Ajax deelt een gevoelige tik uit aan PSV uur gezicht na Iveren medaille Berry Charité gaat op oude voet verder SI Amsterdamse ploeg pakt voor het eerst de Johan Cruijff-schaal >man boos Machlas enoord leent liliaan uit lemen zit stuk op laatste meters rste zilver hds 1990 Boeiende seizoensopening eindigt in 3-3 SPORT maandag 12 AUGUSTUS 2002 dersson akmaker Leiderdorp •Voor rood-wit eiongen' een jbet over PSV erdam - Nikos Machlas en pittig gesprek met Ajax- jr Ronald Koeman tege- zien. De Griek werd door an niet geselecteerd voor dstrijd om de Johan f Schaal en liet uit woede ver de training met het e elftal schieten. „Hij een groot probleem. Nie- bij Ajax is belangrijker et team of de club", aldus an gisteravond. „Typisch oorbeeld van hoe je je als aller niet moet gedragen." idam - Een week voor het van de competitie heeft oord nog een Braziliaan trokken. Michel Feman- astos tekent volgende in Rotterdam een vierjarig act. De achttienjarige lack zal het komende sei- nog voor Excelsior uitko- Bastos is afkomstig van aziliaanse Pelotas. Excel- ijgt waarschijnlijk ook en nieuwe Chileense spits, cio Pinilla traint de ko- e tien dagen mee met de etclub van Feyenoord. De dammers hebben nog ivereenstemming bereikt niversidad de Chile, de ;e werkgever van Pinilla. door Peter van Duyl Amsterdam Voor het eerst sinds de nationale Supercup in 1996 werd omgedoopt tot Johan Cruijff-schaal mag Ajax de trofee een jaar lang in zijn prijzenkast zetten. In een bij vlagen verma kelijk, maar nooit echt boeiend duel was de landskampioen te sterk voor PSV, de nummer twee van vorig seizoen: 3-1. Een week voordat de jacht op de landstitel losbarst, boekte Ajax een belangrijke psychologische zege op de concurrent uit Eind hoven. Nog maar twaalf maan den geleden stond het buiten el ke discussie dat PSV met afstand de sterkste selectie van Neder land had, maar Ajax maakte gis teren duidelijk dat het de Phi- lips-ploeg minimaal heeft bijge haald. Ajax werkte de afgelopen zes weken een vrijwel perfecte voor bereiding af. Het boekte louter overwinningen, onder meer op Celtic, Manchester United en Barcelona. De grote verliezer van de afgelopen periode heet opnieuw Zlatan Ibrahimovic. De Zweed heeft de concurrentie strijd met de Egyptenaar Mido zoals verwacht verloren. Wam- berto, vorig seizoen vrijwel steeds basisspeler, is zijn plek kwijtgeraakt aan Victor Sikora. Toch kwam de zege van Ajax ze ker niet eenvoudig tot stand. De ploeg van Ronald Koeman speelde allesbehalve groots. Door de bizarre omstandighe den in Eindhoven arriveerde PSV weliswaar laat in de Arena, maar de ploeg van Guus Hid- dink troefde de landskampioen in de openingsfase toch op alle fronten af. De openingstreffer na tien minuten was een logisch gevolg. Een voorzet van Dennis Rommedahl bereikte Mateja Kezman, die Andre Bergdolmo aftroefde en raak kopte. De simpele manier waarop Ajax momenteel doelpunten weg geeft, is een bron van zorg voor Koeman, die het succes van vo rig jaar juist baseerde op een oerdegelijke defensie. Net als Rafael van der Vaart rent juichend weg na zijn eerste doelpunt tegen PSV. Foto: ANP/Toussaint Kluiters Barcelona vorige week vond PSV in het eerste half uur het ene gat na het andere in de Amsterdam se defensie. Bergdolmo werd er verantwoordelijk voor gesteld, want de Noor werd halverwege vervangen door Petri Pasanen. „Ik vond hem zowel verdedi gend als opbouwend zwak", veroordeelde Koeman zijn cen trumverdediger. Dat PSV alsnog met een kater naar huis ging, had het puur aan .zichzelf te wijten. Na de sterke opening zakten de Eindhovena- ren ver weg. Met name aanvoer der Mark van Bommel bezon digde zich aan ongewoon veel slordigheden, maar