LEIDE 'Méér kamers lost niets op' Eén grote lianenjungle van zwaaiende armen <X «I* rganisatie zwemvierdaagse moet creatief zijn Dutchtone SALE Pharming laat dochter ProBio los Rf REGIO |o zoekt lligers IsTELLINGl PvdA verwacht ook weinig heil van legaliseren Auto te water exclusief bij onze Shops Tot 50% korting +100 gratis SMS-jes 3 donderdag 15 AUGUSTUS 2002 «I steun behoud reldje luurtcentrum Matilo willigers voor de kook- ib voor kinderen in de n 5 tot en met 12 jaar nieuwe seizoen in trum Matilo wordt ge inen met de kinderen acht donderdagen tot 18.00 uur gekookt ten. Ook wordt er een je samengesteld dat en aan het eind van mee naar huis mogen dichtingen zijn te ver- buurtcentrum Mati- raat 126, telefoon ■advertenties) lip het euro- uik. Er moet nu io prijzenstop len ingesteld. door Timoteus Waarsenburg leiden - De EL CID-week. Voor de nieuwe lichting eerstejaars studenten traditiegetrouw de week waarin ze hun nieuwe stad kunnen leren kennen. En vooral de week waarin ze de Leidse studentenverenigingen ongeli miteerd kunnen vereren met bezoekjes. Voor de verenigingen is deze week elk jaar weer De Slag om Nieuwe Leden. Rond half elf 's avonds is het op het Rapenburg een drukte van belang. Voor nummer 24, de so ciëteit van Augustinus, staan spreekwoordelijke Oost-Duitse rijen van wachtenden. De reden: een optreden van Di-rect!. Een tienerbandje dat momenteel goed aan de weg timmert. En kennelijk zeer veel fans heeft onder de mensen die vorig jaar nog scholier waren. Augustinus heeft overduidelijk een gouden greep gedaan met deze Haagse popgroep. Is het voor de deur al druk, in de grote zaal van Augustinus is er helemaal geen doorkomen aan. Haringen in een ton hebben nog meer bewegingsvrijheid dan de studenten die zich voor het podium hebben opgesteld. Binnen vijf minuten is iedereen doordrenkt van het zweet. Helaas is de bar voor de mees ten onbereikbaar. Alleen de mensen die toevallig door de massa tegen de bar geklemd staan, kunnen een drankje be stellen. Voor wie drie meter ver der staat is de afstand naar de bar in deze drukte al te groot. Maar het mag de pret niet druk ken. En bovendien duurt het optreden maar drie kwartier. In elk geval geniet iedereen met volle teugen. Boven de hoofden in de zaal lijkt het één grote lia nenjungle van zwaaiende ar men. „We delen continu water uit in de zaal," laat bestuurslid Qona van den Berg weten. Ze kijkt zichtbaar tevreden de zaal in. „Ik moet eerlijk zeggen dat ik nog nooit van deze band had gehoord. Een aantal nummers kende ik wel, maar wist niet dat die van hen waren. Maar be langrijker is dat de EL CID'ers de band kennen. Als ik het zo inschat zijn ze redelijk popu lair", lacht ze. Quintus zet vanavond eveneens een succesvol 'wervingsoffen sief in. Een optreden van de dj's Wipneus en Pim staat ook hier garant voor veel belangstelling van de Nieuwe Lichting. Rond elf uur weten talloze nieuwko mers het verenigingsgebouw aan de Boommarkt te vinden. Bij de deur zit een aantal Quin- ten. Zij controleren of iedereen wel in het bezit is van een geel polsbandje: het bewijs van deel name aan de EL CID-week en daarmee ook het toegangsbe wijs voor alle evenementen bij de verschillende verenigingen deze week. De echte Quinten hangen aan de bar, de EL CID'ers lopen wat onwenniger rond. Ze kijken hun ogen uit, laten zich - als de mu ziek het toestaat- door leden voorlichten over de vereniging en dansen zich suf. „Mooie avond toch!", brult een Quint. Zijn naam gaat in het muziekge- weld verloren. Dan wijst hij grijnzend op vier zeer