REGIO Vuurwerk 3 oktober aangepast Je móét zoveel tijdens EL CID Onkruid tiert welig in Plantsoen 'Parkeersysteem deugt niet' REGIO Directeur ziet Hoogvliet-garage leegstaan Starters hebben het slecht in Leidse regio Meer kleur in plaats van knallen ussen bij jt Rijnland aan ouders Heden kind Watersportverenigingen presenteren zich tijdens introductieweek allemaal als de leukste door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - Directeur J. van Leeu wen van Hoogvliet Beheer houdt de Leidse ondernemers en vooral de gemeente Leiden voor een groot deel verantwoor delijk voor de malaise in de au tostalling. De bezettingsgraad in zijn garage is inmiddels onder de 25 procent gedoken. Een aanwijzing voor Van Leeuwen dat het niet alleen op parkeerge bied slecht gaat in Leiden, maar dat ook de economische positie van de stad achteruit kachelt. Volgens Van Leeuwen blijven de ondernemers roepen dat parke ren in Leiden onbegonnen werk is en het stadsbestuur promoot het parkeren in garages niet of nauwelijks. Volgens Van Leeu wen is het publiek zich niet be wust van de grote prijsverschil len tussen straat- en garagepar- keren. „Dat komt ook door die omfloerste tariefstelling van de gemeente. Op straat parkeren kost 20 eurocent per anderhalve minuut. Hier kost parkeren 1,20 euro per uur. Mag ik er even een zakjapanner bij?" Geen goed woord heeft hij over voor 'PRIS', het zogeheten elek tronische verwijssysteem waar mee de gemeente auto's naar de parkeergarages loodst. Van Leeuwen laat zien dat met alle borden rond de Hoogvliet-gara ge wel iets mis is. Het ene hangt wel zes meter hoog in de mast. .Alleen kraandrijvers kunnen dat zien, maar die mogen hier niet parkeren." Het andere bord hangt met 'houtjes en touwtjes' aan elkaar en weer een ander meldt dat er nog 80 plaatsen vrij zijn in de Hoogvlietgarage. „Ach, PRIS zit er maar 200 naast", hoont hij. Volgens Van Leeuwen staan nooit de goede cijfers op de bor den. „Ik heb dit jaar geen fac tuur gehad van de gemeente voor PRIS. Ze heeft het lef niet meer en dan kan ik goed begrij pen. Ik stuur de rekening finea recta terug wegens wanpresta tie." Hij kan zich niet voorstel len dat er onder de huidige om standigheden bedrijven zijn te vinden die willen investeren in de uitbreiding van de parkeerca- paciteit van de Leidse binnen stad. „Raadsleden en ambtena ren, maar ook de ondernemers, kennen de feiten niet. Man, ik heb hier drie Boommarktgara- ges léég staan!" Vanaf het parkeerdek wijst Van Leeuwen naar de Garenmarkt die vol staat met auto's. Daar parkeren is 50 procent duurder, plus dat je daar moet schatten hoe veel je betaalt en je er om een bon te voorkomen dan maar te veel in gooit." En: ik kan hier vier Garenmarkten kwijt. Kunnen we van de Garenmarkt zelf een prachtig stadsplein ma ken." Ambtenaar R. Beurse laat weten dat de gemeente Leiden de me ning van Van Leeuwen deelt. „De lege parkeergarages zijn voor ons ook een zorg. Wethou der Pechtold heeft vóór de va kantie een voorzet gegeven. Hij wil het garageparkeren stimule ren en er is een aanpassing van de tarieven op komst." Beurse erkent dat PRIS 'niet op timaal werkt'. „We hebben nog altijd problemen met de detec- tielussen waarover auto's rijden die de garage binnenrijden dan wel verlaten. Ook dat euvel moet worden weggewerkt." door Peter Groenendijk leiden - Starters op de woning markt moeten in de Leidse regio gemiddeld 3,5 jaar wachten tot ze een geschikte huurwoning kunnen betrekken. De wachttijd voor starters in 2001 lag daar mee een half jaar hoger dan in 