Tunnels onder Rijksstraatweg LEIDEN REGIO Omwonenden Op Dreef Leiderdorp willen patiowoningen jetnam-veteraan kruipt in hid van keizer Vespasianus Scholieren houden automobilisten aan Veiliger fietsroute voor scholieren komt om bij id Bodegraven tenbouw in wetering onnenoptocht azerswoude lette door ,e lieuwde straat Kinderfeesten Hoogmade krijgen historisch tintje Zes maanden celstraf voor zeven inbraken in Alphen 1 neins legioen in Alphen lek geprikt door de muggen Weeshaai Sharkie duikt op bij Klinkenbergerpias regio - De zomervakantie is halverwege en dat betekent dat veel kinderen over drie weken weer met de fiets naar school gaan. Om de automobilisten op de drukte op de weg te wij zen gaan een aantal scholen in de regio van 2 tot en met 6 september en de Regionale Projectgroep Verkeersveilig heid Rijnstreek campagne voe ren. Eén van de acties is dat leerlingen met de politie de automobilisten gaan vragen om rekening te houden met de fietsende scholieren. Op de scholen krijgen de kinderen les in verkeersregels. De campag ne 'De scholen zijn weer be gonnen' heeft plaats op scho len in de gemeenten Ter Aar, Alphen aan den Rijn. Ja- cobswoude, Liemeer, Nieuw koop en Rijnwoude. wassenaar/voorschoten - Hon derden Voorschotense scholieren kunnen in de toekomst veiliger naar school in Wassenaar. Het gemeentebestuur van Wassenaar heeft opdracht gegeven om een ontwerp te maken voor een fiets en voetgangerstunnel onder de Rijksstraatweg ter hoogte van knooppunt Den Deijl (nabij de Pa- peweg en de Lange Kerkdam). Zojuist afgerond onderzoek naar de haalbaarheid van de tunnel wees uit dat er geen onoverko melijke bezwaren zijn om met de bouw te beginnen. Tot nu toe steken veel scholie ren tweemaal daags de Rijks straatweg over, waar per etmaal 60.000 auto's overheen razen. Over de Lange Kerkdam en de Papeweg gaan nog eens 15.000 en 18.000 voertuigen. Van 'opti male veiligheid' is nu geen spra ke, weten burgemeester en wet houders van Wassenaar. De geschiktste plaats voor een fiets- en voetgangerstunnel is- volgens burgemeester en wet houders ter hoogte van de Van Zuylen van Nijeveltstraat, iets ten noorden van de Rijksstraatj weg. De aanleg op die plek gaat weliswaar ten koste van een aantal parkeerplaatsen en wat groen, maar de nadelen wegen niet op tegen de extra veiligheid die de tunnel de schoolgaande jeugd biedt. Het gaat dan met name om jongeren uit Voor schoten die in Wassenaar op het Adelbert College en het Rijn-' lands Lyceum zitten. Overigens heeft het Wassenaar- se gemeentebestuur ook plan nen voor een tweede tunnel on der de Rijksstraatweg, aan de Haagse kant van natuurgebied De Horsten. Deze tunnel zou moeten komen tussen de Horst en Voordelaan en de Rust eiv Vreugdlaan. De twee tunnels onder de Rijks straatweg kosten ongeveer 2,3' miljoen euro per stuk. iaven - Bij een brand in idegraafse boerenschuur in runderen omgekomen, ind in een boerderij aan ordzijde ontstond gister- vermoedelijk door hooi- n de hooiberg. Omstan- rachten nog enkele die veiligheid, maar voor ne- nken en een stier kwam Rte laat. De brandweer et vuur. Door de brand volgens de politie asbest tzich niet verspreidde, of de gemeente maatre- jtering - Rijpwetering 01 ;r deze week een dorpje naf morgenochtend ne- eljJ ir timmert de plaatselijke e een huttendorp in elkaar [trapveldje achter de H.P. Poellaan. Woensdag het dorp een naam en een 's Avonds volgt de fami- '®e ecue van 18.00 tot 21.00 1{ ui donderdag op vrijdag 1 achten de huttenbouwers tijdelijke dorp, dat zij iddag weer afbreken, lisatie is in handen van ïtiespelen Alkemade 071-5018363/ 5012394/ [woude-dorp - Een bonte ran ballonnen trekt 31 au- idoor Hazerswoude- 1 Alle kinderen van de speelzalen en basisscho- 311 ïhet dorp lopen om 9.30 eu' ider begeleiding van de kvereniging TTH van café .elantier aan het Raad- jnein naar het Ambachts- e Daar gaan de ballonnen 1 ht in. De deelnemer van ballon het verste komt, ren prijs. v3] i aan oen rijn - De Al- 18' e jaarmarkt werpt zijn 1® Uwen vooruit. Aan de 'erond van de drukbezoch- '8 tdag staat de traditionele arktestafette ook het