mooie meisjes met gele polsbandjes. „En nu maar hopen dat zij dat ook vinden! Ik vind dat alle stu denten lid moeten worden van een vereniging. Er zijn er zoveel in Leiden. Voor elk wat wils, zou je zeggen. Ik geloof dat de in schrijving bij ons in elk geval wel goed gaat." Een stukje verderop, bij Minerva aan de Breestraat, is het even eens gekkenhuis. Het lijkt wel of alle nieuwkomers zich van avond over deze drie verenigin gen hebben verspreid. Minerva heeft de werving van eerstejaars professioneel aangepakt Onder het motto 'Temptation Minerva' presenteert de vereniging zich aan de nieuwe lichting studen ten. Eerstejaars Minervanen lo pen in opvallende witte polo's. Feest bij Quintus, een van de studentenverenigingen die daarmee leden trachten te werven. Foto: Taco van der Eb 'Minerva Info Team' staat op de rug gedrukt. Een enkeling loopt met de tekst 'Minerva Boat Team. „Wij varen groepjes door de stad op de Minerva Borrel Boot", luidt de uitleg. Hun taak is verder gelijk. Ze geven ieder een die daar behoefte aan heeft uitleg over het reilen en zeilen binnen hun vereniging. Over de feesten, de gezelligheid, de ont groening die daaraan vooraf gaat en over de traditionele as pecten van 's lands oudste en Leidens grootste studentenver eniging. Rond half een zit niemand meer te wachten op uitleg. Ze verdrin gen zich in de Grote Zaal om mee te kunnen dansen op de opzwepende beats van de strak draaiende dj Roog. Bij de in schrijftafel is het nu uitgestor ven. De leden die daar de hele dag hebben gezeten, nemen het er even van. „Een mooie avond, met een mooi resultaat", laat een meisje weten. „We hebben al meer dan 200 aanmeldin gen." Klokslag één uur trekt dj Roog de stekker eruit. De gasten worden, net als bij de andere verenigingen, naar huis ge stuurd. En de Minervanen gaan nog even door met hun eigen feestje. zaamheden moeten treinen jkende route of dienst en. Als er geen treinen zet NS bussen in. Houdt t een langere reisduuc Alphen a/d Rijn 4 okt '-%-Roodeschool/Delfzijl 'S l aug (NoordNed) n? ^tekstpagina 754. ww.ns.nl. ilderaan een NS-loket. 9292 0,50 p.m.). rerkers staan u graag leiden - Een auto bestuurd door een 41-jarige Leidenaar raakte gisteren te water op de Plantagelaan. De man reed vanaf het Levendaal richting Hoge Rijndijk, maar werd onwel. Daardoor verloor hij de macht over het stuur en belandde via fietspad, stoep en walkant in het water van de Zoeterwoudsesingel. De bestuur der is overgebracht naar het LUMC. Foto: Mark Lamers door Wim Koevoet leiden - Met méér studentenka mers, zoals de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SL5) wil, wordt de woningnood niet ge lenigd. Dat stelt raadslid M. van den Berg namens de PvdA-frac- tie. Ook het legaliseren van ille gale studentenhuizen, zoals D66 bepleit, levert geen bijdrage aan de oplossing van het probleem. Van den Berg, zelf student, schrijft in E-nieuws, de elektro nische partijkrant van de Leidse sociaal-democraten, dat het huisvestingsprobleem van stu denten niet wordt veroorzaakt door een tekort aan studenten woningen 'maar door een ge brek aan doorstroom'. „Als ik zie hoe veel moeite het kost om in Leiden iets te vinden voor als je een keer bent afgestudeerd..." „In veel studentenhuizen wo nen mensen die liever gewoon een klein huisje huren via de woningbouwvereniging. Maar die huizen zijn er niet. Omdat die kleine woningbouwhuisjes worden bewoond door mensen die gréég naar een eengezins woning met een tuintje gaan - huur of koop. Maar die huizen zijn er al helemaal niet En wie zijn