Schudden met die billen, swingen met die heupen KUNST CULTUUR 'Lowlands sinds beg anders dan andere' RTL-regisseur schrijft thriller over moord op Pim Fortuyn Première Faust op rolletjes Leidse Beestenmarkt toneel van Caraïbisch dansfeest aanslag o kerncenti Cher neemt afscheid Oscaruitreiking in New York? Onbekend werk Lucebert Van Reeden in Vlinders Spiderman in Shanghai Trendy festival viert tiende verjaardag door Rody van der Pols Leiden - 'Buenos tardes, goede middag', begroet de in grijs kos tuum gestoken zanger het verza meld publiek. Terwijl hij naar de hemel gebaart, volgt er nog wat in het Spaans - het zal wel over het schitterende weer gaan, maar bijna niemand die het zeker weet. Het doet er ook niet toe. Vanmiddag draait het immers al lemaal om lichaamstaal. Oftewel, schudden met die billen en swin gen met die heupen. Want van middag heet de Beestenmarkt geen Beestenmarkt, maar Salsa Plaza. Het jaarlijkse festijn van dans school Dos Bailadores is inmid dels een begrip, zo lijkt het. In grote getale heeft het publiek zich zondagmiddag verzameld om te genieten van een middag je muziek, dans en exotische hapjes. En dat ook in ons pol derlandje het bloed soms sneller gaat stromen, blijkt zodra de band begint te spelen. Al tijdens het tweede nummer gaan er paartjes richting de ruime cirkel voor het podium om zich aan het ritme over te geven. Eerst nog voorzichtig, maar allengs onstuimiger. De veelkoppige band doet er dan ook alles aan om het pu bliek op te zwepen. Het straffe ritme van de merengue wordt afgewisseld met de meer relaxte salsa. 'Loco, loco, loco', scan deert de zanger over het hitsige ritme van de conga's heen. Stac cato koperklanken weerkaatsen tussen de hoge gevels. De zan ger, geflankeerd door een paar enthousiast rondspringende kinderen, probeert het publiek tot een soort macarena aan te zetten. Armen de lucht in, ar men naar voren, taa taa taa, ar men de lucht in, armen naar vo ren, taa taa taa. Na het een tijdje aangekeken te hebben, kunnen ook de absolu te beginners aan de slag. Want voor degene die nog nooit eer der op deze Zuid-Amerikaanse muziek hebben gedanst, volgt er een stoomcursus merengue. „Verplaats je gewicht van je lin ker op je rechter knie en houd je hakken op de grond", doceert Leo Martina, de initiatiefnemer van Dos Bailadores, samen met Monique Struch. „Laat je heu pen bewegen", spoort hij de mensenmassa aan. Op zijn 'strek, neer, strek, neer' schud den al snel tientallen bilpartijen synchroon heen en weer. Het gaat nog een_beetje stijfjes, maar de basis is gelegd. Hierna volgen een aantal de monstraties van dansers van Dos Bailadores. Terwijl een groep fotografen zich voor het podium heeft opgesteld, de monstreert een iets ouder dans- koppel - hij in een krijtstreep- pak, zij in een chique, zwarte jurk - het spel van aantrekken en afstoten dat voor de Argen tijnse tango zo kenmerkend is. Luchtiger van karakter is Brazili aanse Samba die hierop volgt. Op het snelle ritme laten de he ren hun vrouwelijke partners acrobatische toeren uitvoeren, waarbij hun sexy rokjes telkens hoog opwaaien. Daarna behoort de dansvloer weer toe aan het publiek Een, twee, drie, vier en het salsa-rit me spettert uit de geluidsinstal latie. Het omvangrijke achter werk van een Surinaamse dame swingt onbekommerd op de maat mee. Een kalende heer doet hetzelfde met het gezellige buikje dat onder zijn T-shirt op bolt. Een vader draait pirouettes met zijn zoontje dat op zijn nek zit. Het salsavirus heeft weer een aantal slachtoffers gemaakt. Dansschool Dos Bailadores houdt op zondag 1 september vanaf 15.00 uur op Middelste gracht 8 in Leiden een open dag met gratis