ECONOMIE Winkels verkopen minder artikelen Bijltjesdag voor bedrijven in Amer Veenman wil 'herstelkoers' NS voortzetten Licht hogere omzet Vendex KBB Fruitplukseizoen weer begonnen KPN: 100.000 i-mode klanten IBM schrapt 15.613 banen Meer aardolie geproduceerd Hogere winst voor Wal-Mart Detailhandel VS drijft op auto's Mosselsector wil groter visgebied Wegener ziet winst fors dalen Ford beloont Reitzle vorstelijk Belastingdienst blun met terugvorderinge Staat wordt gedagvaard gebruik 'gestolen' bankfi Bonden vragen tweede Noordzij den haag - KPN zegt 100.000 abonnees te hebben voor haar dit voorjaar gelanceerde mobie le dienst i-mode. In Nederland gebruiken 23.000 mensen het mobieltje waarop internetpagi na's te ontvangen zijn, in Duits land bij KPN-dochter E-Plus 77.000. De aanwas verloopt niet stormachtig. Medio juni telde KPN 50.000 abonnees waarvan 11.000 in Nederland. Het tele- combedrijf wil in 2003 één mil joen klanten hebben. KPN ver laagde onlangs de prijzen voor de i-mode telefoons van 199 tot 99 euro. armonk - Bij het Amerikaanse computerconcern IBM moeten eind september 15.613 van de circa 320.000 banen zijn ver dwenen. De maatregel moet de efficiency en de productiviteit verhogen. In juni werd al be kend dat er banen zouden ver dwijnen, maar het concern gaf toen geen cijfers. Nu zijn de cij fers gemeld aan de beurswaak- hond. Er vervallen 1400 banen in de divisie micro-elektronica. den haag - De aardolieproduc- tie in Nederland is in tweede kwartaal van dit jaar met 118 procent gestegen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar, zo meldde het Staatstoezicht op de Mijnen gisteren. Er werd 9 procent minder aardgas ge wonnen in vergelijking met de zelfde periode in 2001. De pro ductie bedroeg 13,1 miljoen kuub, een jaar eerder lag dat nog 1,2 miljoen kuub hoger. bentonville - Het Amerikaanse Wal-Mart Stores heeft in het tweede kwartaal van 2002 de nettowinst zien stijgen met ruim een kwart tot 2,04 miljard dollar, aldus 's werelds grootste detailhandelsconcern gisteren. Volgens analisten heeft Wal- Mart geprofiteerd van de eco nomische onzekerheid in de VS. Amerikanen gaan daardoor in toenemende mate op koop jesjacht in de enorme discount zaken van Wal-Mart. Het be drijf, dat ook in Duitsland en Groot-Brittannië actief is, com bineert warenhuizen en super markten. Washington - De omzet van de detailhandel in de VS is vorige maand vooral gegroeid door de verkoop van auto's en een gro tere vraag naar benzine. De omzet nam 1,2 procent toe in vergelijking met juni, maar ex clusief auto's bedroeg de toena me slechts 0,2 procent De nieuwe cijfers werden gisteren door het Amerikaanse ministe rie van handel bekendgemaakt. Analisten hadden gerekend op een omzetgroei van circa een procent. yerseke - De mosselvissers wil len op een groter deel van de Waddenzee kunnen vissen. Koepelorganisatie PO in Yerse ke heeft bij het ministerie van landbouw een vergunning ge vraagd om mosselzaad te mo gen opvissen van droogvallen de platen. Uit onderzoek is ge bleken dat in het westelijke deel van de Waddenzee nauwelijks mosselzaad is aangetroffen. De platen zijn nu nog verboden ge bied, omdat ze als voedselreser ve voor de vogels dienen. Apeldoorn - Krantenconcern Wegener vreest dat de adver tentie-inkomsten dit jaar har der terugvallen dan het bedrijf op kosten kan bezuinigen. De winst zal daarom lager uitvallen dan verwacht zo werd vandaag bekendgemaakt. De winst in het eerste