gaandeweg het duel verdienden vrijwel alle PSVers het predikaat zwak. PSV begon in de Arena met Kezman en Gakhokidze, maar zonder Vennegoor of Hesselink en aan winst Arjen Robben, die het bei den met een invalbeurt moesten doen. Een week voor de competitie start tegen Excelsior heeft de technische staf in Eindhoven nog handenvol werk te verrich ten, onderschreef ook coach Guus Hiddink gisteren. De volksheld van Zuid-Korea be perkt zich bij PSV vooralsnog vooral tot observeren, de coa ching wordt nadrukkelijk ver zorgd door assistent Erwin Koe man. „Ik ben wat later inge stapt", verklaarde Hiddink. „En heb nog wat afstand. Maar ik ben en blijf de eerstverantwoor delijke. Er is duidelijk nog werk aan de winkel. We moeten be denken waarom we wedstrijden goed beginnen en daarna weg zakken." In die beraadslagingen zal Hid dink zich gelukkig prijzen dat Rafael van der Vaart niet weke lijks tot de tegenstanders van PSV behoort, want het was op nieuw de jeugdige middenvel der, die Ajax' herstel gestalte gaf. Hij sjokte veertig minuten vol komen anoniem over het veld, maar maakte vervolgens uit het niets de gelijkmaker. Van der Vaart draaide op de rand van het strafschopgebied prachtig weg bij Andre Ooijer en schoot knap raak: 1-1. De gelijkmaker bleek in de prak tijk de genadeslag voor het steeds slapper acterende PSV, want de Eindhovenaren wekten in de tweede helft zelden de in druk de Cruijff-schaal koste wat kost mee naar huis te willen ne men. Een kopbal van Mido na een afgemeten voorzet van de indrukwekkende sterke Hatem Trabelsi zette Ajax op voor sprong, een kwartiertje voor tijd maakte andermaal Van der Vaart aan alle onzekerheid een einde. Het rollertje waarmee de Ajacied PSV-doelman Waterreus kansloos liet, was zo ongekend simpel, dat het meteen als le vend bewijs van zijn voetbalin tellect diende. Ajax: Stekelenburg; Trabelsi, Bergdol mo (46. Pasanen), Chivu en O'Brien; Galasek, Van der Vaart en Maxwell; Van der Meyde, Hossam (76. Ibrahimovic) en Sikora (74. Wamberto). PSV: Waterreus; Bogelund, Ooijer, Hof land en Bouma; Rommedahl, Vogel (64. Vennegoor of Hesselink), Van Bommel en Gakhokidze (64. Robben); Bruggink (79. Ramzi) en Kezman. im van Esschoten - De vermoeidheid hij tot in de mond. Hij perst. Kijkt links, kijkt Op de finishlijn lonkt het Nog veertig meter, nog Nogmaals aanschouwt Spanjaarden achter zich. jkt naar links uit om Luis Martin op te vangen, laar rechts om Antonio Ji- de pas af te snijden. Maar ir gaat te laat dicht. Op de iel van een Europese titel 3000 meter steeple chase iminez nog door die kier de binnenbaan. Een ver- van 0,11 seconde tussen en teleurstelling, tribune maakt z'n twee- Der Casper een heftig en (ebaar. Roept een woord rie letters. Op de baan Simon Vroemen lang lig- itgeteld, verbitterd, eronde loopt hij met een [ezicht. Pas later verdwijnt lurstelling, al zorgt het zil- >or gemengde gevoelens, en: „Tevoren zou ik er blij jn geweest. Maar als je er it bij bent..." latje. Vroemen: „Een klas- fout. Ik zat zo kapot, af- n is dan de laatste stuip- ig. Dat kijken doe je als je Vroemen won met ilveren plak op de 3000 f steeple chase op de EK ek in Miinchen de eerste lille voor Nederland De fi Nederlandse atleet die won, was kogelstoter de Bruin op de EK van in Split. Bij de vorige EK, in Boedapest, veroverde J Korving op de 110 me urden en bronzen me- t- Het laatste goud da- van 1982, toen mara- oper Gerard Nijboer tij de Europese titelstrijd iene zegevierde. kapot zit, je probeert dan de ga ten te dichten." Kijk dan op het grote scherm, wordt hem ge zegd. Daar immers is te zien wat achter hem gebeurt. „Ik heb ge keken. Ze lieten iets van hink- stapspringen