proeflessen. amsterdam/gpd - Het verantwoordelijk is vol cesfilm 'Discovery of (450.000 bezoekers) w jaar een film opnemei terroristische aanslag kernreactor. Producer Jong heeft de rechten op een script dat 'Mell titel heeft en dat wert ven door de famem kaanse cult-cineast penter. De Jong regisseert de maatschappij Mulholl res, waarin Edwin de Jeroen Krabbé zijn pal De Vries zal het script en aanpassen aan sit na 11 september 200 Krabbé neemt een voor zijn rekening. A teurs liggen nog niet v: De opnamen zullen 2003 beginnen, wordt deels opgenom derlandse studio's, 'second unit' zal enig shots' draaien ergens ka, waar het verhaal speelt. Tevens vinden plaats bij een Oostenf centrale die nooit ii werd genomen. Ate „Dat is dan pure ma zoiets vindt. Want je k lijk in een centrale filfl gebruik is." 'i Foto: AP Las Vegas - Cher trad afgelopen weekeinde op voor een uitver kocht MGM Grand Hotel-casi no in Las Vegas. De 56-jarige zangeres houdt momenteel haar afscheidtournee door de Verenigde Staten. Ze zong hits uit haar meer dan 35 jaar om spannende carrière en gaf tus sen de nummers door advies aan iedereen die Cher als diva wil opvolgen. new york - En de Oscar gaat naar... New York. Dat is althans het plan van een aantal be roemde New Yorkers, onder wie de acteur Robert de Niro en de regisseurs Spike Lee en Woody Allen. Zij lobbyen bij de Academy of Motion Picture Arts and Sciences, die de filmprijzen uitdeelt, om de Oscaruitreiking volgend jaar tegelijkertijd in Los Angeles en New York te laten plaatsvinden. Dat zou moeten bijdragen aan het herstel van de stad na de aanslagen van 11 september. Van 1953 tot en met 1957 vond de Oscar uitreiking deels in Los Angeles, deels in New York plaats. Sindsdien worden de beeldjes jaarlijks in Los Angeles uitgereikt. Amsterdam - Uitgeverij De Be zig Bij heeft 25 onbekende ge dichten van Lucebert (1924- 1994) ontdekt. Ze waren in het bezit van Luceberts weduwe T. Swaanswijk en werden gevon den bij het samenstellen van een nieuwe uitgave met alle bundels van de dichter/schil der. Het gaat om gedichten die Lucebert vlak voor zijn dood maakte, nadat hij zijn laatste bundel had afgerond. Deze bundel verscheen uiteindelijk nadat hij was gestorven. De ontdekte verzen worden toege voegd aan "Verzamelde Gedich ten', dat op 12 september in de winkel ligt. Amsterdam - Miryanna van Reeden gaat de hoofdrol spelen in de film Vlinders' van regis seur en scenarioschrijver Pim van Hoeve. De romantische ko medie draait om Anna, die zich voorneemt nooit meer verliefd te worden en prompt voor twee mannen tegelijk smelt. De film wordt omschreven als een krui sing tussen 'Sex The City" en 'Four Weddings and a Funural'. Van Reeden speelde jarenlang Charlotte Noordermeer in Westenwind' den haag/gpd - De eerste thriller over de moord op Pim Fortuyn is een feit. Aanstaande vrijdag ver schijnt 'De koning van Neder land', van de hand van televisie maker Bert van der Veer (Barend en Van Dorp, Het Spijt Me, GTST). De auteur beschrijft de periode vanaf de grote overwinning van Fortuyn met zijn Leefbaar Rotter dam bij de gemeenteraadsverkie zingen in maart tot aan de aan slag op 6 mei in het Mediapark in Hilversum. Uitgeverij Vassallucci afficheert Van der Veers thriller als 'true fiction', een mix van feiten en fictie, realiteit en fantasie. De schrijver werkt de maanden maart tot en met begin mei door aan de hand van Fortuyns agen da. „Waar de werkelijkheid de stoutste fantasie overtrof is naar de fantasie gegrepen om een stoute werkelijkheid te beschrij ven", aldus Van der Veer in zijn voorwoord. Hoe duister het onderwerp ook is, de schrijver maakt er een bonte en brutale