BINNENLAND Coalitiepartijen: Extra bezuinigen Flnriarle 'Ik ben niet meer bang om dood te gaan' Deze week Özkür O. verblijft op Turks vakantie-adres Handtekeningenactie voor Rochelle c lerlandse jtein weer vrij k Rob Trip g bij Nova vermoordt ex-vrouw iargewond na »w' boobytrap epsiepatiënt drinkt in badje 'Oplopen begrotingstekort onverantwoord na bekendmaking CPB-cijfers' Securicor trekt bewakers terug Schrik door Overvallers' Waterhoos in aantocht Danny Broens terug in Nederland na vrijspraak dodelijk scooterongeval Detailhandel wil overleg met Donner Broedermoord 'Meisje hoort bij haar vader thuis' naar de leukste tuin van Nederland Kooktheater Indonesische bloemsierkunst Actie! Twee kinderkaarten gratis! U3 A - De Nederlandse kapi- e sinds een week gevan- t in de Cypriotische stad Nicosia, is gistermid- ijgelaten. Dat heeft het terie van buitenlandse za- ekendgemaakt. De 41-jari- oninger was voor de kust Grieks-Cypriotische ha- massol aangehouden, t hij korte tijd daarvoor de Cypriotische haven Fa- sta had aangedaan. De Dtische wet verbiedt dat in id met de gespannen si- tussen beide landen. De nger was veroordeeld tot dagen cel. im - In navolging van lega Kees Driehuis gaat Trip weg als presenta- de actualiteitenrubriek Vanaf september presen- ïij vier ochtenden in de iet NOS Radio 1 Journaal, Ide de NOS gisteren mee. enteerde daar tot dus- of twee uitzendingen >ek. Trip gaat de eerste igen van de werkweek iteren. Op vrijdagochtend [Harmke Pijpers plaats de microfoon. Trip blijft t tv-programma Buiten- jsenteren. dam - Een 25-jarige Ha- heeft zich gisterochtend politiebureau gemeld, hij rijn ex-vrouw heft ord. De moord vond dinsdagnacht in de Rot- nse wijk Schiebroek, zo e de politie bekend. De trof in de woning het le- e lichaam van de 25-jari- iroonster aan. De politie le Hagenaar aan. Hij ver- e ruzie te hebben gehad Rotterdamse en haar in mes te hebben gesto- n - Een 66-jange inwoner argraten is gisteren gewond geraakt nadat hij i schuur bij rijn huis had erimenteerd met een zelf- ikte boobytrap. Hij liep ndingen op aan de buik i onderarm. Bij huiszoe- :of de politie nog enkele fapens en munitie aan. r werden uit de tuin vijf- ennepplanten wegge- tede - Een 27-jarige pati- an het epilepsiecentrum iquius is gisteren verdron- i een opblaasbadje. Door ibekende oorzaak kwam t haar hoofd onder water it. In het badje stond on- r dertig centimeter water, t moment van het onge- ïs haar begeleider niet ezig. Hij werd afgeleid een andere patiënt, die hij Igens naar binnen bracht, hij even later naar buiten tag hij de 27-jarige vrouw leer. Hij trof haar bewus- in het badje aan. Reani- pogingen door een arts, neel van twee ambulances litie bleken vergeefs. De onderzoekt de zaak. donderdag 8 AUGUSTUS 2002 den haag/gpd - De regeringspar tijen CDA, LPF en WD vinden dat het kabinet met Prinsjesdag ex tra bezuinigingsmaatregelen moet aankondigen. Alledrie noe men ze het 'onverantwoord' om het begrotingstekort te laten op lopen nu het Centraal Planbureau (CPB) heeft berekend dat er op de begroting van 2003 een gat ont staat van 3 miljard euro. Oorzaak van het gat is de tegen vallende economische groei, waardoor de schatkist minder belasting binnenkrijgt dan ver wacht. Het tekort op de begroting laat door Pauline van der Mije Amsterdam - Het beveiligings bedrijf Securicor, verantwoorde lijk voor de bewaking van drugs koeriers in detentiecentra, zet niet langer uitzendkrachten in die noodgevangenissen in. FNV Bondgenoten heeft daarover onlangs aan de bel getrokken bij de Arbeidsinspectie, omdat de tijdelijke krachten niet rijn op geleid voor het bewaken van ge vangenen. Algemeen directeur Van de Ven van Securicor noemt de kritiek 'voorbarig'. De noodgevangenissen voor drugskoeriers liggen al een tijdje onder vuur. Mensen ritten daar bijna het klokje rond opgesloten in rpeermanscellen zonder voorzieningen. Dat roept span ningen op, die al tot enkele op standen