halfjaar(voor afschrij ving goodwill en bijzondere re sultaten) is teruggevallen tot 18,3 miljoen euro. Over dezelf de periode vorig jaar was dat nog 34,7 miljoen euro. De om zet daalde met 3,5 procent naar 486 miljoen. Zonder overnames zou de daling 5 procent zijn. Detroit - Autoconcern Ford gaat zijn ex-topman van de merken Jaguar, Volvo, Land Ro ver en Aston Martin vorstelijk belonen voor advieswerk. Wolf gang Reitzle kan tot april 2004 rekenen op 2 miljoen euro. In ruil daarvoor mag Reitzle geen belangrijke informatie over Ford naar buiten brengen en twee jaar geen andere baan in de auto-industrie aanvaarden. Reitzle stapte in april op. amsterdam/anp - Vendex KBB, moederbedrijf van onder meer V&D en de Bijenkorf, heeft in de eer ste helft van het boekjaar 2002 een 2,8 procent ho- gere omzet geboekt. Het warenhuizenconcern maakte vanochtend be kend dat de totale netto-concemomzet 2,4 miljard euro bedroeg. Het snel verslechterende econo misch klimaat had in het tweede kwartaal een ne gatieve invloed op het omzetverloop. Het concern wijt dit aan het dalende consumentenvertrouwen in Europa. Bij de zeventig V&D's zakte de halfjaaromzet zelfs met 3,6 procent tot 396 miljoen euro. V&D is bezig oude voorraden op te ruimen. Vanaf september worden in 22 van de 70 warenhuizen speciale koopjesafdeling worden ingericht. Drie warenhui zen zullen helemaal als outlet-store gaan functio neren. Ook de omzetgroei van de Bijenkorf viel halverwe ge het voorjaar sterk terug. Na een omzetstijging van 11 procent in het eerste kwartaal volgde een groei van 4 procent in het tweede kwartaal, tot een totaal van 173 miljoen euro. Daarentegen deed HEMA het volgens Vendex uitstekend met een omzetstijging van 4,8 procent tot 438 miljoen euro, met name door groei in België. Na een stij ging van 17 procent in het eerste kwartaal werd in het tweede kwartaal 26 procent meer omzet be haald. Wat betreft speciaalzaken (Praxis, Hunkemöller, M&S Mode) noteerde Vendex een omzetgroei van 5,4 procent tot 1 miljard euro. Ook hier viel de omzetgroei in het tweede kwartaal terug. Door de overname van Brico lag de omzet in de doe-het- zelfsector in de eerste zes maanden van 2002 bij na 41 procent hoger. Bij de consumentenelektronica was sprake van een omzetherstel in de tweede kwartaal omdat Modem Electronics volledig werd geïntegreerd in de It's-organisatie. den haag/gpd - Winkeliers heb ben in de eerste zes maanden van het jaar minder verkocht. In prijs steeg de omzet nog wel, maar in aantal artikelen daalde de omzet, exclusief de verkoop van eten en drank, met een pro cent. Het is de eerste verkoopda ling sinds 1994, zegt het Centraal Bureau voor de Statistiek. De prij zen in de detailhandel zijn flink gestegen. De omzetdaling past bij de kwakkelende economie. De consument heeft minder ver trouwen in de toekomst en houdt de hand op de knip. Ook blijkt dat de detailhandel voor een groot deel verantwoor delijk is voor de hoge inflatie in Nederland. De prijzen stegen gemiddeld 4,3 procent. De grootste volumedaling deed zich voor bij de winkels die meube len, woningtextiel, lampen en vloerbedeklang verkopen. Deze winkels verkochten 4,7 procent minder. De geldomzet bleef bij de woonwinkels nage noeg onveranderd. Meer dan gemiddeld is de geld omzet het eerste halfjaar ge groeid bij de drogisterijen, de doe-het-zelfbranche en vooral bij de textielsupermarkten. De geldomzet bij laatstgenoemde branche nam toe met bijna 8 procent. De