LEIDEN 8c REGIO Trein Leiden - Alphen zit nog weken zonder wissel s Warmond zet omstreden kledinginzamelaar Humana aan de kant Ondernemers De Baanderij positief over Leiderdorps uitgaanscentrum eider dorpse website met stip op 151 LaariQke en gestolen lepdieven in inrell opgepakt jj it een slok op iter het stuur =j )kemade geeft ^«stemming for nieuw feest R3 Tv-documentaire geeft de doorslag Goede tijden, foute tijden Kamervragen over structurele vertragingen Alphen geeft informatie over plan Stevinstraat g meenten die nu pas online gaan, profiteren van het voorwerk van anderen' Leidsch DagbladARCHIEVEN ANNO 1902 SCHOTEN - De politie is in rschoten op zoek naar zo'n nóg slaappillen, die maan- op de Schoolstraat bij een sroof van een veertigjarige rschotense zijn gestolen. De we pillen van het merk Ïnicum, 15 milligram, heb- een sterke werking en kun- bjgevaarlijk zijn bij ondes- ig gebruik. Wie de pillen wordt aangeraden ze bij 1 olitie of de apotheek in te en. JP «naar - Drie jongens (15, n 112 jaar) uit Zoetermeer 1 gisteren aangehouden na tode in het Wassenaarse at- P^iepark Duinrell hadden ge- eerd om snoep te stelen. i ze op hun gedrag werden esproken, bedreigden twee z le jongens het personeel. t iligingsmederwerkers ffeen het drietal over aan de en aan den run - Op de b ïgalstraat in Alphen aan 'nRijn heeft de politie in de van dinsdag op woens- dt ;en 20-jarige automobilist nieze plaats aangehouden veel had gedronken. Vol- 'aij getuigen had de man even en vier geparkeerde auto's ikt met zijn wagen. Het rij- -n js van de Alphenaar is in- Li men, hij kreeg een rijver van dertien uur. h| ^ofarendsveen - Alkemade toestemming voor een r en eetfeest op het veiling- in in Roelofarendsveen. meester en wethouders len gisteren de aanvraag van het evenementenbe- DAT van Derk van Berkel. bezwaren kunnen het ve evenement tijdens de efeesten op vrijdag 20 en iag 21 september nog ver- ;ren. irste instantie was het de iling om het feest aan de dhoek te organiseren, piee ging de politie niet ak- *gr 1. Zij vindt dat daar te wei- juarkeerplaatsen zijn. Boven- iecis de overlast gedurende redagen te groot voor die Het veilingterrein aan de r(j^eg, waar Van Berkel een dans- en eettent wil opzet- een goed alternatief, van Berkel is blij dat hij lijk aan de slag kan. Sinds jaar heeft hij met zijn en een vriend een bedrijfje ^eet dat evenementen orga- &(rt. De aanleiding zijn de ejefeesten van vorig jaar. enp liep ik een beetje met j-j.ziel onder mijn arm", zegt ie^erkel. De jeugd van nu is 1 gericht op dancemuziek ontbrak. Dat gat wil ik nu len met een rustig opge- ,'g de dansavond op vrijdag." j^eense horeca is niet blij jjpde komst van het evene- Zij vrezen een lagere om- 'p dens de Oranjefeesten. De bazen willen volgens el(lvoerder Lucien Hoogen- ;j( van café 't Veen eerst de ;jjie bespreken voordat zij r(j^entaar leveren. Van Ber- teleurgesteld in de opstel- ran de lokale horeca. Ik ^rjeen maar dat er leuke din- ,n [ebeuren in de gemeente JV iade. Zij denken te weten jj^ij gaan doen, maar heb- en)ns nog nooit hierover be- ie fd. In andere gemeenten is woon dat dit soort evene- .stjen worden georganiseerd 1(jjs de feestweek. Kennelijk jgl horeca hier niet bekend rjgjet fenomeen." d< woensdag 14 augustus 2002 st j warmond - Stichting Humana mag vanaf oktober volgend jaar geen gebruikte kleding meer in zamelen in Warmond. Het col lege van burgemeester en wet houders doet Humana in de ban vanwege aanhoudend slechte berichten over de lande lijke liefdadigheidsinstelling. Eind oktober 2003 moeten de karakteristieke houten inzamel- bakken van de stichting uit het dorp verwijderd zijn. Dan loopt namelijk het contract met Hu mana af. Het gemeentebestuur weet nu al zeker dat een con tractverlenging er niet in