Een last-minutereis is niet altijd goedkoop Zweven is rumoeriger dan verwacht tf iffilRp glltf Een grote, rode plek W^ÊBÊÊÊÊmJSm MAANDAG 12 augustus 20 I Ook het ultieme vakantiegevoel ervaren? Stuur de foto die dat weer oproept in en wie weet haalt uw 'gevoelige plaat' de krant. U kunt uw foto opsturen naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, afgeven bij de balie aan de Rooseveltstraat 82 in Leiden of in jpg-formaat (hoge resolutie) zenden naar redactie.ld@damiate.hdc.nl Zenuwachtig staan Jannie en Danijel uit Krommenie in de rij voor de balie van L'Tur op Schiphol. Ze zijn net een week getrouwd en vandaag gaan ze op huwelijksreis, ze we ten alleen nog niet waar naar toe. Ja, dat klinkt gek hé? Avontuurlijk, zeker, maar ik vind het eerlijk gezegd best een beetje eng", zegt Jannie, enorme trekkers rugzak op haar rug. „We hebben dit nog nooit gedaan, naar Schiphol gaan en dan maar Idjken of er nog iets vrij is. Ik ben heel benieuwd waar we vanavond slapen. Mis schien wel op een bankje hier. Ik heb al te gen m'n familie gezegd: 'Dat wordt twee weken Schiphol. Kom af en toe maar een bakkie koffie halen'." 'Inpakken en wegwezen' hangt er boven de bafie van het last-minutereisbureau L'Tur in vertrekhal drie. Voor wie mazzel heeft en niet al te kieskeurig is, is het inderdaad 's ochtends inpakken en 's middags wegwe zen. Bij L'Tur kun je tot drie uur voor vér- trek een reis boeken. Dan heb je alleen een vliegreis. Wie ook een hotel of appartement wil, moet een dagje eerder komen. Het jonge echtpaar staat nog steeds te wachten. Het maakt ze niet uit waar ze naar toe gaan.Als er maar zon is. Ver weg is ook geen probleem. We hebben het liefst alleen een vlucht, zodat we zelf kunnen rondtrek ken. We houden niet van die drukke toeris tencentra," legt de vrouw uit De rij voor de balie slinkt. Ze zijn bijna aan de beurt Manlief is duidelijk op van de ze nuwen. Dan breekt het moment aan en wordt De Vraag gesteld: "We willen vandaag nog op vakantie. Kan dat?' Baliemedewerk ster Maaike draait het beeldscherm van de computer naar het stel toe. Daar verschij nen de mogelijkheden voor vandaag: 16 da gen Kreta voor 179 euro en 14 dagen Turkije voor 198 euro, maar dan wel vanaf luchtha ven Maastricht. Het paar kijkt elkaar aan. „Zullen we het dan maar gewoon doen?" zegt Jannie tegen haar echtgenoot. Die knikt. Het wordt Kreta. Naar Schiphol gaan met je koffers in de hoop nog diezelfde dag te vertrekken. Het is populair, met name onder jongeren. Ze gaan voor het avontuur en de lagere prijs. Schiphol telt inmiddels vier last-minutespe- cialisten. Die verkopen de reizen van de gro te reisorganisaties zoals Arke en Holland In ternational. „Maar mensen denken dat ze hier ook terechtkunnen voor een vlucht als bijvoorbeeld twee passagiers niet zijn ko men opdagen bij Transavia", zegt Maaike van L'Tur. „Dat is een fabeltje." „De drukste periode is de eerste week van de bouwvak. Dan heb je tachtig tot negentig boekingen per dag en is alles zo weg. Het weer speelt ook een belangrijke rol. Ik heb pas nog een gezin gehad dat was weggere- gend op een bootje in Friesland. Die waren het zat en wilden zon. Ik heb ze uiteindelijk voor Isla Margarita kunnen boeken. Wie we nu ook veel krijgen: mensen die van plan waren naar Noord-Italië te gaan, maar niet meer durven vanwege het slechte weer." Het aanbod van last-minutereizen is mo menteel minimaal, weet reisadviseur Marcel van Geest van Travel King, ook een aanbie der van 'reizen op het laatste moment'. „De reisorganisaties hebben dit jaar veel te wei nig vluchten ingekocht. Dat is echt een pro bleem. Een gezin uit Groningen heeft net drie dagen op Schiphol gezeten. Er was niets. Twee nachten sliepen ze hier op een