winkels in huishou delijke artikelen kennen een omzetstijging van 1,2 procent. Bij de winkels die voeding en drank verkopen, is de omzet in het eerste halfjaar van 2002 ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar gestegen met 0,9 procent. De geldomzet steeg met 5,7 procent, terwijl de prij zen 4,7 procent hoger zijn uitge komen. Bij de supermarkten, de grootste groep in de voedings middelensector, is de omzet ge stegen met 6,3 procent. Bij de speciaalzaken, zoals groente winkels, slagers en slijters, ging de omzet 2,3 procent omhoog. Als alle winkels in de detailhan del (food en non-food) bij elkaar op een hoop worden gegooid, is er sprake van een daling van de omzet met 0,4 procent. De geldomzet in de detailhandel is in de eerste zes maanden, ver geleken met het eerste halfjaar van 2001, met 3,8 procent ge groeid. eversduk/gpd - Het fruitplukseizoen begint op gang te komen. De zomerrassen worden nu van de bomen gehaald. De opbrengsten zijn volgens de telers normaal. „We zitten op het gemiddelde dit jaar", zegt voorzitter Slabbekoom van de Ne derlandse Fruittelers Organisatie, kring Zeeland- /Brabant. Wel hebben nogal wat telers te kampen met hagelschade. Bij de appels zijn de Discovery en James Grieve er al af. Samen met Summer-red en Benoni zijn het rassen waarvan de productie een bescheiden om vang heeft. Nu is de Delcorf aan de beurt, een ras dat zich heeft ontwikkeld tot de belangrijkste zomerappel in Zuidwest-Nederland. Van de peren wórdt de Triomf de Vienne geoogst. Eind augustus, begin september komt de pluk echt op gang. Slabbekoom is niet ontevreden over de beschikbaarheid van plukkers. De Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie heeft er een spe ciaal project voor opgezet. „Ik heb de indruk dat dit goed loopt." De verslechterende economische situatie speelt de telers overigens wel een beetje in de kaart. Dit jaar is voor het eerst een landelijk project op gezet gericht op het aantrekken van plukkers van buiten de Europese Unie. Telers worden geholpen met het tijdig krijgen van tewerkstellingsvergun ningen. Vooral in Oost-Europese landen is er vol doende belangstelling om voor de pluk enige maanden naar Nederland te komen. Een klein deel van de vacatures wordt ingevuld door asiel zoekers. Het Instituut voor Rationele Suikerproductie ver wacht een goed suikerbietenjaar. Een vooral zon nig voorjaar zorgt ervoor dat de opbrengst 8 pro cent hoger is dan de afgelopen jaren. De geraam de opbrengst zal zo'n 63 ton wortels per hectare bedragen, 10,1 ton suiker per hectare. De zware regenval van de afgelopen weken heeft een be perkt negatief effect gehad. De opbrengstprogno se voor Flevoland en de Noordoostpolder is hoger dan gemiddeld. West-Brabant en Zeeland zitten op het gemiddelde. De Amerikaanse president Bush(rechts) en zijn vice-president Cheney woonden gisteren op de Baylor University in het Texaanse W; forum bij over de economische toekomst van de VS. Foto: AFPI/Paul J. Richards door Rixt Albertsma den haag - Ondernemingen met een beursnotering in Amerika staat een nieuw tijdperk te wachten. Topbestuurders wor den in de toekomst persoonlijk aansprakelijk gesteld als blijkt dat er moedwillig is geknoeid met de cijfers. Hierop staan cel straffen van maximaal 20 jaar of zware boetes. De Sarbanes-Oxley-wet, die hiervoor in juni in snel tempo door het Amerikaanse Congres werd geleid, moet het vertrou wen in de financiële handel en wandel