GESPREK VAN DE DAG 'Dit boek is van het volk' Dance Parade verloopt soepel in de straten van Rotterdan Cok Bos - de broer van - heeft een missie Meekijken gewenst MENSELIJK Al vóór de officiële presentatie van bet boek Bouwfraude, van daag in het Haagse Des Indes, vielen bij uitgever Strengholt en auteur Cok Bos de eerste aange tekende enveloppen van Koop Holding op de mat En vele juridi sche epistels van huisadvocaten van de bouwwereld zullen vol gen, zo is de verwachting. Voor Driehuizenaar Cok Bos lijkt de zelfde weg open te staan die ook zijn broer Ad heeft gevolgd: klok kenluiden, baan kwijt, huis kwijt en in de verdachtenbank. „Nee, ik ben helemaal niet bang om financieel de dupe te wor den van dit boek. Ik had ge hoopt dat er geen claims zou den komen, maar goed, er lig gen er nu al twee. Vanochtend zat er nog eentje in de bus. Een bouwer ver weg uit Nederland is hem zelf komen brengen want er zat geen postzegel op. Con tractueel is vastgelegd dat Strengholt mij de opdracht heeft gegeven het boek te schrijven. De uitgever is dus verantwoor delijk. Dat is een lesje dat de uit gever met de Ceteco-affaire heeft geleerd." De uiterlijke gelijkenis met de klokkenluider is treffend. Waar Ad Bos echter met bedachtzame bewoordingen tegenover televi siekijkend Nederland het grijpen en graaien in de bouwwereld aan de kaak stelde, lijkt zijn broer meer een bevlogen mis sionaris. „Dit boek is bedoeld voor het volk. Het volk dat wak ker is gemaakt en het niet meer pikt. We willen daadkracht, hel derheid en veiligheid terug!" Het boek is toch vooral bedoeld om de rol te verdedigen die uw broer in de bouwwereld en bij de onthullingen van de fraude speelde? Hem wordt verweten al tijd het spelletje te hebben mee gespeeld en alleen uit rancune er uit te zijn gestapt. „Ik ben alleen maar de verteller. De doorgever van het verhaal. Ad verdient het dat het verhaal verder komt dan alleen maar bij het openbaar ministerie en het parlement. Het boek is ook be doeld om de bouwfraude los te maken van de persoon Ad Bos. Tot de dag van vandaag was bouwfraude Ad Bos. Het moet echter een zaak van ons alle maal worden." Slaat met vuist op tafel. „Verdomme, lees het boek! We hebben 15 mei toch niet voor niets anders gestemd." „Ik bestrijd de opvatting dat Ad altijd op de hoogte was van het systeem van schaduwboekhou ding. Die kennis is bij hem in de loop van de jaren door allerlei incidenten geëvolueerd. Als uit voerder werkte hij samen met Fred Veerman (directeur van Koop Tjuchem) meer dan hon derd uur per week om van niets een miljoenenbedrijf te maken. De een had niet volledig in de gaten wat de ander deed. Ad is een optimist en gelooft in het positieve van de mensen. Steeds vaker werd hij echter behandeld als een loopjongetje, ging Veer man met de veren pronken en zette hij Ad zelfs te kakken. Toen hij later terugkeek vielen dingen op hun plek. Natuurlijk heeft ook Ad wel eens wat geld gege ven aan een ambtenaar om hem wat harder te laten werken. Zonder smeerolie staat elk be drijf stil. Dat van jullie ook. Technisch heeft het openbaar ministerie wel gelijk dat Ad ook een verdachte is. Hij heeft daar zelf geen moeite mee. Ik heb steeds van justitie begrepen dat zij er ook weinig mee zullen doen." En op een goede dag na het ont slag van Ad Bos door de rechter hangen er vuilniszakken met de schaduwboekhouding aan zijn deur. „Ad is in zijn bedrijf nooit een eenling geweest. Bij Koop Tju chem had hij ook voorstanders. Iemand heeft gedacht: Ik wil mijn baan niet