'Leidse gezelligheid debet aan kamernooi 'Zakenstad' Lisse tevredc met plek vie: Lasershow DUIN BOLLENSTREEK vervangt vuurwerk Ook zonder de bijbel kun je voor de doodstraf zijn Wij testen bewust niet op het syndroom van Down Waterschade Julianaschool niet vergoed Lissese coffeeshop blijft op Rijnsburg elfde bij kampioenschap wielrennen voor burgemeesters De stelling 'Kamer- nood is een schande voor een studenten stad' wordt door een ruime meerderheid van de bezoekers van de Leidsch Dagblad-in ternetsite onderschre ven. Een selectie uit de reacties die binnen kwamen via www. Ieidschdagblad.nl Marije van den Berg: Met de stelling ben ik het eens. Je hebt ka- memood en kamer- nood. Als er in Leiden voldoende huizen zouden zijn voor mensen die na hun studie wel eens van die kamer af zouden willen, zou er minder hoge nood zijn voor nieuwe eerstejaars. In studentenhuizen wo nen veel afgestudeer den die maar wat graag zouden door stromen naar iets voor zichzelf. Sylvester Danckaarts, Voorschoten: „Eens. Een schande is het. Vooral die particulie ren die een kamertje van drie bij drie voor 450 euro kunnen ver huren... bloedzuigers! Overigens zijn het niet alleen studenten die een kamer nodig heb ben." MJY.H. Stolwijk, Lei den: „Deze stelling onderschrijf ik niet. Kamemood is een probleem voor de uni versiteit en niet voor gemeente." De nieuwe stelling haakt in op de uitlatin gen van Nederlandsche Bank-president Wel link dat de euro toch een groot prijsopdrij vend effect heeft ge had, terwijl dat door hem en de verant woordelijke bewinds lieden tot dusver steeds was ontkend. De stelling waarop tot en met maandag kan worden gereageerd (postbus 54, 2300 AB Leiden of www. Ieidschdagblad.nl) luidt: Stop het euro-misbruik. Er moet nü een prij- zenstop worden inge steld. Kamemood is een schande voor een studentenstad Voor de zoveelste keer kwam ie mand in een artikel over de doodstraf, in het Leidsch Dag blad van 2 augustus, met Ro meinen 13 op de proppen. Men kan het maar niet laten om let terknecht van de bijbel te zijn en die als handboek te gebruiken voor allerlei maatschappelijke vraagstukken. Dat is natuurlijk onverant woord. Noch de bijbel noch welk ander religieus boek, uit welke tijd dan ook, mag worden gehanteerd als 'het laatste woord' in een zaak. De mens heid ontwikkelt zich altijd in zijn denken en dat betekent dat schrijvers van oude heilige boe ken, als ze nu zouden leven, an dere richtlijnen voor de samen leving zouden geven dan ze vroeger deden. Geen welden kend mens zal bijvoorbeeld nu nog zijn weerspannige zoon aan de stadsoudsten overleveren die hem de doodstraf door middel van steniging zouden kunnen opleggen, om zo het kwaad weg te doen, zoals geboden wordt in Deuteronomium 21:21. En zo zijn er talloze geboden in oude heilige boeken die hun tijd hebben gehad. Niemand moet zich iets wijs laten maken door diegenen die op amateuristische wijze oude heilige boeken mis bruiken door die niet te plaatsen in de tijd waarin ze zijn geschre ven. Wie voorstander is van de dood straf voor mensen, die jonge kinderen seksueel misbruiken en daarna ook nog vermoorden, hoeft daarvoor de bijbel niet als argument aan te voeren. Je kunt gewoon je gezond verstand ge bruiken en zeggen dat zo ie mand het recht op leven heeft verspeeld. Discussie daarover is niet nodig. En verweer van de misdadiger dat hij eigenlijk slachtoffer is geworden van zijn slechte opvoeding kan naar de prullenmand worden verwezen. Hij heeft namelijk met zijn han den van jonge kinderen af te blijven. Punt uit. Geen bijbel voor nodig. Tj. Doesburg, Leiderdorp. Dinsdag 6 augustus kwam er een bericht in de media over het testen op het syndroom van Down. Daar wil ik op reageren. Sinds juli 2000 zijn we de trotse ouders van een dochter met het Downsyndroom. Voor haar ge boorte waren we net zo onwe tend als het gros van de mensen dat de beslissing neemt om, als er bij een test Downsyndroom