de dupe? De mensen die helemaal zonder huis zitten en ook nog geen netwerk of in schrijvingsduur hebben. Stu denten en jongeren dus." Legalisering van illegale panden, stelt Van den Berg in hetzelfde stuk nuchter vast, vergroot het aantal studentenhuizen niet. Ze begrijpt dan ook niet goed waar om D66 en ook de SLS dit zo toejuichen. Ze vraagt zich ook af wat illegale studentenhuizen nu precies zijn. „Zijn die eng? of zijn ze niet opgenomen in de sterk verouderde bestemmings plannen?" D66 stelt aan legalisering de voorwaarde dat de huizen vol doen aan alle eisen op het ge bied van brandveiligheid. Dat vindt Van den Berg een verkeer de benadering. Aan huizen waar dat niet het geval is, stelt ze, moet 'ogenblikkelijk' iets wor den gedaan. Niet legaliseren moet het doel zijn maar dat mensen veilig kunnen wonen. Voor de woningnood onder stu denten, concludeert Van den Berg, is maar één oplossing en dat is dat Leiden de kans en de ruimte krijgt om 'een groot aan tal nieuwe huizen te bouwen'. (advertentie) vierdaagse komt er Van maandag 26 tot [ijdag 30 augustus e deelnemers naar be- iNib avonden zwemmen t( en De Vliet of De Zijl. wtje is er ook. Dit jaar .5; egenstelling tot ande- let binnenbad van De ikL Het evenement in en blijft uiteraard tigfent daar is geen over- :hrj De start in De Vliet is en d om 19.00 uur, in De al om 18.00 uur wor den. p ussie van de Leidse it emvierdaagse heeft p ijl noodgedwongen andere organisatie- 551 eten kiezen. Immers, en, «ovatie van het bui- ndf oet er naar binnen itgeweken. En dat le- 'ool antal praktische pro- p. Zo is het binnenbad kleiner, waardoor er minder mensen tegelijk het water in kunnen. Overwogen is nog om de deelnemers die in De Zij1 hun baantjes trekken met een pendelbus naar De Vliet te brengen. Maar dat risico werd te groot geacht omdat de orga nisatie van tevoren niet weet hoeveel deelnemers er zijn. Nu zwemmen de deelnemers vier avonden hun 500 meter in De Zijl in zigzag vorm. „Het wordt een beetje schipperen", aldus Karei Caron van Sportbe- drijf Leiden dat samen met de zwemverenigingen LZ 86 en De Zijl het evenement organiseert „Er doen jaarlijks zo'n kleine 1000 mensen aan de zwemvier daagse mee. Iets minder dan de helft daarvan zwemt in De Zijl. Ik hoop dat de mensen een beetje begrip hebben voor de problemen. Het kleinere bad is ook de reden dat we in De Zijl op alle toestellen bij aanschaf van een Allin abonnement ie t/m 1 september 3002 bij aanschaf van een Allin abonnement looptijd actie t/m l Dutchtone Shop Leiden, Haarlemmerstraat 137-A, 071 5137600 Al Dutchtone abonnee? Kom dan eens langs en: laat gratis al je nummèrs met +31 voorprogrammeren voor bellen in het buitenland. We helpen je graag. Ons winkelpersoneel is niet voor niets het klantvriendelijkst volgens de Consumentenbond (bron: Consumentengids juli 2002)! dutchtone De zwemvierdaagse In De Zijl en De Vliet (foto) trekt jaarlijks zo'n iooo deelnemers. Archieffoto: Henk Bouwman De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - S3 56 424 een uurtje eerder beginnen zo dat we de deelnemers kunnen spreiden." Maandagavond 26 augustus kunnen de deelnemers dus be ginnen aan de 27ste editie van het zwemfestijn. Sportwethou der Alexander Pechtold lost in Zuid-West het startschot, bur gemeester Wolter Lemstra doet hetzelfde in Noord. Er kan tot uiterlijk 20.15 uur worden ge start De deelnemers hoeven niet vier avonden achter elkaar te zwemmen. Omdat de vier daagse vijf dagen duurt, kun nen de zwemmers één avond rusten. Dat rusten mag overi gens ook in het