BUITENLAND Geweld bij inauguratie van Uribe KIJK'S HOEVEEL! Overleg tussen Israël en Palestijnen mislukt Verwaarloosd Stonehenge krijgt zijn landschap terug [jgP Machtsstrijd om troon Saudi-Arabië .1 p op show piloten rfn D:es Dutroux jelijk op de tv ig gevechten ,clfghanistan eld kranten jak meisjes iet welkom anse Alpen 'Men in Black' Saddam vreest dreigende VS nog steeds niet Nieuwe president Colombia wil onderzoek naar opname rebellen in parlement egtuigen [vloeden iperatuur Studente vervolgd omdat ze niet waarschuwde voor bom ie ramp tijdens de vlieg- 1 jjij Lviv in Oekraïne is te ?njaan het gedrag van de 'eij die het neergestorte ge- diegtuig bestuurden. De ;sie die het ongeluk jnderzocht, heeft die st^sie gisteren bekendge- 13 Op 27 juli stortte tijdens "jegshow boven Lviv een oi-straaljager neer in het Daardoor vielen 85 do- raakten bijna 200 men- ivond. ,,De piloten heb- Bde lucht acrobatische uitgehaald die niet ge baren", aldus de com- De twee piloten van de peoi wisten zich door mid- hun schietstoel in vei- I te brengen. Beiden wa- na de ramp al aange- donderdag 8 AUGUSTUS 2002 rAi - De Belgische publieke '*pen VRT en RTBF willen olging van de recht te uitzending van het _J tegen de verdachte van ord op Fortuyn, ook de {aak tegen Mare Dutroux engen. Daartoe hebben __e omroepen een verzoek end bij het Hof van Be- Luik. Dutroux werd in I |)gepakt als hoofdver- in een zedenschandaal 0' vier Belgische meisjes leven kwamen. Het verigens nog steeds niet I «inneer het proces wordt llen. gte Tijdens een hevig vuur- it even ten zuiden van de sZmse hoofdstad Kabul zijn n, n zeker vijftien mensen (a| leven gekomen. Volgens nse functionarissen bra- vojgevechten uit tussen ooende elementen' en de {legerde Afghaanse agen- !t is nog niet duidelijk /*(e de Afghaanse politie in tas geraakt. De schiet- rpad plaats buiten de 'ju- jA' van ISAF, de interna- 5 troepenmacht die Kabul ^terrein heeft. - Verscheidene Britse hebben hoge belonin- ;eloofd voor tips van le- leiden tot de opsporing :e vermiste meisjes van r oud. De bladen Daily Sunday Express en de lar geven samen 1,6 mil- ro voor de gouden tip t tot de opsporing van ijes of de veroordeling eventuele ontvoerder, leren, gekleed in shirts nchester United, wor ds zondag vermist. Ieder ntbreekt tot nu toe. Het Front National (FN) n-Marie Le Pen is niet j in de mondaine Alpen- Lnnecy. De burgemees- gematigde gaullist, ;n voor eind deze gepland zomercongres FN in zijn gemeente en. Een congres van het lational zou volgens paard gaan met onge- veiligheidsmaatregelen. ij van Le Pen wil het in Annecy hoe dan ook oorgaan. waco - Amerikaanse veiligheidsfunctionarissen wachten op de komst van president Bush op een vliegveld bij Waco in Texas waar de familie Bush een buitenverblijf heeft. Foto: Reuters/Larry Downing. bagdad/rtr-afp - De Iraakse president Saddam Hussein heeft vanochtend laten weten niet bang te zijn geworden door de Amerikaanse dreigementen. Hij zei dat iedere aanval op Arabie ren en moslims gedoemd is te mislukken. Washington heeft de afgelopen maanden steeds openlijker gezegd Saddam met geweld te willen verdrijven. Saddam sprak zijn volk op tele visie toe ter gelegenheid van de herdenking van het einde van de oorlog tussen Irak en Iran in 1988. De Iraakse leider riep ver der de Verenigde Naties op om alle verplichtingen tegen zijn land na te komen, in verband met de strafmaatregelen die in 1990 tegen Irak zijn opgelegd. De