kwijt, maar ik kan hem misschien wel hel pen." Wanneer betrok hij u bij de zaak? „Ik ben bij het hele proces dat daarop volgde aanwezig ge weest. Ad had een klankbord nodig. Als klokkenluider sta je er anders maar alleen voor. Ik heb de boeken overhandigd aan Korthals. We zijn in twee auto's naar Den Haag gereden, omdat we bang waren voor een aan slag. Ad had al verschilla lefonische bedreigingen We hadden al geregeld di Ad zou worden neergesd het proces van onthullinj woon door zou gaan. Eei de ringbanden had ik lee haald en de inhoud ervai mijn lichaam gebonden. Ie gesprekken met het mi rie, het OM en de NMa b mijn organizer aantekeni maakt. Zo is uiteindelijk I ontstaan om er een boek maken." „Ik heb het verhaal objec weergegeven. In mijn wei ik crisismanager bij onde instellingen. Mijn taak isi te luisteren en te commu ren. Ik reageer niet met a en ben de nuchterheid zi heb ook geen rancune tej over de mensen die Ad vi ben aangedaan. Ik ken ze eens. Dit is een objectiefl en het is de waarheid. Pa het schrijven van het boel ik een gevoel van onrecht Bos, Rob van Gijzel, Piml tuyn. Klokkenluiders zijn steeds losers. Het is tochi dat de maatschappij deze sen niet weet te bescheni Hoe is het met Ad Bos? „Hij is werkeloos, heeft zij moeten verkopen en zitn het buitenland. Hij is ook aanwezig bij de presentai het boek." Jacob van der Meulen waar een van de verschrikkelijkste veldslagen in de geschiedenis van Schotland plaatshad.Hier last de spreker een gepaste stilte in. „Meer dan 9000 vermoeide en hongerige Highlanders (ze hadden de hele nacht moeten doormarcheren en de catering liet in de dagen daarvoor ernstig te wensen over) werden hier verslagen door het Engelse leger. De slag duurde 25 minuten; de Schot ten verloren duizenden mannen en de Engelsen maar een stuk of vijf tig. Er werden geen gevangenen ge maakt, zodat er ook nog een bloed bad onder de gewonde en vluchten de Highlanders werd aangericht. Zelden heb ik minder moeite hoe ven doen om mijn nakomelingen tot een flinke wandeling aan te zet ten. Het begon eigenlijk al direct bij het passeren van de Schotse grens. Net buiten Jedburgh ligt Hermitage Castle bij Liddesdale, een somber en onheilspellend fort. Het werd be woond door Lord de Soulis, die er voor zijn ondergeschikten eigenaar dige arbeidsvoonvaarden op na hield. Hij liet gaten in hun schou ders boren om ze nog beter voor de sleden met bouwmaterialen te kun nen vastbinden. Toen koning Ro bert de Bruce een beetje moe werd van de klachten over de wrede De Soulis, schijnt hij te hebben uitge roepen: Kook hem als jullie willen, maar laat mij niets meer over hem horen. De soldaten van De Bruce namen dat letterlijk. Ze lokten de lord in een hinderlaag bonden hem vast, wikkelden hem in lood en kookten hem boven een zacht vuurtje langzaam gaar. „Tweedeafslag links!", riep mijn dochter enthousiast toen de rich tingaanwijzer voor dit kasteel in zicht kwam. Momenteel zitten we op een cam ping in Brora, aan de noordoost kust van Schotland. Een eindje ver derop, in Dornoch, werd in 1722 de laatste Schotse heks verbrand. De vrouw werd ervan beschuldigd haar dochter in een pony te hebben veranderd en op het dier een rondje door het dorp te hebben gent Toen ze ook nog eens een kei Gaelic-versie van het Onze H verkeerd citeerde, werd ze fo verbrand in een vat kokende Bij de Witchs Stone, die teni van het Square aan Carna% aan dit voorval herinnert, fu dit verhaal een keer of zes m vertellen. Maar het kan altiji gruwelijker. William Wallat