GESPREK VAN DE DAG Praag vecht tegen ontketende Moldai Aan goede kant van de bui Plastic boodschappentassen moeten oude binnenstad beschermen Duitsland beeft voor nieuwe vloedgolf uit Tsjechië Toebereidselen WOENSDAG 14 AUGUSTUS; MENSELIJK Kinderen in Haelen hebben gisteren het wereldrecord VINGERVERVEN gebroken. In nog geen anderhalf uur werd 195 vierkante meter bekliederd. Om in het Guinness Book of Records te komen, neme men: 243 kinderen van zes tot twaalf jaar, 75 liter verf en 195 vierkante meter golfkarton. Dat is waarvoor de Stichting Kinder Vakantie Werk (KVW) in Haelen gisteren had gezorgd. Gisteroch tend om tien uur dompelden die kinderen hun handen in plastic bekertjes verf. Anderhalf uur later stond het we reldrecord 'largest fingerpainting' op hun naam. Binnen tien tellen na het startsein vlogen de eerste klodders verf al over de kartonnen platen, maar veel leuker nog: op schone broeken en T-shirts. Foto: GPD SNEEUWWITJE is een in- cestslachtoffer en duikt met alle zeven dwergen het bed in. Als de prins haar wakker kust nadat ze van de giftige appel heeft gege ten heeft hij meteen spijt, want de prins is een necro- fiel. Dat is althans de versie van de Japanner Kiryu Mi- sao, wiens 'Opwindende sprookjes van Grimm' in Chinese vertaling weken lang op de kinderafdeling van boekhandels in de Tai wanese hoofdstad Taipei hebben gelegen. Gemeen teraadslid Chen Yu-mei maakte daar uiteindelijk een eind aan. ,,Het is hoogst ontstellend om kin deren op de vloer van de boekwinkel te zien zitten, verdiept in deze verschrik kelijke boeken",zei haar woordvoerder. Het is aan Chen te danken dat de boe ken, waarvan de omslag er heel onschuldig uitziet, sinds gisteren door de uit gever worden teruggehaald. Ed Headrick, de uitvinder van de MODERNE FRIS BEE, is maandag op 78-ja- rige leeftijd overleden. Door aan het bestaande wiebeli ge model aërodynamische ribbels toe te voegen, maakte hij de eerste frisbee die langs een strakke baan door de lucht zweefde. Sinds hij eind jaren 60 pa tent op zijn model aan vroeg, gingen er meer dan 200 miljoen van over de toonbank. Headrick kwam op zijn idee toen hij als on derzoeker bij de speelgoed firma Wham-0 werkte. Ook na zijn vinding bleef hij zich voor de frisbeesport in zetten. Hij richtte de Inter national Frisbee Associa tion op. Met een vangnet dat als doel fungeert, legde hij ook de basis voor het frisbeegooien als wedstrijd sport. Zijn as wordt ver werkt in een beperkt aantal herdenkingsfrisbees die zijn bestemd voor familie en vrienden, maar ook voor de verkoop. Foto: AP Birmaanse artsen zijn er na een operatie van veertien uur in geslaagd een 1-jarige SIAMESE TWEELING te schei den. De baby's zaten met hun heupen aan elkaar vast. Dat heeft de hoofdarts van het operatieteam gisteren bekend gemaakt. Volgens dokter Aung Kyi van het vrouwenzieken huis in Mandalay zijn de meisjes zondag van elkaar ge scheiden en maken zij het goed. ,,De operatie is heel goed verlopen", zei Aung Kyi. Het team voerde de negentiende succesvolle operatie ter wereld uit op een Siamese twee ling bij wie het bekkenbot van elkaar los moest worden ge maakt. Daarnaast was het de derde operatie in Birma om een Siamese tweeling te scheiden. Terwijl in Tsjechië tienduizenden mensen zijn geëvacu eerd om te voorkomen dat ze aan het wassende water ten prooi vallen, lopen inwoners van Tiel langs de Waal, die geen enkel spoor van verhevigde wateremoties toont. Maar helemaal gerust zijn ze er niet op. Hun vraag: komt er van al dat water dat in Midden- en Oost- Europa naar beneden valt ook nog iets deze kant op? „Nee", zegt Bertus Bakkers van het informatiecentrum van het Riza, het Rijksinstituut voor Zuivering van Afval water in Lelystad. „Voor ons heeft de regenval geen im pact, omdat die zich in het stroomgebied van de Donau en de Moldau voordoet. De Donau mondt uit in de Zwarte Zee, de Moldau via de Elbe in het noorden op de Noordzee. Kortom, al dat water komt niet onze kant op. Wij zitten deze keer aan de goede kant van de bui." Maar al dat water... dat moet toch érgens heen? Bakkers: „Ja, naar de Zwarte Zee en de Noordzee dus. Alleen als er aan de zuidkant van de Alpen in Zwitser land nog een hoop hemelwater af te voeren