bankje. De derde dag konden ze gelukkig weg. Twee weken naar Turkije", verteltl Pas op het allerlaatste moment op vaka M gaan, betekent overigens niet altijd datj goedkoper uit bent Soms moet je zelfsi y betalen. Van Geest: „De prijzen zijn dcx d het minimale aanbod soms schrikbaren zag net een weekje Portugal in een stud voor 700 euro. Veel mensen luisteren <x er helemaal niet goed als ze wat boeken, zi de stress zitten ze omdat ze nü op vakai m willen. Ik heb al een paar keer gehoord i mensen na drie uur vliegen aan de steiv ft dess vragen waarom ze niet gaan lande; jje hebben voor 200 euro een weekje Isla garita geboekt, maar ze weten dus nieti 0] Isla Margarita Venezuela is." De schaduwkanten van de zo mer: we worden gestoken, lopen rare ziektes op en doen gevaarlij ke dingen. Is het niet in Neder land, dan wel op vakantie. Daar over gaat het in de rubriek zo- merziekte. Vandaag: de ziekte van Lyme Help, de dokter is ziek. En hij weet niet eens wat hij heeft! Het overkwam Max van Tolingen, de Wassenaarse oud-huisarts, zo'n vijftien jaar geleden. Met z'n vrouw had hij een paar dagen in een buitenhuisje in Friesland gezeten en daar flink wat in de bossen gesjouwd. Hij kreeg jeuk op z'n linker onderbeen. Later verscheen daar een zweertje. „Dat deed verrotte pijn", weet hij nog. Trekzalf erop hielp niet Weer thuis zag hij een grote, ro de plek. „En ik voelde me niet goed. Ik had koorts, pijn aan m'n gewrichten, was moe en had flinke hoofdpijn." Een griepje, dacht hij. „Maar het klopte niet. Toen las ik echt puur toevallig een artikel in een Amerikaanse tijdschrift over de gevolgen van een tekenbeet." Hij had de ziekte van Lyme. De huisarts nam een antibioti cumkuurtje en was van de klachten af. Toen is hij zich goed in de ziekte gaan verdie pen. „Vijftien, twintig jaar gele den wisten huisartsen nog niet van de ziekte van Lyme." Lyme is een ziekte die door een bacte rie wordt veroorzaakt die teken verspreiden. Teken zitten in bosjes en grassen en springen op passerende mensen: en die ren. Een klein deel van de teken veroorzaakt de Lymeziekte. Toen Van Tolingen dat eenmaal wist, is hij z'n patiënten gaan waarschuwen. „Van april tot no vember zijn teken actief. En ze ker nu met deze gammele, vochtige zomer is het risico groot" Vorig jaar werd Neder land nog getroffen door de hardnekldgste tekenplaag ooit. Als je niks tegen Lyme doet, kun je er goed ziek van worden, legt Van Tolingen uit. „Het eerste te ken is een rode vlek die groter wordt Je krijgt griepachtige ver schijnselen. Het vervelende is dat er niet altijd zo'n rode vlek verschijnt. Als je niks doet, kan Lyme hersenvliesontsteking, reuma-achtige pijnen en hart en loopstoornissen veroorzaken. Je kunt heftige pijnen in armen en benen krijgen en scheel of dubbel gaan zien. Later krijg je een donkerrode, papierdunne huid, maar dat komt maar heel weinig voor." Lyme valt voor een deel te voor komen, zegt van Tolingen. „Zorg dat de teken niet op je huid kunnen komen. Als je in de natuur loopt, doe dan een lange broek aan en stop je broekspij pen in je sokken. Maar ze kun nen door sokken komen. Dus controleer thuis je lichaam op teken. Zie je een teek, trek hem dan al draaiende met een speci ale tekenpincet uit de huid. Be gin niet met brandende sigaret ten of wat dan ook." Tegen de ziekte van Lyme 1; je niet inenten. Maar tegen |H variant die in Duitsland, Zw sërland, Oostenrijk en Pola lil veel voorkomt, wel. „Dezei die niet door een bacteriën door een vims via teken wo: overgebracht, is moeilijk be! delbaar, terwijl je er goed zii1,001 van kunt worden. Ik advisee B31' daarom om je te laten inent enc als je in deze landen met ee,0 s rugzak door de velden of be ^°0, wil lopen." Ie?' geli De