9 SPORT h k 'Voor rood-wit gezongen' een onovertroffen bijbel over PSV 1 S5 Cururupu J ter weg na je in kruis co - Francisco Caamano b (je eer aan zichzelf gehou- je Chileense arbiter gaf in tussen Audax en De- Temuco aanvaller Nes- p Jntreras een knietje in het caamano had de Audax- kort daarvoor de rode legeven. De arbiter ver- in een reflex te hebben leid. e scheidsrechters- w' ging ging na het bekijken tv-beelden niet akkoord uitleg van de 33-jarige se mo. Die beweerde dat ras op zijn voeten was aan. De arbiter liep het van een levenslange m ing, maar besloot een jke straf niet af te wach- eer aan zichzelf te 1 hel' naar WK tichelle' ro - Michelle Dumaresq, L een Michael, is door de - ese wielerbond geselec- ioor de wereldkampioen- [E[ ien mountainbike van 25 Ti: tus tot 1 september in irijk. Zes jaar geleden on- w gde wiefrenster een ge- l verandering. De uitnodi- j* vam voor de 32-jarige resq als een grote verras- Ik ben helemaal opge- n, omdat ik Canada mag p nwoordigen." De rest iteam reageerde minder isiast. „Dat kan eigenlijk ei landgenote Sylvie Al en schreef samen met v DÜega Cassandra Boon otestbrief naar de inter- ,t ile wielrenunie (UCI). n eisen ze dat Michelle esq alleen mag deelne- de categorie 'transsek- ..De UCI heeft nog niet Jeerd op dat verzoek. ch in ie tv-spotje •Wielrenner Jan Ullrich het eerst sinds zijn [i ng in een nieuw recla- tje verschenen. De Duit tourwinnaar, gestraft na iruik van amfetaminen, reclame voor muesli met jan: 'In het leven raak je n het pad. Het belang- isdat je er weer bovenop Ullrich is geschorst tot rt2003. In wielerkringen driftig gespeculeerd over cheid. De spot zou een zing zijn dat de Duitser neback heeft gepland. ped voor welijke sprinters Seks voor de wedstrijd vrouwelijke sprinters letere prestatie. De n kunnen amoureuze ten voor een race beter De Duitse sprintcoach akus heeft dit in het tijd- itfor Fun gezegd. „Uit appelijke onderzoe dat vrouwen na seks resteren omdat de tes- nspiegel stijgt. Bij man- at het niveau na een org- üst naar beneden. Er an minder spanning op ren te staan." Bovendien hen koste van de con- Iedereen moet zelf iwat hij er voor over mzijn doel te bereiken." me en er op herhaling mains - John McEnroe is Becker spelen volgen- ind een liefdadigheids- jdbij de US Open in irk. Voor de vrouwenh ui het grandslamtoemooi de twee voormalige ars één van de wereld et Arthur Ashe-stadion tbar opnemen. De win- ageen bedrag van euro schenken aan een oei. Dat McEnroe het niet verleerd is, fgelopen weekeinde al. luitse Essen gunde de ge Amerikaan voor ruim othousiaste toeschou w-jarige Becker slechts nes: 6-3 6-2. Becker zou naast Jan Siemerink nvin de Duitse competi- treden. De Duitser trok ide nederlaag tegen met een blessure te- on moet voor er verschijnen U'hia - Basketballer Al- Ron moet op 18 septem- Itiiladelphia voor de verschijnen. De speler Philadelphia 76-ers th verantwoorden voor essieve gedrag begin vo- and. Hij stormde des- Ëjipend het apparte- Uzijn neef binnen op zijn vrouw, die hij na dn op straat had gezet, 'werd na deze actie ge- ffd, maar werd later op fit vrijgelaten. In totaal twaalf klachten tegen "gediend. Er hangt hem jgdurige gevangenisstraf |t hoofd. Iverson leidde "h in 2001 naar de finale NBA MAANDAG 12 AUGUSTUS 2002 bei Het is wellicht een tegenvaller voor PSV-supporters die binnenkort van plan zijn een groots literair werk over hun club aan te vatten, maar zij kun nen de pen laten liggen. Met Voor rood-wit gezongen', een ruim 500 pagina's dikke pil van journalist Frans