wordt geconstateerd, de zwan gerschap te beëindigen. Die be slissing is persoonlijk en ik heb daar verder geen mening over. Maar toch wil ik een bijdrage le- vefen om de beslissing om te testen en een zwangerschap te beëindigen wat te relativeren. Helaas is het zo dat de beslissing om een zwangerschap te beëin digen vaak wordt gedaan op een onjuist beeld van het syndroom, geschetst door gynaecologen en verloskundigen. Vaak specialis ten die geen praktische ervaring hebben met het syndroom en wat dit nu precies betekent. Hun kennis komt vaak uit dro ge, achterhaalde medische boe ken. En daarmee schetsen ze ten onrechte een doembeeld. Laten we onszelf eens de vraag stellen wat we nu willen berei ken met het testen op deze ene handicap. Willen we bereiken dat er geen kinderen met deze meestal goed leefbare handicap meer worden geboren? En spie gelen we onszelf dan geen illusie voor? We bannen één handicap uit en verschaffen daar onszelf mee een 'schijnveiligheid' op een 'als-het-maar-gezond-is- kindje'. Een ondoordachte uit spraak die trouwens ineens een hele ander lading krijgt als je kindje niet 'gezond' blijkt te zijn. Kinderen krijgen en opvoeden, gebeurt zonder garantie. Als je een garantie zoekt, is er maar één optie en dat is kinderloos door het leven gaan. Het groot ste aantal handicaps dan wel problemen met kinderen ont staan tijdens de geboorte of la ter in het leven. Van ADHD tot spierziekten: de hele encyclope die van handicaps kan u nog overkomen. En dan laat ik alle maatschappelijke gevaren nog maar even buiten beschouwing- .Te denken dat je dit kan voor komen, is naïef. Ten slotte wil ik nog wel even melden dat in mijn vele contac ten met andere ouders, zowel de ouders met een kind met Downsyndroom als ouders die de zwangerschap hebben beëin digd, mij is gebleken dat de eer ste groep veruit het gelukkigst was. Het hebben van een kind met een handicap mag dan soms een levenslange zorg ople veren - maar is dat niet zo met elk kind? - dat is in mijn ogen nog altijd prettiger dan een le venslang trauma over dat kindje dat niet mocht zijn. Wij gaan op voor een derde kindje. En testen bewust niet. We nemen het leven zoals het komt. En hebben geleerd daar het geluk in te vinden. Iets wat heden ten dage nog maar wei nig wordt gedaan. Rob Breedeveld, Leiden. MENINGEN KLANKBORD rijnsburg - De Rijnsburgse feestweek wordt zaterdag afge sloten met een twintig minuten durende lasershow. Deze show komt in de plaats van het ge plande vuurwerk, dat vanwege de verscherpte veiligheidsmaat regelen geen doorgang kan vin den. De lasershow begint na af loop van de taptoe om half elf 's avonds op het Burgemeester Koomansplein. Om de show, een laseranimatie en effecten show, uit te voeren wordt daar een enorm projectiescherm op gehangen aan een kraan. rijnsburg - De Rijnsburgse Juli anaschool krijgt de uit 2000 stammende waterschade niet vergoed van de gemeente. Door een storing in de elektrische in stallatie kwam de kelder blank te staan. Met het leegpompen was een bedrag van een 3.443 euro gemoeid. Omdat de gemeente verant woordelijk is voor herstel en vervanging in geval van schade, viel in het gemeentehuis een verzoek op de mat voor vergoe ding van de schade. Maar vol gens de gemeente krijgt de school een bijdrage van het Rijk voor 'onderhoud en deugdelijk heid' van de installaties, en daaruit moet de waterschade ook betaald moet worden. Overigens zegt de verzekerings maatschappij dat de schade ook niet onder de polis valt. De school moet dus zelf opdraaien voor de kosten. te kloppen, duiken de st het illegale circuit in. Ze 1 gestraft met een korting 1 euro per maand: het ver tussen een beurs voor tl een beurs voor uitwonei1 De studenten moeten re tig jaren wachten. In huiJ is 159 euro gereserveerd" een kamer: belachelijk vc Afgelopen maand hebbr aan de bel getrokken. W 21 augustus aanstaande 11 we actie met verschillen gerenorganisaties in De