Met dat oogmerk komen zes polsstokhoogsprin gers uit de nationale top zater dagmiddag naar het Lissese winkelcentrum. In een wel zeer ongebruikelijke entourage, op de kruising van de Kanaalstraat en de Wagenstraat, laten ze hun sprongen zien. Ook Rick Wassenaar van atle tiekvereniging de Spartaan, die de organisatie van het springga la voor zijn rekening neemt, is zaterdagmiddag van de partij. Hij was gisteravond op de atle tiekbaan aan de Spekkelaan te vinden voor de wekelijkse trai ning, maar ook om op de val reep nog even wat extra oefe ningen door te nemen. „Het wordt spannend zaterdag", laat hij glunderend weten als hij te rug komt van een warming-up rondje over de zonovergoten sintelbaan. Terwijl hij een drie meter lange springstok uit een blauwe hoes haalt en zich klaar maakt voor een sprong, kondigt hij aan: „Vooral Laurens Looije, voor malig wereldkampioen bij de jeugd, is een geduchte tegen stander met een persoonlijk re cord van 5 meter 71. Hij sleept waarschijnlijk de eerste plaats in de wacht. Maar wie als tweede eindigt, is koffiedik kijken, want we zijn aan elkaar gewaagd." Wassenaar denkt niet dat hij overmorgen zijn persoonlijk re cord van vijf meter zal verbete ren. Om zich heen wijzend: „Het is hier heel ruim, maar als je in zo'n smalle straat midden in het dorp springt, heb je pas in de gaten hoe hoog je eigenlijk komt. Met zo'n 5 meter zit je wel op goothoogte!" Volgens de student bouwkunde speelt de factor angst een rede lijk grote rol bij de beoefening van zijn favoriete tak van sport. „Je moet een durfal zijn. Als je niet bang bent heb je 't sneller Jan Pieter Tensen en Aad Kortekaas fietsen om geld in te zamelen voor medische zorg in Ghana. Ze zijn vandaag op weg naar het Groningse Pieterburen. Particuliere foto allerlei andere sporten. „We hebben alletwee nog het ge wicht van dertig jaar geleden. De laatste tijd hebben we er ook nog wat vanaf gefietst." Vrijdag werd even heen en weer naar het Noord-Hollandse Den Oever gefietst en dinsdagavond won veteraan Tensen nog de Burcht- ronde in Rijnsburg. „Dat was kort intervalwerk waarbij je vooral probeert heel te blijven", vertelt hij achteraf. „Voordeel was dat ik daar weer even kon vertellen over onze fietstocht. Met het gevolg dat veel premies spontaan werden afgestaan voor Ondosa." Ook is goed nagedacht over de mee tp nemen bagage. Alleen het hoogst noodzakelijke", ver telt Tensen. „We hebben allebei ultramoderne fietsen en goede kleding. We nemen alleen twee binnenbanden, plakspullen, een inbussleuteltje maar ook een minitoilettasje met een tanden borstel en minitube tandpasta mee. Verder een paar schoenen want als we vrijdagavond in

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12