Tegoeden op spaarloon in één keer vrij Noodtoestand in Midden-Europa KEUKINVOO^^ GLASSEX DOEKJES jKEUKEN-of I 29 THEEDOEK 1 VAATDOEK 1 [49 1 Steeds langer in de rij voor huurhuis Iederéén kan zelf een combi-euro maken Leidsch Dagblad Guus Hiddink per brief bedreigd Miljarden-impuls economie Historische wijk Praag loopt onder water, 50.000 inwoners geëvacueerd Ook Hillegom slachtoffer van bouwfraude Eis: cel voor brand na dood Fortuyn Weer gifstoffen in Belgisch vet AZ-voorzitter Scheringa permanent bewaakt Plan voor megadiscotheek op Baanderij Leiderdorp Met hamer en schroevendraaier n HTT I i i i n Leidsch Dagblad NR. 42999 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 OPGERICHT 1 MAART 1860 countant Kt rapport itaan rde kern van ite vleeseters rdt kleiner kamernood Drenhoog eiden ntje van d Ade naar ag tjokvol veerboot Leidse rum naar erplassen Met de veerboot van de linnenstad naar de Ka- en. Als het aan Staats- ler ligt, wordt dat plan mogelijk gerealiseerd, leling is dat de pont ge- de zomerse maanden :entrum rondjes gaat va- de Kagerplassen. tapplaats in de binnen- rdt gedacht aan de Ha- de Kaag kunnen opva- er op verschillende plek- De veerdienst moet het Caag meerdere keren per .poeren zodat er, aldus B. Staatsbosbeheer, 'echt is van een soort bus- op het water'. De pont volgens Jap in de be- ran Leidenaars om dich- uis te kunnen recreëren. ldusbeheer onderzoekt teel wat dit plan kost en aan willen meebetalen. toidene particulieren en dsinstelüngen hebben Ni )ij Staatsbosbeheer aan- als geïnteresseerde par- „WiJ zoeken nu uit hoe- 'n veerdienst in welke aat kosten. Het is nogal schil als je het voor een eel met subsidie gaat uit- - zoals bijvoorbeeld bij ^,j aande pontjes gebeurt - n e het veer commercieel loor het in handen te ge- een rondvaartbedrijf." d? h: pi ars weten et te vinden dinsdag 13 AUGUSTUS 2002 Leidsch Dagblad Hilversum/ANP - Huurders moeten steeds langer wachten tot ze een geschikte huurwoning kunnen betrekken. De wachttijd is gestegen tot gemiddeld 2,5 jaar, met uitschieters van acht jaar in de grote steden. Dat meldt de koepelorganisatie van woningcorporaties Aedes. Het probleem wordt veroor zaakt doordat huurders steeds minder gemakkelijk doorstro men naar een koophuis door de hoge prijzen. Daardoor komen maar weinig huurhuizen vrij voor nieuwe huurders. Ook zijn er te weinig duurdere huurwo ningen beschikbaar voor door stroming uit de goedkopere on derkomens. Volgens Aedes zijn vooral de starters op de woningmarkt het slachtoffer van deze ontwikke ling. Aedes ziet als enige oplos sing het bouwen van kwalitatief hoogwaardige en dus duurdere huurwoningen en betaalbare koophuizen. Het massaal bij bouwen van goedkope huurwo ningen ziet Aedes niet als een oplossing. Woningcorporaties verwachten overigens op de korte termijn geen verbetering van de situatie. Dat is volgens Aedes vooral te wijten aan de stagnerende wo ningbouwproductie. Van de ge plande 100.000 woningen zijn er het afgelopen jaar maar 60.000 gerealiseerd. Door de vele bar rières bij de woningbouw (regel geving, hoge grondprijzen) ver wacht de organisatie niet dat de voorziene productie in de ko mende jaren kan worden ge haald. den haag/gpd - Het kabinet overweegt vrijwel alle tegoeden op spaarloonrekeningen volgend jaar in één keer vrij te geven. Het kapitaal dat zo vrijkomt, kan de kwakkelende economie een extra stimulans geven. Het gaat om maximaal enkele miljarden eu ro's, die nu op geblokkeerde bankrekeningen staan. Bijna vier miljoen werknemers nemen deel aan de regeling, die fiscaal vriendelijk sparen bevor dert Tot nu toe mogen ze alleen onder bepaalde voorwaarden hun tegoeden laten deblokke ren, zoals bij de koop van een huis. In het regeerakkoord is af gesproken de populaire regeling volgend jaar af te schaffen. Het in één keer deblokkeren van alle spaarloonrekeningen zou pas over drie jaar plaatsvinden, maar wordt nu naar voren ge haald, zo bevestigt het ministe rie van financiën. Alleen geld dat dit jaar wordt ingelegd, wordt pas in 2004 gedeblok keerd. Zo wordt