Joop Bremer, werkzaal1 servicepunt Bouwen &P1 „Met het zoeken naar e<e mer verliezen studenten1 tijd, die ze aan maatsch; vorming zouden kunneif den. Wij hebben wel coi J met de SLS. Beleidsmati ben we enige bemoeien j! de kwaliteit, althans mei ligjieid van de kamers, middelen om bij te sturr' beperkt. Het gaat om gij sche bedragen en comp jj problemen, in het geval j* Meelfabriek bijvoorbeel de verantwoordelijkhek de universiteit en de SLflf Linda van Beek, woord 11 van het Interstedelijk S 1 tenoverleg: „Huisvestin a hoort tot de randvoorwi e van het studentenleven. een eigen leven opbouv gen doen naast je studie1^ hebben onderzoek latei richten naar de situatie d schillende steden. Er bit grote verschillen te best51 schoon de problemen ds zijn. Uit het onderzoek I 65 procent van de stedee' nig aan het probleem d< den die wel iets doen, zi meestal steden die al he last hebben van het prol zoals Delft, Amsterdam, i en Den Haag. Onder de die niets doen, bevindei Wageningen en Maastri Maastricht zeggen ze ge j- dat er geen kamemood studenten kunnen toch gaan wonen? In Leiden aanpak ook niet goed. ET den weinig initiatieven D men. De wachttijd bedi acht maanden. Meer sa^ king tussen de verschilli a partijen lijkt me de oplo t( Wij pleiten voor een lan ;j aanpak van het problee Karin Smeets, woordvo g van de Deiftse studente vester DUWO, nu ook i |e den actief: „De stad mo gen voor voldoende woi n te. Maar in de hele Rant je er een tekort voor iederi tg een traditionele student ge mag wel meer worden v u Meer samenwerking tui fi gemeente, onderwijsins en studentenhuisvestin nisaties moet de oploss gen. De universiteit hee mers veel grond." j Wijnand Noot lisse - Een leuke verrassing, maar meer niet. Zo reageert de Lissese wethouder De Roon op de uitver kiezing van Lisse tot de vierde za- kenstad van Nederland. „Als we dit een paar jaar vol houden is het misschien tijd om zoiets te gebruiken om het dorp te promoten. Dus even volgend jaar afwachten. Kijken hoe we dan scoren. Op zich hebben we al een mooi rijtje trekpleisters met de Keukenhof, de bollenvel den en het winkelcentrum. Eco nomische aantrekkelijkheid past daar prima tussen. We mogen ons gelukkig prijzen." Lisse is uitgeroepen tot de drie- na-beste zakenstad van Neder land in 2002. Dat blijkt uit het onderzoek dat Bizz, een maand blad voor ondernemers, in sa menwerking met handelsinfor matiebureau Dun Bradstreet heeft uitgevoerd. De beste za kenstad is Bodegraven, dat vorig jaar ook al eerste werd. Num mers twee en drie zijn Son (Noord-Brabant) en Sliedrecht (Zuid-Holland). Twee andere re gionale plaatsen op de ranglijst, Alphen aan den Rijn en eindigden veel lager da Die steden werden resp lijk 27-ste en 47-ste. Am zakt verder van plaats jaar naar 95 dit jaar. Ro stijgt opvallend van p! vorig jaar naar 69 dit luchthaven Schiphol is kensluiter. De rangorde van de z den wordt onder meer aan de hand van de verl tussen het aantal bedrij winst maakt en het aai verlies lijdt. Andere crit de stijging van het pei winstgevende bedrijven, 1 middelde kans dat pla bedrijven failliet gaan snelheid waarmee hun rekeningen betalen laatste onderdeel kon overigens als beste uit df Om mee te dingen mE stad minimaal 40 bedr de Kamer van Koopha j deponeerd hebben; de steden met de meeste neerde ondernemingen j: over. Dit jaar haalde Li het eerst de top-100. lisse - De Lissese coffesshop Happy Days aan de Heerev nog zeker tot 1 augustus 2003 open. Het college van burge en wethouders heeft gisteren besloten om de vergunning jaar te verlengen. Eind dit jaar buigt de gemeenteraad zich coffeeshopbeleid, dat op dit moment inhoudt dat er in I coffeeshop mag zijn, zolang elders in de Bollenstreek geei wordt geopend. door Margrit Tibboel De kamernood onder studenten groeit met het jaar. Mogen we van een studentenstad een op lossing voor het probleem ver wachten? Is kamernood een schande voor een studentenstad? Of