van den Nieu- wenhof, is hét boek over PSV al verschenen. Afgelopen week werd deze roodwitte bijbel in het Philips Stadion gepresen teerd. Geïnteresseerden die het boek - verschenen in een oplage van 5400 exemplaren - in de souve nirshop van PSV op de kop wil len tikken moeten wel redelijk gespierd zijn. Het werkje weegt bijna drie kilo. Maar dan heeft men ook wat. Het is voor de 39- jarige, in Eindhoven geboren Van den Nieuwenhof beslist een monnikenwerk geweest om Voor rood-wit gezongen '(de eerste regel van het PSV-club- lied) samen te stellen. Hij heeft letterlijk alle spelers die vanaf de oprichting in 1913 voor PSV-1 hebben gespeeld op een rijtje gezet. Alle 507, om precies te zijn. Om al die informatie op de kop te tikken, raadpleegde Van den Nieuwenhof zo ontzettend veel bronnen en archieven dat de colofon achterin het boek maar nét op een pagina kon, zelfs in dit grote formaat. Het zal hem daarbij zeker van nut zijn ge weest dat hij ook toegang kreeg tot het archief van PSV zelf. Om deze pil leesbaar te houden heeft de schrijver gekozen voor een indeling in tijdvakken van tien jaar. Eerst is er een over zicht van de periode tussen 1913 en 1925 met als aardige details dat tot de eerste sponsors van de toen nog grote concurrent EW Eindhoven Gerard en An ton Philips behoorden, en - nog frappanter - dat er in die perio de in Woensel een voetbalclub bestond die Ajaxheette): daarna gaat hij verder met de periodes 1925-1935,1935-1945 etcetera. Met als laatste chapiter uiter aard 1995-2002. Elk hoofdstuk bevat een kort overzicht van de voornaamste gebeurtenissen en vervolgens een opsomming en beschrijving van alle spelers. Niet alleen de grote kanonnen zoals Jan van Beveren, Berend Scholtens, Coen Dillen, Willy van der Kuij- len en Romario - al is daar uiter aard wel wat meer tekst aan be steed -, maar ook de kleintjes. Van pakweg Budelnaar Loek Chatrou die de enige wedstrijd die hij ooit speelde voor PSV, af werkte in Enschede en dus nooit voor eigen publiek heeft gevoetbald, tot de arme Johan Pater wiens gehele carrière in PSV-1 bestond uit een inval beurt van vijf minuten. Wat het boek vooral zo leuk maakt is dat Van den Nieuwen hof niet de stijl hanteert van een supporter die het bloed in club kleuren door de aderen voelt stromen. Dat maakt andere werkjes op dit gebied vaak moeilijk te verteren omdat het gejuich afbreuk doet aan het waarheidsgehalte. Daar staat Voor rood-wit gezongen' ver boven. Hoewel Van den Nieu wenhof PSV ongetwijfeld een warm hart toedraagt - dat kan ook nauwelijks anders als je er zo'n immens naslagwerk over samenstelt -, verhaalt hij er in redelijk zakelijke stijl over. Waarbij de minpuntjes niet worden weggelaten. Zoals de soms tamelijk lompe manier waarop PSV met oud-spelers omgaat, of dat gevalletje in het 'rampjaar' 1968 toen PSV bijna degradeerde en een halfgare supporter manager Ben van Gelder een brief met een kogel toestuurde. Dit om aan te geven dat dat niet een nieuwe Neder landse traditie is. Omdat het boek zoals gezegd slechts in een oplage van 5400 exemplaren is gedrukt door de uitgever (PSV NV) zal Van den Nieuwenhof er niet rijk van wor den. Maar zijn voornaamste De legendarische PSV-doelman Jan van Beveren oog in oog met Wim van Hanegem. Foto: GPD drijfveer was kennelijk het sa menstellen van een niet meer te overtreffen document, en dat is hem gelukt. Een uitzonderlijk goed boek, dat eigenlijk elke wa re PSV-aanhanger verplicht in de kast zou moeten hebben. door Gerard Janssen SPORT IN BEELD ■.i -%■ Supporter van de