NS schrapt lijnen, tarief fors hoger Leidse parkeergarages kampen met leegstand Binnenstad Praag vermoedelijk gespaard Roelant Oltmans weg bij NAC dA-woordvoerder: Vrijgeven spaarloon sigaar uit eigen doos erican ines dumpt e Fokkers Alphense voordringer schopt na standje wild om zich heen Kaartje acht procent duurder Van Gogh op de Floriade Vaker bezwaar verkeersboetes Man overlijdt na ramen lappen Akkoord Korea's militair overleg Algemeen directeur 'verantwoordelijk' voor malaise VNU boekt hogere winst 'Concern staat er goed voor' A.0S LAST-MINUTE JL INSCHRIJFDAG NR. 43000 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 woensdag 14 AUGUSTUS 2002 delen is or niemand igenaam' REGIO bs presenteren i aan nieuwe iting studenten derdorpse bsite met stip loteerd op 151 den ook stad De Stijl van 1 Doesburg Mens - nens moet altijd lin de verwachting edere dag een dijsvogel in zijn [tuintje kan Strijken tard Mooyman >«th - American Airlines toestellen van het type 100 aan de grond zetten. Carty noemt de Fokker tifo vliegtuig met zeer ho- ationele kosten'. Een ex- leem is dat de fabrikant 512$, aldus Carty. ïrlandse vliegtuigfabriek 1996 de deuren. Stork, n van Fokker overnam, injtot voor kort van uit dat rijv are types als de F-70 en og tientallen jaren in de uden blijven, ■os tvaartcrisis die zich ont- po tna de aanslagen van 11 It e ter vorig jaar lijkt echter P®fneld einde in te luiden paradepaardje van de SP Qdse luchtvaartindu- i, sl imerican Airlines, de Jen vliegmaatschappij ter "a9 zit nog steeds diep in de en moet opnieuw be- Irijf schrapt zevendui- anen en zegt de dure „(karwei. Volgens ramin- Stork vliegen er wereld- g een kleine duizend Dit aantal slinkt snel. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad alphen aan den rijn - Een 49- jarige Alphenaar is gisteren in het stadskantoor van zijn woon plaats volledig door het lint ge gaan. De man sloeg en schopte een 19-jarige politiesurveillante en viel ook een 59-jarige bode van de gemeente aan. Andere bezoekers schoten de in het nauw gedreven ambtenaren te hulp. Zij hielden met moeite de aanvaller vast tot de politie ver sterking stuurde. De agressieve aanvaller is aan gehouden. Volgens de politie sloegen bij hem de stoppen door nadat de politie-surveil- lante - toevallig aanwezig in het stadskantoor aan de Castel- lumstraat - de man had aange sproken op onfatsoenlijk ge drag. Hij drong voor in de rij voor een loket van de afdeling burgerzaken, tot groot onge noegen van de andere wach tenden. door Wim Koevoet leiden - De Leidse binnenstad heeft te veel parkeerplaatsen. Directeur J. van Leeuwen van Hoogvliet Beheer zegt het zonder blikken of blozen. Zijn uitspra ken staan haaks op gemeentelijke nota's over dit onderwerp, want daarin wordt uitbreiding gepredikt. Van Leeuwen baseert zich op de bezet tingsgraad, de laatste twee jaar, van de parkeergarage boven de supermarkt aan de Korevaarstraat Een kleine vierhon derd auto's kunnen er staan in deze au tostalling maar de grafiek is onder de 25 procent gedoken. Van Leeuwen weet te vertellen dat het zelfde geldt voor de gemeentelijke par keergarage aan de Hooigracht, waaraan zijn garage qua tarief en openingstijden is gekoppeld. Volgens de directeur is de exploitatie van de parkeergarage 'ge zond' bij percentages tussen de 60 en 70. „Deze staat zelfs op piekuren, op koopavond en op zaterdag, niet meer vol." Ook gistermiddag bood de Hoogvliet garage een desolate aanblik. Van Leeu wen werkt de drie etages en het parkeer dek van beneden naar boven af en levert telkens - op verontwaardigde toon - commentaar: „Redelijk vol. Bijna leeg. Echt leeg." Op het parkeerdek is het zelfs 'leger dan leeg' en moet hij de ul tieme skateboardpret van twee jonge knapen een halt toeroepen. Een tafe reeltje dat zich regelmatig voordoet. „We zijn bij skateboarders meer bekend dan bij de bezoekers van de binnen stad." Volgens Van Leeuwen is uit de leegstand in de twee grootste parkeergarages van de stad ook af te leiden dat Leidens