zit. Warmond gaat op zoek naar een andere organisatie. Wethouder Van Klinken (War mond Anders) zegt dat het be sluit is ingegeven door een re cente documentaire op televisie over de Stichting Humana. Daaruit bleek dat de instelling niet goed kon verantwoorden waar het geld dat met de kle- dinginzameling wordt verdiend, naar toe gaat. Ook kon de stich ting niet duidelijk maken dat ze woubrugge - De kerkklok van de nederlands her vormde kerk is zeker 's zomers het visitekaartje van Woubrugge. Zowel watertoeristen als wandelaars, fietsers en automobilisten hebben tijd genoeg om te turen naar de wijzers op het monument aan de Comriekade. Maar de aandachtige kijker verlaat het dorp in opperste verwarring: is het bijna half twee, zoals vanaf de Alphense kant blijkt, of al twintig minuten later wat van de drie andere wijzerplaten valt af te lezen? In het verleden toonde de klok wel vaker kuren. In 1999 kreeg hij een zendertje, dat er voor zorgt dat het uurwerk voortaan op tijd loopt. Elk uur gaat er een seintje naar de klok en worden de wijzers bijgesteld. Vlak na die operatie sloeg de klok één keer te veel, maar de klokkenmaker ver hielp ook dat euvel. De gemeente Jacobswoude, ei genaar van de kerktoren met inbegrip van de klok, kreeg destijds regelmatig telefoontjes van inwoners die zich stoorden aan het defecte uurwerk. Sinds dien fungeert Woubruggenaar Leen van Wouwe als tipgever bij mankementen aan de kerkklok. Burge meester Van Beek zegde twee weken geleden toe om alle wijzers snel dezelfde kant op te krijgen. Maar kennelijk is het op het gemeentehuis in Rijn- saterwoude nog geen vijf voor twaalf. Foto: Wim Dijkman geen banden heeft met Humana International, een sekte-achtige ontwikkelingshulporganisatie met het hoofdkantoor in Dene marken. „Het Centraal Bureau Fondsen werving, dat een keurmerk heeft afgegeven voor Humana, zegt een onderzoek toe naar de stichting", aldus wethouder Van Klinken. „Maar wij willen dat niet afwachten." De wethouder noemt het vreemd dat het CBF charitatieve instellingen een keurmerk geeft zonder voortdurend de handel en wandel van zulke instellingen te controleren. „Zo'n keurmerk zegt mij op die manier niet zo veel." Bovendien wijst Van Klin ken erop dat al eerder op het ge meentehuis klachten van War- monders over Humana binnen kwamen. De gemeente heeft toen een onderzoekje gedaan naar de instelling. „Toen was er gesteggel en nu is er opnieuw gedoe rond deze stichting. De naam van Humana is besmet. We geven ze niet opnieuw het voordeel van de twijfel. De stichting mag haar contract uit dienen, maar daarna willen we er toch mee ophouden." Intussen gaat Warmond op zoek naar een nieuwe instelling die vanaf november volgend jaar gebruikte kleding in de gemeen te mag inzamelen. Of dat op nieuw een landelijke instelling is, zoals bijvoorbeeld KICI die ook in Leiden een contract heeft, of een regionale groepe ring, is nog niet duidelijk. Van Klinken: „We hebben nog even de tijd. We nodigen iedereen uit zich te melden." door Peter Groenendijk leiden/alphen aan den rijn - Het treinver keer tussen Alphen aan den Rijn en Leiden wordt opnieuw ernstig verstoord. Een kapot te wissel zorgt ervoor dat treinen in de rich ting Leiden structureel dertien minuten te laat vertrekken. SP-Kamerlid Arda Gerkens noemt de nieuwe problemen schandalig en heeft LPF-minister De Boer op het matje ge roepen. De kapotte wissel bevindt zich ter hoogte van Zoeterwoude. Door het defect kunnen treinen in tegenovergestelde richting elkaar niet meer passeren. Daarom moet de trein uit Alphen wachten tot de trein uit Leiden is gearriveerd in Alphen. Het defect is door gaans simpel te verhelpen, maar Railinfra- beheer heeft de benodigde wissel niet op voorraad. „Vervelend, maar niets meer aan te doen", zegt