VN moeten alle Irakese vra gen beantwoorden, aldus Sad dam. Bagdad heeft de VN ge vraagd de sancties op te heffen. Gekleed in burger verklaarde de Iraakse leider dat 'de krachten van het kwaad hun doodskisten op hun rug zullen dragen en zullen sterven door hun eerloze mislukking'. „Zij worden begra ven met hun zieke dromen als zij proberen Arabische en mos limnaties te treffen". De toe spraak van Saddam was op een eerder moment opgenomen. Gisteren zei de Amerikaanse president Bush nog dat hij geen overhaaste stappen neemt tegen Irak om Saddam uit het zadel te wippen. Hij beloofde bevriende landen eerst te raadplegen en alle mogelijkheden te onderzoe ken voordat hij stappen tegen Bagdad onderneemt. Bush pro beerde hiermee de groeiende onvrede bij veel regeringsleiders weg te nemen over zijn plannen voor een aanval op Irak. bogota/dpa/rtr - Bij de beëdi ging van de ultra-rechtse politi cus Alvaro Uribe als president van Colombia zijn gisteren zeker vier- tien mensen om het leven geko men, toen vlakbij het parle mentsgebouw mortiergranaten werden afgeschoten. Enkele tien tallen personen raakten volgens de politie gewond. De politie bevestigde gister avond het vermoeden dat de bloedige aanslagen het werk zijn van de linkse guerrillabeweging FARC. Het afgelopen halfjaar hebben de rebellen driemaal te vergeefs geprobeerd Uribe uit de weg te ruimen. Uribes vader werd in 1983 door strijders van de FARC gedood op zijn ranch. Om een einde te maken aan de gewelddadigheden heeft Uribe na zijn rede een wetsvoorstel in gediend voor een referendum over de vraag of guerrillastrij ders een zetel kunnen krijgen in het Congres. De guerrillero's zouden wel eerst hun wapens moeten neerleggen, aldus het voorstel. Uribe stelt tevens voor de beide kamers van het Con gres te ontbinden en het parle ment te verkleinen. Dit zou de weg vrijmaken voor nieuwe ver kiezingen. Uribe dankt zijn zege op ex-pre sident Andres Pastrana vooral aan de toezegging dat hij met harde hand zou optreden tegen de FARC en de andere rebellen beweging, het ELN. Pastrana kon zijn belofte om een einde te maken aan de al ruim vijftig jaar durende burgeroorlog niet waarmaken. Begin dit jaar zegde Pastrana het vredesoverleg op met de FARC, de belangrijkste guerrillabeweging, nadat die groepering verscheidene voor aanstaande politici had gegij zeld. Uribe wil het budget voor de fensie drastisch verhogen en wil meer militaire steun van de Ver enigde Staten in de strijd tegen de drugshandel. Zowel de linkse rebellenbewegingen als parami litaire groepen financieren hun strijd voor een groot deel met de drugshandel. De regering in Bogota had onge kende veiligheidsmaatregelen genomen voor de inauguratie. Ruim 20.000 militairen, politie mensen en andere veiligheids- medewerkers waren in de op perste staat van paraatheid ge bracht om acties van de FARC te voorkomen. ramallah/afp - Besprekingen tussen Israëlische en Palestijnse functionarissen over het Israëli sche veiligheidsplan zijn mis lukt. Dat heeft een naaste mede werker van de Palestijnse leider Yasser Arafat vanochtend ge zegd. Als reden gaf Nabil Abu op dat Israël nieuwe voorwaarden heeft gesteld. Het Palestijnse kabinet gaf giste ren het groene licht voor het Is raëlische plan dat voorziet in ge leidelijke terugtrekking van zijn troepen uit de bezette Palestijn se gebieden. In ruil hiervoor moet de Palestijnse Autoriteit een einde maken aan de aansla gen tegen Israël. Volgens