zien." Bram Wassenaar, zijn trainer: „Wmnen, dat is nieuw voor hem. De volgende keer gebeurt hem dit niet meer". De volgen de keer? De EK zijn eens in de vier jaar en Vroemen is inmid dels 33 jaar. De komende jaren zijn er louter mondiale toer nooien en maken de Marokka nen en Kenianen weer de dienst uit. Wassenaar: „Er zit nog wel rek in zijn training." Vroemen zelf acht zich niet lan ger kansloos tussen de wereld top, denkt dat hij nog wel wat sneller kan dan zijn Europees record (8.06,91). „Sta je vijfde of zesde op de ranglijst, dan is een medaille op de Spelen niet uit gesloten. Als je die droom niet hebt, kun je net zo goed ophou den." Drie weken geleden liep Vroemen zijn record in Monaco. Een eruptie die hij nu nog als 'een schok' omschrijft. Het sei zoen was nota bene begonnen in mineur. Zijn relatie werd ver broken, van de spanning en ver driet verloor hij drie kilo. En dat bleek uiteindelijk mooi meege nomen. Vroemen was zo de te kloppen man in München. „De druk was enorm. Ook omdat Nederland hier nog geen medaille had ge wonnen. Dan kom je in de eet zaal en zegt zo'n Amoud Okken: 'En Simon, hoe voelt dat nu als alles minder dan goud slecht is?' Maar ik heb die druk wel no dig." Met de rappe Bob Tahri en drie sterke Spanjaarden in de race voelt hij zich vooraf lang niet ze ker. „Je kunt maar zo naast het podium vallen." Het zijn snelle re lopers. „Ik moet het van mijn balkentechniek hebben." En die is superieur. Gevolg van zijn ja ren bij trainer Ronald Klomp. Per balk of waterbalk pakt hij een halve, soms hele meter voorsprong. „Behalve die laatste dan. Maar toen zat ik al zo ka pot. De hele race heb ik me niet goed gevoeld. Ik liep gecontro- Simon Vroemen finisht teleurgesteld als tweede achter de Spanjaard Antonio Jiminez. Foto: ANP/Olaf Kraak leerd, ontspannen. Maar twee ronden voor de finish voelden de benen slecht Ik dacht dat er wel vier, vijf man over me heen zouden komen." Ze komen niet. „Ik hoorde van Jiminez en Martin dat ze het zelfde slappe gevoel in de benen hadden. En Bob Tahri kwam ook niet. Ik denk dat dat het ge volg was van die actie van Eliseo Martin." De derde Spanjaard in de baan valt na twee ronden aan en wordt opmerkelijk genoeg te ruggehaald door z'n landgenoot Jiminez. „Toen wist ik ook, dat bij de Spanjaarden geen sprake was van een combine." Vroemen: „Ik heb tactisch goed gelopen, kwam gewoon fysiek te kort. Jiminez is de terechte win naar". Die grijpt op een vraag van een Spaanse verslaggever naar zijn kruis, zegt: „Ik heb vandaag met kloten gelopen." Hij krijgt de lachers ook op zijn hand, als hem wordt gevraagd of hij nu ook Europees record van Vroemen wil aanvallen. „Ik? Nee! Ik heb het goud, Simon het record." Binnen een jaartje, weet Vroemen, is hij zijn record weer kwijt. „Deze jongens", wijst hij op Martin en Jiminez. „Of Bob Tahri." Zo gaat dat met records. Een gouden medaille is voor altijd. Daarom zal hij de film nog vaak in zijn hoofd af spelen. Die laatste meters, het zicht op het goud. door Gertjan van Geen NOORDWUK - Met een pietsje ge luk, maar niet minder onver diend, sleepte Rijnsburgse Boys zaterdag een gelijkspel uit de eerste Amstel-Cupconfrontatie van het seizoen. Noordwijk ver speelde op eigen veld na rust een ruime voorsprong (3-1), omdat niemand behalve Rijn burger Berry Charité in bles suretijd reageerde op een lange haal naar voren: 3-3. Het was een alleraardigste sei zoensopening op de Duinwete ring. Eentje ook die beide ploe gen perspectief biedt op het be reiken van de volgende ronde. In poule 3 van de Amstel Cup spelen voorts Stormvogels/Tel star en Argon. De beste twee ploegen gaan door. Zowel Noordwijk als Rijnsburg se Boys