BUITENLAND Doden en overlast door extreem weer Dorp Egypte toneel van massaslachting Dodental door aanslag Pakistan stijgt naar vijf Blanke boeren Zimbabwe wachten Dino Bouterse opnieuw in voetsporen van vader Duitse vrouw houdt niet meer van Schroder rfcse minister rvis stapt op koppelt steun ICC-vrijwaring betrokken bij islag op Uribe' -1 leverde 16 jaedaleden uit linten gewond p ellen Belfast idachte van idermoord vast 1 schenkt ul vliegtuig 'Gifwolk in Azië bedreigt leven talloze mensen' In Kashmir wordt niemand vertrouwd Naakte vrouwen smeken regengod om een buitje Korea's overleggen drie dagen op ministersniveau ia - De Turkse minister jconomische zaken Kemal is is zaterdag opgestapt, mee maakt hij een einde wekenlange speculaties ajn politieke toekomst, die lanciële markten in de hielden. Masum Turker, genoot van president Bu- icevit, volgt Dervis op. De jloze pro-westerse techno- Dervis is de architect van iljardendeal met het Inter naal Monetair Fonds, die >ind moet maken aan de fi- iële crisis in Turkije. Der- oonnalig vice-president |e Wereldbank, was onder gezet door Ecevit om op te ien als hij zijn pogingen e linkse partijen te vereni- liet zou opgeven. york - De regering-Bush 5 militaire steun intrekken inden die weigeren een ag te sluiten met Washing- rer het vrijwaren van ikaanse staatsburgers voor rering aan het Intematio- itrafhof (ICC). Dat heeft kw York Times zaterdag ld. De regering-Bush wü oveel mogelijk landen ilijke bilaterale verdragen ten. Roemenië tekende als land zo'n speciaal ver- Ook Israël heeft een ak- met de VS gesloten. De autoriteiten in Co- a beschikken over 'sterke ijzingen' dat aanhangers et Ierse Republikeinse Le- IA) de plegers van de aan- ij de installatie van presi- Jribe hebben opgeleid, de kostte woensdagavond insen het leven. In Colom- ten drie vermeende IRA- gevangen. Zij werden vo ir aangehouden omdat ze cse guerrillabeweging technieken om met bom- e werken zouden hebben racht. De aanslag van sdag wordt algemeen aan RC toegeschreven. Na de liging vielen nog eens 94 Uribe heeft vandaag de oestand afgekondigd ngton - Iran heeft zes den van het terreurnet- il-Qaeda overgedragen ludi-Arabië. Dat zegt de ;che minister van buiten zaken, prins Saud Faisal, interview met The Was- Postvan gisteren. De aleden zijn volgens Fai- ^emaal Saudi's die tijdens lerikaanse aanval op Af- m tan naar het naburige jn gevlucht. Hij voegde 'S! toe dat zijn land de strijd het internationaal terro- ms steunt, en eveneens wil 3f( ama bin Laden wordt be- 4 u 23|jt- In Oost-Belfast zijn 1 politieagenten gewond iel 3 toen ze zaterdagnacht m erden een einde te maken illen in een katholieke lie waren uitgebroken au nilitante protestanten, be- i_40 tl tot de zogeheten Ap- ce Boys, terugkeerden m mars in Londonderry, inten werden onder meer andbommen bekogeld, ars in Londonderry ver inder geweld. - De Ierse politie heeft an opgepakt, die ervan verdacht zijn twee kinde hebben gedood en hun kaar gebonden lichamen ivier Main bij Frankfurt ben gegooid. De vader is akt naar aanleiding van •orlopig verzoek tot uitle- door de Duitse politie, in moet donderdag voor hter verschijnen. Opva- nvan een binnenvaart- vonden de lichamen van lertjes van vier en vijf jaar iliin de Main. Vermoede- eft zich een familiedrama Duitse gezin van Indiase De Indiase minister van ilandse zaken Yashwant vloog zaterdag naar Ka- orzijn eerste bezoek aan listan en nam een aardig 'tje mee: het vliegtuig nee hij gekomen was. De 'wordt het derde toestel foot van de Afghaanse aartmaatschappij Ariana, val van het Taliban-regi- mt de maatschappij lang hand weer van de grond, beeft Afghanistan hon- niljoen dollar aan hulp bij ieropbouw toegezegd. new york-londen/anp-rtr-dpa- Een drie kilometer dikke gifwolk boven Zuidoost-Azië vormt een bedreiging voor de levens