grote Schotse patriot, brachl gelsen in 1297 een verpletten nederlaag toe. Toen hij in li rugkwam uit Frankrijk wert verraden door één van zijn zeilen en vervolgens veroorè opgehangen, opengesneden alle zekerheid ook nog geviel deeld. Daarna werden zijn li chaamsdelen bij wijze van schuwing opgestuurd naar! castle, Berwick, Sterling en Mijn vrouw vindt dat ik mij mijn driftige zoontje niet all laten gezeggen. Ik vind juist er bij hem nog heel genadig kom. Naar schatting 350.000 mensen hebben zaterdag in Rotterdam het grootste dance-evenement van de Benelux, de Heineken Dance Parade, bezocht. Politie en organisatie spraken van een zeer geslaagde mobiele dance- party waar de sfeer 'vrij en blij' was. Hoewel de politiewoordvoer der geen schatting wilde doen naar het aantal bezoekers, con stateerde hij wel dat het „ogen schijnlijk wat rustiger leek dan vorig jaar. Je zag op sommige plekken toch wat gaten". De organisatie had daarentegen juist het idee dat er wat meer mensen waren dan vorig jaar. Ach, we hoeven niet de groot ste te zijn als we maar de leuk ste zijn", aldus Henk Witteveen namens de organisatie. De in groten getale aanwezige politie trad streng op tegen het verbod op alcohol in en langs de stoet. Regelmatig werden er mensen uit gehaald die hun, voornamelijk bierblikjes, op de Heineken Dance Parade moes ten weggooien. De politie deel de tientallen 'mini-processen- verbaal' uit voor het drinken van alcohol op straat. Ook verrichtte de politie der tien arrestaties. De mensen werden aangehouden voor di verse delicten zoals openbare dronkenschap, drugshandel, mishandeling en het dragen van een vuurwapen. Er reden 31 wagens mee in de parade. Die stonden vanaf 11.00 uur opgesteld aan de Schiedamsedijk alwaar de meerijders zich een uur lang op mochten warmen. Dat was niet echt nodig, want de zon was af en toe erg fel. De beloof de regen bleef uit tijdens de Dansen op straat tijdens de Dance Parade. Foto: GPD/Fred Ernst tocht door de binnenstad. Daardoor werd het festijn vooral kleurig en vrolijk. Dit jaar reden voor het eerst diepladers mee om zo meer va riatie te krijgen in de lange stoet wagens. Daarvoor moest wel een andere route worden uitgestippeld, omdat de diepla ders niet alle bochten in de Rotterdamse straten konden nemen. Op de wagens stonden veelal schaars geklede 'dance- trekkers' die de toeschouwers alleen al door het zicht in be weging hielden. Er waren ruim dertig dancestij- len te horen, maar de hoofd stromen waren hardhouse, trance en progressive. Veel jon geren kropen na de start karavaan achter en dus ti de wagens om zo in een wing naar het eindstatioi stuiteren. „Er is dit jaarv werk gemaakt van de waj Dat lijk je dan een beetje te krijgen van het publiel de sfeer was uitstekend", Witteveen. In de parade werd de mi verzorgd door 150 (inter) nale deejays, zoals Tom] ding, Armin Van Buuren, Corsten en soapstar-deej Winston Post en Lo-Med Johnny de Mol. De route bij de Schiedamsedijk en toen via de Witte de Wit! Museumpark, Rochussei straat, Eendrachtspleinn Nieuwe Binnenweg, Hee raadssingel, Pieter de Ho weg, Pieter de Hoochbru vervolgens te eindigen bi Schiehaven/Lloydpier w een groot dancefeest losl te. De Geneeskundige Hulp ning bij Ongevallen en ft GHOR had het druk met behandelen van onder ir fracturen, snijwonden, o koeling, blaren en p'roble door overmatig pil- of ali gebruik of door een com] van de twee middelen. D bulances werden 25 keer zet. In de drie EHBO-pos met 'chill out tenten' op festivalterTein meldden