ECONOMIE US Airways vraagt uitstel van betaling 'Pre-paidpakket is duidelijk: op is op' Den Haag furieus over bekentenis van Wellink Ikea-baas doet bedrijf over aan drie zonen nderzoek naar ipman Dresdner' rie bieders over tor KirchMedia' ervoerfabrikant lergenomen idvat lonkt aar Duitse keten irysler haalt ito's terug Stichting Schuldwijzer adviseert mensen met belschulden rijs van oud papier zakt weer flink in Scherpe kritiek topman Numico op voorganger Maatschappij op rand van afgrond door aanslagen Amstelland maakt meer winst op bouwprojecten 'Unilever zet parfum van Calvin Klein in etalage' Hogere kosten drukken winst van Vopak hchen - Het parket van de jtse stad Mühlhausen is een echtelijk vooronderzoek be- men naar topman Bemdt utioLz en andere directeuren de Dresdner Bank. Zij wor- S) verdacht van verduistering j het verkrijgen van over- dssubsiaies. Dat meldt het J jtse weekblad Focus. De ma il >ers van de bank zouden de érse ondernemer Reiner Pilz )ben geholpen bij het ver- gen van een subsidie van 16 oen euro waarop hij geen ithad. 'hen - Drie kandidaten iben de eindronde bereikt in race om de overname van de del van het noodlijdende "Jtse mediaconcern KirchMe- ieHet Amerikaanse Viacom de Duitse uitgever Axel inger zijn onder andere af- raakt. Volgens het Duitse J schrift Der Spiegel biedt een Iisortium van de Commerz- a ik en Hollywood-studio Co- ibia 2,3 miljard euro. Daar- istis er een gezamenlijk bod het Amerikaanse mediabe- jfHaim Saban en het Franse jf1 visieconcern TF1. Ook za- ,e ibank Lehman Brothers is ^over. KirchMedia is de kem het teloorgegane concern de Duiter Leo Kirch. ieVfis over twee ar uit verliezen hoven - Het biomedische Irijf IsoTis heeft in het twee- twartaal 2,9 miljoen euro geleden, tegen 2,8 mil- in dezelfde periode vorig Dat heeft het bedrijf van- tend bekendgemaakt. IsoTis 11 akt hulpmiddelen zoals heu- en kraakbeen. Het levert chuid aan buitenlandse ïhuizen. Het bedrijf kreeg voorbije kwartaal ruim .000 euro Europese subsidie reen studie naar voordelen spinnenzijde bij transplan- 1 es. De kosten voor onder- ken octrooien blijven voor- log hoger dan de inkom- Het Bilthovense bedrijf, .zes jaar geleden is opge- s it, verwacht in 2004 of 2005 de verliezen te raken. Terdam - De Nederlandse rvoerfabrikant Provimi krijgt nieuwe eigenaar. Edison, erdeel van het Italiaanse cem Fiat, verkoopt zijn be- van 53,66 procent voor 203 oen euro aan een samen- 5 kingsverband van de inves- x ders CVC Capital Partners IC PAI Management. Dat heb- d Edison en Provimi zaterdag x endgemaakt. Provimi is 2 ktleider op het gebied van 31 rvoer. Het bedrijf, met het ifdkantoor in Rotterdam, ft meer dan 6.600 mensen lienst. Voor de diervoerfa- ant heeft de overname geen wnele gevolgen. maandag 12 AUGUSTUS 2002 Jesg iswoude - Drogisterijketen pdvat lonkt naar de Duitse ochegenoot Rossmann. De ierlandse onderneming on- ïandelt momenteel over belang in de op vier na drogisterijketen van tsland. Dat heeft de voorzit- van de raad van bestuur van lidvat Holding, D. van Hedel gd. De Duitse keten telt in 5 circa 7000 werknemers 650 drogisterijen in vooral it- en Noord-Duitsland. •urn hills - Chrysler, de erikaanse autotak van mlerChrysler, roept ruim .000 PT Cruisers terug naar garage. Dat heeft Chrysler endgemaakt. Het gaat om o's van het bouwjaar 2001 2002. Het concern spreekt leen voorzorgsmaatregel, gelijk kunnen er problemen ■staan met de benzinepom- l In de pakking van de indstofpomp zou een lek ■oen ontstaan. Het pro em kwam naar boven tijdens 'test. Er zijn geen ongeluk- bekend. In Nederland gaat om 4383 auto's. door Maarten Vermeulen Amsterdam - Ongeveer 250 klan ten van Dutchtone moesten zich vorige week voor de rechtbank in Amsterdam verantwoorden om dat zij hun telefoonrekening niet betaald hadden. Stichting Schuld wijzer denkt dat veel leed voorko men kan worden als de belbedrij ven duidelijker aangeven wat het allemaal kost. „Een belschuld van 900 euro is niets bijzonders", aldus M. Hes- terman, voorzatter