BUITENLAND 'Niet toegeven aan chantage VS' Sfeer wordt grimmiger in Franse steden Nooit meer Koude-Oorlogspropaganda via Radio Liberty President Iran haalt uit naar Verenigde Staten AzG trekt zich terug uit Kaukasus na ontvoering ment wil van Nigeria af rse neemt ivoor zoon beelden in aangespoeld se overlijdt egionella Jooms Azië it stropers Mensenrechtenorganisatie roept voorstanders van strafhof op stand te houden Doorkijkbiechtstoel moet misbruik tegengaan tagenten in in België illegalen 'Ouderdom begint pas bij 85 jaar' [et Lagerhuis in Nige- jresident Obasanjo en de tijd gegeven zijn pakken. Blijft hij aan, Ot het parlement een fzettingsperiode. Een ieid van het Lagerhuis ;ren een motie aan öasanjo incompeten- -niptie wordt verwe- anjo kwam in 1999 acht, na vijftien jaar ewind. go - Dino Bouterse ens zijn vader, de Su- ex-legerleider Dési niets te maken met diefstal die twee we en werd gepleegd in van de Centrale In- en Veiligheids- VD. Tegen Dino, die tie als hoofdverdachte ipendiefstal wordt kt, loopt een intema- rnaleringsverzoek.Di- se is eerder met de aanraking geweest een cocaïnekwestie. ior het recente nood- enkele stukken van telden aangespoeld in Het gaat om twee »len van marmeren Ikomstig van het van keizer Nero uit de iw na Christus. Het lag ten zuiden van een gebied dat nu Ier water ligt. De villa I Nero gebruikt als va- plijf. De beelden, die (vater poreus zijn ge worden gerestaureerd. n het Noord-Engelse Fumess is een in de vijftig overle- e veteranenziekte. Zij Ie slachtoffer van de Noord-Engeland, tot dusver 125 men- erden. Meer dan zes- liggen in het zieken- [enomen wordt dat ting veroorzaakt 1 de airconditioning in inschapscentrum. ids meer Aziatische is zijn het slachtoffer irij. Dat blijkt uit een erschenen rapport ereld Natuur Fonds organisatie stelt dat adia en Nepal stro- s vaker toeslaan. Ze de hoorn en andere elen, die worden ge- aditionele Oosterse mtfi. Er zijn drie soorten neushoorns, die sa- naar ongeveer 2.900 en. Het leefmilieu van oms staat ook zwaar t door de houtkap en de vraag naar land- felid. woensdag 14 AUGUSTUS 2002 new york/anp - De internationa le gemeenschap moet niet toege ven aan de druk vanuit Washing ton om Amerikaanse burgers te vrijwaren voor vervolging door het Internationaal Strafhof (ICC). Dit stelde de Amerikaanse men senrechtengroep Human Rights Watch (HRW) in een gisteren uit gegeven verklaring. De organisatie heeft alle regerin gen die het ICC-verdrag hebben ondertekend een brief gestuurd waarin ze worden opgeroepen 'niet toe te geven aan de chanta ge van de regering Bush'. De Amerikaanse regering heeft gedreigd de militaire hulp te sta ken aan landen die niet beloven geen Amerikanen te zullen uitle veren aan het strafhof in Den Haag. Directeur Roth van HRW bena drukt dat het niet waarschijnlijk is dat de VS hun militaire be trekkingen met andere landen in de waagschaal zullen stellen 'vanwege de zeer kleine moge lijkheid' dat een Amerikaanse burger oneerlijk wordt aange klaagd. „En zeker niet op een moment dat Washington een internationale oorlog tegen het terrorisme voert." Canada, Noorwegen, Slowakije, Zwitserland en Joegoslavië heb ben al aangekondigd dat ze er weinig voelen Amerikaanse bur gers te vrijwaren voor berech ting. De EU heeft duidelijk gemaakt dat geen enkele lidstaat hier met de VS over moet onderhande len. Kandidaat-lid Roemenië heeft wel een dergelijke overeenkomst gesloten met Washington, wat het land op een uitbrander van uit Brussel is komen te staan. De afgelopen weken heeft de Amerikaanse regering tientallen landen benaderd over het slui ten van zogeheten 'artikel 98 ak koorden' om te voorkomen dat Amerikanen aan het strafhof worden uitgeleverd. Eerder werd in de VS ook gesproken over een invasie op het strand bij Schevingen als burgers van het land in Den Haag worden berecht. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell pro beert de Amerikaanse druk te relativeren. „Geen van onze vrienden wordt afgetuigd of be dreigd om een akkoord te slui ten." Hij wees erop dat het in trekken van militaire hulp op in stigatie van het Congres ge beurt. Hij benadrukte dat Was hington deze zaak 'zeer ernstig' opvat. Maar Roth zei dat het Ameri kaanse dreigement eigenlijk niet al te veel voorstelt „Het is een loos dreigement. De wet maakt een uitzondering voor militaire hulp die in het Amerikaanse be lang is. En de laatste keer dat ik het heb gecheckt was het zo dat Washington alleen militaire hulp verstrekt als dat in het na tionaal belang is." londen-san jose/epd-rtr - De Rooms-Katholieke Kerk in Groot-Brittannië heeft doorkijk- biechtstoelen ingevoerd om het seksueel misbruik van minder jarigen door priesters te voorko men. Hiermee wil de kerk het vertrouwen in de biecht herstel len, aldus de Briste krant The Ti mes. Tussen 1995 en 1999 wer den in het land 21 rooms-katho- lieke priesters veroordeeld we gens seksueel misbruik. In de nieuwe biechtstoelen is zowel de biechteling als de biechtvader van alle kanten te zien. Omdat ze geluidsdicht moeten zijn, kosten ze ongeveer 1.600 euro per stuk. De door- kijkbiechtstoelen zijn al geïn stalleerd in Liverpool, Notting ham en Cardiff. Sommige priesters hebben be zwaren tegen de nieuwe biecht stoelen, overigens niet op basis van hun geloofsovertuiging die onder meer inhoudt dat 'God alles ziet'. „Veel mensen zullen het gewoon niet op prijs stellen wanneer zichtbaar is dat ze ter biecht gaan", zei de priester Kit Cunningham uit Londen. Vica ris-generaal Robert Draper van het bisdom Plymouth heeft in middels andere ervaringen. „De meeste mensen, vooral de kin deren, vinden open biechtstoe len een vooruitgang." Het bisdom San Jose in Califor- nië gaat binnenkort biechtstoe len invoeren waarbij het gor dijntje is vervangen door glas. De biechteling kan dan het ge zicht van de priester zien en hem later zo nodig ook herken nen. In reactie op bezwaren verwees vicaris-generaal Francis Cilia naar de praktijk in de Sint Pie- ter-basiliek in Rome. kabul/rtr - De Iraanse presi dent Khatami heeft gisteren tij dens zijn bezoek aan Afghanis tan uitgehaald naar de Verenig de Staten. In de hoofdstad Ka- bul zei hij dat Washington na de aanslagen van 11 september in de hele wereld 'een oorlogs zuchtig klimaat' heeft gescha pen. Khatami vindt dat de Amerika nen hun oorlog tegen het terro risme misbruiken om hun be leid en wil aan andere landen op te leggen. Hij benadrukte dat zijn land geen steun verleent aan terroristen. „Wij hebben er meer onder geleden dan de VS, en die terroristen kregen een ze kere mate van steun van Was hington", zei Khatami in een verwijzing naar het Talibanregi- me. Khatami overlegde in Kabul met zijn Afghaanse collega Karzai. Khatami wordt vergezeld door een delegatie van belangrijke politici en economen. De buur landen zullen praten over de veiligheid in de regio, de drugs smokkel, de handel en de aan wezigheid van een miljoen Af ghaanse vluchtelingen in Iran. Karzai begroette zijn collega op het vliegveld, onder bescher ming van onder meer Ameri kaanse troepen. Iran is tegen de aanwezigheid van buitenlandse strijdmachten in Afghanistan, vooral tegen die uit de VS. Het land heeft zijn buurland 500 miljoen dollar beloofd voor de wederopbouw. Khatami prees het Afghaanse volk dat het zich heeft verzet te gen de Taliban, de vroegere fun damentalistische heersers in het land. Hij zei dat Afghanistan nu op weg is naar vrede, stabiliteit en 'een mooie toekomst'. Het gaat om het eerste bezoek van een Iraanse president aan Af ghanistan in meer dan veertig jaar. Beide buurlanden hebben een gezamenlijke grens van zo'n 900 kilometer. moskou/afp - Artsen zonder Grenzen (AzG) staakt al haar ac tiviteiten in het noorden van de Kaukasus. Dat heeft de directeur van de activiteiten van AzG in Rusland, Michael Hofman, van ochtend in