Bosnische dub FK Zeljeznicar. Grbavica stadion, Sarajevo. Augustus 2002. Foto: Reuters Goed nieuws voor de voetbal liefhebber voor wie de uit voerige dagelijkse berichtgeving op de tv en in de kranten over het Nederlandse betaalde voet bal nog niet genoeg is, deze week is de nieuwe seizoengids van Voetbal International ver schenen. Meer dan 200 pagina's allerhande informatie voor nog geen vier euro. Helaas overvalt het goede nieuws ons altijd hand-in- hand met slecht nieuws. Het slechte nieuws is dat de ge heel vernieuwde VI-voetbalbij- bel al op de dag van verschijnen verouderd is. Timmer van AZ naar Ajax en Nikiforov van PSV naar RKC hebben editie 2002- 2003 van de gids niet gehaald. Dan dacht John van 't Schip be ter met de samenstellers van de speciale uitgave van het voet baltijdschrift mee. Hij nam bij tijds ontslag, zodat FC Twente nog voor de komst van de VI-fo tograaf een opvolger kon benoe men. Een hoogtepunt van de seizoen gids zijn traditiegetrouw de prognoses van de prominen ten. Veertien, zoals VI beweert, 'gere nommeerde voetbaljoumalis- ten'proberen de eindstand van de eredivisie te voorspellen. Waarom dit jaar veertien des kundigen zijn geraadpleegd en vorig jaar bijvoorbeeld maar tien laat zich eenvoudig raden. Van het tiental dat vorig jaar mocht schitteren in deze rubriek zag niet één profeet in Ajax de aanstaande kampioen. Favoriet onder de deskundigen is ditmaal PSV, volgens tien panelleden de nieuwe kampi oen. Maar het blijft natuurlijk een loterij, dit onderdeel van de seizoengids, zeker nu de eredivi sie is omgedoopt in de Holland Casino Divisie. Je stuit bladerend door de gids op de meest exotische namen. Dat wij een multiculturele sa menleving hebben en dat voet bal een spel zonder grenzen is, blijkt uit elke pagina. Als Henk ten Cate het belieft, zou hij NAC met de driemansvoorhoede Houba-Hamdi-Diba het veld in kunnen sturen. Als dit geen doelpunten oplevert kan NAC, dat ook al aan basketbal deed, z'n spitsen altijd nog laten deel nemen aan Poetry Internatio nal: Hou. Ba, Ham. Di Hou. Ba. Ham. Di. Ba. (Je kunt doelman Bobos en middenvelder Barakat eventu eel ook nog betrekken in dit ge dicht, maar ik wil naar iets an ders toe.) Ook in het scheidsrechterskorps slaat de vermedelandsing ein delijk toe. Suli Ifrandi is niet een debutant van VW, maar één van onze nieuwe scheids rechters. Hopelijk een goeie. Interessant is ook de grensrech- tersnamenlijst. Trainer zijn van Helmond Sport is kennelijk een deeltijdbaan, Jan van Dijk zien we dit jaar ook vlaggen. Evenals Wim Kok, die kennelijk niet goed weet wat hij met zijn vrije tijd aan moet. Wat doet de seizoengids nog meer? Deze licht de doopceel van elke beroepsvoetballer. Wat wij thuis altijd vermakelijk vin den is het spelletje 'Zoek de ver schillen'. Je vindt ze bij bosjes, als je goed zoekt. Waar een normale sterveling in een jaar tijd een jaar ouder wordt, is Bart van den Eede (ex- Den Bosch, nu NAC) vier jaar jonger geworden en Victor Siko- ra bijvoorbeeld heeft volgens de nieuwe seizoengids in acht jaar betaald voetbal pas vijf doel punten gemaakt. Volgens de oude gids had de neo-Ajacied er echter in de eerste zeven jaar van zijn carrière al 51 gemaakt. Een tikfout natuurlijk, kan ge beuren. Net als in het geval van Wam- berto. Wamberto is volgens de VI-sei- zoengids geboren in Cururupu. Je kunt de vijfde Teletubbie als verslaggever bij wijze van af wisseling dus ook een keertje de Cururupuër noemen. Een mond vol, inderdaad, maar vorig jaar stond Wamberto's wieg volgens VI nog in Sao Luis