een woordvoerder van Railin- frabeheer. „We hopen het defect eind au gustus te repareren." Kamerlid Arda Gerkens (SP) is boos op Rail- infrabeheer, een bedrijf dat eigendom is van de overheid en niet van de NS. Zij heeft in middels schriftelijke vragen gesteld over de vertragingen aan LPF-minister De Boer (ver keer en waterstaat). „Dit is toch onbegrijpelijk?", zegt Gerkens. „Reizigers lopen nu vertraging op doordat de overheid het noodzakelijke materieel niet in voorraad heeft. Ik vind het schandalig dat wij van de NS punctualiteit eisen, maar ver volgens zelf zulke vertragingen veroorza ken." Een woordvoerder van Railinfrabeheer rea geert gelaten op de woorden van het SP-Ka merlid. „De betreffende wissel is vrijwel uniek, er liggen er maar een paar van in Ne derland. Zulke wissels kunnen we niet alle maal op voorraad hebben liggen. Wij vinden dit ook vervelend, maar dit was niet te voor komen." leiderdorp - Ondernemers van De Baanderij in Leiderdorp heb ben weinig moeite met de bouw van een groot uitgaanscentrum op hun bedrijventerrein. „Be zoekers van een discotheek zijn over vijf jaar immers potentiële klanten", redeneert bedrijfslei der Nooij van Style Parket nuch ter. „Als er maar niet te veel overlast komt", waarschuwt M. Huigen van Huigen Tapijt. „Want ik zit niet op wildplassers te wachten die mijn gevel elk weekeinde bevuilen." Wat de winkeliers van de Lei- derdorpse woonboulevard be treft, mogen de ondernemers Regeer en Postma dus hun gang gaan. Zij hebben nauwelijks be zwaren tegen een uitgaanscen trum van 1.500 vierkante meter naast hun voordeur, en zien het grand café dat onderdeel uit maakt van de plannen zelfs als een aanwinst „Want nu kunnen Alphen aan den Rijn - De be woners van de Stevinstraat in Alphen aan den Rijn kunnen op maandag 26 augustus de plan nen over de opknapbeurt van hun straat bekijken. De straat, die ingeklemd ligt tussen het nieuwe stadhuis en het stads kantoor, krijgt een face-lift In het ontwerp is rekening ge houden met de wensen van de bewoners. Tijdens de informa tieavond kunnen zij vragen stel len en commentaar leveren op de plannen. De informatiebijeenkomst be gint om 's avonds half acht en wordt gehouden in het stads kantoor aan de Castellumstraat, in kamer 3.02. klanten hier nog geen broodje of kopje koffie krijgen", stelt M. de Lange van Woonweide vast. Wat gereserveerder staan de on dernemers tegenover de geplan de discotheek Regeer en Post ma willen de danszaal elk week einde van 22.00 tot 5.00 uur openstellen voor iedereen vanaf 18 jaar. „Het past in de omge ving, er is genoeg parkeergele genheid en de bereikbaarheid is goed. Wat dat betreft is het een verrijking. Enige kanttekening is hoe het met de overlast gaat. Pissen ze niet tegen mijn etala geruit, vraag ik me dan onmid dellijk af. En als ze maar niet voor mijn voordeur gaan kotsen. Ik heb een horecazaak in Al phen gehad, dus ik weet zo on geveer wel hoe dat gaat", zegt R. Hof van meubelzaak It's a Deal. „Publiek onder de 22 jaar, daar ben ik in principe niet blij mee. Dat betekent geheid overlast", verwacht 'buurman' Huigen. .Anderzijds trekt het ook een hoop nieuwe mensen aan en is het goed voor de bekendheid van het plein. Het is dus een beetje wikken en wegen." Wat ook scheelt is dat initiatief nemer Regeer met Bebinella en Otak een gerespecteerde onder nemer is, vinden sommigen. Bovendien verhuurt hij bedrijfs panden aan een groot aantal andere ondernemers op het be drijvencomplex. „Hem kennen de wordt alles dus goed gere geld", zegt Huigen. „Hij is ie mand van 'een man een man, een woord een woord'. Boven dien heeft hij er alle belang bij dat alles ordentelijk verloopt. Ik ben er dus niet zo bang voor dat we hier onverkwikkelijke toe standen krijgen." Een afwijkend geluid komt van