herstellen. Volgens wet gevers in de VS is het de 'meest radicale vernieuwing van fede rale wetgeving sinds de jaren dertig'. Ook Europese bedrijven met een notering in Amerika krijgen er mee te maken. Het merendeel van de belang rijkste bedrijven op de Ameri kaanse beurs krijgt tot vandaag de tijd om de verplichte verkla ring te deponeren bij de beurs toezichthouder SEC. In de ver klaring staat dat hun boekhou ding in orde is. Hierbij zullen de topbestuurders en financieel di recteuren zeer nauwkeurig te werk moeten gaan. Met het ondertekenen moet in één klap schoon schip worden gemaakt met de Amerikaanse boekhoudschandalen. Tot giste ren had echter nog maar zo'n 15 procent van de ruim 700 bedrij ven de verklaring ondertekend, waaronder kopieerapparatenfa- brikant Xerox, die onlangs al voor enkele miljarden aan 'fou ten' in de boekhouding vond. Analisten en beleggers wachten met spanning af wat er vandaag gaat gebeuren. Het zou kunnen dat op het laatste moment nog meer 'fouten' in de boekhou ding bekend worden. De vraag is ook of er onheil te verwachten valt van ondernemingen die (nog) niet tekenen. Beleggers houden hun hart vast voor op- Recordaantal bedrijven in problemen Nog nooit zagen de VS zoveel beursgenoteerde bedrijven uitstel van betaling aanvragen als dit jaar. Met de surseanceaanvraag van US Airways werden alle records gebroken, blijkens bereke ningen van BankruptcyData.com. In totaal is dit jaar al voor 267,6 miljard dollar aan activa uitstel van betaling of faillisse ment aangevraagd. Over heel 2001 was dit nog 258,6 miljard dollar. Ook al een record. Dit jaar kende tot nu toe drie van de tien grootste surseances. Telecombedrijf Worldcom was met 103,9 miljard dollar aan bezittingen het omvangrijkste bedrijf ooit dat omviel. Op goede afstand volgt de energiegigant Enron, dat eind vorig jaar failliet ging nadat bleek dat het had gegoo cheld met de boekhouding. Ook telecomonderneming Global Crossings kwam in de faillissements-toptien terecht net als de tailhandelsketen Kmart Van de 129 geturfde ondernemingen waren er 22 actief in de telefoniebranche. nieuw kelderende beu door nieuwe boekhout dalen. Een beurshandelaar in dam denkt dat het uit! een verklaring niet dire paniek zal zorgen. Hij de vele mogelijke vom uitstel. Een grote muit kan volgens hem bijvo nooit in een paar weke hele bedrijf financieel ten. Een bestuurslid van de landse beurstoezichth AFM vreest dat topliec verklaring ondertekent haast misschien belofi die ze niet kunnen nak AFM vindt dat Nederli dernemingen zich ten dend moeten opstellei ondertekenen van de Amro heeft echter al g wel te zullen doen. Buitenlandse bedrijvei nog enig uitstel voor de wetgeving vallen. Ii is inmiddels veel opsd ontstaan over de wet. hebben opgemerkt da stuurders nooit voor d en wandel van al hun kers kunnen instaan et soonlijke verantwoord hiervoor onmogelijk is tilburg/gpd - Het computersys teem van de Belastingdienst heeft nogal wat huisvrouwen de stuipen op het lijf gejaagd. Zij kregen zaterdag ten onrechte een terugvordering in de bus van 1.608 euro. Volgens de toe lichting moest het bedrag voor 13 oktober worden terugbetaald omdat 'uit de fiscale gegevens van de partner is gebleken dat het aan u uitbetaalde bedrag te hoog is geweest'. De Belastingdienst spreekt offi cieel van een vergissing, maar het belastingkantoor in Tilburg liet zich tegenover een gedu peerde de term 'enorme blun der' ontvallen. Het gaat om een terugvordering