Een grote zorg: de huisarts Tekort dreigt dramatisch op te lopen Bij weekendbijlage Leidsch Dagblad HOC 930 ZATERDAG 10 AUGUSTUS 2002 In namiddag en avond kan een patiënt proberen via een huisartsenpost in contact te komen met een arts, voor overdag is het advies naar de spoedeisende hulp (de voormalige eerste hulp) van een zie kenhuis te gaan. Daar stromen de wachtkamers dagelijks vol. Foto: Archief/GPD Het tekort aan huisartsen dreigt volledig uit de hand te lopen. Nu al zoeken hon derdduizenden naarstig naar een huisarts, en als er niet snel iets gebeurt zijn dat er in 2oio vijf miljoen. Advies: doe je oude huisarts niet weg voor je een nieuwe hebt, verzwijg je verhuizing, of ga direct naar het zieken huis. door Dick Hofland Het is woensdagavond als haar man last van steken in de borst krijgt en kramp in de linkerarm. Omdat de huisarts geen dienst heeft, belt ze in paniek de huisartsenpost. De assistente aan de telefoon luistert en zegt dat de dokter over een half uur contact zal opnemen. Dat doet hij en consta teert dat het verder niet noodzakelijk is om langs te komen. Zijn advies: geef uw man maar één of twee aspi rientjes en een glas warme melk. De volgende dag heeft de man enorme pijnen en ziet lijkbleek. De vrouw besluit direct met hem naar het zie kenhuis te gaan. Daar overlijdt hij aan een hartinfarct. Advocaat Jan Sneep uit Bergen op Zoom heeft inmiddels al vier van dit soort zaken in Midden- en Zuid-Ne derland onderhanden waarin men sen zijn overleden die op een huis artsenpost waren aangewezen. Hij constateert dat de mentaliteit van de huisarts drastisch is veranderd. „Die wil geen lange dagen meer maken en liever ook niet te veel 's avonds, 's nachts en in het weekend werken. Omdat er bovendien een tekort is, organiseren ze van alles met elkaar - zoals een dokterspost - zodat ze va ker vrij zijn. Maar daardoor wordt het contact tussen arts en patiënt zeer onpersoonlijk en afstandelijk." Er is totaal geen band meer, zegt Sneep. De arts kent de patiënt en zijn achtergronden niet meer en heeft geen weet van de familiege schiedenis. Al die dingen zijn be langrijk als iemand met klachten komt. In één van de zaken die ik be handel ging het om een man wiens vader vanaf dezelfde leeftijd precies dezelfde klachten had gehad en daaraan jaren later was overleden. Een huisarts weet dat allemaal en zal de klachten herkennen en zeer seri eus nemen. De waarnemend arts heeft daar geen flauw benul van, ziet daardoor de ernst van de zaak niet in en denkt dat 'ie niet langs hoeft te gaan." Crote dreiging Het tekort aan huisartsen dreigt vol ledig uit de hand te lopen. De Lan delijke Huisartsen Vereniging (LHV) schat dat, als er niets verandert, over acht jaar één op de drie Nederlan ders zonder huisarts zit. Dat zijn meer dan vijf miljoen mensen. Mo menteel hebben naar schatting en kele honderdduizenden mensen geen (vaste) huisarts. En dat laat zich al voelen. In de grote steden zijn al wijken waar zo'n 40.000 mensen een huis arts zoeken. Maar ook op het platte land is het tekort merkbaar. Artsen die dag en nacht bereikbaar zijn, ra ken op. Een van de oorzaken voor het tekort is het aantal opleidings plaatsen. Sinds 1995 zijn die welis waar opgevoerd van 290 naar 420, en in 2004 zullen het er in elk geval 650 zijn. Maar volgens de LHV moe ten dat er zeker 700 zijn, en wel met een. En dan nog is het probleem niet direct opgelost, want een opleiding duurt drie jaar. Dus voordat die nieuwe artsen aan het werk kunnen, loopt het tekort eerst nog drie jaar op- Een andere oorzaak van het tekort is dat jonge artsen niet meer dag en nacht willen werken, zoals hun ou dere voorgangers. Ze maken al snel werkweken van zo'n vijftig uur, zon der weekend- en beschikbaarheids diensten. Dat vinden ze meer dan genoeg. Ook heeft vrijwel geen enke le nieuweling nog trek om in z'n eentje een praktijk te runnen. Dat heeft onder meer te maken met het groeiende aantal vrouwelijk huisart sen, terwijl het aantal mannen fors afneemt. Nu vormen vrouwen een kwart van het aantal huisartsen, over acht jaar zal dat ongeveer de helft zijn. Vooral vrouwen willen in deel tijd werken. En dan stoppen er ook nog eens relatief veel artsen, omdat ze met pensioen gaan of omdat ze het zat zijn, opgebrand. Daartegen over neemt het beroep op de huis arts toe doordat de bevolking in toe nemende mate vergrijst en vooral ouderen het meest naar de dokter gaan. Nu al horen patiëntenvereni gingen regelmatig van leden: ik kan geen huisarts meer krijgen. Den Haag en het district Zwolle-Flevo- land werven al Belgische huisartsen, want