2000.. Dat blijkt uit cijfers van de samenwerkende corporaties en gemeenten in de regio. De cij fers hebben betrekking op Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Zoeterwoude, Voorschoten en Alkemade. Het probleem voor starters in de Leidse regio blijkt daarmee nog groter dan landelijk het geval is. De landelijke koepelorganisatie van woningcorporaties, Aedes, meldt dat de wachttijd voor starters voor een huurwoning in Nederland lager ligt dan in Lei den. „Een exact gemiddelde is er niet, maar we kunnen stellen dat de Leidse regio aan de hoge kant zit." Aedes meldt echter ook dat zich elders in de Rand stad nog veel schrijnender ge vallen voordoen. De wachttijd voor starters in de stad Utrecht ligt bijvoorbeeld op ruim elf jaar. Het probleem voor starters op de woningmarkt wordt veroor zaakt doordat huurders steeds minder gemakkelijk doorstro men naar een koophuis, omdat die erg duur zijn geworden. Daardoor komen maar weinig huurhuizen vrij voor nieuwe huurders. Aedes ziet als enige oplossing het bouwen van kwa litatief hoogwaardige en dus duurdere huurwoningen en be taalbare koophuizen. In de Leidse regio is vooral een groot tekort aan goedkope eta gewoningen, meldt een woord voerder van Huis Aan Bod, het samenwerkingsverband van corporaties en gemeenten „En daar zijn met name starters de dupe van. Maar ook ouderen met een kleine beurs." Koepel organisatie Aedes vreest dat het probleem in de Leidse regio al leen maar groter wordt „Er is vrijwel geen leegstand meer, en de doorstroming is er laag. Dat betekent dat het probleem erg moeilijk is op te lossen." LEIDEN - door Marijn Kramp leiden - Het vuurwerk waarmee de viering van Leidens Ontzet tra ditiegetrouw wordt afgesloten, zal er dit jaar anders uit zien. Vanwege de strengere regels gaat de 3 October-Vereeniging het vuurwerkspektakel in het An kerpark aanpassen. Het publiek krijgt meer kleur te zien, maar minder harde knallen te horen. Eerder deze zomer werd beslo ten om het vuurwerk van Noordwijk en Rijnsburg af te ge lasten. Óp de afsteekplaatsen kon niet worden voldaan aan de nieuwe regel van het ministerie van VROM dat het publiek op minimaal 165 meter moet staan bij luchtvuurwerk. Dit vervan gen door grondvuurwerk waar bij de toeschouwers op slechts 30 meter afstand kunnen toekij ken, vonden de organisatoren geen goed alternatief. Het vuurwerkfestival op de Scheveningse Pier volgende week gaat daarentegen wel door. De gemeente Den Haag wilde aanvankelijk geen vergun ning afgeven vanwege de nieu we veiligheidseisen, maar toen deze weigering voor de rechter werd gebracht, kwam het minis terie van VROM met een andere uitleg over de nieuwe regels. Pas volgend jaar gaan de strengere veiligheidseisen in, en niet, zoals werd verondersteld, al op 1 juli van dit jaar. Wel heeft de minis ter er in een brief bij de ge meenten op aangedrongen om de nieuwe regels nu al zoveel mogelijk toe te passen. N. Cusell die namens de 3-Octo- ber Vereeniging belast is met het vuurwerk, kan de gevolgen van deze uitspraak voor het slot- vuurwerk Van Leidens Ontzet nog niet volledig overzien. Hij hoopt dat de gemeente Leiden en de 3 October-Vereeniging hierdoor iets meer ruimte krij gen om een spectaculaire afslui ting van het feest in het Anker park te verzorgen. Eerder aange scherpte veiligheidseisen blijven echter wel van toepassing en daardoor zal het slotvuurwerk dat iets voor middernacht op 3 oktober wordt afgestoken, er hoe dan ook anders uitzien, meldt Cusell. De 3 October-Ver eeniging gaat ook niet op zoek naar mazen