Moordwapen eerder gebruikt Leidsch Dagblad Leidenaars verdacht van heling gestolen schilderijen Sotheby5s V schandaal sijridCom in VS ter overleeft op snelweg 'Reisgids' voor nieuwbakken Leidse student I Leidsch Dagblad Nederland krijgt verdachte moord op Sam Klepper Snel ontheffing voor jacht op spreeuwen Weinig informatie voor luchtreizigers Bij de LPF zoemen de namen rond Politie vindt veroorzaker van dodelijk ongeval OM: Diverse bewijzen tegen Volkert van der G. wil troepen Iteden aanval VS una Roermond n overal atshebben itorie in rubrugge Jlicht kantoor lp Antwerpen admaatregel l LUMC wat de iisument wil J f';' s jvenargues zijn zo dol op uitingen dat wij is zelfs lof die wij r onoprecht houden, lg aanhoren Regenachtig SS C ngton - De omvang van ekhoudschandaal bij te- y concern WorldCom be- tri lorme proporties aan te n Het concern maakte n bekend nog eens voor jQard d llar aan boekhou- p ijoemel te hebben ont- it iind juni was al fraude P ,85 miljard dollar naar i gebracht. Volgens een a voerder van WorldCom t. et dit keer vooral om ma- kf tie van de reserves. Economie w ci - Twee vrachtwagen- leurs hebben vermoede- de lieven gered van een meisje van drie dat giste- de Franse snelweg A7 bij limar uit een minibusje et meisje had zichzelf uit inderzitje bevrijd en de n deur van de auto ge- L De vrachtwagenchauf- die het ongeluk zagen ge il zetten hun voertuig on- Slijk dwars op de weg, loor het meisje niet werd den. Het busje reed op anient met een snelheid 10 kilometer per uur. De l(j rliep een bloeduitstorting «stige schaafwonden aan len benen op. NR. 42996 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 VRIJDAG 9 AUGUSTUS 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad fSfej 072-5196868 leiden - Het Leidsch Dagblad presenteert vandaag zijn jaarlijkse studentenbijlage. De twintig pa gina's dikke bijlage wordt niet al leen verspreid onder alle abon nees van deze krant, maar ook onder de ruim vijfduizend eerste jaarsstudenten die deze week in Leiden arriveren. Zij gaan bin nenkort aan de slag aan de Hoge school Leiden of aan de universi teit Voor de beginnende student, die juist in deze periode moet wen nen aan een nieuwe stad, een nieuw onderwijstype en vaak ook een nieuwe woning, is de studen tenbijlage een nuttige handlei ding. De redactie van het Leidsch Dagblad schetst onder meer de bijzondere tradities van de stu dentenverenigingen, de onge makken en charmes van de stu dentenhuisvesting en de plaatsen waar je als student van het echte Leidse leven kunt genieten. Kort om, deze bijlage laat zich lezen als een reisgids voor de nieuw bakken student Tegelijk vormt de bijlage een in troductie van de nieuwe lichting student-stedelingen. Wie zijn ze, wat willen ze en hoe gaat hun le ven eruit zien? Hoe vinden ze een kamer, en wat is eigenlijk het ba chelor/ mastersysteem waarmee zij te maken krijgen? Zo kan ook de niet-studerende lezer zich voorbereiden op het nieuwe stu diejaar en op de komst van dui zenden nieuwe Leidenaars. -■ -•- «'■mi. I In de extra beveiligde rechtbank in Amsterdam-Osdorp begon vanochtend de pro for- ma-behandeling in de zaak tegen Volkert van der G. Op de voorgrond officier van jus titie Plooij. Buiten hielden politie-agenten de wacht. Foto's: GPD/Phil Nijhuis en (inzetje) ANP/Vincent Jannink i l weken gr; Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 wetaèn gratis. I!M|:V S Naam Postcode Telefoon (Lvm uur Auto nabezwgng) IK neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 Kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl door Patrick van Uzendoom leiden/Amsterdam - Tegen drie man nen uit Leiden is gisteren voor de Am sterdamse rechtbank twee jaar cel ge- eist voor de heling van zes schilderijen, drie ringen en een diamant. De kost