van de heffings korting van 1.576 euro over 2001 vermeerderd met 32 euro rente. De heffingskorting is in het nieuwe belastingplan in de plaats gekomen voor de 'belas tingvrije voet' en is persoonsge bonden. Vorig jaar he buitenshuis werkendi van een 'alleenverdi het eerst dit bedrag maandelijkse termijrn maakt gekregen. De dienst zegt na twee derzoek nog geen hebben in de omvai 'vergissing'. Belasfiii verwijzen naar de o£6 voorlichter die meldt dering 'ten onrechte is gegaan en niet te hoeft te worden'. Dai gen de gedupeerden e brief. Over de oorza fout zegt de woordvi de belastingen: „Er brieven de deur uit ni dieners die via een teruggave meer had< gen dan waarop ze den. Aan dat adressei ten onrechte een and gekoppeld." amsterdam/anp - De Amster damse advocaten Lalji en Bha- ratsingh dagen de Staat der Ne derlanden voor de rechter voor het gebruik van omstreden ver kregen bewijs op microfiches van een Luxemburgse bank te gen belastingplichtigen. De zaak dient op 27 augustus voor de rechtbank in Den Haag. „Het is een proefproces namens één persoon, maar uiteindelijk gaat het om een principiële zaak die zo'n 10.000 Nederlanders aangaat", aldus raadsman Lalji. Volgens hem worden ze ten on rechte achter de broek gezeten door de Belastingdienst wegens ontduiking van hun verplichtin gen. De advocaten beroep een uitspraak van de in Brussel. Die oordef geheimzinnige microty de KB Lux-bank, wa |j( derlandse en Belgiscai teiten belastingontdi 'f sporen, als bewijsstr doende zijn. Halverwege de jarei zijn microfiches ont\,r' de Luxemburgse b j3 daarop de namen vïjc die anoniem wilden b ze documenten zijn y| bekende route in han a Belgische belastingdi q men. Die heeft ze 1 weer doorgespeeld a 2 in Nederland. door Dylan de Gruijl utrecht - Met Aad Veenman krijgt de Nederlandse Spoorwe gen een nieuwe topman die is gepokt en gemazeld in het be drijfsleven, iemand die de mores van de Haagse lobby kent. Maar ook een techneut die de taal van de werkvloer spreekt „Als men sen het hebben over een draai- stel, dan weet ik waar het over gaat." NS presenteerden gisteren Veenman (55), topman-af van machinebouwer Stork, als hun nieuwe president-directeur. Hij komt 1 november aan het roer van het bedrijf te staan en volgt daarmee Karei Noordzij op on der wiens leiding de arbeidson rust over het beruchte 'rondje kerk' in een halfjaar werd beëin digd. Veenman wil die 'herstel- koers' voortzetten. De treinen moeten beter op tijd rijden, de reizigers moeten betere infor matie krijgen, er moeten meer zitplaatsen bijkomen in de trei nen en reizigers moeten zich weer veilig voelen op de sta tions. „De reiziger moet zich deeleigenaar van de NS voelen." In de vervoerswereld is hij nage noeg een vreemde. Zijn vertrek bij Stork was daarentegen niet geheel onverwacht. De topman lag daar al langer onder vuur. Aandeelhouders verwijten hem ondoorzichtig beleid - de sa menhang in het bedrijf zou zoek zijn - en de doelen niet te halen. De Vereniging van Effectenbe zitters verweet hem dit jaar al eens dat onder zijn leiding het Stork-aandeel in drie jaar van 40 naar 9 euro is. „Er is verschil van inzicht over het beleid", zegt Veenman zelf. „Ik heb 17 jaar bij Stork gewerkt en er een prachti ge tijd gehad. Mijn vertrek moet nu niet worden overgedramati- De nieuwe president-directeur van NS, Aad Veenman. Foto: ANP/Vincent Jannink seerd." Bij de Spoorwegen wil hij zich neerzetten als een 'men sen-mens'. De net herstelde