is dit gewoon een onvermijde lijk bij-effect van een bloeiend hoger onderwijs? Enkele deelnemers aan de El- Cidweek, die deze week de stad 'onveilig' maken! „Bij het hos- piteren stellen ze tegenwoordig de gekste eisen. Laatst nam het een keer de vorm aan van een miss-verkiezing. Een idiote situ atie: zes studenten die veertig woningzoekenden ondervragen. De uitslag hangt af van je uiter lijk of van dingen die je mee brengt, zoals een koelkast." „De Leidse Universiteit is vier honderd jaar oud. Zo langza merhand zou Leiden toch inge steld moeten zijn op studenten die kamers zoeken. Niemand doet er wat aan, al zou dat ge makkelijk kunnen." „Het probleem is overal hetzelf de. Volgens mij valt het wel mee. Je moet gewoon geen te hoge eisen stellen. In Leiden is het nog altijd beter dan in Am sterdam." ,,'s Avonds hospiteren is moei lijk als je nog terug naar huis moet. Dat is moeilijk voor men sen van ver. Er zouden voorzie ningen voor zoekenden moeten worden getroffen. Je moet het nu allemaal zelf doen. Je kimt het niet aan een stichting over laten." Als je lid bent van een vereni ging, heb je veel sneller een ka mer. Je bent bijna gedwongen om lid te worden." „Het leidt af van je studie als je weer naar huis moet, of stude ren in de UB. Als je niet op het nachtnet aangesloten bent, ben je gesjochte." Lisa Johnson, directeur van de Stichting Leidse Studenten huisvesting (SLS): „De laatste jaren neemt de spanning op de kamermarkt fors toe. Dat komt mede doordat de doorstroming stagneert. Studenten blijven na hun studie in hun kamer wo- rijnsburg - Het is zomer. Veel bureaus in gemeentehuizen zijn onbezet en alles komt pas weer goed op gang als de vakantiepe riode achter de rug is. Dertien burgemeesters vormden gister middag een uitzondering op de ze regel. Ze verschenen brui send van energie aan de start in de Rijnsburgse Witte de With- straat voor een wielerwedstrijd waarbij werd gestreden om de titel van snelste burgemeester van Nederland. En ze hielden er flink het tempo in. Geen keurig kostuum, smette loos overhemd en stropdas, de ze keer voor de gezagsdragers die uit alle windstreken naar Rijnsburg waren gekomen om hun krachten te meten. Wel een traditionele wieleruitrusting en racefietsen die doen vemioeden dat de heren heel wat in huis hebben. Om half zes wordt het startschot gegeven en van meet af aan ligt de eerste burger van Boekei, Van der Vondervoort, op kop. Hij is al drie keer eerder als win naar van het opmerkelijke kam pioenschap uit de bus gekomen. Ook deze keer lijkt het erop dat hij hoge ogen zal gooien. Hij heeft een aantal supporters meegebracht die gewapend met spandoeken laten weten dat ze ook dit jaar 'onze Driek weer aan de top' willen zien. Het en thousiasme van zijn aanhang legt hem geen windeieren. Hij weet zijn positie als eerste van de kopgroep geruime tijd te handhaven. Hij heeft echter een geduchte tegenstander aan de Belgische burgemeester Van Hooren uit Bredene. Ook burgemeester Leijten uit Geldrop laat zich van De Leidse universiteit zou nieuwe studenten het liefst een kamer garanderen, maar voor de meesten blijft het lang zoeken naar geschikte woonruimte. Archieffoto: Mark Lamers nen. Er zijn bovendien een hele boel buitenlandse studenten bijgekomen, die door dezelfde markt moeten worden bediend. We streven naar duizend eenhe den erbij in het komend jaar. We hebben het voormalig Eliza- bethziekenhuis verworven en zijn van plan, daar 230 kamers in te richten. We hebben ook de Meelfabriek opgekocht. Verder moet er nieuwbouw worden ge realiseerd, ofschoon er in Lei den een gebrek aan locaties is. Concurrentie is goed: hoe meer oplossingen, hoe beter. Een op lossing zou erin bestaan, beper kingen in bestaande plannen op te heffen, zoals begrenzingen in aantallen studentenwoningen per wijk. Anders dwing je stu denten de illegaliteit in." Tamar Hagby, operationeel di recteur Direkt Wonen: „We zijn actief aan het