eco nomische positie in de regio achteruit kachelt. „Behalve de wethouder parke ren, Alexander Pechtold van D66, moet ook de nieuwe wethouder economische zaken, WD' er Alexander Geertsema zich grote zorgen gaan maken. De gemeente deelt de verontrusting van Van Leeuwen. Leiden wil daarom onder meer op korte termijn een publicitair of fensief beginnen. Pagina Ri: 'Parkeersysteem deugt niet' utrecht/gpd - Het openbaar ver voer in Nederland wordt schraler en duurder. Het voornemen van het nieuwe kabinet om tientallen miljoenen euro's te bezuinigen op bus- en railvervoer leidt on vermijdelijk tot het schrappen van onrendabele lijnen en tariefs verhogingen. Verder willen de Nederlandse Spoorwegen de prij zen fors verhogen. Het treinkaartje wordt meer dan acht procent duurder, meldt rei zigersorganisatie Rover. De spoorwegen zouden rond de jaarwisseling twee prijsverho gingen vlak na elkaar willen doorvoeren, aldus voorzitter R. Schoonveld. Daarmee zouden de NS hun belofte schenden om de prijzen van de tteinkaartjes te verhogen. Wettelijk mogen de NS de prijzen jaarlijks verhogen met het inflatiepercentage plus twee procent. Dat zou neerko men op 5.5 procent in totaal. „Ik kan me niet voorstellen dat de NS hiermee doorgaan. Als ze dat wel doen, overwegen we rei zigersacties", aldus Schoonveld. De NS kondigden eerder dit jaar al aan de prijzen 'fors' te verho gen. Een percentage noemt het bedrijf nog niet. Maar van het schenden van afspraken is vol gens de spoorwegen geen spra ke. Er is alleen beloofd de prij zen tijdelijk gelijk te houden vanwege de slechte service in het rampjaar 2001. Ook bezuinigingsplannen van het nieuwe kabinet zorgen voor een drastisch duurder openbaar vervoer in Nederland. De rege ring wil de komende jaren tot vijf procent op het ov-budget korten. Op dit moment legt het Rijk op elke 45 eurocent die reizigers aan het openbaar vervoer beste den, ongeveer 70 eurocent toe. De vorige regering wilde die subsidie de komende jaren met anderhalf procent verminderen, waarna het budget stabiel zou blijven. Nu wil het nieuwe kabi net met een forsere bezuini- gingsopgave van vijf procent ko men. De Vereniging Nederlandse Ge meenten legt zich hier niet bij neer, zo meldt woordvoerster C. van Dijk. De organisatie zal dit samen met vertegenwoordigers van ge meentes en regionale ov-be- heerders medio september be spreken met minister De Boer van verkeer en waterstaat. De VNG hoopt de minister nog voor Prinsjesdag (dinsdag 17 september) op andere gedach ten te brengen. „Daarnaast zul len de vervoersbedrijven gaan doorberekenen waar deze be zuiniging concreet toe zal lei den. Bijvoorbeeld het snijden in de dienstregelingen, het ophef fen van minder rendabele lijnen en het verhogen van de tarie ven", aldus de woordvoerster. Het ministerie van verkeer wil niet reageren. Pagina Economie: Veenman wil 'herstelkoers' voortzetten Pagina R3: Kamervragen over Leiden-Alphen vijfhuizen - Alphenaar Ton van Maurik mocht gisteren op de Floriade optreden als 'stand-in' van Vincent van Gogh. De kunstenaar schilder de Van Gogh-look-alike zonnebloemen voor de binnententoonstelling 'Landelijk'. Deze expositie, waarop zo'n achtduizend zonnebloemen te zien zijn, is sinds gisteren geopend voor het publiek. Foto: ANP/Koen Suyk Leeuwarden - Burgers tekenen vaker beroep aan tegen ver keersboetes. Vorig jaar verwerk te het openbaar ministerie (OM) in Leeuwarden zevendui zend beroepschriften. Dit jaar ligt dat aantal fors hoger: deze maand verwacht het OM het zevenduizendste beroepschrift. Amsterdam - Een 55-jarige Am sterdammer is gisteren na een valpartij vanaf de vierde verdie ping van zijn woning aan zijn verwondingen in een zieken huis overleden. De man was ra men aan het lapen toen hij uit het raam viel, aldus een politie woordvoerder. Het ongeluk ge beurde op het Piraeusplein. seoul - Noord- en Zuid-Korea hebben vanochtend een ak koord bereikt over het voeren van militaire besprekingen. Verder zijn de onderhande lingsdelegaties het eens