van de Stich ting Schuldwijzer. „Wij krijgen wekelijks jonge mensen aan de deur met een grote betalings achterstand op hun telefoonre kening. Vooral in de beginperio de van de mobiele telefonie is er een hausse geweest. Het was nieuw en hip en veel mensen hadden geen idee wat het alle maal kostte. Nu is het iets rusti ger, blijkbaar heeft men ontdekt dat mobiel bellen handenvol geld kost." Mobiel bellen is in een extreem korte tijd volledig ingeburgerd. Vooral jongeren maken gretig gebruik van de gsm. Niet alleen om te bellen, want ook het ver sturen van tekstberichten is ma teloos populair. En duur. „De mobiele telefoon is voor veel jongeren hun sociale contact. Vroeger hingen ze op straat om bij te praten, nu zitten ze thuis en bellen elkaar mobiel. Natuur lijk belden tieners elkaar vroeger ook, maar dat ging via de vaste telefoonlijn. De ouders draaiden op voor de kosten en konden in grijpen als de rekening te hoog werd", meent Hesterman. Iedere maand melden zich 'en kele tientallen' jongeren bij de stichting omdat ze de kosten voor hun mobieltje niet kunnen opbrengen. „Wij adviseren altijd in ieder geval iets van je te laten horen als je een aanmaning krijgt. Doe je niets, dan wordt een incassobureau ingeschakeld en komen er kosten bij. Mensen met belschulden kunnen hier een standaardbrief krijgen met een verzoek voor een betalings regeling. De praktijk leert dat ie der bedrijf hierop ingaat", aldus de voorzitter. „Als je niets doet, sta je uiteindelijk voor de rech ter." Vooral na een vakantie loopt het storm bij de Stichting Schuld wijzer. De kosten die de tele- combedrijven in rekening bren gen voor het bellen vanuit het buitenland naar Nederland, zijn hoog. En ondoorzichtig, oor deelde de Consumentenbond Tijdens de presentatie van zijn biografie enige jaren geleden demon streerde Ikea-oprichter Ingvar Kamprad een in bepaalde kringen po pulaire manier om dronken te worden. Foto: EPA/Archief den haag/gpd - Woon- en meu belketen Ikea blijft in handen van de familie Kamprad. De 76- jarige oprichter en eigenaar Ing var Kamprad zegt vandaag in de Britse zakenkrant Financial Ti mes dat hij zijn bedrijf overdoet aan alle drie zijn zonen. In een interview stelt Kamprad dat zijn oudste zoon Peter (37 jaar) waarschijnlijk de leiding krijgt over het hart van het be drijf, het officieel in Nederland gevestigde Inter Ikea Systems bv. Zijn tweede zoon Jonas (35 jaar) krijgt de leiding over de productietak van het bedrijf die momenteel 12.000 meubelstuk ken maakt. Wat de derde zoon Matthias (33 jaar) gaat doen, is nog niet bekend. Kamprad ontkent dat hij zijn zo nen een wedstrijd 'beste onder nemer' heeft laten voeren. Al ge ruime tijd gaat het gerucht dat ze alle drie een Ikea-onderdeel hebben gekregen om te bestu ren en dat de zoon die het er het beste vanaf brengt de leiding krijgt over heel Ikea. „Ik denk niet dat het goed zou zijn dat een van drie alleen de leiding haag/anp - De oud-papier- sis na een explosieve stijging der dit jaar weer flink aan het ^en. Begin augustus waren 'rijzen met 20 procent ge il ten opzichte van de re- dmaand juni. Als oorzaak fmt de Federatie Nederland- Oudpapier Industrie (FNOI) s'agnerende export naar het 'e Oosten. In juni bereikten oud-papierprijzen het hoog- tiveau in twee jaar. Tussen lart en juni stegen prijzen méf" 130 tot 150 procent. Een ton oud papier, een belangrijke grondstof voor de karton- en papierindustrie, deed 150 euro. Sportverenigingen, kerken en andere instellingen die de club kas spekken met oud papier sponnen er garen bij. De karton en papierindustrie zag het ech ter met lede ogen aan. In maart ging nog 40 procent van het ingezameld papier naar jvooral Chinar maar door de prijsverhogingen is de export nog maar een fractie hiervan, te gen een prijs die 30 tot 50 pro cent lager ligt. „Door de kopers staking in het Verre Oosten ra ken de magazijnen van de Ne derlandse ondernemingen be hoorlijk vol", aldus de FNOI. De federatie denkt niet dat de prijzen zo ver