vertelling van. Hij beschrijft 'geheime ontmoe tingen' met Silvio Berlusconi, de paus, Vanessa, premier-in-spé Balkenende, Gerard Joling en... Britney Spears. Naast Ad Mel- kert en Paul Rosenmöller zijn Pims grootste tegenstanders het Vaticaan, het Pentagon, fabri kanten van haargroeimiddelen, een aantal topkoks, Ali Baba en 'een hooggeplaatst persoon'. Boek Fortuyn uit de handel oen haag/gpd - De uitgevers Karakter en Speakers Acade my van Albert de Booy, me deoprichter van de LPF, moe ten het boek 'Autobiografie van een babyboomer' van Pim Fortuyn uit de winkels halen. Dat heeft de rechter in Amsterdam bepaald in een kort geding dat was aange spannen door A.W. Bruna. De uitgevers brachten het boek van Fortuyn op 20 juli op de markt, terwijl ze de ex ploitatierechten daarvan niet hadden. Die rechten lagen nog bij A.W. Bruna, die het boek in 1998 uitgaf. De af spraak was dat de rechten bij Bruna zouden blijven totdat Fortuyn die weer zou opei sen. Dat heeft de vermoorde auteur en LPF-lijsttrekker nooit gedaan. Kleurrijke bijrollen zijn er voor Katja Schuurman, Bridget Maasland, advocaten Spong en Hammerstein, uiteraard Harry Mens en Mat Herben, de hond jes Kenneth en Carla en Jip, Jan- neke en Harry Potter. Van der Veer rept in zijn thriller ook nog over 'verborgen plan nen', zoals de strijd tegen de verkeersdrempels, de verdrijving van de Indiase halsbandparkie ten, 'Pim, de musical', de sa menstelling van het kabinet- Fortuyn en De Grote Asielzoe kersshow. Ondertussen moet RVD-directeur Eef Brouwers het fenomeen darkroom aan konin gin Beatrix uitleggen. 'Een doka waar homo's hun libido ontwik kelen, majesteit.' De auteur meldt dat de kiem voor dit boek werd gelegd na af loop van de door hem geregis seerde Barend en Van Dorp-uit zending, drie dagen na de moord op Fortuyn. Een gesprek met parlementair verslaggever Frits Wester en advocaat Prem Radhakishun bracht hem op het idee voor deze thriller. De ko ning van Nederland is overigens niet Van der Veers eerste mis daadroman. In de jaren tachtig verschenen van hem al vier thrillers. Daarna schreef Van der Veer (o.a. ook scenarist van de misdaadserie Dok 12) drie boe ken over het fenomeen televisie. Shanghai - Een filmaffiche van reusachtige afmetingen wordt door een Chinese arbeider opgehangen in de straten van Sjanghai. Het doeld om de inwoners van deze stad attent te maken op de Chinese première van de Amerikaanse speelfilm 'Spiderman'. De Chinezen steeds meer kans de hits van Hollywood te zien sinds de markt geopend is voor rolprenten van Amerikaanse makelij. Foto: AP/Eugene I door Bart Vuijk almere - Muggenzalf, een goede verrekijker, een volle maag, een lege blaas en warme kleding. Dat hoort thuis in de survival-kit van elke bezoeker die naar het theaterspektakel 'Faust' op de vuilnisbelt van Almere gaat. De première van Faust had af gelopen zaterdag plaats en trok veel publiek. De rode regenca pes, die iedereen kreeg uitge reikt, bleven ongebruikt want tijdens de première bleef het droog. Dat is maar goed ook, want het spektakel is zonder het geroffel van regendruppels op de metalen tribunes al moeilijk te volgen. Daarom nog een aan rader voor mensen die de voor stelling willen zien: lees het boek van Goethe eerst nog even, om de kennis op te frissen. De rijdende tribunes, die het publiek langs de drie akten voe ren, oogstten veel bewondering. Aangedreven door vier elektro motoren werden de vier enorme tribunes naar de volgende akte gereden, terwijl de hoofdrolspe lers Mephisto en Faust zich hoog in de lucht door een hijs kraan op een grote zilveren bol lieten vervoeren. De mega-pro- duktie viel bij veel bezoekers in de