Moskou meege deeld. De aanleiding voor het besluit is de ontvoering van de Neder landse cultureel antropoloog Ar jan Erkel, maandag in Dagestan. Hij is sinds vier maanden hoofd van het Zwitserse team van AzG in de Zuid-Russische republiek. Drie mannen overvielen hem aan de rand van de Dagestaanse hoofdstad Machatsjkala, toen hij op weg was naar zijn huis. De chauffeur van Erkel wordt verdacht van betrokkenheid bij de ontvoering. Ook zijn tolk is verhoord. In Tsjetsjenië had de organisatie vorige week al voor twee weken haar werk neergelegd na de ont- De ontvoerde Arjan Erkel. Foto: AP voering van een medewerkster van de Russische hulporgansia- tie Droejba, die samenwerkt met Unicef. Ook de Verenigde Naties schortten de hulp in het gebied voor onbepaalde tijd op. (advertentie) door onze correspondent Henk Glimmerveen parus - Gestimuleerd door het aantreden van een nieuwe rechtse regering heeft een relatief groot aantal steden in Frank rijk besloten de plaatselijke politieveror dening aan te scherpen. Daardoor wordt het mogelijk harder op te treden tegen bedelaars, zwerfjongeren en prostituees. Zelfs katten zijn hun bestaan niet meer zeker. De ene na de andere gemeente in Frank rijk verandert zijn politieverordening. Het aantreden van de nieuwe regering heeft ook op plaatselijk niveau de weg vrijge maakt voor een repressiever optreden van de wetshandhavers. Het zijn niet de allerkleinste gemeenten die het voortouw hebben genomen: Metz, Bordeaux, Grenoble, Mulhouse, Castres, Angoulê- me, Straatsburg, Troyes, Quimper, Col- mar en Orleans zijn flinke steden die alle - volgens de burgemeesters - met 'echte grote stadsproblemen' kampen. Zoals het agressieve bedelen en de stormachtige groei van het aantal prosti tuees. Beide activiteiten, in hoofdzaak uitgeoefend door Oost-Europeanen, heb ben het stadsbeeld en de sfeer in veel ge meenten drastisch veranderd en het ge voel van onveiligheid bij veel burgers ver groot De winst van Jean-Marie Le Pen bij de recente presidentsverkiezingen wordt voor een belangrijk deel toege schreven aan deze onrustgevoelens. De socialistische burgemeester van Mul house, Jean-Marie Bockel, zegt onom wonden dat de nieuwe maatregelen vooral bedoeld zijn om 'de bewoners een zekere rust te garanderen'. Bedelen in zijn gemeente mag voortaan niet meer tussen zeven uur 's ochtends en elf uur 's avonds in voetgangersgebieden, bij ter rassen en in parken, 's Nachts kunnen de bedelaars gewoon hun gang gaan. Zijn gaullistische collega van het nabijge legen Metz, Jean-Marie Rausch, zegt klip en klaar dat de zege van rechts bij de ver kiezingen de opvattingen in het gemeen tehuis hebben veranderd en dat maatre gelen 'onontkoombaar' waren. Veel ge meentelijke bestuurders hebben het evenwel moeilijk om de nieuwe politie verordeningen van correcte teksten te voorzien. Zo kan het gebeuren dat in Grenoble zwerfjongeren als groep niet worden aangepakt. Zwerfjongeren die een hond bij zich hebben, zijn daarente gen de pineut. In Orléans, een van de meest repressieve steden van Frankrijk, heeft de burge meester de openbare ruimte 's avonds verboden gebied verklaard voor zowel prostituees als voor jongeren onder de dertien jaar. Dat alles gaat evenwel de bestuurders van de gemeente Sens in het departement Yonne nog niet ver genoeg. Er is al een avondklok ingesteld voor jon geren onder de dertien. Degenen die ge luidshinder veroorzaken kunnen een ho ge boete tegemoet zien, en bedelen is al helemaal uit den boze. Thans zijn de zwerfkatten aan de beurt. Er lopen er zo'n 200 rond in Sens en dat is veel te veel. „Iedere zwerfkat die de veiligheid, de rust of de volksgezondheid in gevaar brengt kan in een kooi worden opgesloten", luidt artikel één van een nieuwe gemeentelijke verordening. Hoe dat moet gebeuren is niet duidelijk. De dierenbescherming in Sens zegt geen ruimte te hebben. Maar een kat is een kat en geen mens, zegt burgemeester