z ker 130 mensen. Omdat het festivalterrein het water lag, waren daai vletten van de Dordtse ft dings Brigade aanwezig, manning kwam drie keer tie om mensen op te half in het water waren gespr Een Thaise heeft gisteren ZELFMOORD gepleegd door iq een bassin met tientallen KROKODILLEN te springen. Verbijsterde toeristen op de krokodil lenfarm Samut Prakarn, even ten zuiden van de Thaise hoofdstad Bang kok, zagen met eigen ogen hoe de vrouw eerst werd gegrepen door één krokodil en later door wel honderd andere. Eén van de ooggetuigen zei dat de vrouw de eerste krokodil bijna had omarmd voordat het beest toebeet. De vrouw sprong op het mo ment dat de dieren wer den gevoederd. De toeris ten worden in de gelegen heid gesteld bij het voe deren te helpen. De farm verkoopt emmers met kip penvlees, waaraan de kro kodillen zich te goed kun nen doen. CHARLTON HESTON heeft waarschijnlijk Alzheimer. Dat maakte de 78-jarige acteur en voorzitter van de Ame rikaanse vereniging voor wapenbezit NRA vrijdag bekend via een woensdag opgenomen videoboodschap die op een persconferentie in Los Angeles werd vertoond. De 78-jarige Heston kreeg in 1960 een Oscar voor zijn rol in Ben Hur. Door de jaren heen heeft hij in tientallen films gespeeld. Sinds 1998 is hij voorzitter van de National Rifle Association, die opkomt voor het recht een vuurwa pen te bezitten. ,,lk geef niet op", zei Heston. „Voorlopig verandert er niets. Ik blijf werken-zolang ik dat kan. Als je naam me even niet te binnen wil schieten, weet je nu waarom. En als ik voor de tweede keer een grap vertel, lach er dan alsjeblieft toch om." RONALD REAGAN, de voormalige presi dent van de Verenig de Staten, begint zijn strijd tegen de ziekte van Alzheimer te verliezen. Dat zeg gen naaste vrienden en voormalige mede werkers van Reagan in de New York Daily Newsvan gisteren. „Hij weet niet meer wie Nancy is", zei een van de bronnen tegenover de krant, doelend op Reagans echtgenote. „Soms lijkt ze hem wel bekend voor te ko men, maar meestal niet." Tot een paar maanden geleden was de lichamelijke toestand van de nu 91-jarige ex-pre sident verrassend stabiel, ook al ging hij geestelijk ge staag achteruit, maar dat is niet langer het geval. „Zowel zijn geestelijke als zijn lichamelijke problemen zijn snel erger geworden", zei een naaste van de familie. Foto: Reuters K Acteur en raceliefhebber JASON PRIESTLY is gis- f teren zwaargewond ge- 2 raakt toen hij crashte tij- I dens de laatste training voor de Indy Racing Infi- niti Pro Series op het cir cuit van Sparta, Ken tucky. Dat heeft een woordvoerder van het cir cuit gemeld. De 32-jarige in Canada geboren ac teur, vooral bekend door zijn rol als Brandon Walsh in de langlopende televi sieserie Beverly Hills 90210, is per helikopter naar een ziekenhuis in Lexington gebracht. De aard van zijn letsel is nog niet precies bekend. Foto: ANP ij De Amerikaanse avonturier en miljardair STEVE FOS- I SETT is er gisteren in Nieuw-Zeeland niet in geslaagd om met een zweefvliegtuig een nieuw hoogterecord te vesti- gen. De 58-jarige Fossett had met zijn compagnon Einar 4 Enevoldson in de plaats Omarama drie weken moeten wachten op gunstige wind. De twee wilden met hun zweefvliegtuig voorbij de hoogtegrens van 14.938 meter. Ze slaagden erin een hoogte te bereiken van 9100 meter, l waarna ze terugkeerden naar de grond. Fossett zei dat hij j. nu tot volgend jaar juni moet wachten voor een nieuwe 5 poging omdat de wind dan het gunstigst is. Foto: EPA De dochter van de Duitse actrice