pro- ia. Op dinsdagavond 17 nber wordt om 18.45 uur utschot gegeven worden de Hoge Zijde. Teams van mensen lopen onder loor de vernieuwde Juli- aat. Behalve trofeeën zijn lillende andere prijzen te die door loting worden lid. Inschrijfformulieren halen bij de VW, het ge- elijke informatiecentrum 'ormule Shop. Tot 12 nber kunnen de teams ratis inschrijven. hoogmade - Hoogmade staat op vrijdag 30 en zaterdag 31 augus tus op zijn kop. Dan viert het dorp met de jaarlijkse Zomer spelen zijn 750-jarig bestaan. Door het hele dorp lopen men sen in middeleeuwse kleding om het feest een historisch sfeertje te geven. Op het feest terrein Hendrik Meijerplantsoen langs de A4 bij de Blauwemo- lenweg zijn er verschillende ac tiviteiten voor jong en oud. Volgens Ronald Mok, vooratter van de Stichting Zomerspelen in Hoogmade, is het programma door het 750- jarig jubileum uit gebreider dan normaal. „Er kunnen veel meer volwassenen aan de activiteiten meedoen. Bij het open podium bijvoorbeeld mogen zij nu ook meedoen. Dat was normaal gesproken niet het geval. Daardoor wordt het een feest voor jong en oud." Het startschot voor de feesten wordt gegeven op vrijdagavond om 20.00 uur op het feestter rein. Daarna gaan de kinderen een speciaal avondspel doen. Zij' moeten de Zwarte Geest en zijn handlangers verslaan. De Zwar te Geest is een oud verhaal dat stamt uit de periode dat Hoog made is ontstaan. De Poelgees ten heersten volgens de overle vering over de weilanden rond Hoogmade. Door het jubileum moet het 'tobbetje steken op zijn Hoog- maas' wijken voor het 'zak slo- an' op zaterdagmiddag. Dat is een spel waarbij twee mensen elkaar met een kussen van een balk proberen te slaan. De ver liezer druipt letterlijk af, omdat de balk boven een waterbassin hangt. Hoogtepunt van de feesten zijn het eindfeest en het open podi um op zaterdagavond. Een disk jockey zorgt voor een leuke avond waar vele acts worden opgevoerd. den haag/alphen aan den run - Voor het plegen zeven inbraken moet een 25-jarige Alphenaar zes maanden de gevangenis in. Daarnaast veroordeelde de Haagse rechtbank hem tot 240 uur werkstraf en nog eens zes maanden voorwaardelijke cel straf. De Alphenaar, die alle inbraken bekende, kwam in de proble men omdat hij zich altijd ver sliep. Daardoor raakte hij zijn werk kwijt. Ook bleek hij niet ge disciplineerd genoeg om een formulier van de sociale dienst in te vullen. Hij kreeg daarom geen uitkering. Daar kwam nog eens een schuld van 14.000 euro bij, die grotendeels door gokken was ontstaan. Om toch aan geld te komen brak de man in bij een aantal Al- phense bedrijven of instellingen. Hij werd in april gepakt na een inbraak bij Kriek Poedercoa- tings. Bij deze inbraak ging het alarm af en vond de politie een medeplichtige ilfde meterkast. Deze lapte de Alphenaar erbij. Tijdens het politieverhoor be sloot de laatste schoon schip te maken. Hij noemde zeven in-' braken, waarbij hij betrokken was. Twee keer bezocht hij de jeugdsoos van de Salvatorikerk. Vaak was de braakschade groter dan de waarde van de buit. Zo bedroeg de buit bij Profile Tyre- centrum aan de Kalkovenweg slechts 13 euro terwijl de schade' van een kapotte ruit ongeveer het twintigvoudige was. Op andere plaatsen forceerde de Alphenaar met een koevoet dé deur zoals bij een lederwaren- zaak in de Dreespassage en een kledingzaak aan de Van Man- derslootstraat. Bij een kapper aan de Utrechtstraat gingen de Alphenaar met zijn handlanger er met de fooienpot vandoor. leiderdorp - Omwonenden van het Leiderdoipse Van Alphenplein geven de voorkeur aan de bouw van achttien tot twintig patiowoningen op de lege plek van de gesloopte sporthal Op Dreef. Zo'n plan houdt het meest re kening met de afspraken die de ge meente in 1999 met de buurt heeft ge maakt, stellen zij. Het bouwplan dat de voorkeur van de gemeente geniet, vinden zij veel te massaal. In opdracht van de gemeente Leider dorp maakte een aantal architecten begin dit jaar vijf verschillende bouw plannen voor het braakliggende ter rein aan het Van Alphenplein. De ge meente geeft de voorkeur aan de bouw van 36 koopappartementen