Maranhao. Maak daar maar eens wat van! Maar wellicht is het géén tik fout en heeft er ook in Brazilië een gemeentelijke herindeling plaatsgevonden, zou kunnen. Zou zeker kunnen, want links back Maxwell mogen wij dit jaar desgewenst de Vilavelhan- aar noemen (spreek uit: Vielja- veljanaar), tenvijl wij naar aanleiding van de vorige gids net waren gewend te spreken over de Cachoeirodoitapermi- rimmenaar, als Maxwell aan de bal was. Frank Snoeks UIT HET OOG De 30-jarige oud-Alphenaar Mario Captein is algemeen di recteur bij Helmond Sport. Voor die tijd voetbalde hij bij diezelfde club, PSV, Turnhout en Alphense Boys. Een slepen de blessure maakte een vroeg tijdig einde aan zijn loopbaan. „Op mijn vijftiende ben ik als jeugdspeler van Alphense Boys overgestapt naar PSV. Daar werd ik op het internaat van de club ondergebracht. Als senior heb ik drie jaar bij PSV onder contract gestaan, als speler van het tweede elftal. Op het mo ment dat ik dacht door te groei en naar de eerste groep, scheurde ik een kruisband af. Na mijn revalidatie werd ik uit geleend aan het Belgische Turnhout. Twee seizoenen bij Helmond Sport volgden waar ik, en dat gebeurt zelden, de zelfde kruisband scheurde. Ik heb het nog een seizoen bij Eindhoven geprobeerd, maar mijn knie kon de belasting niet aan. Om de twee weken werd die knie dik en moest ik weer rust houden. Op mijn 23ste ben ik afgekeurd en ging ik in Tilburg communi catie en economie studeren. Frank Amesen vroeg me of ik jeugdtrainer bij PSV wilde wor den, maar dat kon ik toen men taal nog niet aan. Een jaar later wel. Ook de stage voor mijn studie doorliep ik op de com merciële afdeling bij PSV en eenmaal afgestudeerd, trad ik bij de club in dienst. Als trainer van de B-junioren en als ver antwoordelijke voor de com merciële rechten van de spe lers, bijvoorbeeld als iemand voor reclamedoeleinden werd gevraagd. Na twee jaar bleek dat ik me be ter op een van de twee kon richten in plaats van een half commerciële, half voetbaltech- nische baan. Op dat moment kwam Helmond Sport met de Mario Captein, in zijn PSV-tijd, precies tien jaar geleden. Archieffoto vraag of ik technisch manager wilde worden. Vorig jaar trad ik bij die club in dienst. Het was een duidelijke keuze voor de functie en niet voor de club, want ik ben een echte PSV-man gebleven. Het is altijd mijn am bitie geweest leiding te geven bij een betaald voetbal organi satie. Sinds een paar maanden ben ik algemeen directeur, zo snel kan het gaan. Het huidige elftal, met Jan van Dijk als trai ner, is onder andere door mij bij elkaar gesprokkeld en Hel mond Sport gokt, na jaren rond de vijftiende plaats te zijn ge ëindigd, op termijn op een plaats in de topzes. De tijden zijn anders. Voetbal lers bellen mij op of ze alsje blieft mogen komen spelen. Ja renlang lag de macht bij de spe lers - en dat komt heus wel weer terug - maar nu het finan cieel hier en daar minder gaat, ligt de macht bij de clubs. Toch hebben die het ook niet makke lijk. Ik heb een drukke baan en daarom lukt het me niet altijd om, zoals ik me had voorgeno men, eens in de maand bij mijn ouders en broers in Alphen op bezoek te gaan. Ik heb weinig meer met mijn oude woon plaats. ARC en Alphense Boys volg ik op afstand. Ik zit hier nu zó lang dat je gerust kan zeggen dat ik verbrabantst ben." UIT GESPROKEN Schaker Loek van Wely in de Volks krant: „Ik heb al eens op het punt gestaan om Anand een draai om zijn oren te geven. Hij is een vui le rat achter het bord. Ik heb als mens al geen enkele affiniteit met Anand. Slappe