hebben geleid. Uit zendkrachten die slechts drie dagen geweldsinstructie hebben gehad, rijn niet toegerust voor zulke moeilijke arbeidsomstan digheden, vindt de vakbond. Van de Ven vindt dat de FNV voor haar beurt spreekt. „We hebben wat tijdelijk personeel ingehuurd toen het detentiecen trum in Amsterdam sloot en het Kamp Zeist open ging", zegt hij. „Die mensen werken een week of zes bij ons. We rijn niet van plan om meer tijdelijke krachten in te huren. Voortaan gebruiken we het uitzendbureau alleen om personeel te werven dat direct bij ons in dienst komt." Securicor, FNV Bondgenoten, de Arbeidsinspectie en het mi nisterie van justitie praten op 20 augustus over de kwestie. 's heerenhoek/gpd - Twee tie ners uit het Zeeuwse 's Heeren- hoek hebben hun dorpsbewo ners gisteren de stuipen op het lijf gejaagd. Verkleed als overval lers, met een muts op hun hoofd en een speelgoedpistool, dwongen ze mensen de handen omhoog te doen. Winkelpersoneel herkende de jongens (11 en 13) en zette hen het pand uit. Andere dorpsbe woners hadden de politie in middels gealarmeerd. Het duo is meegenomen voor verhoor. het kabinet op Prinsjesdag slechts twee keuzes: óf extra be zuinigen bovenop de 7 miljard euro die al in het regeerakkoord was aangekondigd, óf accepte ren dat het begrotingstekort weer oploopt en daarmee ook de staatsschuld. „Nee dus", zegt CDA-Kamerlid De Nerée over deze laatste op tie. „Het uitgangspunt moet blij ven dat de begroting sluitend blijft. Dat het kabinet daar naar moet streven, wil niet zeggen dat wij er als CDA een halszaak van maken als de begroting voor volgend jaar niet precies op nul uitkomt. Maar we moeten niet nu al de staatsschuld weer laten oplopen." Bezuinigen dus, maar waarop weet De Nerée niet zo snel. „Er wordt al fors bezuinigd. Ik hoop dat de regering met creatieve oplossingen komt die geen geld kosten om de problemen in on derwijs, zorg, veiligheid en mo biliteit toch aan te kunnen pak ken." LPF-woordvoerder Van As noemt extra bezuinigingen 'hard, maar nodig'. „Je kunt drie dingen doen in dit geval. Het begrotingstekort laten oplopen is alleen een uiterste redmiddel. De belastingen verhogen is ook geen optie. Dus moeten de uit gaven omlaag." Van As verwacht dat de regering met Prinsjesdag een pakket maatregelen presenteert dat de economische malaise aanpakt. Zelf heeft de LPF'er wel ideeën waar het minder kan. „Het aan tal uitkeringen kan omlaag door het begrip 'passende arbeid' uit te breiden. Werklozen moeten eerder een baan accepteren. Ook kan er bespaard worden door allerlei diensten in het weg- en waterbeheer, zoals rijkswaterstaat en de water schappen, te laten fuseren. Al rijn dat geen oplossingen die op egmond - Een schijnbaar nietsvermoedende fietser rijdt tussen Limmen en Egmond, terwijl op de achter grond een waterhoos uit de donkere wolken dreigend dichterbij komt. De waterhoos, het 'natte broertje' van het fenomeen windhoos, loste uiteindelijk uit zichzelf op en richtte geen schade aan. Elders in Neder land kwamen gisteren wél enorme hoeveelheden water naar beneden. Plensbuien in delen van Friesland, Zuid-Holland en Noord-Holland zetten straten en tunnels blank, en zorgden voor veel overlast. Gouda kampte met flinke wateroverlast. In Amsterdam-Zuid trof een wolkbreuk ook het terrein van het reizende theaterfestival De Parade in het Amstelpark, dat in korte tijd veranderde in een modderpoel. Foto: ANP/Bas Beentjes Victor Schildkamp hendam - Een keuken vol bloemen, lakboek vol kaarten met steunbetui- n uit het hele land. „Er belde iemand oningen, zomaar om te zeggen dat Et me meeleeft. Ik kende die hele niet, dat is toch geweldig?", zegt Dan- Dens, geheel in rood zomertenue. Het e enige kleren die hij heeft op zijn tij adres, bij vader Oscar in Leidschen- Broens deelt bier, fris, koffie en - iet eind van de dag - zelfs ijsjes uit Elefoons in huis staan geen seconde Ie hebt zeven gemiste oproepen, zegt hij tegen rijn