Nabil Abu zeiden Israëlische functio narissen tijdens de besprekin gen dat het plan alleen voor Ga za bedoeld is en niet voor de rest van de Palestijnse gebieden. De Israëlische minister van transport Sneh sprak deze be wering tegen. Volgens hem staan de Palestijnen er op dat Is raël zich terugtrekt uit Ramallah, maar is Jeruzalem vooralsnog alleen bereid om uit een andere stad op de Westelijke Jordaan- oever te vertrekken, die uit het oogpunt van veiligheid 'makke lijker' is. Sneh vindt het overigens voor barig te praten over de misluk king van de besprekingen. „Onze uitgangsposities liggen zó ver uit elkaar, dat het echt niet te verwachten is dat wij al tij dens een eerste ontmoeting overeenstemming kunnen be reiken." rk/anp - Een vliegtuig in bt heeft gevolgen voor de atuur op de grond. On ers zijn daar achter ge ltoen er na de aanslagen september drie dagen de Verenigde Staten orden gevlogen, densatiestrepen van een lig zorgen ervoor dat l tussen de gemiddel- en nachttemperatuur 1 graad Celsius kleiner Wetenschappers van de piteit van Wisconsin in water melden dit in de Hg verschenen editie van ld Nature. In regio's waar tel wordt gevlogen, is dat SI zelfs twee keer zo groot. 1 derzoekers schrijven de dering van het tempera- schil toe aan de scha- kjes die door de conden- Drden gevormd. Door het te temperatuurverschil 8e luchtvaart weliswaar te jen op kosten van verwar airco, stelt David Tra- voor de meest ecosys- i is die ontwikkeling niet iderzoekers noemen het ratuursverschil gering, Opmerkelijk. De door de Wtie gevormde wolken £ren de warmte van de maar houden ook de te van de aarde tegen. door onze correspondent Harm Harkema stonehenge - Stonehenge, de wereldbe roemde prehistorische kring stenen uit 2300 voor Christus, ligt ietwat verloren in een treurig stemmende omgeving. Na ja ren van gejeremieer over dat probleem gaat er nu eindelijk wat aan gebeuren. Een commissie van het Lagerhuis noem de de ambiance rond het monument, zo'n 160 kilometer ten westen van Lon den, in 1993 al 'een nationale schande'. Wie er een kijkje gaat nemen, begrijpt al gauw wat de parlementariërs hebben be doeld. De treurnis begint al bij het gecamou fleerd gelegen parkeerterrein, dat véél te krap is voor de meer dan 800.000 toeris ten die hier jaarlijks komen. De overige faciliteiten stemmen evenmin vrolijk. Da mes met hoge nood dienen - zeker in het toeristenseizoen - plaats te nemen in een lange rij wachtenden, ondanks de bijge plaatste en lang niet frisse mobiele toilet ten. Kaartjes worden verkocht vanuit een der tig jaar oud groen houten hokje, er han gen een paar borden met historische ge gevens en de serieus geïnteresseerden kunnen nog een walkman huren met in formatie in vier talen en er is een folder. Gewapend daarmee loopt men door een klein tunneltje en komt men uit bij de stenenkring. Wie voor het aangezicht van de geschiedenis graag wegzinkt in tijdlo ze mijmeringen, wacht hier een teleur stelling. Zo is het uitzicht niet alleen ge richt op het monument, dat destijds waarschijnlijk een ceremoniële functie Grote wegen, veel verkeer, een roestig hekje en veel te weinig parkeerruimte: Stone henge ligt er al jaren droevig bij. Foto: GPD/British Heritage heeft vervuld, maar ook op auto's die her en der staan geparkeerd omdat het offici ële parkeerterrein vol is. Stonehenge blijkt bovendien ingeklemd tussen twee wegen. Achter een roestig hekwerk, op slechts enkele tientallen