gewor den over het houden van nieu we reünies van familieleden die sinds de deling van de Korea's na de oorlog begin jaren vijftig van elkaar gescheiden leven. (advertentie) Niet in een ver land? Droom weg met de zomerpuzzel morgen, donderdag 14 tot 16 uur: Willy WorteI's kinderWerkplaats (reserveringen 071-5214 224) in Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www.musenmboerhaave.nl praag-salzburg-hamburg/anp- dpa-afp - De historische bin nenstad van de Tsjechische hoofdstad Praag loopt waar schijnlijk niet onder water. Dat verwachten de autoriteiten. Het waterpeil van de rivier Moldau steeg de afgelopen nacht wel elk uur met zes centimeter en be reikt later vandaag zijn hoogste punt. Verscheidene wijken in Praag en delen van de binnen stad staan al onder water. De autoriteiten lieten in verband met de overstromingen afgelo pen nacht opnieuw enkele stadsdelen ontruimen. Eerder werden in de Tsjechische hoofdstad al ruim 50.000 men sen uit voorzorg geëvacueerd. Elders in het land hebben nog eens 150.000 mensen hun hui zen moeten verlaten. Praag beleeft zijn ergste over- stromingen in ruim een eeuw. Tot nu toe hebben die negen le vens geëist. Buiten de stad is in nog vier regio's de noodtoe stand afgekondigd. Ook in Brati slava, de hoofdstad van Slowa kije, is dat het geval. Delen van de stad lopen door het stijgende peil van de rivier de Donau het risico onder te lopen. Ook in andere landen van Euro pa veroorzaakt de aanhoudende regenval nog altijd grote proble men. Al lijkt de wateroverlast in Oostenrijk over zijn hoogtepunt heen, aldus de autoriteiten van morgen. In het hele land is het na twee dagen opgehouden met regenen. In Oostenrijk heeft het noodweer inmiddels zeven le vens geëist. Talrijke gebieden liepen onder nadat de Donau en andere rivieren buiten de oevers waren getreden. De Donau heeft ook in Duits land recordhoogtes bereikt. In delen van Beieren en in Saksen is de noodtoestand afgekondigd. Sinds zaterdag zijn er negen Duitsers omgekomen en wor den zeven anderen vermist. Pagina Gesprek van de Dag: Meer over de wateroverlast breda/gpd - Oegstgeestenaar Roelant Oltmans en NAC zijn met onmiddellijke ingang uit el kaar gegaan. De algemeen di recteur van de Bredase voetbal club wordt als verantwoordelij ke gezien voor de financiële ma laise bij NAC. „Want", zegt de voorzitter van de Raad van Toe zicht Tem Nederlof, „er is er maar één echt verantwoordelijk en dat is de algemeen directeur en niemand anders." Oltmans is niet ontslagen, maar is met NAC een schikking over eengekomen. Nederlof: „Maar we betalen hem geen jaarsalaris, want dan hadden we hem net zo goed op staande voet kunnen ontslaan." Oltmans legt de opmerkingen van Nederlof naast zich neer. „In een voetbalclub is er niet één iemand verantwoordelijk. Dat is een club van mensen", reageert hij vanaf zijn vakantie adres in Spanje. „En als mensen Roelant Oltmans. Foto GPD/Jaap de Boer nu via de pers hun gelijk willen halen, dan doe ik daar niet aan mee." Oltmans vat zijn toch enigszins gedwongen afscheid niet op als een nederlaag. „Houd het maar op een remise", zegt hij, verwij zend naar de licentie die NAC uiteindelijk toch kreeg. Voordat hij aftrad, heeft Oltmans nog met investeerders gesproken die - mede - door hem zijn binnen gehaald om de Bredase eredivi sieclub op de been houden. „Zij hebben toegezegd NAC te blij ven steunen." Bedreigingen aan het adres van Oltmans zijn volgens Nederlof niet de hoofdreden voor de breuk. „Maar ze waren wel zeer ernstig. Hij werd met de dood bedreigd. Ik heb brieven gezien, sms'jes gelezen, de ogen van sommige mensen gezien... Ja, ik ben heel blij dat er uiteindelijk niets is gebeurd." De Oegstgeestenaar zegt nu te overdenken waar hij verder moet. „Er is nu echt niets. Of ik in de sport blijf, zou ik niet we ten." door Richard Mooyman haarlem - Het media- en infor matieconcern VNU heeft het af gelopen half jaar goed gedraaid. Ondanks de economische ma laise verwezenlijkte het bedrijf een stijging van de