stichting Samenwerken! sta£ Artsen- en Adviesorganisati!Lln Gezondheidszorg (SAAG) ai ncls seert bij zeven of meer van ^er volgende mogelijke uitingen ejn 1 de ziekte van Lyme onmiddi [les naar de dokter te gaan. 1 e' 1. chronische vermoeidheid om 2. pijnlijke gewrichten 3. zenuwpijn 4. zenuwtintelingen 5. oogklachten 6. onwillekeurige spiertrekb gen 7. hoofdpijn i ha 8. hartritmestoornissen ijs is i 9. sociaal isolement door vei [der moeidheid akke 10. klachten waarvan de on prijj ving zegt: 'Hou toch eens of aid t met zeuren' dma Snt i Meer over ziekte van Lyme Oud www.saag.nl stag] re 0 Roelf oud- nive i 'art ei 'ri „Als laatste zijn we naar de voor het eerst gehouden beeldententoonstelling in De Pauw in Wassenaar geweest. Bijzondere stukken waren er geplaatst en wij stonden het een en ander te bestuderen. Het was een aantal dagen prachtig weer in juni en de lucht werd steeds blauwer. Toen wij op het punt stonden de laatste foto's van het rol letje op te maken, viel mijn oog op de bovenkant van de gevel van raadhuis De Pauw. Uiteraard ben ik heel trots dat mijn laatste vakantiefoto zo mooi is geworden en dan nog wel zo dicht bij huis." „Het is geen spectaculair verhaal, het is ook geen foto waar je vreselijk om moet la chen, maar hij is mooi. Bovendien vergeet men wel eens welke aparte plaatjes je in ei gen omgeving op de kiek kunt zetten." I 1,1 door Roelf Reinders Als het even kan, gaat de motor uit. En dan maar zweven. Overge leverd aan de thermiek. Wind suist langs de cockpit. Het is la waaiig in de lucht, erger dan ver wacht. Een kleurrijk lint zeilboten vaart langs het strand van Kat wijk. Op een weilandje bij Voor schoten schurken roodbonte en zwart-witte koeien tegen elkaar. Zweefvliegen. Een uitje in het luchtruim. Of het koud is daarboven? Paul van der Meer, piloot van de PH- 835, de motorzwever van Aero club Valkenburg, zegt van niet. De temperatuur daalt in de cockpit een graad per honderd meter. Dus dat valt wel mee. Hoger dan een paar honderd meter komt hij toch niet. Want dan zou hij in de baan van vlieg tuigen komen die naar Schiphol gaan. Het is deze zaterdag zon nig met cumuluswolken, prach tig vliegweer. De checklist komt op schoot. Pauls wijsvinger glijdt over knopjes en metertjes. Eerst de cockpitcheck, dan de motor- check. De hoogtemeter, de stuurorganen, de remkleppen, alles doet het. Eight-three-five, radiocheck." De vliegcoördina- tor van de Aeroclub kan hem horen. De PH-835 rijdt naar het holdingpoint op de baan voor een laatste engine check met de neus in de wind. Vliegen is een hoop Engels en veel controleren of alles het nog doet. De kunst matige horizonmeter staat standby. Met honderd kilometer per uur verlaat het vliegtuig de aarde. En even voelt de maag alsof je in een auto heel snel een heleboel kleine bruggetjes neemt Het vliegtuig stijgt met drie meter per seconde.Als je in de cock pit kijkt, word je sneller misse lijk", weet Paul, promovendus micro-elektronica aan de TU in Delft. „Je kunt beter naar de ho rizon Idjken, dan gaat het beter. In een kajuit van een schip voel Motorzweefvliegen: zweven als er thermiek is, anders de motor aan. Foto: Taco van der Eb je je ook eerder beroerd dan buiten aan dek." Hij vliegt zelf al tien jaar, maar hij heeft nog nooit hoe ven overge ven. Er zijn wel zakjes aan boord voor als het mis dreigt te gaan. Een bocht naar rechts brengt het toestel bo ven de Tjal- maweg richting Leiden. „Bij vijf honderd voet iets gas terug om de overlast voor beneden zo ge ring mogelijk te houden." De PH-835 zoekt de PH-626 die net even eerder de lucht in is ge gaan. Er is radiocontact. „Zie je mij?" „Negative." „Ik ga wel even wappe ren." De PH-835 schiet even omhoog. „Een ther- miekbel, die