voorkomen dat mensen nu nog snel van de fis cale regeling gebruik gaan ma ken, om al volgend jaar belas tingvrij over het geld te kunnen beschikken. Het Verbond van Verzekeraars heeft vanochtend teleurgesteld gereageerd. De verzekeraars zijn bang voor pensioenproblemen. Veel Nederlanders die via hun werkgever sparen, doen dat om na het pensionering over een extra bedrag te beschikken. Bo venop het fiscale voordeel van de spaarloonregeling, was ook het aankopen van lijfrentes be- latingtechnisch aantrekkelijk ge maakt De spaarders mochten ook het geblokkeerde deel aan wenden om lijfrentes mee te be talen. Het Verbond van Verzekeraars, dat zich al eerder tegen de voor genomen afschaffing van de re geling in de kabinetsplannen had getoond, voelt nu ook bitter weinig voor het snel vrijgeven. De verzekeraars voorzien pensi oenproblemen voor Nederlan ders als ze het geblokkeerde geld niet meer omzetten in lijf rentes voor de oude dag. Het net aangetreden kabinet is naarstig op zoek naar maatrege len om de haperende economie weer op gang te krijgen. De eco nomie groeit dit jaar nauwelijks en presteert ook volgend jaar matig, volgens de jongste ra ming van het Centraal Plan Bu reau. Het financiële beleid van het kabinet dreigt de groei bo vendien verder aan te tasten, omdat het extra bezuinigingen voorschrijft als er financierings tekorten ontstaan. Naast nieuwe bezuinigingen, worden op het ministerie van fi nanciën nu ook maatregelen op een rij gezet die een extra prik kel kunnen geven aan de econo mie. Het stimuleren van de con sumentenbestedingen heeft di rect een positief effect op de economie. Ruim de helft van de groei wordt veroorzaakt door de binnenlandse consumptie. Het laten vrijvallen van de spaarloontegoeden kost het ka binet niets, omdat het om reeds gespaard geld gaat. Als het gede blokkeerde geld wordt uitgege ven, is het zelfs goed voor de rijksfinanciën, omdat het leidt tot hogere inkomsten uit btw en accijnzen. Het staat overigens niet vast dat mensen al hun spaarloon direct uitgeven. De consument is al sinds begin 2001 terughoudend in z'n beste dingen, en de uitgaven aan kost bare, duurzame goederen verto nen al langer een zeer gematig de ontwikkeling. Voorzichtig ge worden door het verslechteren de economische klimaat heb ben Nederlanders sinds vorig jaar bovendien hun spaarreke ningen extra gespekt. iiTFTniiwniPiïi HUI up—mmmm Twee auto's worden meegespoeld in een ondergelopen straat in de Tsjechische plaats Husinec. Hevig noodweer in Tsjechië, Oostenrijk en Duitsland heeft de afgelopen dagen zeker acht mensen het leven gekost. Foto: Reuters praag/dpa-rtr-afp-anp - Hevig noodweer in Tsjechië, Oostenrijk en Duitsland heeft de afgelopen dagen zeker acht mensen het le ven gekost. Een onbekend aantal personen raakte gewond of is vermist. Rivieren zijn buiten hun oevers getreden, tienduizenden inwoners van steden zijn of worden geëva cueerd. De autoriteiten in de landen hebben in di verse regio's de noodtoestand afgekondigd. Weerkundigen verwachten vandaag weer veel regen. Nederlandse toeristen ondervin den vooralsnog weinig problemen. De ANWB kreeg gisteren enkele telefoontjes, maar geen echte verzoeken om hulp. De burgemeester van Praag heeft gister avond de evacuatie van 50.000 inwoners be volen. Door de hevige regenval moeten de dammen in de Moldau open, de rivier die de stad in tweeën splijt. Vooral de histori sche wijk Mala Strana zal daardoor onder water lopen, voor het eerst sinds 1890. In Tsjechië verdronk een man. De Donau heeft afgelopen nacht de binnen stad van het Oostenrijkse Ybbs onder water gezet. Ongeveer 2.000 mensen zitten vast in hun huizen. In Linz moesten 48 automobi listen worden bevrijd. Zij konden geen kant meer op nadat een dam was doorgebroken. Scheepvaartverkeer over de Donau is verbo den. Deskundigen vrezen dat het water wel tien meter kan stijgen. De stad Salzburg werd gisteren tot rampge bied verklaard. Zeker duizend gebouwen stonden onder water. Vandaag verbeterde de situatie daar iets. Het peil van de rivier de Salzach daalde flink, en