in de wet, of naar vuurwerk dat op het randje is van de veiligheidseisen, bena drukt hij. „Daar hebben wij geen zin in. Wij nemen onze verantwoordelijkheid en komen, in goed overleg met de gemeen te, met een afsluiting die keurig binnen de regels past." Het probleem bij vuurwerk af steken in het Ankerpark zit hem volgens Cusell in de combinatie van de beperkte ruimte en het geluid. „De vuurwerkstukken worden daar op aangepast. Het publiek krijgt dit jaar minder harde knallen, maar wel veel meer kleur. Het wordt allemaal wat feeërieker. En zeker net zo spectaculair als voorgaande ja ren." De afgelopen periode heeft de 3 October-Vereeniging wel naar alternatieven gezocht voor het vuurwerk in het Ankerpark. Maar dat leidde voor dit jaar niet tot grote wijzigingen. Een van die alternatieven, een licht en lasershow, is volgens Cusell vijf keer duurder dan het tradi tionele vuurwerk. „En dat be drag kunnen wij in onze huidige financiële positie niet neerleg gen voor het sluitstuk van de viering." Ook is nagedacht over andere locaties waar meer ruimte is voor het slotvuurwerk dat jaar lijks tussen de vijf- en tiendui zend bezoekers trekt. Maar ook daar is niet voor gekozen. „We houden voor dit jaar vast aan de ouderwetse plek in het Anker park en gaan op zoek naar vuur werk dat we op deze locatie mo gen afsteken. Volgend jaar kun nen we dan besluiten of we dit herhalen of dat we op zoek gaan naar een ruimere plek in de stad." gèmeesters 1 hard sburg iiderdorpse 9 Kite met stip oteerd op 151 Thuiszorg Groot Rijn ss gint vanaf 20 augustus ïwe cursusseizoen met |oo en over borstvoeding en .4i ale yoga. 'Postnatale yo- aat uit vijf lessen van Ook zijn er twee cur- '.ojover borstvoeding. Aan- Jouders en moeders die .27|an werken en borstvoe- I len blijven geven, wordt ijoj vond geleerd hoe en ;.5<op het werk geregeld '•j jrden en wat de rechten iten van de kolvende en 2We vrouw zijn. Geïnte- len kunnen contact op- ,',03 met GezondheidService, L® 15161415 of op internet l] oj vww.thuiszorggrootrijn- 3,(X De Landelijke Zelf- anisatie 'Ouders van >!o rieden kind' houdt za- j'jjj september een specia al ctmiddag voor lotgeno- 5.3 irop ook andere belang- 7']jj en kunnen komen ken- /tx in met deze zelfhulpor- e. Over hoe om te gaan /allies en verdriet spreekt ?.ofc van den Berg, schrijver '■q ken over rouwverwer- 3;6izijn inleiding is er gele- 5,54 om vragen te stellen. 3 Q eenkomst, die ook 4,6 iat voor broers en zus- 3-1 af 15 jaar, wordt gehou- 5jje aula van het Bona- 37icollege aan de Boerhaa- H 4 en duurt van 14.00 tot ïtfr 16.30 uur. door Silvan Schoonhoven leiden - „Kijk, dat meisje ziet er bijzonder verdronken uit", meldt de omroeper aan de oever van het Galgewater, bij Molen De Put. Een paar honderd deel nemers aan de EL CID-week. staren afwachtend naar het wa teroppervlak, waaruit nog slechts een enkele luchtbel op stijgt. „Ze blijft wel héél lang on der", fluistert iemand bang. Geen nood, daar verschijnt in de verte de LSD-reddingssloep op het water. De leden van de Leid se Studenten Duikvereniging hebben de drenkeling binnen een minuut weer opgedregd en in hun boot gesjord. Na de duikers van LSD is het de beurt aan andere Leidse studen ten-watersportverenigingen om hun stunts te laten zien. Daar komt als een speer een roeiboot aangegleden. De opvarenden la ten hun gebronsde spieren rol len. „Kijk die jonge roeigoden toch eens", schettert het over het water. „Deze godenzonen kunnen vanmiddag worden in gesmeerd met olijfolie! Voorkom dat je een grote dikke student wordt en