zou zijn, kun je in de Rijn een kleine hobbel water verwachten. Maar als er een metertje bij komt, dan is er nog niets aan de hand." Onder welke omstandigheden zou zich bij ons toch óók nogzo'n natte Praagse zomer kunnen voordoen? Bakkers: „Als het in Duitsland, in het stroomgebied van de Rijn, gigantisch zou gaan regenen, aan één stuk. In dat geval krijgen bij ons de Rijn en de Waal grote hoe veelheden water te verwerken. Maar de verwachting is dat het weerbeeld de komende vijf dagen niet zal veran deren. Hetzelfde geldt voor de Belgische en Franse Ar dennen, waar de Maas, onze enige echte regenrivier, wordt gevoed. Dus ook dat geeft vooralsnog geen reden tot zorg." John Bruinsma Op het Plein van de Oude Stad (Staro- mestske Namesti) in het hart van Praag staan enkele tientallen verregende toe risten te wachten op het hele uur, als het beroemde klokkenspel van het oude stadhuis in werking treedt. Heel even lijkt alles bij het oude in de Tsjechische hoofdstad. Maar een groep vrijwilligers, overwegend studenten, die nog geen honderd meter verderop zojuist gevulde zandzakken op een aftandse vrachtwa gen aan het laden is, trekt vandaag meer bekijks. „We zijn al vanaf vanmiddag 12 uur be zig", zegt Teresa, een 24-jarige studente die helemaal onder het zand zit. Ze heeft zich spontaan gemeld, net al dui zenden andere vrijwilligers die links en rechts in het centrum van Praag de handen uit de mouwen steken. „Dit prachtige centrum mag niet onder wa ter komen te staan", zegt Teresa. Of de strijd van Teresa en haar vele geestverwanten resultaat zal afwerpen, moet nog blijken. Het waterpeil van de Moldau is de afgelopen nacht elk uur met zes centimeter gestegen en bereikt waarschijnlijk aan het begin van de middag zijn hoogste punt. Veertigdui zend inwoners van de Tsjechische hoofdstad zijn maandagnacht al veilig heidshalve geëvacueerd. Maar de Tsje chische autoriteiten denken dat de his torische binnenstad van Praag vermoe- Vrijwilligers dragen zandzakken door de straten van Praag. Gisteren werd met man en macht geprobeerd om het water uit de stad te weren. Foto: Reuters/Petr Josek delijk niet zal onderlopen. Als een groot deel van het oude cen trum desondanks onder water komt te staan, ligt dat niet aan de inzet van de vrijwilligers. Die is enorm, maar het lijkt op veel plaatsen schromelijk te ontbreken aan coördinatie en midde len. „We hebben al een uur geen zand zakken meer. Ze schijnen ze nergens meer te hebben", zegt Vaclav, een 22- jarige vrijwilliger die op het Mariaplein (Marianske Namesti) zand in zakken staat te scheppen. Bij gebrek aan echte zandzakken gebruikt de groep rond Va clav noodgedwongen lichtblauwe plas tic vuilniszakken die bij het minste of geringste scheuren. Elders is de nood blijkbaar nog hoger; daar gebruikt men simpele boodschappentasjes van de supermarkt op de hoek. En weer elders vult men plastic zakken met tuinaarde bij gebrek aan zand. Inspanningen die futiel lijken voor wie hemelsbreed tweehonderd meter ver derop gaat kijken. Daar waar normaal de Moldau bedaagd onder de middel eeuwse Karelsbrug door stroomt, is het een drukte van belang. Duizenden toe risten en inwoners van Praag vergapen zich op de rechteroever aan een angst aanjagend spektakel. Op de linkeroe ver, in het oude stadsdeel Mala Strana, staan tientallen eeuwenoude huizen tot aan de tweede verdieping in het water. Net naast de brug, aan deze zijde van de rivier, staat het water tot vlak onder het plafond van de eerste verdieping van Karlovy Lazne, volgens een recla me op de gevel 'the biggest music club in Middle Europe'. Het zal er voorlopig niet meer swingen. En het belendende chique restaurant 'Mlynec', waar in normale tijden rijke toeristen cham pagne drinken op het terras met uit zicht op de brug, heeft de strijd tegen het water ook al verloren. Minstens twee meter water staat er binnen. De Moldau, die in normale tijden met een gemiddelde snelheid van 150 ku bieke meter water per seconde door Praag stroomt, is veranderd in een woest kolkende modderstroom va honderden meters breed. Gisterai rond 21.00 uur joeg de Moldau rui 4770 kubieke meter water per sea door de Tsjechische hoofdstad, ni dertig maal de normale hoeveelhf De verwachting dat