over de bruggen kon weer worden gereden. In Oostenrijk kwamen vier mensen om. In een volgelopen kelder werd het lijk van een man gevonden. Een 48-jarige man raakte bedolven tijdens een aardverschuiving. Ook twee brandweer mannen lieten het leven. Duitsland riep de noodtoestand uit in Sak sen, delen van Beieren en de stad Dresden. Daar is de Weisseritz buiten haar oevers ge treden. In sommige straten staat 75 centi meter water en verscheidene inwoners zijn geëvacueerd. In Saksen worden vijf mensen vermist. In Duitsland eiste het weer levens bij twee ver keersongevallen. In Dresden stierf een over vermoeide 68-jarige vrouw die al uren bezig was haar huis leeg te pompen. hillegom - De gemeente Hille gom is voor minstens 400.000 gulden opgelicht door diverse bouwbedrijven. Dat blijkt uit een deel van de schaduwboek houding van aannemer Koop Tjuchem die is gepubliceerd in het boek 'Bouwfraude' van Cok Bos. Volgens Bos heeft Hillegom in 1997 te veel geld betaald voor werkzaamheden op industrie terrein Horst ten Daal en voor werk aan de Van Meerbeek- straat Verschillende aannemers spraken onderling een prijs af, waardoor de gemeente bedra gen betaalde die ruim boven de werkelijke kosten lagen. De aan nemers verdeelden onderling het bedrag dat daardoor be schikbaar kwam, in totaal zo'n 400.000 gulden. Bos zegt in het boek dat Hille gom ook nog op andere plekken in de schaduwboekhouding voorkomt De gemeente Hillegom wilde vanmorgen nog niet reageren. den haag - Het openbaar mi nisterie heeft vanmorgen 21 maanden cel, waarvan zeven voorwaardelijk, geëist tegen de man die op 6 mei brand stichtte in de parkeergarage aan het Plein in Den Haag. De 33-jarige Hagenaar kwam tot zijn daad tijdens ongeregeldheden die waren ontstaan na de dood van Pim Fortuyn. De man verklaar de onder invloed van alcohol te hebben gehandeld brussel - België heeft een vet- smelterij en een varkensslach terij uit voorzorg tijdelijk geslo ten, na de vondst van te hoge concentraties gevaarlijke pcb's. Er zou geen gevaar zijn voor de volksgezondheid. In 1999 leid den pcb-vondsten in gesmolten vet tot de dioxine-kwestie, waarbij supermarkten hun rek ken leeg moesten halen, we gens de mogelijke aanwezig heid van het gif in etenswaren. eindhoven/gpd - PSV-trainer Guus Hiddink is schriftelijk be dreigd. Over de inhoud van de brief wil PSV noch de politie iets zeggen. Hiddink heeft gister middag aangifte gedaan bij de Eindhovense politie. Volgens een politiewoordvoer der wordt de coach niet be waakt. Voorzitter Scheringa van de Alkmaarse voetbalclub AZ heeft na recente bedreigingen wel extra lijfwachten ingescha keld. De brief voor Hiddink, waarin meerdere dreigementen geuit werden, kwam vorige week bin nen bij PSV. Dat heeft voorzitter Van Raaij gisteravond bevestigd. „Guus heeft na overleg met de club en de politie besloten aan gifte te doen", aldus Van Raaij. „In het belang van het onder zoek onthouden wij ons verder van commentaar." Van Raaij noemde de bedreigin gen aan het adres van de PSV- trainer 'schandalig en triest'. „Het is jammer dat de voetbal wereld inmiddels zo ver is." Op het functioneren van Hiddink als trainer zal de affaire volgens Van Raaij geen invloed hebben. Ook AZ-voorzitter Dirk Scherin ga voelt zich bedreigd, namelijk door tegenstanders van de bouw van het nieuwe AZ-stadi- on. De voorzitter van de Alk maarse club laat zich daarom de laatste tijd omringen door extra bodyguards. Wat voor bedrei gingen hij heeft ontvangen, wil Scheringa niet zeggen. „Maar al met al waren strengere veilig heidsmaatregelen nodig." Sche ringa noemt de permanente be veiliging preventief. „Dit is Ne derland anno nu, helaas. Er hoeft maar één gek op een idee te worden gebracht en het is raak. Kijk naar Pim Fortuyn." Pagina R5: Voetbalwereld op scherp na reeks incidenten Pagina Binnenland: Commentaar fes* (advertentie) l'Ruit 100% Katoen 3 STUKS VIE SLIM WINKELT, KOOPT BIJ ZEEMAN!