vrouw Cindy, de loeder van Danny, als rij even tien ten buiten is geweest. Danny is is terug in Nederland. Hij werd deze week vrijgesproken na een lijk ongeluk op vakantie in Turkije, ns de rechter had Broens geen d aan het ongeval, lalisten trekken nummertjes voor iterview. De gekte rond Broens, net in Nederland na zes weken cel in ie, is enorm. Hij staat ze in de tuin laai te woord. SBS6, TV en Radio Business News Radio, het Alge- 1 Dagblad, 2 Vandaag. „Een pers- irentie? Had gekund, maar ik wist lat het zó gek zou worden", zegt as tussendoor. avart over acht hangt zanger Gor- fan Radio 538 als eerste aan de lijn •tvier uur 's middags gaat het door. Het leven van Danny Broens is veranderd na zijn verblijf van zes weken in een Turkse cel. Foto: GPD/Evert-Jan Daniels Het enige wat Broens al die uren binnen krijgt is af en toe wat te drinken en de rook van de ene na de andere sigaret. „Ik heb nog bijna niks gegeten sinds ik terug ben", zegt Broens. „Maar gisteren had ik een patatje. Zó heerlijk. En vannacht heb ik eindelijk wat geslapen, na zes dagen en nachten wakker te rijn geweest. Nou ja, slapen is een groot woord als er zoveel door je hoofd gaat. Je dommelt af en toe in." Uiterlijk onbewogen vertelt Broens alles aan al die camera's, microfoons en klad blokjes. Voor huilen was nog amper tijd, alleen terug in het vliegtuig kwamen de tranen. „Het moet denk ik allemaal nog komen." Heel soms schudt hij met z'n hoofd, raakt hij de draad van z'n verhaal kwijt. Dat heeft hij vaker, daarom wil hij een 'scan van z'n hoofd laten maken'. Want hij kreeg bij het ongeluk een flinke knal. „De dokter in Turkije zei dat ik een week de zon niet in mocht en een paar weken geen stress mocht hebben. Twee dagen later zat ik in de cel." Inmiddels is hij ge wend aan de hoofdpijn. .Alsof er de hele dag naalden in m'n kop steken." korte termijn geld in het laatje brengen." Ook WD-Kamerlid Van Beek verwacht niet dat het de rege ring nog lukt om de begroting van 2003, die in september wordt gepresenteerd, nu nog sluitend te krijgen. „De nieuwe bezuinigingsposten die moeten worden gevonden zullen pijn doen. Alle makkelijke oplossin gen rijn al tijdens de formatie bedacht. We gingen er al vanuit dat in 2003 er een klein tekort zou rijn, maar nog meer is on verantwoord. Door weer geld te gaan lenen, verschuiven we het probleem naar de toekomst." den haag/gpd - De detailhandel wil zo snel mogelijk overleg met minister Donner van justitie om de toename van roofovervallen op winkels aan te pakken. In 1996 waren er 574 winkelover vallen, vorig jaar werden 840 winkels overvallen. In 2001 was winkelcriminaliteit (inclusief winkeldiefstallen) goed voor een schadepost van ruim 680 mil joen euro. „Zo wil de detailhan del niet verder", zegt Herman van der Geest, coördinator van de Projectgroep Aanpak Winkel criminaliteit over de toename van het aantal roofovervallen op winkels. Hij onderschrijft het pleidooi van Jaap Blokker in het jaarverslag van Blokker Holding voor meer politie op straat. „Er is nu lang genoeg gepraat. Het wordt tijd voor maatrege len", vindt Van der Geest. Vol gens hem is het niet alleen de hoogste tijd voor meer agenten, maar moeten de verschillende politiekorpsen ook beter met el kaar samenwerken. „De politie korpsen werken vaak enorm langs elkaar heen. Ze weten van elkaar niet dat er roofovervallen volgens een bepaald systeem worden uitgevoerd. Als je die gegevens zou uitwisselen ver hoogt dat de pakkans. Maar het gebeurt niet." Terwijl het aantal roofovervallen op winkels de afgelopen jaren is toegenomen, was er vorig jaar juist een daling. Volgens Van der Geest geeft dat echter een verte kend beeld, vanwege de ver scherpte controle rond de in voering van de euro. „Dit be wijst dat de overvallen afnemen dankzij meer blauw op straat", aldus Van der Geest. COMMENTAAR Nog voor Prinsjesdag heeft de LPF een nieuwe politiek lei der. Mat Herben heeft vanochtend laten weten