baarheden, met een waarde van 208.000 euro, waren gestolen uit het veilinghuis Sotheby's. De officier van justitie vermoedde dat het drietal - in leeftijd variërend van 19 tot 22 jaar - de spullen zelf had gestolen, maar kon dat juridisch niet hardmaken. Wel achtte hij het bewezen dat een 22-jarige bevei liger van het veilinghuis de deur bij wij ze van spreken had opengezet voor zijn makkers. Deze verdachte hoorde dertig maanden cel tegen zich eisen, waarvan zes voorwaardelijk. Waar ze konden, ontkenden de ver dachten hun betrokkenheid. De thans in Rotterdam wonende, maar oor spronkelijk uit Leiden afkomstige be veiligingsbeambte erkende dat hij drie mensen had binnengelaten. Hij zei echter dat het ging om een andere werknemer van het beveiligingsbedrijf en een diamantspecialist. Van de derde man wilde hij de naam niet noemen. De officier van justitie verwees dit ver haal naar het rijk der fabelen en ook de rechters hadden moeite het te geloven. In februari werd de Rotterdammer aan gehouden, om een maand later weer op vrije voeten te worden gesteld. De Leidse politie bleef hem volgen en kwam zo op het spoor van de drie an dere verdachten. Een in Leiden woon achtige Portugees bracht de zaak in een stroomversnelling. Hij was door de jongste van het drietal benaderd om de zes schilderijen door te verkopen. Toen de tussenpersoon zag dat er nog stic kers opzaten van Sotheby's, nam hij contact op met het beroemde veiling huis. Volgens de Portugees is toen een af spraak gemaakt over vindersloon, een onderduikadres en de overhandiging, een dag later op het parkeerterrein van Holiday Inn te Leiden. Tegen de zin in van de Portugees, waarschuwde Sotheby's de politie. Kort na de transactie op het parkeerterrein, werd het drietal gearresteerd. De 19-ja- rige leider van het trio zei dat hij de schilderijen had geheeld onder dwang van niet-genoemde derden. Zijn belo ning bedroeg naar eigen zeggen een magere 200 euro. Zijn 20-jarige broer en een 22-jarige koerier verklaarden ge woon uit nieuwsgierigheid aanwezig te zijn geweest op de parkeerplaats.De broers bleken, gezien hun indrukwek kende strafblad, gespecialiseerd te zijn in bedrijfsinbraken. Eén van de schilderijen is nog spoor loos. Uit angst voor vergelding heeft de tipgever Nederland inmiddels verlaten. den haag/anp - Bulgarije mag de 39-jarige Joegoslaaf die ver dacht wordt van de moord op de topcriminelen Jan Femer en Sam Klepper, uiüeveren aan Ne derland. Nu de rechtbank in de Bulgaarse hoofdstad Sofia dat in hoger beroep heeft bepaald, heeft de man geen juridische mogelijkheden meer om zijn uitlevering tegen te houden. Dat heeft J. Boone, de Neder landse advocaat van de ver dachte, vandaag bekendge maakt Gisteren heeft de recht bank in Sofia vonnis gewezen in hoger beroep.„Van collega's in Bulgarije heb ik begrepen dat er geen kort geding mogelijk is te gen de uitspraak in hoger be roep", aldus Boone. De raads man weet nog niet wanneer zijn cliënt naar Nederland wordt overgebracht. door Janneke Dijke regio leiden- Leden van de WL- TO en de Nederlandse Fruitteelt Organisatie (NFO) in de provin cie Zuid-Holland kunnen sinds deze week binnen vierentwintig uur een ontheffing krijgen voor het afschieten van spreeuwen, kraaien en kauwen die schade veroorzaken aan gewassen. In de rest van Nederland duurt het vijf tot zes weken voor een agra riër toestemming heeft. Dan zijn vaak de erwten, het maïs en het fruit al niet meer te redden. Dat het verkrijgen van de jacht- ontheffing buiten deze provin cie zo lang duurt, komt door de nieuwe Flora- en Faunawet die sinds 1 april van kracht is. On der de oude jachtwet kreeg een agrariër veel sneller duidelijk heid over een ontheffing. De nieuwe wet gaat ervan uit dat ie dere provincie of regio een ei gen Fauna Beheers