Praag met de grootste watersnood sinds honde jaar te maken krijgt, is inmiddels! door de feiten achterhaald. „Heti al een stuk erger dan in 1890, toei stuk van de Karelsbrug werd weg gen", weet een toeschouwer te nn Of de beroemde brug het dit keer houdt, is de vraag. Al sinds maarn avond is de voetgangersbrug met fraaie beelden voor iedereen gesli Midden op de brug staat een drag (graafmachine). De laadbak hangt beneden, vlak boven het kolkendf ter met de bedoeling te voorkome grote voorwerpen door de razend vier tegen de eeuwenoude pijlers 1 den gekwakt. Tientallen grote olie ten, halve bomen, autobanden en bouwmaterialen drijven met eeni van minstens twintig kilometer p( onder de bogen door. „Dat kan gi kwaad, maar verder stroomopwa ligt een groot schip afgemeerd. Alt losslaat, is het gedaan met de bru weet een andere Pragenaar. „Ik bi niet gelovig, maar vanavond doe gebed voor het slapen gaan." Hans Gertsen De Zweedse kroonprinses VICTORIA is dyslectisch. Dat maakte de 25-jarige prinses bekend in een toespraak over pesten, op de universiteit van Orebro. Ook haar vader kampt met de lees- en schrijfstoornis. Victoria ver telde over haar problemen tij dens de schooltijd. ,,lk dacht altijd dat ik stom was, en langzaam." Nadat duidelijk was geworden dat het om dyslexie ging, kreeg Victoria een speciale onderwijzer- „School was leuk, maar ook veeleisend voor mij. Als je problemen hebt met lezen en schrijven, dan kan het soms erg moeilijk zijn. Het lijkt misschien een simpel pro bleempje, maar dat is het niet. Ik weet er alles van." Foto: AP Een autobezitter in Peking heeft van de mogelijkheid om een eigen nummerbord samen te stellen gebruik gemaakt om USA 911 op zijn auto te zetten. In Peking zijn maan dag voor het eerst meer dan 200 gepersonaliseerde num merplaten verstrekt. Wie de eigenaar is van het nummer bord dat naar 11 september verwijst is niet bekend, even min als de motivatie voor de keuze. Andere inwoners van Peking kozen onder meer voor de lettercombinaties FBI, UFO en VIP. Homofiele gevangenen in de Verenigde Staten mogen hun bezoek OMHELZEN en kussen. Dat heeft een fede raal gerechtshof bepaald. Het gerechtshof deed de uitspraak in een beroeps zaak die een gedetineerde had aangespannen tegen het vonnis van een recht bank in de staat Arizona. De rechter in Arizona be paalde in december 2000 dat de bewakers Karl Whit- mire er terecht van hadden weerhouden zijn partner te omhelzen toen die hem op zocht. De wet in die zuid westelijke staat verbiedt dat mensen van dezelfde sekse elkaar kussen, om helzen of aanhalen. Advo caten voor Arizona voerden aan dat dat beleid voorkomt dat gedetineerden als ho moseksueel worden be stempeld, waardoor ze doelwit van seksueel mis bruik zouden kunnen wor den. Het gerechtshof ver wierp dat argument nu. ,,Een gevangene die zijn homoseksualiteit wil ver bergen voor andere gedeti neerden zou toch al niet openlijk zijn affectie tonen als hij bezoek krijgt van zijn partner." m V S3*. Inwoners van de Oost-Duitse stad Grimma worden gered. Door het snel opkomende water konden zij hun huizen niet meer verlaten. Foto: AP/Eckehard Schulz In de dierentuin van Praag wordt een neushoorn geëvacueerd. Alle dieren zijn inmiddels naar hogergelegen gebieden gebracht. Een oli fant en een nijlpaard moesten worden gedood omdat ze anders in het aanzwellende water waren verdronken. Foto: Reuters/Petr Josek Duitsland was vanmorgen in bange afwachting van nieuwe overstromingen. Watermassa's uit Tsjechië stuwen het water van de Elbe omhoog, dieper de deelstaat Saksen in. Deze Oost- Duitse regio is ernstig getroffen door de watersnoodramp. De Elbe, die gisteren al de oude binnenstad van Dresden over stroomde, bedreigt nu ook de stad Dessau in de aangrenzende deelstaat Saksen-Anhalt. Onge veer vierduizend inwoners van Dessau werden uit voorzorg ge- evacueerd. Ook elders in het gebied is men sen aangeraden om hun huizen en boerderijen te verlaten. In het zuidelijkere Beieren, bij Re gensburg, werd een verslechte ring van de situatie gemeld. Hier komen de Donau en de rivier de Regen samen. Het waterpeil dreigt hier de recordhoogte uit 1998 van 6,95 meter te evena ren. De hele dag waren red dingswerkers in de weer met