er de brui aan te geven. Hij is bezweken voor de druk van niet de ge ringste partijgenoten, die openlijk twijfelden aan rijn ge schiktheid als fractievoorzitter en partijleider. De man, die tegen wil en dank de opvolger werd van Pim Fortuyn, geniet van een welverdiende vakantie. Maar nu de kat van huis is, dansen de muizen op tafel. Het tragische van Herben is dat hij in niets op een kat lijkt, maar meer de trekken van een grijze muis heeft Hij is geen scherpe, gehaaide debater, zoals in het debat over de rege ringsverklaring pijnlijk duidelijk werd. Ook is Herben - an ders dan Fortuyn - niet erg mediageniek. Zijn fractie, een kruiwagen vol kikkers, vond hem in de formatie bovendien te compromisbereid. Niet voor niets werd Herben onder het oog van de camera diverse malen teruggestuurd naar de on derhandelingstafel De LPF heeft een politieke revolutie teweeg gebracht, maar is bezig rijn eigen kinderen op te eten. De omgangsvormen binnen de partij rijn weinig verheffend. Eerst werden de op richters van de LPF buiten de deur gezet Daarna ontstond er ruzie met het nieuwe bestuurslid Ed Maas, die de partij fi nancieel overeind houdt. En wordt Herben het slachtoffer van een broedermoord met Ferry Hoogendijk in de rol van Brutus. Met Ferry is het altijd herrie! De coalitie gaat spannende weken tegemoet Niet alleen de crisis over het leiderschap in de LPF, maar ook de slechte economische vooruitrichten zullen de verhoudingen op scherp zetten. Waar de LPF, minister Heinsbroek voorop, de uitgaven wil verhogen, dringen CDA en WD aan op extra bezuinigingen om het overheidstekort binnen de perken te houden. Herben haalt Prinsjesdag niet, maar hoe rit het met het kabinet? alkmaar/amsterdam - özkÜT O., de man die vorige week een einde maakte aan de jarenlange onzekerheid over het lot van de verdwenen Marion van Buuren en haar dochtertje Romy, is op vakantie in Turkije. De politie heeft geen pogingen gedaan hem tegen te houden, özkür wees de familie en de po litie vorige week op de plaats in de Bergense duinen waar het door rijn overleden broer Okan geleden vermoorde tweetal vijf jaar geleden werd begraven, özkür legde echter tegenstrijdi ge verklaringen af over rijn ei gen betrokkenheid, en de politie wil hem daar nu over spreken. „Hij is formeel een getuige, die mag gaan en staan waar hij wil," zegt woordvoerder P. van der Heijden van de politie in Alk maar. özkür verklaarde hij dat hij eeri maand na de moord had ge hoord waar de lichamen lagen. Volgens de ouders van Marion heeft hij echter verteld dat hij op de avond van de moord met Okan in de duinen was. Het is bij de politie niet bekend waar de man rit en hoe lang hij weg blijft. „Maar het contact met hem is normaal en we heb ben geen reden om aan te ne men dat hij niet meer terug zal komen," zegt Van der Heijden. De Amsterdamse advocaat Ge rard Hamer is 'verbijsterd' over de bemoeienis van Leefbaar Ne derland-parlementariër Fred Teeven met het onderzoek naar de gedragingen van özkür. Vol gens Teeven, als ex-openbaar aanklager destijds betrokken bij vervolging van broer Okan, zou de politie 'broddelwerk' hebben geleverd. Hij heeft daarover vra gen gesteld aan minister Don ner van justitie. Hamer „Hoe durft Teeven zich hier mee te bemoeien?" Hamer was de laatste raadsman van Okan, die in mei 1998 rijn ken nis over het lot van rijn ex- vriendin Marion en hun kind Romy meenam in het graf. Hamer noemt het 'erg bizar' dat een voormalig officier van het Amsterdamse parket, dat Okan vervolgde voor een schietpartij, zich nu als politicus bezighoudt met de familie O.. Hamen „Weet Teeven niet hoe een oud officier met wetenschap uit het verleden omgaat? Kan hij ont hullen welke opsporingsactivi teiten hij zelf heeft ontplooid en of dat geen broddelwerk was?" Hij vertelt Over de smerige toestanden in de kokende en overvolle Turkse bajes. Maar ook over een schadeclaim tegen Buitenlandse Zaken. Want het Neder landse consulaat