en maisonnettes van Kokon Architecten. De appartementen moeten in een U- vorm worden gebouwd door de Aan nemers Combinatie Leiderdorp (ACL) in maximaal drie woonlagen. Omwo nenden vinden dat het favoriete bouwplan van de gemeente in strijd is met afspraken die Leiderdorp eerder met de buurt maakte. Zij dienden 191 bezwaarschriften in. Plan vier, dat uitgaat van de bouw van 18 tot 20 patiowoningen, voldoet be ter aan de eerder gemaakte afspraken, stellen zij in een brief aan de gemeen teraadsleden. De hoogte en omvang gaan niet over de afspraken heen, er ontstaan geen parkeerproblemen en nergens ziet de voorkant van de hui zen uit op de groenvoorziening. Ook de plannen één (37 woningen in een groot gebouw met een overkoepelen de binnenweg) en twee (35 woningen in twee lage complexen met een in pandige parkeergarage) kunnen de goedkeuring van de bewoners weg dragen, mits die op een aantal punten worden aangepast. Op 3 september houdt de Leiderdorp- se gemeenteraad op eigen initiatief een hoorzitting over de bouwplannen aan het Van Alphenplein. Omwonen de W. Hoogstrate grijpt deze 'laatste strohalm' met beide handen aan. „Ik ben zelf het grootste slachtoffer van de plannen, want ik krijg al die nieuwe bewoners straks recht tegenover me. Natuurlijk is het logisch dat er iets wordt gebouwd, maar wat de ge meente nu wil, is veel te massaal. Daarom ga ik door met mijn verzet zo lang ik kan. Mochten de omwonenden toch bot vangen, dat-rest hen niets anders dan planschadeclaims in te dienen, stelt Hoogstrate. „Maar liever doen we dat niet. Daar schieten we namelijk niet zoveel mee op. We willen liever ons uitzicht en onze vrijheid behouden." nil X )fi Een kleine Romein-in-opleiding ziet er bijna net zo indrukwekkend uit als de Engelse Romeinen van het tweede keizerlijke legioen op de achtergrond. Foto: Eric Taal oegstgeest - Enkele honderden kinderen uit Oegstgeest en omgeving weten sinds gistermiddag iets meer van haaien af. Aan de boorden van de Klinkenbergerpias wa ren zij getuige van een voordracht van twee actrices die hun spelenderwijs wat leerden over de soms levensgevaarlijke dieren. De haaienshow maakte onderdeel uit van de recreatiedag die de Groenbus Zuid-Holland organiseerde. Er bestaan 383 soorten haaien en de groot ste kunnen 8.000 kilo wegen. Hun bloed is niet groen - zoals sommige kinderen dach ten - maar rood van kleur, zo leerde het duo van haaiencrèche Scherpe Vin. Naast de twee voordrachten van professor Han- neke van der Baai (links) en haar assisten te Koosje over de kleine weeshaai Sharkie hielden fleurige opblaasbare speeltoestel len de jonkies van de straat. Hun ouders en grootouders en en handvol toeristen konden ondertussen inlichtingen inwinnen over de Groene Toer 2002. Dat is een initiatief van de provincie Zuid-Hol land om recreatiemogelijkheden, zoals de Klinkenbergerpias, onder de aandacht te brengen. Als eigenaar van het recreatiege bied doet zij al jaren moeite om de plas, die in het verleden als vuilstort diende, aantrekkelijker te maken. Ter promotie van de recreatiedag was de provinciale Groenbus was zaterdag al te bezichtigen in Winkelcentrum Lange Voort in Oegst geest. Organisator Hans Hartmann toonde zich na afloop tevreden over het verloop van de dag. „Het ging er, mede door het mooie weer, gemoedelijk aan toe. Dat was ande re koek dan vorig jaar, toen we hier zijn weggekletterd door de regen. Ik heb de zaak hier toen al om drie uur afgebroken." Gisteren begon Hartmann met zijn mede werkers pas om vijf uur met opruimen. Hij vermoedde zo'n zeshonderd bezoekers een gezellige middag te hebben bezorgd. „De kinderen waren zo leuk aan het spelen dat wij een enkel programmaonderdeel be wust hebben overgeslagen. Dat de recrea tiedag dit jaar een succes zou worden, ver wachtte ik zaterdag al in het winkelcen trum. Hoewel het er helemaal niet druk was, deelden wij er zo'n tachtig bonnen uit waarvoor de kinderen een dag later aan de Klinkenbergerpias een jojo konden afhalen." Foto: Taco van der Eb aan één van de dappere gladia toren", zegt de keizer met een verontschuldigende