Eenheid vormt, zodat precies bekend is welke en hoeveel dieren er in dat gebied voorkomen. Zo'n Fauna Beheers Eenheid is echter nog nergens in Neder land gevormd. Volgens J. Klein, lid van het hoofdbestuur van de WLTO, komt dat doordat oud staatssecretaris Faber de wet te snel door de Tweede Kamer heeft geloodst. Pagina R3: Ontheffing vogeljacht een uitkomst door Oscar Vermeer schiphol - Reizigers op Schiphol worden vaak aan hun lot over gelaten als ze met vertraagde vluchten te maken hebben. Zo ontbreekt het hen aan volledige informatie over de vertraging en is er meestal geen compensatie in de vorm van bijvoorbeeld een maaltijd. Dat blijkt uit een en quête van de Consumenten bond, waarvan de resultaten vanmiddag op Schiphol bekend werden gemaakt. In juli hield de Consumentenbond op Schiphol een enquête onder ruim twee honderd vertraagde passagiers. Een op de drie ondervraagden kampte met een vertraging van een half uur tot een uur. Nog eens dertig procent van de reizi gers moest een tot twee uur wachten, twaalf procent zelfs twee tot vier uur. De overige passagiers liepen een vertraging op van meer dan vier uur. leiden - Nu LPF-fractievoorzitter Mat Herben op 1 september de handdoek in de ring gooit, wordt de vraag wie hem gaat opvolgen dringend. De nieuwe voorzitter heeft immers krap drie weken om zich in te werken voordat het kabinet op Prinsjes dag zijn eerste begroting pre senteert. Uiteraard zoemen in de LPF- gangen al namen van kandida ten rond. Zo zou fractiesecreta ris Joost Eerdmans wel trek heb ben in die positie. Eerdmans zelf ontkent dat en bezweert dat hij zijn huidige werk niet wil inrui len. Kamerleden Frits Palm en Olaf Stuger wierpen zich giste renmiddag wel in de strijd als kandidaten. Verwacht wordt dat ook vice- fractievoorzitter Ferry Hoogen- dijk en de overige Kamerleden Harry Wijnschenk, Gerard van As en Winny de Jong hun aspi raties kenbaar zullen maken. LPF-voormannen uit de Leidse regio zijn verdeeld over de vraag wie Mat Herben moet opvolgen. Het Leidse Kamerlid Ton Alblas vindt dat Herben gewoon aan moet blijven: „Er is een opge klopte hype gecreëerd over het zogenaamd slechte functione ren van Herben. Onzin, Herben heeft een prima job geleverd." Kandidaat-Kamerlid en Noord- wijker Dennis Salman accep teert Herbens beslissing, maar ziet geen geschikte opvolger. „Eigenlijk zou ik alleen Herman Heinsbroek zien zitten, maar die is nu al minister. Ik vind het moeilijk om een geschikte kan didaat te noemen." Ferry Hoo- gendijk moet het in elk geval niet worden, vindt Salman. „Die man is te oud. Hij heeft de LPF te vaak in een negatief daglicht gesteld. Die man moet gewoon zijn mond houden." Kamerlid Gerard van As, oud wethouder in Alphen, liet giste ren al weten dat hij zich nog niet wil uitlaten over de opvolging van Herben. Hij legt de schuld voor het aftreden van Herben bij de media. „Er is zoveel ge speculeerd over zijn aftreden in de media. Dat is hem te veel ge worden, denk ik." Van As wordt zelf veelvuldig genoemd als kan didaat voor de vacature, maar hij wil zich nog niet uitlaten over zijn kansen. „Dat doe ik als runsaterwoude - De politie heeft de bestuurder van de auto aangehouden die zaterdag be trokken was bij een dodelijk on geval op de provinciale N207 bij Rijnsaterwoude. De verdachte, een 28-jarige Gouwenaar, heeft tegenover de politie verklaard dat hij zaterdagochtend een bus van Connexxion had ingehaald, zoals diverse getuigen al eerder beweerden. Door die manoeuvre moest een 33-jarige tegenligger uit Helle- voetsluis zo hard remmen dat hij op de verkeerde weghelft te rechtkwam. Bij de botsing was de man op slag dood. Ook raak ten de 44-jarige buschauffeur uit Leimuiden en zes passagiers ge wond. Omdat de Gouwenaar na het ongeval doorreed, had de politie