in Alanya heeft 'precies niets' voor hem gedaan. Binnen vertelt Oscar dat een claim pas na de inhoude lijke behandeling in oktober kan worden ingediend, als Broens écht helemaal is vrijgesproken. Oscar heeft het dan over een claim tegen de Turkse staat. Talloze keren benadrukt hij dat er in deze zaak geen winnaars rijn, dat er een dode lijk slachtoffer is gevallen en dat dat nog veel erger is dan wat hem is overkomen. „Ja, dat heb ik me ook bedacht daar in die cel", zegt hij. Hij zweert bij hoog en bij laag, óók als alle camera's en micro foons vertrokken rijn, dat hij dat meent. Dat hij het niet alleen maar zegt om te voorkomen dat hij in Nederland lastig wordt gevallen. „Ik hoef niet bang te rijn. Ik ben onschuldig. En ik heb zes weken de dood in de ogen gekeken. Vroeger was ik bang voor de dood, dat is niet meer zo." Voorlopig gaat hij nog niet werken. De eerste dagen blijft hij binnen en daarna vertrekt hij een weekje met z'n moeder naar een camping 'in het zuiden van het land'. Even bijkomen. En daarna riet hij wel verder. „Ik ben niet meer dezelfde", zegt hij en doelt natuurlijk niet op de 77 kilo die er over is van de 92 die hij woog voordat hij de cel inging. „Twee maan den geleden had je in een deuk gelegen met me. Ik was een lollige jongen. Dollen met iedereen. Dat doe ik voorlopig niet. We moeten maar zien of ik ooit weer de oude word." door René Toriey Duwel haarlem - Joke Jolink stond nooit eerder op de barricades. Nu kent de Haarlemse geen aar zeling: Rochelle Rikkers moet uit die psychiatrische inrichting; ze hoort bij haar vader. De voor malige kleuterjuf is een landelij ke handtekeningenactie begon nen voor het zusje van Rowena ('het meisje van Nulde'). „Rochelle is getraumatiseerd. Ze heeft liefde, warmte en aan dacht nodig. Dat krijgt ze niet in een inrichting, wél bij haar va der. Daarom roep ik mensen op mij een kaartje met een protest- handtekening te sturen. Ik weet nog niet wanneer ik de handte keningen aan minister Donner overhandig. De beslis per mo ment" Donner is als justitiemi nister verantwoordelijk voor de Raad voor de Kinderbescher ming en voogdij-instelling Jeugdzorg. Rochelles zus Rowe na Rikkers werd vorig jaar ver moord. Haar lichaam werd in stukken gesneden. Delen daar van doken op bij strand Nulde en in Hoek van Holland. Justitie vervolgt de moeder van Rowena en Rochelle en haar vriend wegens betrokkenheid bij deze gewelddadige dood. Ro chelle verbleef tot eergisteren op verschillende opvangadressen, het laatst bij haar grootouders. Volgens deskundigen kon rij daar niet blijven omdat rij ver pleging in een psychiatrisch zie kenhuis noodzakelijk vonden. De rechter nam dat oordeel, conform het advies van Jeugd zorg, dat de voogdij over de kleuter heeft. Jeugdzorg vindt opname voor haar de beste oplossing. Rochel le is ernstig belast door haar er- varingen en herinneringen aan de dood van Rowena en de daaraan voorafgaande mishan delingen. Dat bleek uit onder zoek en uit bevindingen van pleeggezinnen waar het meisje eerder verbleef. De ernstige trauma's die Rochelle heeft op gelopen, maken voor haar een professionele en therapeutische omgeving noodzakelijk, aldus Jeugdzorg. Jolink heeft zich erover verbaasd dat nog niemand heeft gepro testeerd tegen de gang van za ken. „Het leek er op dat ieder een alles maar gewoon vond. Ik ben niet iemand die direct op de barricades klimt, maar iemand móest rijn stem laten horen. Laat ik dat dan maar rijn. Ro chelle hoort bij haar vader. Al leen rijn liefde kan haar gene zen." Handtekeningen kunnen naar: Gedempte Herensingel 40, 2032 NS Haarlem (advertentie) www.floriade.com Tegen inlevering van deze bon bij de kassa's van de Floriade, ontvangt u bij aankoop van twee toegangskaarten voor volwassenen, twee kinderkaarten* (4 t/m 12 jaar) gratis. Oeze actie is geldig tot en met 6 september. ter waarde van 8.50 per toegangskaart.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3