kom bij Asopos de Vliet!" Terwijl vanaf de brug de aanko mende eerstejaars staan af te wegen of ze tijdens hun studie tijd moeten duiken, zeilen, ka noën, roeien, zwemmen, water skiën of surfen, is op het Kort Galgewater ook weer van alles te doen. Elektronisch snowboar- den, roeien op een fitnessappa- Aankomende eerstejaarsstudenten laten aan de oever van het Galgewater de stunts van watersportverenigingen aan zich voorbij trekken. Foto: Mark Lamers raat, een studentenrekening openen. Een enkele EL-CID'er ziet er op de tweede dag van de Zeilers demonstreren hoe je, met veel springen op de kiel en sjorren aan het zeil, een omgeslagen boot weer vlot trekt. Foto: Mark Lamers introductieweek al vermoeid en oververzadigd uit. „Het lijkt ver domme wel verkiezingstijd", klaagt Marloes, die in september psychologie gaat doen. „Er wordt echt van alle kanten aan je getrokken." Ze peinst er ook niet over, nee, om mee te doen aan het Colosseum. Op een luchtkussen balanceren tegen over elkaar twee gladiatoren met zachte stootwapens op een op- blaaskruk. Bedoeling is om de tegenstander van zijn wankel voetstuk te duwen. „Mannen denken anders dan vrouwen", echoot daar weer het commen taar over het grasveld, „mannen denken in termen van zwaarte punten en draaipunten. Vrou wen meppen er gewoon op los." Marloes kijkt het duel aan met matte blik. Om vier uur 's mid dags heeft ze al een liter bier op, geeft ze toe. En ze wordt langza merhand een beetje moe van al die clubs die zich allemaal als de leukste presenteren. En zeggen dat het bij de andere verenigin gen doodsaai is. Je móét zoveel tijdens je studietijd. En tijdens EL CID. De waterstunt die Quintus op het programma had staan, gaat niet door, dat valt mee. Werke loos hangt een staalkabel om laag tussen Boommarkt en Apo- thekersdijk De bedoeling was om EL CID'ers als ninja's over de Rijn te laten scheren, maar 'er is iets kapot' volgens Quint Frans van IJzerloo. Dan maar abseilen. Charles Ramsaran komt voorzichtig langs de gevel van de vereniging naar beneden zakken. Hij gaat straks bij Au- gustinus, want daar zitten zijn vrienden. En Minerva is meer 'voor de rijke bovenlaag van be- terbedeelde mensen', denkt hij. Bij Quintus is dat anders. „Hier gaan we op een niet-hiërarchi- sche manier met elkaar om", stelt Van IJzerloo. Met een ui lenbrilletje, smoezelig colbert en biertje in de hand houdt hij tus sen de huizenhoge stapeling bierkratten het komen en gaan van potentiële Quintusleden een beetje in de gaten. Quintus' vice-vooratter Joost Nan hangt op de rubberrand van het opblaaszwembad, de benen met opgerolde pantalon bungelend in het water. Ook hij draagt een smoezelig gilet en een biertje. Behalve bij sommige disputen kent Quintus geen ont groeningen meer, weet hij te vertellen. „Die zijn niet meer van deze tijd. Wat wil je met een ontgroening nog bereiken? Je kan ook een liedje leren als het je mét wordt toegeschreeuwd, zeg ik dan maar. Bij ons ga je niet meer naar huis met ket chup in je haar. Je kunt elkaar wel gaan vernederen, maar dan kun je later niet meer als beste vrienden met elkaar omgaan." De vraag waarom aankomende studenten voor Quintus moeten kiezen en niet voor een andere, willen ze alleen maar beant woorden zonder iets over de an dere verenigingen te zeggen. .Andere verenigingen afbran den, dat gebeurt hier niet", zeg gen de bestuurders braaf. Geen kritiek op de anderen, is dat niet al te politiek correct? „Ja", zegt Van IJzerloo, „dat is misschien wel onze zwakte." er per jaar mag je in Lei- allend en lallend