versnelling voel je aan je maag. Je kunt even goed een eind naar beneden vallen." Het is rustig op de Vlietlanden: een zeilboot, wat sloepjes en een speedboot die een witte pijl op het water tekent, dat is het wel. „Ik zit 45 graden achter je." De PH-626 is gevonden. Echte regels voor afstand houden zijn er niet. Alles mag. „Zolang de vleugeltips elkaar maar niet ra ken, hè." „Mogen we Hoek van Holland in?" „Affirm." Paul richt de neus van het vlieg tuig naar Scheveningen. Het leukst vindt hij het om met z'n tweeën te vliegen. Als hij alleen is, doet hij oefeningetjes. Lan den en onmiddellijk doorstarten of zo. Of hij vliegt met iemand even naar Texel, drinkt een bak je koffie en weer terug. Dat doet hij wel eens op zondagochtend. Of hij gaat even naar Eelde, Beek of Midden-Zeeland. Vanuit de lucht kent hij Nederland wel zo'n beetje. Hij maakt een rond je boven het Zuiderpark. Op een bijveld van het ADO Den Haag stadion wordt een potje gevoet bald. En zo te zien is er nog best wat publiek op afgekomen. Wat hij ook mooi vindt, is vlie gen boven de Franse bergen. Maar daar ben je niet zo maar, dat is wel een paar uur vliegen. Dat doe je niet in één dag op en neer. Zoiets doen ze wel eens in clubverband. Dan gaan ze er in auto's heen. Op safari heet dat. Dit jaar gaan ze naar Tsjechië. Paul wil even laag vliegen, hon derdvijftig meter boven de grond. Dat mag alleen boven zee of boven de duinen. Voor het Katwijkse strand varen twee groepen boten met felgekle zeilen. Dat moet het EK Ho' catamaran zijn. Het lijkt of ene groepje in totale anarcli kriskras door elkaar vaart, fl andere vormt een keurig lin mooie kleuren. Boven de di nen wiebelt het vliegtuigje e tjes door opstijgende lucht Paul wil proberen te zwevaj met de motor uit en vliegt q zeshonderd me+er hoogte. 1) zoekt cumuluswolkjes die o staan door opstijgende luch Hij maakt cirkel na cirkel bi muluswolken. Maar het is i met de thermiek vandaag. is een beetje pielemozen."I maar zwevend landen. In di lucht staat opeens de prop stil. Maar er is nog steeds lai de wind suist langs de cock] Zweven is rumoeriger danv wacht. De motor gaat tochi even aan. Paul moet uitwijk voor een ander vliegtuig dal landen en moet nu op een a dere baan landen. „Ik vliegi Wassenaar heen vanwege h rie." Beneden kringelt de gj baan van het zwembad van Duinrell. Paul duikt over de camping. „Da's onvermijde maar ze kunnen de motor n horen." Vlak voor de landin scheert het vliegtuig nog ovi golfbaan. Na de schoklozel ding kijkt Paul eens naar de lucht. Straks waarschijnlijk weer. Waan Aeroclub Valkenhui Prijzen: De vliegclub heeft 'kenningsmakingspakkef. Voor 225 euro kunnen geu resseerden drie vluchten n een instructeur maken. Da inclusief briefing en debrie Informatie: 071-4029154. Informatie: www.knvri.nl ternetsite van de Koninkli Nederlandse Vereniging vu Luchtvaart (KNVvL). Spectaculair uit J vrij als een vogel j. Met een beetje !j heb je het kots l( nodig. Het lijkt een plaatje uit een ver vakantieland, geschoten op een zonovergoten dag. Maar in werkelijkheid is het een foto uit eigen dorp, van raadhuis De Pauw in Wasse naar om precies te zijn. Juist vanwege die combinatie is het voor Elly Jansen de mooiste vakantiefoto. „Het lijkt wel een foto in Griekenland genomen", schrijft zij. „Mijn man en ik hebben dit jaar al veel gereisd: vliegen naar Cairo, fietsen in Nijmegen en omgeving, fietsen naar en in België. U begrijpt dat wij heel veel gezien en genoten hebben." Zij en haar man maakten prachtige foto's van musea, van waterpartijen, beelden en fietsprestaties. Zo besteedden zij hun laatste vakantiedagen van dit jaar aan het be zichtigen van diverse exposities.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10