ECONOMIE Winst keldert bij ABN Amro ap Blokker, een zeer eigenzinnig heerschap Groei lijkt voorlopig uit markt vakantiereizen Diervoerproducenten twisten over smaaktest honden Eigen Huis pakt bouwers aan Philips verkoopt CSI aan Bosch let: Sterke i reizigers iy leidt tot aanklachten vangt bot rechter o trekt flink advertenties lig bouwt jmande jager Beleggers opgelucht over uitblijvende waarschuwing 'KLM dreigt met ontslag grondwerktuigkundigen' Draka schrapt 700 banen Verloting van domeinnamen FNV teleurgesteld over reacties op spaarloonactie Smiths wint chipsoorlog van Italianen isioenfonds beïnvloedt ïst Schuitema(ClOOO) Steeds meer klachten over nieuwe woningen - De Britse prijsvechter laakte gisteren bekend ,7 procent meer reizi- •bben vervoerd dan in periode vorig jaar. i partner Go noteerde Dame van 58,8 procent, -«vervoerde in juli 1,1 reizigers en Go 645.598. ttingsgraad lag bij beide 87 procent. Easyjet der dit jaar voor bijna Den euro de voormalige jrways-dochter Go ncurrent Ryan air ver- n juli 1,45 miljoen men- toename van 41 pro- Tegen het Duitse Bayer zijn meer dan lachten ingediend in rond het cholesterol- medicijn Lipobay. oest het middel een den van de markt ha- v at ongeveer honderd rs ervan waren overle- overgrote deel van de Jiten komt uit de VS. Wenning heeft in het 4^d WirtschaftsWoche d dat Bayer in enkele bereid is tot een schik- Ti-Het IT-bedrijfCMG jrechter gisteren ver traagd een informatie- ip te leggen aan CNV ibond. De president aarlemse rechtbank verzoek af. CMG wil le vakbond bepaalde egevens gebruikt om ag van ruim 100 mede- lan te vechten. Het IT- leent dat het gaat om eheimen'. am - De gratis krant ld in het voorbije kwar- ocent meer adverten- nsten dan in dezelfde vorig jaar. Volgens di- )e Groot is dat te dan- ïet feit dat Metro voor- ingeren wordt gelezen, istegen advertentie- maakte de uitgever ierst sinds het begin in st. De oplage is 345.000 stuks. In de ;dat 30 procent lager. - Boeing heeft een "Ivan 460 miljoen dollar ht gesleept voor de twee onbemande ge tuigen. Dat heeft het h in Washington giste- deeld. Het gaat om ïntele toestellen, zoge- mnes, van het type X- is het ministerie van donderdag 8 AUGUSTUS 2002 breda/gpd - De Amerikaanse dierenvoederproducenten van Hill's in Etten-Leur snappen niet waar hun Franse collega's van Royal Canin zich druk om maken. Over smaak valt immers niet te twisten, en de Nederlandse honden en katten houden nu eenmaal meer van de brokken van Hill's. Mogen ze dat niet aan de grote klok hangen dan? Nee, dat mogen ze niet wat Royal Canin betreft, want de Fransen zien in de smaaktesten in kennel Morgenstond 'pure misleiding'. „Wat wil je als je de negentig aan smaakproeven onderworpen honden extreem kakelvers voer van Hill's voorzet, van gemiddeld amper vier dagen oud, tegen Canin-voer van meer dan vijftig dagen? Zulk vers honden- en kattenvoer is in geen winkel te koop. Bovendien zijn zakken van Canin gebruikt van meer dan vier kilo. En dat zijn andere zakken dan die van minder dan vier kilo, die luchtdicht zijn verpakt met toevoeging van stikstof tegen de oxidatie. Dat voer heeft een uitgesproken smakelijkheid." „En wat hebben die beesten tevoren gehad, hetzelfde soms? Dan krijg je ook oneerlijke uitslagen, want dieren houden niet een gevarieerd menu, maar van een mono toon menu", aldus Canin-raadsman mr. Oomens. Volgens hem zijn er, in tegenstelling tot wat Hill's be weert, helemaal geen wetenschappelijk en internatio naal aanvaarde codes voor smaaktesten met voerbak ken. „Een van de geleerden die wordt opgevoerd is des kundig in het pikgedrag van duiven, maar hierover heeft hij ook niets te zeggen." Hill's vindt dat de grote con current spijkers op laag water zoekt „We hebben twee miljoen euro geïnvesteerd in een dui delijke smaakverbetering ten opzichte van de concur rentie. Hill's kleineert haar concurrenten niet, maar stelt alleen vast dat huisdieren met toegang tot twee identie ke voerbakken voor Hill's kiezen", aldus raadsvrouw mr. Heslenfeld. Met de proeven