over open. Na de taptoe en op >er wordt Leiden collec- Dan wordt herdacht in 1574 de Spanjaarden ie hebben geleerd. Er is n monument voor neer- eiden Ontzet, Holland 1574-1924. Aan de Gere- bij de ingang van het >en prijken de trotse kop- n Louis de Boisot, Jan Does, Jan van Hout en van Oranje in het ver natuursteen. Mannen 55 al die een belangrijke rol gespeeld tijdens het be- Leiden. Jammer is al- 32 t het perkje voor het mo lt en de bestrating erom- jn ontsierd door het on- )e verloedering ten top. Biden zo met beroemde len en monumenten om?- ktob er-monument blijkt aar het begin te zijn van ellende. Wie het Plantsoen inloopt, slaat steil achterover van verbazing. Toe gegeven, het speeltuintje bij de volière ziet er goed uit en het gras langs de Zoeterwoudsesin- gel ook, maar verder is het bit tere ellende in het park. Plat ge trapte stukken groen, kale plek ken in het gras en metershoog opgeschoten wildgroei van struiken strijden om voorrang. Aan de ene kant monumentale miljoenenpanden en aan de an dere kant een armoedig park. Gaat de gemeente zo met een van de mooiste stukjes Leiden om? „Het is een schandalige zaak en een belachelijk gezicht", aldus bewoner Pier Terwen. „Wat je nu ziet is het restant van de wil de planten die vorig jaar zijn ge plant. De sterkste blijven over. We hebben een uitgebreid ge sprek gehad met de gemeente en die is het met ons eens dat het profiel van het park weer zoveel mogelijk moet worden De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Ttmoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Het beeldje 'moeder met kind' van Jan Wolkers in het Plantsoen is door het hoog opgeschoten onkruid nauwelijks te zien. Foto: Wim Dijkman genormaliseerd, De oorspron kelijke functie en het uiterlijk moeten weer in ere worden hersteld. Er is inmiddels con tact met een tuinhistorica en in het najaar wordt met de werk zaamheden begonnen." „Deze week wordt er nog on derhoud gepleegd", laat een medewerkster van Milieu en Beheer weten. „Én voor wat be treft het overleg met de bewo ners, dat wordt na de vakantie in september weer opgepikt. Er zijn inderdaad contacten met een tuinhistorica en daarover gaan wij dan mét de omwonen den praten." Park Roomburg Niet alleen de omwonenden van het Plantsoen zijn ontevre den. Dat zijn de buren van het Roomburgerpark ook. Daar sterven bomen de verdrinkings- en verstikkingsdood omdat de stand van het grondwater te hoog is. Bovendien loopt de speeltuin regelmatig onder wa ter en veranderen de paden in onbegaanbare blubberstroom- pjes. De gemeente heeft inmiddels actie ondernomen, zo blijkt uit een bewonersbrief. „In mei van dit jaar is bij 25 bomen verticale drainage aangebracht en zijn 19 bomen extra bemest Boven dien zijn de dode bomen ge kapt. Deze maatregelen zijn ge troffen omdat uit onderzoek is gebleken dat de gezondheid van de bomen te wensen over liet" Deze maatregelen zijn echter niet voldoende, aldus het schrijven. Daarom worden er deze week 36 bomen 'geploft', inclusief de bomen met een matige conditie aan de Van Vol- lenhovenkade. Hierbij wordt lucht in de grond geperst en te gelijkertijd worden in de lucht- kanalen die dan ontstaan kor rels gespoten zodat die kanaien niet dichtslibben. Met deze kor rels gaat ook wormenmest in de grond. In het najaar krijgen de grasmat en heestervakken aan dacht en worden de paden her steld. In september volgt op een nog nader te bepalen datum een informatiebijeenkomst voor de omwonenden. Eric-Jan Berendsen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9