van honderdduizenden mensen en kan ingrijpende klimatologische veranderingen veroorzaken. Dat stelt de VN-milieuorganisatie UNEP in een rapport dat van daag wordt gepresenteerd. De UNEP stelt daarin onder meer dat bosbranden en een forse toename van het gebruik van fossiele brandstoffen voor auto's, industrie en energiecen trales hebben geleid tot het ont staan van de gifwolk. Volgens de UNEP kunnen honderdduizen den mensen door de wolk grote ademhalingsproblemen krijgen. De organisatie stelt dat de gif wolk ook van invloed is op de klimatologische omstandighe den. Door de luchtverontreini ging neemt de hoeveelheid zon licht die de grond bereikt af. De grond en het water worden daardoor koeler, terwijl de lucht juist warmer wordt. Dat lijkt in vloed te hebben op de moes sonregens in het gebied. moskou-münchen-peking- madrid/anp-dpa-rtr-afp - Het noodweer heeft dit weekeinde opnieuw levens geëist en grote overlast veroorzaakt in Europa en Azië. In India, China en Zuid-Ko- rea kwamen door overstromin gen tientallen mensen om, en in Rusland steeg het dodental als gevolg van dijkdoorbraken tot 58. In toeristencentra in Spanje en Midden-ltalië liepen straten on der water en viel op sommige plaatsen de stroom uit. In Roemenië, Tsjechië en Bulga rije vielen dit weekeinde zeven doden door het noodweer. Oos tenrijk kampt met de ernstigste overstromingen in ruim hon derd jaar. Meer dan 6.000 hulp verleners zijn ingezet om langs de Donau en andere rivieren de dijken te versterken en mensen te evacueren. In Duitsland ondervindt vooral het zuiden overlast van de aan houdende stortregens en on weersbuien. In delen van Bei eren stond het water tot aan de ramen. Een medewerker van het Rode Kruis kwam zaterdag avond om, nadat hij in een on dergelopen straat in Wolfenbüt- tel de macht over het stuur van zijn auto had verloren. Op het Spaanse eiland Mallorca moesten vakantiegangers zater dag na zwaar onweer door over stroomde straten en ondergelo pen parkeergarages waden. Bij Barcelona kwam het verkeer tot stilstand door enorme hagelbui en. In Italië werden Rome en omgeving zaterdag door hevig onweer getroffen. Kelders liepen onder, omgevallen bomen maakten straten onbegaanbaar, en metrostations liepen onder. Ook verscheidene landen in Azië hebben te maken met ex treme weersomstandigheden. De autoriteiten in China maak ten gisteren bekend dat hevige stortregens tot overstromingen in de provincie Hunan in het midden van het land hebben geleid. Daardoor zijn de afgelo pen dagen zeker zeventig men sen omgekomen. In het berggebied Uttaranchal in het noorden van India leid den de stortregens van de afge lopen dagen tot aardverschui vingen. Daardoor zijn tot en met gisteren zeker 33 mensen omge komen. Het Rode Kruis meldde zaterdag dat ook Noord-Korea kampt met overstromingen en aardbeschuivingen. Zeker veer tien mensen zijn omgekomen en ruim 22.000 anderen zijn dakloos geworden. Volgens meteorologen zijn de extreme weersomstandigheden het gevolg van het natuurver schijnsel El Nirio. In het gebied van de Stille Oceaan ontstaat srinagar - Een Indiaase militair fouilleert een hindoe- geestelijke in Srinagar. Veiligheidstroepen hebben hun ac ties geïntensiveerd rond de zomerhoofdstad van de staat Jammu en Kashmir. Het geweld van militante moslims in de streek is de laatste tijd sterk verhevigd, mede door de geplande verkiezingen in India in september en oktober, evenals de 55ste onafhankelijkheidsdag op 15 augustus. Gisteren koste geweld tussen het Indiase leger en militan te separatisten dertien mensen het leven. Ten zuiden van Srinagar werden twee dorpelingen en twee rebellen ge dood in een vuurgevecht. In Poonch schoten veiligheids troepen twee strijders dood van de verboden militante groep Lashkar-e-Taiba, die zijn basis heeft in PakistanJammu en Kashmir is