H. van Hanswijk van Haco Mee- neemmeubelen. „Zo'n disco geeft gegarandeerd een hoop rommel", zegt hij. „Daarvoor is De Baanderij bovendien niet de juiste plek. Want achter de Bou levard stikt het van de straatjes en paadjes, waar weinig sociale controle is. Dat nodigt alleen maar uit tot criminaliteit." Liever ziet hij een ander soort voorziening komen op De Baan derij. „Ik heb ook nog een zaak in Delft op eenzelfde soort woonboulevard als in Leider dorp, en daar zorgt een sport school voor de nodige gezellig heid in de avonduren. En dat is meteen ook goed voor de socia le veiligheid in de buurt" Toch verzet ook hij zich niet te gen de komst van de discotheek. ..Alle schade wordt vergoed, hebben ze me beloofd. Dat is de afspraak, en daaraan houd ik ze ook. Dan vind ik het verder best. Veel geluk ermee, zou ik haast zeggen." dl sa ill 1,0 tel j dorp - De website van de 'nte Leiderdorp is einde- de lucht. Nog niet offici- aar om de puntjes op de i ten. „En omdat we een 111 eidssubsidie mislopen als Pe )g langer wachten", ver- een woordvoerder van de :nte. Op 4 september gaat 7eiderd0rp.nl in première, dorp is dan net achter 17 n net voor Nieuw-Lekker- le 440ste Nederlandse ge- te die online gaat. v ?eft even geduurd. Zo is de uctie van de Leiderdorpse e een half jaar uitgesteld, t een aantal proefperso- de navigatie onduidelijk Surfers liepen daardoor Tsico om 'de weg' kwijt te Maar dat euvel is verhol- ls.overheid.nl, dat over- heidswebsites op inhoud en kwaliteit van de dienstverlening toetst, concludeert zelfs dat het Leiderdorpse product behoorlij ke perspectieven biedt. Op de vaderlandse ranglijst komt hij - met stip - binnen op plaats 151 van de 440. „Jammer dat de be stuurlijke informatie nog wat onderbelicht is. Ik mis bijvoor beeld besluiten en notulen van de gemeenteraad. Daarmee maak je het bestuur transparant. Maar als Leiderdorp daar werk van maakt zie ik de site nog wel bij de eerste honderd komen. En dat is helemaal niet slecht voor een beginner", aldus N. Winkel van advies.overheid.nl. Participatie Leiderdorp moet het voorlopig doen met een score van 63,8 procent. Daarmee bevindt de gemeente zich in gezelschap van Heemstede, Tiel, Weesp en Winsum. Sterk punt van de Lei derdorpse site is het onderdeel participatie (75 procent) en de dienstverlening (68,7). Zo kun nen inwoners van Leiderdorp vanaf september van achter hun beeldscherm 52 verschillende formulieren downloaden, van een algemene vergunningaan vraag tot een adreswijziging. Uitprinten, invullen en terugstu ren voorkomt één of twee be zoekjes aan het gemeentehuis. De formulieren online terugstu ren kan helaas nog niet „Maar dat is een volgende stap." In de Leidse regio laat Leider dorp met de verlate introductie van de website in één klap ge vestigde 'digitale' gemeenten als Warmond (188), Leiden (295) en Oegstgeest (387) ver achter zich. Alleen Voorschoten (60) en Wassenaar (6) hebben een beter digitaal visitekaartje, oordeelt advies.overheid.nl. „Wij zijn dus tevreden", aldus een woord voerder van de gemeente. „Te meer omdat we verwachten dat we de komende tijd nog flink kunnen stijgen. De verschillen met de eerste vijftig gemeenten boven ons zijn namelijk over brugbaar. En we moeten zelfs nog beginnen met een discus sieforum over actuele zaken en een nieuwsbrief." Navigatie Ook proefpersoon Koo, die een paar maanden geleden nog for se kritiek uitte op de site, is om. „Sinds ik de laatste keer naar de site heb gekeken is er gelukkig veel veranderd. Het aantal pro ducten en diensten is flink uit gebreid, en de navigatie is een stuk duidelijker geworden. Alles bij elkaar opgeteld vind ik het geen slechte start." Toch kan het nog beter. Zo is nieuwkomer Urk vrijwel gelijk tijdig met de Leiderdorpse intro ductie op de zestiende