me ters van de stenen, loopt de A344, waar geregeld een file staat wegens de belang stelling voor Stonehenge. Aan de andere kant loopt de altijd druldce A303. Slechts wanneer het hard waait hoort men het gedender van de vrachtwagens niet. Wat kan men - buiten foto's maken - doen bij de stenenkring? Er vlakbij ko men mag niet, dus lopen de meesten er een rondje omheen. Sommigen nemen zelfs die moeite niet, mompelen 'tsjonge- jonge, wat oud' en lopen al gauw weer terug het tunneltje door. Daar kunnen ze in een winkeltje souvenirs kopen, in de snackbar een ijsje en dat was het dan. „Mensen uit de hele wereld komen naar Stonehenge, maar de gemiddelde be zoektijd is slechts een half uur", aldus voorzitter Sir Neil Cossons van English Heritage, de Engelse monumentenzorg. Cossons is dezer dagen echter een tevre den man, want na vele mislukte pogin gen tot het werven van fondsen is het nu eindelijk gelukt. Overheid en verscheide ne andere organisaties komen met zo'n 90 miljoen euro over de brug, waarmee beoogd wordt de bezoektijden te verlen gen tot gemiddeld een halve dag. Een eigentijds bezoekerscentrum/muse um met technofoefjes en educatieve mo menten wordt gebouwd in een kuil en krijgt een dak van gras, zodat het niet op valt in het landschap rond de stenen kring. Bovendien verdwijnt één van de twee autowegen geheel, en gaat de ander in een honderden meters lange tunnel onder het landschap door. Stonehenge is officieel ook niet alleen de stenenkring, maar op de werelderfgoed- lijst geplaatst als een gebied van in totaal zo'n zeven vierkante kilometer, met ver schillende bewijzen van menselijk han delen uit de prehistorie, tot hier en daar wel tienduizend jaar terug. Vrijwel geen toerist die daar op het ogenblik weet van heeft, laat staan naar omkijkt, maar ein delijk wordt dan nu 'een archeologisch landschap herenigd met zijn ceremoniële monumenten', om met Cossons te spre ken. Nieuwe parkeervoorzieningen komen aan de rand van het gebied, vanwaar men met milieuvriendelijke busjes naar de stenenkring wordt gebracht. In het leeg gemaakte gebied worden wandelin gen uitgezet, en er kunnen fietsen wor den gehuurd. English Heritage gaat er vanuit dat het hele project in 2008 vol tooid is. Dat lijkt echter wat aan de optimistische kant. De rijksoverheid heeft namelijk nog niet beslist hoe lang de tunnel wordt, waar zij precies komt en op welke manier zij wordt aangelegd. Omdat besluitvor ming over infrastructurele projecten in Engeland al net zo stroperig verloopt als in Nederland, vrezen sceptici nog jaren oponthoud. jeruzalem/afp-ap - Een Israë- lisch-Arabisch meisje van 19 is gisteren formeel aangeklaagd omdat ze wist van een Palestijn se zelfmoordaanslag en nie mand waarschuwde. Dat heeft de Israëlische politie bekendge maakt. Yafra Bakri zat afgelopen zon dag in een bus waarin ook een zelfmoordenaar zat. Die vertelde haar in het Arabisch dat er 'iets ergs ging gebeuren'. Ze stapte snel uit. Twintig minuten na de waarschuwing blies de Palestijn zichzelf en de bus op, waarbij vijf passagiers en vier voorbij gangers omkwamen. Onder de slachtoffers was een vriendin van de negentienjarige studente verpleegkunde. Mensen die de aanslag overleef den, wezen de politie al snel op het meisje, dat samen met een ander meisje de voortijdig bus had verlaten. De aanslag is later opgeëist door de militaire vleu gel van Harnas. De advocaat van de studente zegt dat ze uit de bus stapte omdat de