zoeken, maar wij bezitten geen kamers en verle nen geen vergunningen. Dat is aan de beleidsmakers. Een ka mer is er meestal dezelfde dag alweer uit." Annet Brandts, namens de Ka- merraad, bureau voor studen tenhuisvesting: „Het is jammer, maar er is weinig aan te doen. Panden worden verkocht of om gebouwd tot luxe appartemen ten. Wij kunnen amper meer helpen. Vroeger was er een eer stejaarsregeling voor studenten van ver weg, maar die is niet haalbaar meer." D.D. Breimer, rector magnifi cus van de Universiteit Leiden: „Het is een ernstig probleem. Schande is een groot woord, maar drukt uit hoe studenten erover denken. Ze zijn teleurge steld. Er is een toeloop van bui tenlandse studenten. Die ont wikkeling, die samengaat met de invoering van de Bachelor/Mas- ter-structuur, is goed, maar ver hoogt de druk op de kamer- markt. Liefst zouden wij hun minimaal een half jaar van tevo ren woonruimte garanderen. Het ligt niet op de weg van de universiteit om woningen te bouwen of aan te schaffen. De bijdrage die zij kan leveren, be perkt zich tot het identificeren van geschikte locaties en overleg ten behoeve van de doorstroom. Een oorzaak van de geringe doorstroom is Leidens centrale ligging. Leiden is ook zo gezellig. De reden dat de universiteit zo weinig kan doen, is dat zij geen geld krijgt voor studentenhuis vesting. Zij is afhankelijk van de gevestigde partijen." Noortje van der Meij, voorzit ter van de landelijke studen tenvakbond LSVb: „Steden zijn gebaat bij hogescholen en uni versiteiten. Dan moeten ze ook zorgen dat ze studenten niet wegjagen. Het is een structureel probleem geworden dat nodig op de politieke agenda moet. Problemen die eraan ten grond slag liggen, zijn het gebrek aan doorstroommogelijkheden en de koppelingswet, die vanaf september van kracht is. Deze wet maakt het mogelijk de ad ministratie van de informatiebe heergroep te koppelen aan de gemeentelijke basisadministra tie. Als die koppeling niet blijkt Burgemeester van Rijnsburg Van der Lee (links) in de race voor de titel 'Snelste burgemeester van Nederland'. Foto: Mark Lamers meet af aan niet onbetuigd en lijkt een reële kanshebber. Heel wat anders dan de Rijns burgse burgemeester Van der Lee. Hij blijft hardnekkig in de achterste regionen hangen. De volwassen inwoners van het bloemendorp hebben alle be grip voor de achterblijvende Van der Lee. „Hij moet dat wel doen zo. Als gastheer hoor je niet vooraan te zitten", melden de kijkers langs de kant van de straat. De jeugd heeft minder consideratie. „Hé, Van der Lee, rijen met je luie bast", spoort de 9-jarige Leon van Egmond in de Witte de Withstraat de na 23 ronden nog steeds in de achter ste gelederen rijdende burge meester aan. „Nog één te gaan, je wordt laatste, Arie", waar schuwt een vriendje onbarm hartig. Een voorspelling die niet uit komt, want van der Lee weet tenslotte na ruim drie kwartier en de volle vierentwintig kilo meter als elfde te finishen. Een paai' minuten daarvoor werd in het zicht van de finish de strijd tussen de burgemeester van Boekei en die van het Belgische Bredene beslecht in het voor deel van de Belg. En zo gaat de eerste prijs uitein delijk naar de Belgische Van Hooren en kan Van der Vonder voort opnieuw rekenen op de ti tel: de snelste burgemeester van Nederland. En Van der Lee? Die toont zich geen slechte verliezer. Of hij wil lens en wetens niet het onderste uit de kan heeft gegeven, daar laat hij zich niet over uit. „Ik had liever bij de eerste tien gezeten, maar dat zat er niet in deze keer. Trouwens een dertiende plaats was erger geweest." Het is de bedoeling dat het na tionale wielerkampioenschap volgend jaar gehouden wordt in Geldrop. Dan zijn de bijna vijftig burgemeesters en hun partners die gisteren in Rijnsburg een re creatieve fietstocht maakten, te gast bij burgemeester Leijten. Die kwam gisteren als derde over de finish.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10