zandzakken om Regensburg te gen het water te beschermen. Zes mensen zijn in Saksen, de deelstaat waarvan Dresden de hoofdstad is, totnogtoe omgeko men, bijna honderd raakten ge wond en velen zijn vermist. Er wordt gevreesd voor het behoud van de historische bouwwerken in Dresden waaronder de Zwin- ger, de Hofldrche en de Sem- peroper. Veel gebouwen, brug gen en straten hebben al grote schade opgelopen. De Duitse regering vergadert vandaag over financiële hulp aan de slachtoffers. Honderd miljoen euro werd toegezegd, die 'snel en onbureaucratisch' moet worden overgemaakt. Wierd Duk Het normaal zo rustige riviertje Seidewitz is veranderd in een* stroom water. Het huis in het Duitse Zehista bezweek onder df terdruk. Foto: EPA/Patrick Pleul zijn op het eind van de dag. Dat staat onherroepelijk vast anders had de ANWB het wel heftig tegengesproken. De drang van weg te wezen is onverklaarbaar en lijkt cultureel bepaald. Nog maar een eeuw geleden reikte de einder van de wereld voor de meeste mensen tot onge veer het naaste dorp. Wie met de stoomtram naar de eerstvolgende stad reisde, vertrok niet zonder rieten kar- bies met proviand en werd doorzijn naasten uitge wuifd. Verplaatsen was iets ongewoons en het hoorde ei genlijk ook niet. Sinds wij de auto echter onder de pri maire levensbehoeften rangschikken en zelfs deAldi olijfolie in de aanbieding heeft zijn we definitief los van onze ankers en gaan wij op stap, of we nu willen of niet en we denken dat we het willen. Dat zit niet in de genen. Dat hebben we aangeleerd. Vandaar dat we het cultuur noemen. Helemaal compleet is het verhaal daarmee niet. Er speelt ook een flinke dosis 'verlatingsangst' mee. Daarom is er bij ons die achterblijvers waren voor heel juli en voor de helft van augustus grote behoefte aan een soort inhaalmanoeuvre. Iedereen ging maar wegen wij moes ten moederziel alleen in het reine komen met het graai en en snaaien van Pim zijn erfgenamen, met Volkert van der G. en diens actie vruchtensap, met de fragiele toestand van prins Claus en ook nog met een aardbe ving in het zuiden des lands. Wij thuisblijvers stonden 0 s helemaal alleen voor. Is het vreemd dat we nu in de startblokken staan met zakken vol euro's ter ere van Franse tolwegen? Bilbao schijnt een soort Manchester te zijn waar ze Spaans maar nog liever Baskisch spreken, waarschuwt een kenner. En de vrienden in de buurt van Toulouse melden dat de afvoer van hun huis is verstopt door over vloedige regen en daarbij vrijkomend vet van de algehe le patatconsumptie van de vorige bewoners. Het kan ons niks schelen. We gaan toch, want hier is hel nieuwe seizoen geopend. De vrijkorpsen van PSV ver richten zondag hun eerste oorlogshandeling. Zij beleger] den ditmaal de oefenweide van hun idolen met sloten en kettingen. En daarna vertoonde de tv dagenlang mei elkaar kiftende voetbalpenoze in het pak, hetgeen nog een stuk erger is dan die hooligans. Dus moeten we hoognodig even weg, vér weg. Ons nood lot tarten, derhalve zonder reis- en kredietbrief. Dezer dagen maken we toebereidselen vooreen korte vakantie in den vreemde. Het gaat neerkomen op het verorberen van vele kilometers en hier en daar een kort oponthoud, soms van een avond en een sponde bij goede vrienden, soms van een dikke middag dolen in een museum waarvan iedereen zegt dat een mens het gebouw en de collectie niet mag missen. In een span ne tijds van acht dagen zijn stops voorzien in Parijs, in de verre omgeving van Toulouse en in Bilbao. Bij de terugtocht wordt dan nog een oponthoud ingeruimd voor de mooie stad Bordeaux. De routeplanner op de cd-rom berekent dat we een kleine drieduizend kilome ter voor de gesaneerde kiezen hebben. Van uitrusten en opladen van de eigen accu zal het dus niet komen. Van het opladen van de autoaccu zoveel te meer. Waarom doet een mens dat zichzelf aan? Een goede vraag. Waarom springt een mens zoals de mevrouw in Thailand voor de krokodillen? Wie dat een ongepaste pitsstop in het betoog vindt wil ik erop wijzen dat al die Fransen die zich op een aantal 'zwarte zater dagen op de autoroute storten eveneens de dood incal culeren en statistisch één van de honderdzestig kunnen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2