de zuiderburen hebben er ge noeg. De provincie Brabant weet niet of ze de komende jaren een zeer sterk vergrijzende bevolking van 2,3 miljoen inwoners met duizend huis artsen goed kan blijven bedienen. De regionale vereniging Rijnmond, die enorme problemen signaleert in delen van Rotterdam en Spijkenisse, adviseert nu al iedereen die wil ver huizen: houd je oude huisarts aan. Met vervolgrecepten gaat dat goed, met andere zaken is het moeilijker, tenzij je bereid bent het hele eind naar die huisarts te reizen. Buiten de kantooruren kan men proberen via een huisartsenpost in contact te ko men met een arts, voor overdag is het advies naar de spoedeisende hulp van een ziekenhuis te gaan. Daar stromen de wachtkamers van de spoedeisende hulp, de voormali ge eerste hulp, dagelijks vol. Zieken huizen zitten niet op die toevloed te wachten en willen strenger selecte ren. Als landelijke proef begint het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag met een zogeheten triage- verpleeg kundige, die een voorselectie maakt van welke patiënt snel moet worden geholpen en wie kan wachten. Als dit systeem werkt, gaan andere zie men, urine testen, dat soort dingen. Ze kunnen het zich niet permitteren risico's te lopen door dat niet te doen. De behandelend arts is duur der en het onderzoek is duurder. En je hebt geen enkele relatie met zo'n ziekenhuis, waar je elke keer een an dere dienstdoend arts krijgt die je behandelt." Problemen In de meeste steden zijn de prijzen voor woningen vrij hoog, zowel koop als huur, en dat maakt het voor jon ge artsen moeilijk om aan de slag te gaan. Tegelijkertijd stoppen veel ou dere huisartsen eerder, niet zelden omdat ze zijn bedreigd door onge durige of ontevreden patiënten. Jon ge artsen hebben volgens de LHV ook nog eens het probleem dat er geen bank is die een praktijk of de overname van een praktijk finan ciert. Het Haagse artsenechtpaar Poot heeft dat ondervonden. Ze stopten vorig jaar met hun praktijk. Altijd gewerkt van zeven tot zeven, en ze vonden het héérlijk. Ze hadden gehoopt op een opvolger, maar die was er niet. „Jonge artsen hebben geen zin in hoge financiële lasten, ze nemen geen risico's. En ze willen lie ver minder hard werken dan onze generatie. De jongeren vinden van acht tot vijf al mooi genoeg. Ge meenten zouden voor een gebouw moeten zorgen waar de jonge huis artsen tegen een niet te hoge huur praktijk kunnen houden, maar de overheid is niet zo stimulerend." Voorzitter Bas Vos van de LHV zegt dat huren de enige optie is, maar dat ook die prijzen al dermate hoog zijn, dat ze het vaak met z'n tweeën moe ten doen. „In tegenstelling tot hun oudere collega's, zeg maar vanaf een jaar of vierenveertig, verdienen jon ge huisartsen veel minder en ze moeten ook nog eens behoorlijk buffelen voor dat geld. Ik ben zelf begonnen als arts en ik had het echt goed, maar ik zie tot mijn grote ver bazing dat een jonge arts niet veel meer verdient dan ik 31 jaar gele den." Een arts die in zijn eentje een goede, volle praktijk runt, verdient 80.000 a 90.000 euro per jaar aan be lastbaar inkomen. Vos signaleert dat gemeenten niet of nauwelijks rekening houden met de nieuwe omstandigheden. „Neem zo'n nieuwbouwwijk Leidse Rijn bij Utrecht. Die is bedoeld voor 100.000 mensen, maar er is in de planning totaal geen rekening mee gehouden dat daar ook huisartsen nodig zijn. Terwijl je er minimaal 35 praktijken nodig hebt. Het ligt toch voor de hand dat je in elk geval zorgt voor enkele ruimten waar een groepje art sen praktijk kan houden. Wat betreft bestaande wijken vind ik dat ge meenten panden niet voor de marktprijs moeten verkopen, maar voor de sociale prijs. Dat maakt het voor starters ook wat aantrekkelij ker." Klachten Ouderen raken de kluts kwijt. Hun oude, vertrouwde huisarts vertrekt en in het gunstigste geval krijgen ze er twee nieuwe, jongere artsen voor terug. Buiten kantooruren moeten ze ineens een huisartsenpost bellen 'waar zo'n meisje dat van toeten nog blazen weet' doet of ze al seniel zijn. Dan belt er een vreemde arts terug en als die zegt dat ze naar de dok terspost moeten komen, dan gaan ze. Maar hoe? De huisartsenposten liggen soms tientallen kilometers verder, want er zijn soms wel twee honderd artsen bij aangesloten voor werkgebieden van honderdduizen den inwoners. Wie geen auto heeft moet met het openbaar vervoer, maar dat is zeker 's avonds en in het weekend niet eenvoudig, zeker niet in dunbevolkte gebieden. Dus ne men ze maar een taxi en als de reke ning komt, schrikt menigeen zich rot. Sommige verzekeraars vergoe den dergelijke