MAR- LÈNE DIETRICH krijgt een schadever goeding van de bla den die een naaktfo to van haar moeder publiceerden. Het dagblad Die Weiten het weekblad Focus moeten ieder vijfdui zend euro betalen. Dat heeft een recht bank in Mönchen vrijdag in hoger be roep bepaald. De pu blicatie van de foto maakt postuum in breuk op de rechten van Dietrich, die zich tijdens haar leven nooit naakt aan het publiek heeft laten zien, aldus de rechtbank. Een lagere rechter ver wierp in mei de eis van Dietrichs dochter, Maria Riva. Marlène Dietrich was de beroemdste Duitse actrice van de twintigste eeuw en schitterde in talrijke films, waar van Die blaue Engel (1930) de beroemdste is. In 1992 overleed Dietrich op 91-jarige leeftijd in Parijs. Foto: AP De strijd voor de bevrij ding van de Franse TUIN KABOUTERS gaat door. Een paddestoelenverza melaar ontdekte in een klein dennenbos bij Bor deaux precies 101 van de kleine figuurtjes, die klaarblijkelijk gestolen waren uit diverse voor tuintjes, meldde zaterdag een politiewoordvoerder in Podensac. De 10 tot 80 centimeter grote ka bouters waren opgesteld in een grote kring. Enke len staande op boom stammen. „Het was echt prachtig om te zien, zeer smaakvol gedaan", aldus chef van politie. De kabou ters zijn inmiddels overge bracht naar een garage van de gendarmerie, waar ze door de rechtmatige eige naren kunnen worden ge haald. „Ter identificatie heeft men, indien moge lijk, natuurlijk een foto no dig." Vorig jaar kondigde het 'Front voor de bevrij ding van Tuinkabouters' aan dat er campagne zou worden gevoerd tegen de onderdrukkers van voor tuinbewoners. Cok Bos. Foto: United Photos de Boer/Marco de Swart Soms weet ik niet eens meer waar mee ik zijn toorn heb opgewekt Al leen de bedreigingen die mijn zoon (6) mij in zijn drift toevoegt, beklij ven dan. „Dan gooi ik jou uit de caravan, hak ik je hoofd eraf, verkoop ik je als slaaf en dan krijg je lekker zweepslagen. (Als we niet op vakantie zijn, gooit hij me uit het huis.) Om de tere kinderziel tegen allerlei kwalijke invloe den te beschermen wordt op tv en in de bioscoop tegenwoordig gewerkt met symbooltjes. Meekijken gewenst, staat er dan bij films die je als ou der helemaal niet wilt zien. De bedoeling hiervan is dat elke on gewenste confrontatie met seks en geweld wordt uitgesloten. Toen mijn dochter laatst bleef zitten bij het begin van de film Con Air (er gens bij één van de commerciélen), en mijn vrouw haar naar bed wil de sturen (Dit is niks voor jou) be gon mijn tienjarige nazaat tot in detail een scène te beschrijven waarin een gevangene in een trans portvliegtuig met een touwtje een zakje benzine uitzijn slokdarm trekt, daarmee een indiaan die naast hem zit overgiet en vervol gens in brand steekt. „Die film heb ik laatst al met papa gezien", voeg de zij er tot overmaat van ramp nog aan toe. Mijn verdediging (Al leen maar tot de reclame!) schoot op alle fronten tekort. Voor kampeervakanties bestaan nog geen symbooltjes. Maar in Schotland zou dat geen onoverko melijke luxe zijn. Het land is door drenkt met het bloed van veldsla gen en moordpartijen. Als de Schot ten niet tegen de Engelsen vochten, sloegen ze elkaar wel de hersens in. En iedere Schot, van de lieftallige juffrouw in de broodjeszaak tot de pompbediende van het dorpje in de buurt van Inverness, is niet te be roerd om de geschiedenissen in al hun bloedige details aan je op te biechten. „Gaat u daar wandelen? Daar ligt Culloden Battlefield,

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2