de enige Indiase deelstaat waar moslims in de meerderheid zijn. Zowel India, Pakis tan als separatisten maken aanspraak op de provincie. Foto: Reuters/Fayaz Kabli door onze correspondent Harald Doornbos new delhi - Door de droogte in grote delen van Nepal zijn de akkers in het land de afgelopen dagen veranderd in peepshows. Zo'n 200 vrouwen in het dorp Indraphur in het Bante-gebied besloten om middernacht de kleren uit te doen en naakt het land te bewerken. Het ritueel is bedoeld ter meerdere eer en glorie van de Hindoe-regengod Indra. Door naakt de akkers te bewer ken, hoopt de bevolking dat In- dra gunstig wordt gestemd en voor regen zal zorgen, zodat de rijst kan worden geplant. Tij dens het werk zongen de naakte vrouwen religieuze liederen. Ook in andere gedeelten van Nepal, onder meer in dorpen in de provincie Uyadapur, gingen naakte vrouwen aan de slag op de velden. Om gestaar of andere vreemde reacties van mannen tegen te gaan, moesten alle mannen bin nenshuis blijven. Deuren wer den van buiten op slot gedaan, ramen geblindeerd. In tegen stelling tot grote gedeelte van Bangladesh en Oost-India waar miljoenen mensen dakloos zijn geworden na hevige moessonre- gëns, is het kurkdroog in Nepal --en het riöorden van India. Of de actie van de vrouwen heeft ge-y werkt, zal de komende dagéïr' moeten blijken. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria-bulawayo - Het lot van de bijna 3000 Zimbabwaan se boeren die geacht werden voor zaterdag hun bedrijven te hebben verlaten, blijft onduide lijk. Hoewel de meerderheid tot nu geen gehoor heeft gegeven aan het ontruimingsbevel, is er niet tegen hen opgetreden door leger of politie. De boerenbond CFU meldde gisteren dat 'alles rustig is' en dat er geen arresta ties verricht zijn. De verwachting is dat president Mugabe vandaag richting zal ge ven als hij zijn speech uitspreekt ter nagedachtenis van de over winning op het blanke minder heidsregime in 1980. De bejaar de president, 22 jaar aan de macht en in maart op dubieuze wijze herkozen voor nog eens zes jaar, zegt met de herverde ling van land het proces van de kolonisatie te voltooien. Critici menen dat hij de 'land kwestie' - één procent van de bevolking die meer dan de helft van het beste bouwland bezit - gebruikt om de oppositie te be strijden en zijn greep op de macht te houden. Plannen voor herverdeling, inclusief financie ring door de internationale ge meenschap, liggen al jaren klaar. Mugabe prefereert echter zijn eigen strategie, met als ge volg dat de buitenwereld in plaats van steun tot sancties is overgegaan. Toch wordt rekening gehouden met een verrassing deze maand. „Voor Mugabe is het cruciaal dat hij kan zeggen: ik heb het land teruggegeven, de eer is ge red", zegt Marc Bloch, Zimbab we's meest vooraanstaande eco nomisch analist Bloch gelooft dat een compromis met de blanke boeren nog kan worden bereikt, en Mugabe in het gun stigste geval daarna zou kunnen aftreden. „De honger en de tota le economische chaos kunnen als katalysator dienen voor zo'n besluit." Maar tot nu overheerst de retoriek. De machtige minis ter van lokaal bestuur, Ignatius Chombo, noemde, de blanken zaterdag in de regeringskrant The Herald een 'arrogant en ra cistisch zootje'. Hij beloofde 'passende maatregelen' voor boeren die de wet overtreden. Welke dat zijn, was gisteravond nog niet duidelijk. isiAMABAD/RTR-DPA - In Pakistan is gisteren een van de 26 men sen overleden die vrijdag ge wond raakten bij een aanslag op een christelijk ziekenhuis. Daar mee steeg het dodental naar vijf. Bij de aanslag op een missiepost in Taxila kwamen vrijdag drie verpleegsters om het leven. De vrouw die gisteren overleed, was ook een verpleegster. Het vijfde dodelijke slachtoffer was een van de daders. Volgens de poli tie was hij lid van een verboden religieuze