glimlach. Archeon-directeur Jack Veld man ziet de klassieke taferelen hoofdschuddend aan. „Wat heb je er gekken bijzitten, maar dan in de goede zin van het woord", zegt hij vertederd. „De man die naast de keizer staat is er zo één. Hij werkt in het dagelijks leven als advocaat, maar is zo verslin gerd aan zijn hobby dat hij zijn huis helemaal heeft 'verro- meinst'. Ik ben blij dat er zulke mensen bijzitten. On der onze vaste medewerkers (Archeotol- ken) kun je ze ook vinden. Zij geven kleur aan ons park." Fanatiek en enthousiast als zij zijn, weer houden de medewerkers Veld man ervan om de exploitatie van het archeologische thema park over een al te commerciële boeg te gooien. „Toen ik er in 1999 aan begon, had ik een noodscenario in mijn hoofd. Mocht het met mislukken met Archeon, dat slechte jaren ach ter de rug had, dan kon ik er al tijd nog een soort kermis van maken. Maar als ik dat doe, dan raak ik mijn beste medewerkers kwijt. Want de nabootsing van het verleden kan hun niet nauwkeurig genoeg zijn." Bovendien, zegt de directeur, is ook hij inmiddels besmet met de 'Archeon-bacil'. Als buiten staander pleitte de voormalige keukenkoning van het Wasse naars attractiepark Duinrell al gauw voor de aanschaf van Ro meinse kledij die tot zijn verba zing ontbrak in Archeon. Hoe krap de kas ook was, zulke in vesteringen achtte Veldman van onschatbare waarde. Inmiddels kan hij het zich na enkele betere jaren permitteren om grote ge zelschappen als het 95-koppige Legio Secunda Augusta een rui me onkostenvergoeding te ge ven. ,AUeen de overtocht kost al 15.000 gulden (bijna 7.000 euro) en daar komen nog logies, maaltijden en uitstapjes bij." Over geld gesproken: als Veld man langs de stand van de Ro meinse muntenmaker John kui ert, stopt hij als door een adder gebeten. „Dat is toch geen ge zicht", roept hij en hij rukt een wit A4-tje ('sla uw eigen mimt voor 1 euro') van de paal waarnaast de Britse Ro mein zijn han deltje drijft. „Je krijgt van mijn iets beters", belooft hij John, die gevat antwoordt dat hij wel een opschrift in marmer wil. Verder is overdag alles naar wens in Archeon. „Maar 's nachts worden we lek geprikt door de muggen", aldus John. „In Engeland hebben we daar wel middeltjes tegen, Jack." Directeur Veldman belooft Hol landse muggenverdelgers en stiefelt af op de arena waar het met schilden, helmen, hamas sen, zwaarden en lansen uitge ruste legioen quasi dreigend op de toeschouwers afmarcheert. De show oogt indrukwekkend, maar klinkt volgens Veldman nog niet als een klok. „Het gaat om de uitleg en ik hoor bijna niets." Hij sleept de grote kra kende geluidsbox een eind in de goede richting en sluipt daarna naar leider David toe. Die geeft vervolgens in een onbewaakt ogenblik een zwaai aan de volu meknop. Het resultaat is ver bluffend. Zegt de ene bezoekster tegen de andere: „Ik hoor Latijn met een zwaar Engels accent." Legio Secunda Augusta vermaakt de bezoekers in themapark Archeon im Brouwer de Koning den run - Keizer lijkt het echtst van die Archeon aandoen. Met zijn it het wel snor en ook hij zich niet door zijn En- Dan A. Hight zegt exercities van het legioen geen bovendien is hij geen een Amerikaan. De piloot van de US Air in Alphen aan den zaterdag wel de scep- n de baas van het enige ie onder meer boven en het Midden-Oosten was al met pensioen toen Romeinse Oudheid ont- In de Verenigde Staten |J tij niet uit de voeten met jg5 ieuwe passie. „Bij ons gaat stj schiedenis niet verder te- ;rol dan onze burgeroorlog ifl 1865)", aldus Hight. Een mi listigheid is dat zijn ach- de im (Hoogte) mooi past bij iet oge ambt dat hij tegen- uitbeeldt. L 'ntacten met Britse gezel- 3C, 'pen die de klassieken in het vaandel hadden, ai hij de rol van keizer Titus ispasianus toebedeeld, nogal op hem", zegt die als caesar in het wit is. Zijn kale kruin glimt Als zwijgende heerser, scepter in zijn hand, ziet ijn legionen op diverse in Europa het publiek - is hij voor het eerst te zij het soms zon- karakteristieke lauwer- om het keizerlijke hoofd, ik zojuist weggegeven

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9