Marie- Louise Fort ferm. Een uitspraak die voor het voortbestaan van de zwerfkatten in Sens niet veel goeds voorspelt. Belangrijke mededeling voor bezitters van een klok met Chocomel, Extran of Fristi opdruk en neonverlichting De fabrikant van klokken met neonverlichting en op de wijzerplaat gedrukt het logo van Chocomel, Fristi of Extran heeft ons gemeld dat de klokken niet aan de Europese regelgeving voldoen. De klokken voldoen wel aan de Amerikaanse regelgeving. De klokken zijn tussen maart 2001 en juli 2002 uitgegeven aan horecagelegenheden. Indien u deze klok in bezit heeft verzoeken wij u de neonverlichting buiten werking te stellen door de stekker uit het stopcontact te halen. Het uurwerk loopt op een batterij en kan gewoon blijven functioneren. De fabrikant heeft meegedeeld dat er geen direct gevaar bestaat. In samenwerking met de fabrikant van de klokken zullen wij de klokken vervangen. Hiervoor verzoeken wij u op werkdagen tussen 0830 en 1730 uur telefonisch contact op te nemen met Riedel Drinks tel. 0318 439283 Wij verontschuldigen ons voor het ontstane ongemak. Ede, 14 augustus 2002 Riedel Drinks ?nfo - Groot-Brittannië tiemensen naar België stroom van illegalen nen. De agenten gaan roles uitvoeren in de n Oostende en Zee fee populaire opstap- oor vluchtelingen die Hal willen oversteken. geldt voor het Zuids- Brussel, waar de Euro- naar London ver- 1 de haven van Oost- in de eerste helft r twaalf procent meer "die als verstekeling in 'nte van een vracht- ot-Brittannië pro- bereiken - gevonden stelde Groot-Brit- op het standpunt taak was van de bui havens om vluchte- rachtwagens te ont- op te pakken. :n gemiddeld 7.000 [en de oversteek Voor die op een boot of -..j wordt aangetrof- ruim 3.000 euro wor- ild door de verant- transportfirma. floed van het drama X jaar geleden, toen 58 S hi een vrachtwagen S inden, werd de bewa st sopgevoerd. 0 lelgië erkent Groot- nu eindelijk dat niet buitenlandse havens rdelijk zijn voor de 1van illegalen. Wat er de opgepakte vluch- 6toe' gebeuren, is nog Bmssel heeft al la- t België er niet voor elreservoir' van het ninkrijk te worden. door onze correspondent Henk van den Boom pais - De rood-witte zendmasten van Radio Liberty aan de Spaanse Costa Brava worden binnenkort ontmanteld. Vijftig jaar lang be stookten de Amerikanen van hieruit de Oostbloklanden met westerse propaganda. Op het naaktstrand van Pais werd een belangrijk deel van de Koude Oorlog uitgevochten. Veel Nederlanders brengen hun zomervakantie door in de buurt van het middeleeuwse dorpje Pais in het centrale deel van de Costa Brava. Meteen achter de duinen langs het brede zand strand pieken de hoge zend masten van Radio Liberty hoog boven de pijnbomen uit. In slagorde opgesteld langs de wij de baai, zonden ze tot voor kort hun 'boodschap van hoop' uit tot diep achter het IJzeren Gor dijn. De badgasten op het strand konden via de koptele foon van hun draagbare radio's luisteren naar geheimzinnige uitzendingen in de meest vreemde talen. De plaatselijke bevolking, veelal op hun rust gestelde rijstboeren, is nooit zo gecharmeerd geweest van de zwaar beveiligde anten nes. Ze waren bang voor sabota ge en zelfs raketaanvallen door de communisten. Toen een re gionale krant onlangs het aan staande einde van de 'Ameri kaanse bezetting' meldde, haal de iedereen dan ook opgelucht adem. De radiostilte komt volkomen onveiwacht, want nog geen twee jaar geleden hadden de Amerikanen het zendcontract met 16 jaar verlengd. Nu blijken De hoge zendmasten van Radio Liberty op het naaktstrand van het Spaanse Pais worden binnenkort ontmanteld. Foto: CPD/Henk van den Boom de antennes plotseling te zijn verouderd. Via satellietverbin dingen kan immers iedereen op de hele wereld alles ontvangen wat hij maar wil. Wat de echte reden van de ontmanteling ook moge zijn, de hoge kosten - tientallen miljoenen dollars per jaar - zullen zeker een rol