trad aan met vijf nieu welingen. Veel negatieve invloed had het niet, hoewel gevestigde namen als Leonard van Utrecht (Noordwijk) en Arne van den Berg (Rijnsburg) niet konden overtuigen. Ex-prof Van Utrecht was coachend nadrukkelijk aan wezig, maar liet verdedigend steekjes vallen. Hij had daarbij wel de pech dat achter hem de van Tonegido overgekomen Mi chael Scholten als rechtsback met name in de eerste helft ver re van overtuigend speelde. Diens collega bij Rijnsburgse Boys, Leon Star, had eveneens een moeilijke middag. Star luid de, door te treuzelen bij het uit verdedigen, het tweede doel punt van Noordwijk in. Michael van der Laan ontfutselde hem de bal en zijn afgemeten voorzet kwam op het hoofd van Rocky Pitti: 2-1. Het was in een fase dat de be zoekers het overwicht hadden. Jelle Korbee had namens Noordwijk weliswaar in de der de minuut al snoeihard op de lat geschoten, maar Rijnsburgse Boys dicteerde het spel. Dat het een vroege voorsprong (straf schop Charité, nadat hijzelf door Peter Bos onderuit getrok ken was) weggaf, kwam door een keten aan persoonlijke'fou ten. De gelijkmaker viel nadat de nieuwe keeper Rudy Lakwijk (Tonegido) onder een comer was doorgegaan en Van Utrecht de bal op de achterlijn met het hoofd klaarlegde voor een ande re nieuwkomer, Peter Bos. De van Westlandia overgekomen centrale verdediger schoof van dichtbij binnen: 1-1. Vlak voor mst zag Lakwijk er weer niet goed uit toen Pitti de bal met links over hem heen krulde: 3-1. Reden genoeg voor trainer Wïm Schaap om Lennert Hegie weer tussen de palen te zetten. Hegie, iets later terug van vakantie, keepte in de tweede helft als vanouds en hij lijkt de concurrentieslag nu al gewon nen te hebben. Concurrentieslagen komen er toch al genoeg bij Rijnsburg, lijkt het Zaterdag zaten Peter Freke, Michael de Roode, Wes ley Slingerland en Nick Schnater een schorsing uit. Richard Kol- denhof en Tesso de Munck, an dere basisspelers, ondergaan deze week een kijkoperatie aan de knie. Als het zestal terug is, gaan veel spelers met een wei nig blij gemoed op de bank plaatsnemen. Noordwijk heeft een veel min der brede selectie. Spits Patrick van Dam is nog steeds gebles seerd. Vervanger Florencio Cor nelia, die na UVS een jaartje bij Go Ahead Eagles speelde, maak te niets klaar. Noordwijk bleef desondanks in de tweede helft aanvankelijk simpel overeind. De ploeg hield het hoofd koel met simpel com binatiespel en ving het steeds opportunistischer spelende Rijnsburgse Boys makkelijk op. De doelpunten kwamen dan ook uit de lucht vallen. Remco de Graaf, koud vijf minuten in het veld voor Van den Berg, ver raste in de 72ste minuut de te ver voor zijn doel staande Mar co Korff (3-2). Star zorgde in blessuretijd met een noodtrap voor de assist op Charité. Die verlengde de bal keurig met het hoofd, Korff en Noordwijk in vertwijfeling achterlatend. Noordwijk - Rijnsburgse Boys 3-3 (3- 1). 14. 0-1 Berry Charité (strafschop), 19. 1-1 Peter Bos, 33. 2-1 Rocky Pitti, 44. 3-1 Rocky Pitti, 72. 3-2 Remco de Graaf, 90.3-3 Berry Charité. Gele kaart: Peter Bos (Noordwijk), Guillermo van Berkum, Bartjan Onderwaater. Robbert van Wijk (Ri)nsburgse Boys). Scheids rechten Buik. Toeschouwers: 500. Noordwijk: Korff, Scholten, Bos. Kor bee, Van der Niet (70. Ravensbergen): Van Utrecht, Reinders, Van der Laan. Pitti; Van der Kolk, Cornelia. Rijnsburgse Boys: Lakwijk (46. Hegie); Star, Van Berkum, Onderwaater, Van Lochem; Van Wijk, Redel, Ketting; Heemskerk (62. Van Beelen), Van den Berg (66. De Graaf), Charité. Rijnburgse Boys-aanvoerder Berry Charité scoorde tegen Noordwijk twee keer. Foto: Eric Taal I

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13