is volgens haar niets mis. „Hill's is op gericht door een dierenarts en heeft nog steeds een hele staf van wel 125 dierenartsen." Royal Canin eist dat de collega's hun vergelijkende reclames onmiddellijk her roepen. De rechtbank doet eind volgende week uitspraak. den haag/gpd - ABN Amro heeft het afgelopen halfjaar zijn netto winst met 60 procent zien slin ken. De winst kwam uit op 931 miljoen euro, terwijl in dezelfde periode vorig jaar de winst nog 2,3 miljard bedroeg. Door de aan houdende malaise op de aande lenmarkten verwacht de bank 400 tot 500 extra banen te moe ten schrappen. Op de beurs steeg het aandeel ABN Amro vanoch tend direct met 8 procent. Beleggers reageerden daarmee positief op de voorspelling van topman Rijkman Groenink dat de nettowinst over het hele jaar even hoog zal zijn als vorig jaar. Handelaren waren opgelucht dat het bedrijf niet kwam met een winstwaarschuwing. Andere financiële instellingen waaron der Aegon deden dat onlangs wel. Groenink verwacht echter niet dat de economie dit jaar nog aantrekt. „Wij blijven scep tisch over een betekenisvol eco nomisch herstel." De winst lag in het tweede kwar taal wel 35 procent hoger verge leken met de winst in het twee de kwartaal van 2001. In april, mei en juni kwam de nettowinst uit op 534 miljoen euro. Dat is inclusief buitengewone baten en lasten. Als die baten en lasten niet wor den meegeteld, is de winst over het tweede kwartaal wél ge daald, namelijk met 11 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. Over het eerste half jaar is het resultaat dan juist weer iets minder triest. De bank boekt dan 16 procent minder winst. Door het 'ongekend grote aan tal' bedrijven dat failliet is ge gaan, heeft de bank zijn voorzie- ningenpost met 87 procent moeten opschroeven tot 973 Voorzitter van de raad van bestuur van ABN Amro, Rijkman Groenink, lichtte de halfjaarcijfers van de bank vanochtend toe. Foto:ANP/Toussaint Kluiters miljoen. Immers, het geld wat ABN Amro aan deze onderne mingen heeft geleend komt waarschijnlijk niet meer hele maal terug. Volgens Groenink kan de post worden terugge schroefd, tenzij er een nieuwe golf faillissementen komt. Het bedrijfsresultaat zag er wat vrolijker uit. Dat is met bijna 7 procent toegenomen naar 2,7 miljard euro. Bijna alle activitei ten droegen daar aan bij. Het balanstotaal van de onderne ming bedroeg eind juni 607,5 miljard euro. Eind vorig jaar was dat 597,4 miljard euro. De afslanking ligt volgens de be stuursvoorzitter goed op koers. Aan het einde van het jaar moe ten 250 kantoren zijn gesloten. Verder laat Groenink weten dat de bank bijna klaar is met het stoppen van de activiteiten op het gebied van binnenlandse aandelenhandel en binnenland se, fusies, en overnames in ver schillende markten buiten Euro pa. „Dat heeft tot aanzienlijke kostenbesparingen geleid." In april maakte de bank bekend dat bij de reorganisatie al 2300 mensen vertrokken waren. In totaal hebben 6673 mensen te kennen gegeven gebruik te wil len maken van een vertrekbo nus. Uiterlijk in januari 2003 moeten die werknemers allemaal weg zijn. hoofddorp/gpd - Steven van der Heijden, directievoor zitter van reisorganisatie Thomas Cook Nederland (on der meer Neckermann en Vrij Uit) had bij de presenta tie van de wintergidsen geen positief verhaal te vertel len: „We moeten er van uitgaan dat de markt in buiten landse vakantiereizen niet meer zal groeien. De Europese reiswereld is dit jaar in mineur. In Duits land daalt de omzet met niet minder dan 15 procent, in België met 10 procent en in Groot-Brittannië met 5 pro cent. Een populaire bestemming als Mallorca zit wat toeristenbezoek betreft 20 procent in de min: 2 miljoen bezoekers minder, die goed zijn voor 20 miljoen over nachtingen. Zelfs Turkije, dat bij Nederlanders wél on gekend populair blijft, gaat licht achteruit (5 procent). Van der Heijden: „We hebben in de branche in het ver-' leden ook wel eens fikse tegenslagen gehad - oliecrisis, Golfoorlog, 11 september - maar desondanks maakte de reiswereld