water de 500 meter hoeft niet aan een stuk te worden gezwommen. Even uit rusten in het bad mag dus. De zwemmers worden zowel in De Zijl als in De Vliet elke avond muzikaal ondersteund door een disco of het live optre den van een zanger. De deelna me kost 4 euro, zwemmers die vier avonden succesvol hun baantjes trekken, krijgen een aandenken en de opbrengst van de zwemvierdaagse gaar naar een goed doel. Zo werden in het verleden een kinderdag verblijf, een manege en drie zie- kenhuisomroepen al eens blij gemaakt Waar gaat dit jaar het geld naar toe? „Dat weten we nog niet", aldus Caron. „Maar suggesties zijn welkom." 3 Oktober monument Het is in deze vakantietijd moeilijk om een ambtenaar aan de lijn te krijgen voor een reac tie over zaken die Leiden aan gaan. Zo ook de staat waarin het 3-oktobermonument aan de Geregracht naast de ingang van het Plantsoen verkeert. Gis teren schreven wij daar over. Edith S winkels van Cultuur en Educatie van de gemeente heeft de zaak inmiddels tot de bo dem uitgezocht „Er is in Leiden een overzicht van alle beeldende kunst in de openbare ruimte. Die kunst werken worden regelmatig na gelopen om te zien in welke staat ze verkeren. Het 3-okto bermonument verkeert inder daad niet in goede staat. Mo menteel zijn er verschillende onderzoeken gaande hoe het gedenkteken het beste kan wor den gerestaureerd. Eén ding is zeker het wordt gerestaureerd. Wanneer precies, weet ik nog niet" Eric-Jan Berendsen leiden - Het Leidse biotechnolo giebedrijf Pharming laat dochter ProBio lopen. De in Australië en de Verenigde Staten gevestigde, verliesgevende onderneming, die fungeert als een soort make laar in biotechnologie, gaat ver zelfstandigd verder door het le ven. Dit is een van de laatste maatregelen die Pharming neemt om het bedrijf weer fi nancieel gezond te krijgen. Het Leidse biotechnologiebedrijf houdt ondanks de verzelfstandi ging een belang van 20 procent in ProBio. „In de huidige financiële om standigheden kunnen we het ons niet meer permitteren met ProBio verder te gaan. Het zou nog twee jaar aanloopverliezen kosten, voordat we van de toe komstige winstgevendheid van de onderneming konden profi teren", aldus directeur R. Strij ker van Pharming gisteren. De zwakke financiële positie van Pharming verbetert volgens de directeur met miljoenen euro's, doordat ProBio zichzelf heeft uitgekocht „We hebben minder schulden af te betalen, omdat deze verplichtingen worden meegenomen. Ook draaien we niet meer op voor de aanloop kosten", lichtte Strijker toe. De financiële details wil de di recteur nog niet prijsgeven, om dat Pharming een dezer dagen de halfjaarcijfers presenteert. De uitkoop van ProBio wordt nog meegenomen in de cijfers over de eerste zes maanden, omdat de transactie formeel per 30 juni ingaat. Pharming heeft volgens een uit spraak van de rechtbank in Den Haag tot 26 september de tijd om uit de noodlijdende situatie van surseance van betaling te komen. Strijker ziet de toekomst van Pharming helder voor zich, als het is gelukt om het bedrijf weer gezond te krijgen. „We zullen meer op twee pilaren gaan steu nen en zoeken meer dan ooit in ons werk de samenwerking", stelde de directeur. Het Leidse bedrijf gaat zich vooral concen treren op de productie van anti stoffen tegen vormen van kan ker en infectieziekten in runde ren met branchegenoot GTC Biotherapeutics. Daarnaast ver wacht de onderneming veel van een nieuw medicijn dat patiën ten met een bepaald oedeem helpt eiwitten aan te maken.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11