hap, komt nooit voor zijn mening uit en tikt braaf de brieven uit die door anderen zijn opgesteld. Idem: „Het is ook prettig om een paar goede vijanden te hebben, dat geeft het schaken toch kleur?" Idem: „Tot mijn verbazing gaf Sjirov me laatst weer een hand, tenvijl ik toch een dagje met zijn vrien din op stap ben geweest. Zij vond het leuk om Sjirov daar over in te lichten, dat was dus stront aan de knikker. Sjirov heeft inmiddels alle versies ge hoord, ik laat aan hem de keuze welke versie hij wil geloven. Ajacied Rafael van der Vaart in Nieuwe Revu: „Op de training moet ik wel dingen met tivee benen doen, en dat doe ik ook gewoon. Maar het is niet zo dat ik in mijn ei gen tijd zelf ga trainen om mijn rechterbeen beter te maken. Waarom zou ik? Eén goed been is voor mij voldoende. Idem: „Toen ik net bij Ajax kwam, was de druk heel hoog. Je kon aan het einde van elk seizoen weggestuurd worden, dus moest je elke week goed spelen. Daar werd ik zenuwachtig van, elke wedstrijd weer, ik kon de avond voor een wedstrijd gewoon niet slapen. Ik had verwacht dat ik dat bij het eerste elftal ook zou hebben, maar dat is dus niet Commentator Kees Jansma over het Nederlands elftal in Panorama: „Het wordt nooit meer zoals het is geweest. Want Ierland-Neder- land was echt geen toeval! Men sen doen altijd denigrerend over werklust en passie, maar dat is ook een kwaliteit! Daarmee kun je ver komen, dat bewees het WK wel Enkel met voetbaltech- nische kwaliteiten gaat Oranje het dus niet meer redden. Mike van de Goor, volleyballer van Oranje, over de bevalling van zijn vrouw in Trouw: „Een paar jaar geleden dacht ik weieens: waar doe ik het alle maal voor? Die vraag is verdwe nen. Als je weet dat er iets be langrijks in de persoonlijke sfeer gaat veranderen, wordt de sport vrij betrekkelijk. Dat maakt het ietsje makkelijker om op de bank te zitten. Ietsje. Ajax-coach Ronald Koeman in de Telegraaf: Hiddink heeft weer bewezen hoe ongelooflijk goed hij met een groep om kan gaan. In 1988 heb ik dat ook bij PSV ervaren, in het jaar dat we de Europa Cup wonnen. We hadden toen absoluut geen makkelijke selec tie, toch zorgde hij ervoor dat er op de beslissende momenten een compact geheel stond. PSV-voorzitter Harry van Raaij over het feit dat zijn suppor ters alleen per trein naar de strijd om de Johan Cruijff- schaal mocht in Het Parool: „Ik vind het een schande dat een duel van nationaal belang door discriminerende maatrege len om zeep wordt geholpen. Ik heb geen goed woord over voor de Amsterdamse gemeente. Idem: „Wij waren al langer geïnteres seerd in Ronaldo, maar Ajax dacht me even af te troeven. Ik had betere contacten in Brazilië achter de hand. Ze schoten me onder de vleugels, en in dat soort situaties ben ik op mijn best KNVB-voorzitter Jeu Spren- gers in Het Parool: „De KNVB is het grootste gezins vervangende tehuis van Neder lands zeker op zaterdag. Maar dat heeft ook grote voordelen. Mensen leren regels, normen en waarden middels het voetbal spel Idem over de halve WK-finale van Zuid-Korea: „We kunnen boten met kazen en gloeilampen en Frau Antje sturen, maar het optreden van Guus betekent echt een veelvoud daarvan voor onze economie. Tennisser Jan Siemerink in NRC Handelsblad: „Ik ga niet koste wat het kost door. Ik heb een te mooie carri ère gehad om straks als een ge frustreerde man afscheid te moeten nemen. Dat zou ik ver schrikkelijk vinden. Idem: „De echte wil om ten koste van alles terug te komen is er niet meer.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17