toch steeds een flinke expansie door. Nederland is dit jaar, met 1,5 procent groei in geboekte zomervakanties, een oase van rust in die woelige Euro pese reiswereld. Maar ook hier krimpen particuliere ver mogens. Doordat beurskoersen in elkaar storten, de amsterdam/anp - KLM heeft grondwerktuigkundigen die een wilde staking organiseerden in een brief met ontslag gedreigd. Als zij zich voortaan niet als goed werknemer gedragen, moeten zij rekening houden met ontslag. Dat heeft voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Lucht vaart Technici (NVLT) Van der Hout vandaag gezegd. „De KLM richt met deze brief schade aan onder het personeel. Het bedrijf probeert mensen angst aan te jagen", meent Van der Hout. De NVLT gaat in beroep. Een KLM-woordvoerder beves tigt dat 103 medewerkers een brief kregen. „Hierin staat dat zij in overtreding met de CAO hun werk hebben neergelegd, en dat hun loon over die uren wordt ingehouden. Ook krijgen zij een formele berisping, die wordt op genomen in hun dossier. Ik ken de precieze inhoud van al die brieven niet. Het is geen stan daardbrief, maar op maat ge sneden." Het grondpersoneel legde zater dag 28 juli spontaan het werk neer, uit onvrede over hun sala ris. Hierdoor strandden duizen den reizigers tijdens de zomer- drukte. amsterdam/anp - Kabelprodu cent Draka schrapt 700 banen. Dat is 9 procent van het totale personeelsbestand. De inkrimping is bedoeld om kosten te besparen na teleurstel lende resultaten in het eerste halfjaar. Draka Interfoam in Hil- legom, met 75 werknemers, blijft buiten de reorganisatie. Draka maakte slechts 1,2 mil joen euro winst. In dezelfde periode vorig jaar was dat nog 59,1 miljoen euro. De kabelproducent maakte de voorlopige cijfers vanochtend bekend, en reserveert 45 miljoen arnhem/anp - De Stichting In- temet Domeinregistratie Neder land (SIDN) heeft het merendeel van de 226 geblokkeerde nl-do- meinnamen via loting van de hand gedaan. Domeinnamen als galerie.nl en restaurant.nl werden eerder niet vrijgegeven, omdat ze een te algemeen ka rakter hebben. De aangekondigde vrijgave ont ketende begin dit jaar een haus se aan inschrijvingen: 4456. Op 15 domeinnamen waaronder kerkvoogdij.nl en jeugdpsychia- trie.nl.kwam geen enkele res pons. De SIDN slaagde er bij de loting niet in te voorkomen dat handelaren domeinnamen in pikten. Zo staan veiling.nl, keu- kens.nl en autosport.nl nu te koop. De SIDN registreerde gis teren de 750.000ste nl-domein- naam, autowatch.nl. Met 359 in schrijvingen was verzekeringen- .nl de populairste domeinnaam. Het kwam in handen van Ach- mea, die ook met verzekerings maatschappij, nl aan de haal ging. euro voor de herstructurering. Deze komt ten laste van de tweede helft van dit jaar. De omzet daalde met 22 procent naar 774 miljoen euro. De teleurstellende ontwikkelin gen in de telecommarkt zijn hier debet aan, aldus het bedrijf. Ook het zwakke economische kli maat zorgde voor minder vraag naar vooral telecommunicatie- en datacommunicatiekabels. Op de Amsterdamse effecten beurs werden de cijfers hard af gestraft Draka daalde in het eerste halfuur van de handel ruim 29 procent. amsterdam/anp - Alleen de WD heeft vooralsnog gerea geerd op circa 40.000 protest mails van FNV-vakbondsleden tegen de kabinetsplannen om de spaarloonregeling te schrap pen. De vakcentrale FNV is te leurgesteld over de matige res pons van de politiek op de actie, die door de vakorganisatie zelf als een groot succes wordt be schouwd. .Alleen \de WD antwoordde met een standaardreactie, die ook nog eens geen hout snijdt", aldus een FNV-woordvoerster. De spaarloonregeling is volgens de liberalen erg duur voor de schatkist, omdat in de praktijk vooral hogere inkomens van de fiscaal aantrekkelijke regeling gebruik maken. „Dat is echt onzin, want drie miljoen Nederlanders maken er gebruik van, en dat is de helft van alle werknemers in loon dienst. Dat kunnen onmogelijk allemaal hogere inkomens zijn", aldus de zegsvrouw. huizenprijzen niet meer stijgen en de overwaarde van een