^ door Amout Heemskerk leiden - Inmiddels duiken ze overal op: lieden die zeggen dat ze de bedenker en maker zijn van de Duits-Nederlandse euro muntjes die steeds vaker opdui ken. Iederéén kan echter combi euro's maken. Het is zeer een voudig de zilverkleurige binnen kant uit de gouden rand te slaan. Een hamer en een schroevendraaier zijn genoeg. Het resultaat is, bijvoorbeeld, een Duitse buitenkant met de afbeelding van Beatrix in het midden. Variaties als Grieks-Ne derlandse, Italiaans- Duitse of Portugees-Spaanse euro's zijn ook mogelijk, al hebben sommi ge muntfabrieken een beter pro duct geleverd dan andere. De methode is simpel. Neem vijf munten van één of twee euro, waarvan er één bijvoorbeeld Duits is. Leg drie muntjes in een kringetje. Leg het Duitse euro- muntje precies in het midden, zodat de gouden rand steunt op 't Is heel simpel: muntje klaarleggen, tik met de schroevendraaier, onderdelen van de muntjes verwisselen en weer tot hele euro's in el kaar prutsen. Foto's: Hans van Weel de drie andere muntjes, en de binnenkant vrij ligt Sla met een hamer en schroevendraaier de binnenkant eruit, zonder deze te beschadigen. Je houdt nu het gouden randje over. Herhaal dit met het overgeble ven muntje. Plaats vervolgens - opnieuw met de schroeven draaier - de binnenkant van het eerste muntje in de gouden rand van de tweede. Doe dit voorzichtig en precies, anders passen de munten niet meer in een automaat Met een kurken trekker kan het ook, zo demon streerden onlangs de uitbater en enkele klanten van een Haar lems café. „We wilden proberen hoe gemakkelijk het ging," zegt hij. Sommige muntjes vielen zo uit elkaar, zo bleek al vlak na de introductie van de euro in janu ari. „Ik kreeg toen het idee de binnenkanten te verwisselen." Niet onbelangrijk: de euro's be houden hun waarde, zo meldt het ministerie van financiën, dat overigens 'niet blij' is met de combi-euro. Het openbaar ministerie onder zoekt nog of het opzettelijk ver minken van munten als vals munterij kan worden betiteld en dus strafbaar is, zo liet het giste ren weten. Muntgeld blijft im mers staatsbezit. Maar zolang hierover geen duidelijkheid be staat, kan iedereen zijn gang gaan. Het is, zoals de Hilver- sumse kunstenaar Rutger Paets (die óók zegt uitvinder te zijn van de combi-euro) het zegt een perfect eerbetoon aan de Europese eenheid. Voor verschillen tussen muntjes uit de eurolanden zie: www.euro.ecb.int door Eric Went leiderdorp - De Leiderdorpse ondernemers W. Regeer en H. Postma hebben vergevorderde plannen voor de bouw van een groot uitgaanscentrum op be drijventerrein De Baanderij. Het complex krijgt een grand-café, een lounge, een aantal thema- ruimtes, congreszalen en een megadiscotheek 'met een regio nale uitstraling'. Het Leider- dorpse uitgaanscentrum biedt plaats aan maximaal 2000 be zoekers en gaat zeven dagen per week open. „Dé kans om Leiderdorp op uit gaansgebied stevig op de kaart te zetten", voorspelt Postma. Dat er behoefte is aan zo'n groot uitgaanscentrum in Leiderdorp, staat voor beide ondernemers buiten kijf. „Nu moet iedereen nog naar Hoofddorp of naar Rotterdam. Straks kan iedereen boven de 18 tot vijf uur 's nachts bij ons terecht" Het Leiderdorpse bedrijventer rein aan de Zijldijk heeft alles om het uitgaanscomplex tot een groot succes te maken, voor spelt Regeer. „De af- en aanvoerroutes naar de A4 zijn kort dus sluipverkeer door woonwijken is uitgesloten. Bezoekers kunnen voor de deur parkeren, openbaar vervoer stopt voor de ingang, en wie 's avonds met de trein naar huis moet leveren we per borrelbus op het station van Leiden weer af." Naaste buren zijn er bovendien nauwelijks. „Het eerste rijtje huizen op de Zijldijk ligt heel ver weg. Wij verwachten dus geen problemen. Niemand zal last van ons hebben." Het wachten is nu nog op het groene licht van de gemeente. Pagina R3: Strakke organisatie moet overlast vookomen Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V ©v n<U Straat t0. et* Plaats Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 (Lwm. cortrote naberorgng) Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq automata*» bebferg is min 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1