wegzakken dat ge meenten en andere aanbieders weer moeten gaan betalen voor het verwerken van oud papier, zoals dat in het verleden wel eens gebeurde. Dutchtone tevreden over buikproces „Natuurlijk vinden wij het niet leuk onze klanten voor de rechter te dagen", zegt Rutger Kerstiens van Dutch tone. „Maar voordat het zo ver komt doen we er alles aan om op andere manie ren de klant over te halen zijn schuld te voldoen. We Sturen brieven, sms'jes naar zijn telefoon en bellen hem op. Als dat allemaal niet werkt, zit er niets anders op dan de gerechtsdeurwaar der inschakelen." Het buik proces is volgens de woord voerder uniek in de rechts geschiedenis. Het telecom- bedrijf zegt enthousiast te zijn over de snelheid van het proces. „Dit was nog een proef, maar de kans is groot dat dit herhaald wordt in de toekomst." eerder dit jaar. De bond beet zijn tanden stuk op een onder zoek naar de kosten voor bellen naar het buitenland. De lappen deken van tarieven, de grote kostenverschillen en de raadsel achtige rekeningen maken het geheel tot een 'onoverzichtelijk zooitje'. Ook Hesterman van Schuldwijzer vindt dat veel leed voorkomen kan worden als de belbedrijven duidelijker aange ven wat het allemaal kost. „Na tuurlijk willen ze winst maken, maar het is geen gek idee als de telecombedrijven aparte infor matie uitbrengen voor jongeren waarop staat wat alles precies kost. Jongeren bellen zich in de vakantie drie slagen in de rond te, maar weten totaal niet wat het kost. Zonder vakanties beta len ze gerust 100 euro per maand aan belkosten. Dat kun nen ze net betalen met hun zak geld en bijbaantje. Als er dan in eens een flink bedrag bovenop komt omdat ze vanuit Spanje hun vrienden in Nederland ge beld hebben, komen ze in de problemen." Volgens Hesterman ruilen steeds meer jongeren hun abon nement in voor een prepaid pakket, waarbij van tevoren bel minuten worden ingekocht. „Dat raden we ook aan. Neem alsjeblieft geen abonnement, want dan houd je de kosten niet in de hand. Pre-paid is duidelijk: Op is op." nieuwegein/anp - De project ontwikkelaar Amstelland heeft over het eerste halfjaar 13,5 mil joen euro nettowinst geboekt, tegen 11,3 miljoen in dezelfde periode vorig jaar. Dat heeft het bedrijf vanochtend bekendge maakt. Het resultaat is iets beter dan beursanalisten hadden ver wacht. Die rekenden op 13,2 miljoen euro nettowinst. Het bedrijf zegt de resultaatgroei te danken aan hogere winstge vendheid van projecten. Volgens Amstelland stagneerde de markt voor nieuwbouwwo ningen nauwelijks, ondanks het matige economische klimaat. De gemiddelde verkoopprijs van nieuwbouwwoningen steeg op nieuw. Bij de kantoren is wel zoetermeer - Voedings- en vita- minebedrijf Numico wil niet langer over de hele wereld actief zijn. Ook is een jaarlijkse winst groei van 18 procent per aan deel niet meer de maatstaf. Dat zegt de nieuwe Numico- topman J. Bennink vandaag in een interview in het Financieels Dagblad. Hij neemt daarbij afstand van zijn voorganger H. van der Wie len, die Numico wilde uitbou wen tot een wereldomspannend bedrijf. Bennink noemt dat stre- krijgt", zegt Kamprad. Hij vreest familievetes. Kamprad zelf zal vermoedelijk een rol blijven spelen binnen Ikea. Hij is bang dat hij binnen twee jaar van verveling dood gaat als hij stopt met werken. Kamprad neemt al sinds 1986, toen hij opstapte als president, stapje voor stapje afscheid van zijn bedrijf. Kamprad begon met de produc tie en verkoop van meubels toen hij nog maar net twintig was. Hij ging toen de strijd aan met een Zweeds meubelkartel en bestel de onderdelen voor zijn meu bels goedkoop in Polen. De ko per moest ook toen al thuis zelf de meubels in elkaar zetten. De vier letters van Ikea staan voor Ingvar Kamprad Elmtaryd (de naam van de familieboerderij waar hij is geboren) Agunnaryd (het stadje waar hij opgroeide). Inmiddels is Ikea actief in 31 landen en werken 70.000 men sen voor het bedrijf. Kamprad hoort volgens het Amerikaanse blad Forbes bij de rijkste 17 mensen op aarde