hypotheek niet meer 'geconsumeerd' mag wor den." Volgens Van der Heijden zullen de Nederlanders daar door en door een verslechterende economie snel prijs bewuster worden. „De omvang van het georganiseerde toerisme in Europa daalt écht. Dat betekent dat het roer om moet, dat we voor volgend jaar al een heel voorzich tig beleid voeren. Als we dat niet doen dreigt overcapa citeit. Die leidt weer tot erg veel last minute-aanbiedin- gen, en daar zitten we niet om te springen." utrecht/gpd - Chipsfabrikant Smiths Food Group hoeft zijn zakken Lay's Mediterraneas niet uit de handel te nemen. Op de verpakking is voldoende duide lijk te lezen dat de chips geen olijfsmaak hebben, zo oordeelde vanmorgen de rechter in Utrecht. Concurent Unichips Italia/San Carlo uit Milaan had het geding aangespannen om dat Smiths de consument zou misleiden. De Italianen claimen hun chips in de gezonde olijfolie te bakken, de Nederlanders be sprenkelen de in traditionele olie gebakken chips met een beetje (twee procent) olijfolie. Olijfolie is veel duurder en dat zie je in de prijs terug. Een zak Lay's Mediterraneas kost 1,09 euro, de San Carlo-zak 1,69. rr/ANP - Ahold-doch- litema waarschuwt dat ltwee pensioenfondsen Hen als de aandelen- I eind dit jaar fors onder jau van 2001 uitkomen. |gaat ten koste van de Huitema (met als be fte keten Cl000) heeft 1 dat er moet worden p in de fondsen als de fi- g in gevaar komt. waarin Ahold een :eft van zo'n 73 pro- de netto-omzet over Ite halfjaar met 4,5 pro- jen tot 1,6 miljard euro. Jt na belasting klom 11,5 Inaar 17,5 miljoen euro. ndeel van de krui denier bleef met 15,1 procent gelijk aan dat van 2001. Het bedrijf zegt dat de integratie van de A&P-winkels, die in 2000 werden overgenomen, voor spoedig verloopt. De onderne ming zag het totale verkoopop pervlakte afnemen met 24.000 vierkante meter naar 417.000 vierkante meter door het afsto ten van kleine en onrendabele winkels. Schuitema exploiteert nu 492 winkels, en dat is 44 minder ten opzichte van dezelf de periode een jaar eerder. Behoudens onvoorziene om standigheden denkt Schuitema dat de winst dit boekjaar 6 tot 12 procent stijgt ten opzichte van 2001. Een filiaal van supermarktketen C1000. FotorANP/Raymond Rutting c/gpd - Jaap Blokker is een zeer inig en enigszins mysterieus heer- 'e 60-jarige directeur en mede-ei- an het detailhandelsconcern dat ilienaam draagt, houdt niet van sten. En als hij de pers al eens bij Zondering te woord staat, dan zijn js2jpver zijn familie en privéleven ab- JN ,boe' teeg deze week veel publiciteit W ij in het jaarverslag van Blokker Iitijn gal spuwde over het toene- aantal winkelovervallen door ikers en allochtonen en de lakse bij de criminaliteitsbestrijding. Jaap Blokker, ooit door de Volkskrant omschreven als 'een wandelend raadsel, en wel van een zeer kleurrijke soort', is behalve mysterieus en kleurrijk ook een man die niet verlegen zit om stellige me ningen. Hij fulmineert al jarenlang tegen de alsmaar groeiende files en de econo mische schade die daarmee gepaard gaat. Persoonlijk haat hij het in de file staan zó zeer, dat hij een paar jaar gele den voor een zeer pragmatische oplos sing koos. Hij verplaatste het hoofdkan toor van Blokker Holding van Duiven- drecht naar zijn woonplaats Laren, op loopafstand van zijn privé-landgoed. Het kantoor is gevestigd in een villa zon der enige aanduiding aan de buitenkant. Het is tekenend voor de geheimzinnig heid rond het ruim 100 jaar oude familie bedrijf. Een bedrijf dat Jaap met zijn vier jaar jongere broer Ad de afgelopen de cennia tot een waar imperium heeft uit gebouwd. Toen Jaap 35 jaar geleden de zaak van zijn grootvader overnam, telde de keten 22 winkels. Anno 2002 rijn dat er ruim 2.400, verspreid over negen landen in Europa. Behalve de Blokker-winkels, val len onder meer ook Bart Smit, Casa, Giraffe, Intertoys, Leen Bakker, Maxi Toys, Marskramer en Xenos onder de holding. Met een omzet van zo'n 1,8 mil jard euro per jaar is de Blokker Holding de absolute nummer twee van de