Palestijn haar lastig viel. De Israëlische politie zegt dat de bus gestopt had kunnen worden als bekend was geweest dat er een zelfmoordterrorist in zat. Mogelijk had de dood van de voorbijgangers dan voorkomen kunnen worden. (advertentie) door onze correspondent Bob Kroon genève - De opvolging van de zieke koning van Saudi- Arabië, Fahd bin Abdulaziz al-Saud, wordt uitgevochten achter de muren van zijn marmeren zomerpaleis aan het meer van Genève. Dat is af te leiden uit het komen en gaan van Saudische prinsen en hoogwaardigheids bekleders en wordt bevestigd door Arabische diploma ten in de Zwitserse stad. Erfprins Abdallah, die sinds de hersenbloeding van Fahd in 1995 als regent optreedt, is als oudste halfbroer de officiële kandidaat voor de troonsopvolging. Maar Abdallah is slechts twee jaar jonger dan de 80-jarige Fahd en behoort, in tegenstelling tot de koning, niet tot de invloedrijke Soudayri-clan, de 'inner circle' van de zeer omvangrijke familie al-Saud. Bovendien ligt Abdal lah slecht in Washington vanwege zijn ongezouten kri tiek op Amerika's pro-Israëlische opstelling. Het Witte Huis geeft de voorkeur voor de meer pro-Westerse prins Sultan, een volle broer van Fahd, die zich als mi nister van defensie als een goede klant van de Ameri kaanse wapenindustrie ontpopte. Nummer drie in de rij van pretendenten is de veel jon gere prins Salman, emir en gouverneur van Riyad en de persoonlijke favoriet van George Bush. Als kanshebber wordt ook nog genoemd de 29-jarige, moderner den kende prins Abdulaziz, voorzitter van de koninklijke mi nisterraad en oogappel van koning Fahd. Dat is niet onbelangrijk, want volgens een decreet van 1992 heeft Fahd het recht om zelf zijn opvolger aan te wijzen. In hoeverre Fahd daartoe in staat en nog bereid is, blijft volgens ingewijden ook nog een vraagteken, want de gezondheid van de zwaar invalide koning schijnt er niet op vooruit te gaan. Hij is de hersenbloeding van 1985 nooit geheel te boven gekomen en lijdt verder aan zware artritis en suikerziek te. Twee weken onderging Fahd ook nog een oogopera tie in het kantonale Medisch Centrum van Genève. Er gaan in de stad zelfs geruchten dat de koning Alzhei- mer-patiënt is. Omdat ook de relatie tussen het Saudische koningshuis en het Amerika van George Bush steeds ongezonder wordt, is de troonsopvolging een heet politiek hangijzer geworden. De Amerikanen zijn niet vergeten dat Osama bin Laden en het gros van de zelfmoordpiloten van 11 september uit Saudi-Arabië stamden. De invloedrijke Bin Laden-familie heeft Osama welis waar uitgestoten, maar in brede lagen van de Saudische bevolking wordt hij als een held vereerd. Washington eist dat de Saudische heersers eindelijk kleur bekennen en paal en perk stellen aan het islamitisch fundamenta lisme, dat onder de jongere generatie steeds weliger tiert. SUZUKI WAGON R+ SPECIAL MEI ABS. METALLIC UK EN SPECIAL PAKKET u. 12.318. Er is al een Wagon R+1.0 vanaf 8.999,-. Het Special-pakket omvat o.a.: aluminium velgen mistlampen in voorbumper spoilerset rondom achterspoiler met remlicht 'Special'-stoelbekleding centrale deurver grendeling met afstandbediening actieve hoofdsteunen en zij-airbags. Pakketprijs €3.029,- U betaalt 1.300,- Uw voordeel 1.729,- witooppnjnn inci. B1W/BPM. tegnkoutn Branditofmtowik (99- lOO/IC-mxm) 6,1-75 COj-uitstoot 143 178 g/km In Kijk voo! mm informal* op wwv ER ZIT MEER IN

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5