ritten wel, andere niet. Bij de ouderenbond Anbo zijn al klachten binnengekomen via de spe ciale raadslijn van ouderen die het niet meer weten. „Ze maken zich in toenemende mate zorgen, vooral omdat ze toch al zo'n probleem met vervoer hebben. Overal wordt het openbaar vervoer minder, worden onrendabele lijnen geschrapt", zegt Iris Vrieling, beleidsmedewerker ge zondheidszorg bij de bond. „Op het platteland is het helemaal lastig, want daar moet je buiten kantoor uren al snel twintig kilometer rijden naar de dichtstbijzijnde dokter. En juist ouderen maken het meeste ge bruik van de huisarts. De Anbo gaat hierover nog met verzekeraars over leggen. Een deel van de oplossing kan zijn dat nog op te richten huis artsenposten bij haltes van open baar vervoer komen. „De kinderziektes moeten er uit, het systeem is zeker nog niet ideaal", geeft LHV-voorzitter Vos toe. Kort geleden had hij honderdvijftig huis artsen op bezoek die het liefst niet in zo'n post willen werken, want zij willen kwalitatief goede zorg leveren. Ze vinden het een crime als ze hun patiënten niet kennen en krijgen juist meer stress als ze constant met vreemde patiënten te maken heb ben. Vos: „Toch zal het aantal dok- tersposten alleen maar toenemen. Sommige zijn nu absoluut te groot, bestrijken een te groot deel van wijk of streek. We zullen moeten zorgen voor een goede spreiding over het hele land, zodat mensen niet van die enorme afstanden hoeven af te leg gen. Ook zal elke post een apotheek moeten krijgen." Hij zou het al heel mooi vinden als iedereen in elk geval overdag naar zijn of haar eigen, ou derwetse huisarts kan. Voor de an dere uren zou er dan iets als een callcenter moeten tomen, waar een terzake kundige as»tent de klach ten inventariseert en kan checken of het echt iets is. Zo ja, dan schakelt die de dichtstbijzijnde dokter in. Voorlopig vindt Vos dat Nederland goed moet oppassen zijn gezond heidszorg niet totaal te verprutsen. „Ik heb over de gehele wereld ge reisd en ben op maar héél weinig plaatsen zo'n geweldige gezond heidszorg tegengekomen als hier. Dat moeten we koesteren. Een huis arts handelt negentig procent van de klachten zelfstandig af en dat kost slechts drie en een half procent van het totale gezondheidsbudget. In de Verenigde Staten is dat veertien pro cent. Alleen al uit economische overwegingen zou het dom zijn dat systeem af te breken; elk alternatief is ontzettend veel duurder. Boven dien is de huisarts klantvriendelijk en zit 'ie om de hoek. Je moet toch wel gek zijn om dat te verkwanse len." kenhuizen het ook invoeren. „Dage lijks zitten er 130,140 mensen in de wachtkamer en in het weekend zijn het er nog iets meer", zegt woord voerster Ilse Assies. Maatregel Assies vindt het frappant dat het aantal patiënten bij de spoedeisende hulp fors is toegenomen in de perio de waarin ook het tekort aan huis artsen groeide. „Dat verband is heel duidelijk." Naar Engels voorbeeld krijgen de patiënten in het Westein de bij de spoedeisende hulp binnen kort van de verpleegkundige een co de (kleur of cijfer, dat is nog niet dui delijk) die in vermoedelijk zes grada ties aangeeft hoe ernstig de klacht is. Bijvoorbeeld: rood is een trauma en dus spoedopname, grijs is ingegroei de teennagel en moet wachten of komt die dag zelfs helemaal niet aan de beurt. Assies: „Patiënten weten dan ook waar ze aan toe zijn. Som migen hebben wel een huisarts, maar denken toch bij ons eerder aan de beurt te zijn. Die halen we er op deze manier uit. Een ingegroeide teennagel is huisartsenwerk en als je een huisarts hebt, word je daaraan bij ons niet meer geholpen. Dat geeft meer ruimte voor mensen die geen huisarts hebben. Later is het de be doeling dat er een soort verpleeg kundige komt, die ook een aantal ta ken van de arts kan overnemen. Dan hoeven diverse patiënten helemaal niet meer door een arts gezien te worden. Nu moet dat nog altijd wel." Voorzitter Bas Vos van de LHV vindt het een slechte zaak als de huisarts plaats zou maken voor meer gespe cialiseerde artsen bij de spoedeisen de hulp van ziekenhuizen. „Je ziet wel een ontwikkeling in die richting, en ik kan patiënten ook geen onge lijk geven. Maar uiteindelijk is dat veel duurder dan het systeem met een huisarts zoals we dat altijd heb ben gekend. Een ziekenhuis zal altijd een röntgenfoto maken, bloed afne- Musicalbedrijf Joop van den Ende doorgestoten naar internationale top Psychiater Sandra Kooij over AQHD bij volwassenen De ambitie van Joost Eerdmans: 'Ik heb een opdracht en die wil ik uitvoeren'

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25