detail- handelsbedrijven, na Vendex/KBB. Het concern was jarenlang zo gesloten als een oester. Jaarverslagen waren ge heim en werden slechts verspreid in klei ne kring. Dat is de laatste jaren een beetje aan het veranderen. Volgens analisten heeft dat vooral te maken met het feit dat Jaap en Ad Blokker waarschijnlijk de laat ste generatie Blokkers in het familiebe drijf rijn. Ze hebben elk twee kinderen, maar geen van hen voelt zich geroepen in het voetspoor van hun vaders te tre den. Vroeg of laat zal Blokker waarschijnlijk verkocht worden of naar de beurs wor den gebracht. Maar tot die tijd blijft de leiding ferm in handen van Ad en vooral Jaap. In een interview liet Jaap vorig jaar doorschemeren dat hij nog wel een jaar of vier, vijf aan het roer wil blijven staan. amersfoort/anp - De Vereni ging Eigen Huis (VEH) gaat zichtbaar maken welke bouw combinaties de beste prestaties leveren bij nieuwbouwprojec ten. De vereniging wil de bouw wereld zo tot betere prestaties dwingen. Volgens directeur Van Loon moet er een einde komen aan het almaar toenemende aantal klachten over de oplevering van een nieuwe woning. Het gemid delde ligt nu rond de dertig. Driekwart van de kopers is bij oplevering ontevreden. Van Loon stelt dat de prestatie- verschillen tussen verschillende aannemerscombinaties heel groot rijn. Tot nu toe trekt de bouwwereld zich daar weinig van aan, omdat vrijwel niemand over die gegevens beschikt. Als de cijfers op basis van de keu ringsrapporten van de VEH me dio volgend jaar toegankelijk en inzichtelijk rijn, zal dat zeker politieke aandacht krijgen, zo verwacht Van Loon. „We gaan de bal bij de bouwers leggen in plaats van bij de kopers", aldus de directeur. De VEH pleit al sinds 1985 voor een eenvoudigere en goedkope re procedure voor huizenkopers die een conflict hebben met de bouwer. Tot nu toe kan zo'n procedure de koper duizenden euro's kosten. Om die reden zien veel mensen daarvan af. Omdat de ministeries van justi tie en VROM dat bezwaar on derschrijven, is aan onderzoeks bureau Companen opdracht ge geven een rapport te maken over de oplevering van nieuw bouwwoningen. Uit dit gisteren uitgelekte rap port blijkt dat aan 40.000 van de 55.000 in 2000 opgeleverde wo ningen iets mankeerde. Gemid deld kost reparatie de bouwer 1500 euro, maar soms lopen de kosten op tot meer dan 4500 eu ro. Het kan jaren duren voordat alle gebreken gerepareerd rijn, als de bouwer daar al toe bereid is. Ook houden bouwers zich zon der waarschuwing niet aan de afgesproken opleverdatum. De onderzoekers stellen het mi nisterie van justiti&voor om één loket in te stellen^raar kopers goedkoop en makkelijk terecht kunnen met klachten. eindhoven/gpd - Philips ver koopt rijn bedrijfsonderdeel Communication Security Imaging - (CSI) aan het Duitse concern Bosch. Alle 1300 werk nemers maken de overstap naar de nieuwe eigenaar. Het hoofd kantoor staat in Eindhoven, waar 150 mensen werken. In de productievestiging in Breda rijn 350 mensen werkzaam. Vorig jaar werd een omzet van meer dan 300 miljoen euro ge boekt. Ondanks rijn winstge vendheid kwam CSI na het aan treden van topman Kleisterlee op een lijstje van zo'n 25 be drijfsonderdelen die Philips wil verkopen, omdat ze niet meer tot de kernactiviteiten worden gerekend. Philips CSI is actief in 35 landen op het gebied van professionele beveiligings- en communicatiesystemen. Het le vert onder meer gesloten syste men voor videobewaking. Ver der heeft het een sterke positie op het gebied van congres- en vergadersytemen, waarmee veel parlementsgebouwen en con grescentra rijn uitgerust. Bij Bosch gaat het Philips-on- derdeel deel uitmaken van Bosch Sicherheitssysteme, dat nu 4200 werknemers heeft. De Bosch Group uit Stuttgart be haalde vorig jaar met 221.000 mensen een omzet van 34 mil jard euro. De overname van CSI moet nog worden voorgelegd aan ondernemingsraden, vak bonden en mededingingsautori teiten. Wat Bosch betaalt voor de overname is niet bekendge maakt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7