nettowinst van vijf procent tot 201 miljoen euro. Goodwill en buitenge woon resultaat zijn daarbij niet meegeteld. Topman R. van den Bergh toonde zich vanochtend tevreden over de cijfers, die vol gens hem beter zijn dan ver wacht. „Dit toont aan dat VNU in staat is zelfs onder moeilijke economische omstandigheden hogere resultaten te behalen. Volgens Van den Bergh heeft het afstoten van conjunctuurgevoe lige activiteiten als het uitgeven van kranten en publieksbladen succes gehad. VNU legt zich nu vooral toe op marketing- en me dia-informatie, onderdelen die goede cijfers lieten zien. Het resultaat van de afdeling 'business information' daalde minder dan verwacht. Vaktijd schriften hadden te kampen met een forse teruggang van de hoeveelheid advertenties, zodat VNU besloot tot kostenbespa ringen. Het organiseren van vakbeurzen leverde daarentegen meer geld op. Het concern staat er volgens topman Van den Bergh goed voor. Hij verwacht dat de groei in de tweede helft van het jaar zal aanhouden. Ook de stijging van de winst per aandeel van drie procent (vóór goodwill en buitengewoon resultaat) kan volgens hem worden vastgehou den. Met name door de verkoop van de groepen Consumer Informa tion en Educational Information daalde de netto-omzet van VNU overigens met tien procent tot ruim 2,16 miljard euro. Het be drijfsresultaat daalde met der tien procent tot 348 miljoen eu- (advertentie) HEAO STUDIES 27 AUGUSTUS meer informatie: TEL 0205236311 www.hesasd.nl HOGESCHOOL VOOR ECONOMISCHE STUDIES AMSTERDAM «/gpd - Er zijn twijfels gerezen over het e effect op de economie door het vrijgeven spaarloon. Het kabinet overweegt de circa iard euro die Nederlandse werknemers op «rde spaarloonrekeningen hebben staan ercfa één keer vrij te geven. Wiken, vakbonden als het bedrijfsleven .niet dat consumenten het geld meteen in 1 besteden. Het midden- en kleinbedrijf kcentrale FNV betwijfelen of de bestedin- en aantrekken. „Mensen gebruiken spaar- )r een huis, pensioengat of studie", aldus ■zegsman. Ook binnen het kabinet wordt het voorstel van LPF-staatssecretaris van financiën Van Eyck kri tisch bekeken. LPF-minister van economische za ken Heinsbroek liet in een verklaring weten het plan van zijn partijgenoot sympathiek te vinden, maar niet te beschouwen als een impuls voor de economie. „Het is het eigen geld van de mensen en daarmee dus geen vorm van lastenverlichting." In de Tweede Kamer is verdeeld gereageerd op het voorstel. WD en LPF zijn positief. Scepsis overheerst bij de PvdA. „Ik denk niet dat mensen het geld zullen uitgeven en als het al gebeurt lekt het voor de helft weg naar het buitenland", aldus PvdA-woordvoerder Crone. Hij wijst er bovendien op dat het spaarloon een 'sigaar uit eigen doos is'. „We moeten niet vergeten dat dit kabinet het spaarloon afschaft. Dat is een lastenverzwaring in plaats van een cadeautje voor de burgers." Emotie-econoom H. Prast van de Universiteit van Amsterdam verwacht dat mensen het vrijgeko men spaarloon wel als financiële meevaller zien en impulsief uitgeven. „Dit wordt mentaal boek houden genoemd. Dit geld komt er overwacht bo venop en wordt gespendeerd aan leuke, nieuwe dingen." Het wettelijk spaarloon werd in 1994 ingevoerd als maatregel ter bevordering van loonmatiging. Werknemers mochten een bepaald deel van het inkomen belastingvrij opzij leggen, mits zij dat geld op een speciale geblokkeerde rekening stort ten. Bij de kabinetsformatie is besloten de fiscaal gun stige regeling in 2003 af te schaffen. Volgens amb tenaren van Financiën is het niet meer dan lo gisch dat de opgebouwde spaargelden ook per die datum vrijvallen. Pagina Binnenland: Commentaar Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 I kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro C 52,50 n«u MQV (ivm controle nabezonjng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq automated» betafcig 6 mjn Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl V1

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1