groepering. Het leger gaat er van uit dat de aanslag verband houdt met een aanval op een christelijke zen dingsschool in Murree, waarbij vorige week zes Pakistani wer den doodgeschoten. Eerder dit jaar werden in Islamabad bij een granaataanval op een kerk vijf mensen gedood. Hoewel de daders van de mees te aanslagen nog spoorloos zijn, is hun boodschap duidelijk: in Pakistan is geen christen zijn le ven meer zeker. In Pakistan is 97 procent van de bevolking mos lim. Christenen vormen met 1,5 procent een kleine minderheid. cairo/afp - De inwoners van het dorp Beit Allam in Opper-Egyp- te maken zich op voor verder bloedvergieten na de schietpar tij van zaterdag die het leven kostte aan 22 mensen, allen lid van één familie. Een dag later was het stil in de 15.000 inwo ners tellende landbouwgemeen- schap. Niemand waagde zich op straat, behalve zwaar bewapen de leden van de oproerpolitie. Een slepende vete tussen twee families in de plaats heeft de 22 leden van de Hanashat-familie het leven gekost. Zij werden ge dood door enkele leden van de Abdel Haleem-familie. De slachtoffers zaten in twee busjes waarmee ze naar de provincie hoofdstad Sohag gingen om een proces bij te wonen tegen twee familieleden die terecht stonden voor de moord op een ander lid van de Abdel Halleem-clan. Slechts drie inzittenden van de busjes, twee volwassenen en een 8-jarig jongetje overleefden het bloedbad. Die moord zou een wraakactie zijn voor de dood van een Hanashat, elf jaar geleden. Leden van deze familie, die zich langs de weg schuil hielden, schoten op de busjes nabij Gerga om wraak te nemen voor de moord. De Hanashets hebben door de slachtpartij de meeste van hun mannelijke familieleden verlo ren. De autoriteiten gaven de fa milie geen toestemming een be grafenisplechtigheid te houden. De doden werden 's nachts door de politie begraven. In de wo ningen van de Abdel Haleem-fa milie zitten geen mannen meer. Zij zijn de heuvels ingevlucht om arrestatie te voorkomen. Volgens omwonenden is de haat tussen de families al zo'n tien jaar oud. „Het begon allemaal met ruzies tussen de kinderen, die elkaar beschuldigden van vandalisme", zei een inwoner. „Toen ze waren opgegroeid, be gon ze elkaar te vermoorden." De politie bevestigt dat dergelij ke vetes vaker voorkomen. Het is het ernstigste voorval in Egyp te sinds 1995, toen een schiet partij ten zuiden van Caïro aan 24 mensen het leven kostte. door onduidelijke oorzaken eens in de drie of vier jaar een warme golfstroom. Die kan de gehele atmosfeer beïnvloeden en het weer flink in de war schoppen. Sommige delen van de wereld krijgen dan te maken met grote droogte en andere ge bieden met zware regenval. Au stralische wetenschappers meldden dat aanhoudende droogte op dit moment grote problemen veroorzaakt in onder meer Vietnam, Australië en de Verenigde Staten. inchon-seoul/rtr - Noord- en Zuid-Korea hebben beloofd om tijdens hun komende overleg concrete oplossingen te zoeken. De historische besprekingen be ginnen vandaag en duren drie dagen. Een hoge Noord-Kore- aanse delegatie van 29 mensen arriveerde vandaag in Zuid-Ko rea voor het overleg. Ministers van beide landen her vatten de gesprekken die sinds november stilliggen. De landen, die formeel nog steeds in staat van oorlog met elkaar zijn, wil len de betrekkingen verbeteren. Noord-Korea heeft toegezegd deel te nemen aan de veertiende Aziatische Spelen in het Zuid- Koreaanse Pusan. Ook zullen beide landen nagaan - hoe eerder afgesproken huma nitaire en economische projec ten moeten worden uitgevoerd. Het gaat om de heropening van spoorlijnen en wegen en de bouw van een bedrijvencom plex in Noord-Korea. Bovendien willen ze families die tijdens de Koreaanse Oorlog (1950-1953) uiteengerukt zijn, herenigen. In december 2000 al kregen honderd Koreaanse families drie