heb ben gespeeld. Nu de 150 meter hoge masten verdwijnen is een felle discussie losgebarsten over wat straks met het 34 hectare grote terrein moet gebeuren. Projectontwik kelaars zien grote mogelijkhe den voor de toeristische indu strie, maar milieubeschermers lijken dit keer het pleit te win nen. De gemeenteraad van Pais heeft besloten dat er voorlopig niet mag worden gebouwd. En dat is uniek, want het strand van Radio Liberty is een van de wei nige strookjes zand aan de Spaanse kust die niet zijn volge bouwd. Dictator Franco heeft een halve eeuw geleden hoogstpersoonlijk de CIA toestemming gegeven om een locatie uit te zoeken. Ze kozen voor Pais vanwege de strategische ligging en omdat het voor de korte-golfuitzendin- gen op goede afstand van Oost- Europa lag. In het begin van de jaren vijftig werd Radio Free Europe met steun van de Amerikaanse rege ring opgericht als compensatie voor de aan banden gelegde pers in de Oostbloklanden. Een paar jaar later kwam daar zijn broertje Radio Liberty bij, een zender speciaal gericht op de Sovjetunie. Aanvankelijk werden de programma's in New York gemaakt, later in München. Vanuit de studio's ging de bood schap naar de zendmasten van Pais, die ze doorstraalden naar de landen van bestemming. De antennes waren de krachtigste ter wereld. De bedoeling van Radio Free Europe/Radio Liberty was om de mensen achter het IJzeren Gordijn 'de waarheid te vertel len', zo stond in de statuten van de beide omroepen. Maar vol gens de Amerikaanse president Harry Truman waren het wa pens in de 'strijd om de geest van de mens'. Toen op 4 juli 1950 het eerste programma van 30 minuten voor Tsjecho-Slo- wakije de lucht in ging, werd het al na tien minuten door de Rus sen gestoord. Ook de latere uit zendingen voor Roemenië, Po len, Hongarije en Bulgarije wer den voortdurend door de Rus sen vervormd. Er waren gere geld aanslagen op de studio in München en in 1954 werden twee medewerkers vermoord. Nadat de angst voor de Russen in de jaren tachtig wat was weg geëbd, ontstond er opnieuw pa niek toen er berichten naar bui ten kwamen over geheimzinnige ziektes bij de medewerkers van Radio Liberty. Er kwam een on derzoek waaruit bleek dat een aantal werknemers aan multiple sclerose leed. Werd het veroor zaakt door de straling van de antennes? Ook dit keer deden de Amerikanen geen medede lingen over wat er zich precies achter de hoge afrastering had afgespeeld. asjgabat/AP - De Turkmeen se president Saparmoerat Nijazov heeft een decreet uit gevaardigd waarin hij de le vensfasen herdefinieert. De adolescentie eindigt volgens hem pas op het 25ste levens jaar en de ouderdom begint bij 85, ver na de gemiddelde leeftijd die een Turkmeen be reikt. De president verdeelt het le ven in perioden van twaalf jaar. De kindertijd wordt op het 12de jaar gevolgd door de adolescentie, de jongeren- leeftijd duurt van het 25ste tot het 37ste levensjaar en de volwassenheid ligt tussen de 37 en 49 jaar. Daarna begin nen perioden met de namen 'profetie', 'inspü^ie' en 'wijs heid'. Nijazov, dw dit jaar 62 is geworden bevindt zich vol gens deze indeling in zijn in spiratie-jaren. De ouderdom begint op het 85ste levensjaar, en de paar Turkmenen die ouder dan 97 worden bereiken de Ogoez- chanperiode, genoemd naar de stichter van de Turkmeen se natie, die 109 jaar werd. Nijazov heeft een uitgebreide persoonsverering rond zich zelf gecreëerd. Zijn portret hangt in bijna alle overheids gebouwen. Hele steden en een meteoriet zijn naar hem genoemd. Vorige week stelde hij voor om de maanden van het jaar en de dagen van de week nieuwe namen te ge ven. Januari zou voortaan Turkmanbasji moeten heten (Vader van de Turkmenen), de bijnaam van de president. De Afghaanse president Karzai (links) ontvangt zijn Iraanse ambtsgenoot Khatami voor zijn paleis in de hoofdstad Kabul. Foto: AP/Karei Prinsloo

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5