met een ver mogen van 25 miljard dollar. Numico is onder meer actief in voedingspreparaten. Foto: ANP/Ed Oudenaarden sprake van afnemende vraag. Het bedrijf had wel last van aan houdende vertragingen door ruimtelijke ordeningsprocedu res. Daardoor is onder meer het nieuwe stadsdeel Schuytgraaf in Arnhem achter op schema ge raakt. De omzet van Amstelland is hierdoor met 280 miljoen eu ro 10 procent lager dan dezelfde periode vorig jaar. Voor heel 2002 blijft de onder neming uitgaan van een 9 pro cent lagere omzet en een 15 procent hogere nettowinst. Dit betekent 674 miljoen omzet en 38 miljoen winst. Amstelland is een beursgeno teerde maatschappij voor ont wikkeling van grond en vast goed. US Airways blijft volgens directeur David Siegel gewoon doorvliegen terwijl een herstructureringspro gramma wordt uitgevoerd. Foto: AFP/CJ. Gunther ven van zijn voorganger hoog moedswaanzin. „Ik zie niet in waarom we in Latijns-Amerika moeten zitten. We zijn geen Unilever of Nestlé." De nieuwe topman, afkomstig van de Franse concurrent Dan- one, zegt Numico meer 'focus' te willen geven door regio's en accenten te kiezen: „Gezien de spankracht van de onderneming kunnen we niet overal succes hebben." Donderdag presenteert Numico zijn jaarcijfers. washington/afp-rtr - Het noodlijdende Amerikaanse lucht vaartbedrijf US Airways heeft gis teren uitstel van betaling aange vraagd. De naar omzet gemeten zesde maatschappij in de VS zegt nog steeds last te hebben van de aanslagen van 11 september. Vorige maand verschenen al be richten dat een bankroet dreig de voor het concern, nadat het verlies in het tweede kwartaal nog veel groter was gebleken dan verwacht. De Amerikaanse overheid garandeerde het be drijf in juli borg te staan voor een lening van 1 miljard dollar. Hoewel er geen vliegtuigen van US Airways betrokken waren bij de aanslagen van 11 september, zegt deze maatschappij nog steeds de nadelige effecten hier van te ondervinden. Omdat veel klanten na de aanslagen zijn weggebleven, kreeg het bedrijf al steun van de overheid. US Airways doet een beroep op hoofdstuk 11 van de Amerikaan se faillissementswet. Het bedrijf rotterdam/anp - Enkele van 's werelds meest gl amoureuze parfummerken, waaronder Cal vin Klein en Karl Lagerfeld, zijn te koop. Volgens de doorgaans zeer betrouwbare krant Finan cial Times heeft eigenaar Unile ver de divisie Cosmetics Inter national in de etalage gezet. Een woordvoerder van Unilever wilde inhoudelijk niet reageren op het bericht. „Wij gaan nooit in op geruchten", zei hij. De krant schrijft, overigens zon der bronnen te noemen, dat Unilever tot 750 miljoen dollar (774 miljoen euro) kan ontvan gen voor de divisie, die ook mer ken als Valentino, Vera Wang en Nautica produceert. Als potenti ële kopers worden Procter Gamble, L'Oréal en Estée Lau der genoemd. De timing voor de verkoop is niet ideaal. Sinds de aanslagen in New York op 11 september vorig jaar is de markt voor par fums aanmerkelijk teruggelo pen. Vorig jaar verkocht Unilever zijn parfummerk Elizabeth Arden met zwaar verlies aan het Ame rikaanse FFI Fragrances. Des tijds zei het concern zich nog te willen concentreren op een be perkt aantal topmerken als Klein en Valentino. Unilever is bezig met de uitver koop van zijn merken. Een groep van ongeveer vierhonderd sterke namen blijft over, die in 2004 goed moeten zijn voor 95 procent van de omzet. Nu is dat reeds 88 procent. Dat het pro gramma 'De weg naar Groei' voorspoedig verloopt, bleek on langs bij de presentatie van de halfjaarcijfers. Het concern stel de toen de winstverwachting over 2002 naar boven bij. heeft dit in een korte verklaring gezegd nadat het hiervoor giste ren een verzoek had ingediend bij een rechtbank in Alexandria in de staat Virginia. Dit biedt het Amerikaanse bedrijf de moge lijkheid orde op zaken te stellen. Directeur David Siegel zegt dat US Airways gewoon blijft door vliegen terwijl een herstructure ringsprogramma wordt uitge voerd om de zaak weer gezond te maken. Het bedrijf