ar- beidsverhoudigen binnen de NS zijn nog broos en dat vraagt om een sociale aanpak. „Ik ben ie mand die zijn doel probeert te bereiken in teamverband, niet langs de weg van het conflict. Een bedrijf wil ik niet van de ze ventiende verdieping besturen. Ik mag graag zien wat mensen doen." Die boodschap slaat aan bij de NS. De Centrale Ondernemings raad (COR) zegt daarom 'ont zaglijk blij' te zijn met Veenman. „Hij is een heel aardige, eerlijke man en een teamworker. Wij schatten hem zeer hoog in", al dus vice-voorzitter van de COR, Van Wamel. Toch staat Veenman vooral be kend als keihard werkende tech neut die een indrukwekkende opmars maakte in het zakenle ven. De zoon van een tuinder uit Bleiswijk begon ooit met een lts-opleiding tot machinebank werker. Via middelbare en hoge re technische opleidingen schopte hij het in 1984 tot doc tor ingenieur aan de TU in Delft. Aan die universiteit was hij tus sen 1989 en 1999 ook deeltijd hoogleraar. Ondanks de kritiek die Veen man bij Stork krijgt, heeft hij door zijn Haagse lobby het be drijf recent wel een historische order bezorgd. Stork bouwt mee aan de prestigieuze Joint Strike Fighter (JSF), de opvolger van de huidige gevechtsjager F-16. Van de totale bouwkosten voor het vliegtuig, ruim acht miljard eu ro, wordt meer dan de helft aan Stork gegund. Dat raakvlak tussen publieke en private sector interesseert hem, vertelde Veenman gisteren. Het binnenhalen van de JSF-orders vond hij 'ontzettend spannend'. Die raakvlakken ziet hij terug bij de Spoorwegen, een bedrijf dat verzelfstandigt met het rijk als aandeelhouder. „Maar voor mijn keuze heb ik eerst gekeken naar de mensen bij de NS, daar na pas naar de spullen, zoals de balans en de verlies- en winstre kening." Bovendien, voegt de nieuwe topman er aan toe, ver vult zijn nieuwe baan hem met enige nostalgie. „Ik ben mijn werkzame leven ooit begonnen met het ontwerp van een trein bij een Zwitsers bedrijf. Sinds dien heb ik belangstelling gehad voor de Spoorwegen." utrecht/anp - „Een kopie wor den van Noordzij kan je Veen man niet vragen, maar hij moet wel net zo dicht op het perso neel zitten", aldus vakbondsbe stuurder Berghuis van FNV Bondgenoten. Vooral open en duidelijk zijn, is het advies dat ook WMC en de CNV Bedrij- venbond verlangen. Alle bonden geven Veenman het voordeel van de twijfel maar waarschu wen wel dat heel wat op stapel staat bij NS: een grootscheepse reorganisatie onder de 23.000 werknemers. Het vertrouwen is de laatste maanden net iets herstelt bij de werknemers zeggen de bonden. „Het personeel is weer trots om bij het spoor te werken, maar het is allemaal nog heel broos. Het vertrouwen kan zo weer weg zijn", zegt Berghuis. „De beste man moet snel en duide lijk knopen kunnen doorhak ken", aldus bestuurder Vankan van de WMC. Ook CNV-be- stuurder Anker benadrukte dat er bij het spoor behoefte is aan goede sturing en een sterke lei ding. „Zoveel tijd als hij bij Stork kreeg, krijgt hij bij de NS niet", waarschuwde Vankan. „Het getuigt van doorzettings vermogen dat de man zo is op geklommen na de ambacht school", aldus vice-voorzitter Van Wamel van de centrale on dernemingsraad. Dat Veenman bij Stork is weggegaan interpre teert hij 'als een teken van rug- gegraad en staan voor je me ning'. Veenman heeft toegezegd dicht bij de werkvloer te blijven staan. Van Wamel: „Hij heeft beloofd niet in de ivoren toren te klimmen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6