plaats te recht gekomen. Volgens Winkel van advies.overheid.nl is dat een normaal verschijnsel. „Gemeen ten die nu pas online gaan, heb ben meestal flink kunnen profi teren van het voorwerk van an deren. Zij komen bijna altijd in de bovenste 50 procent van de ranglijst terecht. Of het moet wel heel raar lopen. Maandag 4 september heffen Leiderdorpse gemeentebestuur ders opgelucht het glas op de officiële introductie van de nieuwe website. „Een beschei den feestje", stelt de woordvoer der. „Er is een praatje van de burgemeester, er is wat muziek en belangstellenden kunnen op het gemeentehuis naai" de site surfen. Niet om groots van de daken te schreeuwen dat we on line zijn. Maar om te vieren dat hij er eindelijk is." uit de Donderdag 14 Augustus LEIDEN - Door den heer M.H. van Waveren, indu strieel te Leiden, is den gemeenteraad vergunning gevraagd tot het maken van een zweminrichting op de perceelen, gelegen in den Maredijkschen Polder onder de gemeente Leiden, en tevens om deze zweminrichting over een breedte van 2.75 meter, ter verversching van het water in de bassins, uit te bou wen in het gemeentewater de Poelwetering. Naar aanleiding van dit verzoek merken B. en Ws. op, dat voor het maken van een zweminrichting 'als zoodanig' nergens de vergunning hetzij van den ge meenteraad, hetzij van het college van B. en Ws. vereischt wordt. Van de Poelwetering als vaarwater wordt nagenoeg geen gebruik gemaakt. Evenmin kunnen er uit hygiënisch oogpunt bezwaren tegen de oprichting bestaan. De samenstelling van het water is gunstiger dan in de zweminrichting aan den Hee rensingel en belangrijk gunstiger dan dat van het water der zweminrichting 'Rijnzicht'. ANNO 1977 LEIDEN - De Da Costastraat is wat aantrekkelijker gemaakt voor de bewoners. De ge meente heeft op drie plaat sen zgn. verkeersdrempels la ten leggen. Dat is het resul taat van een verzoek van het bewonerscomité om de ver keersveiligheid in deze straat te verhogen. Speciale borden geven aan dat er drempels in de straat liggen. Ook het pro fiel van de straat is enigszins gewijzigd. Foto: archief Leidsch Dagblad Zaterdag 13 augustus LEIDEN - Het oudste deel van de Kooi dreigt inzet te worden van een conflict tussen gemeente en be woners. De vraag daarbij is: moeten twintig wonin gen aan de Hambroeklaan en Kooilaan (het smalle gedeelte dat aan de Lage Rijndijk grenst) worden af gebroken? En zo ja, wat staat er dan voor de huidige bewoners tegenover? Twintig kleine woningen, die in zeventien gevallen door de eigenaar worden be woond .- De huizen zijn in de zomer van 1974 op de 'markt' gebracht door de toenmalige particuliere verhuur ster. Hoe overspannen die markt nog altijd is, blijkt uit de volgende cijfers: het eerste huis werd in 1974 voor 6500 gulden verkocht. Nog geen drie jaar later is het laatste huis, even groot als het eerste, voor een prijs verkocht, die tien maal zo hoog is, 65.000 gul den. Voor de Kooi bestaat een rehabilitatieplan en is een ontwerpbestemmingsplan in de maak. De gedachten voor de Hambroeklaan en Kooilaan gaan uit naar af braak, om er een - kleiner - aantal nieuwbouwwonin gen te kunnen neerzetten. Goedkope nieuwbouw weliswaar, maar nog altijd duurder dan de prijs die de bewoners voor hun huidige woningen hebben be taald. Deze huizen kunnen in principe niet verkocht worden, omdat de gemeente er geen garantie op wil geven en banken dus geen hypotheek. Het merk waardige is dat nog in het recente verleden - toen er al sprake was van afbraakplannen - nog huizen mét gemeentegarantie verkocht zijn. Het laatst is dat in februari van dit jaar gebeurd. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Uuv. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van bet Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11