dagen de gelegenheid elkaar weer in de armen te sluiten. In 1994 was hij betrokken bij een gewapende schermutseling tussen twee drugsbendes. Hij werd gearresteerd, maar wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Vermoedelijk had zijn vader druk uitgeoefend op de rechters om zijn zoon te ontzien. Ruim twee jaar geleden maakte Brazilië bekend dat Dino in ver band werd gebracht metJdrugs- handel. De wapendiefstal ver sterkt dat vermoeden. Suri naamse drugshandelaren kopen veel cocaïne van de Colmbiaan- se rebellenbewegingen FARC en ELN, en betalen met wapens. In de winter volkomen normaal, maar in de zomer een echte uitzondering: sneeuw op 2.400 meter hoog te in Zwitserland, dat net als de buurlanden kampte met noodweer. Een dancefeest in de straten van Zü- rich verregende totaal. Foto: AP/Keystone door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Bondskanselier Gerhard Schro der (SPD) is de gunst kwijt van de Duitse vrouwelijke kiezers. Dat kan de sociaal democraat volgens het weekblad Neue Revue wel eens gaan opbreken. Op 22 september worden in Duitsland parle mentsverkiezingen gehouden. De SPD ligt zo'n vijf procent achter bij de groot ste oppositiepartij CDU/CSU van kanse lierskandidaat Edmund Stoiber. Nog maar 44 procent van de vrouwelijke kiezers is bereid om op Schroder te stem men. In 1998, toen de sociaal-democra ten CDU-kanselier Helmut Kohl naar huis stuurden, waren het juist de vrou wen van rond de 40 die massaal op de sociaal-democraat stemden. Niet minder dan 56 procent van de vrouwen zegt nu op de conservatieve katholiek Edmund Stoiber te willen stemmen. Duitsland kent 26,5 miljoen vrouwelijke kiezers te gen 23,5 miljoen mannen. „De vrouwen zijn dus altijd doorslaggevend", aldus Neue Revue. In 1998 werd Schroder ingehaald als een frisse kanselier, een man met nieuwe ideeën, die een einde maakte aan het lange bewind van Helmut Kohl. Nu heeft Schroder bij veel vrouwen de reputatie een ijdeltuit te zijn, een man die zich drukker maakt om zijn dure Havana's, zijn al dan niet geverfde haardos en zijn Brioni-maatkostuums dan om de econo mische malaise waarin Duitsland ver keert. Vooral de klacht die Schroder indiende tegen een aantal media die hem ervan betichtten zijn haar te verven, is veel vrouwen in het verkeerde keelgat gescho ten. Maar liefst 71 procent zegt Schroder veel te ijdel te vinden. Ook het feit dat de kanselier drie maal is gescheiden en nu samenleeft met zijn veel jongere, vierde echtgenote Doris, wordt door veel vrou wen als een zwakte geïnterpreteerd. Zij beschouwen Schroder als notoir on trouw. Interessant is dat vooral jongere vrouwen - tussen de 18 en 39 - beweren dat zij zich aan Schröders amoureuze wispeltu righeid storen. Nog maar drie procent van de vrouwelijke kiezers zegt 'verliefd' te kunnen worden op de SPD-voorman. Volgens het weekblad ligt de oorzaak voor de kritiek in het feit dat diens rood groene regering te weinig voor vrouwen zou hebben gedaan. Zo werden alleen staande moeders tot honderd euro per maand gekort. Zelfs Schröders eigen zuster Ilse demon streerde destijds voor de Rijksdag tegen dit besluit en zei: „Iemand in zo'n positie als mijn broer kan blijkbaar niet meer in schatten wat het betekent om 150 mark per maand te verliezen." paramaribo/gpd - Dino Bouter- se, de zoon van de Surinaamse ex-dictator Dési Bouterse, wordt gezocht door de Surinaamse justitie. Hij zou het brein zijn achter een grote wapendiefstal twee weken geleden in Parama ribo. Twee weken geleden verdween een grote hoeveelheid wapens uit een opslagplaats. Er werden enkele verdachten aangehou den, die Dino Bouterse aanwe zen als organisator. Dino begint zijn vader aardig te evenaren. In het verleden is hij talrijke keren negatief in het nieuws geweest.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5