enige tijd nodig om hem op te sporen. Dat lukte uiteindelijk na gesprekken met diverse getui gen. De verdachte is na zijn ver klaring vrijgelaten, maar moet binnenkort voor de rechter ver schijnen. Hem wordt gevaarlijk rijgedrag, het verlaten van de plaats van het ongeval en dood door schuld ten laste gelegd. Pagina Binnenland: 'Dat koppige zwijgen past wel bij Volkert' Ton Alblas: „Er is een opgeklopte hype gecreëerd over het zoge naamd slechte functioneren van Herben." Foto: Dick Hogewoning ik terug ben van vakantie." De keuze van een opvolger voor Herben zal niet alleen gevolgen hebben voor de LPF in de Twee de Kamer, maar ook voor de LPF als beweging. Dat geeft het vertrek van Herben meer ge wicht dan hemzelf lief zal zijn. Herben maakte zijn besluit gis teren via een interview met deze krant bekend. Hij zei uit te zien naar een onopvallender rol bin nen de fractie. Hij blijft wel als fractielid in de Tweede Kamer zitten. Herben pleit voor een jaarlijks roulerend fractievoorzitter schap. Dan kan de beste uitein delijk lijsttrekker worden. „De LPF-ministers horen daar na tuurlijk ook bij", aldus Herben. Deze week uitten de fractie en de partij veel kritiek op Herben. Hij zou tijdens debatten te lief zijn voor andere fracties. Vol gens Hoogendijk heeft dit de druk op Herben om terug te tre den verhoogd. De coalitiefrac ties CDA en WD willen niet rea geren op Herbens terugtreden. Pagina Binnenland: Herben kan eindelijk terug naar zijn geliefde luwte den haag/gpd - Op het wapen waarmee Volkert van der G. op 6 mei Pim Fortuyn zou hebben ver moord, zijn 'celresten' gevonden die ook zijn aangetroffen bij een misdrijf dat in december 2001 is gepleegd. Dat maakte officier van justitie K. Plooij vanmorgen bekend bij de pro forma-zitting in zaak te gen de verdachte van de moord op Fortuyn. Plooij wilde niet vertellen op welk misdrijf de ge vonden sporen betrekking heb ben en waar dat was gepleegd. Hij benadrukte dat bij het moordonderzoek diverse bewij zen zijn gevonden die aantonen dat Van der G. Fortuyn heeft vermoord. Hij verwees naar drie getuigen die de verdachte na het neer schieten van Fortuyn tot aan de aanhouding vrijwel onophoude lijk hebben gevolgd. Ook is op zijn wapen een klein bloedspoor aangetroffen met DNA-sporen van Fortuyn. Dat is aangetoond door het Nederlands Forensisch Instituut (NFI). Het NFI heeft ook honderden schotresten aangetroffen op de mouwen van Volkert van der G. en op de latex handschoenen die hij droeg. In de garage bij Van der G. thuis in Harderwijk is bij een huiszoe king materiaal gevonden waar mee een brandbom kan worden gemaakt. Het gaat om zwavel zuur en zoutzuur. Ook werd een 'timepower-unit' gevonden, be staande uit een kookwekker, lo den staven en laboratorium glaswerk. Onderzoek van een bij hem in beslag genomen computer heeft aangetoond dat de verdachte in de weken voor de moord op Fortuyn 'vele uren' via internet heeft gezocht op de naam van Pim Fortuyn. De dag voor de moord heeft hij nog gezocht naar een plattegrond van het Mediapark in Hilversum, waar Fortuyn werd doodgeschoten. Plooij vroeg zoals aangekondigd uitstel van een nadere behande ling omdat meer onderzoek no dig is. Het openbaar ministerie (OM) wil onder meer 'grondsporen' laten onderzoe ken die na de aanhouding zijn aangetroffen op de handen van Volkert van der G. „Wij willen weten waar hij zich tot kort voor de moord heeft opgehouden en met wie", aldus Plooij. Hij zei dat nader onderzoek nodig is 'om niet na enkele jaren nog te worden geconfronteerd met theorieën die niet zijn onder zocht'. Justitie houdt er rekening mee dat Volkert van der G. op 'enig moment' nog een verklaring zal afleggen. Dat hebben zijn advo caten in een brief aangegeven.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1