smaak. Een staande ovatie viel de spelers en figuranten ten deel. Een enkeling had er moei te mee. „Dit stuk is verkracht. Ze moeten van die mooie toneel stukken afblijven." lijkbare popfestivals als Pinkpop, Werchter (België) en Roskilde (Dene marken). Deze festivals hebben veel minder podia en bieden vrijwel alleen popmuziek. Van Eerdenburg is dit jaar voor de derde keer de baas op Lowlands. „We proberen er een ideale stad neer te zetten. We willen alles brengen wat voor de jeugdcultuur interessant is", omschrijft hij het doel van 'zijn' eve nement. „We hebben dit jaar een 'li teraire afwerkplaats' in een camper. Een kwartier één op één met een schrijver in een camper. Onze bezoe kers kunnen daar kennis maken met onder anderen Tim Krabbé, Karei Glastra van Loon en Rick de Leeuw." In 1993, tijdens de eerste editie van Lowlands, wees niets er nog op dat het evenement zou uitgroeien tot een vaste waarde in festivalland. Met nog geen 8000 bezoekers werd het een fi nancieel debacle. „Maar het was vooral heel speciaal", vertelt Van Eer denburg, die er destijds ook al bij was. „In de eerste nacht hing er een bijzonder saamhorigheidsgevoel. Lowlands was vanaf het begin anders dan andere festivals. Zo speelde Qua- zar tijdens die eerste aflevering. House op een popfestival met rockers die uit hun dak gingen. Zoiets was nog niet eerder gebeurd." Het contrast met 2002 is gro de al genoemde programma len trekt het Love Hotel, ee van atelier Van Lieshout, dacht. Dit mobiele hotel o slaapcabines waar je je gi een uurtje discreet kunt ten (schone lakens verzekerd!), enige tijd de wervende tek Lowlandswebsite www.lov Het geesteskind van Van staat in de Kunstdrome, wa literaire afwerkplek ook i maakt. De kunstdrome maakt Lowl allerlei vormen van beeldei cultureel nog diverser. Van burg vindt dat daarin ook ligt van het festival. „Je kunt alles zien wat er is. Dat dwi naar andere dingen te kijke de gebaande paden te gaan. gaan hier bijvoorbeeld wel theater. De tent met de dan lingen zat de afgelopen jar helemaal vol. Dit jaar komei om twee dansvoorstelling! Golf-tent, een van de grootst De gevarieerde programme der mega-acts van Lowland: jaar opnieuw in de smaak te het publiek. Bijna alle 60.00( bare kaarten zijn drie wekei evenement al verkocht delft/anp - Van een bescheiden pop festival met 7800 bezoekers is Low lands in een decennium uitgegroeid tot het toonaangevende alternatieve pop- en cultuurevenement van de lage landen. Festivaldirecteur Eric van Eer denburg wil aan de vooravond van de tiende editie echter niet achterover leunen. „Het steeds weer oppakken van nieuwe trends moet onze uitda ging zijn." Festivaldirecteur Eric van Eerdenburg wil niet achterover leunen. „Het steeds weer op pakken van nieuwe trends moet onze uitdaging zijn." Foto: ANP/Robin Utrecht Lowlands in Biddinghuizen (Flevo land) heeft een reputatie als buiten beentje in festivalland. Van 23 tot en met 25 augustus krijgt het terrein naast pretpark Six Flags een tenten kamp met plaats voor 60.000 kam peerders met culturele voorzieningen die passen bij een wereldstad. Met honderd bands is de popmuziek de belangrijkste poot van A Camping- flight to Lowlands Paradise, zoals het evenement officieel heet. Maar de tien podia bieden ook theater, mo derne dans, cabaret, film, poëzie en literatuur. Wie cultuurmoe is, kan zijn of haar Lowlandskaartje gebruiken als toegangsticket voor Six Flags. Al met al een beduidend andere opzet in vergelijking met qua omvang verge- Leo Martina en Monique Struch van dansschool Dos Bailadores laten het publiek zien hoe het moet. Foto: Eric Taal

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18