hoopt hiervoor een lening van de fede rale overheid te krijgen. anp - Het Rotterdamse opslag- bedrijf Vopak heeft over het eer ste halfjaar 30 procent minder winst geboekt dan in dezelfde periode vorig jaar. De winst kwam uit op 45,5 miljoen euro, aldus het bedrijf vanochtend. Het bedrijf had vooral in het tweede kwartaal onverwacht meer kosten die niet werden goedgemaakt door extra op brengsten. Het herstel in Noord- Amerika en Europa is aarzelend. Volgens Vopak is de vraag naar tankterminals goed op peil ge bleven. De omzet daalde slechts 1,9 procent naar 403,1 miljoen euro. De onderneming heeft Z5 opslagterminals in 26 landen. Onlangs zijn de chemische dis tributieactiviteiten van Vopak afgesplitst naar het bedrijf Uni- var. oen haag/vervolg vooRPAGiNA-In Den Haag is door de verschillende oppositiepartijen furieus gereageerd op de bekentenis van Wellink. „Het eerste debat in januari van dit jaar ging hierover. Keer op keer hield Zalm vol dat de prijsstijgingen niet hoger waren dan een half procent. Nu blijkt dat in sommige gevallen het driedubbele te zijn", zegt PvdA-Kamerlid Crone. De SP vindt dat Zalm daarom openlijk zijn excuses moet aanbieden. „Hij heeft voortdurend gedaan alsof er niets aan de hand was", vindt SP-woordvoerder Gerkens. De PvdA vindt dat de prijzen die door de euro zijn ge stegen, moeten worden gecompenseerd. De oppositie partij wil ook dat de overheid afspraken maakt met sec toren als de horeca over een vrijwillige prijzenstop. Een wettelijke prijzenstop is niet mogelijk, denken Tweede- Kamerleden Timmermans en Crone. Groenlinks riep daartoe wel op. De prijzenstop zou voor de horeca een jaar of twee moeten gelden. De Consumentenbond wil al langer een prijzenstop. Het CDA, de grootste regeringspartij in de nieuwe coalitie mqt LPF en WD, voelt daar niets voor. Het ministerie van financiën wilde geen commentaar geven. De huidige minister en partijgenoot van Zalm, Hoogervorst, laat het verder onderzoeken en houdt zich tot dan stil. MKB Nederland, met veel aangesloten winkelbranches, wijst erop dat de invoering van de euro de detailhandel 3 miljard euro heeft gekost. Dat geld moet op een ma nier worden terugverdiend, stelt de koepelorganisatie. Dat daardoor de inflatie harder is gestegen, is in dat licht niet zo spectaculair. E. Prins, bij het MKB verant woordelijk voor de invoering van de euro, noemde het onvermijdelijk dat winkeliers de kosten doorberekenen in hun prijzen. „Dat doe je ook wanneer de lonen stij gen, of de huur." Koninklijk Horeca Nederland rekent voor dat prijsstijgingen onvermijdelijk zijn. Stegen de prijzen voor een biertje of portie bitterballen in de eer ste zes maanden van 2002 met gemiddeld 6,8 procent, de kosten voor een horecaondernemer stegen in 2001 met 6,6 procent. „Als wij onze prijzen niet hadden ver hoogd, dan had dat voor veel horecabedrijven tot onge zonde financiële situaties geleid", meent de koepelorga nisatie. De detailhandel, het ministerie van financiën en DNB hadden vooraf afspraken gemaakt dat de invoe ring van de euro niet mocht worden aangegrepen voor extra prijsverhogingen. „Natuurlijk ronden winkeliers in een aantal gevallen prijzen naar boven afzei Prins van het MKB. „Ook zullen er winkeliers zijn die tegen de af spraken in hun prijzen extra hebben verhoogd. Zoals Wellink zei, we hebben ze niet aan een touwtje." Die winkeliers die toch de prijzen extra hebben verhoogd, snijden volgens haar zichzelf in de vingers. Mensen kunnen immers naar de concurrent stappen. Prins vindt dat consumenten erg makkelijk alle prijsver hogingen aan de euro toe schrijven. „Vaak is het ook ontevredenheid. Een flink deel van de mensen is nog steeds niet gewend aan de euro en geeft meer geld uit dan anders." Uit hetzelfde DNB-onderzoek bleek dat consumenten dachten dat in de eerste helft van 2002 de prijzen met gemiddeld 7,3 procent waren gestegen, ter wijl de werkelijke inflatie over de zes maanden 3,6 pro cent bedroeg.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11